Nemzeti Sport, 1991. szeptember (2. évfolyam, 239-268. szám)

1991-09-08 / 246. szám

4 NEMZETI SPORT A Csank-csoda folytatódik... Iscaci Izzó—Diósgyőri W¥ 1- 1-1 (1-1) Vác, 3000 néző. Vezette: Vad (•****) (Varga S., Stamler). VÁCI IZZÓ: Koszta 0 — Hahn 6, Bereczki 5, Szalai 6 — Zombori 6, Bánföldi 4, Kriska 5, Víg 6, Romanek 7 — Füle 7, Orosz 7. Edző: Csank János. DVTK: Knotz 3 — Kertész 4, Farhomenko 3, Dancs 3 — Béni 3, Molnár 5, Budai 3, Vitelki 4, Sza­bó 4 — Zluszák 3, Kiser 3. Edző: Vlad László. CSERE: Bánföldi helyett Simon (—) a szünetben, Dancs helyett Csi­­zi (—) a 62., Kriska helyett Pug­­its (—), Kiser helyett Váczi (—) mindkettő a 79. percben. GÓLSZERZŐ: Huszak a 24., Sza­lai (11-esből) a 40., Dancs (öngól) a 48., Orosz az 58., Simon a 60., Orosz a 88. percben. SÁRGA LAP: Zombori (rekla­málásért) a 38., Hahn (a labda el­­rúgásáért) a 76., Váczi (a labda el­­rúgásáért) a 80. percben. SZÖGLETARÁNY: 5:4 (3:2) a Vác javára. 24. perc: Az első említésre méltó akció góllal végződött. Igaz, erre csaknem fél órát kellett várni. Sza­bó lódult meg a bal oldalon, a szög­letzászló közeléből középre ívelt, a váci védők tétováztak, a földre pattant labdát Kiser Húszaik elé csúsztatta, aki négy méterről a ka­pu közepébe gurított. 0-1 40. perc: A DVTK kapujától tíz méterre Füle lekezelt egy előrevá­­gott labdát, de mielőtt lőhetett vol­na, Parhomenko ellökte. Tizen­egyes! A büntetősből Szalah ballal nagy erővel bombázott a jobb alsó sarokba. 1-1 48. perc: Romanek indult a bal oldalon, a 16-os oldalvonalától be­adott, a kapu előterében Dancson megpattanó labda a bal sarokba perdült, öngól. 2-1 58. perc: A vendégek kapujától 22 méterre Vitelki ellökte Zom­­borit. A szabadrúgást Víg ívelte középre, és a balösszekötő helyén berobbanó Orosz az ötösről a ka­pujában bennragadt Knotz­­mel­lett a jobb sarokba fejelt. 3-1 60. perc: Még a harmadik váci gólról beszéltek a nézők, máris újabb találatot értek el a hazaiak. Orosz átadását Simon óriási erő­vel, 18 méterről lőtte rá, a labda a felső lécről­­vágódott a gólvo­nal mögé. 4-1 Simoné az első cipő! A bajnoki rajt előtt meg­ígértük, hogy minden olyan játékosnak, aki a bajnoki meccsen az 5. gólt rúgja, megvesszük a cipőjét, azaz újonnan kapja meg azt a csukát, amelyikben éppen játszik. Két fordulón és 60 percen át nem volt sok kiadásunk, ekkor azonban a váci Simon Antal, a DVTK hálójába ta­lált, s góljával 4-1-re alakí­totta a végül 5-1-re végző­dött találkozó állását. Tehát Simoné az első „ötö­dik”, és Simoné az első ci­pő! Várjuk a számlát ... 86. perc: Orosz növelhette volna csapata előnyét, de lövését köve­tően a labda centiméterekkel el­kerülte a bal felső sarkot. 88. perc: Javíthatott a váci csa­tár, Romanek beadását az ötösről a Diósgyőr kapujának bal oldalá­ba fejelte. ® ® ® Ha nincs a kellemetlen szél, ak­kor az első húsz-egynéhány percet bizonyára végigszúnyókálják a né­zők a szeptemberi napsütésben. Az események ugyanis — ha egyál­talán beszélhetünk ilyenekről — a két tizenhatos között zajlottak. A Vác elképzelés nélkül játszott, a DVTK pedig el sem tudta hinni, hogy kereshet valamit. Aztán vá­ratlanul vezetéshez jutottak