Népsport, 1987. augusztus (43. évfolyam, 179-203. szám)

1987-08-20 / 195. szám

XLIII. 195. ♦ 1987. augusztus 20 labdarúgás Rába ETO‘"Bokcísciabii S-3 Győr, 11 000 néző. Vezette: Fekete M. (*****) (Szabó B., Karsai). Rába ETO: Boros 4 — Csikós 4, Illagyvik 5, Bordás 5 — Nagy T. 5, Csongrádi 6, Kubold 4, Preszeller 4 — Sza­bó 5, Handel 7, Hajszán 6—2 - 4. Edző: Gyuris László. Békéscsaba: Gulyás 5 — Csató 5 — Szenti 5, Ottlakán 5, Kerekes 6, Fabulya 5 — Tamás 5, Kurucz 4, Csanálosi 6, Kanál 6 — Szekeres 8. Edző: Csank János. Csere: Kurucz helyett Árky (—), Szabó helyett Májer (—) az 53., Nagy T .helyett Kiss Zs. (—) a 65., Tamás helyett Krasnyánszky (—) a 74. percben. Gólszerző: Szekeres a 15., Szabó a 16., Handel a 33., Kanál az 59., Handel a 88., Kerekes a 89. percben. Sárga lap: Kerekes a 68., Kanál a 71. percben. Kiállítva Hajszán a 78. percben. Szögletarány: 8:2 (2:1) a Rába ETO javára.­ ­Az ETO 1937. augusztus 22-én játszotta első NB I- es bajnoki mérkőzését. Az ötven évvel ezelőtti felejt­hetetlen győri eseményre emlékezve ünnepség vezet­te be a találkozót. A fél évszázaddal ezelőtti játéko­sok közül az öt, még életben lévő „veterán” sorakozott fel a játékoskijáró előtt. Virágcsokrokkal, ajándé­kokkal köszöntötték őket az egyesület jelenlegi vezetői. A kezdőrúgást is az ötven évvel ezelőtti ETO egyik játékosa, Brezányi Ferenc végezte­ el. Hangosbeszélőn köszön­tötték Szabó Ottót 325. NB 1-es mérkőzése alkalmával.­ Nagy lendülettel kezdett a Rába, saját kapu­a elé kény­szerítette a viharsarki együt­test. Szabó lövését majd Ru­­bold szabadrúgását hárította Gulyás. A csabaiak a 15. percben jutottak el először a győri kapuig, s rögtön gólt értek el. Csanálosi a kezdőkörből tért ölelő, pontos átadással indította a jobb oldalon fel­bukkanó Szekerest, aki az át­lőtt labdával kapura húzott, és a kifutó Boros mellett ti­zenkét méterről a jobb alsó sarokba továbbított. 0-1 Újrakezdés után azonnal egyenlített a Rába. Hajszán vezetett támadást a bal szé­len, az alapvonal közeléből, laposan középre adott, és a jubiláns Szabó Ottó hat mé­terről perdített labdája a bal oldali léc belső éléről a ka­puvonalon túlra pattant, és Csató onnan vágta ki. Szabó Béla partjelző azonnal jelez­te, Fekete játékvezető pedig megítélte a gólt. 1-1 (Az apró termetű jobb­­szélső labdája, ha csak cen­timéterekkel is, de valóban átkerült a kapuvonalon. Ilyenkor van nagy szükség a partjelző és a játékve­zető együttműködésére. Szabó Béla jól helyezke­dett, látta, hogy a pettyes már „rendeltetési helyére” került, és magasba emelt zászlóval elindult a felező­vonal irányába. Fekete pe­dig habozás nélkül középre­­ mutatott. A jó együttmű­ködés ezúttal a győriek egyébként szabályos egyen­lítő gólját szentesítette.) Alábbhagyott a Rába kez­deti lendülete, egyre több el­lentámadást vezettek a csa­baiak. Csanálosi lövése egy védőn irányt változtatva vá­gódott a léc fölé. A 33. perc­ben aztán