Nemzeti Sport, 1991. szeptember (2. évfolyam, 239-268. szám)

1991-09-16 / 254. szám

II. 254. ♦ 1991. szeptember 16. KUPAELLENFELEINK ÉS A­­VÉDŐK FELEMÁS BAJNOKI FŐPRÓBÁJA Jurij Szegenyevics (Szo­vje­tunió): A Ginemét kiütötték A szerdai nemzetközi kuparajt előtt, a 26. fordulóban két moszkvai rangadót rendeztek. Ezúttal az éllo­vasok játszottak jobban: a CSZKA kemény küzdelemben nyert, a Szpartak hengerelt. Az utóbbi ered­mény azért is meglepetés, mert a moszkvai D-betűsök feljövőben vol­tak, már az ötödik helyen tanyáz­tak. A 7-1-es Szpartak-győzelem­­ idei csúcs. A két együttes 98. alka­lommal mérte össze erejét. A Dina­mó 32, a Szpartak 28 győzelmet ara­tott, 38 találkozó döntetlenül végző­dött. A gólkülönbség most 149-129 a Dinamó javára. A Dinamo Moszkva, mint ismere­tes, szerdán Vácott játszik az Izzó ellen, az UEFA Kupában. A kék­­fehérek a következő összeállításban szerepeltek: Szm­etanyin — Carjiv, Szkljarov, Dolgov (Szmertyin, 46. p.), Csernisov — Kobeljev, Szimu­­tyenkov (Pankratov, 46. p.), Der­­kacs, Kirjakov — Kolivanov, Leo­­nyenko. Az első húsz percben kiegyenlí­tett játék folyt, mindkét oldalon helyzetek is adódtak. A gólok sorát a 23. percben Popov nyitotta meg, öt perccel később Kirjakovot a büntetőterületen belül felvágták, a megítélt tizenegyest Kobeljev érté­kesítette. A folytatás a Szpartaknak sikerült jobban. Szünet után a Dinamo-szurkolók abban reménykedtek, hogy együtte­sük magára talál. Nem így történt, a piros-fehérek negyedszer is be­találtak a fiatal Szmetanyin hálójá­ba. Ez a gól sokkolta a Dinamó já­tékosait, kapkodtak, játékuk szét­esett, védelmük átjáróházzá vált. Idegileg is ös­szeroppantak. A 75. percben Kobeljevet kiállították. Gól­szerző: Popov (3), Perepadenko (2), Radcsenko (2), ill. Kobeljev (11-es­­ből). 26. forduló. Torpedó Moszk­va—CSZKA 1-2, Dinamo Kijev —Szpartak Vlagyikavkaz 2-1, Pahtakov—Ararat 3-1, Csernomorec —Lokomotív Moszkva 1-0, Sahtyor —Metaliszt Harkov 2-3, Dnyepr— Dinamo Minszk 1-1, Pamír Dusan­­be—Metallurg Zaporozsje 3-0. Az élcsoport állása: 1. Szpartak Moszkva 38 pont, 2. CSZKA 37, 3. Torpedó 31. vel. A Királynő Kertjének Csőszei hetven percen keresztül vitézül áll­ták a sarat, de aztán Gary Lineker kétszer (72. és 75. perc) is bekö­szönt, s utána nem maradt más, mint várni a megváltó hármas síp­szót.. A novellistaként is kiváló an­gol­ gólvágó hatodik és hetedik gól­ját szerezte a szezonban, s ezzel a mesterlövészek listájának élére ug­rott. Az idei kupasorozatban — a selejtezők miatt — már harmadik meccsére készülő Spurs a Hajdúk Split ellen „kukorékolhat”, most még hazai pályán. A visszavágó majd „valahol Európában” . .. A listavezető Manchester United Mark Hughesnak a 48. percben szerzett góljával gyűrte le a Sou­­tha­mp­tont. A mérkőzésre a legjel­lemzőbb a gólszerző egymondatos értékelése: „Ez is megvolt”. A