Népsport, 1976. december (32. évfolyam, 288-313. szám)

1976-12-12 / 298. szám

XXXII. 298. ♦ 1976. december 12. LABDARÚGÁS Holtverseny az első helyen a sportszerűségi versenyben Az MLSZ agitációs és propa­ganda bizottsága az ellenőrök jelentései alapján elkészítette az NB I őszi fordulójának sport­­szerűségi versenyét. Az első he­lyen holtversenyben a Dorog és az MTK-VM áll 4.25 ponttal, a további sorrend: 3. Rába ETO 4.11, 4—3. Békéscsaba, Bp. Hon­véd, Dunaújváros, FTC, Vide­oton 4—4, 9. U. Dózsa 3.9, 10— 12. Haladás, SBTC, ZTE 3.88, 13. SZEOL 3.87, 14. Vasas 3.84, 15. Csepel 3.77, 16. Tatabánya 3.66, 17. DVTK 3.62, 18. Kaposvár 5.56 ponttal. A legutóbbi értékeléshez ké­pest a Dorog ugrott előre a 3. helyről, ugyancsak feljött az SBTC is. A Tatabánya jelentő­sen visszaesett. (MTI) EGYESÜLETI ÉSET Közgyűlés az FTC-nél Szombaton a Kertészeti Egye­tem dísztermében tartotta idei vezetőségválasztó közgyűlését a Ferencáros. Közel háromszázan vettek részt az ünnepségen, amelyen jelen volt Púder János, az OTSH elnökhelyettese és dr. Tamás László, az ÉDOSZ főtitkára. A közgyűlést dr. Lé­i­­árt Lajos, az FTC elnöke nyi­totta meg, majd Harót János ügyvezető elnök egészítette ki az írásbeli jelentést. Kiss Jó­zsefnek, a számvizsgáló bizott­ság elnökének beszámolója után több hozzászólás hangzott el. Ezt követően megválasztották az FTC 15 tagú elnökségét. Az el­nök továbbra is dr. Lénárt La­jos, az ügyvezető elnök Harót János maradt. JÉGKORONG Fölényes győzelem Szombaton a Kisstadionban folytatódott a jégkorong-bajnok­ság. FTC-BVSC 6-3 (2-1, 2-2, 2-0) Kisstadion, 1000 néző. V: Zsit­va, Vetró. FTC: Kovács — Bai­­ser J., Farkas, Kereszty, Mészöly, Havrán. Cs: Haiser T., Treplán, Földvári, Galambos, Muhr, Enye­­di, Gacsal, Rasztovszky, Deák, Fe­kete, Schilling. Edző: Rajkai László. BVSC: Balogh — Tamás, Keveházi, Balla, Gyöngyösi, Zsit­va. Cs: Gregor, Bálint, Szilasi, Im­­her, Tassi, Miehnyák, Brendits, Kiss, Závori, Rakitovszky, Tóth, Takács. Edző: Babán József. Gólütő: Havrán (7. p.), Zsitva (14. p.), Havrán (16. p.), Tassi (22. p.), Kereszty (23. p.), Szilasi (25. p.), Földvári (26. p.), Föld­vári (46. p.), Kereszty (57. p.). Kiállítások: az FTC-nél 18 perc + 10 p. fegyelmi + végleges ki­állítás (Havrán), a BVSC-nél 9 perc + 10 p. fegyelmi. Havrán a 7. percben egy Ba­logról lepattanó korongot szem­fülesen a hálóba ütött. A továb­biakban kiegyenlített küzdelem folyt, feljött a BVSC, nagy tűzijá­tékot rendezett a ferencáros­ kapu előtt és Zsitva révén a 16. perc­ben kiegyenlített. A továbbiak­ban Havrán lekezelt egy koron­­got a félpályánál, egyedül ért kapura és a kapust kicselezve is­mét a hálóba lőtt. A második harmadban kezdet­ben felváltva estek a gólok, de a harmad közepén Szilasi és Hav­rán összeverekedett. Meglepetés­re az FTC játékosát végleges ki­állítással sújtották. Ez mintha felpaprikázta volna a zöld-fehére­ket és a továbbiakban már nem engedték ki kezükből a játék irá­nyítását. A harmadik harmadban óriási