Népsport, 1981. március (37. évfolyam, 51-76. szám)

1981-03-01 / 51. szám

XXXVII. 51. ♦ 1981. március 1. LABDARÚGÁS Békéscsaba—MTK-V­M­ ­Az Előre — jóllehet a fővárosiak szigorú „vám­­szedőinek" hírében áll — a kék-fehérekkel történt találkozói után eddig rendre pont nélkül maradt. Időrendben visszafelé ha­ladva azt találtuk, hogy öt viharsarki bajnokiból négy (!) végződött a Hungária körúti legénység győzel­mével.) Kellemes napsütés, de igen mély talajú pálya fogadta az együtteseket. A hazaiak az első sípszótól hajtottak, gyö­törték ellenfelüket, az MTK­­VM pedig szenvedett és Bo­­da révén (15. perc)­­ kiha­gyott egy hatalmas gólhely­zetet ! Cserében Zsömbörgi mindjárt kettőt hibázott el, aztán Budavári, majd a 41. percben Fodor szaporította az elpuskázott lehetőségek számát. (Igaz, két ízben Gáspár reflexein múlott, hogy a le­hetőséget nem sikerült gól­ra váltani.) Az egymást követő csabai szögleteket hősies elszánt­sággal hárították a kék-fe­hérek, a sorozatos kapu előt­ti tömegjelenetekben saját testi épségüket sem kímélve, nyakig sárosan hadakoztak. A 43. percben Budavári el­kaszálta Fülöpöt, jól megér­demelt büntetése sárga lap lett. SZÜNET UTÁN a küzdő felek csak­ térfelet cseréltek — szerepet nem! Egyirányú forgalom folyt a pályán, az MTK-VM kapuja felé. A 65. percben Pásztor kirívóan durva módon tör­lesztett a sokat szabálytalan­kodó Kertésznek. Addig jól bíráskodó Kuti még csak nem is figyelmeztette a kiállítást érdemlő csabai játékmestert! Néhány másodperccel később Turner saját 16-osának bal sarkában egy lépéssel a vo­nalon belül, elhúzta az őt lefutó Budavári lábát. 11-es! A büntetőből Pásztor laposan, erősen a bal sarokba helye­zett. 1-0 Vesztett állásban megpró­bált kitámadni a kék-fehér gárda, de nem tudott össze­hozni góllal kecsegtető hely­zetet. ★ ★ ★ A csabai idénykezdés nem ígérkezett szenzációnak, hi­szen a részvevőket tíz hely és tíz pont választotta el egymástól. Elegendő kü­lönbség, hogy a rangosabb pozíciót birtokló és a hazai környezet előnyeit élvező Békéscsaba eredményre váltsa a papírformát. A viharsarkiak heves kísérle­teket tettek a döntés kicsi­karására. Pásztor és Kere-PÁSZTOR Győztes gól — 1-esből kés (!) 40-50 méteres indí­tásaival mindkét oldalon sűrűn eljutottak az alap­vonalig. réseket ütöttek a védelemben, 45 perc alatt csaknem tucatnyi szögletet végezhettek el, de a szívó­san és jó adag szerencsé­vel védekező MTK-VM áll­ta a sarat. A vendégek egyértelműen gyors vissza­­csapásokra tartogatták tá­­madóerejüket, de ezúttal a „kontrákat” nem sikerült kijátszaniuk. A fokozato­san keményebbé váló, em­ber ember elleni csatában a lila-fehérek nem tudtak mit kezdeni a tömörülő fő­városi védelemmel, csak Turner fegyelmezetlensége segítette őket az egyébként megérdemelt vezetéshez , egyúttal a minimális győ­zelemhez. Ez a sovány kis 11-es gól is elégedettséget okozott Békéscsabán, a ven­dégeknek pedig nagy vesz­tesége lehet majd a vég­­elszámolásban. Marosvölgyi Károly: — örülök, hogy fiatal, tarta­lékos csapatunk rácáfolt a mendemondákra! Szarvas László: — Saj­nos, a 11-es mindent el­döntött. Török Péter 1-0 (0-0) Békéscsaba, 8000 néző. Vezette: Kuti (****) (Drigán, Aczél). Békéscsaba: Babosak 0 — Királyvári 5, Kerekes 6, Rácz 5 — Maján 7, Pásztor 