Népsport, 1978. december (34. évfolyam, 290-314. szám)

1978-12-04 / 293. szám

XXXIV, 293. ♦ 1978. december 4. LABDARÚGÁS NB II a vezetést Bauxitbányász SE— Szekszárdi Dózsa 3-1 (0-0) Tapolca, 1000 néző. V: Szemes. Bauxitbányász: Petrovics — Usky, Lovász, Magyar, Szalai — Ormai, Horváth Z., Kutasz — Ben­ce, Morvai (Németh L. a 61. percben), Tende (Mészáros F. a 61. percben). Edző: Csabai Lajos. Szekszárdi Dózsa: Pólyák — Szől­ős­, Szlovák (Bosnyák a szünet­ben), Baranyai, Somodi — Ador­­ián (Bocz a 72. percben), Mezei, Tóth — Szőcs, Weitner, Szeke­res. Edző: Magasházi József. 49. perc: Jobb oldali beadás után a labda Petrovics lábáról Morvai fejére, onnan a hálóba pattant (öngól). 0-1. 55. perc: Szalai labdájával Bén­ító kapura tört és óriási lövéssel egyenlített. 1-1. 62. perc: Ormai szép átadásával Szalai került helyzetbe és a bal sarokba bombázott. 2-1. 81. perc: Benkő, Németh L. összjáték után a cserejátékos lé­pett ki a védők között, Polyákot is kicselezve helyezett a hálóba. 3-1. Nagy iramú, színvonalas mér­kőzésen a kiegyenlített első fél­idei játék után a vendégek öngól­lal vezetést szereztek. Ezután a hazaiak tíz perc alatt megfordí­tották az eredményt és látványos gólokkal biztosan nyertek a ke­ményen védekező Szekszárdi Dó­zsa ellen. Jó: Benkő, Morvai, Horváth Z., Szalai, 111. pályák (a mezőny leg­jobbja): Szöllösi, Szőcs, Kiss Tibor H. Rákóczi SE— Pécsi VSK 1-0 (1-0) Tata, 500 néző. V: Eőry, H. Rá­kóczi: Szilágyi — Ábrahám, Goldschmidt, Filep, Molnár — Varga, Méhes­ (Tamási a 86. percben), Csizmazia — Karádi (Szalay a 60. percben), Hernádi, Dobos. Edző: Gunyhó Ferenc. PVSK: Sulyok — Huber— Tarcsi, Németh, Szabó — Grünwald, Ka­szás, Kresz — Réti, Tóth, Szász (Lauer az 52. percben). Edző: Ró­nai István. 35. perc: Dobos bal oldali sza­badrúgását Molnár a kapu köze­pébe lőtte, 1-0. Küzdelmes, nagy iramú mérkő­zésen, a jól védekező hazai együt­tes, a nagy lendülettel támadó vendégek rohamait ügyesen lelas­sította. Győzelme a látottak alap­ján teljesen megérdemelt. Jó: Filep (a mezőny legjobbja), Szilágyi, Molnár, Varga, II: Su­lyok, Tallósi,­­Szabó, Csipak József Dábolna—K­ÁV DAC 2-1 (2-0) Bábolna, 600 néző. V: Dudás. Bábolna: Krass — Vajki, Hlagy­­vik, Süle, Nyers — Deák, Hege­dűs (Göncző a 76. percben), Ko­csis — Tímár, Háld­ár, Fedor (Szakolczay a 78. percben). Ed­ző: Háry László. MÁV DAC:Far­­kasdi — Kiss, Brandisz (Kovács a 38. percben), Kalmár, Csóka- Kormos, Csiszár, Molnár, Cs.­­ Kovács — Tóth. (Bankó a 70. percben), Varga. Edző: Bundzsák Dezső. 14. perc: Hegedűs 25 méterről végezhetett szabadrúgást, labdája a győri sorfalról Fedorhoz pat­tant, aki a tehetetlen Farkasdi mellett a jobb sarokba lőtt. 1-0. 31. perc: Tímár balról belőtt labdáját Hegedűs a jobb sarokba rúgta. 2-0. 71. perc: Molnár beadását Cs. Kovács három méterről a jobb sarokba lőtte. 