Népsport, 1989. április (45. évfolyam, 77-102. szám)

1989-04-30 / 102. szám

2 NÉPSPORT Labdarúgás ! Rába ETO—Tatabánya 1-1 (0-0) (11-esekkel: 3:4) Győr, 5000 néző. Vezette: Szabó B. ('•'*') (Puhl, Szi­lágyi). Rába ETO: Boros 7 — Csikós 5, Hlagyvik 5, Bordás 5 — Kiss Zs. 5, Bires 5, Urbányi 6, Ri­bold 6 — Handel 5, Mör­tel 5, Hajszán 6. Edző: Haász Sándor. Tatabánya: Mázi 5 — P. Nagy 7, Udvardi 6, Vincze 6, Szalma 6 — Váczi 6, Csapó 7, Jártás 5, Dobesch 5 — Plo­­tár 6, Simon 4. Edző: Szentmihályi Antal. Csere: Bües helyett Somogyi (5) az 56., Simon helyett Schmidt (—) a 70., Kiss Zs. helyett Turbék (—) a 77. perc­ben, Plotár helyett Hegedűs (—) a 89. percben. Gólszerző: Plotár a 49., Hajszán (11-esből) a 79. perc­ben. Szögletarány: 11:4 (6:3) a Rába ETO javára,­ ­A­ Rába öltözőjében Bor­dás is ott volt a vidéki rangadóra készülődő játé­kosok között. Örömmel új­ságolta: — A keddi után­pótlás-mérkőzésen szerzett térdsérülésem rendbejött, így vállalni tudom a játé­kot. Győrfi László pályaedző — aki korábbi mérkőzése­ken több ízben is sikeres jósnak bizonyult — kijelen­tette: — Nyugodtan meg le­het írni a végeredményt: 2-0-ra nyerünk! A Tatabánya bezárkózott, s amikor melegíteni indul­tak a játékosok, kiderült, hogy Szentmihályi edző vé­gül is Mázi számára osztot­ta ki az egyes mezt.) A 10. percben Rubold a fe­lezővonal környékéről mes­teri labdát tálalt a jobb szé­len felfutó Hajszán elé. A válogatott szélső futtában át­vette, majd a kivetődő Mázi mellett is elhúzta a labdát, s amikor társai már-már kö­­zépkezdéshez indultakt, 10 m­­ről az „égbe” vágta a lab­dát ... (Úgy tűnt, a balszélső ta­vaszt varázsol a zimankó­ba ... Hajszán ugyanis úgy tette mellel maga elé a vez,­dők felett átszállt labdát, mint egy szuperzseni. Két embert elfektetett, és gól­helyzetben volt! Aztán rá­tett még egy lapáttal, mert a kapujából kimozduló Má­­zit is elfektette egy lövő­csellel. Mindezt futtából, ahogy jött... És amikor mindenki feküdt körülötte, rátette a labdát a bal lábá­ra, és­­ megcélozta a ref­lektorokat. Maradt a didergés . . .) Négy perccel később a kék­­fehér mezes vendégek is bi­zonyították, hogy ők is „ma­gas szintű” művelői a hely­zetek elpuskázásának. Simon a balösszekötő helyéről, 12 m-ről, senkitől sem zavar­tatva pontosan Boros kezébe lőtte a labdát. Többet támadott a Rába. Egy szabadrúgást követően a sorfalról lepattanó labdát Bücs vágta a kapu mellé. A 22. percben Mázi nagy bra­vúrral hozta helyre hibáját. Jobb oldali szögletrúgás után előbb röviden Rubold elé ütötte a labdát, de aztán az arra rácsapó középpályás ke­resztbe küldött lövését nagy bravúrral ütötte az alapvona­lon túlra. A másik oldalon Csapó szögletrúgása után a kapu előterében tartózkodó három Bányász-játékos is elvétette a labdát. A félidő utolsó negyedórá­jában sorozatosan akadtak el lesen a győri támadások. Az­tán a 35. percben csaknem vendéggól született. A bal szélen meglóduló Plotár hát­ra gurított labdájára a jobb­összekötő helyén Csapó érke­zett. Az „öreg harcos” kissé hosszan tette maga elé a lab­dát, de így is lőni tudott, és labdája a kiinduló és vetődő, Boros levegőben levő lábáról vágódott vissza. SZÜNET UTÁN csakhamar a győriek kapujá­ba került a labda. A 49. perc­ben a felfutó P. Nagy ívelt középre, és Plotár a 11-es pontról úgy fejelte kapura a Labdát, hogy az a bal oldali léc mellett térdmagasságban k­erült a hálóba. 