7, Zsömbergi 6, Tisza 6 — Fodor 6, Kurucz 5, Budavári 5. Edző: Marosvölgyi Károly. MTK-VM: Gáspár 6 — Turner 5, Varga 6, Török 6, Kovács 5 — Fülöp 4, Kertész 4, Koritár 6 — Turtóczki 5, Morgós 5, Boda 4 Edző: Szarvas László. Csere: Királyvári helyett Vágási (5) a szünetben, Kori­­tár helyett Bodnár (—) a 69. percben, Boda helyett Fodor (—), Budavári helyett Kányán (—) mindketten a 73. perc­ben. Sárga lap: Budavári a 43. percben. Gólszerző: Pásztor (11-esből) a 65. percben. Szögletarány: 11:3 (10:3) Békéscsaba javára. Debrecen—Bp. Honvéd 0-0 Debrecen, 10 000 néző. Vezette: Nagy M. (•••*•) (Macz­­kó, Nagy L.). Debrecen: Szűcs I. 6 — Kiss 5, Garamvölgyi 5, Szűcs J. 5, Fodor 6 — Sallai 7, Menyhárt 4, F­eledi 5 — Bartha 5, Kerekes 4, Jankovics 6. Edző: Kovács Ferenc. Bp. Honvéd: Gujdár 6 — Varga 5, Kocsis 5, Garaba 7, Lukács 5 — Gyimesi 4, Dajka 5, Kuti 4 — Bodonyi 4, Es­terházy 4, Kozma 4. Edző: Tichy Lajos. Csere: Gyimesi helyett Pandur (4) a szünetben, Dajka helyett Kerepeczki (3) a 79. percben. Sárga lap: Garamvölgyi a 15. percben, Varga az 55. percben. Szögletarány: 8:6 (3:3) a Debrecen javára. (Csak az utolsó pillanat­ban vált véglegessé a ha­zaiak összeállítása. Kere­kes — aki a szerdai elő­készületi mérkőzésen meg­sérült — csak a mérkőzés előtti bemelegítés közben elvégzett próbarúgások után vállalta a játékot.)­­.A 6. percben a debreceniek végezhettek el szabadrúgást, a kaputól 20 m-re. Bartha erős, félmagas lövése alig kerülte el a jobb alsó sar­kot. Egy perccel később Sal­lai verekedte magát jó hely­zetbe, s középről — 16 m-ről — leadott erős lövése a fel­ső lécről pattant vissza, majd az érkező Bartha hét méter­ről az üres kapu fölé fejelt! A 15. percben Garamvölgyi kapott sárga lapot, Kuti buk­tatásáért A 20. percben Ke­rekes tört be a jobbösszekö­tő helyén a 16-oson belülre, ott egyensúlyát vesztve el­esett és a játékvezető továb­­bot intett. A közönség tünte­tett a bíró ellen, pedig igaza volt a játékvezetőnek. Ez­után szinte semmi feljegy­zésre méltó esemény nem történt, egészen a 40. percig, amikor Kuti jobb oldali szög­lete után a hazai védelem „elnézte" a labda ívét, a bal­összekötő helyén Kozma gól­helyzetben várhatta a lab­dát, de 3 m-ről előre vetőd­ve mellé fejelt. A 43. perc­ben Bartha 18 m-es szabad­rúgása nyomán a bal felső sarok mellett zúgott el a labda. SZÜNET UTÁN Szűcs J. a 46. percben a jobb szélen az alapvonalig verő­ SALLAI A mezőny egyik legjobbja volt kedte magát, laposan közép­re lőtt, a labda az előrecsú­szó Kerekes lábáról centimé­terekkel a bal kapufa mellé perdült. Az 51. percben Ke­rekes tört be a 16-oson be­lülre a balösszekötő helyén, jobb felső sarokra tartó lö­vését Gujdár bravúrral ütöt­te szögletre. Az 55. percben Varga, Jan­kovics buktatásáért kapott sárga lapot. Egy perc múlva Bartha 35 m-es szabadrúgá­sát védte nehezen Gujdár. A 72. percben Kuti bal ol­dali beadását követően, Daj­ka közeli fejese már túlju­tott a kapus Szűcsön, Fodor azonban a gólvonal elől a mezőnybe vágta a labdát. Három perc múlva Dajka közeli lövését védte szép ve­tődéssel Szűcs I. Most már a vendégek is többet kezde­ményeztek, kiegyenlítettebbé, érdekesebbé vált a játék. A 79. percben Dajka meg­sérült, ölben vitték le a pá­lyáról, helyére Kerepeczki állt be. Az utolsó