Népsport, 1985. március (41. évfolyam, 51-77. szám)

1985-03-04 / 54. szám

12 NÉPSPORT Stefan Lazar (NSZK): Ban Kun Csa — 1222 perc után... A délt fenyegető veszély északról jön. A kiesés ellen küzdő Dortmund elleni 1-1-es döntetlennel a Bayern megőrizte ugyan vezető helyét, de előnye — a vesztett pontok számát tekintve — szertefoszlott a Bremen­­nel szemben. A brémaiak a bajnok Stuttgart sorsát már az első félidő­ben megpecsételték. A nagyszerű Völler vezényletével háromgólos előnyre tettek szert. A válogatott középcsatár — 16 találatával — a gól­lövőlistán is átvette a vezetést. Az Uerdingen—Köln találkozó a szerdai UEFA Kupa-forduló jegyé­ben kezdődött. A lelátón Ilario Cas­­tagner, az Inter edzője mellett tu­catnyi olasz újságíró igyekezett fel­mérni a kölniek játékerejét. A ven­dégeik egy taktikailag ügyetlenül beállított ellenfelet láthattak. A Köln az első félidőt „elaludta”, csak szünet után harcolt teljes erőbedo­­bással. A szerencsével azonban ha­dilábon állt. Az 57. percben a fiatal söprögető, Lelkés hanyagul gurítot­ta vissza a labdát Schumachernek és a szemfüles uerdingeni Schäfer a tehetetlen válogatott kapuvédő mel­lett megszerezte csapata második, döntő gólját. A hajrában a soroza­tosan szabálytalankodó Littbarskit a játékvezető kiállította! A Frankfurt hajdani gólzsákja, a koreai Ban Kun Cs­i a Leverkusen színeiben 1222 percen keresztül nem tudott a kapuba találni. Ezúttal vi­szont a 31 éves „vendégmunkás” kétszer is bevette a hamburgi Stein hálóját. Bundesliga II. Vasárnapi eredmé­nyek: Stuttgarter Kickers—Hanno­ver 1-1, Köln—Nürnberg 2-0. Az él­csoport: 1. Kassel 31 pont, 2. Aachen 29, 3. Saarbrücken 28. Rudi Völler, a Werder Bremen 24 éves, 23-szoros válogatott csatára re­mekül játszott a portugálok ellen. A Bundesliga legutóbbi fordulójában is csapata vezéregyéniségének bizo­nyult Mécs László (Belgium): Máris ünnepelhet az Anderlecht? Az Anderlecht—Standard mérkő­zés előtt a két ősi riválist­ 16 (!) pont választotta el egymástól. A brüssze­li lila-fehérek az első, a liege-i „pi­rosak” a 8. helyen álltak. Az em­lékek, a hagyományok azonban a régiek maradtak és Belgiumban az Anderlecht—Standard találkozón min­dig rangadót jelent. Szombaton 37 ezer szurkoló száll­ta meg az Anderlecht lelátóit. Nos, ezúttal nagyot csalódtak. A mély ta­lajon bosszantó hibákkal teli mér­kőzésnek lehettek szemtanúi, ame­lyen a két pontot — némi szeren­csével — a brüsszeli „szupercsapat” szerezte meg. A forduló meglepetése Waregem­­ben érte a szurkolókat, ahol az ed­dig otthonában „megfoghatatlan” gárda pontot vesztett a CS Bruges ellen. Ez a botlás annyit jelent, hogy az Anderlecht 21 forduló után hat pont előnyre tett szert. A bajnoki cím kérdése (13 for­dulóval a befejezés előtt) aligha­nem eldőlt. Nehezen képzelhető el, hogy az Anderlecht eladja a már szinte a markában érzett aranyér­met. Eredmények: Walerschei—Gent 3- 3, Anderlecht—Standard 1-0, Wa­­regem—CS Bruges 1-1, Malines— Beveren 0-0, Beerschot—Lierse 0-1, St. Nicolas—Seraing 5-2, FC Liege— Antwerpen 4-0, FC Bruges—Courtrai 