Népsport, 1983. október (39. évfolyam, 233-259. szám)

1983-10-30 / 258. szám

XXXIX. 258. ♦ 1983. október 30. 0 Labdarúgás ) Csepel—Újpesti Dózsa 0-0 Csepel, 6500 néző. Vezette: Urban (***). (Kurmai, Szi­lágyi S.) Csepel: Kovács 6 — Kincses B. 5, Kőhalmi 5, Elekes 7, Gálhidi 5 — Kelemen 5, Lazsányi 5, Mészöly 5, Kincses L. 6 — Tulipán 5, Budavári 5. Edző: dr. Puskás Lajos. II. Dózsa: Szendrei 6 — Herédi 5, Kovács J. 6, Sar­lós 5, Kozma 6 — Steidl 5, Kardos 6, Kisznyér 5 — Kiss 5, Törőcsik 5, Fekete 4. Edző: Temesvári Miklós. Csere: Tulipán helyett Krisztin (—) a 71., Fekete he­lyett Szebegyinszky (—) a 84., Törőcsik helyett Ambrus (—) a 88. percben. Sárga lap: Mészöly a 20., Steidl a 47., Kisznyér a 87. percben. Szögletarány: 6:5 (4:1) a Csepel javára. Az 5. percben Törőcsik ívelte be a labdát a bal ol­­­dalról, Kardos a kaputól 10 m-re azonban nem jól ta­lálta el, így lövése alaposan mellé ment. Három perc múlva Fekete tört ki közé­pen, Kincses B. becsúszva szabályosan szerelte, a já­tékvezető azonban szabadrú­gást ítélt a kaputól 17 fel­re. A Törőcsik által legurí­tott labdát Kardos nagy erő­vel a keresztlécre lőtte, utá­na nehezen tisztáztak a cse­peli védők. A 10. percben Budavári adott középre, Mé­szöly csúsztatott fejese alig kerülte el a bal sarkot. Egy perc múlva ugyancsak Mé­szöly szöglet után fejelt cen­timéterekkel mellé. A 20. percben Mészöly Kisznyér buktatásáért sárga lapot ka­pott. (Várható volt a figyel­meztetés, ugyanis nem sok­kal korábban Kisznyér szabálytalankodott Mé­szöllyel szemben, a csepeli középpályás az első adan­dó alkalommal úgy vágta­tott Kisznyér felé, hogy le­hetett látni, „büntetni" fog. Az igazi — és jogos — büntetést azonban ő kapta — a játékvezetőtől!) A 23. percben Kelemen lö­vése egy védőt érintve csú­szott mellé. Később Lazsá­nyi fejelt jó helyzetben tő­le. Egyre többet támadott a hazai csapat, a­­ lila-fehérek szinte csak a védekezéssel törődtek. A 28. percben Ke­lemen adott a jobb oldalról középre, Kincses S. fejjel továbbcsúsztatta a labdát Budavári elé, aki 10 m-ről pontosan a kivetődő Szend­­reibe lőtte a labdát. Öt perc múlva Tulipán Kincses S. labdájával iramodott meg a bal oldalon. Nagyszerűen ismerte fel a lehetőséget és 17 m-ről átemelte a labdát a kifutó Szendrei fölött. Nem volt azonban szerencsé­je, mert ívelése — ha centi­méterekkel is — elkerülte a bal sarkot. SZÜNET UTÁN a 47. percben a vendégek 16-osánál Steidl lerántotta Kincses S.-t, ezért Urban sárga lapot mutatott fel a Dózsa játékosának. Két perc múlva Kincses S. remek csellel futott el a bal olda­lon, beadását Budavári fej­jel csúsztatta kapura, ám Szendrei gyors vetődéssel kiütötte a hálóba tartó lab­dát. A 60. percben Tulipán fejjel továbbított a gólhelyzetben kapura törő Budavári elé, a csatár középre tartó lövését Szendrei biztosan védte. Egy perc múlva Gálhidi ívelt kö­zépre a bal oldalról szabad­rúgást, Mészöly bal alsó sa­rokra tartó fejesét Szendrei vetődve hárította. A 65. perc­ben Kelemen beadása után Herédi lyukat rúgott, de a csepeli csatárok nem tudták kihasználni a kínálkozó le­hetőséget. A következő fel­jegyzésre méltó helyzet a 79. percben történt, ekkor Buda­várt gyenge lövését Szendrei csak harmadszorra tudta megkaparintani. A túloldalon Kardos nagy lövése a felső lécet