Népsport, 1988. november (44. évfolyam, 261-285. szám)

1988-11-08 / 266. szám

XLIV. 266. ♦ 1988. november 8. a labdarúgás Zombori Sándor jelenti Bordeaux-ból. A kupamérkőzés más, mint a többi Emil •Jttequvt bis ins a tovább/it iá shun Vasárnap délután 16 új­pesti labdarúgóval felszállt Párizs felé a Malév menet­­rendszerű járata. A közel kétórás kellemes repülés után Párizs Orly repülőte­rén bő egy óráit kellett vá­rakozni a bordeaux-i csatla­kozásra, vol­t tehát idő a be­szélgetésre. A játékosokban az MTK­­VM elleni találkozó kelle­metlen emlékei annyira fris­sen éltek, hogy csak erről esett szó. Egyszerűen nem értették Plasek játékvezető ténykedését. Nem arról volt szó, hogy egyértelműen Pla­­seket okolták a vereségért, de abban egyöntetű volt a vélemény, ha a játékveze­tő korrekten bíráskodik, másképpen is alakulhatott volna az eredmény. Varga István vezetőedző azt fejte­gette, hogy csapata nem játszott rosszabbul, mint a listavezető, sőt, voltak olyan időszakok, amikor jobbak voltak a kék-fehéreknél. A kiállított Szabó arcizma igencsak összerándult, ami­kor felidéztem az esetet. Mint mondta, nem fejelt be­le Híresbe, hiszen fel sem éri a magas MTK-játékost. Híres viszont kétszer is be­lerúgott a földön fekvő Ka­tonába, de Plasek ezt nem akarta észrevenni. A vörös hajú újpesti játékos nagy tévedésnek tartja a kiállítá­sát. Bordeaux repülőterén es­te kilenckor tévések, újság­írók és kellemes, 15 fokos hőmérséklet várta az együt­test. Kattogtak a fényképe­zőgépek, miközben gyors villámkérdésekre válaszolh­­atk a játékosok. Csak nagy nehezen tudtak autóbuszra szállni, mert mindig volt még egy kérdés. Végül si­került, de közben kiderült, hogy három csomagnak „nyoma veszett”. Pető gyúró azonnal közölte: két táska szerelés és Schneider cso­magja tűnt el. A kint levő bordeaux-i vezetők biztosí­tották dr. Rajna Károlyt, a csapat vezetőjét, hogy meg­szerzik az eltűnt csomago­kat. A Hotel Putman kényel­mes, minden igényt kielégí­tő szobáiban rövid vacsora után azonnal pihenni tértek a játékosok. A vacsorán egy pohár borral köszöntötték a 28. születésnapját ünneplő Schneidert, és itt volt az első utalás a kedd esti mér­kőzésre. Kozma pohárkö­szöntőjében azt mondta:­­ a legszebb születésnapi aján­dék a kedd esti győzelem lenne. Hétfőn délelőtt városnézés szerepelt a programban, majd a délutáni pihenő után a mérkőzés időpontjában, este fél kilenckor tartott foglalkozást Varga István, a Bordeaux stadionjában. A helyi újság, a Sud Quest, nagy terjedelemben foglalkozik a találkozóval. Emil Jacquet, a Bordeaux edzője nehéz mérkőzésre számít, de — természetesen — biztos a továbbjutásban. Tiga­na is hasonlók­éppen vé­lekedik, bár azért azt is megemlítette, hogy a Mo­naco ellen legutolsó bajno­ki mérkőzésükön (1-1) igen­csak „szenvedtek”. Varga István az újság­íróknak elmondta, egyálta­lán nem ítéli lefutottnak a mérkőzést. Nagyon fontos­nak tartja, hogy a játéko­sai szív­vel-lélekkel küzdje­nek a találkozón, mert eb­ben az esetben, csodát is produkálhatnak. Mint alá­húzta: a kupamérkőzés min­dig más, mint a többi. A várható összeállítással kap­csolatban azt nyilatkozta, hogy