Népsport, 1978. június (34. évfolyam, 129-158. szám)

1978-06-07 / 135. szám

AZ ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI ÉS SPORTHIVATAL LAPJA SZERDA, 1978. JÚNIUUS 7. • Ára: 1 forint • xxxiv. évfolyam, 135. szám. Búcsú a továbbjutástól Csak szépítő gólra tellett csapatunk erejéből Kiküldött VB-tudósítóink: Borbély Pál és Németh Gyula A VB is árcius 7-i, szerdai műsora Gólöröm — olasz módra. A Juventus csillaga, az olasz vá­logatott egyik legjobbja, Roberto Bettega, a magyar csapat ellen is remekelt. Két óriási kapufáján kívül gólt is lőtt, fejjátéka pedig most is lenyűgöző volt Nehéz talajú pályán kezdődött a mérkőzés • A 14. percben Nagy már csak a kapussal állt szemben, de fölé lőtt O Csapó a 20. percben az oldalhálóba gurított • Ezután Bettega a felső lécet találta telibe • Zombori sárga la­pot kapott O Az olaszok jól hajráztak, s a 35. percben Rossi, majd két percre rá Bettega gólt lőtt! O Halász és Tóth A. állt be a II. félidőre Fazekas és Nagy L. helyett • Bettega az 57. percben felső kapufát rúgott 9 Újabb gólt kaptunk a 60. percben, ezt Benetti szerezte • Ismét Bettega-kapufa következett ezután • Tóth A. 11-esből lőtt góljával szépítettünk a hajrá­ban • Az olaszok két játékost cseréltek ebben az időszakban • Cabrinit Cuccureddit, Bettega­ pedig Graziani váltotta fel Olaszország— Magyarország 3-1 (2-0) (VB-beszámolónk a 2. és a 3. oldalon.) Mérkőzések Rádióközvetítés Tv-közvetítés Ausztria-Svédország, III. csoport, 17.35—19.35 (Petőfi-adó), 17.35—19.30 Buenos Aires, Velez Sarsfied-stadion. Kapcsolással. egyenesben, 17.45. Vezeti: Corver (holland). Brazília-Spanyolország, III. csoport, 17.35—19.35 (Petőfi-adó), 21.30—23.30 Mar del Plata. Kapcsolással. felvételről, 17.45. Vezeti: Gonella (olasz).­ Skócia-Irán, IV. csoport, VI. 8. Csütörtök. Cordoba, összefoglaló. 20.45. Vezeti: N’Diaye (szenegáli). 21.30—23.30. Hollandia-Peru, IV. csoport, VI. 8. Csütörtök. Mendoza, összefoglaló. 20.45. Vezeti: Prokop (NDK-beli).___________________________________21.30-23.30. Az olimpiai bajnok legyőzte a világbajnokot Magyarország—Szovjetunió 6-4 (1-1,2-1, 1-0, 2-2) — Távbeszélő-jelentésünk — Firenzében is hatalmas a labdarúgó VB-láz! Ennek elle­nére kedden délután zsúfolásig megtelt — közel 3500-an ültek a lelátón — a helyi uszoda. Meg­kezdődött a nagyszabású vízi­labdatorna, és mindjárt egészen kitűnőnek ígérkező mérkőzések­kel, mindenekelőtt a Magyaror­szág—Szovjetunió találkozóval. Azt az olasz vízilabda-rajongók is tudják, ez a két válogatott hosszú évek óta hatalmas csa­tát vív. Elég, ha csak a leg­utóbbi világversenyek eredmé­nyeit idézzük: 1975-ben Caliban a világbajnokságot a Szovjet-,­unió nyerte, 1976-ban az olim­piát és 1977-ben az Európa­­bajnokságot pedig Magyaror­szág. És most ismét egymás el­len mérkőztek... A francia Angéla és a jugo­szláv Klisovics bíráskodása mel­lett a következő összeállításban játszottak a csapatok. Magyar­­ország: Molinár — Sudár, dr. Csapó, Gerendás, Budavári, Kuncz, Faragó. Cs: dr. Szívós, dr­. Magas, Wil­sin.