érintve hagyta el a já­tékteret. Nem sokkal később Kiss S. kissé kisodródva lőtt. Kovács nagy vetődéssel hárí­tott. A 87. percben szabadrú­gáshoz jutottak a lila-fehé­rek. Kisznyér mik­özben Ur­­bán a sorfalat rendezgette , kapura lőtt, ezért a játékve­zető felmutatta neki a sárga lapot. ★ ★ Az első percek játéka után úgy tűnt, remek mér­kőzést láthat majd a Cse­pelre kilátogatott szurkoló­sereg! Ebben az időszak­ban mindkét csapat bátran támadott, kemény ütközé­sek, pontos átadások, len­dületes vágták jellemezték a játékot. A vendéglátók mintegy fél óra elteltével átvették a játék irányítá­sát, többet birtokolták a labdát és ügyes támadások végén jutottak el a lilák tizenhatosának előterébe. Ott azonban elfogyott a tu­domány, a legjobb lehető­ségeket is elpuskázták a helyzetbe került csatárok és középpályások is. Fordulás után az első per­cekben szintén a csepeliek uralták a játékteret, hely­zeteiket azonban akkor sem tudták értékesíteni. Az utolsó fél órára aztán na­gyon ellaposodott a játék. A piros-kékek mintha bele­nyugodtak volna, hogy ezen a délutánon képtelenek be­találni Szendrei kapujá­ba. Egyre kevésbé erőltet­ték a támadásokat, az új­pestiek pedig láthatóan elé­gedettek voltak az ered­ménnyel. Így azután meg­lehetősen érdektelen, a kö­zönség számára kifejezet­ten unalmas játékkal ért véget a jónak ígérkező és jónak is induló rangadó. Dr. Puskás Lajos: — A mezőnyjátékban és a gól­helyzetek kialakításában fe­lülmúltuk ellenfelünket. Saj­nos, a helyzetek kihasználása nem sikerült. Temesvári Miklós: — Jól kezdtünk, aztán egyre több hiba mutatkozott a csapat já­tékában és a végére vissza­estünk. Szabó Illés Kardos (fehér mezben) kapásból szabadít fel kapuja elő­teréből. Mögötte Lazsányi és Kincses S. figyeli a labda útját (Koppány György felvétele) Tatabánya—Haladás 2-1 (1-1) Szombathely, 6000 néző. Vezette: Lázin (***), (Eőry, Fekete). Tatabánya: Dombai 5 — Tepszics 5, Lakatos 7, Ud­­vardi 5, Fischer 5 — Emmer 5, Barabás 7, Hermann 6 — Schmidt 7, Plotár 6, Kökény 5. Edző: Dalnoki* Jenő. Haladás: Hegedűs 4 — Horváth 5, Király 5—2 - 3, Bognár 6, Preszeller 6 — Nagy 7, Fitos 6, Papp 3 — Dóm­ján 3, Dohány 4, Schröter 3. Edző: Török Péter. Csere: Dombai helyett Gróf (6) a szünetben, Dómján helyett Szabó (—), Schröter helyett­ Hauzer (—), mind­kettő a 63., Plotár helyett P. Nagy (—) a 87. percben. Gólszerző: Király (öngól) a 14., Dohány (11-esből) a 39., Plotár a 48. percben. Sárga­ lap: Fitos a 19., Papp a 35. percben. Kiállítva: Király az 59. percben. Szögletarány: 11:1 (6:0) a Haladás javára. (Az összeállítások nem hoztak meglepetést, mind­két edző az előre közölt­­ csapatot küldte a pályára. A hazaiaknál a három sárga lapja miatt hiányzó Vörös helyett Király kar­jára került a kapitányi kar­szalag.­ Élénk iramban kezdődött a játék. Valamivel a Haladás kezdeményezett többet, en­nek jeleként a 13. percben már a harmadik szögletet rúgtá­­ a hazaiak. Az utóbbi­ból Nagy ívelt be, a csa­vart labda Dombai kezéről a kapufára, aztán a Lakatos hátára, onnan pedig Schrö­ter elé pattant, de a fiatal csatár kivárt. Az ellentáma­dásból viszont vezetést szer­zett a Tatabánya! Fischer balról ívelte át a labdát, Kökény a jobbösszekötő he­lyén üresen állt, de lövés helyett középre gurított. Ki­rályt annyira meglepte az ajándékba kapott labda, hogy érthetetlen módon a bal sa­rokba „passzolta"... öngól! 