jó formában levő KEK-védő következő feladata a görög Athinaikosz, és Mark Hughes minden bizonnyal megismételheti majd fenti értéke­lését . .. Jó meccsen nyert a Luton az Oldham ellen (2-1). A héten a Der­­by Countytól vásárolt csatár, Luc Harford olyan belépőt produkált, amely minden klubot váltó futbal­lista álmat Ian Marshal góljával az ellenfél, az Oldham vezetett 1-0-ra, amikor a társainak szinte az öltö­zőben bemutatkozó Harford kettőt treffelt. Meghallgatásra talált a Leeds szurkolóinak „Régi­­dicsőségünk, hol késel ...” kezdetű fohásza. Shutt a 64. percben bevert egyet a Chelsea, pontosabban Bensant ka­pujába, és ezzel a középpályán Gordon Strachant is felvonultató fehérek a táblázat második helyére nyomultak. Az élcsoport: 1. Manchester Uni­ted 20 pont, 2. Leeds 15, 3. Liver­pool 14. Brian O’Sullivan (Anglia): Harford „bemutatkozótt” Jót tett az Arsenalnak a múlt heti „kiadós” verés! A Coventry elleni fiaskót a Crystal Palace bánta, mert a londoni derbin az Ágyúsok szinte elgázolták piros-kék vetélytársukat. Mark Brigitt góljára Campbell kettővel, Alan Smith és a csokolá­débarna Thomas eggyel-eggyel vá­laszolt. Remekül játszott az Arse­­nal, bár az is igaz, hogy a Palacé­ból rettentően hiányzott a klub leg­értékesebb játékosa, az eltiltott ka­pus, Nigel Martyn. A helyettesíté­sére „táncba” küldött Perry Suck­­ling minden bizonnyal szeretné mi­előbb elfeledni a kapus számára nem éppen önbizalomnövelő szom­bat délutánt. A másfél héttel ez­előtt a svéd válogatottban világ­­klasszis teljesítményt produkáló Anders Limpar feledhetően ügykö­dött, ám ha szerdára ő is hozza ma­gát, komoly gondja lehet az Austria Wi­ennek a Highburryben. A Villa pontot vett el a Liver­pooltól az Anfield Roadon! A „Sou­­ness-bébik” 11-esből, a cselkirály Mark Walters (egy hete is benyo­mott egy büntetőt) révén szereztek vezetést, de a vörösök előnyét Ke­­vin Richardson, a Spanyolország­ból, a Real Sociedadtól hazatért tá­madó még fordulás előtt kiegyenlí­tette. A második félidőben nem vál­tozott az eredmény, így a „nyög­­décselve” futballozó kócsagosok hí­vei számára csak az jelentett némi öröm­et, hogy a második játékrész­ben „ultima ratioként” beszállt a sérüléséből épülgető Ian Rush. A nemzetközi kupákba visszatérő Liverpool szerdán a finn Kuusysi Lahtit fogadja. Jöhet a gyatra fő­próbát követő parádés előadás... A Spurs rutinfeladatot abszolvált • Queen’s Park Rangers legyűrése­ Stefan Lázár (Németország): A Stuttgart tartalékolt Kiábrándító sorozatra tekint visz­­sza a Köln: a csapat 128 nap óta nyeretlen, 14 Bundesliga-találkozón nem tudott győzni. Ezen a negatív sorozaton az új edző, Jörg Berger sem tudott változtatni, pedig szom­baton a VfB Stuttgart félerővel lá­tott munkához, mintha energiáját már a szerda esti UEFA Kupa-ta­lálkozóra tartalékolta volna. A pé­csieket váró német együttesből