Népsport, 1981. május (37. évfolyam, 102-127. szám)

1981-05-25 / 122. szám

XXXVII. 122. ♦ 1981. május 25 A KÜLFÖLD SPORTJA Hazai sikerek Bukaresti telepünk. A hét végi bajnoki fordulóra a norvégok elleni készülődés légköre nyomta rá bélyegét. A lapokban ugyanis válto­zatlanul utaltak a szerdai magyar—norvég VB-selejte­­zőre, s a kommentárok fi­gyelmeztetésül hangsúlyoz­ták: a norvégek idegenben is tudnak „harapni”, s attól függetlenül, hogy a magyarok ellen „nem hozták formájukat”, Bu­karestben még kemény feladat elé állíthatják a román válogatottat. Ilyen és ehhez hasonló meg­állapítások fényében a 28. fordulóban mintha némileg javuló játékot mutattál­ vol­na a csapatok. Elsősorban a hazai együttesek támadójá­téka volt lendületesebb és hatékonyabb. A kilenc bajnoki mérkőzés közül öt találkozón az őszi fordulóhoz képest sikerült a visszavágás. Ezúttal a Cra­iova, a Iasi, a Sportul Stu­­dentesc, az FC Arges és az FC Olt győzött hazai pá­lyán, s vágott vissza az 1hz- szel idegenben elszenvedett vereségért. A bajnokságban vezető Craiova az ősszel Buka­restben 3-2 arányban ki­kapott a Progresul csa­patától. Szombaton vi­szont — ha küzdelmes mérkőzésen is, de — Ca­­matarunak, a román vá­logatott reménységének góljával nyert. Ezzel megerősítette helyét az élen, miután a bukaresti Dinamo Iasiban hagyta mind a két pontot. A kiesés ellen harcoló iasi főiskolások vé­gig kezükben tartották a mérkőzést és biztosa­n győz­tek 2-0-ra. A Dinamo ezzel a várat­lan vereséggel ismét négypontos hátrányba került a bajnokjelölt craiovai csapattal szem­ben. A bukaresti Dinamo a hát­ralevő hat fordulóban csak jobb játékkal javíthat he­lyezésén, annak ellenére, hogy a bajnokság utolsó for­dulójában a két együttes Bu­karestben méri össze tudá­sát. A lendületesebb játékot tükrözte, hogy a forduló mérkőzésein 22 gól esett, ebből vi­szont 18-at a hazaiak szereztek. A mérleghez tartozik, hogy 7 otthonában játszó együttes nyert, 2 pedig döntetlenül játszott, azaz egyik hazai csapat sem szenvedett vere­séget. Meglepetések azért akadtak, elsősorban azért, mert a kiesők és kiesőjelöl­tek frontján hullámzóak a teljesítmények. Ezúttal a biztos kieső galaciak is ki­rukkoltak. Annak ellenére, hogy a vendég kolozsvári egyetemisták megszerezték a vezetést, mégis kiegyenlítet­tek, s így az egyik pontot otthonukban tartották. Ha­sonló volt a helyzet Nagy­bányán is, ahol a Politehnica Timisoara nem bírt a kieső nagybányaiakkal. Nedelcu gólja után kissé visszaestek a vendégek, s a befejezés előtti percekben a nagybá­nyaiak kiegyenlítettek. Meglepetést ígért Buka­restben a Steaua—Cor­vinul találkozó, hiszen a vendégek szerezték meg a vezetést. Később a bukaresti honvéd­csapat magával talált, s 3-1- re nyert. A góllövők között volt a válogatott M. Radu­canu, és Stoica is remekül játszott. Végig nagy támadó­­kedvvel küzdött az FC Olt, az FC Arges és a Sportul Studentesc. Ennek a táma­dójátéknak az eredménye volt, hogy csapatonként a csatárok 3—3 gólt lőttek. A pitesti Radu II. (Arges) újabb gólt szerzett, s a gól­lövőlistán 18 góllal vezet. A kiesőjelöltek megnyitot­ták a hajrát, s szinte fordu­lóról fordulóra változik a csapatok helyzete a tabellán. A marosvásárhelyiek újabb vereségükkel a 13. helyről a 15.