Nemzeti Sport, 1992. április (3. évfolyam, 92-119. szám)

1992-04-23 / 112. szám

111. 112. ♦ 1992. április 23 Roporton a játékvezetők Mint, ahogy már korábban je­leztük, Nagy Miklós, a Játékve­zetői Testület elnöke, szerdán egy órára összehívta a labdarúgó­­játékvezetők NB I-es keretének tagjait, a Népstadion toronyépü­letébe, egy kis megbeszélésre. Az ok sajnálatosan egyszerű: az ed­dig lejátszott bajnoki fordulók­ban feltűnően sokat hibáztak a bírók. Régen úgy mondták ezt, hogy játékvezetői nap, most viszont csak egyszerű értekezletről, ha úgy tetszik raportról, vagy ha szigorúbbak akarunk lenni, ala­pos fejmosásról volt szó. Nagy Miklós, a JT elnöke elöljáróban elmondta: nem híve a rendkívüli értekezleteknek, mert amit nem tudnak elmon­dani a nyári vagy a téli edzőtá­borban, azt szezon közben már fölösleges. Most viszont egyre több a hiba, és az ellenőri jelen­tések alapján kénytelen megbe­szélni néhány kirívó esetet. És kezdődött a hibák felsorolása. Mindjárt az­ első fordulóban az FTC—Vác mérkőzésen Roy Fe­renc nem állította ki a feltűnő , durvaságot elkövető Ketlert. De ha előtte piros lappal honorálta volna Koszta kapus szabályta­­lankodását, akkor talán nem ke­rült volna sor Romanek sérülé­sére. Aztán az MTK—Siófok mérkőzés következett­. Ezért Mártont hibáztatták, mert gyen­gén vezetett. Kiss Gézát is elma­rasztalták a Siófok—MTK visz­­szavágón nyújtott partjelzői te­vékenységéért. Ezt a találkozót megtekintette Johansson úr, az UEFA elnöke is, s bizony néha pironkodni kellett a JT vezető­jének. De ugyanúgy bírálat érte Kiss Gézát, a Vác—MTK mér­kőzés miatt is. Aztán Nagy II János került terítékre, aki hibázott a Vasas— Diósgyőr mérkőzésen, de nagyot tévedett a Kispest-Honvéd— FTC találkozón is, amikor part­jelzőként fölöslegesen emelte fel zászlaját, így megfosztotta egy góltól a zöld-fehéreket. Nagy II ezért az elkövetkezendőkben „pi­henni"’ fog az NB I-ben. Szó volt a játékvezetői nyilatkozatokról, amelyek sok vihart kavarnak egy-egy mérkőzésen. Müncz György, az elnökség tagja, érdekes statisztikát mon­dott el a bíróknak. 73 ellenőr­zött mérkőzésen 7.69 század a játékvezető átlaga. Ebből 24-en 7-es vagy annál rosszabb, 3-an 4-3-2-es osztályzatot kaptak, és még egyes is szerepel a bizonyít­ványban. Két pályán, az Üllői úton és a Hungária körúton, nagyon­­rossz a bírók állaga, hiszen 7.4 a zöld-fehéreknél, 6.16 a kék-fehé­reknél. Ezeken a pályákon vagy begyulladnak a játékvezetők, vagy dacból kísérlik meg a mér­kőzések levezetését. Egyik sem felel meg a követelményeknek. Bírálat érte a bírókat azért, mert a mérkőzést vezető sokszor kritika nélkül elfogadja a part­jelzők téves intését. A gólöröm a FIFA új rendelkezései értel­mében sárga lappal „jutalma­zandó”, ha ezt a játékos a kerí­tésre felmászva adja elő. Sajnos, hazai pályákon a bírók megfe­ledkeznek erről. Az is nemzetkö­zi szabály, hogy a „kerékpár­­nadrág” színének egyezni kell a nadrág színével. Erről is megfe­ledkeznék itthon. .Persze, a játékvezetők sem hagyták szó no­kről a kritikákat. Hibáztattak ők is mindenkit, já­tékost, edzőt, nézőt, újságírót, de azért az érintettek elismerték, hogy elkövették a súlyos hibá­kat. Csak egyet nem akarnak el­fogadni, hogy ezért a játékszín­vonalért­ a játékvezetőket kelle­ne felelőssé tenni. Amikor elbúcsúztak egymás­tól, még senki sem sejtette, hogy néhány, óra múlva Hartmann Lajos rendőri védelem mellett várja az öltözőben, hogy elhagy­hassa a