4- 1, Lokeren—Racing Jet 3-0. Az élcsoport 1. Anderlecht 21 16 5 - 68-17 37 2. Waregem 21 14 3 4 48-25 31 3. FC Liege 21 11 7 3 40-19 29 4. FC Bruges 21 10 7 4 35-27 27 Hollandia: A magyarok ellen csodára lenne szükség Wim Kie­ft, a holland válogatott (és az olasz Pisa) kimagasló formá­ban levő játékosa a Hollandia—Cip­rus VB-selejtező előtt így nyilatko­zott: „Tárgyilagosan kell a helyze­tet felmérnünk. Az a csapat, amely a selejtezőkben első hazai mérkőzé­sét elveszti, a továbbiakban nem sok reményt táplálhat vétke helyrehozá­sára”. Szerdán este a mérkőzés után — a mezőny legjobbja — Wim Kieft újból megszólalt: „Jól játszottunk, de a véleményem változatlan. Az osztrákok és főleg a magyarok el­len valami csodára lenne szükség, hogy megszerezzük a mexikói utat jelentő pontokat.” A szőke csatárra igazán­ nem lehet azt mondani, hogy elvakultan védd a mundér becsü­letét. A bajnoki forduló meglepetése Eindhovenben született, ahol a pá­lyaválasztó PSV pontot vesztett az Utrechttel szemben. Eredmények: PSV—Utrecht 1-1, NAC—Renia 2-0, Haarlem—Gronin­gen 1-0, PEC—GA Eagles 1-0, Vo­­lendam—Feyenoord 2-4, Twente— Den Bosch 0-0, MW—Fortuna Sit­­tard 1-0, Sparta—AZ ’67 5-2, Excel­sior—Ajax 0-1. Az élcsoport 1. Ajax 18 15 2 1 55-20 32 2. PSV 19 12 7­­ 52-18 31 3. Feyenoord 17 12 2 3 51-25 26 Fran­ciaország: Otromba „bombatréfa” Lille-ben A mérkőzés megkezdése előtt tíz perccel a hangosan beszélő a sta­dion sürgős elhagyására szólította fel a lille-i szurkolókat! Egy magát meg nem nevező telefonáló közölte a klub vezetőivel, hogy a főtribü­nön hamarosan bomba robban. Mint minden ilyen természetű fenyege­­­tést a hatóságok ezt is komolyan kezelték. A tűzszerészek átvizsgál­ták a stadiont, de sehol semmi gya­núsat nem találtak. Az otromba tré­fát űző telefonáló annyit elért, hogy a megfélemlített szurkolók egy ré­sze a „szabadjelzés” után már nem tért vissza a lelátókra. A Lille— Sochaux mérkőzés emiatt egyórás késéssel kezdődött, és a hangulat egyáltalában nem volt alkalmas ar­ra, hogy a két csapat színvonalas küzdelmet vívjon. A Bordeaux — úgy fest — „érint- A hét visszatérése Váradi Béla, aki az év eleje óta Rotterdamban a híres Fe­­yenoordnál edzett, váratlanul visszatért az FC Tours-hoz. Ál­lítólag, a munkavállalási engedé­lye körül támadtak bonyodal­mak. Pedig már elképzelték „Bombázó Bélát” a vörös-fekete mezben, Been, Gullit, Ivan Niel­sen, Houtman,­­ Takamata és Wijnstekers oldalán, minősítő helyekért továbbra is kés­hegyre menő küzdelem folyik a Toulon, az Auxerre, a Monaco, a Brest és a Metz között. A forduló nagy meglepetését a sereghajtó Racing Paris szerezte a tabella közepén helyet foglaló Tou­louse idegenbeli legyőzésével. Eredmények: Nantes—Metz 1-0, Brest—Auxerre 2-0, Paris SG—FC Tours 2-0, Bordeaux—Bastia 4-0, La­val—Marseille 4-2, Monaco—Stras­bourg 3-0, Toulouse—Racing Paris 1-3, Nancy—Rouen 2-2, Lille—So­­chaux 1-1, Toulon—Lens 1-0. Az élcsoport 1. Bordeaux 27 20 5 2 56-18 45 2. Nantes 26 17 4 5 43-21 38 3. Toulon 27 15 3 9 34-27 33 4. Auxerre 26 12 8 6 37-24 32 hetetlen”. Simán