-re estek le. Ugyanak­kor a Dinamót verő Iasi három hellyel került előbb­re. A Galati mellett a Baie Mare egyre inkább biztos távozónak tekinthető, de hogy melyik együttes lesz a harmadik kieső, azt egy­előre még nem lehet meg­jósolni. A szakvezetők csak némileg voltak elégedet­tek a látottakkal. A norvégok elleni VB-selej­­tezőig további formajavulást remélnek. Már a szerdán sorra kerülő 29. fordulóban: Oltványi Ottó A 28. forduló eredményei: U. Craiova—Progresul 1-0, Iasi—Dinamo Bucuresti 2-0, Pol. Timisoara—Baia Mare 1-1, U. Cluj—Galati 1-1, Olt —Bacau 3-0, Arges Pitesti — Vilcea 3-1, Sportul Studen­tesc—ASA Tirgu Mures 3-0, Brasov—Jiul 1-0, Steaua— Corvinul 3-1. 1. Craiova 20 18 3 7 51-21 39 2. Din. Buh. 28 15 5 8 45-26 35 3. Arges 28 15 3 10 43-30 33 4. Brasov (u) 28 13 5 10 31-29 31 5. Cluj 28 13 4 11 39-41 30 6. Timisoara 28 13 4 11 29-32 30 Raducanu, a Steaua váloga­tottja góllal segítette győze­lemre csapatát Újabb angol vereség Londoni jelentésünk. A szombat reggeli angol újsá­gok szerint Ron Greenwood, szaktanácsadói és a játékosok összeültek, hogy megtárgyal­ják az utóbbi hetek kudar­cait. Úgy döntöttek, hogy megváltoztatják a hadrendet és a szokásos 4—3—3 kere­tein belül nem két szélsővel és egy középcsatárral játsza­nak, hanem csak egy vérbeli szélsővel és kétcsatáros ékkel. Azaz, abban a fel­fogásban, ahogy a leg­több angol klubcsapat küzd bajnoki mérkőzé­sein. Ehhez igazodva Greenwood a jó formában levő Barnes helyett Woodcock szerepelte­tése mellett döntött. A csere nem használt Skócia ellen, Anglia ugyanis közepes szín­vonalú mérkőzésen 1-0-ra ki­kapott. A második félidőben Trevor Francis játszott Withe mellett, de ez sem segí­tett, nem tudott javítani a csapat pillanatnyi gólképte­lenségén. A skótok elleni mérkőzés McLeish hazaadásával kez­dődött a Wembley-stadion­­ban, majd Robertson elől An­derson mentett szögletre. Hoddle, a jobb oldali közép­pályás kapu fölé lőtt, és ugyanezt tette Coppell is a 15. percben. Hartford lövé­sét Corrigan szögletre tolta, majd Coppell lőtt megint fö­lé. Az első húsz percben ve­szélyesebbek voltak az ango­lok, de igazi gólhelyzetet nem tudtak teremteni. Hart­ford a 25. percben rosszul esett, karja megsérült és le kellett cserélni, Narey jött be helyette. A 41.­ percben Coppell lefutott a jobb szé­len, beadása a fedezetlenül álló Rixhez került, de az Arsenal-csatár fölé fe­jelt, kihagyta az óriási helyzetet. A második félidő elején Francis és Martin vette át Woodcock és Watson helyét. Francis egy kiugrással kezd­te, de Miller szerelte, majd a másik oldalon Provan lö­vését Corrigan könnyen véd­te. Willkins lőtt kapu mellé egy szögletet, majd egy szép támadás után Withe fejesét Rough nem védhette, de Miller kikanalazta a léc alól a labdát. A 61. percben esett a mérkőzés egyetlen gólja, Archibald kiugrott Provan labdájával, Robson hátul­ról elrúgta a lábát, és Würtz, a kitűnő francia játékvezető megadta a jogos 11-est, amit Ro­bertson — a Nottingham játékosa — a jobb sarok­ba lőtt. A végig kitűnően játszó Mc­Grain kapott sárga lapot szabálytalankodása után, majd Coppell ívelt az üres kapu mellé, miután Rough kifutva mentett Francis elől. A má­sodik félidő jobb játékot ho­zott, mint az első. A 80. percben Sturrock jött be Provan helyett, majd Francis Karral a 