Hungária körutat... (boross) 10%-os ÁRENGEDMÉNNYEL s rn NEMZETI SPORT 3 Magyar Kupa elődöntők, visszavágók Harmadszor jutott Csank-csapat a fináléba MTK—Vác FC-Samsung 1-3 (0-0) Hungária körút, 2900 néző. V: Hartmann (Varga S., Marosvári) MTK: Zsiborás — Híres — Bognár, Vincze — Talapa, Vancsa, Balog, Kecskés — Ivanics, Hámori, Lakatos. Edző: Verebes József VÁC FC-SAMSUNG: Koszta — Nagy — Puglits, Hahn, Szalai, — Zombori, Kriska, Horváth, Romanek — Orosz, Répási. Edző: Csank János. CSERE: Ivanics helyett Morozov az 53., Romanek helyett Füle a 60., Lakatos helyett, Szabó a 76. percben. GÓLSZERZŐ: Kriska az 31., Morozov a 73., Füle a 86., Füle a 89. percben. SÁRGA LAP: Hahn ,Lakatos elgázolásáért) a 27., Romanek (Ta­lapa felvágásáér!) az 52., Bognár (reklamálásért) a 61. percben. KIÁLLÍTVA: Híres és Vancsa a 62., Talapa a 65., Balog a 87. perc­ben. SZÖGLET­ARÁNY: 2:5 (1:3). 12. perc: A labda helyett men­tő gurult a pályán. Szalai, a váriak kőkemény hátvédje a pálya köze­pén összeütközött I­vanic­csal. Kint­ről nem látszott­­szándékos durva­­­ságnak, mindenesetre a váci játékos a földön maradt, majd néhány perc mu­liva mentő vitte el Szalai Attila. — Nem tudom, hogy Sz­ándékosság történt-e, de az biztos, hogy Ivanics nagyo­t rú­gott belém. Sajnos, az első diag­nózis szerint­­ szalag szakadásom vagy porc leválásom van. 20. perc: Ez már igazi látványos­ság volt. Hámori olyan cselt csinált a váci tizenhatoson belül, hogy Hahn körül megfordult a­ világ. A csatár tett néhány lépést, majd a kapu elé lőtte a labdát, de Ivanics lemaradt a beadásról. 37. perc: Hartmann bírót kórus­ban emlegette (nem név szerint, ha­nem egy ismert jelzővel) a Hungá­ria körúton helyet foglaló váci szur­kolótábor. Zom­boti emelt a jobbol­dalról a tizenhatoson belü­lre. Orosz nagy lendülettel érkezett, mögötte loholt Vincze is, é­s az MTK hátvéd­je egy mozdulattal a földre vitte a váci csatárt. Amikor letekben min­denki elkönyvelte a tizenegyest, a játékvezető jól leteremtette Oroszt, majd szabadrúgást ítélt kifelé. 51. perc: Váratlanul vezetést szerzett Vác. Horváth balról ívelt be szögletet. Trépási amolyan zavarórepülést végzett, hiszen el­futott a labda alatt, jött viszont Kriska, é­s az ötösről jobbal a ka­pu közepe táján a léc alá bombá­zott. 0-1 62. perc: Csaknem botrány tört ki az MTK-pályán. Történt ugyan­is, hogy az MTK, egész pontosan Balog gólt ért el, de a bíró les címén nem adta meg. A hazaiak egy emberként tiltakoztak, majd az ellentámadásnál Híres ütközött Fülével, és mind a kettőn kicsúsz­tak a pályáról. Hartmann alig­hanem még nem emésztette meg a kék-fehérek korábbi megjegyzé­seit, mert azonnal kiállította Hí­rest. Egy pillanat alatt „megro­hanták őt” az MTK-sok, s a já­tékvezető az őt lökdöső Vancsát is lekü­ldte a pályáról. Bolla Péter, az MTK pályaedzője is megsértette a bírót, Hartmann őt is­ kiállította. G.10. perc: Még nem csillapodtak le a kedélyek, amikor Talapa há­tulról felrúgta Oroszt, s Hartmann az immár jól bejáratott piros la­pot kapta elő ismét. Talapa is mehetett zuhanyozni. 73. perc: Láss csodát, a csonka MTK egyenlített! Hámori a lét­számfölényben lévő váci védők kö­zött Morozovhoz játszott, aki 13 méterről az elvetődő Koszta mel­lett a bal sarokba gurított. 1-1 81. perc: A csoda csaknem négy­zetre emelkedett. Szabadrúgáshoz jutott az MTK, és Bognár bődít­­letes­­erejű lövése a jobb kapufá­ról pattant a mezőnybe. 