Népsport, 1985. március (41. évfolyam, 51-77. szám)

1985-03-18 / 66. szám

12 NÉPSPORT Fran­cia­ország: „Lelki csődben” a Bordeaux A 28. játéknapon bombameglepe­tés született: a 19. helyen álló Tours legyőzte a bajnokjelölt Bor­deaux együttesét, amelynek előnye három pontra csökkent. . A francia labdarúgás szemefénye, a Girondins Bordeaux hullám­völgyben vesztegel. Pedig Aimé Jacquet csapata elég jónak tűnt, hogy a nagy „hármast”, (BEK, baj­nokság, kupagyőzelem) elérhesse. Februárban 5 ponttal vezetett a ta­bellán, a kupában könnyű ellen­félnek tűnt a Lille fiatal gárdája és a BEK-ben a hosszú téli szünet miatt mérkőzéshiányban szenvedő szovjet Dnyepr sem látszott veszé­lyesnek. Elméletben. Aztán pályára kellett, lépni és a zöld gyepen me­rőben másként alakult a helyzet. A Tours-ban elszenvedett vereség után a minden sikert oly telet­üdő­­vel felfújó franciák „lelki csőr­ől” beszélnek. Eredmények: Tours—Bordeaux 1-0, Racing—Nancy 1-0, Lens— Nantes 0-1, Auxerre—Paris SG 2-1, Sochaux—Toulon 0-0, Laval—Mona­co 0-0, Metz—Brest 2-0, Marseille— Bastia 5-0, Rouen—Lille 0-0, Stras­bourg—Toulouse 1-0. Az élcsoport 1. Bordeaux 28 20 5 3 52-19 45 2. Nantes 28 19 4 5 47-23 42 3. Auxerre 28 14 8 6 41-25 36 Stefan Lazar (NSZK): Piros lapot az „öregnek” Helmut Ben­thaus, a Stuttgart edzőj­e bejelentette,­ hogy az idény végén megválik a bajnokcsapattól, mert a jövő lehetőségeit neo­ lát­ja biztatónak. Nyilatkozata felvilla­nyozta a mindeddig közepesen sze­replő együttest, mert 53 percen ke­resztül úgy tűnt, idegenben fekte­­­­ti két vállra a Bayernt. Az Olim­piai stadion 55 ezer nézője előtt a vendégek akciói sokkal veszélye­sebbek voltak. Előbb Kempe be­adását Ohlicher továbbította a há­lóba, majd Allgöwer távoli lövésé­vel szemben volt tehetetlen Pfaff. A kétgólos előny tudatában a Stuttgart védekezésre rendezkedett be, ugyanakkor Lattek edző Dü­rn­­berger helyett a­ higanymozgású Köglt küldte be. Ő és a rengeteget dolgozó Matthäus felrázta a Ba­yernt. Előbb Lerby szépített, majd Mathy egyenlített. A 74. percben Matthäus büntetőből a vezetést is megszerezte. Az eset annyira fel­idegesítette Hermann Ohlichert, a stuttgartiak 36 éves „öregjét”, hogy egy piros lapot megérő sértést vá­gott a bíró fejéhez.­­ Ai élcsoport 1. Bayern 23 14 5 4 52-32 33 2. Bremen 22 11 8 3 62-36 30 3. Mönchengladb. 21 10 6 5 51-35 26 4. Uerdingen 22 11 4 7 44-32 26 5. FC Köln 22 11 2 9 14-40 24 6. Mannheim 22 9 6 7 34-37 24 Bundesliga II, Vasárnapi ered­mények. St. Pauli—Kassel 1-2, Blau- Weiss—Hertha 0-2. Az élcsoport: 1. Kassel 33 pont, 2. Aachen 31. 3, Hannover 31. Ladislao B­­on­do (Olaszország): Giuseppe Gaiderisi két „arany” gólja Monelli fejesgóljával szünetben 1-0-ra vezetett a Fiorentina a Ve­rona ellen és úgy tűnt, hogy most bizonytalanná válhat a bajnokság véghajrája. Ám a veronaiak nem kedvelik a bizonytalankodást. Fon­tolan révén egyenlítettek, majd Galderisi — büntetőből — a ve­zetést is megszerezte. Tetőfokára hágott a feszültség, amikorra Fio­rentina 11-eshez jutott. Passarella fölé vágta a labdát, Giuseppe