nyomás nehezedett a BVSC ka­pujára, és ha Balogh kapus nem véd olyan jól, a gólkülönb­e­n na­gyobb is lehetett volna. RÖPLABDA Háromszor 3:0­ (Folytatás az 1. oldalról) után a mieink kissé kienged­tek, ennek tulajdonítható, hogy a svédek 5:2-re elhúztak. Ek­kor Steinerné állt a nyitósarok­ba, s tizenháromszor egymás után szerváit , 15:5-re módo­sult az eredmény. A harmadik mérkőzéslabdát Halászné érté­kesítette. A visszavágóra egy hét múlva, a Bp. Spartacussal közös ren­dezésben, a szövetkezetiek Kőér utcai termében kerül sor. A to­vábbjutás — a legjobb nyolc közé — aligha lehet kétséges. ★ A NIM hétfőn 13.30 órakor, menetrendszerinti légijárattal ér­kezik a Ferihegyi repülőtérre. A lila-fehérek bravúrja Szombaton délután kettős KEK-mérkőzésre gyülekezett a közönség az U. Dózsa Vágóhíd utcai csarnokában. Először az U. Dózsa női együttese mérkő­zött a csehszlovák bajnokságban negyedik helyezett KPS Brnó­­val. Örömmel fedezhettük fel ismét a játéktéren közel három­hónapi kihagyás után a be­tegségéből felgyógyult Feketé­nél A brnói együttesben Fabr­­kovicová és Hübnerová a fel­nőtt válogatottból, Blahová, Ko­­cová és Konecná pedig az idei nyíregyházi Ifjúsági Barátság Versenyről volt ismerős. Többen kesernyésen emlékeztek arra, hogy legutoljára éppen cseh­szlovák együttes, az UK Bratis­­lava búcsúztatta el a Dózsát a KEK küzdelmeitől. Akkor a lila­fehérek idehaza, a visszavágón 3:1-re nyertek, de összesítésben mégis a pozsonyiak bizonyultak jobbnak. Nos, ezúttal lényegesen jobban ment a lila-fehéreknek. A női KEK-ért: V. Dózsa—KPS Brno 3:0 (12, 6, 13). V: Farmus (román), Pécsi (magyar). V. Dózsa: Juhász, ISTVÁN A., Szloboda, FEKETÉ­NÉ, SZÖNYI, SCHLÉGL. Cs: Gál­iainé. Edző: Hazsik Endréné. KPS Brno: FABIKOVICOVÁ, HÜBNE­­ROVÁ, Kopová, Korceková, BLA­HOVÁ, Povolná. Cs: Ibrmájerová, Konecná, Novaková, Belechová. Edző: Milán, Kafka Nagy-nagy küzdelemben, fokozatosan került fölénybe a hazai együttes. Első­sorban az IBV legjobb támadó­­játékosának bizonyult Blahová ütései, cseles ejtései révén 6:3-ra még a csehszlovákok vezettek. Ebben az időszakban főként éle­sen az átlók irányába ütöttek a vendégek, Hazsikné is erre hív­ta fel időkérés után játékosai fi­gyelmét. Az intelem használt, s erőse­n húzott nyitásokkal átvette az irányítást a Dózsa. A magyar csapat végre lendületbe jött, öt­letes támadásokkal szétzilálta a bronóiak sáncát. Különösen István Ágnes tett ki magáért, ennek bi­zonyítására szolgáljon három adat. A mindössze 170 centiméter magas játékos nemegyszer a 183 cm-es Kocává és a 178 cm-es Hübnerová sánca­­ felett ütöt­te be a pályára a labdát. . . Már ekkor feltűnt, hogy ameny­­nyire jól mezőnyeznek a vendé­gek a játéktér közepén, annyira bizonytalanok az alapvonal kör­nyékén. Szinte minden hosszú ejtés aranyat ért. Fontos játszma volt, de a következő még fon­tosabb lesz — állapította meg egy néző, s igaza volt! Lélekta­nilag a második játszma létfon­tosságúnak bizonyult. 