Nemzeti Sport, 1993. szeptember (4. évfolyam, 238-267. szám)

1993-09-25 / 262. szám

IV. 262. • 1993. szeptember 25. NEMZETI SPORT 9 Férfi kézilabda BEK Gálamérkőzésen jutottak tovább Kalocsayék A Fotex VSE csak bemelegített a ciprusi bajnok ellen a további BEK- mérkőzéseire. Joósz Attila edző tanítványai közül a visszavágón Kalocsay Attila nyújtott kiemelkedő tel­jesítményt, s újra pályára lépett a tavaly súlyos balesetett szenvedett Simboan. A férfi NB I-ben az Ózd Debrecenben bravúrgyőzelmet aratott a házigazda Dózsa ellen. Dunaújvárosból pontot vitt el a Békéscsaba, amelyben Mohácsi Árpád, a tavalyi gólkirály remekelt. A nőknél a megerősödött és érmes álmokat dédelgető Győr Pécsett is nyert. Meglepetés, hogy a Kisvárda győzött az esélyesebbnek tartott BHG SE otthonában. Férfi kézilabda BEK, a 16 közé jutásért, visszavágó: Fotex-Veszprém SE- Sztrovolu Nicosia (ciprusi) 37-18 (18-8) Veszprém, 1500 néző. V: Angelov, Predoev (bolgárok). Fotex VSE: SVAJLEN - Kalo­csay 9, GYURKA 4 (1), Csok­­nyai 1, Zsigmond 5, SÓTONYI 5, Zubjuk 2. Cs: Perger (kapus), Éles 5, Zsitnyikov 1, Pásztor 3, Simboan 2. Edző: Joósz Attila. Sztrovolu: Nikolasz - Antonisz 3, Szemi, KOSZTASZ 7, Mihalisz, Haming 5, AGAMEMNON 3. Cs: GEORGISZ (kapus), Zertalisz. Edző: Andreas Auraam. Kiállítások: 2, ill. 6 perc. Hétméteresek: 1/1, ill. 2/0. Továbbjutott: Fotex VSE (70-35). A BEK-visszavágón izgal­mas kupamérkőzés helyett kézilabdagálát láthatott a lelkes és hozzáértő veszprémi közönség. A meglepetésre csaknem megtelt csarnok közönségét - ingyenes volt a belépő - parádés játékkal, szebbnél szebb gólokkal szóra­koztatták a hazaiak. A ciprusi bajnok nagyon lelkesen és igen sportszerűen küzdött. Táma­dójátékéban már volt egy kis dinamika, de védekezése elmaradt az európai színvo­naltól.★ IMB­I Férfiak PMSC-Nyíregyházi KC 24-19 (13-9) Pécs, 1100 néző. V: Babos, Mózer. PMSC: SZENTE - Hummel, HORVÁTH 6, Vo­­lent, BECSKEI 6, Hang 6, NÉ­METH 6 (1). Cs: Tóth (kapus), Décsi, Várnai, Petrovics. Edző: Koleszár György. Nyíregy­háza: Boczák - Tóth, Medve 2, Tóvízi, SZEJKOVICS 1, Janko­vics 1, Kun 5. Cs: Szabó (ka­pus), PROSICS 10 (4), Hellin­­ger. Edző: Szőke István. Kiállítások: 8, ill. 4 perc. Hétméteresek: 4/1, ill. 9/4. Az alaposan megfiatalított pécsiek az első negyedórában szinte megbénították a vendé­geket, akik csak 5-1 után kezd­ték el a gólgyártást. Ekkor Pro­­lics volt a nyírségiek vezére­gyénisége. A szünet után az ugyancsak vendégmunkás átlövő és beál­­lós, Uzejrovics jóvoltából tar­totta a lépést a Nyíregyháza. Közelebb azonban nem került ellenfeléhez, ellenkezőleg, a Pécs az utolsó percekben még növelte előnyét. Debreceni Dózsa-Ózdi Kohász 19-20 (11-10) Debrecen, 400 néző. V: Bed­nár, Kanyok. Debreceni Dózsa: Cziráki - Lemák 1, Bécsi 5, KEREKES 3, Dajka 2, ÁMENT 5, Polgár 1. Cs: Kenyeres (kapus), Hideg 1 (1), Visi 1, Kiss I., Nezezon. Edző: Ökrös István. Ózdi Kohász: PEREK­­ROSZTOV - Jakab 2, Fuják 1, Hujber 1, Deák, KRASZNIJ 11 (1), CSÖRGŐ 3. Cs: Üveges 2, Barnóczki, Vitális, Kerekes P. Edző: Závodzky István. Kiállítások: 4, ill. 6 perc. Hétméteresek: 4/1, ill. 1/1. Áment és Bécsi vezérletével 3-0-ra, 4-1-re, 6-3-ra vezetett