Gal­derisi pedig perceken belül bünte­tett: 3-1. Mivel a Verona összes számbajö­­hető ellenfele pontot vesztett a 22. fordulóban Briegel és Erkjaer-Lar­­sen együttese újabb lépéselőnyben közelít a bajnoki jelvény felé. Az Inter—Milan rangadóra be­vételi csú­csot jelentő 1.3 milliárd lírát fizetett be a 84 ezres közön­ség. Virdis gólját a második fél­idő elején Rummenigge gyönyörű ballábas lövéssel egyenlítette ki, majd Altobelli fordította a találko­­ zót az Inter javára. Nem sokáig. B ergo mi figyelmetlen hazaadását Verza értékesítette. 2-2. Nagy meccs volt, nem csak a bevételben! Eredmények. A-liga. Ascoli—Co­mo 1-0, Cremonese—Lazio 1-1, Fio­rentina—Verona 1-3, Internationale —Milan 2-2, Napoli—Atalanta 1-0, Roma—Juventus 1-1, Torino—Samp­­doria 1-1, Udinese—Avellino 2-0. Az élcsoport 1. Verona 22 12 9 1 31-13 33 2. Inter 22 9 12 1 26-14 30 3. Torino 22 10 8 4 30-19 28 4. Sampdoria 22 9 10 3 24-14 28 5. Milan 22 9 10 3 24-20 28 B-liga. Bari—Cagliari 1-0, Cesena —Campobasso 3-0, Empoti—Lecce 2-2, Parma—Catania 1-0, Perugia— Monza 2-0, Pisa—Padova 1-0, Sam­­benedettese—Genoa 1-1, Taranto— Arezzo 1-1, Triestina—Bologna 1-0, Varese—Pescara 1-1. Az. élcsoport: 1. Pisa 36, 2. Bari 33, 3. Perugia 32, 4. Lecce 32 pont. Horst Friedemann (NDK): ínyenceknek való döntetlenek Két remek, izgalmakban, fordu- Dresden találkozón fél tucat gól­latokban bővelkedő találkozóval született „fele-fele” megoszlásban, kedveskedett az Oberliga 18. sor- s ez már önmagában is óriási meg­­dulója. Az RW Erfurt—Dynamo lepetés. A vendégek Stübner és Népsport Az Országos Testnevelési és Sporthivatal lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Főszerkesztő: Varga József. Főszerkesztő-helyettes: Gyenes J. András és Szekeres István. Szerkesztőség: 1981 Budapest Vill., Somogyi Béla u. 6. Telefon: 130-460. Telex: 22.5245. Kiadja az Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó Vállalat. Felelős kiadó: dr. Petrus György igazgató. Kiadóhivatal: 1374 Budapest VI., Révay u. 16. Telefon: 116-660. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 57 forint, negyedévre l/1 forint, fél évre 342 forint, egy évre 684 forint. Megjelenik naponta, kedd kivételével.­­ Szikra Lapnyomda, Bud°P®jt. Felelős vezető: Csöndes Zoltán vezérigazgató. . ...........................................Index: 25­004. ISSN 0133-1809. Leslie Vernon (Anglia): Szünetben lecserélték a bírót! Bryan Robson, az angol váloga­tott csapatkapitánya kilencheti kényszerpihenő után, szép góllal tért vissza a Unitedbe. Ron At­kinson menedzser eredetileg a kis­­padra ültette kedvencét. London­ban a West Ham ellen ugyanaz a csapat futott ki, amelyik a Video­ton ellen játszott. A 26. percben Allen éles beadását Hogg reflex­­mozdulattal „kikönyökölte”, a já­tékvezető 11-est ítélt. Ezt Stewart a bal felső sarokba lőtte. Öt perccel később Stapleton bombafejese a bal alsó sarokba vágódott. 