16-oson belül le­rántotta Millert, de ezúttal a játékvezető nem adott 1-est. Az utolsó néhány percben Skócia támadott, és Archi­bald lövését védte Corrigan. A mérkőzés után Jock Stein, a skótok szakvezető­je természetesen nagyon elé­gedett volt a látottakkal, di­csérte csapata gólképességét, a szurkolók viselkedését és az egész évi mérlegről így beszélt: — „Csak egyszer kaptunk ki, jó helyzetben va­gyunk a világbajnoki selej­tezőkön és csapatom felé van fiatal, tehetséges játékossal. Ma különösen a védelem nyújtott nagyszerű teljesít­ményt .. Ron Greenwood dühösen jött be a sajtószobába és csak anyit volt hajlandó mondani: — „A ma reggeli újságok szerint a játékosok állították össze a csapatot, amelyben mindössze egy csere történt a walesiek elleni szerdai mér­kőzés óta. Ez hazugság, az viszont igaz, hogy minden szövetségi kapitány beszél a játékosaival. Ezt tette Hel­mut Schön Beckenbauerral, és ezt tettem, amikor a West Ham edzője voltam, Bobby Moore véleményét meghall­gattam. Más mondanivalóm nincs!" Ezzel felállt és kiment a teremből. Az nem túlságosan érdekes, hogy Greenwood haragszik az újságírókra. Azt a tényt viszont nem lehet tagadni, hogy Ang­lia 422 perc alatt nem rúgott gólt Wembleyben, március közepe óta a híres stadionban lejátszott öt mérkőzésből hármat elvesztett és kettő dön­tetlenre végződött. Ez nem valami jó ajánlólevél a soron kö­vetkező VB-selej­­tezőkre, Bázelben és Buda­pesten. Habár hozzá kell tennünk, hogy a svájciak és a magyarok elleni fontos mérkőzésen Keegan, valamint a Li­verpool és az Ipswich játékosai erősíthetik ezt az alaposan levizsgázott gárdát. A közelmúlt mérlege el­szomorító, ezt az angol csa­patot mégsem szabad elte­metni. A javulás lehetőségei adottak, s az említett új já­tékosok segítésével alapos javulásra lehet számítani. Leslie Vernon Az angol válogatott a követ­kező összeállításban játszott: Corrigan — W. Anderson, San­son, Robson, Watson (a 46. perctől Martin) — Wilkins, Coppell, Hodie — White, Rix, Woodcock (a 46. perctől T. Francis). NÉPSPORT 11 LABDARÚGÓ-BAJNOKSÁGOK A Juventus a bajnok Római jelentésünk: Az utolsó fordulóra­­maradt a döntés: a Juventus, vagy a Roma lesz-e a bajnok, s me­lyik együttes lesz a harma­dik kieső. Ez utóbbi helyre öt együttes is „pályázott”, így érthetően a bajnoki ta­lálkozónak több mint a fele az érdeklődés középpontjá­ban állt. A Juventus — hazai kör­nyezetben — 60 000 szurkoló hatalmas buzdításától kísér­ve azonnal magához ragad­ta a kezdeményezést a Fio­­rentina ellen. A sorozatos támadások a 26. percben góllá értek: az előretörő Cabrini 5 méterről vágta a hálóba a tizennyolcadik elsősé­get jelentő gólt! Hatalmas ünneplésbe kezdett a közönség, s ez a Fioren­tina játékosait hozta tűzbe ... Támadni kezdtek, s bizony a Juve védelmének a hátra­lévő percekben nagyon sok dolga volt. A 70. percben Bertoni nagy erejű szabad­rúgását Zoff óriási bravúr­ral hárította, majd tizen­három perccel később a gól­helyzetbe került Bertoni elől csak nehezen mentettek a védők. Az „öreg hölgy” já­tékosai, a sok nagy csatá­ban edződött válogatottak rutinos rókához hasonlóan tartották az eredményt: ki­­sebb-nagyobb szabálytalansá­gokkal tördelték szét a fi­renzeiek támadásait. A találkozó lefújása után hatalmas ünnepléssel