1-0 A másik kapunál Dohány 18 méteres szabadrúgása után Dombai kiütötte a labdát, Fitos mozdult rá először, de előrevetődve a jobb sarok mellé fejelte. A­ 19. percben egy hazai támadást tévesen les címén állított meg a já­tékvezető. Fitos reklamált, ezért sárga lapot kapott. Tá­madott a Haladás, igazi hely­zete azonban nem akadt. Sok volt a szabálytalanság, kemény küzdelem folyt a pályán. A 35. percben Papp ellökte Barabást, ezért ő is sárga lapot kapott. Három percre rá­ Horváth indításá­val Demján robogott el, de beívelt labdáját Dombai ka­pu fölé tenyerelte. A szög­let után a 39. percben Fi­toshoz került a labda. A kö­zéppályás a 16-oson belül le­fordult a védőkről, lőni ké­szült, amikor Emmer elhúz­ta a lábát. 11-es! Dohány magabiztosan lőtt a bal fel­ső sarokba. 1-1 A 41. percben Dombai az egyik tatabányai védővel üt­között, emiatt két percig ápolni kellett­­a kapust. A lefújás után szédelegve ment az öltözőbe a vendégek ka­pusa. SZÜNET UTÁN Dombai nem jött ki, Gróf állt a tatabányai kapuba. (Pár percnyi, játék után begördült a mentőautó a Haladás-pályára, s kórház­ba szállította a tatabányai kapust. A mérkőzés végé­re azonban már visszahoz­ták, a kivizsgálás szerint komoly sérülése nincs.) A pályán bőven volt dol­ga a helyettesének, Grófnak, aki a 47. percben Nagy ha­talmas bombáját jó érzékkel tolta ki a bal alsó sarok elől. A következő percben Schmidt futott el, beadását Plotár az elbámészkodó vé­dők és a későn eszmélő He­gedűs mellett a bal sarokba fejelte. 2-1 Az 54. percben Schmidt át­emelte a labdát Királyon, az­tán nagy erővel kapu fölé lőtt, öt percre rá Király le­terítette a kapura húzó Her­­mannt, ezért Lázin kiállítot­ta a szombathelyi középhát­védet. A Haladás hamaro­san kettős cserét hajtott vég­re, ezzel is bizonyítva, hogy a támadásokra összpontosít. A 64. percben Nagy betört a 16-oson belülre, amikor La­katos ellökte. Lázin közel állt az esethez, s határozot­tan továbbot mutatott. A kö­vetkező hazai támadásnál Szabó nagy lövését Gróf szögletre tolta. A 68. perc­ben Nagy szöglete átszállt a másik oldalra, Dohány előre­vetődve fejelhetett, de a lab­da mellécsúszott. A 73. percben Kökény beadását Schmidt a bal kapufa mellé pörgette, Hegedűs már ver­ve volt. Röviddel ezután Hauzer átadásával Preszeller robogott el, lövése azonban Grófról szögletre vágódott. A hazaiak igyekeztek, de pró­bálkozásaik eredménytelenek maradtak. A szülőd­tek, rohamozó taktika nem hoz­hat eredményt a bányászok ellen. Aztán az óvatos tak­tikát követő Haladást igen­csak megzavarta az öngól, ★ ★ ★ amely viszont a vendége­ket teljesen megnyugtatta, így érthető, hogy a szilárd védekezéséről híres Tata­bánya ellen alig volt hely­zete a Haladásnak, az egyenlítést is pontrúgás hozta. Szünet után átcsoportosí­tottak a hazaiak, előbb Preszeller és Papp cserélt helyet, majd Fitos került — kényszerből — egy sor­ral hátrább. A vendégek újabb vezetését egy kor­szerű kontraakció hozta. Ez és Király kiállítása éb­resztette fel tulajdonképpen „kábultsásából” a Hala­dást. A hazai csapat tíz emberrel óriási hajrába kezdett, helyzete is bőven adódott, de egységes, s lé­nyegesen nagyobb játékerőt képviselő ellenfele elérte célját. A Tatabánya