1-1. A szünetben izomhúzódás miatt le kellett „váltani” Robinson já­tékvezetőt, és Keen partjelző vet­te át a sípot! A West Ham sze­rencsével szerezte meg a vezetést: Goddard lövéséhez Duxbury olyan szerencsétlenül nyúlt hozzá, hogy lábáról a labda a hálóba pattant. Öngól, Whiteside sérülése miatt, le­ment, hogy helyet adjon Robson­­nak. Alig néhány perc telt el, ami­kor Strachan szögletéből Robson háttal a kapunak fejjel, ügyesen a hálóba csúsztatta a labdát. 2-2! Ez az eredmény azt jelenti, hogy a „Vörös ördögök” veretlenségi so­rozata folytatódott. Bryan Robson góllal tért vissza. A Manchester United 28 esztendős, 39- szeres válogatott középpályása, az angol labdarúgás vezéregyénisége — úgy tűnik — ott lesz a sóstói stadionban XLI. 66. ♦ 1985. március 18 Mécs László (Belgium)­. Már énekelniük sem szabad! A 11-es rúgások­at a „nagy fiúk­nak’’ is gyakorolniuk kell! Ezt bi­zonyítja az Anderlecht szerdai ke­serű tapasztalata. A bajnok­jelölt kupamérkőzést játszott az FC Liege csapatával. Az első találkozón ide­genben 1-0-ra nyert az Anderlecht. A brüsszeli lila-fehérek tehát — saját pályán — az esélyesség „hát­rányait” élvezhették. A rendes já­tékidőben az FC Liege nyert 1-0-ra. A hosszabbítás sem hozott döntést, 11-es rúgásokra került sor. Az an­­derlechti „végrehajtók” közül Scifo és Vandereycken hibázott. A kö­zönség kifütyülte a két sztárt. Van Himst edző sem dicsérte meg a két ügyetlenkedőt, de amiért egyáltalá­ban 11-esekre került sor, az az egész, csapatot a vádlottak padjára ültette. A szakvezetőség a kellő össz­pontosítás hiányával vádolja a gár­dát, és a játékosoknak azonnali ha­tállyal megtiltott minden — egy­re gyakoribb — esti „mellékfoglal­­kozást". Mint például lemezre éne­kelést, élménybeszámolók tartását, díszvendégeskedést. — Aki jóval többet keres, mint egy egyetemi tanár, vagy akár egy miniszter, az becsülje meg a fog­lalkozását és elsősorban annak sza­bályai szerint éljen — jelentette ki Paul Van Himst vezető­edző. Eredmények (23. forduló): Ander­­lecht—Waterschei 1-0, Malines—St. Nicolas 3-1, Beerschot—FC Liege 3-1, Beveren—Courtrai 5-0, Lierse— Racing Jet 1-1, Lokeren—Gent 0-0, Waregem—FC Bruges 1-1, CS Bruges—Antwerpen 0-2, Standard— Seraing 1-0. Az élcsoport 1. Anderlecht 23 18 5 0 70-17 41 2. Waregem 23 15 4 4 51-27 34 3. FC Liege 23 12 7 4 43-23 31 Gütschow góljával, a 14. percben 2-0-ra vezettek és a meccs lefutott­nak látszott. Egészen a 33. percig. Ekkor viszont­­ Hern és Röm­stedt jóvoltából már 2-2--re állt a csata. Ismét Gütschow következett, majd a 60. percben Schnuphase, az egykori válogatott liberó fejesgól­lal állította be a végeredményt. A 21 ezer néző hosszasan zúgó vas­tapssal köszönte meg a látványos másfél órát. A bajnok és listavezető BFC magdeburgi látogatása alkalmából sem unatkozott a publikum. Stein­­bach már a 3. percben bevette a berliniek kapuját, majd a 12. perc­ben Joachim Streich, a 102-szeres válogatott két gólra növelte az előnyt. Ezután rákapcsolt a bajnok nagy trióra, az eddig 42 gólt, szer­zett Thom, Ernst, Pastor csatársor. Pastor nagy szóló után szépített, majd a gólkirályjelölt Ernst kapás­lövéssel egyenlített és szerezte meg 21. bajnoki találatát. Eredmények: RW Erfurt—D. Dres­den 3-3, Magdeburg—BFC 