Népsport, 1980. május (36. évfolyam, 103-127. szám)

1980-05-19 / 117. szám

XXXVI. 117. + 1980. május 19. LABDARÚGÁS ! Pontosan két hónappal ezelőtt terjedelmes cikk­ben foglalkoztunk a Sal­gótarjáni TC együttesé­vel — akkor pozitív fény­ig ként konstatálva a ta­­® vasszal beköövetkezett tar­­j­­ani fordulatot, melynek révén­­ egyértelműen kikászálódni látszott a karancsaljai le­gény­ség, az önmaga által teremtett vészhelyzetből. Nos azóta viszont a már-már megszilárdulni látszó épít­mény, valami egészen hihe­tetlen módon, elemi erejű földrengés hatására emlékez­tető robajjal hullott a por­ba! A tarjániak az utolsó nyolc mérkőzésükből he­tet (!) elvesztettek és csu­pán egy döntetlenre futotta erejükből, a MÁV Előre ott­honában. Ma már csak matemati­kailag van némi esélyük a bentmaradásra , a gyakor­latban szinte semmi. Hogy valójában mi is történhetett Salgótarjánban, azt majd a bajnokság végeztével, nyil­ván alapos elemzés fogja fel­tárni. Tény, hogy tavasszal a szokottnál is több olyan balszerencsés esemény gátolta a gárdát, mint Csiki váratlan operációja, Farkas, Varga, majd Kiss makacs sérülése, aztán Szoó és Szijjártó el­tiltása és időleges szerződés­­bontása. Azonban mindezek együttesen sem látszanak ele­gendő magyarázatnak arra, miként volt lehetséges, hogy a piros-fekete együttes több­nyire lélektelen játékkal enerváltan, fásultan, sorozat­ban vesztette el még az ott­honit!) mérkőzéseit is, rá­adásul oly­an ellenfelekkel szemben is, akik hozzájuk hasonlóan nehéz helyzetben vették fel a harcot a ma már csak „siralom völgyé­nek” titulált Karancsalján az STC-vel?! Most szombaton aztán vég­képp feltették a koronát az eddigi „teljesítményükre” a tarjániak. Hazai pályán, egy­­gólos vezetés után szenved­tek megalázó vereséget a győriektől, pedig a négyezer néző annak a reményében vándorolt ki a lelátókra, hogy az élvonalbeli búcsú­jukra készülődő kedvenceik, legalább „szépen halnak meg”. Úgy tűnik, az időközben vi­haros gyorsasággal rehabili­tált két, nemrég még látvá­nyosan menesztett játékossal kiegészült STC, ma már er­re sem képes ... Vasárnapi számunk­ban már szóvá tettük, hogy mennyire értet­lenül állunk az MTK­­VM vezetőinek rugal­matlanságával szem­ben, akik szinte a Nép­stadion reflektorainak fényé­ben rendezték meg szombati bajnoki mérkőzésüket —ter­mészetesen csaknem teljesen üres lelátók előtt. Nem tudni, hogy a Hun­gária körúton miért nem ju­tott senkinek sem az eszé­be, hogy a hivatalos kezdési időpontot a mérkőző csapa­tok közös megegyezéssel — természetesen a megengedett határidő lejárta előtt beje­lentve a szövetségnek — né­zőik érdekében mondjuk két órával előbbre hozzák? Pedig, hogy a változtatás mennyire nem lett volna el­képzelhetetlen, arra ezúttal a fővárostól hatvan kilométer­re akadt éppen példa, Szé­kesfehérvárott. Ahol a kö­zönség már jóval a kezdés előtt dicsérte a Videoton ve­zetőit, akik előrelátóan meg­egyeztek a dunaújvárosiak­kal, hogy a megyei rangadót fél órával előbb kezdik. Amellyel lehetővé tették, hogy nemcsak a helybeliek, hanem még a dunaújváros­­ból gépkocsikkal átrándult szurkolók is hazaérhettek és megnézhették a televízióban a Népstadion főműsorát. Azzal, hogy a Videoton fél órával előbb kezdett, biztos, hogy jó néhány száz nézővel többen voltak a lelátókon, és természetesen ezzel egyenes arányban a bevétel is maga­sabb volt a sóstói stadion­ban. Ez sem mellékes szem­pont, de talán még ennél is fontosabb, hogy Fehérvárott