­sz. Edző: Gyarmati Dezső. Szovjetunió: Sa­ra­m­ov — Szidorov, Go­rukov, Kabanov, Gargatiov, Sagajev, Kijov. Cs: Grisán, Grugorjev, Msvenieradze, Szokolov. Edző: Vlagyimir Szimjonov. A gólok sorrendje: I. negyed 2:32 perc: Kuncz (4 m-esből), 4:08: Szido­rov (e), II. negyed 1:08: Grigor­­jev (e), 2:07: Budavári (e), 2:52: Faragó; III. negyed 2:51: Sudár. IV. negyed 0:35: Grigor­­jev (4 m-esből), 1:07: Faragó, 1:53: Gragorjev (e), 4:45: Magas dr. A számok önmagukért beszél­nek. A magyar csapat nyolc­szor volt emberhátrányban, a szovjet csak ötször. Az olimpiai bajnok egy gólt lőtt létszámfö­lényből, a világbajnok viszont hármat. Mindkét oldalon egy­­e­gy 4­ méterest értékesítettek. Akciógólt csak a magyarok lőt­tek, négyet. Gyarmati Dezső csapata ezút­tal is rendkívül kulturáltan ját­szott. Ez az együttes mindenek­előtt annak köszönheti fölényét, hogy egyetlen gyenge pontja­­ sincs. A Szovjetunió ellen első­sorban Faragó remekelt, aki — legalábbis ez az általános olasz vélemény — világklasszis. Raj­ta kívül ezúttal dr. Csapó és Gerendás remekelt, bár az utób­bi a negyedik negyed utolsó percében kipontozódott. Külön kell szólni Molnárról, aki 5-3-as magyar vezetésnél kétszer is bravúrral hárította Kabanov kö­zeli lövését. A magyar csapat szerdán dél­előtt Romániával játszik, este pedig Spanyolországgal. További keddi eredmények: Spanyolország—Hollandia 9-6 (2-2, 3-0, 2-1, 2-3). (Az Olasz­ország—Románia találkozóra csak az olasz—­magyar labdarú­gó VB-m­érkőzés, lapunk zárta után került sor.) Maria Areeri A szovjet játékos karja lövésre lendül, Faragó zavarja, Molnár pedig a védésre összpontosít. Egy pillanat a világ- és az olimpiai bajnok találkozójáról RÖPLABDA NB I Megkezdődött a harmadik torna Három hét szünet után foly­tatódott legjobb hat női röplab­dacsapatunk körmérkőzése a bajnokságért, megkezdődött, a harmadik, utolsó előtti torna. Az izgalmakat növeli, hogy még júniusban — 30-án — bajnokot is avatnak, s az aranyéremért még tart a hármas versenyfu­tás. Kedden a három nagy — a Bp. V. Izzó, a M­M és az Ü. Dózsa — egyaránt biztos, játsz­maveszteség nélküli győzelmet aratott. Szerdán a listavezető Bp. V. Izzóra nehéz feladat vár, a Vágóhíd utcába látogat, az Ü. Dózsához, s a két együttes idei küzdelmes találkozói alapján — mindkétszer 3:2-re nyert az Izzó —, ezúttal is izgalmas csatára nyílik kilátás. Bp. V. Izzó—Bp. Spartacus 3:0 (8, 2, 6). Megyeri út. V: Hurák, Békési, Bp V. Izzó, Szegediné, PALOTÁSNÉ, Nagy­­né, Kőszegi, Pálinkás E., TOR­MA. Edző: Déri Rezső. Bp Spartacus: Albert, Sehadekné, Medgyesné, Horváth, Csuka, Szloboda. Cs: Hubainé, Károly É., Lengyel, Hudák. Edző: dr. Kotsis Attiláné. A vártnál is könnyebben győzött a hazai együttes — 34 perc alatt... N­M:TFSE 3:0 (10­7, 8). Győri út. V: Juhász, Bom­bai. MIM: Bárdi, dr. Bánhegyiné, SZALAYNÉ, BUZEKNÉ, Ha­lászná, SZABÓ ZS. Cs: Payer­­né, Anker. Edző: Kovács Jenő. TFSE: Kiss É., Fésűs, Kutas, Szabó