nem kizárólag csak vé­dekezéssel törődő együttest küld pályára. A kedd esti mérkőzésen minden valószínűség szerint így kezdenek a hazaiak: BORDEAUX, Dropsy Thuovenel, Roche, Senac, Vujovics - Dewilder, Tira­na, Scifo vagy Rohr, Fer­­reri — Stopyra, Allen. A francia csapat egyetlen kérdőjele a belga válogatott Scifo szereplése, aki a Mo­naco elleni találkozón orr­­csonttörést szenvedett és ki­sebb operáción esett át. En­nek ellenére úgy ítélik meg, hogy egy orrvédővel vállal­hatja a játékot. II. DÓZSA kezdő tizen­egye: Brockhauser — Szél­­pál, Kovács E., Temesvári — Kozma, Steidl, Szabó, Szlezák — Schróth, Balogh, Katona. Varga István, a lilák mes­tere sokat vár a fiatal Ba­­loghtól, akinek csupán egyetlen feladata lesz: gólt lőni. VARGA „Lelkesedéssel akár csodát is produkálhatunk.’’, SZABÓ ,fel sem érem fejjel Hí­rest. ..” NÉPSPORT 3 TARTALÉKBA­JN­OKSÁG Videoton—Vasas 1-1 (1-0) Székesfehérvár, 300 néző. V: Máttyus. Videoton: Koszta — Poór, Varga, Oszkó — Földes, Ki­rály, Czigány, Bekő — Ka­­nyok (Halmai), Takács, Ba­bai. Edző: Hal­ácsi Lászl­ó. Vasas: Karalyos — Marics, Ancsán, Geress, Kiss — Zsuppán (Szilveszter), Gala­­schek, Szalánszki, Bruzsa — Baranyi, Kirchmayer. Edző: Komáromi József. G: Takács (11-esből), ill. Baranyi. Sárga lap: Oszkó, Márics. Jó: Var­ga, Oszkó, Pető, Takács, ill. Karalyos, Ancsán, Galaschek, Baranyi. A többet és veszélyeseb­ben támadó Videoton az el­ső félidőben Takács bünte­tőjével szerzett vezetést. Szünet után gyorsan egyen­lített a Vasas, majd Takács kihagyott egy 11-est. A lá­tottak alapján a döntetlen igazságos. Statisztika Az NB I 13. fordulói­ban 41 500-an látogattak ki a pályákra, ez átla­gosan 5188 nézőt jelent mérkőzésenként. Harminc gól esett, a legtöbb Győ­rött, ahol a Rába 5-2-re nyert a Siófok ellen, és két találkozón döntöttek a tizenegyesek. A játék­vezetők 20 sárga lapot osztottak ki, és 3 játékost parancsoltak idő előtt az öltözőbe. A 13. forduló válogatottja Kutasi 7 (Haladás) Németh 7 Pintér S Lőrinc* 7 Horváth 7 (Videoton) (FTC) (MTK-VM) (Videoton)­­ Talapa 7 Máriási 8 Petres 7 (MTK-VM) (Videoton) (Videoton) Bartus 7 Fischer 8 Kámán 7 (Rába ETO) (FTC) (ZTE) A forduló játékvezetője: Nagy L. (****­) (ZTE—Ferencváros) A MÁSODIK CSAPAT Gelei 6 (Váci Izzó) Turbék 7 Híres 6 Bordás 7 Szalma 7 (Rába ETO) (MTK-VM) (Rába ETO) (Tatabánya) Topor 7 Csanálosi 7 Víg 7 (FTC) (Békéscsaba) (Váci Izzó) Kvaszta 6 Mörtel 6 Pölöskei 6 (Békéscsaba) (Rába ETO) (MTK-VM) Az NB I állása 1. MTK-VM 138 3 1 1 25-16 31 2. Bp. Honvéd 137 3 — 3 19- 9 27 3. Ferencváros 138 1 — 4 21-17 26 4. Videoton 138 — 1 4 30-12 25 5. Rába ETO 137 1 1 4 21-16 24 6. Tatabánya 136 2 2 3 18-16 24 7. Vác 135 3 1 4 20-19 22 8. Békéscsaba 135 1 2 5 20-15 19 9. Siófok 135 — 3 5 17-19 18 10. Haladás 135 1 1 6 17-22 18 11. Zalaegerszeg 133 3 2 5 17-17 17 12. Veszprém 133 3 2 5 8-14 17 13. Pécs 133 2 3 5 17-18 16 14. Vasas 132 1 3 7 16-32 11 15. V. Dózsa 132 2 3 8 17-239 16. Dunaújváros 132 3 2 8 10-288 ] NB / Videoton—Vasas 4-0 (2-0) Székesfehérvár, 10 000 néző. Vezette: Németh L. (­****) (Bognár, Roxin). Videoton: Petry 0 — Németh 7, László 6, Horváth 7 — Végh 