2-1. Nagy iramú mérkőzésen az el­ső félidőben a két gólon kívül még több gólhelyzete is volt a Bábolnának. A második játék­részben erősített a győri csa­pat, de már csak szépíteni tudott az eredményen. Jó: Nyers, Hegedűs, Tímár, ül. Kalmár, Kormos, Varga, Herczeg Gyula Jó: Englóner, Füle dr., Uvicz­ky, Markán, 10. Szabó, Göbölös, Horváth­­, Balogh Antal Sopron—Oroszlány 2-0 (1-0) Oroszlány, 300 néző. V: Föld­vári. Sopron: Babos — Tremmel, Druzsnyák, Pete, Huber — Ko­vács, Horváth, Deák — Molnár, Németh (Harth a 72. percben), Pánczél. Edző: Matheaz Imre*. Oroszlány: Balázs — Rinnbacher, Kláris, Galambos, Bánfi (Her­­mann a 63. percben) — Hacker, Sallói, Rácz — Horváth, Bocskai, Kozári (Kavalák a szünetben). Edző: Solymos Tibor. 38. perc: Németh jobb oldali beadása átszállt a védők felett­, és a jó helyzetben levő Pánczél a labdát a sarokba fejelte. 1-0. 86. perc: az oroszlányi kapu­tól 18 méterre Molnár rúghatott szabadrúgást. A jól eltalált labda a sorfal felett a kapu jobb ol­dalában kötött ki. 2-0. A tervszerűbb, átgondoltabb já­tékot a soproni csapat mutatta be. Jó: Pánczél, Molnár, Drozs­nyák, ill Kláris, Horváth. Mód István Komló—Dorog 1-0 (0-0) Komló, 500 néző. V: Pálfy. Komló, Bien — Kelemen, Kovács, Mács, Barta —Tresch, Hohmann — Varga, Kolesánszky (Gyurina az 58. percben), Marti­nkovics, Tóth. Edző: Meggyes Lajos. Do­rog: Szabó ■ Kapitány, Csapó, Emgelbrecht, Kovács — Varga, Honti, Kollár — Sóron (Izsó a 79. percben), Kiss, Jánosi. Edző: Galbács Pál. 78. perc: egy balról beívelt lab­dát Engelbrecht kézzel „szelídí­tett” meg az 5-ös vonalánál. 11-es! A büntetőből Hohmann a jobb sa­rokba lőtt. 1-0. 79. perc: középkezdés után Kiss másodszori reklamálás miatt a kiállítás sorsára jutott. A második félidőben erősített a hazai csapat és mezőnyfölénye révén szinte kierőszakolta győ­zelmét. Jó: Bien, Kelemen, Mács, Hoh­mann, ill. Szabó, Varga, Jánosi. Vízhányó Imre Répcelak—Sabaria 2-0 (1-0) Répcelak, 600 néző. V: Czipp. Répcelak: Póczik — Fehér, Né­meth I, Csorba, Szénhegyi — Gás­pár, Horváth Gy., Jáger (Soós a 69. percben) — Győrvári, Hor­váth E., Kovács. Edző: Szántai István. Sabaria, Pálinkás — Sü­­meghi, Tóth, Szőnye, Bencsics — Horváth, Németh L., Pál — Bo­gát­i, Holdosi, Varga II (Devecseri a 25. percben). Edző: Szabó Imre. 2. perc: Gáspárt buktatták a kaputól húsz méterre. A gyorsan elvégzett szabadrúgást Jáger a jobb szélről kapu elé ívelte, a labda a berobbanó és menteni igyekvő Tóth lábáról a jobbra mozduló Pálinkás mellett, a bal kapufa tövénél perdült a hálóba. (öngól !) 1-0. 