a ven­dégek és egy­ csapásra megváltozott a játék. Felébredt a Vác, egyre nagyobb sebességre kapcsolt, ám a fegyelmezetten védekező Diósgyőr negyedórán keresztül még jól tar­totta magát. A tizenegyes megtörte az újonc tartását, és ettől kezdve már az történt a pályán, amit a Vác akart. A házigazdák több játékosának teljesítménye ugrásszerűen javult. Elsősorban a középpályásokra vo­natkozik ez. Szerencsésnek bizo­nyult a szünetben végrehajtott cse­re is. A második játékrészben csu­pán az volt a kérdéses, hogy mi­lyen különbségű lesz a Vác győ­zelme. Igaz, ebben meghatározó volt az is, hogy a vendégek a má­sodik félidőben hibát hibára hal­moztak, és szinte tálcán kínálták fel a nagy különbségű győzelem lehetőségét. Mörtel elégtételt Pécsi MSC-Győri Rába ET© 2-9 (1-0) Pécs, 8000 néző. Vezette: Varga L. (****) (Márton, Drigán). PMSC: Bodnár 0 — Kónya 6, Ba­log 7, Braun 6, Palaczky 6 — Bó­dog 5, Jenei 5, Kocsis 6 — Magyar 4, Czéh 6, Belansky 6. Edző: Ga­rami József. GYŐRI RÁBA ETO: Végh 6 — Tóth L. 5, Bimbó 7, Bognár 5, Vi­rág 5 — Csikós 5, Rugovics 6, Szántó 5 — Csertői 4, Plotár 5, Farkas 4. Edző: Glázer Róbert. CSERE: Szántó helyett Chiratcu (5) az 53., Magyar helyett Mör­­tel (—) a 67., Csertői helyett Ör­dög (—) a 73., Kocsis helyett Czér­­na (—) a 75. percben. GÓLSZERZŐ: Balog (11-esből) a 9., Mörtel a 78. percben. SÁRGA LAP: Belansky a 28. (durva belépőért), Virág a 32. (le­rántásért), Palaczky és Plotár a 38. (lökdösődésért), Bognár a 48. (Czéh felvágásáért), Rugovics a 65. (reklamálásért). SZÖGLETARÁNY: 9:7 (7:3) a Rába ETO javára. Stuttgarti „kémek” is helyet fog­laltak a díszpáholyban. Dieter Hoe­­ness, a VfB Stuttgart menedzsere másodmagával árgus szemekkel fi­gyelte csapata UEFA Kupa-ellen­­fele, a PMSC játékát. 9. perc: Belansky adott be balról, Palaczky megtolta az ötösnél a lab­dát, majd ütközött Farkassal. A já­tékvezető 11-est ítélt. A büntetőből Balog a balra mozduló Vég­hez be­csapva a kapu jobb oldalába lőtte a labdát. 1-0 25. perc: Jenei a lescsapdát rosz­­szul alkalmazó győri védők között kilépett a jobb oldalon, de aztán a 16-osról, szorongatott helyzetben, fölé durrantott. 37. perc: 20 méterről Czéh szúrt rá egy labdát, amit Végh vetődve szögletre ütött. 47. perc: Czéh adott a középen kiugró Belansky elé, ő inkább emelt, mint lőtt 17 m-ről, így Végh nagy nehezen megkaparintotta a labdát. 51. perc: Kocsis beívelését Be­lansky nehéz szögből, az alapvonal közeléből, jobbról visszakanyarbií­­totta, a vendégek kapusa a gól­vonal előtt mentett. 57. perc: Bódog elveszítette a labdát, Plotár 18 m-ről megcélozta a kaput, Bodnár bravúrral tenye­­relte szögletre a lövést. 78. perc: Szépségdíjas góllal biztosította be győzelmét a PMSC. Braun tálalt­a röviddel korábban beállt Mörtel elé, aki átemelt vé­dője feje fölött, aztán jobbal, 14 méterről a bal alsó sarokba zúdí­totta a labdát. 2-0 Mörtel Béla: — örülök, hogy győzelemhez segítettem új csapa­tomat, s egyben elégtételt is vet­tem a Rábán a korábbi sérel­mekért. 