6, Máriási 8, Emmer 6, Csucsánszky 5, Petres 7 — Jónás 6, Jován 6. Edző: Kaszás Gábor. Vasas: Babócsy 4 — Mészöly 5, Balogh 5, Gubicz 5 — Pecha 4, Kecskés 6, Kardos 4, Claude 5, Duró 4 — Zvara 4, Szabadi 5. Pályaedző: Őze Tibor. Csere: Pecha helyett Komjáti (5) az 53., Kardos helyett Maries (—) a 69., Jován helyett Gyents (—) a 78., Emmer helyett Novath (—) a 85. percben. Gólszerző: Máriási a 3., Németh a 9., Petres a 46., Pet­res a 79. percben. Sárga lap: Gubuez a 81., Maries a 87. percben. Szögletarány: 3:2 (0:1) a Vasas javára. A 3. percben Végh a ven­dégek térfelén jobb oldal­ról átívelt a balösszekötő helyére, Jován magasabbra ugrott, mint Mészöly, lefe­jelte a labdát jobbra, 12 mé­terre a kaputól, az üresen álló Máriási elé. A közép­pályás lövése után a jobb kapufáról a háló közepébe pattant a labda. 1-0 A 9. percben óriási potya­gólt kapott a Vasas. Németh a saját térfeléről indulva Emmerhez játszott, a visz­­szakapott labdát 25 méter­ről meglőtte, Babócsy­­ érthetetlenül — lábbal akart menteni, és lyukat rúgott... 2-0 (Babócsy: „Németh hoz­ta a Labdát, kiabáltam, hogy támadják meg, vé­dőink azonban nem hall­gattak rám. A Vidi beál­lása bal külsővel a hosz­­szú sarokra lőtt. Elmoz­dultam, balszerencsémre úgy találta el a labdát, hogy az irányt változta­tott. Nem tudtam mást csinálni, lábbal akartam elrúgni, de nem találtam el. Pont előttem jött ki a fals. Igaz, a labda kicsi, kemény és tojás volt. Nem keresek mentséget, nagyot hibáztam, mert erre a lö­vésre másképpen kellett volna mozdulnom.”­ SZÜNET UTÁN a stadion nagyórája az 52. másodpercet mutatta, amikor Máriási ügyes cse­lekkel védője mögé került, beadott, Petres előrevetődve, hat lépésről a jobb sarokba fejelt. 3- 0 A 79. percben Emmer be­adását Jónás a 11-es pont­ról a kivetődő kapusba lőt­te. A visszapattanó labdát Petres, az üres kapura emelte, a befutó Komjáti már csak a gólvonalon túl tudott beleérni. (Babócsy azért nem tu­dott másodszor menteni, mert egy fehérvári játékos rajta feküdt, ám ezt a bí­ró nem vette észre.) 4- 0 A 81. percben Gubucz sárga lapot kapott. (Érdekes története van ennek a kártyának. A Va­sas védőjét percekig ápol­ták az oldalvonal mellett. Amikor indult a gól előt­ti támadás, a Vasas-játé­kos jelezte, hogy szeretne visszatérni a pályára. Né­meth játékvezető ezt nem vette észre, Gubicz vi­szont berohant a pályára, Bognár partjelző azonban lehívta a játékost. A Vi­deoton megszerezte a gólt, s mielőtt újra játékba ke­rü­lt volna a labda, a part­jelző magához hívta a já­tékvezetőt, elmondta ne­ki, hogy a Vasas játéko­sa engedély nélkül ment vissza a pályára, ezért a játékvezető felmutatta a sárga lapot Gubucznak.­ A 87. percben Maries fel­vágta Gyentit, ezért ő is ki­érdemelte a sárga lapot. ★ ★ ★ ★ (Így látszik, aki manap­ság jó futballt akar látni, annak el kell utaznia Szé­kesfehérvárra, a Videoton mérkőzéseire. Pedig a ta­lálkozó előtt Kaszás Gábor bevallotta, hogy nagyon tart a Vasastól, hiszen az Üllői úton, a legutóbbi fordulóban, gyengén ját­szott csapata. Félt attól, hogy esetleg megtorpanás vagy hullámvölgy követ­kezik a fiatalok játékában. A fővárosi együttest pedig