87. perc: Bal oldali szabadrú­gás után a sorfalról lepattanó labdára Kovács csapott rá, és 8 méterről nagy erővel a jobb alsó sarokba lőtt. 2-0. A Répcelak kezdeményezett töb­bet, de kétgólos győzelme a lá­tottak alapján szerencsésnek mondható. Jó: Póczik, Németh I, Csorba, V: Pálinkás, Sümeghi, Németh L, Szarka Sándor Fűzfő—Pét 3-0 (2-0) Pétfürdő, 1500 néző. V: Há­mori. NIKE FÁK: Gerebics . — Palanek, Szegedi, Balatoni, Ma­ter — Csurgó (Körli a 81. perc­ben), Diósi, Glöckl — Gál (Ko­vács L. a 81. percben),­ Weisz, Farkas. Edző: Szőke Miklós. Pét: Csizsek — Stieger, Csapó, Her­­czegh, Mészáros — Simai, Jánó, Balogh — Segovits (Gáspár a 60. percben), Horváth L., Kustos. Ed­ző: úr: Kalocsay Aba. 15. perc: Diósi középre adott Gálnak, aki a rosszul kifutó Csi­zsek mellett 20 méterről a háló­ba gurított, 1-0. 21. perc: Gál a jobb oldalon futott el, belőtt labdáját Farkas a hálóba sodorta, 2-0. 27. perc Jánót durvaságért Hámort játékvezető kiállította. 66. perc: Weisz a jobb oldalról begurított, Csurgó ügyesen át­lépte a labdát és az érkező Gál közelről hálóba emelte, 3-0. Az első negyedóra lendületes támadásait a Fűzfő jól átvészel­te, sőt a vezető gólt is megsze­rezte. A vezetés birtokában, kü­lönösen tíz emberrel szemben, mezőnyfölényt harcolt ki és meg­érdemelt győzelmet aratott a gyengén játszó pétiekkel szem­ben. Jó: Gerebics, Mater, Diósi, Gál, ill. Balogh, Keserű Antal M­ÁV MTE—KÜSIÉP 1-0 (1-0) Nagykanizsa, 1000 néző. V: Ta­­polczay. MÁV NTE: Szalai — Markán, Englóner, Szabó L., Li­­viczky — Németh A. (Szabó F. a 80. percben), Karádi, Sulyok Gy. - Molnár, Széligh (Kiss a 46. percben), Füle dr. Edző: Németh Illjos. KOMEO: Szabó — Takács, Horváth H., Göbölös, Horváth II - Bánfi, Izing, Kökény (Viczián a 66. percben) — Nyitrai, Hor­váth I. Péntek (Pfluger a 66. percben). Edző: Galgóczi Ottó. 37. perc: egy szabadrúgást Fü­le dr. 17 m-ről, a sorfal fölött a jobb felső sarokba lőtt. 1-0. A hóval borított játéktéren mindvégig nagy harcot folytattak a csapatok, amelyeknek játékosai lelkesen, nagy akarattal küzdöt­tek. _______ . . EREDMÉNYEK birkózás műugrás Kőszegen rendezték az ifjúsági I. korcsoport szabadfogású orszá­gos csapatbajnokságát. Kilenc csa­pat indult, az első két forduló után öt maradt állva. A pécsiek legyőz­ték az FTC-t, a szombathelyiek pedig a Bp. Honvédot. A követke­ző fordulóban a Haladás is legyőz­te a Fradit, így a nagy esélyes el­búcsúzott. A hármas döntőbe a Bp. Honvéd, a PMSC és a Haladás VSE került. A szombathelyieket már nem lehetett megállítani. 7:3- ra verték a PMSC-t, s ezzel már bajnoknak érezhették magukat. Az utolsó találkozón a Bp. Honvéd 5:4-re verte a PMSC-t, így a piros­­feh­éreké lett az ezüstérem. — Nagyszerű rendezés és színvo­nalas küzdelmek — értékelte a lá­tottakat Palócz Rudolf, a verseny­­bíróság elnöke. — A szombathelyi gárda azzal emelkedett ki a me­zőnyből, hogy azokban a súlycso­portokban voltak kulcsemberei, ahol a legtöbb jó versenyző talál­kozott. 