legyőzte a jó ké­pességű középcsapatnak ismert Bastiát. Az­ UEFA Kupa-szereplésre Slavo Svoboda (Jugoszlávia): Születésnap - gólzáporral A legnépszerűbb jugoszláv klub, a Crvena Zvezda vasárnap ünnepelte fennállása 40. évfordulóját. A belg­rádi százezres Marakana-stadionban azonban nyoma sem volt az ünnepi hangulatnak, mindössze nyolcezren lézengtek a lelátókon. E nagyfokú érdektelenség oka nem a még min­dig télies idő volt, sokkal ritká­bb a piros-fehér gárda eddigi gyenge „előadásai”. A szurkolók joggal tüntettek tehát távolmaradásukkal, bár ezúttal ízt­ kaptak volna sok fájdalmukra. A csapat végre úgy játszott, ahogy tizenkilenc fordulón keresztül hiába várták tőle. A Var­­dar elleni 7-2 a legszebb születés­­napi ajándék a szurkolóknak és a klubvezetésnek egyaránt. A CZ- gála főszereplője Halilovics volt, aki háromszor talált az ellenfél kapujá­ba, a további gólokon a Djurovszki fivérek osztoztak testvériesen. A Vardar részéről Dimitrovszki és a tavalyi gólkirály, Pancsev válaszolt. A Szlobodan Radnicski találkozó utolsó negyedórájában történteiknek semmi köze sem volt a labdarúgás­hoz. A hazaiak 11-es­ gólja után a játékosok csak egymással voltak el­foglalva. Az általános vagdalkozás végeredménye: két kiállítás és öt sárga lap. A fordulóban egyébként még további három játékos kény­szerült idő előtt elhagyni a játék-­­teret. Eredmények: Zseljeznicsar—Osi­jek 1-1, Szloboda—Radnicski 1-0, Vinkovec—Szarajevó 3-0, Vojvodina —Partizán 0-0, Rijeka—Velezs 4-1, Szutjeszka—Iszkra 2-1, Crvena Zvezda—Vardar 7-2, Dinamo Zagreb —Pristina 4-1, Hajduk—Buducsnoszt 2-0. Az élcsoport 1. Szarajevó 20 12 3 5 26-17 27 2. Hajduk 20 10 6 4 39-24 26 3. Zseljeznicsar 20 8 7 5 33-25 23 4. Partizán 20 8 7 5 25-20 23 Leslie Vernon (Anglia): Ron ßtkinson — február menedzsere 20 ezer futballéhes szurkoló re­kedt kinn az Old Trafford-stadion­­ból, ahol a Manchester United fo­gadta az Evertont. A rendőrség „csak” 51 150 jegy eladását engedé­lyezte. A vendégek nélkülözték a két leggólerősebb csatárukat (Heath és Sharp), míg a hazaiak hiányzói Moran, Robson, Stapleton, Moses és Muhren voltak. Bailey kapuja előtt Gidman, McGrath, Hogg és Albiston védekeztek, a három középpályás Strachan, Duxbury és Whiteside, a három csatár pedig Olsen, Hughes és Brasil volt. A nagyszerű, drámai küzdelemben mindkét kapu sokszor forgott ve­szélyben, a kapusok parádés védé­sek sorozatát mutatták be. A 3. percben Strachan gyatrán a bal sa­rok felé küldött, lapos büntetőjét Southall kapus könnyen védte! Bra­sil nagyszerű labdát tálalt Olsen elé a 37. percben és a kiváló dán csatár a hálóba bombázott. Az Everton 5 perccel később egy szöglet után Mountfield közeli fejesével egyenlí­tett. Szünet után Brasil a kapufát találta el, a másik oldalon pedig a 85. percben Albiston fellökte Ste­­vent. A 11-est Sheedy vállalta, fél­magas, a bal sarok felé tartó bom­báját azonban Bailey párducugrás­sal mentette. Ez volt az 5. büntető, amelyet Strachan elhibázott. Ezentúl való­színűleg Olsen lesz az ítéletvégre­hajtó! A hét minimonológja Kovács