a közönség érezhette, hogy a Videotonban gondolnak a szórakoztatásukra, törődnek azzal, hogy minél kelleme­sebben tölthessék el szom­batjukat azok, akik a fut­ball szerelmesei! Az már csak nagyszerű tu­dás volt Fehérvárott, hogy zúttal a Videoton labdarú­­ói is végig szem előtt tar­­ítják híveik maximális „ki­­zolgálását” játékukkal, bizo­­yítva, hogy ők még nem ettek le az éllovas üldözé­­sről... k A rangadók edzőit illeti a szó Nyugodtabb, tudatosabb játékkal Kérdések Várhidi Pálhoz (II. Dózsa): Háromgólos Vezetés dacá­ra, majdnem döntetlenül végződött a találkozó. Mi­vel magyarázza az eredmény ilyenfajta alakulását? Nem tartott attól 3-3 után, hogy kikapnak? Végül is minek köszönhe­tik a győzelmet? — Az első félidő várakozáson, felül sikerült. Tudtuk, hogy a Vasas lényegében véve két csa­tárral játszik, s taktikailag is felkészültünk erre. Váradit és Kisst követő emberfogással kí­sértük, Tóth J. pedig ügyelt ar­ra a területre, amelyet Birinyi, Müller és Komjáti próbált fel­váltva bejátszani. 3-0 után azt hittem, nagy különbséggel győ­zünk. Ez aztán azért nem kö­vetkezett be, mert óriási gól­helyzeteket kihagytunk, a véde­kezésben pedig elemi hibákat követtünk el. Kényelmes és las­sú volt a hátsó játékunk. A kö­zéppályások túlságosan mélyen hátra jöttek, behúzódtak a ka­punk elé, ily módon a középső harmadát átengedték a Vasas­nak. A helyzetet még csak bo­nyolította az, hogy három csa­tárunk közül egyik sem látta el védőfeladatát, nem jött hátra segíteni. Nevetséges például, hogy az első gólt úgy kaptuk, hogy Kiss csaknem a félpályá­ról indulva, az oldalvonal men­tén ki tudta cselezni Kardost, majd később Dunait is. Sajnos, a második félidőben szinte va­lamennyi játékosunk visszaesett, még Kardos is, aki az első fél­időben kitett magáért. (Itt em­lítjük meg, hogy tudósításunk­ban, sajnálatos elértés folytán, Kardos neve után 5-ös osztály­zat volt olvasható, holott, mint ahogy egyéni bírálatunkból vi­lágosan kiderül, 7-esre játszott. A szerk.) A játék képe bizonyos mértékig azért is megváltozott, mert a Vasasnak már nem volt veszteni valója, kockáztatott, nyíltan támadott. Más kérdés, hogy közben nekünk voltak helyzeteink! — Attól azért nem tartottam, hiszen alig volt már hátra né­hány perc. De nagyon szívszo­rongva ültem a kispadon, s lé­nyegében véve már lemondtam a győzelemről. A Vasas minden dicséretet megérdemel azért, hogy 0-3 után erősíteni tudott, s remekül küzdött. A Bp. Honvéd ellen mi nem voltunk képesek hasonló­ teljesítményre! — Az hiszem, hogy a mérkő­zés egészét tekintve, tudatosabb csapatjátékban felülmúltuk a Vasast. Arról nem is beszélve, hogy nyugodtabban játszottunk, s összehasonlíthatatlanul több helyzetünk volt, mint ellenfe­lünknek, s a játék képe alap­ján nagyobb különbséggel is győzhettünk volna. Gondolom, ez a megállapítás aligha vitat­ható, örülök, hogy ezzel a győ­zelemmel megragadtuk azt az utolsó lehetőséget, amely a har­madik helyhez segíthet bennün­ket. Ennek eléréséhez persze az szükséges, hogy győzzünk a ha­zai mérkőzéseinken a DMVSC, a DVTK és a MÁV Előre el­len, és ne kapjunk ki Salgótar­jánban és Pécsett, a PMSC-től. Egy ideig félvállról, lezserül Kérdések Mészöly Kálmánhoz (Vasas): Hogyan értékeli csapata 1. 