1978. évi országos ifjúsági n. korcsoportos szabadfogású csapat­­bajnok: Haladás VSE (Császár György, Nagy István, Molnár Ká­roly, Kovács György, Oláh Imre, Andics Csaba, Dániel Frigyes, Ve­réb István, Kozsán Miklós, Bra­­darits Ferenc, Herczegh Attila, Kun Attila, Gerencsér Róbert, ed­ző: Szalóky Sándor), 2. Bp. Hon­véd, 3. Pécsi MSC. CSELGÁNCS Debrecenben szombaton és va­sárnap rendezték meg az úttörő cselgáncsozók országos csapatbaj­nokságát. A versenyen 14 sport­egyesület csapata indult, amelyek két hetes csoportban vetélkedtek,­­majd a csoportgyőztesek vívták a döntőt. A további helyezésekért „visszaim­értkeztek” a csapatok. A csapatbajnoki címet a Bp. Honvéd szerezte meg, miután a Debreceni Sí ellen 6:4 arányban győzött. Megjegyezzük, hogy a debreceniek a felső három súlycsoportban nem állítottak ki versenyzőt. A Bp. Honvéd előzőleg a Miskolci VSC ellen 6:2-re nyert, így szerezte meg a csoportelsőséget. A Debre­ceni Sí a döntőbe jutásért a KSC csapata ellen 5:5-re végzett. Sorso­lás után újabb három súlycsoport­ban mérkőztek, és ebben 2:1-re nyertek a debreceniek. Eredmények: Úttörő cselgáncso­zók országos csapatbajnoka: Bp. Honvéd (Csipak István, Nyári At­tila, Simon Viktor, Képes László, Lovas Zoltán, Jancsó Attila, Pau­­lik Péter, Szakos Attila, Menyhárt László, Bauer Gábor, Balogh Gyu­la, Balogh György — edző: id. Ti­ala Tibor), 2. Debreceni Sí, 3. Újpesti Dózsa és Kecskeméti SC, 5. Miskolci VSC és Pécs­ Sí. GYEPLABDA 61 GÓL A TF­ EM­ A Testnevelési Főiskola D-ter­­mében vasárnap a második for­dulót játszották le a felnőtt gyep­­labda-terembajnoksá­gban. Hét mérkőzésen 61 (!) gól esett! Külö­nöse­n az Építők SC csatárai­­ vol­tak elemében. A-csoport Budai Pedagógus — Kinizsi Sör­gyár 8-3 (2-2). V: Cerva, Zsákay. G: Raubinek G. (5), Tóth (2), Makkos, ÜL: Horváth F. (2), Mo­hai. Építők SC — Auras SE 14-0 (7-0). V: Molnár, Zsákay. G: Ko­­ncrot G. (3), Gulyás (3), Varga (3), Balázs (2), Kiss I. (2), Dávid. Volánbusz — XVI. ker. Tanács 6-2 (3-1). V: P­aubinek T., Zsákay. G: Helmeczi (2), Szölősi (2), Mohai, Hegedűs F., ill. Konorot­­ F. (2). Építők SC—Kinizsi Sörgyár 6-2 (2-1). V: Molnár, Zsákay. G: Var­ga (3), Konorot G. (2), Herbert, ill. Mohai, Kner. Az A-csoport állása - B-csoport 20. sz. Volán—Kőbányai SE 5-2 (2-0). V: Losomczy I., Nagy Z. G: Wesselényi (2), Cerva, Vékony, Kaszala, ill. Nagy József (2). Épí­tő SE —Kőbányai SE 7-1 (3-0). V: Losonczy I., Raubinek T. G: Földi (3), Virágh (2), Masa, Nagy Z., ill. Nagy József. Kőbányai SE — Szabadsághegyi Pedagógus 3-2 (2-1). V: Masa, Nagy Z. G, Káro­lyi, Szilágyi, Kovács P., ill. Csur­­csin, Hajdú. A B-csoport állása LABDARÚGÁS 1 1 AZ NB I GÓLLÖVŐLISTÁJÁNAK ÉLMEZŐNYE 13 gólos: Fazekas (U. Dózsa). 11 gólos: Fekete (Ú. Dózsa). 9 gólos: Weimper (Bp. Honvéd), Gass (Vasas). 8 gólos: Nagy (Bp. V. Izzó). 