5:4-re még a csehszlovákok vezettek, de érez­ni lehetett, hogy a magyarok lelkesedésében, ötlet­ességben, sőt, kombinatív képességekben is fe­lülmúlják ellenfelüket. Szőnyi, Feketéné, István A. és Schlégl egymást múlta felül Sorozatban kilenc pontot szerzett a Dózsa, sőt, a folytatásban is csak egyet­len további pontot engedélyezett a vendégeknek. A harmadik já­tékrészben, biztos, 6:2-es vezetés után érkezett el a holtpont, s a Brno 11:11-n­él egyenlített. Pont kellett végre, s erről Feketéné egy lehetet finom ejtéssel gondos­kodott is. Ezzel a magyar csapat átlendült a hullámvölgyön, s megszerezte a roppant értékes győzelmet. A lila-fehérek hónapok óta nem játszottak ilyen jól­, ennyire len­dületesen. A visszavágón egyet­len játszma vagy összesen 32 pont elegendő a 8 közé jutáshoz. Olivier Bruyr, a Nemzetközi Röplabda Szövetség Európai Kon­föderációjának titkára: „A Dózsa játszotta a jobb röplabdát. Játé­kosai nem idegeskedtek, lényege­sen kevesebbet hibáztak, mint a csehszlovákok. Csak gratulálni tu­dok !” Könnyű Honvéd-győzelem Az első mérkőzésen kisebb megütközéssel figyeltük, miként biztatják a Sokol Viden férficsa­­patainak játékosai harsány ,,Do to ho!”-val a bronóiakat. Csodál­kozásunk tovább növekedett, ami­kor a játékosengedélyeket bön­gészve sorban olvashattuk a cseh neveket: Valenta, Soukup, Hru­­za . . . Amikor egy egyesületi zászló a kezünkbe került, kide­rült, hogy a pontos név: TJ So­kol Viden. Vagyis a Bp. Honvéd KEK-ellenfele nem más, mint az ausztriai cseh nemzetiség együt­tese ... A FÉRFI KEK-ÉRT Bp. Honvéd — Sokol Viden 3:0 (4, 3, 12). V: Poljanszkij (szov­jet), Lajos J. (magyar). Bp. Hon­véd: Nagy J., KASZIBA, PETRE­­KANUTS, Huszár, Lukács, STE­­VNK. Cs: Koszti. Edző: Tatár Mi­hály. Sokol Wien: Malis, Kirisits, Hanzl, SOUKUP, Riehl, Klein­­malm. Cs: Valenta. Edző: Helmut Nietsche. A Bp. Honvéd nélkü­lözni kényszerült a sérült Urbánt és Hobothot. A feladó Urbán hiánya ugyanakkor lehetőséget adott Steviknek —, aki a bajnok­ságban csak kevés lehetőséget ka­pott —, hogy bizonyítson. A bé­csiek kezdeti lendületét hamar megtörte a magyar csapat, gyors támadásokkal, Kasziba eredmé­nyessége következtében percek alatt megnyerte az első játszmát. Érdekes módon a folytatásban is a vendégek szereztek vezetést, né­hány szép támadásukat meg is tapsolta a közönség. De Síi után­a már nem sikerült több pon­tot szerezniük. A piros-fehérek tetszés szerint érték el pontjai­kat, s a harmadik játékrészben is tetemes előnyre tettek szert. A lelkes bécsiek azonban szorossá tették a befejezést, bár egyetlen pillanatig nem fért kétség a Bp. Honvéd játszmavesztés nélküli győzelméhez. A jövő szombati, bécsi visszavágón egy játszma vagy össze­sen 19 pont elég a to­vábbjutáshoz. ^ (tölgyes) Az AZS Olsztyn—Bp. Spartacus BEK-mérkőzésről lapzártáig nem érkezett jelentés. Nagyszerű teljesítménnyel nyert otthonában az U. Dózsa női együttese a KPS Brno ellen. Képünkön Szloboda (4) ugyan nincs a legkedvezőbb helyzetben, de a sáncról visszapattanó labdát