0-1 (A gól nem valami pá­ratlan esemény volt. Igaz, hogy többet támadott a Piá­ba, akadtak helyzetei is, de a bányászok ezen a hideg estén úgy játszottak, ahogy manapság idegenben „il­lik”. A biztonságos véde­kezés mellett elsősorban a remekül irányító Csapó és a gyakran felfutó P. Nagy jóvoltából már az első fél­időben is meleg helyzete­ket teremtettek a kissé „levegős” győri kapu előtt. Aztán ahogy már ilyenkor lenni szokott, egy gyors kontratámadás végén meg­született a vendégek ve­zető gólja.) Négy eredménytelen szög­letrúgás után csaknem újabb Bányász-gól következett. A 60. percben Dobesch egyedül húzhatott kapura, a kifutó Boros fölött átívelt labdája a felső kapufáról új­ra Dobesch elé pattant, de mielőtt másodszorra lőni tu­dott volna, a győri kapus a lábáról leszedte a labdát. A 64. percben Dobesch ja­vítási lehetőséget kapott. Szinte az előbbivel azonos helyről nyargalhatott a győ­ri kapura, de aztán lövése a jó ütemben kivetődő Boros­ról visszavágódott. Érdekes, változatos volt a mérkőzés. A 69. percben Haj­szán az alapvonal közeléből belőtt labdáját Rubold meg­tolta, de a labda a kapuvo­nalon álló Handel lehúzott feje fölött elsuhant. Sorozatos győri támadások után a 79. percben egyenlí­tett a Rába. Jobb oldali be­adást követően Hajszán a tl­es pont tájékán átvette a labdát, csinált egy cselt, ami­kor P. Nagy elhúzta a csa­tár lábát. Tizenegyes! A büntetőt maga­ a sértett, Haj­szán végezte el és nagy erő­vel meglőtt labdája a kapus kezét érintve a kapu köze­pén vágódott a léc alá. 1-1 Igen izgalmas volt az utol­só tíz perc. Urbányi elől mentett Mázi, majd a 91. percben Hajszán egy össze­csapás során megsérült. A mentő is bement a játéktér­re, aztán a játékvezetői in­tézkedésre távozott. Hajszán — segédlettel — lebicegett a pályáról, a játékoskijárónál azonban már nem bírta to­vább, hordágyra feküdt, s így vitték az öltözőbe.­­Hajszán kiválása sajná­latos eset következménye volt. A válogatott játékos ütést kapott a gyomorszá­jára, elesett, és közben a nyelve a torkába csúszott. Gyors orvosi segítséggel ki­kapták a nyelvét, letámo­gatták a pályáról, de a já­tékoskijárónál már hord­ágyra fektették, és így ju­tott az öltözőbe. A játékos továbbra is rosszullétre pa­naszkodott, így kivizsgálás­ra kórházba került.­ 11-esek: Hlagyvik büntetőjét Mázi kiütötte, válaszként Hegedűs a léc mellé lőtte a labdát. Bordás biztosan talált a há­lóba, Dobesch a hálóba ta­lált, a játékvezető megismé­teltette a büntetőrúgást és Dobesch ezúttal sem hibá­zott. Turbék és párja, P. Nagy, is biztos ítéletvégre­hajtónak bizonyult. Urbányi büntetőjét Mázi kiütötte, Jár­­fás a hálóba lőtt. Hasonlóan cselekedett Somogyi és a so­rozatot bezáró Váczi is és így a bányászok birtokába került a két bajnoki pont. ★ ★ ★ Szentmihályi Antal ásza ebben a partiban P. Nagy volt. Átvitte őt az edző a jobb oldalra, és a mozgé­kony, harcos szellemű hát­véd a mérkőzés nagy ré­szében kikapcsolta a já­tékból az ETO válogatott szélsőjét. Hajszán tudta, mit kell egy ilyen testőr ellen csinálni, elment hát­ra, sokszor a másik oldal­ra is, de ott nem nagyon kapott labdát, s ha mégis, az első sikeres csel után mindig elakadt a követke­ző védőben. A Bányász­csapat ugyanis átadta a te­ret a hazaiaknak, s így