86. perc: A nagy hazai roha­násban talált egy gólt a Vác. Orosz előrevágott labdájára Füle és Zsiborás rajtolt. A vendégjátékos ért oda előbb, és mintegy har­minc méterről az üresen maradt ka­puba gurított. 1-2 87. perc: A gól után Balog oda­szólt a partjelzőnek, aki erről azonnal értesítette Slartmannt. A bíró szigorú arccal, s egy laza mozdulattal negyedszer is előkap­ta a piros lapot. A házigazdák maradtak heten, mint a gono­szok . . . 89. perc: Miközben a hazai szur­kolók­ egyfolytában tüntettek, Füle a tizenhatosról jobbal óriási gólt ra­gasztott a bal felső sarokba.­­ 1-3 Kitűnő idő, komoly tét, két jó csapat. Mi kell a magyar szurko­lónak, ha ez sem? S mégis, alig kétezren érezték úgy, hogy nekik szerdán délután ott kell lenniük a Hungária körúton, mert különben valami fontosról, valami izgalmas­ról, valami érdekesről maradnak le. Na, de családias légkör ide, családias légkör oda, a Magyar Kupa elődöntője a közönség elő­zetes értékítéletétől függetlenül esemény, jó futballt ígérő látvá­nyosság. Legalábbis ezt hittük a találkozó kezdetéig. Ám az első félidőben egyértelműen az tűnt fel, hogy nem szabad adni az elője­lekre. A két együttes olyan lehan­goló negyvenöt percet produkált, hogy bánatában még a nap is visz­­szahúzódott a felhők mögé. A szünetet követően alaposan megváltozott a mérkőzés addigi forgatókönyve, nyilván edzői rá­hatásra a játékosok lényegesen ke­vésbé kímélték magukat, s a na­gyobb iram következtében a ka­puk is többször kerültek veszély­be. A váciak a teljes hazai vé­delem pillanatnyi kihagyása után vezetést szereztek, s a hátrányba jutott MTK — afféle minden mindegy alapon — rohamozni kez­dett. Ráadásul jót tett a kék-fe­héreknek az Ivanics—Morozov cse­re, amelytől lényegesen veszélye­sebbé vált támadójátékuk. A Vere­bes-legénység frissiben válaszolt is a Vác találatára, ám mivel a le­sen álló Morozov belepiszkál Hí­res jó fejesébe, Hartmann — partjelzője beintésére — gól he­lyett szabadrúgást ítélt kifelé. Ez a döntés fölpaprikázta a hazaia­kat, akiktől a játékvezető jócskán kapott hideget és meleget. Ebben a feszült idegállapotban követke­zett Híres rosszul értékelt — esés közbeni — kanalazó mozdulata, amelyért nem járt piros lap. A bírói tévedés lavinát indított el. Híres sorsára jutott a — nyilván nem szalonképesen — reklamáló Vancsa is, s a kettős emberhát­rány eldöntötte a továbbjutás kér­dését. Már csupán ráadás volt há­rom­ perccel később a játékvezető — ezúttal teljesen jogos — ítélete, amely Talapát parancsolta az öl­tözőbe. A nyolc főre fogyatkozott MTK­­­ a szurkolók kórusának követelése ellenére nem hagyta el a játékteret, sőt lehiggadva, pél­damutatóan lelkesen kezdett fut­ballozni. Láthatóan valamennyien megszabadultak a felelősség terhé­től, hiszen nekik már semmit sem vethettek a szemükre, bárhogy is ér véget a kilencven perc. Ezek­ben a percekben egyértelműen a vác­akat zavarta jobban a szinte példátlan kiállítási sorozat. A já­tékosok csak tébláboltak a pályán, s igazán nem tudtak mit kezdeni ellenfelükkel. Nem is volt megle­petés a kék-fehérek egyenlítése, ám a nagy csoda elmaradt. Az óriási emberfö­lényt tör­vény­sze­rűen váltotta újabb találatra a vendégegyüttes, amely után nem­csak a gólkülönbség növekedett, de a létszámkülönbség is, merthogy Balog is elveszítette uralmát ide­gei fölött. A találkozó méltatlan volt a reményei szerint egyre ran­gosabbá váló Magyar Kupához, s ebben Hartmann sem vétlen. Sőt, ő az egyik főszereplő ... A Vác 3-1-es