Fe­­keténé mentette, majd Szőnyi értékesítette . .. SÚLYEMELÉS Kevés induló az Avas Kupán Szombaton délután ünnepélyes külsőségek között kezdődött meg Diósgyőrött az Avas Kupa súly­­emelőverseny. — Nem várunk kirobbanó eredményeket, még a válogatot­taktól sem — mondta Aján Ta­más, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség főtitkára a küzdelmek előtt —, az idény végén va­gyunk, de azért kíváncsian vár­juk, ki mire képes ilyenkor. Nos, a versenyen tapasztaltak igazolták a főtitkár szavait, hi­szen ezúttal valóban elmaradtak a kiváló eredmények, viszont akadt néhány meglepetés. Ide kell sorolni a diósgyőri Szűcs Lajos kiesését, igaz, csaknem 10 kilót fogyasztott a verseny­re, de így is érthetetlen, hogy szakításban mindössze 82.5 kg-ot ért el, lökésben pedig neon tu­dott megbirkózni a 112.5 kg-mal, így aztán a lepkesúly a két le­­ninvárosi sportoló háziversenyé­nek ígérkezett. Hornyák 7.5 kg­­os előnyre tett szert Kőszegivel szemben, de lökésben azután a nevető harmadik, a nyírbátori Oláh ledolgozta hátrányát és megnyerte a versenyt. Légsúly­ban a diósgyőri Sirokainak nem volt ellenfele. Pehelysúlyban ér­dekes csatát vívtak a résztvevők, s végül Száraz biztosa­n nyert. A könnyűsúlyban négyen álltak rajthoz, közülük hárman idő előtt elbúcsúztak, és nem sok hiányzott a negyedik, a diósgyő­ri Vasszer kieséséhez sem. A verseny krónikájához tartozik még, hogy az LMTK és a Bor­sod megyei Súlyemelő Szövet­ség kezdeményezésére a vidéki­ versenyek történetében első íz­ben került sor anabolikus vizs­gálatra. Lepkesúly (5 induló): 1. Oláh (Nyírbátor) 2­15 (95, 120), 2. Kör­nyék (LMTK) 213.3 (97.5, 115), 3. Kőszegi (LMTK) 205 (90, 115). Légsúly (1):­­ Sírok­aj (DVTK) 195 (90, 105). Pehelysúly (5): 1. Száraz (Bp. Honvéd) 245 (1112.5, 132.5), 2. Kovács J. (Test­vériség) 235 (95, 130), 3. Zom­­bori (SMTK) 2112.5 (92.5, 120). Könnyűsúly (4): 1. Vasszer (DVTK) 250 (110, 140). * Budapesten a legjobb fiatal súlyemelők mérték össze erejüket az ifjúsági csapatbajnokság első napján. Külön párharcot vívott egymással a Haladás VSE és a Bp. Honvéd s végül a szombathelyiek 13 kg-os előnyre tettek szert. Az ifjúsági csapatbajnokság ál­lása az első nap után: 1. Haladás VSE 558 kg, 2. Bp. Honvéd 545 kg, 3. MTK-VM 447.5 kg. KÉZILABDA Továbbjutott (Folytatás az 1. oldalról) n­ gyors indításból lőtt góljaival megérdemelt háromgólos előnyt szereztek a magyarok. A második játékrészt ismét a dánok kezdték jobban. Minden támadásuknál az igen eredmé­nyesen játszó A. Andreassent próbálták játékba hozni, aki sok­szor állította megoldhatatlan fel­adat elé a magyar védőket. (35. perc: 10—8). A Csepel igen jól védekezett, már a kapujuktól tá­vol megtámadták a svendborgi átlövőket, akik így nem jutot­t­tak lehetőséghez. Ezekben a per­cekben a gyári csapat nagy fö­lényben játszott, ezt több kapu­fa is jelezte. Komoróczi, a cse­rekapus újabb kitűnő védések­kel hívta fel magára a figyel­met. Lotallemé kicsit túl szigo­rúan kapott kétperces büntetést, de a dán kupagyőztes ezt már nem tudta kihasználni, sőt, Me­gyerire átlövésből újabb, gólt lőtt. Nagy I. bravúros labdaszer­zése után Szűcsné állította be a 13—10-es végeredményt. Kiküldött munkatársunk, Kocsi Tibor jelenti Fredericiából: .