7 gólos: Somogyi (Cse­pel), Bíró, Földi (Salgótarján), Schmidt (Tatabánya), Törőcsik (V. Dózsa), Tieber (Videoton). NB I TARTALÉKCSOPORT Huszonöt indulója volt a Hajós Alfréd uszodában rendezett ellen­őrző műugróversenynek. Eredmé­nyeik. Férfi műugrás (3 m): 1. Hajnal (BVSC) 418.25, 2. Némedi (OSC) 410.55, 3. Kecskeméti (OSC) 390.00. Női műugrás (3 m): 1. Haász (BVSC) 298.85, 2. Baraczka (OSC) 264.40, 3. Nagy (BVSC) 238.10. Serdülő leány műugrás (3 m): 1. Pálmai (BVSC) 165.50, 2. Gerlach (BVSC) 156.70, 3. Cserba B. (BVSC) 121.00.­­Serdülő fiú műugrás (3 m): 1. Kővágó IC. (BVSC) 202.15, 2. Kővágó J. (BVSC) 197.65, 3. Ferencz (OSC) 187.05. Út­törő leány műugrás (1 m): 1. Kiss (OSC) 109.25, 2. Nyéki (BVSC) 105.85, 3. Makai (OSC) 97.35. Úttö­rő fiú műugrás (1 m): 1. Bekő (BVSC) 112.40, 2. BÖSZtöri (BVSC) 106.35, 3. Csávás (BVSC) 81.25. ÖKÖLVÍVÁS I. O. CSB Honvéd Kun Béla SE—Kaposvá­ri Z­ózsa 11:11. Kaposvár, 500 néző. V: Rigó, Szer. P: Berkecz, Erőss, Gábor, Werling. Kaposvárott 11 pár lépett szorí­tó­ba, s ökölvívásunk mai helyze­te alapján, már ez is eredmény. Ennél is több, hogy 8 súlycsoport­ban helyenként nagyszerű küzde­lem folyt. Különösen vonatkozik ez a megállapítás a légsúlyú Nagy Z.—Vladár összecsapásra, amely akár a „régi szép időkben’* is ki­állta volna a próbát. A nagy ér­deklődéssel várt Rákosa—Borbély összecsapás ugyanúgy igzságos döntetlent hozott, mint a két csa­pat találkozója. Eredmények (elöl a H. Kun B. SE versenyzői): Papírsúly: Tímár az 1. m.-ben dr. Vatulik ellen, 2:0. Légsúly: Vladár p. v. sz. Nagy­tól, 2:2. Harmatsúly: Pappot a 3. m.-ben Ferisek döntő fölénye miatt le., 2:4. Pehelysúlyban: Farkas p. gy. Or­sós ellen, 4:4. Könnyűsúly: Csűri ellen Vargát első m. sor. miatt be., 6:4. Kisváltósúly: Molnár p. v. sz. Bogyótól, 6:6. Váltósúly: Borbély—Rákosa döntetlen, 7:7. Nagyváltósúly: Pintér p. gy. Bu­dai ellen, 9:7. Középsúly: Samu a 2. m.-ben Lévai ellen, fa., 9:9. Félnehézsúly: Komlósi az 1. m.­­ben Vörös döntő fölénye miatt, fe., 9:11. Nehézsúly: Závodi ellen Ignácz az 1. m.-ben fa., 11:11. A bajnokság állása 1. Bp. Honvéd 7 7 ------- 125: 29 14 2. H. Kun B. SE 7 3 1 3 78: 74 7 3. Kap. Dózsa 7 2 1 4 61: 91 5 4. V. Dózsa* 8 3 — 5 67:105 5 5. H. Zalka S­E 7 2 — 5 61: 93 4 • Egy büntetőpont levonva: ÚSZÁS Vasárnap újabb utánpótlás úszó­kupadöntőre került sor a Komjá­­di-uszodában. Ezúttal a legjobb gyermek korosztályú versenyzők­kel rendelkező 8 egyesület vetél­kedett egymással. A pontverseny végeredményét ismét az időered­mények — és nem a helyezések — alapján állapították meg. Délelőtti eredmények. Győzte­sek. Fiúk. 56 m gyors: Medgyesi (BVSC) 28.07. 50 m pillangó: Besze (FTC) 29.20. 100 m hát: Novotni (BVSC) 1:05.72. 100 m pillangó: Kálló (BVSC) 1:01.46. 200 m mell: Kovács (Bp. Spartacus) 2:37.70. 200 m gyors: Szondi (Bp. Spartacus) 2:13.12. 200 m vegyes: Besze (FTC) 2:24.56. 1500 m gyors: Horváth (FTC) 17:35.04. 4X100 m vegyesvál­tó: Bp. Spartacus 4:33.31. 4X100 m gyorsváltó: Bp. Spartacus 4:36.33. Lányok. 50 m gyors: Gönczi (BVSC) 33.08. 