összesítéssel lépett tovább, s így Csank János a Bé­késcsaba és az Izzó sikere után harmadszor vezényelte fiait a Ma­gy­ar Kupa döntőjébe. Jó: Kecskés, Morozov, ill. Nagy, Kriska, Horváth L., Füle. VEREBES JÓZSEF: — Ami tör­tént, annak a futball szak­mához semmi köze. CSANK JÁNOS: — Érthetetle­nül begörcsölt a csapatom a lehe­tőségek birtokában. Végül is szá­munkra a végeredmény a fontos. Kupadöntősek vagyunk! Egyéb­ként ilyen játékvezetésre van szük­ség, mert rend és fegyelem kell a pályákra. Borókai Gábor Sinkovics Gábor UTE—Kispest-Honvéd 0-0 Megyeri út, 6000 néző. Vezette: Huták (Kurmai, Ring). UTE: Brockhauser — Milisits, Aczél, Szabó — Miovecz, Gigán, Véber, Szlezák, Balázs — Lovász, Eszenyi. Edző: Kovács Ferenc. KISPEST-HONVÉD: Gulyás — Csábi, Csepregi, Plókai — Ur­­bányi, Komódi, Kovács E., Pisont, Halmai — Negrau, Vincze. Edző: dr. Mezey György. CSERE: Halmai helyett Lázár a szünetben, Eszenyi helyett Zsi­vótzky a 75., Urbányi helyett Bérczy a 75., Lovász helyett Varga a 81. percben. SÁRGA LAP: Urbányi (szövegelésért) a 16., Halmai (Lovászt rúg­ta fel) a 33., Eszenyi (reklamálásért) az 53. percben. SZÖGLETARÁNY: 0:5 (0:1). 7. perc: Ügye­s vendégakció végén Kovács E.-h­ez került a labda a ti­zenegyes ponton, ám a kispesti já­tékos rosszul kezelte le azt, így oda­lett a nagy lehetőség. 30. perc: Vincze az újpesti tizen­hatos­ bal oldalától kis híján tacs­­csot rúgott. . . 31. perc: Az újpesti Balázs sem volt rosszabb kispesti társánál, igaz, ő 20 m-ről majdnem kirúgta a lab­dát a Megyeri úti stadionból. 35. perc: Komódit buktatta Mio­­vecz 23 m-re Brockhauser kapujá­tól­, Piókai állt a letett labda mögé, lövése elakadt az újpesti sorfalban, és Negrauhoz pattant, Jim a kispes­ti csatár időközben lesre futott. 46. perc: Jobb oldali Kispest-tá­madás végén Urbányi beadása Hal­mai elé került, aki tisz­ta helyzetben 5 m-ről kapu fölé fejelt. 60. perc: Véber labdájával Balázs futott el a bal oldalon, jól adott kö­zépre, ám a berobbanó Eszenyi elől Gulyás szép vetődéssel megszerezte a labdát. 65. perc: Pisont hozta fel a lab­dát, majd a bal oldalon kiugró Vin­cze elé tálalt, akinek 15 m-es lövé­sét Brockhauser vetődve védte. 68. perc: Nagy kavarodás támadt az újpesti tizenhatosnál, végül Neg­­rau lőhetett az ötös bal sarkától, de Brockhauser bravúrral szögletre tolta a bal alsó sarok felé tartó lab­dát. 71. perc: Pisont kitűnő labdát tá­lalt a jobb szélen felfutó Urbányi elé, a kispesti játékos az alapvonal elől jól adott középre, Komódi ér­kezett, de 8 m-es, a léc alá tartó fejese után Brockhauser nagy bra­vúrral szögletre mentett. 81. perc: ígéretes hazai akció bon­takozott ki, amikor Gigám, a jobb oldalon állva hagyta Plókait, közép­re gurított, Véber érkezett, aki to­vább tolta a csereként beállt Zsi­­vótzkyhoz a labdát, az újpesti játé­kos azonban 15 m-ről a kifutó Gu­lyásba lőtt. Nagy helyzet maradt ki­használatlanul! 89. perc: Pisont végezhetett el szabadrúgást az újpesti térfél köze­péről. A kispesti karmester a ha­zaiak ötösére emelte a labdát, ahol Kovács E. emelkedett a legmaga­sabbra, ám fejese után kapu fölé került a labda. A meglehetősen váratlan kispesti előzmények ellenére sokan nem tar­tották még lefutottnak ezt az elő­döntőpárharcot. Elsősorban dr. Me­­zey György és legénysége... Ettől persze az újpestieknek még megmaradt az a helyzeti előnyük, hogy nekik a döntetlen, esetleg a 0-1 vagy az 1-2 is jó. Ám, hogy azért az esetleges gólszerzést