­ Debreceni Dózsá szom­orú (December 10.) Közel egy hó­napja, hogy Debrecenben ötgó­los előnyt szerzett az elmúlt évi magyar bajnok a férfi kézilabda BEK-ben dán ellenfelével szem­ben. Tudtuk, hogy nehéz dolguk lesz Vargáék­nak a visszavágón, de azért reménykedtünk­ Bizony még a találkozó előtt is. Frede­­riciában. A Debrecen azonban elbúcsúzott. Sajnos, nem is akárhogyan .„ KFTJM Fredericia—Debreceni Dózsa 31—17 (19—8). Hold Cps­­zillag-csarnok, 4000 néző. V: Schumke, Reiner (mindkettő NSZK-beli). Fredericia: Leppe­sen — PETERSSEN 3, F. HAN­­SEN 10, ANDERSEN 4, Dahl- Nikhelsen 5, SÖRENSEN 6, Mad­­san 3. Cs: Heidemann, Jung­land, K. Hansen. Edző: Per Fre­­deriksen. Debrecen: Pécsi — Sárközi 1, Varga 7, Kormos 2, SÜVÖLTÖS DR. 3, Kordás, Gott­­diener. Cs: Takács 1, Lukács 1, Molnár, Benyáts 2, Szabó. Edző: Ökrös István. Telt ház volt, s a száztíz lelkes debreceni szurkoló csak a találkozó elején tudta fel­venni a ,,harcot” a szópárbajban a hazaiakkal, akárcsak a játék­ban a tavalyi magyar bajnok a Fredericiával. A vezetést Var­ga szabaddobás gólja révén megszereztük, s bár röviddel ké­sőbb Madsen hétméteresből egyenlített, Varga újabb szabad­dobása 2—1-es magyar vezetést eredményezett. Ekkor vezet­tünk utoljára... A világváloga­tott F. Hansen — Debrecenben 11 gólt lőtt — őrzését eleinte Gottdiener vállalta, sikerrel, ám érdekes módon tizenöt perc után a dánok hatalmas termetű gólzsákja már azt csinált a pá­lyán, amit akart. Tetszés sze­rint futhatott keresztbe a szag­gatotton, senki nem próbálta meg útját állni. A dánok előnye fokozatosan nőtt, s amikor Var­ga büntetőt is hibázott, érezni lehetett: elfogyott az erő a ma­gyarokban. Egyre ritkábban mertek vállalkozni, Varga pél­dául mindössze egyetlen akció­gólt lőtt. Ráadásul az eladott labdák után nem sikerült idejé­ben visszaérniük játékosaink­nak a saját kapu védelmére. A második félidőben minden ma­gyar gólra legalább kettővel vá­laszolt az ellenfél, Varga újabb hétméterest hibázott, majd Be­nyáts sem tudta értékesíteni a megítélt büntetőt.­­ Ezen a mérkőzésen egyet­len percig sem volt esélye a Debrecennek arra, hogy ki­harcolja a továbbjutást. A hallatlanul kemény össze­csapásokból rendre az erő­fölényben lévő dánok ke­rültek ki győztesen, s a két magyar kapus­­ az utolsó tíz perctől eltekintve kriti­kán aluli teljesítményt nyúj­tott. A játékosok hamar el­­bátortalanodtak, négy hét­­méteres maradt kihaszná­latlanul. Mindez együtt ve­zetett a nem várt, a nagy gólkülönbségű vereséghez. A Debreceni Dózsa külön­­busszal vasárnap, az esti órák­ban érkezik haza- SAKK Az élmezőny: Sax, IS­­­isii, Csem, Hazai, Vadász Roosendaal. A női egyéni vi­lágbajnokság zónaközi döntőjének 10. fordulójában Verőci Zsuzsa— világossal — döntetlent ért el a jugoszláv Lazarevics ellen. A ve­zetők közül a szovjet Ahlimovsz­­kaja nyert, Kusnyir döntetlent ért, el, így jelenleg Ahlimovszkaja egyedül vezet. További eredmények: Gra­mig­nani (olasz) —Lemacsko (bolgár) 0:1 Hartston (angol)—Vreekers (holland) döntetlen, Ortom (egye­sült államokbeli) — Belavenec (szovjet) 0:1, Oliveira (brazil) — Ahlimovszkaja (szovjet) 0:1, Caro (kolumbiai)—Fomina (szovjet) 0:1, Kusnyir (izraeli)—Van der Mije- Nicolau (holland) döntetlen. Az élcsoport állása: Ak­limovszafcaia 8, Kussinyir 7.5, Van der Mije-Ni­­colau, Verőd 7—7, Lemacsko 6.5, Hartston 6, Belavenec 5.5, Fomina 5, Lazarevics 4.5 pont. A 11. fordulóban Verőci Zsuzsa — sötéttel — az azonos pont­számmal rendelkező Van der Mi­­je-Nicolau ellen veszi fel a küz­delmet és ennek a játszmának az eredménye eldöntheti a továbbju­­tási esélyeket.★ Zombor: A nemzetközi férfi verseny 12. fordulójában Székely Péter nemzetközi mester — vi­lágossal — döntetlent ért el a jugoszláv Kovacsevics ellen és 6­5 ponttal holtversenyben jelen­leg a hatodik helyezett. Előtte áll­nak a táblázaton: Bankó 8.5, Jan­­sa, Kovacsevics 8—8, Hernandez 7 (1), Knezevics 7 ponttal. ★ Országos férfi bajnokság: Szom­baton délelőtt a 7. forduló öt függőben maradt játszmáját foly­tatták a Magyar Sakk Szövetség versenytermében. Egy játszma, a Tompa—Petrán találkozó nem fe­jeződött be és ismét függőben ma­radt. A befejezett függőjátszmák eredményei: Rigó—Hazai 1:0 (a jól rajtolt Hazai első veresége), dr. Eperjesi—Bárczay 0:1, döntet­len: Portisch F. — Sax és Sápi— Horváth T. Délután a 8. fordulóra került sor.A játékidő első négy órájában három győzelem született. Ribli jól vezetett bástyavégjátékban biztos győzelmet aratott Forintos ellen. Hazai Vadász ellen kénytelen volt minőséget áldozni és ez eldöntötte a játszma sorsát, mert Vadász nagymester biztosan érvényesítette az anyagi előnyt. Bárczay Pintér­rel szemben vesztette el a játszmát, miután ellenfele összekötött sza­badcentrum gyalogját nem tudta feltartani. Három játszma döntet­lenül végződött, további három játszma pedig­­ a játékidő utolsó percéig tartott, illetve függőben ma­radt. A nyolcadik forduló eredményei: Bárczay—Pintér 0:1, Ribli—Forin­tos 1:0, Hazai—Vadász 0:1. Döntet­len: Horváth T.—Sax, Faragó— Portisch F., Sápi—Adorján. Függő: Petrán—dr. Eperjesi, Karsai—Tom­pa, Csőm—Rigó. Az élmezőny ál­lása: Sax 6.5, Ribli 5.5, Csőm 5 (1), Hazai, Vadász 5—5, Adorján, Fa­ragó, Pintér 4.5—1.5 pont. Lipcse. Befejeződött a hagyo­mányos férfi nemzetközi verseny, amelynek 12 résztvevője volt. A győzelmet a szovjet Muhin szerez­te meg 9 ponttal. A színeinket képviselő Kluger Gyula nemzetkö­zi mester holtversenyben az 5. helyre került, 5.5 pontot szerezve. NÉPSPORT 7 KEK t A DOLGOZÓK KORSZERŰ ÉLET ÉS BALESETBIZTOSÍTÁSA A (M3 SBbc* iPiJiwLiiTf este llotói úton is érvaps ______________:______________________________________________________________________:______________________________________I