céltu­datos csapatjátékkal eb­ben az évben már másod­szor vitte el a két pontot Szombathelyről! Dalnoki Jenő: — Helyze­teink alapján megérdemelten hazaiak szorongva ké­­nyertünk a jól játszó Hala­­tudták, hogy a­dás ellen. Török Péter: — Joggal tar­tottunk a Tatabányától, de mostani győzelméhez mi is „hozzájárultunk”... Bodor Ferenc NÉPSPORT 3 NB I ZTE—Ferencváros 2-0 (1-0) Kecskemét, Széktói stadion, 15 000 néző. Vezette: Lau­­ber (****). (Bay, Pádár) ZTE: Balázs 7 — Varga 6, Pecsics 6, Kereki 6, Kon­­rád 6 — Török 7, Soós 6, Czigány 7 — Farkas 5, Gass 7, Csepregi 6. Edző: Gellei Imre. Ferencváros: Zsiborás 5 — Jancsika 6,­­Judik 5, Rab 5, Takács 5 — Ebedli 6, Bánki 5, Pogány 4 — Murai 4, Koch 5, Pölöskei 4. Edző: Novák Dezső. Csere: Pogány helyett Mörtel (—) az 52., Rab helyett Szántó (—) a 67., Farkas helyett Galántai (—) a 69., Gass helyett Házi (—) a 84. percben. Gólszerző: Gass a 10., Török a 89. percben. Sárga lap: Török a 33., percben. Szögletarány: 3:2 (2:0) a Ferencváros javára.­ ­Nagy érdeklődés előzte meg a Ferencváros és a Zalaegerszeg kecskeméti vendégjátékát. Sok szurko­ló érkezett a híres város­ba, elsősorban Budapestről vonaton, gépkocsin és a Cooptourist négy autóbu­szával. Tizenötezren vár­ták a pályára vonuló csapatokat. Lobogtak a zöld-fehér zászlók, s lelkes volt a hangulat. A vendég­látó kecskemétiek virággal köszöntötték a játékoso­kat.­ Az első támadást Ebedli indította. Jó labdát ívelt Bánki elé, aki tizenöt mé­terről lőhetett, labdája azon­ban a kapu fölé csúszott. Csepregi válaszolt: tizenhat méterről küldött lövését Zsi­borás tisztázta. A 7. percben gólveszélyes akciót vezettek a zöld-fehérek: Murai a jobb oldalon viharzott el, beadása élesebb volt a kelleténél, de így is csak egy gondolattal maradt le a labdájáról a jobb kapufa tövénél Pölös­kei. Rohamozott a Ferenc­város, és közben gólt szer­zett a ZTE a 10. percben­ .Gass jó labdával indította a jobb oldalon Soóst, aki rövid vágta után az alapvonal kö­zeléből a kapu elé tálalt. Gass jól érkezett a beadásra, és tíz méterről kapásból a hálóba bombázott. 1-0 (Gass: — Olyan rég vol­tam kezdőember NB I-es mérkőzésen, hogy már alig emlékszem rá. Ennek a gólnak így természetesen módfelett örülök. Igaz, hogy én indítottam az ak­ciót, Soós viszont remekül folytatta. A beadásnál éreztem, nem szabad a lab­da állítgatásával időt fe­csérelnem. Ahogy jött, lőt­tem, s most boldog va­gyok!) Judik a 63., Czigány a 64. Koch érkezett nagy lendü­lettel a zalaegerszegiek bün­tető területére, Kerekivel a nyomában. A tizenhatoson belül a védő lökte a ferenc­városi játékost, aki pár lé­pés után elesett, a játékve­zető pedig a 11-es pontra te­tette a labdát! A zalaiak tiltakoztak, de nem lehetett apelláta. Pogány végezte el a büntetőt, de a kapu jobb ol­dala felé irányított, megle­hetősen gyenge, félmagas labdáját Balázs vetődve meg­fogta ! (Balázs kapus: — Tud­tam, hogy Pogány kivárás­ra játszik, nos, ugyanezt tettem én is. Ő árulta el előbb magát, láttam hová irányítja a labdát, így si­került hárítani.) A 33. percben szabadrúgás­hoz jutottak a ferencváro­siak tizennyolc méterre a za­laegerszegiek kapujától. Tö­rök reklamált, ezért sárga lapos figyelmeztetést kapott. Gyorsabbak voltak a zala­egerszegi támadások. A 39. percben Pogány közeli