50 m pillangó: Szeip (Vasas) 33.14. 10­0 m hát: Gémes­ (PMSC) 1:11.97. 100 m gyors: Né­meth (BVSC) 1:04.42. 200 m mell: Kindl (Bp. Spartacus) 2:53.24. 200 m vegyes: Nagy (BVSC) 2:26.93. 400 m gyors: Gulyás (Bp. Sparta­cus) 4:41.35. 4.100 m vegyesváltó: BVSC 4:57.80. Délutáni eredmények. Győzte­sek. Fiúk. 50 m hát­: Ferenczy (OSC) 32.45. 50 m mell: Csányi (FTC) 36.70. 100 m mell: Ko­vács (Bp. Spartacus) 1:14.52. 100 m gyors: Medgyesi (BVSC) 1:01.63.­­200 m hát: Novotni (BVSC) 2:21.47. 200 m pillangó: Énekes (Bp. Spartacus) 2:14.0. 400 m gyors: Horváth (FTC) 4:25.01. 400 m vegyes: Kálló (BVSC) 5:03.46. 4x200 m gyors­váltó: FTC 8:51.96 (országos gyermekcsúcs). Lányok. 50 m hát: Magyar (BVSC) 36.68. 50 m mell: Baráth (Bp. Spartacus) 39.11. 100 m pillangó: Horváth (BVSC) 1:09.97. 100 m mell: Kindl (Bp. Spartacus) 1:18.90. 200 m hát: Csillag (Vasas) 2:33.55. 200 m pillangó: Horváth (BVSC) 2:32.78. 200 m gyors: Németh (BVSC) 2:20.53. 400 m vegyes: Nagy (BVSC) 5:26.22. 800 m gyors: Gulyás (Bp. Spar­tacus) 9:29.34.. A pontverseny végeredménye. Fiúk: 1. Bp. Spartacus 9616 pont, 2. FTC 9124, a Eger SE 9027. Lányok: 1. BVSC 10 103 pont, 2. Bp. Honvéd 8948, 3. PMSC 8110. VÍVÁS Berlinben rendezték meg a Dy­­narcho Kupa nemzetközi vívóver­senyt. A női tőrözőknél a szovjet Giljazova győzött, megelőzve a két házigazda versenyzőt, Jankét és Dicket. A férfi tőrcsapatban az NDK válogatottja nyert. A kard­csapatversenyben szovjet siker született. Az Ú. Dózsa negyedik lett, miután a harmadik helyért vívott mérkőzésén 9:5-re kikapott az SC Leipzigtől. 1. Építők SC 3 2 1 — 23- 5 3 2. Budai Ped. 2 2--14-4 4 3. Volánbusz 2 2--13-4 4 4. XVI. k. Tan. 2-115-91 5.1­. Sörgyár 2-------2 5-14 — 6. Auras SE 3 -------- 3 3-27 — 1. Építő SE 3 3-------15- 6 6 2. 20. sz. Volán 3 2 1-11-7 5 3. Szabadsz. Ped. 3 11 19-83 4. Gödöllői SC 3---------3 3-8 — 5. Köt. SE­­2-------2 3-12 — 1. MTK-VM 14 9 2 3 28-11 26 2. U. Dózsa 14 9 1 4 34-15 19 3. Bp. Honvéd 14 8 3 3 33-20 19 4. Vasas 14 8 3 3 26-21 19 5. Békéscsaba 14 6 5 3 22-20 17 6. Tatabánya 14 8 3 6 29-14 16 7. Rába ETO 14 5 5 4 27-24 15 8. DVTK 14 5 5 4 22-23 15 9. Csepel 14 6 2 6 29-27 14 10. Dunaújváros 14 6 2 6 18-20 14 11. PMSC 14 5 3 6 20-15 13 12. FTC 14 5 3 6 25-28 13 13. Videoton 14 5 3 6 14-22 13 14. Haladás 14 5 2 7 18-31 12 15. ZTE 14 4 2 8 13-24 10 16. MÁV Előre 14 4 2 8 17-29 10 17. V. Izzó 14 * 2 3 9 11-23 7 18. Salgótarján 14 — 6 8 9-28 6 SAKK Megkezdődön az egyéni férfi és női OB Szombaton délután a Köz­ponti Statisztikai Hivatal nagy­termében megkezdődött az 1978. évi országos egyéni férfi és női bajnokaság A megnyitót megelőzően Szö­rényi Sándor, a Magyar Sakk Szövetség elnöke két bajnoki aranyérem átadásával befejezett­nek nyilvánította az 1977. évi férfi egyéni bajnokságot, mivel a sakkszövetség javaslatára az OTSH hozzájárult a kettős baj­noki címhez. A magyar