ritkán látható re­mek akció futott a pályán. Hajszán remek cselekkel valósággal kirobbant a védők gyűrűjéből, az alapvonal kö­zelébe érkezve felnézett, majd laposan hátragurított a középen fedezetlenül maradt Handel elé, aki tizennégy mé­terről, egyből a bal alsó sa­rokba lőtt. 2-1 A 43. percben Rubold át­adásával Preszeller nyargal­hatott a kapu felé, de a dön­tő pillanatban hosszan szök­tette magát, és a kivetődő Gulyásé lett a labda. SZÜNET UTÁN a csabaiak támadó felfo­gásban játszottak, bátrabban zárkóztak fel a támadások­hoz, így változatosabb volt a játék. Az 59. percben az ellen­állhatatlanul játszó Szekeres két remek csel után nagy­szerű keresztlabdát tálalt a jobb szélen érkező Kanál elé, aki néhány lépés után a kifutó és vetődő Boros alatt helyezte a labdát a kapu jobb oldalába. 2-2 (Az eltelt egy óra bizo­nyította, hogy a viharsar­ki együttes lelke, motorja a nagyszerű napot kifogó Szekeres József. A szőke fiú remek dolgokat muta­tott be. Rengeteget moz­gott, állandóan változtatta a helyét, ha kellett csele­zett, ha kellett, tartotta a labdát, rúgott egy nagy­szerű gólt, és a mostani egyenlítő gólnál is remek átadással segítette csapa­tát a sikerhez.) Néhány kemény beleme­­nés, szabálytalanság izzítot­ta a hangulatot. A 68. perc­ben Kerekes felrúgta Csong­rádit, a játékvezető előny­­szabályt alkalmazott, majd az akció befejezése után sárga lapot mutatott fel Kerekesnek. Három perccel később Kanál is csatlako­zott csapatkapitányához, miután Csikóssal szemben szabálytalankodott. Erősített, erőlködött a Rá­ba. Hajszán esett el látvá­nyosan a büntetőterületen belül, de Fekete játékveze­tő — helyesen — nem ho­norálta az alakítást. A 78. percben Árky sza­bálytalankodott Hajszánnal szemben. A csatár megrúg­ta Árkyt, majd elesett. Mi­kor a válogatott szélső ápo­lása befejeződött, Fekete piros lapot mutatott fel Hajszánnak. A hajrá drámaian alakult. Előbb a 88. percben Rubold egy kényszerítő átadás után kiugrott Gulyás mellett, és elvitte a labdát, amikor a kapus megfogta a lábát, ll­es! A büntetőt Rubold rosz­­szul, félmagasan küldte a ka­pu jobb oldala felé. Gulyás vetődve kiütötte, de balsze­rencséjére Handel eszmélt el­sőként, és a kipattanó labdát tíz méterről a kapu bal ol­dalába bombázta. 3-2 Újrakezdés után a győriek magukban már a győzelmet ünnepelték, ám a 89. perc­ben Csikós rendkívül rosszul adott haza, a labda elcsúszott a kiinduló és vetődő Boros mellett, és Kerekes nyolc méterről az üres kapuba lőtt. 3-3 ★ ★ ★ A viharsarkiak alaposan megtervezett taktikával ér­keztek Győrbe. Védelmi tartalék előtt négy hátvéd és négy középpályás he­lyezkedett el, míg a táma­dósort Szekeres egymaga képviselte. Jegyezzük meg mindjárt, hogy magas szin­ten. A győriek élve a le­hetőséggel, lendületesen kezdtek, sorra vezették tá­madásaikat, alakították és hagyták ki helyzeteiket. Szinte a levegőben lógott a vezető gól, és az nem is maradt el — de nem