1 első félidei teljesítmé-­­ nyét? - I Mivel magyarázható a­z• I szünet utáni fordulat? Nyilatkozata szerint - I ezen a találkozón fő- I szerepet játszott a bíró. --------- Miért? — Az első negyvenöt percben nyújtott játékunk osztályzata elégtelen. Kényelmesen, futbal­loztak a mieink, s ez egyálta­lán nem állt jól az együttesnek. Pedig az utolsó játákosértek­ez­­leten a lelkükre kötöttem, hogy nagyon figyeljenek oda az új­pestiekre, ne tévesszen meg sen­kit a Honvéd elleni teljesítmé­nyük, ne vegyék félvállról el­lenfelüket, mert abból nagy baj lehet. A Dózsában sok képzett, jó játékos■­ futbalozik,­ jak­ik, az ellenfél legkisebb lazaságát azon nyomban kihasználják. Kértem, hogy az első perctől az utolsóig mindenki küzdjön, hajtson, s ne hagyják a döntést — mint nem egyszer az utóbbi időben — a hajrám, ne építsenek mindent arra, hogy a végén az erőnlé­tünk majd a mi javunkra dönti el a találkozó sorsát. Nyoma­tékkal felhívtam a figyelmet a játékfegyelemre, a nagyfokú összpontosításra, mert egy-egy megingás, pillanatnyi rövidzár­lat ezen a találkozón döntő le­het. Sajnos, így is lett. Az el­mondottaknak nem volt foganat­juk, a mieink az első félidőben olyan lezserül játszottak, olyan félvállról vették ezt a játék­részt, mintha a világ legtermé­szetesebb dolga lett volna az újpestiek későbbi legyőzése. De nem csak, hogy nem törték ma­gukat, de megmagyarázhatatlan, hogy mennyire nem figyeltek oda. Rákészültünk például Tóth András megtekert szabadrúgá­saira is. Híres ezért állt oda a sarokra, mert számított a lab­dára, aztán ahelyett, hogy kife­jelte volna , beleütött. Aztán ott volt az első 11-es. A Mészá­ros által kiütött labdára szinte egyszerre ért oda két újpesti játékos, a mieink meg csak áll­tak és nézték. Mondhatom, szenvedtem a kispadon, és a sok gyenge teljesítmény láttán azon törtem a fejem, kit hová rakjak, miként rendezzem a so­rokat. A szünetben megmondtam a magamét, azt kértem, hogy a hátralévő időben mutassák meg, hogy nem csak ennyit tudnak futballozni, s hogy képesek vert helyzetből is talpra állni. Mind­ez csak akarat és szív kérdése. Azt tudtam, hogy erővel bírják majd a hajrát, csak meg kell feszülniük a sikerért, s akkor más lesz majd a játék. És más is lett, sőt, volt egy olyan idő­szak is, hogy már-már felénk billent a mérleg nyelve. Ha Zombori kapufája bemegy... Ebben a játékrészben hajtott, lelkesedett, akart a csapat, vég­re volt benne tűz, ambíció, vé­gül mégis elbuktunk. — Ami a játékvezető tényke­dését illeti, véleményem sze­rint döntő hibákat követett el. Először is Rixer buktatása volt 11-es, nem pedig Töröké. Azt később az előbbi eset „rendezé­se” miatt adta csak meg. A gólt végül is „megkaptuk”, mond­hatná bárki, ám nem mindegy, hogy 0-1-nél, vagy 0-3-nál jut valaki büntetőhöz. A negyedik, a döntő gól előtti kezezés pedig az én megítélésem szerint vét­len volt, azért pedig nem jár büntető. Nos, én így láttam... Sokkal jobban összpontosítani Kérdések Tichy Lajoshoz (Bp. Honvéd). Csapata, már 3-0-ra veze­tett. Hogyan csúszott ki a győzelem a kezükből? A második félidőben lé­nyegében átengedték a te­rületet az FTC-nek. Miért?· Elég lesz-e a négypontos előny a végső győzelem­hez, a bajnoksághoz? — Szépen akartuk befejezni a három fővárosi csapat elleni so­rozatunkat. Támadó szellemben játszott a csapat, de arra ügyel­tünk, hogy a kapunk minél ke­vesebbszer kerüljön veszélybe. A kétgólos előny megnyugta­tott, de idegesítőleg hatott rám az a tény, hogy Pál már az ötödik percben jelezte, sérülése kiújult, s ezért cserét kér. Köz­tudott, hogy Lukács más típusú játékos, "­ neki "kellett átvennie ezt a posztot. Szerintem lélek­tanilag, a legrosszabbkor kaptuk az