sokkal többre képes gár­dának ítélte, mint amit az elmúlt hetekben produkált. Ám a harmadik percben gólt kapott a Vasas, és ez minden bizonnyal meg­nyugtatta a Videoton mes­terét. A gyorsan megszer­zett vezetés birtokában a hazaiak nagyszerű játékot produkáltak. Középpályás soruk rendre megelőzte az ellenfeleket, s a megszer­zett labdákkal szebbnél szebb támadásokat vezet­tek. Különösen Máriási volt elemében, aki gyakran a védők mögé került, re­mek labdákat adott közép­re. Átvette a karmesteri pálcát a halványabban játszó Csucsánszkytól és vezéregyénisége lett csa­patának. A hazaiak jól védekeztek, sokat futottak, és ezzel hibázásra kész­tették a Vasas játékosait. A fővárosiak a 4-0 elle­nére is sokkal jobb idtje­ A mérkőzést megtekin­tette Mezey György szö­vetségi kapitány is, aki a következőket nyilatkozta: — Nagyon tetszett a ta­lálkozó. A Videoton fiata­los hévvel és lendülettel ugyanakkor megfontoltan, taktikusan és jól játszott. Ez a csapat üde színfolt­ja a magyar futballnak. A találkozón kaptam egy plusz élményt is. A szé­kesfehérvári játékosok közül többen is jelöltek nálam a válogatott keret­ben, gondolok itt Petryre Lászlóra, Csucsánszkyra Jónásra, Jovánra, Pet­­ressre. Most nagyon bő lesz a keret, hiszen együtt utazunk az utánpótlás-vá­logatottal. A plusz pedig Máriási játéka. Nagysze­rű teljesítményt nyújtott, akár kezdő ember is le­het a görögök ellen az A-csapatban.­sítményt nyújtottak, mint az elmúlt időszakban. Ha­dilábon álltak viszont ■ szerencsével, ezt bizonyít­ja a gyorsan bekapott gól, és fiatal kapuvédőjük óriá­si hibája is, amelyből a vendégek második talála­tukat kapták. Ami dicséretes: a Vasas nem roppant össze a gó­lok után, hanem küzde­lemre késztette ellenfelét, és az első félidő végén akár egyenlíthetett volna, de kimaradtak a helyze­tek. A második félidő úgy indult, mint az első. A Videoton újabb találata már eldöntötte a mérkőzés sorsát. Küzdöttek a vendé­gek, de ez már csak arra volt elég, hogy a hazaia­kat is jó játékra ösztökél­jék. Nagyszerű mérkőzé­sen, korszerű, sok mozgá­­sos játékával a Videoton biztosan használta ki hely­zeteit, és őrölte fel ellen­fele ellenállását. Kaszás Gábor: — Beval­lom, tartottam a mérkőzés­től, mert jobb csapatnak tartom a Va­sast, mint amit a táblázaton elfoglalt helye, és eddigi szereplése mutat. Itthon mindig támadó szel­lemben futballozunk, ezt bi­zonyítja, hogy ez volt a ne­gyedik négygólos győzel­münk. Magabiztos a védel­münk, így támadóink nyu­godtan játszhatnak. A fiúk szinte lubickoltak a jó já­tékban. A harmadik percben megnyugodtam, mert a gyors gól mindig szárnyakat ad egy csapatnak. Úgy ér­zem, játékunkkal rászolgál­tunk a győzelemre. Dr. Genzwein Ferenc: — Nagyon jó mérkőzésen, ki­tűnő Videotontól szenved­tünk vereséget. Úgy érez­zük, hogy küzdeniakarásban végig partnerek voltunk. Ha egy kicsit higgadtabbak a mieink, akkor a félidőben akár 2-2 is lehetett volna az eredmény. A Videoton nagy­szerű csapat. Szédületes len­dülettel játszott, pompás ak­ciókat vezetett. Annak vi­szont örülünk, hogy nekünk is voltak említésre méltó megmozdulásaink. Boross Dezső MARIÁSZ — a csapat karmestere