a Debrecen. A rendkívül ag­resszív, kemény hazai csapat védekezése az első negyed­órában még eredményes volt, de a 22. percben Csörgő már kiegyenlített (7-7). Az ózdiak orosz kapusa bravúrok soro­zatát mutatta be, de balszeren­csésen arcul találták. Hasonló „baleset" történt a másik oldalon Czirákival. A 40. percben még együtt haladtak az ellenfelek (14-14), de ettől kezdve már végig az Ózd vezetett (45. p.: 16-18, 50. p.: 16-19). A lila-fehérek ráadásul kihagytak még három hetest és számos egyen­lítési lehetőséget is. A végén az Ózd magának tette nehézzé a találkozót, de a Dózsa legyen­gült második félidei védekezé­sével önmagának „köszön­heti" a vereségét. Perekrosztov nagy napot fogott ki, Krasznijt pedig a hazaiak nem tudták semlegesíteni. Dunaferr SE-Csabai Előre KC 30-30 (12-12). Dunaújváros 800 néző. V: Marosi, Török. Dunaferr: Forgács - Sári 3, Kelemen 10 (6), BAKI 5, KAKAS 47IMRE 4, Varga. Cs: Dolezsál (kapus) Szauter 1, György 3, Pesei. Edző: Kolics János. Békéscsaba: Muresan - Balogh 3, Moldován 9 (2), Fekete 2, Pribék, MOHÁCSI 12, POCSAI 4. Cs: Tyetyák (kapus), Glembóczki, Arató. Edző: Szabó Károly. Kiállítások: 12, ill. 10 perc. Hétméteresek: 6/6, ill. 3/2. A mindvégig küzdelmes mérkőzésen egyik csapat sem törődött sokat a védekezéssel. A felváltva vezető csapatok főleg a támadásokra összpon­tosítottak. Előbb a vendégek, majd a hazaiak vezettek négy góllal. A játék képe alapján bármelyik csapat meg­szerezhette volna a győzelmet, így a pontoszkodással minde­gyik együttes elégedett lehetett. Figyelemre méltó, hogy a kairói junior VB gólkirályi címéről egy góllal lemaradó Mohácsi Árpád továbbra is ontja a gólokat, s ezen a találkozón Moldován János méltó társa volt a felnőtt keretbe is meghívott átlövőnek Nők PMSC-Győri Keksz ETO 21-27 (9-14) Pécs, 700 néző. V: Gőzsy, Rákóczi. PMSC: MODRICS - Mészáros 1, Suga 5, Bényei 3 (2), Balázs 4, Donkó, Szabó 4 (1). Cs: Takaró (kapus), And­l 1, Kurbéja, Csendes 3. Edző: Jéki Zoltán. Győr: HOFF­­MANN - Nagy K. 3, Budai 3, MÁTÉFI 11(9), SZABADOS 2, Laczó 1, SZÁNTÓ 5(1). Cs: Nagy A., Pigniczki 2, Fábián, Szőke. Edző: Horváth Lajos. Kiállítások: 2, ill. 10 perc. Hétméteresek: 5/3, ill. 10/10. Az erőteljesebben és gyorsabban játszó győriek 40 perc alatt gyűrték le a renge­teget hibázó hazaiakat, akik közül csak Modrics nyújtott elfogadható teljesítményt. Alcoa-Köfém-Békéscsabai NKC 19-22 (7-11). Székesfehérvár, 200 néző. V: Kliment, Papp Gy. Alcoa- Köfém: BALÁZS - Lázár 2, Szabóné 2, TÓTH 6 (3) Der­­dákné 2, HORVÁTH L. 4, Do­­lezsárné. Cs: Bodrogi (kapus), Szabó 1, Horváth G. 1, Kocsis 1, Madár Edző: Barabás Zsolt. Békéscsaba: BENYOVSZKI - Mezőségi 4, Gherendi, HOCHRAJTER 6 (3), BOHUS 4, BOLLA 4, Kovács 2. Cs: Salamon 2, Hodorga (kapus), Kovácsné (kapus) Viczián, Lisztóczki. Edző: Tobak Lászlóné. Kiállítás: 2 perc a Békés­csabánál. Hétméteresek: 4/3, ill. 4/3. Jól kezdtek a csabaiak, és Bohus valamint Bolla gól­jaival előnyt szereztek. Tóth Ildikó előbb szépített, majd egyenlítettek a fehérváriak. Mindkét csapat kapkodott, sok hiba csúszott a játékba. A kezdeti bizonytalanság után harcosabbá válltak a hazaiak támadásai, de mindig csak felzárkóztak