ál­landó emberfölénnyel biz­tosíthatta a 16-osa előtti területet. Az első félidő nagyobb ré­szében a zöld-fehéreknél volt többet a labda, zavar­talanul adogathattak a pá­lya középső harmadában, de a tatabányai védőfalat alig tudták áttörni. Érezni lehetett, hogy ezzel a sok­­húzogatásos, erőtlen játék­kal pórul járhatnak, mert a Bányász — miután le­fékezte az ETO kezdeti rohamait — egyre veszé­lyesebben kezdett támadni is. A szünet után meghozta gyümölcsét a kontrajáték, s a vezető gól megszerzése után jó negyedórán keresz­tül biztos győztesnek lát­szott a vendégcsapat. Egy­más után teremtettek na­­gyobbnál nagyobb helyze­teket Boros kapuja előtt, és bár a kapus önmagát múlta felül, mégis, több­ször is a támadókon múlt, hogy nem nőtt gólokkal a különbség. A fordulópontot az addig kiemelkedően játsz­ó P. Nagy pillanatnyi megtorpa­nása okozta: bedőlt Haj­szán egyik cselének, elka­szálta a szélsőt, és az ér­tékesített 11-es után egyik csapat játékosai sem hitték el igazán, hogy három pon­tot szerezhetnek. Nehezen szánták rá ma­gukat a játékosok, s aztán rendkívül idegesen kezdték a büntetőket. Később azon­ban ezt a versenyt is a ta­tabányaiak bírták jobban idegekkel. Haász Sándor: — Rossz bol­tot csináltunk, három helyett csak egy pontot kasszíroz­tunk ... Szentmihályi Antal: — Sajnálom, hogy a harmadik pontot nem tudtuk hazavin­ni. Úgy érzem, a játékunkkal rászolgáltunk arra is. Borbély Pál Havasréti Béla TARTALÉKBAJNOKSÁG Rába ETO—Tatabánya 0-0 Győr, 200 néző. V.: Szabó J. Rába ETO: Balázs (Al­bert) — Dóka, Udvardi, Pe­­csics — Varga (Dupesik) Palócz, Virágh, Papp — Bar­kas, Varsányi, Csollány (Papp). Edző: Kováts Csaba. Tatabánya: Dombai — Ricza Hédai, Mészáros, Kilián — Magyar, Domannics, Klatusz, Dudás (Szekeres) — Arany (Jankóczy), Piroska (Marti­ni). Edző: Dombai András. Jó: Dóka, Pécsics, Virágh, ill. Hédai, Mészáros, Doma­­nics. Jó iramú, de kevés ese­ményt hozó mérkőzés volt. Mindkét csapat magabiztos védőkkel, szorgalmas kö­zéppályásokkal és körülmé­nyes, átütőerő nélküli tá­madókkal rendelkezett. OS APU — kitűnő játékmesternek bizonyult XLV. 102. ♦ 1989. április 30. NB I Ú. Dózsa—Váci Izzó 1-0 (1-0) Megyeri út, 3000 néző. Vezette: Nagy II J. (*****) (Győri, Bay). V. Dózsa: Brockhauser 6 — Huszárik 5, Herédi 6, Szél­­pál 6, Szlezák 6 — Kozma 5, Kósa 5, Szabó 6 — Bácsi 6, Balogh I. 7, Ivénoszt 6. Edző: Varga István. Vác: Gerei 5 — Csiba 4, Talapa 5, Szemere 5, Csima 4 Nagy T. 5, Gyimesi 6, Hermann 5, Víg 6 — Balogh G. 5, Zsivótzky 5. Edző: Palicskó Tibor. Csere: Csiba helyett Turtóczky (6) a szünetben. Kéneszt helyett Süveges (5) a 63., Balogh G. helyett Balogh Z. (—) a 80., Szabó helyett Kecskés (—) a 85. percben. Gólszerző: Balogh I. a 8. percben. Sárga lap: Csima a 12., Balogh G. a 24., Bácsi a 37., Hermann a 83. percben. Szögletarány : 9:4 (5:0) az V. Dózsa javára.­ ­A találkozó előtt ren­dezték a Kölyökfoci Kupa döntő mérkőzését. A foci­palánták viadalát a Me­nyecske úti nevelőotthon együttese nyerte, az RTK csapata ellenében. A győz­tesek a BM által felaján­lott díszes serleget vehet­ték át. A felnőttek találkozója előtt a váciak tűntek vala­mivel nyugodtabbnak, igaz, Újpesten akár kórházat is lehetne nyitni, hiszen any­­nyi a sérült a lila-fehér együttesben. Varga István vezető­edző csak egyet kért játékosaitól, hogy becsüle­tesen kü­zdjék végig a ta­lálkozót. A vendégeknél is­mét csatasorba állt Gyime­si és Talapa, és Gyimesi úgy fogalmazott, hogy nagy szükségük lenne a hé­rom bajnoki pontra.