ez­úttal is kiemelkedett Matthias Sam­­mer. Alig volt a stuttgartiaknak olyan akciójuk, amely ne tőle in­dult volna ki, vagy ne lett volna benne a szőke fiú. A 25. percben meredek átadással indította Buch­­waldot, aki az oldalvonal mellől kö­zépre ívelt, és a gólveszélyes Fritz Walter ezúttal sem hibázott (0-1). Az őszi idény során immár hatod­szorra talált a hálóba. Minden jel arra mutatott, hogy a VfB megismét­li tavalyi 6-1-es sikerét. Hogy erre végül nem került sor, azért a stutt­gartiak csak önmagukat hibáztat­hatják. A 40. percben Sammer a sa­ját 16-osán belül fejelni készült, amikor társa, Schafer összeütközött vele és megzavarta. A labda Banach lába elé hullott, és a 24 éves csatár ezt az alkalmat nem szalasztotta el: 1-1. Szünet után előbb az izlandi Sverrisson, majd Sammer előtt nyílt lehetőség, hogy újra vezetéshez jut­tassa a Stuttgartot. Amikor ezek a helyzetek kimaradtak, a csapat visz­­szakapcsolt második sebességre, és már csak az eredmény tartására tö­rekedett. Támadókedvét az sem lob­bant­otta fel, hogy Ordenewitzet a 82. percben a játékvezető kiállítot­ta, és így a Köln tíz emberrel fe­jezte be a mérkőzést. „Csapatom csak annyit nyújtott, amennyire fel­tétlen szükség volt, ha eltekintünk a kölnieknek ajándékozott góltól” — nyilatkozta Christoph Vaum, a ven­dégcsapat edzője. A pontosztozkodás azonban ne té­vessze meg a pécsieket! A VfB nem véletlenül áll — csupán gyengébb gólkülönbség miatt! — a táblázat második helyén, és Sammer szemé­lyében olyan karmesterrel rendel­kezik, aki a társaival „elhúzattatja a pécsiek nótáját”. Bár a futballban néha csodák is megesnek... BUNDESLIGA II. Vasárnapi eredmények. Északi csoport. 9. for­duló. St. Pauli—Meppen 2-1, Han­nover—Hertha BSC 2-2. Déli cso­port. 9. forduló. Leipzig—Darm­­stadt 1-1, Jena—Erfurt 1-0, 1860 München—Homburg 3-0, Mannheim —Manz 1-1 Csóka József (Spanyolország): Régi idők focija Bilbaóban a baszkok térdre kény­szerültek a Real Madrid ellen. Az Athletic 4-1 (3-0) különbségű vere­séget szenvedett a régi idők foci­ját felidéző Reáltál, amely az első félidőben hét-nyolc góllal is vezet­hetett volna. Bu­traguenóék egy­­érintős kombinációit zsebkendőt lengetve üdvözölték a nézők (40 ezren voltak), a szebbnél szebb gól­­lok láttán pedig vastapsban törtek ki. Proszinecskit (enyhe húzódás) pihentette Anttét edző, így Michel kezében volt a karmesteri pálca. Butragueno (4. p.), Hugi (34. p. — csukafejes), majd ismét Buiragueno (35. p. — szintén csukafejes) talá­latai után rengeteg helyzetet köny­­nyelműsködtek el a fővárosiak. A 77. percben Buyo kapus ,,távgyalo­golt” a megkaparintott labdával, s ezért a bíró közvetett szabadrúgást ítélt, amelyből Tabuenca szépített (1-3), a végeredményt pedig Hierro (89. p.) állította be: 1-4. Ütve Reinders, a Harisa Rostock (a Barca BEK-ellenfele) edzője csak annyit