kis meglepetésre — a vendé­gek szerezték azt meg, el­ső épkézláb támadásuk vé­gén. Amíg a csabaiak örültek a sikernek, megszületett az egyenlítés. Akkor még nem sejtették, hogy ezt a „nemes gesztust” a mér­kőzés utolsó előtti percében a győriek viszonyozni fog­ják. Az első húsz perc el­teltével alábbhagyott a Rába lendülete, feltűnt a győri védelem kapkodása, és különösképpen az, hog­y hogy az egyszemélyes tá­madósor, a helyét gyak­ran változtató Szekeres milyen sok zavart okozott Hlagyvikék háza táján. A fordulás után váratlan fordulat következett be. A viharsarkiak támadó fel­fogásban játszottak, sok­kal kiegyenlítettebbé tet­ték a mérkőzést, és Sze­keres újabb remek egyé­ni teljesítménye révén megszületett az egyenlítő gól. Az idő múlásával a Rába egyre jobban erőlkö­dött, kankodott, és a csa­patjátékban rengeteg volt a hiba. Igaz, hogy a csabaiak egyenlítő gólja szerencsés körülmények között, nagy védelmi hibából született, de a sors igazságtalansága lett volna, ha vesztesként hagyják el a pályát. Győrfi László: — Ha az első félidőben berúgjuk helyzeteinket, simán nye­rünk. Ilyen gólt, mint amit az utolsó percben kaptunk, csak úttörőmérkőzésen lehet látni. Csank János: — Óriási iramú, remek mérkőzés volt. Szerencsés körülmények kö­zött tudtunk egyenlíteni, de a játék képe alapján úgy érzem, hogy a döntetlen teljesen reális. Havasréti Béla ★ Rába ETO—Békéscsaba 3-0 (2-0) Győr, 500 néző. V: Bondo­­ki. Rába ETO: Harmath — Dóka, Udvardi, Pecsics, Tur­bók — Mónos, Somogyi, Vi­­rágh — Ördögh, Varsányi, Süle. Edző: Kováts Csaba. Békéscsaba: Gazsó — Such, Bánfi, Takács, Marik, — De­ák. (Zahorán), Mracsko (Nagy), Belvon, Bagyinka (Elekes), — Kelemen, Lente. Edző: Marosvölgyi Károly. G: Sülé 2, Varsányi. Jó: Udvardi, Turbók, Virága, Sülé, ill. Such, Takács. A 2. fo­rduló válog Brockhauser 7 (Vác) atottja Neudl 6 Disztl L. 6 Kerekes 6 Szalma 7 (Haladás) (Bp. Honvéd) (Békéscsaba) (Tatabánya) Marozsán 7 KIPRICH 10 Duró 7 (Siófok) (Tatabánya) (DMVSC) Plotár 8 Melis 8 Vincze I. 9 (Tatabánya) (DMVSC) (Tatabánya) A forduló játékvezetője Győri (**»«*) (DMVSC—Videoton) A második csapat Balázs 7 (ZTE) Sallai 6 Szabó 6 Mészöly 6 Cseh 6 (Bp. Honvéd) (Siófok) (Vasas) (Bp. Honvéd) Szíjjártó 6 Illés 7 P. Nagy 7 (Vasas) (Haladás) (Tatabánya) Lakatos 7 Dajka 7 Szekeres 8 (Siófok) (Bp. Honvéd) (Békéscsaba) NÉPSPORT 5 NB I ZTE—Haladás 0-1 (0-0) Zalaegerszeg, 6200 néző. Vezette: Bay (****) (Maczkó, Kovács II L.). ZTE: Balázs 7 — Varga 4, Szabó Zs. 5, Rezi 4 — Si­pos 4, Csepregi 6, Dohány 6, Vadász 6 — Farkas 4, Ká­­mán 5, Páli 4. Edző: Szabó Rezső. Haladás VSE: Kutasi 5 — Neudl 6, Vörös Cs. 6, Papp 5, Vörös I. 5 — Marton 4, Bognár 6, Illés 7, Görög 6 — Dem­ján 1, Elekes 6. Edző: Novák Dezső. Csere: Marton helyett Schaffer (5) a 46., Farkas he­lyett Rózsa (4) az 55., Demján helyett Nagy (3) a 71. percben. Gólszerző: Illés az 54. percben. Sárga lap: Rezi a 7., Bognár a 48., Illés