­ Nagy lendülettel kezdett az a Dózsa. Az 1. percben Kó­sa 25 méteres lövése alig ment kapu fölé, majd Balogh szöglete után a Volánból a közelmúltban igazolt Bácsi nyolc méterről alig fejelt a jobb sarok mellé. A 8. perc­ben aztán meg is szerezték a vezetést a hazaiak. Huszá­rik a felezővonaltól a váci 16-osra ívelte a labdáit, a vé­dők csak nézték­, ahogy Ba­logh a kifutó Gelei mellett 11 méterről a bal sarokba gurított. 1-0 Négy perc múlva Bácsi hú­zott el a bal oldalon, amikor a 16-os sarkánál Csima há­tulról buktatta, az újpesti já­tékost. Nagy játékvezető sár­ga lapot mutatott fel a váci védőnek. Nagyszerű hazai akciót lát­hattunk a 17. percben. He­rédi, Kozma, majd Kosa volt a labda útja, Kosa jobbról középre ívelt, Balogh fejjel továbbcsúsztatott és Szabó 17 méterről alig lőtt a bal sa­rok mellé. A váciak egye­lőre csak védekeztek, alig kö­zelítették meg a hazaiak ka­puját. A 24. percben Talapa hosszan ívelt előre, Balogh és Szélpál ugrott fel, mind­ketten elestek, és Balogh fektében belerúgott Szélpál­­ba, ezen sárga lapot kapott. Négy perc múlva Gyimesi szép cselek után már az alapvonalig jutott a bal ol­dalon, visszagurított, Zsi­vótzky lőhetett volna 18 mé­terről, de Nagy játékvezető rosszul helyezkedett, és róla Dózsa-játékos elé pattant a labda... A 31. percben 30 méterről végezhetett el szabadrúgást Zsivótzky, a Gyimesi ellen elkövetett szabálytalanság után. A jól eltalált lövés egy göröngyön megpattant az ötö­sön, onnan Brockhauser mel­lére, majd a kapus szeren­cséjére magasan fölfelé pat­tant a labda, így másodszor­ra megkaparintotta. Öt perc múlva nagy lehető­séget hagyott ki a hazai csa­pat, Bácsi emelt Balogh elé a váci 16-osra, a Dózsa csa­tára tiszta helyzetből lőhe­tett, de Gelei bravúrral vé­dett. A 37. percben Bácsi kapott sárga lapot, mert a kezdőkörben felvágta Her­ma­nnt. SZÜNET UTÁN teljesen új váci együttes lé­pett pályára, és percekre kapu elé szorította a hazaia­kat. A 49. percben Víg tört az újpesti kapura, 18 méter­ről lőtt, de Brockhauser szé­pen védett. Az 54. percben aztán Kénoszt verekedte be magát a 16-oson belülre a jobb oldalon, középre gurí­tott, és Gelei csak merész vetődéssel szerezte mag a labdát a berobbanó Balogh elől. Az 59. percben Gyime­si, Hermann, Balogh G. volt a labda útja, a váci k­özépcsa­tár 15 méterről hanyattvetőd­­ve lőtt, de Brockhauser megfogta a kapu közepébe tartó labdát. Tíz perccel ké­sőbb jobb oldali Dózsa szög­let után, amelyet Balogh I. ívelt középre. Bácsi hét mé­terről fejelhetett, de Géléi biztosan fogta a labdát. A 75. percben Bácsi indul­hatott Herédi labdájával. Gé­léi fölöslegesen kijött a sa­ját 16-osáig, így Talapa csak az utolsó pillanatban, tudott szögletre menteni a Dózsa­­c­satár elől. Hat perccel ké­sőbb Turtóczky húzott el a jobb oldalon, a 11-es pont­tal egy magasságból közép­re adott. Víg lőtt hat méter­ről kapásból, de Brockehau­­ser megfogta a bal sarok fe­lé tartó labdát. Két perc múlva Hermann vágta fel Kozmát a félvonalnál, nem is maradt el a sárga lap. A 87. percben Hermann céloz­ta meg 18 méterről Brock­hauser kapuját, a jól elta­lált labdát a Dózsa kapusa csak nagy bravúrral