83. perc: Braun díszkíséretével Rugovics betört a 16-oson belül­re, amikor a pécsi hátvéd lebir­­kózta a győri csatárt. Mindketten a földre estek, Varga L. ezt is 11-esinek látta. A sértett büntetője a jobb kapufa tövéről keresztben kivágódott. Rugovics Vendel: — Braun ösz­­szecsapta a bokámat, jogos a ti­zenegyes. A kihagyásában nem za­vart az előtte lévő hercehurca, egy centin múlt, hogy nem lett gól. Varga László játékvezető: — Felfokozott hangulatú mérkőzésen kellet bíráskodnom, amelyen ren­geteg szabálytalanság is esett. Mindkét tizenegyest meg kellett adni! ®®­­ Nyugodtan diskurálhattak egy­mással a nézőtéren a szurkolók az első félidőben, mert eseménytelen volt a játék. A PMSC korán talált egy gólt, s erre a Rába ETO tá­­madgatott, de csak veszélytelen szögleteket produkált. A PMSC a szünet után is átadta a győrieknek a kezdeményezés jo­gát, a vendégek azonban ezzel nem tudtak élni, igazi gólhelyzetet sem tudtak kialakítani. Ez a játékrész már lényegesen jobban emlékezte­­tett futballra. Negyed óra alatt több történt, mint az egész első félidő­ben. A hazaiak taktikája bevált, amíg a Rába ETO az erőtlen táma­dásokkal volt elfoglalva, a PMSC egy villámgyors kontrából elért gól­lal befejezettnek tekintette a mér­kőzést. Igazán jól a pécsiek sem játszot­tak. De egyszerűbben, több elkép­zeléssel és gólratörőbben futballoz­tak a vérszegény támadójátékot be­mutató Rába ETO ellen. A találkozó hét sárga lapot hozott, ez is bizo­nyítja küzdelmessé­gét. Mörlel gól­ja klasszis megoldás után szüle­tett, már csak ezért is érdemes volt kilátogatni az újmecsekaljai stadi­onba. Dieter Hoeness, a VfB Stuttgart menedzsere: — Jól felkészített, sportszerű csa­patot ismertem meg a PMSC-ben. Négy-öt kiemelkedő képess­­en já­tékosa van, Belanskyra külön oda kell­ figyelnünk. Nagyon bízom a továbbjutásban. MESTERMÉRLEG GARAMI JÓZSEF: — Nagyon jó csapatot győztünk le. — Hogy látta a tizenegyeseket? — A büntetőkkel nem foglalko­zom, a mieinkről mindenesetre az a véleményem, hogy teljesen jogo­san ítélte meg a játékvezető. GL­AZER RÓBERT: — Egyenran­gú ellenfelei voltunk a PMSC-nek, gratulálok a győzelméhez, és sok si­­v°­t kívánok neki az UEFA Kupá­ban. Horváth László MESTERMÉRLEG CSANK JÁNOS: — Az első félidőben erős széllel szemben játszottunk. Carlos kiválása megmutatkozott teljesítményün­kön. Tompák is voltunk és el kell ismernem, hogy a DVTK ebben az időszakban várakozá­son felül játszott. Játékosaim fi­gyelmét a szünetben felhívtam arra, hogy a Diósgyőr valószínű­leg nem tudja sokáig tartani ezt a tempót, és ezt ki kell használ­nunk. A csapat feljavulásához szükség volt Füle szemfülességé­­re, majd Dancs öngóljára. A má­sodik játékrészben a szél már minket segített és ezt is kihasz­náltuk. — Mi indokolta a Bánföldi— Simon cserét? — Nyerni akartunk, ehhez gó­lokat kellett rúgni, ezért vittem be Simont, aki képes hosszú in­dításokkal kiugratni a csatáro­kat. VLAD LÁSZLÓ: — Óriási egyéni védelmi hibák számlájára írható ez a nagy különbségű ve­reség. Parhomenko és Dancs többször is elemi helyezkedés, hibát követett el. Ezeket a Vác könyörtelenül kihasználta. Az első félidőben a tervezett játé­kunkat tudtuk játszani, a Vác második gólja után viszont vál­tanunk kellett. — Mikor érezte először, hogy elment a „hajó”? — Dancs öngólja után