percekig a hazaiak vezettek több tá­madást, kialakítottak néhány veszélyes helyzetet is, ezeket azonban nem sikerült góllá értékesíteniük. ★ ★ Az első félidő játékának színvonalára a legmegfele­lőbb a már-már közhely­számba menő jelző: idény­­eleji... Ami jót elmond­hatunk, az csupán annyi: az első percek tapogatózá­sa után a párok megtalál­ták egymást, s mind a vé­dők, mind pedig a közép­pályások kifejezetten fe­gyelmezetten védekeztek. Ami azonban ezenkívül történt, arról talán jobb lenne nem beszélni. A hat középpályás — Sallai kivé­telével, aki mindvégig len­dületesen és okosan ját­szott — ahogy esik, úgy puffan alapon szervezgette a csapatok akcióit! Tudatos elképzelés, cél­szerű megoldás szinte alig akadt, s így nem is ala­kulhatott ki egyik kapu előtt sem közönséget „me­lengető” jelenet. Szünet után valamivel élénkebbé vált a játék, többet mozogtak a közép­pályások és az elöl levők is, ebben nagy szerepet ka­pott az is, hogy most már a fővárosiak is bátrabban kitámadtak. Főként a jó­­ formában játszó Garaba előretörései jelentettek ve­szélyt. A tudatos, tetszetős játék azonban továbbra is mindkét részről elmaradt. Összességében mérsékelt színvonalú találkozón a hazaiak helyzeteik alapján valamivel közelebb álltak a győzelemhez. Kovács Ferenc: — Mindkét csapat győzelemre törekedett. Éles, kemény küzdelem ala­kult ki, nekünk volt több helyzetünk. Tichy Lajos: — Határozot­­tabb támadójátékkal a másik pontot is elvihettük volna. Szabó Illés NÉPSPORT . NB I Tatabánya—Kaposvár 3-0 (2-0) Kaposvár, 6000 néző. Vezette: Huták (***) (Simon, Szentkuti). Tatabánya: Kiss 6 — Szabó 7, Lakatos 6, Fischer 5 — Kara­kas 6, Emmer 6, Fejes 5, Csapó 8 — P. Nagy 6, Kovács 7, Schmidt 6. Edző: dr. Lakat Károly. Kaposvár: Békés 4 — Kozma 5, Gulyás 4, Petrák 4, Csorba 5 — Havasi 4, Kanyar 5, Szlovák 5, Kisteleki 5 — Czabula 5, Vékony 4. Edző: dr. Puskás Lajos. Csere: Havasi helyett Mészáros (—) a 63. percben. Vé­kony helyett Fábián (—) a 63. percben. Gólszerző: Kovács a 14. prcben, Csapó a 19. percben, Csapó a 83. percben. Sárga lap: Lakatos a 10. percben, Szlovák a 14. percben, Kozma a 63. percben. Szögletarány: 10:3 (4:1) a Kaposvári Rákóczi javára. Meglepően bátran kezdett a Rákóczi, sorra vezette táma­dásait, de azután kiderült: a pálya csak szemre tetszetős, igazában csúszós. Legalábbis a hazaiak — a jelek szerint — nem készültek fel erre a talajra, ezért azután gyorsan két helyzetük is kimaradt, — mert elcsúsztak a támadók .. Igazán csak a 7. perc hozott izgalmat és kecsegtetett ka­posvári sikerrel, ekkor Cza­bula beadását Kanyar csak centiméterekkel küldte kapu fölé. A 10. percben Vékony buktatásáért Lakatos kapott sárga lapot. A 11. percben Czabula indult jól a jobb ol­dalon,­­ beadást vártak a szél­sőtől, ő azonban megcélozta a bal felső sarkot, és Kiss csak bravúr árán ütötte szög­letre a labdát. A 14 percben újabb sárga lapot mutatott fel Huták já­tékvezető, most a Barabást buktató Szlováknak. Az ese­tért szabadrúgáshoz jutottak a vendégek mintegy 25 mé­terrel az alapvonaltól. Csapó ívelt az ötösre és Kovács szinte senkitől sem zavarva fejelhetett a jobb alsó sarok­ba. 1-0 A 19. percben ismét meg­­rezdült a hazaiak hálója, je­lezvén: a hazai védelem még fel sem ocsúdott előbbi zava­rából. Jobb oldali szöglet szállt középre, Csapó labdája előbb a kapufáról pattant vissza, azután a középpályás közvetlen közelről már nyu­godtan lőhetett a jobb alsó sarokba. 