kö­szöntötték a szurkolók a hajónk csapat tagjait. A Juve utoljára az 1977— 78-as bajnokságban végzett az élen, most ismét elsők. De ez még nem végleges, hiszen az Olasz Labdarúgó Szövetség hétfőn tárgyalja azt az ügyet, amelyben a torinói csapat is érdekelt, hi­szen állítólag a Bologna- J­uventus találkozó megbe­szélt eredménnyel végző­dött! A másik bajnokjelölt, a Roma idegenben szerepelt, s nagyszerűen kezdett, mert Falcao már a 2. percben az Avellino kapujába küldte a labdát. A kiesés szelét érző hazai gárda azonban fokoza­tosan magára talált, s 35 000 szurkolójának nagy örömére a 29. percben Venturi révén egyenlített. Az eredmény már nem változott, így az Avelli­no megmenekült­­.. A kemény összecsapásokkal tarkított mérkőzésen Falcao, Turone, Vignola, Angelotti, Vanturini és Repetto kapott sárga lapos figyelmeztetést. A Roma a 18 gólos Pruzzo gólkirályságával vigasztaló­dik. A Como csapatának is nagy szüksége volt a Bo­logna elleni két pontra, s ezt meg is szerezte... Ni­­coletti már a 17. percben gólt szerzett, Paris ugyan a 25. percben 11-esből kiegyen­lített, de a győzelmet jelen­tő gólra nem kellett sokat várni: Galia talált a vendé­gek hálójába a 32. perc­ben. A második félidőben a bolognai Cesena a kiállítás sorsára jutott. A Perugia Fortunata 33. percben szerzett góljával legyőzte a Torino együt­tesét. Az Udinese a Napoli csa­patát fektette két vállra, úgy, hogy a vendégek ve­zettek — Pellegrini a 18. percben lőtt gólt — s erre válaszolt Vriz (55. perc) és Gerolin (88. perc). A hazaiak játékosa, Zanoni a 31. perc­ben 11-es hibázott. A Cagliari a Pistoiese el­len nyert — Modennában. A találkozót ugyanis nem ren­dezhette hazai környezetben a már kiesett csapat, mert a pályáját betiltották ... Chimenti 12. percben ered­ményesnek bizonyult, de er­re a gólra hárommal vála­szoltak a vendégek Marcet­­ti (13. perc) és Selvaggi (61. és 85. perc) révén. Gól nélküli mérkőzést ját­szott az Ascoli a Bresca és a Catanzaro az Internazio­nale ellen. Gianni Clerici Eredmények: Juventus—Fio­rentina 1-0, Avellino—Roma 1-0, Como—Bologna 2-1, Perugia— Torino 1-0, Udinese—Napoli 2-1, Pistoiese—Cagliari 1-3, Catan­­ zaro—Internazionale 1-8, Ascoli —Brescia 0-0. 1. Juventus 30 17 10 S 46-15 44 14. Ascoli 30 7 11 12 18-34 25 15. Perugia* 30 5 13 12 18-31 18 1«. Pistol, (u) 30 6 4 20 19-46 16 Megjegyzés: a csillaggal jelölt csapatoktól 5—5 büntetőpontot vontak le a fekete totóbotrány miatt. A B-osztályban: A'talamta— Lane r ássd. 2-1, Bari—Pescara 3-0, Genoa—Ce&ena 1-0, Lazio—* Sampdoria 0-1, Lecce—Monza 1-0. Milan—Pisa 0-1, Palermo— Caitania 2-0, Rimini—Varese 1-0, Spal—Foggia S-3, Verona—Ta­ranto 1-0. 1. Mil an 2. Cesena '3. Lazio 4. Genoa 5. Sampdoria 6. Pescara 7. Pisa 8. Rimini 9. Catania 30. Spal 11. Foggia 12. Verona 13. Bari 14. Lecce 15. Palermo* 1-6. Varese 17. Lanerossi 18. Atalanta 18. Taranto* 20. Monza Zoff, Gabriei, Gentile és Cuccureddu biztosan őrzi a Juve kapuját a Fiorentina rohamai ellen 1. Roma 30 14 14 2 43-20 42 3. Napoll 30 14 10 6 31-21 38 4. Inter 30 14 8 8 41-24 36 5. Fiorentina 30 9 14 7 28-25 32 6. Cagliari 30 8 14 8 29-30 30 7. Bologna» 30 11 12 7 32-27 29 8. Catanzaro SO 6 17 7 24-27 29 9. Torino SO B 10 12 26-29 26 10. Avellino» 30 10 10 10 36-33 25 11. Brescia (u) 30 4 17 