első gólt. A szünetben meg is mondtam a fiúknak: jobban kellett volna összpontosítani a hajrában. Most ügyeljenek, mert az FTC lélegzethez jutott, s azonnal újra támadni kezd. For­dulás után jött a két Pusztai­helyzet, majd az egyenlítés. Er­re bizony nem számítottam. Rá­adásul Garaba is kiesett a sor­ból. Így két kulcsemberünket is elveszítettük. " A mérkőzés közben történt átcsoportosítások után Lukács második beállós lett. A közép­pályán­ Gyimesi és Dajka igye­kezett szervezni a támadásokat. Nagy pedig jobban ügyelt a vé­dekezésre, ő legtöbbször Nyila­sival találkozott. Miután táma­dójátékunk nem volt eléggé len­dületes sem Bodonyi, sem pe­dig Kozma részéről, így a labda elég gyorsan visszakerült a ka­punk elé. Sajnos, Esterházy is óvatosabb volt, mint máskor. A területet ugyan átengedtük, de ez nem azt jelentette, hogy be­álltunk az eredményt tartani. Erről tanúskodnak helyzeteink, s az a kapufa, amit a 74. perc­ben elértünk. A rangadókon egyébként minden lehetséges, ezért a 2-2-t összességében jó eredménynek tartom. A Bp. Honvéd a hat mérkőzésen az U. Dózsa, a Vasas és az FTC el­len ősszel öt, tavasszal pedig négy pontot szerzett, s egyszer sem kapott ki. Azt hiszem, ez önmagáért beszél! — A folytatásról, vagy pon­tosabban a sikeres befejezésről mind több szó esik közöttünk. Korábban nem sokat beszéltünk erről, inkább csak csendben gyűjtögettük a pontokat. Most egyre közelebb kerülünk a siker kapujához, öt forduló választ el a befejezéstől. Szombaton a MÁV Előrét fogadjuk, de töb­bek között megyünk még Zala­egerszegre és Székesfehérvárra, Videotonhoz is. Szerintem döntő lesz a Videoton elleni összecsapás, de lényegében a többi is. Nem szabad pontokat veszíteni, hogy erre a fehérvári rangadóra nyugodt körülmények között mehessünk ki a pályára. Ennek elérése érdekében né­hány játékostól nagyobb szívet, több lelkesedést várok. Kimaradtak a helyzetek Kérdések Friedmanszky Zol­tánhoz (FTC):­­ I A csapat a megszokot­­­­tól eltérő hadrendben I I játszott. Miért? 1-------­ A 0-2 után is felcsillant I 2. I a győzelmi remény, 1 * -I miért nem sikerült a bravúr?S Dobogóra kerül-e az FTC, eljut-e a nemzet­közi porondra ősszel? — Úgy gondoltam, Jancsika az utóbbi időben jól játszó Es­terházy semlegesítésére, feltét­lenül alkalmas lesz. Rab a kö­zéppályán is jól tudja segíteni a védekezést, de van kombiná­ciós érzéke is. Nyilasival kap­csolatosan azért merült fel az esetleges csatársorba állítása, mert Pogány sérült, Szokolai form­ája sem megnyugtató. Az­zal számoltam,­ hogy ha N­yila­­si elől játszik, akkor­ Garaba őrzi, s őt ki tudja hozni a ka­pu előteréből Kocsis mellől. De mivel Nyilasit Nagy Antalra bízták, játékosunk hátrább jött egy sorral, s onnan játszotta be a pálya nagy részét. Gyakran jutott el a Honvéd kapujáig, gólt is szerzett. Sajnos, sérülése, amit még szerdán szerzett, ki­újult, s a végén le kellett cse­rélnem. Úgy érzem, ezzel a had­renddel, a középpályán szerzett emberfölényünkkel, ha minden­ki jól játszik, akár nyerhettünk is volna. — Furcsa gólokat kaptunk. Az elsőnél a labda irányt változta­tott Takácson, a második előtt is őt játszották át. Sajnos, ő sem volt egészséges, de a mér­kőzés előtt azt mondta, rend­ben van. Mint később kiderült, nem így volt. Ezért kellett le­cserélnem. Döntőnek tartom, hogy a csapat 0-2 után sem ad­ta fel, hanem lelkesen táma­dott, s a félidő előtt szerzett gól nagyon jókor jött. Jól foly­tatódott szünet után is, hiszen