tolta szögletre. Egy perc múlva agrár gólt szerezhetett volna az Újpest. Balogh I. nagy­szerűen tálalt jobbra Bácsi­hoz, aki rávezethette volna Gelei kapujára a labdát, ehe­­lyet azonban húsz méterről csúnyán mellé lőtt. Az utol­só percre még két­­százszá­zalékos hazai helyzet ma­radt. Először Bácsi a félvo­naltól egyedül vezette a vá­ci kapura a labdát, de 18 méterről ügyetlenül feladta Geleinek. A kidobás után Kozma szerzett labdát a kez­dőkörben, egyből Balogh I. elé tálalt, aki már csak Ge­leivel állt szemben a 11-es pontinál, de kivárt, így a visszafutó Talapa szögletre me­ntett. i? i? i? Két, ellentétes félidőt láthattak a szurkolók a Megyeri úton. Az első negyvenöt percben a ha­zaiak sok mozgásos és pontos támadásvezetéssel próbálkoztak, mégpedig si­kerrel. Már a középpályán letámadták a váci játéko­sokat, és az esetek nagy többségében meg is sze­rezték a labdát. A 8. perc­ben szerzett Balogh-talá­­lat még jobban megnyug­tatta a dózsásokat, és már az első negyvenöt perc­ben akár újabb gólokat is szerezhettek volna. A ven­dégek meglepetésre elkép­zelés nélkül vagdosták elő­re a labdákat, szinte nem volt egyetlen olyan alka­lom sem, amikor legalább háromszor egymáshoz tud­tak volna passzolni. Szünet után aztán na­gyot változott a kép. Szin­te teljesen új Vác lépett pályára, és szinte lekopí­­rozta a Dózsa első félide­­ji teljesítményét. Most ők támadták le azonnal a lab­dát birtokló hazai játékost, és rendre meg is szerez­ték azt. Szinte az egész második negyvenöt perc a Dózsa térfelén zajlott, de a váci játékosok ezen a napon képtelenek voltak gólt szerezni. Az utolsó tíz percben aztán a hazaiak akár háromgólos győzelmet is arathattak volna, hiszen a teljesen ki­támadó váci csapatot többször is ügye­sen lekontrázták. A Dózsa összességében megérdemel­ten szerezte meg a három bajnoki pontot, mert jó el­ső félideji teljesítménye után óriási lelkesedéssel és hatalmas akarattal védte a megszerzett előnyt. Varga István: — Gólhely­zeteink alapján úgy érzem, több góllal nyerhettünk vol­na. Öt játékosunk sérülés miatt hiányzott, ezt senki se felejtse el . . . Palicskó Tibor: — Reme­kül küzdött a Dózsa, a játék összképe alapján — főleg az első félidőben nyújtott játé­kát látva — megérdemelten nyerte a találkozót. Zombori Sándor TARTALÉKBAJNOKSÁG II. Dózsa—Váci Izzó MTE 1-0 (1-0) Megyeri út, edzőpálya, 200 néző. V.: Bajkai. V. Dózsa: Rózsa (Gróf) — Waszner, Wagner,­­Illyés, Balázs­ — Fekete (Földvári), Min­sdts (Gréczi), Dobos — Vojte­­kovszki, K­risk­a, Vigh Cs. Edző: Nagy László. Vác: Knotz — Kosztolnik, Balogh Cs., Varjú, Cseresznyék — Stra­nyóczky, Godó, Bánföldi — Simon, Kerekes Cs., Ho­­dur. Edző: Reszeli-Soós Ist­ván. G.: Vojtekovszki. Jó: Az V. Dózsából az egész csapat, ill. Cseresznyik, Ba­logh Cs., Stranyóczky. Kiál­lítás: Godó a 60., Hodur a 88. percben. A hirtelen beköszöntő szeszélyes áprilisi szélben mindkét csapat sokat moz­gott, gördülékeny támadá­sokat vezetett. A találkozó egyetlen gólja a 29. perc­ben született. A szünet után a váciak elszántan harcoltak ez egyenlítésért, de közben három sárga, és két piros lapot sikerült be­­gyűjteniük. A 68. percben Kerekes jobb alsó sarok felé tartó büntetőjét Gróf remek érzékkel hárította. BALOGH I. a lilák gólszerzője HERIÉDI — magabiztos védőjáték VÍG — a váciak legjobbja volt