mondott a Barcelona— Zaragoza mérkőzés (3-1) után, hogy „Ettől a Barcától nem félünk ...” A 70 000 katalán szurkoló is elége­detlenkedett, mert rosszul játszott Cruyff edző csapata. Gólszerzők: Eusebio (12. p.), Bakero (50. p.) és Beguiristain (89. p.), 111. Higuera (30. p.). Negyvenezren voltak a Valencia —Burgos meccsen is, amely 1-1-re végződött. Limperger Zsolt szere­pelt és jól játszott a vendégegyüt­tesben. A mezőny legjobbja ismét a romániai Bálint Gábor volt, áld gyönyörű találattal szerzett vezetést (15. p.) a vendégeknek. Az egyen­lítő gólt a bolgár Penev (78. p.) lőtte. Szépségdíjas gól született az Ovie­­do­ Rea-­ Sociedad összecsapáson (2-0). A csapatkapitány Bangó (13. p.) nyitott, majd a 47. percben Car­­los látványos kapásgólt vágott a felső sarokba. Ugyancsak szomba­ton rendezték az Osasuna—Mallorca találkozót (1-0, Chole fejesével), amelyen a passzívan játszó vendég­csapat önmagát verte meg. A 3. forduló vasárnapi eredményei: Sevilla—Gijon 2-1, Valladolid— Logrones 1-2, Cádiz—La Coruna 1-0, Atletico Madrid—Espanol 3-0, Te­­nerife—Albacete 1-0 (félidőben). Az­ élcsoport: 1. Atletico 6 pont (7-0), 2. Sevilla 6 (8-3), 3. Real Mad­rid 8 (6-1). Koljo Zapljanov (Bulgária). A Levszki igazi arca Öt forduló, öt pont, hetedik hely — ez nem a Levszki igazi arca! Az ötödik fordulóban Szlavónban tartott főpróbát a Ferencváros szerdai KEK-ezen­fele, a Levszki. Követő emberfogással védelmezve, lendületes támadásokat vezetve kezdett a Levszki. A középpályán Jankov „uralkodása” biztosította a szófiának fölényét. Az eredmény nem maradt el: a 13. percben, szöglet után, amíg a Szilván védői Szirakovra fi­gyeltek, Jankov a hálóba vágta a labdát. A házigazda Szliven hét év­ óta veretlen a Levszki ellen, és ezt a hagyományt nem akarta megsza­kítani. Az első félidő vége felé ma­gához tért a vendéglátó együttes, majd a második félidőben nyomasz­tó mezőnyfölénybe került. Ennek el­lenére növelhették volna előnyüket a szófiaiak, de az 50. percben Szi­­rakov százszázalékos helyzetben nem találta el a kaput. A 80. perc­ben bekövetkezett az elkerülhetet­len. Megszületett a Szliven egyenlí­tő gólja, Kelepov használt­a ki Bán­kor hibáját. 5. forduló: Sziiven—Levszki 1-1, Szlavia—Pirin 4-0, Loko­motív Szófia—­Etir 2-1, Lokomotív Górna­—CSZKA 0-1, Minyor—Botev Plovdiv 1-1, Csernomorec—Dob­rudzsa 4-1, Lokomotív Plovdiv— Beroe 3-0, Jantra—Sebar 0-0. Az élcsoport: 1. CSZKA 10 pont, 2. Botev Plovdiv és Lokomotiv Plovdiv 7—7 (egyaránt 10-3-as gól­­különbség). A Levszki a hetedik, 5 ponttal (6-5). Pancsev mukrancoskotiik Pénteken es­te a belgrádi Maraioa­­na-stadionban 2-0-ra elvesztette a fővárosi rangadót a Crvena zvezda­ Vladica Popovics, a BEK-védő edzője. „Az OFK listavezetőhöz méltóan futballozott, mi viszont gyengécskén, csalódást okozva a 12 ezer nézőnek. Segítőm, Zorán Anto­­nievics megtekintette