elég hamar egyenlítettünk. A győzelem azért maradt el, mert a legjobb helyzeteket is kihagy­tuk! Pusztai egymaga még két­szer a hálóba találhatott volna. Egyszerűen érthetetlen, hogy egy ilyen tapasztalt csatár ho­gyan tud ilyen rosszul összpon­tosítani a döntő pillanatokban. A mérkőzés után azt nyilatkoz­tam, hogy több tűz, lelkesedés, jobb játék kell. Ez a vélemé­nyem azóta méginkább megerő­södött. Ha úgy küzdött volna az együttes, mint például a PMSC elleni vesztes találkozón, akkor mi nyertünk volna a Népsta­dionban! - Célunk változatlanul az, hogy az FTC dobogóra kerüljön. Ehhez a hátralévő mérkőzéseket meg kell nyerni! Ha érmet szer­zünk, ott leszünk az UEFA Ku­pában, induló magyar csapatok között. Nem lesz könnyű dolog. De úgy érzem, van még erő a csapatban. Ha a Vasas szerdán megnyeri az MNK-t, akkor ne­gyedikként is ott lehetünk a nemzetközi porondon. De ez csak egy lehetőség. Magunknak kell kiharcolni a jogot!­­ . NÉPSPORT 3 NB I Kovács(ok) Pécsett... A zalaegerszegiek huszon­hat éves kapuvédőjének, Ko­vács Bélának alighanem ma­radandó emlékű városa lesz Pécs. És most már nemcsak azért, mert két évvel ez­előtt a Mecsekalján játszot­ta élete első élvonalbeli mérkőzését. Hanem sokkal inkább a legutóbbi, a PVSK elleni összecsapás esemé­nyei,­ no és az ezek nyo­mában esetlegesen bekövet­kező, Kovács Béla életében minden­ bizonnyal nagyon jelentős edzői döntés miatt... Palicskó Tibor, ZTE vezető edzője ugyanis a találkozó megkezdése előtt a következőket­­mondta: — Sajnos, a tapasztalt Bo­­lemányi idegileg kissé elfá­radt, ezt éppen néhá­ny nap­pal ezelőtt a pécsi szurko­lók láthatták. Akkor a szü­netben Dérit küldtem be he­lyette a kapuba, de ő még nála is gyengébb volt, így aztán legutóbb, a DVTK el­len, a harmadik kapusunk­nak, Kovácsnak szavaztam bizalmat, aki nem is okozott csalódást, ezért ma is ő őrzi a hálónkat. Nagyon kíváncsi vagyok rá, mire lesz képes, hiszen a szakvezetés döntés előtt áll­ a három cerberus közül, csak kettővel kötünk a jövőben szerződést. Nos, szerződés ide vagy oda, Kovács Béla minden­esetre úgy védett a talál­kozón, hogyha csak ezen a kilencven percen múlna a döntés, valószínűleg már nem is maradna más hátra, mint hogy­­kézjegyével lássa el az okalányokat. Egy biztos: nem lesz köny­­nyű a döntés Zalaegerszegen a kapuslétszám csökkentése­kor! .és Békéscsabán A Viharsarok fővárosában szombaton délután szintén a Kovács-névtől volt hangos a nézőtér. Kovács László, a Volán — egykor bajnokcsa­patot is megjárt — szőke hálóőre ugyancsak kitett magáért. Neki — ellentétben zala­egerszegi kollégájával — egészen más indítékai vol­tak a bravúrokra Békéscsa­bán, úgy kellett ,védenie, hogy csapata legalább egy pontot el tudjon csípni, amelynek birtokában aztán egy pillanatra fellélegezhet­nek, egérutat nyerhetnek ül­dözőik előtt. Kovács ennek megfelelően ügyködött ka­puja előterében. Kifutott, le­húzta a beadásokat, a gól­vonalon pedig akrobatikus mutatványokkal bosszantotta a hazai közönséget. Csaknem egy órán keresztül senkiben sem merült fel a gondolat, hogy ezen a találkozón a kapus még gólszerző is le­het ... Pedig így történt. Pásztor szabadrúgása már kifelé pat­tant a felső lécről, amikor pontosan Kovács hátát ta­lálta telibe. Ahonnan aztán a bőr végül mégis eredeti rendeltetése helyére, a háló­ba került. A „gólszerzőt” társai a le­vonuláskor persze nem emiatt ölelgették, hanem azért, mert nagy érdemeket szerzett a döntetlen kivívá­sában ...