2-2, Ros­tock—Lok. Leipzig 3-1, Wismut Aue —Vorwärts 1-0, Stahl Brandenburg —Karl-Marx-Stadt 2-0, Stahl Riesa —Motor Suhl 3-1, Chemie Leipzig— CZ Jena 0-1. Az élcsoport 1. BFC 18 13 4 1 61-18 30 2. D. Dresden 18 10 7 1 45-18 27 3. Lok. Leipzig 18 11 3 4 42-20 25 Excelsior—Fortuna 1-1. Sparta— Den Bosch 2-1. Az élcsoport 1. Ajax 21 17 3 1 66-24 37 2. PSV 21 13 8 0 55-20 34 3. Feyenoord 19 13 3 3 58-29 29 M ÄR NAOY ÖSUNEI^^^ " A hét ígérete Ron Atkinson, a MU mened­zsere: — Korai lenne a Video­ton elleni összeállításról beszél­ni, majd meglátjuk, milyen ál­lapotban lesznek sérültjeink. De ez a csapat nagyon jól szere­pelt az utóbbi két hónapban, nincs rá okom, hogy bárkit ki­hagyjak. Az biztos, hogy nem védekezni megyünk­ Fehérvárra, hiszen egygátas előnyünk nem jogosít fel erre, mindenképpen gólt kell szereznünk. A kupa­visszavágón feltehetően a két héttel ezelőtti gárda fog ját­szani, de Robson átveszi White­­side szerepkörét. Ausztria: Szokolai kétszer „csúsztatott »» Nehéz, kíméletlen küzdelemben, némi szerencsével hozta el a kat pontot Eisernste­d­tból az Austria. A 43. percben Prohaska átadásával Steinkogler kilépett és megszerezte a 90 perc egyetlen gólját. Szünet után egykapuzott az Eisenstadt­ Koncilia kapus percenként dobta magát a sárba és két ízben a jó­ságos kapufa is a segítségére sie­tett. A Rapid sétagaloppban verte az utolsó helyezett Salzburgot. Kienast kétszer is betalált, Panenka és Krinjcar 1—1 ízben volt­ eredmé­nyes. Krankl viszont igen gyengén futballozott. Szaporítja a zöldek gondjait, hogy a Drezda elleni szer­dai kupamérkőzésen nem szerepel­het Kienast. A legjobb formában lévő Rapid-játékos sárga lapjai miatt vesz ki egy nap kényszerpi­henőt. A Sturm Graz együttesében ez­úttal főszerepet játszott Szokolai László. A 18. és a 82. percben­­is feliratkozott a gólszerzőik közé, mindkétszer a jól ismert Szoki-féle csúsztatott fejessel! Eredmények: Eisenstadt—Austria 0-1, Sturm Graz—VÖEST 3-2, Ad­­mira—Klagenfurt 4-0, LASK—GAK 2-0, Innsbruck—Vienna 2-1, Spittal —Wiener SC 2-0, Rapid—Salzburg 4-0, FarAC—Alpine 0-1. Az élcsoport 1.Austria 18152154-13 32 2.Rapid 18124248-15 28 3.LASK 18103530-24 23 Hollandia: Kinyílt az arany­kapu a PSV előtt? Szerdán a kupában állva maradt 16 csapat mérte össze erejét. A két nagy, az Ajax és a PSV első talál­kozója döntetlent hozott A som különös játéka folytán tehát — a már kiesett Feyenoord után — még egy patinás klub vesz majd bú­csút a további küzdelmektől. Az eindhoveni játékosok bíznak ab­ban, hogy otthonukban legyőzik a bajnokjelölt Ajaxot,­­ így megsza­badulva a legveszélyesebb riváli­suktól, idén elnyerik a KEK-ben való indulás jogát. A megbízott szövetségi kapitány, Leo Beenhakker és az első számú segítőtársa, Dick Advocat a közeli napokban megfigyelő útra kel. A két holland­ szakvezető március 27- én Tbiliszibe repül, ahol a külföldi játékosait nélkülöző osztrák váloga­tott a szovjet együttes ellen­­vív barátságos mérkőzést. A Beenhak­ker­ Advocat-kettős április 3-án­­a Népstadionban a­­ Magyarország— Ciprus mérkőzésen „jegyezget” majd, április 17-én Bécsben pedig­­ az osztrák és a magyar csapat tit­kai után „leselkedik”. Eredmények (21. forduló): NAC— Volendam 1-0, PSV—Roda 1-0, PEC Zwolle—Utrecht 0-2, Haar­lem—Feyenoord 2-3, Twente— Groningen 1-2, Ajax—AZ 67 4-2. A hét diplomatája A sportsajtó a lábadozó Rinus Michels köré a csend olykor nyomasztó légkörét vonta. Kí­mélet a beteg iránt, vagy enyhe bosszú a múltban gyakran fö­lényes szakvezetővel szemben? Egy biztos: helyettese, Leo Beenhakker nem él vissza a helyzettel. Legutóbb arra a kér­désre, hogy „ki segíti legjobban munkájában?” — így felelt: „Rinus Michels felvilágosításai sokat jelentenek a számomra. Ő kitűnően ismeri a magyar és az osztrák csapatot is. Butaság lenne, ha gondjaimat nem be­szélném meg vele". Udvarias ember ez a Beenhakker, még ak­kor is, ha főnökével való kap­csolata nem olyan szoros, aho­gyan azt ő hirdeti — jegyezte meg a Voetbal International. Slavo Svoboda (Jugoszlá­via) : Jubileumi rangadó A jubileumi, ötvenedik szaraje­vói városi rangadó sem hozott dön­tést, a 16 Zseljeznicsar-, illetve Szarajevo-győzelem mellé újabb döntetlen kerül a statisztikákba. A listavezető Szarajevó játékosai kap­tak hamarabb lábra. Míg a Zselje labdarúgói alaposan felázott pályá­juk talajával ismerkedtek, a ven­dégek kapitánya, Pasics elszágul­dott a bal szélen, éles lövésébe Komsics olyan szerencsétlenül tette bele a lábát, hogy onnan a labda a saját kapujába vágódott. A gyors vendéggól felpaprikázta a hazaia­kat, veszélyesebbnél veszélyesebb támadásokat vezettek, de egyenlíte­niük csak a félidő lefújásának pil­lanatában sikerült Mihajlovics ré­vén. A második játékrészben egyen­lő erők küzdelmét láthatta a több mint 25 ezer főnyi nézősereg. Az 57. percben Skoro a változatosság kedvéért a Zseljeznicsarnak szer­zett vezetést, amit a 70.-ban Ja­­kovljevics egyenlített ki. A sárga lapok csatájában a vendégek bizo­nyultak „jobbnak” — 3-2-re. Eredmények: Dinamo Zagreb— Radnicski 5-1, Szutjeszka—Crvena Zvezda 1-1, Vinkovec—Iszkra 1-1, Hajduk—Osijek 1-0, Vojvodina— Buducsnoszt 4-0, Rijeka—Vardar 2-2, Sk­oboda—Velezs 0-0, Partizan —Pristina 2-0, Zseljeznicsar—Szara­jevó 2-2. Az élcsoport 1. Szarajevó 22 13 4 5 29-19 30 2. Hajduk 22 11 7 4 41-25 29 3. Zseljeznicsar 22 8 9 5 35-27 25 4. Partizan 22­ 9 7 6 28-22 25 A hét tévedése — Fiúk, délelőtt azt csinálták, amit akartok, a délutáni prog­ram viszont kötött. Ebéd utáni desszertként kóstolót veszünk a modern európai labdarúgásból — adta ki az utasítást Dragosz­­lav Sekularac, az öreg kontinen­sen túrázó guatemalai válogatott szövetségi kapitánya. A fiúk mágusként tisztelt mesterük szavainak bűvöletében foglaltak helyet a Jugoszláv Néphadsereg stadionjában, s várták az ígért modern európai focit a Partizán és a Pristina játékosainak elő­adásában. Vártak türelmesen , hiába. Láttak ugyan két gólt, de a többi csak rossz karikatúrája volt a futballnak. A vendégek például még véletlenül sem té­vedtek a hazaiak kapujának kö­zelébe. A mesternek nem volt mást tennie, elnézést kért tanít­ványaitól a „romlott desszer­tért”.