szerdai ellen­felünk, a Portadown egyik bajnoki­ját. A csapat tipikus szigetországi futballt játszik, fegyelmezetten, ro­hanva.” Vasárnap délután Szegedre érke­zett a Crvena zvezda: Lekovics, Ra­­dinovics, Tosics, Najdoszki, Belode­­dics, Jugovics, Sztosics, Lukicz, Ivics, Mihajlovics, Szavicsevics, Mi­­losevics, Tanjga, Ratkovics, Jovano­­vics, Nedelnyikovics, Va­szilijeidet. Pancsev? A jól értesültek tudni vélik, hogy a gólkirály markrancoskodik, mert vezetői nem engedélyezték mi­lánói próbajátékát. Ezért nem jött el a csapattal. Büntetés vár rá! Belo­­dedicsék a Forrás Szállóban laknak, vasárnap este már edzésen vettek részt. Szőke László (Olaszország): Dörgölt és villámlott A Calcio harmadik fordulójában mindössze két hazai csapatnak si­került otthon tartania mind a két pontot A Genoa az uruguayi Agui­­lera — három góllal áll a lista élén — találatával győzött, az Inter pe­dig Desideri két pontos lövésével (az egyik tizenegyesből) harcolta ki a győzelmet a Verona ellen. A Milánóban rendezett mérkőzésen egyébként dörgött és villámlott. Pezzella játékvezető ugyanis össze­sen négy büntetőt ítélt meg az In­ternek! A Bario Sampdoria össze­csapáson az angol Platt, illetve Vialli volt eredményes, s döntetle­nül végződött a Juventus—Milán rangadó (Casiraghi, ill. Carrera — öngól), valamint a Lazio—Atalanta (Rubin Sosa, ill. Caniggia) és a Napoli—Parma (Zola és Careca, ill. Corradini — öngól és Brolin) ta­lálkozó is. Az AS Roma a német Hassler góljával nyert Cagliariban, a Cremonese—Torino meccsen a vendégek Venturin és Scifo talála­tával nyertek, a Fiorentina—Foggia párharcban pedig az újoncok a ro­mán Petrescu, valamint Codispoli góljának köszönhetően győzedel­meskedtek, miután a firenzei együt­tesből csak Faccendával sikerült kapuba találnia. A fordulóban tehát 19 gól szüle­tett (az előzőben csupán 13), s a vendégek a lehetséges tizennyolc pontból tizet szereztek meg. 3. forduló: Bari—Sampdoria 1-1, Cagliari—AS Roma 0-1, Cremonese —Torino 0-2, Fiorentina—Foggia 1-2, Genoa—Ascoli 1-0, Internasio­­nale—Verona 2-0, Juventus—AC Mi­lán 1-1, Lazio—Atalanta 1-1, Napoli —Parma 2-2. Az élcsoport: 1. Inter 5 pont (4-1), 2. Juventus és AC Milán 5—5 pont (egyaránt 3-1). B-liga. 3. forduló: Ancona—Ca­­sertana 2-0, Bologna—Messina 2-2. NEMZETI SPORT 5 Jugoszlávia: SZ€KlfiPOT-lfK3«n?! Igen! Az ÖKM, Ausztria és Magyarország legmerészebb szexma­gazi­nja szeretne Önnek is bemutatkozni — ha még nem ismerné . .. Ha ön szeretne ingyenes mutatványpéldányunkhoz hozzá­jutni, töltse ki, s kivágva küldje be nekünk — 24 forint értékű postas­élyeg társaságában I A i, I J — az alábbi kupont. I ■ 1 '«| f/ ■ Címünk: ÖKM, Siófok, Pf.: 123. 