2-0 (A kaposvári védelem 5 percen belül kétszer egy­más után szinte pontosan ugyanazt a hibát követte el. Előbb Kovács, aztán pedig Csapó csinált azt a Rákóczi ötösén belül amit akart.) CSAPÓ Két gól, egy gólt érő átadás ... A 2-0-ás vezetés birtokában a Tatabánya átengedte a kö­zéppályát a hazaiaknak, akik újból rohamoztak, a lövések azonban rendre célt tévesz­tettek. SZÜNET UTÁN a 60. percben Czabula elől csak nehezen, szöglet árán mentettek a vendégvédőik. A 63. percben a kiugró Schmidtet Kozma csak visz­­szarántani tudta, a hátvéd sárga lapot kapott. A 66. percben Gulyás ívelt 30 méterről szabadrúgást a kapu elé. Szlovák fejéről a labda a kapufa tetejére pat­tant, onnan hagyta el a já­tékteret. A 76. percben bal oldali szögletet követően Kanyar a gólvonalról vágta ki a ka­puba tartó labdát. Négy perc múlva a másik olda­lon ismétlődött meg az eset, ekkor Szabó mentett a gól­vonalról. A 83. percben aztán vég­leg eldőlt a mérkőzés. Ár­tatlan helyzetnek tűnt, ami­kor Csapó 40 méterre a ka­posvári kapustól megkapta a labdát. A pillanat tört része alatt lerázta magáról a mel­lette loholó Gulyást, s meg­iramodott. Húszméteres vág­ta után, látva, hogy Bé­kés kimozdult a kapujából, a 16-os tájáról biztosan lőtt a bal alsó sarokba. 3-0­­Ez olyan gól volt, amiért érdemes kimenni a pályá­ra, s amilyent manapság elég ritkán láthatnak a magyar szurkolók. A gól szerzője, Csapó, így látta: „Éreztem, hogy Kovács labdája elém száll. Szeren­csére le tudtam futni a vé­delmet, s ahogy azt gyako­roljuk, amikor a kapus ve­tődött, alányúltam a labdá­nak. Tudtam, hogy gól lesz." Hogy három csillagot kapott a mérkőzés, az el­sősorban a tatabányaiak érdeme! Lakat Károly dr. a vendégek mestere jól számított arra, hogy a ha­zaiak kétségbeesetten fog­nak rohamozni, hiszen csak így tudnak helyzetü­kön javítani. A Bányász nem rettent meg az első kaposvári rohamoktól!... Ügyesen lassította a játé­kot, aztán már az első kontratámadásból­­ meg­szerezte a vezetést... Ez még inkább megnyugtatta a tatabányaiakat. Hát még, amikor a vezető gól után öt perccel a kapkodó ka­posvári védők mellett új­ból sikerült bevenniük a hazaiak hálóját. Ezt követően a Tatabá­nya tulajdonképpen már csak iskolázott. Engedte támadni a kaposvári csa­patot, hogy azután egy újabb ellentámadásnál vég­leg megpecsételje a ha­zaiak sorsát. Technikailag, taktikailag érettebb csa­patjátékot nyújtott a ven­dégegyüttes, győzelme ilyen különbséggel is meg­érdemelt, annak ellenére, hogy a Rákóczi végig el­keseredetten küzdött. Dr. Lakat Károly: — De­rekasan küzdött a Kapos­vár, a nagyobb rutin azon­ban elegendő volt a győ­zelemhez. Dr. Puskás Lajos: —Gyen­gébbek voltunk az ellenfél­nél! • Kovács Sándor ★ ★ ★ Nyíregyháza—D. Kohász 0-0 Nyíregyháza, 11 000 néző. Vezette: Pádár (••***) (Kórodi, Varga). Nyíregyháza: Szendrei 0 — Pólyák 6, Szűcs 5, Szikszai 6, Szekrényes 5 — Kléninger 5, Moldván 4, Lechner 5 — Ko­vács 3, Czeczeli 3, Pethő 4. Edző: Temesvári Miklós. D. Kohász: Németh 6 — Keller 5, Tóth 6, Paizs 6, Vi­­rágh 5 — Nagy II 6, Bódi 5, Sulija 4 — Segesvári 4,­­leim­­per 5, Fajkusz 