9 19-25 25 12. Como (U) SO 9 9 13 25-33 25 13. Udinese 30 8 13 11 24-39 25 84 17 12 5 45-25 41 34 13 16 5 37-22 42 34 12 17 5 44-29 41 34 14 13 7 40-27 41 34 10 19 5 34-28 39 34 12 12 10 31-34 36 34 9 17 8 32-31 35 34 10 14 10 37-36 34 34 11 12 11 35-41 34 34 10 13 11 41-40 33 34 7 19 8 30-34 33 34 6 20 8 22-22 32 34 1­1 10 13 35-39 32 34 10 11 13 30-38 31 34 8 18 8 30-31 29 34 9 10 15 34-40 28 34 6 10 12 28-37 28 34 8 11 15 25-35 27 34 9 13 12 25-29 26 34 3 17 14 23-40 23 Megjegyzés: a csillaggal je­lölt csap­atoktól 5—5 büntető­pontot vontak le a fekete totó­­botrány miatt. Döntés az utolsó fordulóban Berlini tudósításunk: Ilyen izgalmakra még nem volt példa az NDK labdarúgó-­ bajnokságában, hiszen min­den döntés az utolsó for­dulóra maradt. Az utolsó előtti fordulóban csupán az tisztázódott, hogy a Magde­burg hazai vereségével ki­esett a bajnoki címért fo­lyó izgalmas versenyfutás­ból. Ráadásul ezt a verseny­futást ebben az esztendőben a két bajnokjelölt, a ta­valyi első Dynamo Ber­lin és a KEK-döntőben szerepelt Jena egymás elleni, vérbeli rangadója dönti majd el. A kiesés réme pedig még négy csapatot fenyeget. . . A Magdeburg az új gyep­szőnyeggel ellátott, korsze­rűsített Ernst Grube sta­dionban fogadta a hajrára feltámadt Dynamo Dresden együttesét. A belügyiek a múlt héten biztosan nyertek berlini testvércsapatuk ellen, s most is 0-1-ről fordítot­tak. A válogatott Streich a hazaiaknak szerzett veze­tést, a gólkirály ezzel már a tizenkilencedik gólját lőtte. A második félidő azonban egyértelműen a vendégeké volt. Gütschow előbb egyen­lített, majd Dörner a győ­zelmet is megszerezte, s ez­zel a Magdeburg bajnoki re­ményeit szertefoszlatta, a 28 000 néző nagy bánatára. A Jena a kiesés elkerülésé­ért harcoló Böhlen csapatát fogadta. A hazaiak mindhárom gólja fejesből esett, ráadásul a sepregető Schauphase kétszer is ered­ményes volt. A harmadik hazai gólt Bielau, a vendé­gekét pedig Hubert szerezte. A listavezető Dynamo Berlin a másik kiesője­lölt Riesa otthonába lá­togatott. A nagy erővel és lendület­tel támadó fővárosiak már a 31. percben bebiztosították győzelmüket, hiszen 3-1-re vezettek. Strasser és Riedi­­ger góljai után a balhátvéd Ullrich alakításai következ­tek, előbb tizenegyesből, majd egyéni akció végén ta­lált a házigazdák kapujába. A becsületgól pedig Börner nevéhez fűződik. A kiesés ellen harcolók közül egyedül a Zwickau, a rekorderválogatott kapus, Croy együttese tudott győz­ni és ezzel el is került az utolsó helyről. A 15 pontos utolsó he­lyezett Riesa mellett az egyaránt 16 pontos Zwi­ckau, Böhlen és Aue csapatát fenyegeti a ki­esés. A négy csapat utolsó for­dulóbeli műsora: Rostock— Zwickau, Böhlen—Halle, Aue —Magdeburg és D. Dresden —Riesa. A bajnoki címet pe­dig a Dynamo Berlin—Jena párharc dönti el. A hazai környezet előnyeit élvező Dynamónak egy döntetlen is elég az üdvösséghez, míg a Jena csapatának győznie kel­lene a bajnoki cím elnye­réséért . Andreas Baingo A 25. forduló: Magdeburg- Dynamo Dresden 1-2, Vorwärts —Aue 5-1, Lok. Leipzig—Erfurt 4-1, Halle—Rostock 2-1, Jena- Böhlen 3-1, Zwickau—Karl- Marx-Stadt 1-0, Riesa-Dynamo Berlin 1-4. 1. Dynamo B. 25 16 5 4 72-30 37 2. Jena 25 16 4 5 56-27 36 3. Magdeburg 25 15 4 6 57-33 34 4. Dynamo D. 25 16 2 7 66-34 34