tudtam, nincs reményünk. Lázár Lajos II. 246. ♦ 1991. szeptember 8. Döntetlen —„megbeszélt góllal" Videoton-Weslthelm­— Újpesti TE 1-1 (1-1) Székesfehérvár, 4000 néző. Vezet­te: Iioxin (****) (Kovács Lo Vavi­­ka). VIDEOTON-W­ALTN­AM: Mit­ring 7 — Molnár 5, László 6, Kuttor 6, Vadász 6 — Sallói 5, Pál 6, Bekő 6 — Jónás 5, Földes 6, Takács 5. Edző: Burcsa Győző. Újpesti TE: Brockhauser 6 — Tónika 5, Szőnyi 6, Szabó 5, Szlezák 6 — Miovecz 3, Véber 7, Kaspar 6 — Cigan 5, Eszenyi 6, Zsivótzky 5. Edző: Kovács Ferenc. CSERE: Jónás helyett Dubecz (5), az 54.. . Bekő helyett Horváth (—), a 68., Zsivótzky helyett Rubold (—), a 73., Cigain helyett Bácsi (b), a 82. percben. GÓLSZERZŐ: Eszenyi a 16., Föl­des a 88. percben. SÁRGA I­VIA, Molnár (Eszenyi felvágásáért) a 8., Szlezák (Földes buktatásáért) a 11., Takács (Miovecz visszahúzásáért) a 44. percben. SZÖGLETARÁNY: 7:3 (4:1) a Videoton-Waltham javára. 7. perc: Ezúttal érte el az első szögletet a vendég együttes. A be­ívelés után Véber lövését Mitring lehúzta a csatárok elől. 12. perc: Földes beadását Takács elől a 16-oson belül, gólhelyzetben Kaspar becsúszva mentette. 16. perc: Cigan egy előreívelést oldalra fejelt Sztezáknak, aki rög­tön középre emelt. Eszenyi egy ügyes csel után egyedül maradt és 6 m-ről gurított könnyedén a kapu közepébe. 0-1 32. perc: Kuttor beívelését Sallói fejelte kapura. Brockhauser lehúz­ta a labdát Földes elől. 38. perc: Pál jobb oldali szöglete átszállt a védőkön, az ötös sarkánál Földes emelkedett legmagasabbra, megcélozta a kaput. A labda a ka­pufáról pattant ki. 40. perc: Cigan átadásával Zsi­vótzky szabadon roboghatott kapu­ra, 12 m-ről azonban a kivetődő Minningbe lőtt. 45. perc: Vadász beadását Földes fejelte a jobb alsó sarok felé, Brockhauser bravúrral szögletre nyomta a labdát. 63. perc: Sallói remek átadása tisztán találta Dubeczet, aki 8 mé­terre a kaputól, kicsit kisodródva lőtt, de a bal alsó sarokba tartó labdát Brockhauser védte. 72. perc: Kaspar indításával Zsi­vótzky vezethetett támadást a bal oldalon, Mitring kifutott, az újpesti csatár pedig az üres kapu mellé e­melt... 74 perc: Horváth ügyesen átkí­gyózott a vendégek védelmén, 15 méterről nagy lövést zúdított kapu­ra, Brockhauser remek vetődéssel nyomta ki a labdát. 84. perc: Bácsi vezette kapura a labdát, amikor László feltartotta, Roxin azonban nem látta szabályta­lannak az esetet, kapott is ezért az újpesti szurkolóktól. 88. perc: Takács csúsztatta a lab­dát Földes elé, aki négy méterről lőtt, Brockhauser vetődve csak a gólvonalon túlról tudta visszahúzni a labdát. Vavika partjelző rögtön jelzett. Roxin ekkor még nem ítélt gólt, kiment kollégájához, és csak a „megbeszélés” után mutatott kö­zépre. 