a csabaiakhoz. A Barabás-tanítványok a szerencsével is hadilábon áll­tak, sorozatban lőtték a kapufákat. A vendégek vi­szont a hazaiak által kihagy­ott ziccerekből ellenakciókat vezettek, és növelték elő­nyüket. A szünet után hétmétere­sekből lőtt gólokkal ismét felzárkózott az Alcoa, így megint szoros lett az állás. A csabaiak nyugodtabban ját­szottak, a fehérvári szélsők pedig „cimbalomszögből" is megpróbáltak betalálni Benyovszki kapujába. A kitűnő hálóőr ezeket a lövéseket könnyen hárította, így hol kettő, hol négy góllal vezetett a Békéscsaba, és a küzdelmes, jó iramú mérkő­zésen megérdemelten győzött. BHG SE-Kisvárdai SE 20-24 (11-14). Hauszmann u., 100 néző. V: Dzsipoff, Szalai. BHG SE: Woth - Hideg, Pálfi, CSER­­NUS 5, Szunyogh 3, GÁBOR 8 (7), Siska 1. Cs: Veréczi (kapus), Mérész 1 (1), Mészáros 2. Edző: Adorján János. Kisvárda: Pataki - Kulcsár, NYEMANYIHINA 9 (3), Hollóné 3, PAOK 4, Agárdi 1, KOVÁCS 7. Cs: Demeter (kapus). Edző: Berzsenyi Mária. Kiállítások: 2, ill., 10 perc. Hétméteresek: 8/8, ill. 4/3. A sérülésektől tizedelt hazai csapat igazi vezére­gyéniség­e és különösebb elképzelések nélkül játszott, így a vendégek a „klasszis­gyanús" teljesítményt nyújtó Nyemanyikina vezérletével gyorsan elhúztak (20. perc: 6- 12). Ezután csökkent ugyan a különbség, de végig a kisvár­­daiak irányították a játékok holott ők is gyakran hibáztak. A hazaiak balsikere annak tudható be, hogy amíg kisváradai csapatban Kovács és Prok alaposan alaposan belemelegedett a gólgyártás­ba, addig Gábor a góljai zömét büntetőből lőtte, s csak Csernus volt méltó partnere. A vendégcsapat győzelme megérdemelt, de egyik gárda védekezését sem lehetne fel­használni oktatófilm készítéséhez. Zsigmond György (labdával) 5 gólt lőtt a BEK-visszavágó gálamérkőzésén a ciprusi bajnoknak R­öplabda NB I A nyitányon a hazaiak nem tudtak hibázni Pénteken megkezdődött a röplabdabajnokság. A nőknél teljes kört bonyolítottak le, és az otthon ját­szók csak egy-egy játszmát engedélyeztek a vendég­együtteseknek. A forduló kellemes meglepetését jelentette, hogy debrecenieknél súlyos sérülése után először játszott a válogatott Rácz Márta. A férfiaknál egyetlen találkozót rendeztek, ezen a Tungsram biz­tosan nyert. Nők Kaposvári Tungsram SC-Szolnoki Vegyiművek SE 3:1 (6, -12,1,12). Kaposvár, 100 néző. V: Gulyás, Szalay. Kaposvár: CSEPREGI, HER­­CZEG, ZALA­VÁRI, Tuba, Magyarné, VARGA. Cs: Vukov, Gellé, Lentai, Grósz. Edző: Simonné Kutes Zita. Szolnok: Kovácsné, WOLF, ORISENA, Csertán, Pádár, Hajdúné. Cs: Vasicsek, Berta. Edző: Vasicsek János. A mérkőzés előtt a hazaiak elbúcsúztatták Lántosiné Oláh Editet, aki 18 évig szerepelt a csapatukban. A Tungsram kezdett jobban, mire a szol­nokiak észbe kaptak, el is ment számukra az első játszma. A második szett már nagyobb küzdelmet hozott, 12:12 után jobban összpontosítottak a vendégek. A folytatásban újra a házigazdák percei követ­keztek, ám a biztosan meg­nyert harmadik játékrész után ismét izgalmassá vált a találkozó, mert a negyedik szettben a vendégek már 12:2- re vezettek, s innen fordított a Tungsram, s nyerte az 57 per­cig tartó mérkőzést. Extráde SC-Debreceni TE 3:1 (10, -15,6,5). Váci