meg­nehezítsék a Kispest számára. Ko­vács Ferenc Vinczét Milisitscsel Negraut pedig Szabóval fogatta le szorosan. S bár a Kispest már az elejétől igyekezett agresszíven fel­lépni, ez az újpesti húzás megnehe­zítette a piros-feketék dolgát. A harc nagy része a középpályán zajlott, s minthogy mindkét csapat jó erőket tudott felvonultatni ezen a területen, várható volt, hogy ne­hezen születik majd meg a döntés. A vendégek továbbra sem álltak el a támadó harcmodortól, ám roha­maikat az újpesti védelem aránylag biztosan hatástalanította. S amikor erre mód nyílt, gyors ellentámadáso­kat vezettek a hazaiak. Az ilyen eselekben viszont úgy tűnt, hogy Eszenyi­ék számára ezúttal nem lét­kérdés a gólszerzés, így hát erős túlzás lenne azt állítani, hogy ese­­ménydúsan peregtek a percek. Ezt bizonyítandó: az első félidőnek csu­pán az utolsó perce hozott némi iz­galmat : az első gólhelyzet, amelyet Malmai hagyott ki. A második félidőben is folytató­dott az igen kevés látványt nyújtó taktikai csata. A Kispestnek persze a percek múlásával egyre sürgő­sebb lett a dolog. Közben azonban arra is ügyelnie kellett, hogy min­den energiáját a támadásokra for­dítva, hátsó sorai se gyengüljenek. Többnyire ugyanis a hazaiak térfe­lén folyt a játék, de Lovász, Esze­nyi és olykor Gigán mindig „ugrás­ra készen” állt. Mindkét csapat azt játszotta, ami üdvözítő lehetett számára — a Kis­pest a támadó-, az Újpest a bizton­sági játékot — de csupán az utol­só húsz percben villant fel valami a kupamérkőzések hangulatából. Min­dent egybevetve, sorsdöntőnek bi­zonyult, hogy az elején említett két újpesti védő szinte hibátlanul sem­legesítené a vendégek két veszé­lyes csatárát, így vált meddővé a rengeteg kispesti próbálkozás, és így került az Újpest — a két mér­kőzés alapján — megérdemelten, 3-2-es összesítéssel a május 23-i békéscsabai döntőbe. Jó: Brockhauser, Milisits, Szabó, Cigim, ill. Gulyás, Pisont, Urbányi. KOVÁCS FERENC: — Rendkívül nehéz mérkőzés elé néztünk. Mindkét csapat nagyon küzdött, és annyiban volt előnyösebb a hely­zetünk a Kispesttel szemben, hogy volt mivel­­taktikázni, hiszen az el­ső mérkőzést megnyertük, s ezen a találkozón ráértünk kivárásra játszani. Ez a taktika az utolsó tíz percben beigazolódott, de Zsivótzky nagy helyzetben hibázott. Az ered­mény igazságos. DR. MEZEY GYÖRGY: — A ha­zai vereségünk után az Újpest megérdemelten jutott tovább. Ez nagyszerű találkozó volt, igazi ku­pamérkőzés hangulatú. A helyze­teinket sajnos, nem sikerült érté­kesítenünk. További sok sikert kí­vánok az UTE-nak a kupadöntőre. Dobozy László Zombori Sándor Hartmann: „Tiszta a lelkiisn­eretem" Miközben a bejárat előtt feldühödött MTK-szurkolók várták a játékvezetőket, Hartmann Lajos a bírói öltö­zőben a következőket mond­ta : — Tiszta a lelkiismeretem, és nyugodtan fogok aludni ma éjjel is. Úgy gondolom, mind az öt kiállítás jogos volt. ♦ Híres kiállítása után MTK-szabadrúgás követke­zett. — Valóban így volt, nem tévedtem, higgyék el. Híres­sel szemben szabálytalankod­tak, de az MTK-játékos a földre esés után szándékosan hátba rúgta a váci labda­rúgót. — És a többi kiállítás? — Vancsa azt mondta, hogy a k . . . anyádat, Talapa há­tulról szándékosan felrúgta ellenfelét, Balog pedig minő­síthetetlen hangon beszélt a partjelzővel és­ velem is. ♦ Úgy érzi, nem hibázott? — De, biztos, hogy hibáz­tam én is, de mi a kiállítás a futballban, ha nem ez az öt eset? Az MTK nem miattam vesztett.