a 81. percben. Szögletarány: 7:6 (2:4) a ZTE javára. (Az újpesti 0-4-re gon­dolva így morfondíroztak a kezdésre váró egerszegi nézők: tényleg ilyen gyen­ge a csapatunk, vagy csak egy kisiklásról van szó? A szép számmal átrándult szombathelyi szurkolók kö­zül sokan a nyolcéves ha­gyomány folytatásában bi­zakodtak, ugyanis ennyi ideje nem kapott ki Zala­egerszegen a Haladás.) Még nem gyulladt ki a 60. másodpercet jelző villany­­lámpa, amikor meghűlt a vér a hazai szurkolók ereiben: Demján robogott el a jobb szélen, laposan középre adott, Elekes estében lőtt, Balázs azonban vetődve hárí­tott. A másik oldalon Farkas éles, lapos lövése a kapufa tövénél hagyta el a pályát. Már ek­kor kemény volt a já­­té­k, sok vo­rt a szabálytalan­ság, főleg a hazaiak részé­ről. A 7. percben Rezi Dom­ján buktatása miatt már meg is kapta a sárga lapos fi­gyelmeztetést. A 13. percben ismét Domjántól indult el az akció, laposan adott a 16-os jobb oldali Sarkára,­­ ahonnan a nagy lendülettel érkező Papp futtából óriási lövést küldött a kapura, de Balázs a felső léc alól bravúrosan szögletre hárított. A 21. percben Dobány szabadrúgá­sa alig kerülte el a bal fel­ső sarkot. Nyolc perccel később jobbról ívelt be szög­letet a Haladás, középen Vö­rös Cs. Bognár elé fejelt, aki kapásból alig lőtt kapu mellé.­­A szünetben jól szóra­koztak a nézők, végre lát­hattak hazai gólokat, igaz csak a 11-es rúgó verseny résztvevői zörgették meg a cserekapusok hálóját. A versenyt egyébként Kaczor József áruházvezető nyer­te.) SZÜNET UTÁN az első esemény egy sárga lap volt, Bognárt lesen állí­totta meg a bíró, a játékos méltatlankodott és ezért ka­pott figyelmeztetést. Az 54. percben megszerezte a ve­zetést a Haladás. Görög kö­zépen futtatta Elekest, ő a védője mellett elment, buk­dácsolva még középre tudta futtatni a labdát és a jól ér­kező Illés mintegy két mé­terről a jobb alsó sarokba helyezett. 0-1 Nagy erőfeszítésekbe kez­dett a ZTE az egyenlítésért. Rózsa beállítása után Do­bány a csatársorba húzódott előre, de ez sem segített. A 65. percben ismét Balázs bravúrjára volt szükség a gól hárításához: egy jobb ol­dali beadás után Illés for­dulásból nagy lövést küldött kapura, de a zalai kapus hárított. A 66. percben Ró­zsa húzott a jobbösszekötő helyéről kapura, 16 méter­ről küldött lövése a bal ka­pufáról vágódott vissza, az­tán Kámán kapu mellé lőtt. A 68. percben Vadász a bal oldalon futott fel, s a kifutó Kutasi mellett a bal kapufát úgy találta el, hogy a labda végiggurult a gól­vonalon és a védők fel tud­tak szabadítani. Erőlködött a ZTE. A 81. percben Illés síp­szó után elrúgta a labdát és ezért őt is sárga lappal fi­gyelmeztette a bíró. A be­fejező játékrészben a kapu elé szorult a Haladás, Do­hány és Szabó Zs. fejesét kellett Kutasinak védenie. ★ ★ ★ Az a katasztrofális vere­ség, amely a ZTE-t érte Újpesten, igen sok utóha­tást vonhat maga után. A következő ellenfél is épít­het ilyen