Ferenc, a Videoton ve­zető­edzője: — Érdemes volt el­látogatnom Manchesterbe. Cso­dálatos mérkőzést láttam az Old Traffordban. A MU játékosai fizikailag csúcsformában van­nak. Panaszkodnak, hogy takti­kailag nem tudtak rendesen fel­készülni, a­ sok sérülés miatt. Azt hiszem, náluk az a tarta­lék, aki éppen nem játszik. Leg­alább 16 bármikor bevethető futballistával rendelkeznek. Sok értékes tapasztalatot gyűjtöt­tem, de hadd ne bocsátkozzam hangzatos jóslatokba. Annyit ígérhetek, hogy emlékezetes nagy mérkőzést fogunk vívni és hi­szem, hogy a továbbjutás kérdé­se teljesen nyílt! Julius Kozma (Csehszlovákia): Fél tucat 11-es a nyitányon A szombati évadnyitó hat góllal örvendeztette meg a bajnok Sparta népes szurkolótáborát. A 11 ezer né­ző elsősorban az új szerzemények­nek tapsolhatott: a Chebből átiga­zolt Poklada egyszer, a Bohemians­­tól jött Petar Novak pedig egymás után háromszor talált be a With­o­ulee kapujába. A kenguruk bánhat­ják, hogy olyan könnyen lemond­tak erről a tehetséges csatárról, aki ellen az volt a legfőbb kifogás, hogy mint orvostanhallgató, tanul­mányi kötelességei miatt nem edz­­het annyit, mint a többiek. A Pok­luda, Griga, Novak összetételű új csatársor tehát a Juventus elleni szerdai BEK-negyeddöntő főpróbá­ján sokat ígérően mutatkozott be. Hét hazai győzelem született, ide­genben csak az őszi első Bohemians volt eredményes. Ellenfele, a Cheb ugyan már az 5. percben megsze­rezte a vezetést, miután Ondra hazaadása elakadt a sárban és a jól rajtoló Siva előbb ért a labdához, mint Borovicka kapus, azután azon­ban kidomborodott a zöld-fehérek nagyobb tudása. Janecka, V. Hruska és — kétszer — a szünet után be­cserélt Micinec voltak a gólszerzők. A forduló egyetlen rangadóján él­es góllal nyert az Ostrava a Dukla ellen. Az első tavaszi forduló érdekes­sége: hat 11-est ítéltek a játékveze­tők, de csak négyből esett gól. Eredmények: Sparta—Vitkovice 6-0, Cheb—Bohemians 1-4, Slavia— Kosice 2-0, Trnava—Inter­na 4-0, Slo­van—Zilina 2-0, Ostrava—Dukla 1-0, Olomouc—Petrzalka 2-0, Presov— Banska Bystrica 1-0. Az élcsoport 1. Bohemians 16 11 4 1 37-13 26 2. Slavia 16 10 3 3 37-13 23 3. Ostrava 16 9 5 2 22- 9 23 4. Sparta 16 10 1 5 35-17 21 XLI. 54. ♦ 1985. március 4. Laci­s­ao Bion­do (Olaszország): Briegelék lendületesen „A Verona már érzi a bajnokság édes illatát” — nyilatkozta vasárnap kora este az olasz tévé sportadásá­nak kommentátora. A mondat kis­sé patetikus, de van benne igazság. A Briegel és Elkjaer-Larsen vezérel­te kék-sárgák újabb rendkívül fon­tos győzelmet arattak, ezúttal is a dán Elkjaer-Larsen góljával. A hét ünnepeltje A Cremonese elleni bajnoki előtt a Juve öltözőjében rövid, csendes ünnepségen emlékeztek meg Zbigniew Boniek 29. szüle­tésnapjáról. A lengyel vendég­­munkás remekbeszabott, 17 mé­teres bombagóllal nyitotta meg a gólok sorát és a zebrák Platini, valamint Briasch­i két-két góljá­val könnyűszerrel diadalmaskod­tak. Boniek sorsa változatlanul éles viták tárgya Torinóban. Né­hány hete még biztosnak lát­szott, hogy az idény befejeztével eladják, a