8600. I | J á’l / jB “ -------------------------------£ ‚ - •“ “ $@”- “ *§‹‚• » « Kérem, hogy küldjenek részemre az ÖKM magazin korábbi i i számaiból egy ingyenes mutatványpéldányt. Kijelentem: » 1 , hogy 18. évemet már betöltöttem. \# Nevem: do I Címem: I X— X I sajátkezű aláírásom •—S-c--------------------§­--------—2xc-JI Cosenza—Pisa 2-0, Léccé—Modena 2-1, Padova—Brescia 0-0, Palermo— Venezla 1-1, Pescara—Cesena 1-1, Piacenza—Avellino 2-1, Reggiana— Lucchese 1-0, Udinese—Taranto 2-0. Az élcsoport: 1. Pescara 6 pont (6-2), 2. Reggiana 6 (5-1), 3. Léccé 6 (5-2). Fér van Dijk —■ ■■ m 11 i< (Hollandia): Sehol sem kell az Ajax! Három meccsnapon viaskodtak a csapatok, mégsem tudták „befejez­ni” a fordulót! A „műsort” újból az Ajax-szurkolók szolgáltatták, akik különféle robbanó és pukkanó inst­rumentumokkal felszerelkezve ér­keztek Groningenbe. A rendőrök tíz „szurkolót” lekapcsoltak, a talál­kozó elmaradt. Lassan már nincs várós Hollandiában, ahová beenged­nék az Ajaxot, mert ha a hívek is jönnek... A lejátszottak közül a PSV—Roda meccs hozta a legnagyobb küzdel­met. Játszott a sérüléséből felépült Romário, az ő átállásából rúgta az első eindhoveni gólt Ellerman. Még ebben az eseménydús 22. percben válaszolt a Roda — Kend Hofman révén —, majd négy perccel a tér­félcsere előtt, Vanenburg vágott ki nagy szólót, és átadásából újra Eb­­e­rman ügyeskedte hálóba a labdát. A második félidő egyértelműen a PSV-é volt, csak a Roda lengyel kapusának, Henryk Bolestának - csütörtökön ünnepli 34. születésnap­ját - parádéja rontotta el a „fesz­tivált”. A Kiprich nélkül viaskodó Feyenoord — természetesen az ugyancsak sérült Szalma sem ját­szott a Fortunában — Fráter (43. perc) és Taument (85. perc) góljai­val gyűrte le a Dordrechtet. Van den Brom a 10. percben szer­zett góljával elég korán eldöntötte a Volendam—Vitesse (0-1) meccset, győztes gólja egyben azt is jelen­tette, hogy csapata áll a táblázat élén, igaz, három meccsel többet játszottak, mint a még pontot sem vesztett PSV. 7. forduló: Fortuna Sittard—Wil­­lem II 0-0, PSV—Roda JC 2-1, Maastricht—Venlo 1-0, Utrecht—FC Twente 1-1, De Graafschap—Sparta Rotterdam 0-1, Waalwijk—Den Haas 3-0, Feyenoord—Dordrecht 2-0, Volendam—Vitesse 0-1. Az él­csoport: 1. Vitesse 11 pont, 2. Waal­wijk 9 pont, 3. PSV 8 pont (4 mér­kőzésből), 4. Ajax 7 pont (4 mér­kőzésből). FRANCIAORSZÁG. 10. forduló: Paris SG—Lille 2-0, Sochaux—O. Marseille 2-3, Nimes—Le Havre 1-0, Toulouse—Montpellier 1-1, Caen— Nancy 5-1, Toulon—Cannes 4-3, Lens—Nantes 0-0, Rennes—Lyon 0- 2, St. Etienne—Monaco 0-1, Metz —Auxerre 2-1. Az élcsoport: 1. Monaco 18 pont, 2. O. Marseille 16, 3. Paris SG 14. BELGIUM. 6. forduló: Charleroi —FC Malines 1-2, Lierse—Genk 2- 1, FC Bruges—Aalst 2-0, FC Liege —Anderlecht 0-1, Ekeren—Antwerp 1- 0, Beveren—Gent 3-1, Maléngbeek —CS Bruges 2-3, Lokeren—Courtrai 3- 1, Waregem—Standard 1-2. Az élcsoport: 1. Anderlecht 10 pont, 2. FC Bruges 9, 3. FC Malines 9. Az összeállítást készítették: ANDRÁS DÉNES ÉS OROSZHEGYI KÁROLY