3. Edző: Andriska Vilmos. Csere: Lechner helyett Cséke (5) az 50. percben, Bódi helyett Giron (—) a 75. percben, Kovács helyett Borbély (—) a 83. percben, Segesvári helyett Weitner (—) a 89. percben. Sárga lap: Bódi az 58. percben, Giron a 77. percben, Czeczeli a 90. percben. Szögletarány: 7:4 (3:2) a Nyíregyháza javára. Az első percben pólyák beadását Pethő mellé fejelte, három perccel később Lech­ner ügyesen átemelte a lab­dát Keller fölött, beadását azonban Kovács a kapu tor­kában elvétette. A 10. perc­ben ismét a hazaiak hagytak ki nagy helyzetet: Lechner előtt a gólvonalon csúszott végig a labda ... Az első negyedóra végén vezették első támadásukat a vendégek, We­mper azonban kisodródott, s a labda Szend­rei könnyű zsákmánya lett. Az ellentámadásnál már gólt kiáltottak a nézők, Pethő azonban 5 méterről, nagy helyzetben a dunaújvárosi kapus kezébe fejelte a lab­dát. Néhány perces mezőny­játék után Weimper tört a hazai 16-oson belülre, sokáig késlekedett, így Szendrei menteni tudott. A hazaiak támadtak, a 30. percben mégis a Dunaújvá­rosi Kohász hagyott ki nagy helyzetet. Bódi a jobb olda­lon elhúzott a keresztező Szűcs, majd Szekrényes mel­lett, közeli lapos lövését a nyíregyházi kapus ezúttal is hárította. A 40. percben Se­gesvári egy összecsapásnál megsérült, két percig a part­vonal mellett ápolták. Hazai támadásokkal fejeződött be a félidő. SZÜNET UTÁN sokáig alacsony színvonalú­­labdarúgást láthatott a kö­zönség. Az 58. percben Bódi megrúgta Moldvánt, sár­ga lapot kapott. A 62. percben Pólyák ívelt előre szabadrúgást, Czeczeli 10 méterről a jobb kapufa mellé fejelte a labdát. Há­rom perc múlva Cséke lövé­sét a léc alól ütötte szögletre Németh. A beívelt labdát Szekrényes jó helyzetben el­vétette. Erősített a Nyíregy­háza, de fölényét csupán egy-egy kihagyott helyzet je­lezte. A 73. percben Pólyák ívelt a kapu elé, Pethő és Cséke egymást zavarta, oda­lett a helyzet. A 82. percben Pólyák elhúzott a jobb olda­lon, beadását Kovács öt mé­terről kapura csúsztatta, Né­meth azonban remekül vé­dett. A 86. percben Pethő lö­vése a kapufát érintve ke­rült az alapvonalon túlra. ★ ★ A hazaiak a győzele­mért, a dunaújvárosiak az egyik pontért indultak harcba. A kieső helyen álló vendégek megerősített vé­delemmel igyekeztek a ha­zai rohamokat visszaverni, lelkesen, szervezetten ját­szottak, elöl azonban kevés helyzetet tudtak teremteni. A Nyíregyháza nagy len­dülettel, szokásos lerohanó taktikával kezdett, helyze­tei alapján már az első ne­gyedórában több gólos ve­zetést szerezhetett volna. Hogy ez mégsem követke­zett be, az egyrészt a tá­madók ügyetlenségén, más­részt a dunaújvárosi védők hősies játékán múlott. Hiába támadta végig a második félidőt az NYVSSC, fölénye meddő maradt, ke­vés elgondolás volt táma­dójátékában, sablonos tak­tikáját hamar kiismerte az ellenfél, összegezve: ala­csony színvonalú mérkőzé­sen a lelkesen játszó ven­dégcsapatnak teljesen meg­érdemelten jutott az egyik bajnoki pont a birtokába. Temesvári Miklós: — Ha­talmas mezőnyfölényben vol­tunk, mégsem sikerült nyer­nünk. Mérsékelten játszó tá­madóink a legnagyobb hely­zeteket is elügyetlenkedték­. Andriska Vilmos: — Véde­kezésben egészen kitűnőt nyújtottak a fiúk. Nagyon értékes pontot szereztünk­. Kovács György