sakko­zás történetében először mind­két versenyző Sax Gyula nk. ram. (BVSC) és Ribli Zoltán nk. nm. (KGM Vasas) bajnok lett. Hangsúlyozta azonban Szterányi Sándor elnök azt, hogy ez az eset még egyszer nem ismét­lődhet meg és holtverseny ese­tén a bajnoki címet a verseny­kiírás betartásával kell­ eldönte­ni, azaz az egyenlő porntszámot elért verrenyzők között páros, vagy körmérkőzést kell tartani. Ezután üdvözölte az idei baj­nokság résztvevőit és a verseny­bírók megindították a sakkórá­kat. Az első versenynap nagy ér­deklődés mellett került leját­szásra. Az érdeklődést jelentő­sen fokozta, hogy a férfiak és nők együtt versenyeznek. Mint az elmúlt években ez alkalom­mal is a nők mutattak nagyobb harci kedvet, amit a következő számok is igazolnak: győz, dönt. függő férfiak 2 4 2nők ,#5 — 2 Az első versenynap krónikája: Férfiak: a nap meglepetése az utánpótlás legtehetségesebb ver­senyzőjének, Grószpéter Attilának győzelme Bárczay nagymester el­len. Végig irányította a játékot, majd tisztelőnyt szerzett. A má­sik győzelmet Pintér érte el Orsó ellen, kihasználva ellenfelének pontatlanságait. A Rigó—Tompa játszma döntetlen eredménye a 33. lépésben nagy harc után született meg, a Horváth T.—Ha­zai döntetlen lépésismétléssel ke­rült kikényszerítésre. A Faragó —Lukács (13 lépéses) és a Szé­kely P.—Dely (16 lépéses) dön­tetlenek után, több néző nemtet­szésének adott kifejezést. Két játszma függőben maradt. Eredmények: Grószpéter—Bár­czay 1:0, Orsó—Pintér 0:1. Dön­tetlen: Székely P. Dely, Rigó— Tompa, Faragó—Lukács és Hor­váth T.—Hazai. Függő: Széll —M. Kovács (világos gyalogelőnyével) és Petrán — dr. Eperjesi döntetlen színezetű állásban. Nők: a bajnoki cím esélyese Ivánka, nagymesteri stílusban nyert dr. Krizsánné ellen. A ver­seny legfiatalabb résztvevője, Ku­­rucsai Ilona jó játszmát nyert, de győzelemmel rajtolt az ifjúsági bajnok Zsögöny Ilona is. Po­­rubszky tisztelőnyt szerzett Sinka ellen, Barta két gyalogtöbbletet Deákkal szemben. Eredmények: dr. Krizsánné—Ivánka 0:1, Po­­rubszky — Sinka 1:0, Mekis—Ku­­rucsai 0:1, Zsögöny — dr. Csatlósné 1:0, Deák—Barta 0:1. Függő: Grosch—Buzsomé (világos tiszt­előnyével), Karakas—Honfiné (sö­tét várható győzelmével) és Ke­resztúri—Finta (sötét gyalogelő­nyével). ★ Smederevska — Palánka. A Jubi­leumi nemzetközi női verseny 5. fordulójában Petronicsné Verőczi Zsuzsa — sötéttel — döntetlent ért el a jugoszláv Belamarics el­len, Makai Zsuzsa — világossal — vereséget szenvedett a spanyol Garciától. A mezőny élén Verő­ci áll 4 ponttal, Makainak 2 pontja van. TEKE ZALAI OLAJOS KUPA A SÍKULAK és a Kanizsai Sör végzett az élin Szombaton és vasárnap rendez­ték meg Nagykanizsán a XVIII. Zalai Olajos Kupát, amelyen 12 férfi- és 6 női csapat vett részt. Több élvonalbeli szakosztály és válogatott versenyző is elindult. A versenyt a jugoszláviai BIP Belg­­rád