lövé­sébe­­ remek ütemben vető­dött bele Balázs. A félidő utolsó percében Török be­adása után Csepregi fejelhe­tett nagy helyzetből öt mé­terről kapura, de a labda el­csúszott a jobb oldali léc mellett. SZÜNET UTÁN is nagy elszántsággal kezdett a Ferencváros. Az 50. perc­ben Pogány került helyzet­be a 11-es pont táján, de lö­vés helyett cselezni próbált és szerelték. Támadott a Fe­rencváros, de a keveset moz­gó csatárokat elég nehéz volt megjátszani. Egyre kemé­nyebbé vált a küzdelem. A 63. percben Judik felvágta Czigányt, amiért neki is fel­mutatta a sárga lapot a já­tékvezető, gólt is szerezhetett volna, de Csepregi bal oldali beadása után nem találta el a kapu előtt elsuhanó labdát az ötö­sön. A 89. percben aztán végleg bebiztosította a győ­zelmét a zalaegerszegi együt­tes. Török a lesre játszó fe­rencvárosi védők közül Ga­lántai átadásával kiugrott a félpályánál, zavartalanul ve­zette rá a labdát Zsiborás­­ra, majd tizenhat méterről a kifutó kapusba lőtte. Sze­rencséjére az visszapattant elé, így kisodródva, nyolc méterről a jobbösszekötő he­lyéről úgy lőhetett a hálóba, hogy a labda a jobb kapufa tövéről pattant a gólvonal mögé. 2-0 ★ ★ ★ Lendületesen kezdte a játékot a Ferencváros. Az első percekben még meg­lehetősen gyorsan átját­szotta a pálya középső harmadát, s ebben az időszakban helyzetei is adódtak. Aztán egy gyors ellentámadásból vezetést szerzett a ZTE, s ez ma­gabiztosságot, hitet adott a kék-fehér játékosoknak, akik szervezetten védekez­tek, s a megszerzett lab­dákkal gyors, néhány hú­­zásos akciókkal közelítet­­tették meg Zsiborás kapu­ját. A Ferencváros előtt az első fél óra után felcsil­lant az egyenlítés lehető­sége, ám a büntetőt sem sikerült értékesíteni. Ettől kezdve egyre idegesebbé, kapkodóbbá vált az FTC csapatjátéka, sok volt a pontatlan átadás, és gya­kori az elgondolás nélkü­li támadásszövés. Szünet után elkeseredet­ten rohamoztak Pölös­­keiék, de hiába töltöttek több időt ellenfelük térfe­lén, gólhelyzetet jóformán alig tudtak összehozni. Sem lefutni, sem átjátsza­ni nem tudták a kemé­nyen romboló zalaegersze­gi védőfalat, míg a kék­fehérek gyors ellenakciók­ból akár tovább növelhet­ték volna előnyüket. A fe­rencvárosi kísérletezések­ből semmi sem jött ösz­­sze, a befejezés előtt nem sokkal viszont Török szép egyéni akcióból bebiztosí­totta a ZTE győzelmét. A Jó iramú, változatos volt a játék. Bánki lesről lőtt ér­vénytelen gólt a 17. percben, majd Pölöskei elől csípte el Murai beadása után a labdát Balázs kapus. A 25. percben viszont a zalaegerszegiek ve­zettek gólveszélyes akciót, ezúttal is Soós adott be a jobb oldalról. Török elől Zsi­borás lábbal rúgta el a lab­dát az ötösön. A 31. percben egy percre rá Czigány rú­gott Jancsika után, ő is el­nyerte a büntetését, sárga lapot kapott. Ebedli ívelt szabadrúgása után Bánki fe­jelt tíz méterről a kereszt­léc fölé. A másik oldalon Kereki tizennyolc méterről küldött lövését csak másod­szorra tudta elcsípni Zsibo­rás. A 84. percben a Gass helyére beállt Házi mindjárt tervszerűbben, korszerűb­ben, célratörőbben fut­ballozó zalaiak rászolgál­tak a győzelemre. Gellei Imre: — Fegyelme­zett, odaadó játékunkkal, úgy érzem, megérdemelten győztünk. Novák Dezső: — A lélek­telen, akarat nélküli játék­nak ez a következménye. Várkonyi Sándor