út, 300 néző. V: Herpai, Juhász. Extrádé SC: Szél, Császár, NYÁRI, Vadászná, BÁNHIDI, Szikora. Cs: Szélesné, Tornyos, Kissné. Edző: Déri Rezső. Debreceni TE: Benyóné, Illésné, Kmézics, CIMPOCÁNÉ, Koloszova, Szabó. Cs: Rácz M., Jánosik, Nagy, Vásárhelyi. Edző: Balázs István. Az Extrádé a kezdeti gyengélkedést követően hamar magára talált, és biz­tosan szerzett előnyt. A foly­tatásban nagyobb sebességre kapcsolt a vendég Debrecen, és hatalmas küzdelem közben sikerült egyenlítenie. A továb­biakban már aztán „extra" volt a hazai csapat. A debrece­nieknél, bár csak csereként, de pályára lépett a sérüléséből felépült, válogatott Rácz Márta. A játék minden elemében a hazaiak akarata érvényesült, megérdemelten nyerték a nyitóforduló egyik rangadóját. BVSC-Goodmayer SC 3:0 (9, 12,3) Tatai út 100 néző. V: Semler, Ottner. BVSC: Kiefer, LŐ­RINCZ, Mátrai, LENGYEL, Szíjjártó, ANCSIN. Cs: Czafik, Vaklár. Edző: dr. Kotsis Attiláné. Goodmayer SC: Kör­mendi, Kormos, Kovács Gy., Mag, Pintér, Szabó I.Cs: Varga E. Edző: Rapcsányi István. Az erősen megfiatalított és átszervezett BVSC nagyon las­san lendült játékba. A találkozó elején a vendégek komoly ellenállást tanúsítottak, de a nagyobb rutin megadásra késztette őket. Jászberényi RK-Közgaz­­dasági Egyetem 3:0 (2, 10, 9) Jászberény, 150 néző, V: Csernyák, Szabó K. Jászberény: PETSIAK, Sápi, Göblyös, Agócs, PESTI, Hallgat. Edző: Szőke Péter. Közgazdasági Egyetem: Pálosné, Karsai, Varga, Gróf, Fehér, ZELENÁK. Cs: Szalai, Bencéné, Schumer. Edző: Botos Ferenc. BSE-MVSC-Bonus ECO 3:0 ( 5, 5, 8) Szamos utca, V: Policsányi, Grábner BSE: Cser­­kaszova, IVANOV, Schlégl, BRECHER, BALÁZS, Kőrös. Cs: VORONYINA, Fellegvári, Simon. Edző: Csákó Tamás MVSC: Boldizsár, Kovács, Sztyepanko, BENKE, Urvan­­cova, Sike. Cs: Pallós. Edző: Novák Gyula A gondosan előkészített és jól helyezett ütésekkel szemben nem volt ellenszere a miskolci­­aknak TFSE-Szegedi DRE 3:0 (3,12, 11). Győri út, 100 néző.V: Rádi, Bíró. TFSE: Meritei, Dunszt, SZVETNYIK, NAGY, MARÉK, HALÁSZ. Edző: Farkas Mihály. Szeged: Csókási, Balogh, Komáromi, Koncz, Balázsik, DOBOS. Cs: Szikszai, Huff. Edző: Ducsai Géza. A Híres Kupát nyert Tisza­­parti csapat a második játsz­mában alaposan megszoron­gatta a főiskolásokat, de a háló előtt a válogatott Halász „víz­fakasztó" ütéseivel kedvüket szegte. Tungsram SC-Ajka SC 3:0 (0, 5, 0). Megyeri út, 100 néző. V: Pelikán, Szabó F. Tungsram SC: BENŐFI , BÓTA, Fésűs, BATTSAY, Kastner, Benkő. Edző: Formán József. Ajka SC: Kovács, Viasz, Simon, Glőny, Ónodi, Sípos. Cs: Bakonyi. Edző: Homola György. Könnyed játszadozást hozott a bajnok és az újonc össze­csapása. A vendégek mindössze 42 perc erejéig csodálhatták a Tungsram szemre való játékát. Férfiak A-csoport Tungsram-Újpest SC-Ka­­zincbarcikai SC 3:0 (8, 2, 6) Megyeri út, 100 néző. V: Simai, Hurák. Tungsram-Újpest SC: HVOROSZTIANOV, SÁR­MÁN, JAGODICS, Lombos, Glózik, Mojsejenko. Cs: Sárik, Valics. Edző: Börcsök Csaba. Kazincbarcikai SC: Nagypál, Berzy, Berkes, Bagó, BENCSIK, Jánosi. Cs: Kiss Zs. II, Kiss Zs. I, Csanya. Edző: Dudás András. A vendégcsapat megne­hezíteni sem tudta a lényege­sen jobb játékerőt képviselő Tungsram dolgát.