férfiegyüttesének részvétele tette nemzetközivé. Az első napon a három NB I-es női csapat közül a SZEOL AK több mint félszáz fás előnyre tett szert, és a befejező versenynapon a fel­javult PTC már csak megszorítani tudta­ a Tisza-partiakat, akik első alkalommal vettek részt ezen a versenyen. A férfiaknál nagy meg­lepetésre az NB II-as Kanizsai Sör remekül hajrázó csapata vég­zett az élen a tartalékos ITC-t megelőzve. Eredmények. Férfiak. Egyéni: 1. Csányi (FTC) 456, 2. Mathiász (BIP Belgrád) 442, 3. Mikó (Kanizsai Sör) 441. Csa­pat: 1. Kanizsai Sör (Zömbik I., Tóth, Mikó, Zömbik S., Németh, Szlávecz) 2513, 2. FTC 2501, 3. Sop­roni Kinizsi MEDOSZ 2498, 4. Be­loiannisz 2448, 5. MOM 2436, 6. Va­sas Ikarus 2127. Nők. Egyéni: 1. Vámosné (Kanizsai Sör) 419, 2. Tompáné (SZEOL AK) 415, 3. Áb­­rahám (SZEOL AK) 413. Csapat: 1. SZEOL AK (dr. Révész, Gom­bos, Ábrahám, Szombathelyi, dr. Szamosszeginé, Tompáné) 2379, 2. FTC 2344, 3. Kanizsai Sör 2284. RÁDIÓ, TÉVÉ Rádió. Hétfő. , Kossuth-adó. 22.15: Sporthírek. Petőfi-adó. 5.55: és 6.55: Torna. 10.50: Dél­előtti torna. Kedd. Kossuth-adó. 22.15: Sporthírek. Petőfi-adó. 5.55: és 6.55: Torna. 10.50: Dél­előtti torna. 20.26: Közvetítés a női kézilabda VB-ről. Televízió- Hétfő. Szlovák tv. 20­00: Anderlecht—FC Liverpool labdarúgó-mérkőzés. II. műsor. 18.30: Portréfilm. V. Ruzicka ke­rékpározóról. 22.45: A női kézi­labda VB hírei. Jugoszláv tv, II. műsor. 20.35: Sport a karikatú­rában. Kedd. Budapest. 8.00: Té­vétorna. 10.40: Kosársuli. V. rész (ismétlés). 19.20: Tévé­torna. II. műsor. 19.55: Női kézilabda VB. Közvetítés Po­zsonyból. Szlovák tv, II. műsor. 15.25: Közvetítés a női kézilab­da VB-ről. 22.15: Női kézilabda VB-mérkőzés, felvételről. 23.14.: A női kézilabda VB hírei. 11 Telefontestnevelő (176—166-17—22 óráig). Hétfő—kedd: A III. évis vetélkedőről beszél Bor­­széky Klára óvodai felelős. NÉPSPORT 5 IDŐJÁRÁS A Meteorológiai Intézet jelent. Várható időjárás hétfő estig: erő­sen felhős, párás idő, elszórtan kisebb havazással, havas esővel. Mérsékelt, napközben kissé meg­élénkülő északi szél. A várható legmagasabb nappali hőmérséklet hétfőn —2, +3 fok között lesz. MEGJELENT! MEGJELENT! a Népsport Évkönyv 1979 A tartalomból: O Az 1978. évi világ-, Európa- és országos bajnokságok eredményei • Sporttörténeti Kislexikon O A labdarúgás világbajnokairól • Mundial ’78 — Menotti útja a csillagokig — Passarella, a kapitány — Kempes soha nem adja fel • Randevú Kazimir Károllyal és Takács Marival • Képregény • Rejtvények — pályázatok • Turista-, horgász-, vadásztanácsadó MEGJELENT! MEGJELENT! MINDEN ÚJSÁGÁRUSNÁL KAPHATÓ! I. Sportműsor HÉTFŐ SAKK. Országos férfi és női egyéni bajnokság, 3. forduló,­ II., Budai László u. 1—3., 16. KEDD SAKK. Országos férfi és női egyéni bajnokság, 1—3. forduló, függő játszmák, V., Rosenberg há­zaspár u. 1., 10 és 16.