eredményekre, így tette a Haladás is. Az első perctől kezdve úgy rontott neki a zalaiaknak, mint az az ökölvívó, ame­lyik a már korábban meg­roggyant ellenfelét gyorsan padlóra akarja küldeni. A ZTE azonban állta a sa­rat, de ezt csak úgy tud­ta tenni, hogy mintegy ne­gyedóráig a szabálytalan­ságok sorát követte el, jó­formán percenként szólt a bíró sípja. Szünet után gyorsan el­dőlt a mérkőzés egy olyan góllal, ami azt bizonyít­ja, hogy mindig a síp­szóig kell játszani. A ka­pu felé törő Elekest úgy szorongatták ellenfelei, hogy sok játékos már le­állt volna 11-est reklamál­va, ő azonban tovább csetlett-botlott és még idő­ben gólszerző társa elé tudta tálalni a labdát. Ezt követően rohamozott a ZTE, védekezett a Hala­dás. Bár a ZTF­-nek két­szer volt egyenlítési lehe­tősége és csak balszeren­cséje okozta, hogy leg­alább egyik kapufából nem lett gól, a Haladás min­den tekintetben felülmúl­ta. Gyorsabbak voltak já­tékosai. Jobban kezelték a labdát, az ütközéseknél, megelőzéseknél rendre ők kerültek ki győztesen. A ZTE jelenleg csak árnyé­ka tavalyi önmagának. Szabó Rezső: — Sajnos, csak küzdeni akarásban vol­tunk jobbak, a játékban a Haladás! Novák Dezső: — A mér­kőzés alapján úgy érzem, győzelmünk teljesen megér­demelt, végig irányítottuk a játékot. Gondi Béla★ Zalaegerszegi TE—Haladás VSE 4-0 (2-0) Zalaegerszeg, 400 néző. V: Sabján. ZTE: Huszár (Ha­lász) — Szabó R. (Pados), Ságvári, Pacsai, Molnár — Kovács, Fujsz, Czigány, (Mátyás), Békesfi — Bullai, Karbóczky. Edző: Kereki Zoltán. Haladás VSE: Markó (Der­­dák) — Hegyi, Wagner, Mik­lós, Havasi, Beéry (Varga), Baranyai, Szalai — Korok­nál (Tóth), Lakner, Schröter. G: Karbúczky, Szabó R., Czigány, Molnár. Sárga lap: Molnár, 60. perc. Jó: Szabó R., Molnár, Bul­lai, Békefi, Karbúczky, ill. a Haladásból senki nem dicsér­hető. . ■ ELEKES — gólpassz és jó játék Az NB I szombati műsora Megyeri út, 17 II. DÓZSA—MTK-VM Tatabánya, 17 TATABÁNYA—DEBRECENI MVSC Vác, 17 VÁCI IZZÓ—RÁBA ETO Békéscsaba, 17 BÉKÉSCSABA—VASAS Kaposvár, 17 KAPOSVÁRI RÁKÓCZI—HALADÁS VSE Székesfehérvár, 19 VIDEOTON—BP. HONVÉD Üllői út, 19 FERENCVÁROS—PÉCSI MSC Zalaegerszeg, 19 ZALAEGERSZEGI TEASIÓFOK Az NB1 állása 1.Tatabánya2 2 — — 9-24 2.Vasas2 1 1 — 6-43 3.Bp. Honvéd2 1 1 — 3-13 4.Rába ETO2 1 1 — 5-43 5.Békéscsaba2 1 1 — 4-33 6.Haladás2 1 1 — 3-23 7.I. Dózsa2 1 — 1 5-22 8.Ferencváros2 1 — 1 2-22 Debrecen2 1 — 1 2-22 10.Pécs2 1 — 1 1-12 11.Siófok2 1 — 1 3-42 12.Vác2 — 1 1 1-21 13.Videoton2 — 1 1 1-31 14.MTK-VM 2 — 1 1 2-71 15.Kaposvár 2 — — 2 3-6— 16.Zalaegerszeg 2 ——— 2 0-5 Döntő a Sebes Gusztáv ifitornán Csütörtökön délután ren­dezik meg az MTK-VM Hungária körúti stadionjá­ban a rangos nemzetközi if­júsági labdarúgótorna dön­tőjét, valamint a harmadik helyért vívandó találkozót. A műsor: a bronzéremért Ba­yern München—MTK-VM összecsapás 15 óra, majd az aranyéremért Ferencváros— Vojvodina 17 óra. A tornát az ünnepélyes díjkiosztó zárja.