L., Varhanyovszky, Vi­rág. Cs: Paulik, Kelemen, Bácskai. Edző: Kiss László. Nehezen lendült játékba a baj­nokcsapat, de aztán már nem fért kétség győzelméhez. V. Dózsa—Külker SC 3:0 (13, 3, 4). Vágóhíd u. V: Fátyol, Szekér. V. Dózsa: GALLAINÉ, István A., SZŐNYI, Juhász, Mucháné, Schlégl. Cs: Fábián, Darócziné. Edző: Hazsik End­­réné. Külker: Beck, Andorka, FOLTÁN, Polányiné, Bán, Ecker. Cs: Schmidt, Póta, Dom­­bai, Kiss, Faulháber. Edző: Nagy Béla. Az első játszma után rossz nyilásfogadással megkönnyítette a lila-fehérek dolgát a vendégcsapat. A bajnokság állása 1. Bp. V. Izzó 11 10 1 31: 9 21 2. M­M 11 9 2 29: 8 20 3.D. Dózsa 11 8 3 29:14 19 4. Bp. Sport. 11 4 7 12:22 15 5. TFSE 11 2 9 10:29 13 6. Külker. 11­ 11 4:33 11 KÜLFÖLDI SIKEREK Budapest nemzetközi atlétikai bajnokságán Kedden délután a rúdugrás­sal kezdődött meg a Népsta­dionban Budapest felnőtt atlé­tikai bajnoksága, amelyet az idén is nemzetközivé avatott a bolgár, csehszlovák, lengyel, NDK-beli és szovjet verseny­zők részvétele. Hamarosan kide­rült, hogy a vendégek között több jónevű versenyző van, s közülük néhányan elhódították a bajnoki címet is. Bár a vidé­ki atléták helyszíni nevezését is elfogadták, a hazai élvonal­ból egyik-másik számban sokan hiányoztak. Borús, kellemes időben a ver­seny első felében az ügyessé­giek játszották a főszerepet. A korán kezdett rúdugrás 5 méte­ren dőlt el Novobáczky javára. A női gerelyhajítás kissé álmo­san indult, a láthatólag fáradt Fekete csak negyedikre került 55 m fölé. Mindjárt utána azonban Járnák alaposan túlha­jította és 38 cm-re megközelí­tette saját tavalyi utánpótlás­csúcsát. Nagyon szoros versenyt hozott a férfi távolugrás. A ne­gyedik sorozatig Kandár veze­tett, akkor Szalma kétszer egy­más után 768 cm-et ugrott s ez a győzelmet jelentette. Kandár (Foly­tatás a 76. oldalon) Junák megközelítette saját tavalyi utánpótlás-csúcsát Budapest Nagydíj Meghívót kaptak a magyarok is A június 12-i Budapest Nagy­díj nemzetközi atlétikai verse­nyen — kaptuk a tájékoztatást kedden Mindszenty János veze­tő szakfelügyelőtől — csak a verseny rangjához méltó ered­ményekkel kecsegtető hazai at­léták állhatnak majd rajthoz. Megkaptuk a meghívandók listáját is, azzal a megjegyzés­sel, hogy a magyar versenyzők száma — a külföldi atléták számának megfelelően — eset­leg még növekedhet, sőt a vég­leges névsor kialakításánál fi­gyelembe veszik a Budapest nemzetközi bajnokságán elért eredményeket is. Íme, a jelenlegi névsor. Férfiak. 100 m: Gresa, Lépesd., Tatár. 400 m: Hornyacsek, Nagy T. 400 gát: Árva, Kövesdi, Aradi. 800 m: Paróczai, Gergely­.­zsin­­ka. 1500 m­: Zem­en, Hrenek, Sztató. 5000 m: Torok, Horváth B., Kerékjártó, Klipét, Fancsali, Diszkosz, Tégla, Faragó, Fejér. Gerely, Németi­, Boros, Paragi, Csík. Súly: Kácsor, Szabó. Ma­gas: Kelemen, Major, Jámbor, Gerstenbrein. N­ nk: 100 m: Orosz, Juhász. 400 m­: Könye, Pál, Halmosiné. 12® gát: Mohácsi, Gyohai, Czene. 100 m: Lipcsei, Lázár, Váczi­. (Folytatás a 7. oldalon)