1-1 Vavika János: — Bent láttam a labdát, rögtön középre indultam és jeleztem, gól volt! Brockhauser István, az UK kapusa: — Állítom, a labda a" volt bent, sőt még a gólro"­ sem lehetett! A kezdeti ismerkedést és néhai kemény belemenést követően a h­­ai csapat szervezte jobban a s­kót. Meglepetésre a 16. peres­ vendégek szereztek vezetést,­vábbra is a fehérváriak támadt de az UTE kontrajátéka rendre e­szélyt jelentett. A Videoton-Ara­­ham már szünet előtt egyenlíthe­tett volna, de Földes fejese a ka­pufáról pattant ki. Majd ugyancsak a középcsatár fejesét Brockhauser bravúrral védte. A második félidőben a fehérvár csapat nagy lendülettel kezdett, áll, a vendégek ellentámadásai rend­­veszélyesek voltak, és ha Zsivótz három ordító helyzetéből egyet ki­használ, magabiztos újpesti győ­zelem születhetett volna. A Vida­ton cseréi tovább erősítették­­a riadójátékukat, rendkívül lelkesen küzdöttek az egyenlítésért, az­­végül is az utolsó elölt­ percbe megszületett. MESTERMÉRLEG BURCSA GYŐZŐ: — A sors igazságtalansága lett volna, ha a mérkőzést elveszítjük. — Bízott az egyenlítésben? — Szünet előtt már több hely­zetünk volt, és egyenlíthettünk volna. A második félidőben óriá­si energiát mozgósítottunk, a cse­­e­rék is bejöttek. Nagyon örülök annak, hogy végre pontot szerez­tünk. KOVÁCS FERENC: — Nehéz nyilatkozni egy olyan mérkőzés után, amely a nyolcvannyolcadik percig a miénk volt. Óriási hely­zeteket hibáztunk el, és ez meg­bosszulta magát. — A játékvezetőt okolja a pont­­vesztésért? — Döntő szerepet játszott Ro­xin ezen a mérkőzésen. Szabályos gólunkat nem adta meg, viszont ellenünk olyan találatot ítélt meg, amelynél a labda nem jutott túl a gólvonalon! — Elkeseredett? — Azt hiszem, érthető, hogy nem tudok örülni az egy pont­nak, főleg azok után, hogy simán kellett volna győznünk. Székelyhídi János­ ­­­ . NB I Keleti csoport Békéscs^sStes—Sikáre^vhírsa 2-0 (1-0) Békéscsaba, 3000 néző. Vezette: Nyilas (***), (Aczél, Szekeres). BÉKÉSCSABA: Baji 6 — Mracs­­kó 0, Ionut 6, Ottlakán 6 — Ár­­gyelán 4, Szenti 7, Csaló 7, Bel­von 6, Manaila 5 — Kurucz 5, Mik­­lya 5. Edző: Pásztor József. NYÍREGYHÁZA: Varga 5 — Szatke 4, Drobni 5, Kertész 6, Cse­­lószk­i 5 — Csehi J. 7, Cservonij 6, Kovács 4, Nagy 5 — Szkunc 5, Zu­­banics 4. Edző: Sándor István. CSERE: Mracskó helyett Zaho­­rán (5) a 21., Zubanics helyett Cse­hi Z. (4) az 52., Cservonij helyett Lel­ (5) az 50., Manaila helyett Ma­jor L. (4) a 80. percben. GÓLSZERZŐ: Csató (11-esből) a 38., Szenti (fejes 3 m-ről) az 55. percben. SÁRGA LAP: Manaila a 31., Cservonij a 41., Szenti a 47., Ott­­lakán a 74., Szatke a 78., Kurucz a 87. percben. SZÖGLETARANY: 6:2 (2:1) a Békéscsaba javára. ★ K­ ★ Nyílt sisakkal támadott a vendég Nyíregyháza, mint amelyik csapat nem pontért, hanem pontokért jött az egykori NB I-es otthonába. Szép támadásokat is vezetett, a hazaiak ekkor sokszor zavarba jöttek. Fél óra eltelte után némiképp válto­zott a játék képe, mindinkább a békéscsabaiak uralták a mezőnyt, s a fölény hamar góllá is érett. A folytatásban visszaesett a Nyíregy­háza, a viharsarkiak pedig egyre lendületesebbek lettek, amit a ven­dégek csak sok szabálytalansággal tudtak ellensúlyozni. A mérkőzés egyik érdekessége, hogy Nyilas já­tékvezető a 88. percben Kurucznak piros lapot mutatott föl, majd né­hány másodperc után visszavonta. Pásztor József: — A csapat na­gyon idegesen játszott, főleg az el­ső félidőben, amikor néhány játé­kos görcsben volt, s ezért nem nyújtotta igazi tudását. Sándor István: — A játékkal elé­gedett vagyok. A Békéscsabán csak a szerencse segített. Jávor Péter