Real Madridnak, vagy a Panathinaikosznak. Aztán a 66-szoros válogatott brillírozott a Szuper Kupa döntőjében, most pedig egy csodálatos születésna­pi góllal támogatta meg a „ne adjuk el Ronnieket” jelszavú tá­bort. Eredmények. A-Iiga. Atalanla— Ascoli 0-0, Avelino—Fiorentina 0-0, Curao—Iniernazionale 0-0, Juventus —Cremonése 5-1, Lazio—Torino 0-0, Milan—Napoli 2-1, Sampcloria—Udi­­nese 1-0, Verona—Koma 1-0. Az állás B-Iiga. Bari—Bologna 4-0, Cesena —Lecce 0-0, Empoli—Pescara 0-0, Padova—Arezzo 2-0, Perugia—Cam­­pobasso 2-1, Pisa—Parma 1-1, Sam­­benedettese—Monza 1-0, Taranto— Cagliari 1-0, Triestina—Genoa 1-0, Varese—Catania 4-1. Az élcsoport :'l. Pisa 34, 2. Bari 31, 3. Perugia 29 pont. 1. Verona 21 11 9 1 28-12 31 2. Inter 21 9 11 1 21-12 29 3. Torino 21 10 7 4 29-18 27 4. Sampdoria 21 9 9 3 23-13 27 5. Milan 21 9 9 3 22-18 27 6. Juventus 21 8 9 4 33-22 25 7. Roma 21 6 11 4 16-16 23 8. Fiorentina 21 5 11 5 24-21 21 9. Napoli 21 6 8 7 23-23 20 10. Ataianta 21 3 14 4 15-24 20 11. Aveliino 21 5 9 7 20-19 19 12. Como 21 5 8 8 15-22 18 13. Udinese 21 6 4 11 32-33 16 14. Ascoli 21 1 12 8 13-24 14 15. Lazio 21 2 7 12 10-31 11 16. Cremonese 21 2 4 15 13-32 8 Ausztria: A kapus két arca Megrázó meglepetések nélkül zaj­lott­ le a kupa negyeddöntője. A nemzetközi kupanyitányra készülő két élcsapat — ha nem is egyfor­ma könnyedséggel — de jól vette az akadályt. A hét talánya Branko Elsner szövetségi ka­pitány Linzben megtekintette a Rapid fellépését, majd meghök­kentő nyilatkozatot tett: — Tbilisziben, a szovjet válo­gatott ellen Krankl nem fog ját­szani ... Az ügy rejtélyességét fokozza, hogy Johann Krankl a LASK el­len mesterhármast ért el és elő­készített egy gólt. Soha jobb időpontot a gólzsák látványos visszatérésére. Krankl azután mindent megmagyarázott. — Úgy egyeztem meg Elsner úrral, hogy csak a fontos tét­mérkőzéseken állok csatasorba. A magyarok ellen ott leszek ... Megnyugtató... Kupakrimit rendezett Baumgart­ner, az Admira kapusa, a Spittal ellen. Három nagy potyagólt kapott, társai háromszor egyenlítettek. Az­tán a továbbjutásról döntő büntető­sorozatban Baumgartner magára talált és két 11-es hárításával biz­tosította csapatának a négy közé jutást. Eredmények: LASK—Rapid 2-5, GAK—Austria 1-2, Admira—Spit­tal 3-3 (11-esekkel az Admira ju­tott tovább), Wattens—SSW Innsbruck 0-5. Az Országos Testnevelési és Sporthivatal lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Főszerkesztő: Varga József. Főszerkesztő-helyettes: Gyenes J. András és Szekeres István. Szerkesztőség: 1981 Budapest Vill., Somogyi Béla u. 6. Telefon: 130-460. Telex: 22-5245. Kiadja az Ifjúsági Kari Lap- és Könyvkiadó Vállalat. Felelős kiadó: dr. Petrus György igazgató. Kiadóhivatal: 1374 Budapest VI., Révay u. 16. Telefon: 116-660. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 57 forint, negyedévre 171 forint, fél évre 342 forint, egy évre 684 forint. Megjelenik naponta, kedd kivételével. — Szikra Lapnyomda, Budapest. Felelős vezető: Csöndes Zoltán vezérigazgató. . .... Index: 25 004. ISSN 0133-1809.