Nemzeti Sport, 1993. október (4. évfolyam, 268-296. szám)

1993-10-29 / 295. szám

6 NEMZETI SPORT KRÓNIKA Kosárlabda Női Ronchetti Kupa Lokomotiva Zagreb (horvát)-DKSK SeM 73-74 (43-39) Zágráb, V: Grossi (olasz), Roth (osztrák). DKSK: Sitkei (12), AMBRUS (20), Madaras (19/6), Németh (-), Lakosa (4). Cs: Eperjessy (-), Kovács (13/3), Bakai (6), Koncz (-), Merecicki (-). Edző: Király, Sándor, Áron Balázsné. A zágrábiak legjobb dobói: Grabovac (25/12), Hadzsi­­musztafics (12), Majsztorovics (8). Az első félidőben „hézagosan" védekeztek a diósgyőriek, a szünet után azonban feljavultak, átvették az irányítást és fordítottak. A november 3-ai, Miskolcon sorra kerülő visszavágót így kedvező helyzetből várhatják. Király Sándor: - Nagyon örülök a győzelemnek, a játé­kunk azonban jobb is lehetett volna. A visszavágón fegyel­mezettebben, kell majd kosár­labdáznunk, nehogy meglepe­tés érjen minket A Ronchetti Kupa 3. for­dulójának további mérkőzései Areszaj Rosztov-BSE-Merci 72-60, W.Berlin (német)­­Levszki Szófia (bolgár) 74-62, Wolfenbüttel (német) -Kosice (szlovák) 88-55, Arad (román)­­St.Clermont (francia) 67-59, Slovan Bratislava (szlovák)­­Kaunas (litván) 57-95, Zara­­goza (spanyol)-Apollon Szalo­­niki (görög) 70-61, Donyeck (ukrán)-Tarbes (francia) 68-95, Lódz (lengyel)-Vicenza (olasz) 68-67, BJK Istanbul (török)­­Schio (olasz) 41-75, Vigo (spanyol)-Ramat Hasharon (izraeli) 62-65, Marburg (német)-BA Madrid (spanyol) 40-92, Rogaska Slatina (szlo­­vén)-Valenciennes (francia) 65-95, Skofja Loka (szlovén)­­Cesena (olasz) 56-85, Tenerife (spanyol)-Parma (olasz) 54-80. Rögbi Magyar Kupa-döntő '93 , Kispesti Elefántok-Fehérvár Áruház SE 31-3. Orczy-kert, 200 néző. Kispesti Elefántok: Bartók, Forndrom, Gulicska, Gyön­gyösi, Hammer, Herpai, Hor­váth, Ivánfi, Korbert, Kulcsár, Kump, Mézes, Niklász, Tanár­ki, Tóth. Cs: Frank, Rácz, Szabó, Szántó, Toldi. Edző: Kozmenko. FÁSE: Elek, Gáncs, Gyolcsos, Győrfi, Holczmann, Horváth F., Horváth L., Jakab, Láng, Major, Mester, Németh, Pallos, Ribi, Török. Cs: Bánki, Domokos, Harkányi, Kadle­­csik, Lukács, Pipó. Edző: Gyol­csos. Kemény csatát vívott a ku­páért a két csapat. Még akkor is, ha ez az eredményen nem feltétlenül látszik, ha úgy tűnik, az elefántok „letapos­ták" a fehérváriakat. A kis­pestiek vitathatatlanul jobbak voltak ugyan, de nem szerez­hették meg olcsón a győzelmet. Elszántan kellett verekedniük érte. Az ütközésekben, spontán tolongásokban, és földrerántá­­sokban bővelkedő mérkőzés valódi rögbis összecsapás volt. Örömét lelte benne valamennyi néző, és minden hozzáértő. A lelátóról Donald Kingsmill úr, Ausztrália magyarországi nagykövete is figyelte a küzdelmet. Minden jelentősebb mérkőzést megnéz, ha teheti. Ezúttal azonban meccs előtt meglepetéssel is kedveskedett a magyar rögbiseknek, s a csata után ő adta át a megérdemelt kupát a győztesnek. Modellezés Szabadonrepülő modellek világbajnoksága, Kalifornia Vitorlázó kategória. Világbaj­nok: Mike Fanthem (Anglia), 2. Gruness (Ausztria), 3. Horessi (Csehország), ...34. Mészáros (Magyarország), ...47. Kerner (Magyarország), ...74. Bodó (Magyarország). Gumimotoros kategória. Világbajnok: Andrej Andrju­­kov (Ukrajna), 2. Roshonok (Litvánia), 3. Matthews (Kana­da), ...35. Zöld (Magyarország), ...52. Váradi (Magyarország), 53. Krasznai (Magyarország). Mechanikus kategória. Világbajnok: Randy Archer (USA), 2. Watson (Anglia), 3. Vang (Kína), ...35. Maczkó (Magyarország), ...44. Zsengel­­lér (Magyarország). Az Amerikai Modellező Szövetség rendezésében zajlott le a kaliforniai Bakersfield mel­letti, közel húsz négyzetkilo­méteres területen a szabadon­repülő modellek világbajnoksá­ga, három kategóriában. Válo­gatottunk a vitorlázó és a f­umimotoros kategóriában árom-három, a mechanikus számban pedig két verseny­zővel képviselte a magyar színeket - a várakozástól ala­posan elmaradva, hiszen csak a vitorlázó kategóriában volt döntős versenyzőnk: Mészáros László. A VB-t követően versenyzőink ismét a küzdő­térre léptek, mégpedig Sacra­­mentóban, a Sierra Világ Ku­pán, amelyen a VB mező­nyének közel nyolcvan százalé­ka elindult, s mind a három kategóriában volt döntős versenyzőnk, de ez már a világbajnokság után volt... Kijelölték a kick-box válogatottat Kijelölték azt a kick-box válogatottat, amely a magyar színeket képviseli november 5. és 7. között az egyesült álla­mokbeli Atlantic Cityben meg­rendezendő sémi- és light-con­­tact világbajnokságon. A név­sor a következő: Férfiak: 57 kg: Lantos Gyula (Hunyadi SE, semi-contact, light-contact). 63 kg: Polgár Zsolt (Hunyadi SE, sémi, light). • 69 kg: Tóth István (Szegedi Combat SC, sémi, light). 74 kg: Hugyetz Lajos (Hunyadi SE, sémi, light). 79 kg: Őrhalmi Csaba (Hunyadi SE, sémi), Mécs Ferenc (Esztergomi AC, light) 84 kg: Szűcs Zoltán (Hunyadi SE, sémi, light). 89 kg: Katona Barnabás (Hunyadi SE, sémi, light). + 89 kg: Tóth István (Beremendi Építők SE, sémi, light) Nők. 50 kg: Pesuth Rita (Tököl SE, sémi, light). 55 kg: Hugyetz Gabriella (Hunyadi SE, sémi), Hegyi Marianna (Esztergomi AC, light). 60 kg: Bády Gabriella (Hunyadi SE, sémi, light). 65 kg: Kocsis Tünde (Esztergomi AC, sémi, light). + 65 kg: Szűcs Éva (Hunyadi SE, sémi, light). J­aj, de lő! Ezzel az ötletes címmel invitálták az újságírókat csütörtökön délután a Nemzeti Lovarda dísztermébe, ahol új kezdeményezésről kaptunk tájékoztatást. Az olasz Panini cég - amely a világ egyik legnagyobb matricagyártója - ma­gyarországi képviselője, a Legi­­ca Kft. Lovak című matricás albumát mutatta be. - Azzal a szándékkal vág­tunk bele ebbe a remélhetőleg sikeres vállalkozásba, hogy a legfiatalabbakat, a gyerekeket még közelebb hozzuk a lovakhoz, a gyönyörű lovas­sporthoz. Azt hiszem, a matricás album lényege ismert az ifjabb korosztály előtt. A közismert Lutra-album foly­tatása ez. A lényege, hogy a g­yermekeknek lovasképeket­ell gyűjteniük, s ezt kell bera­gasztani az albumba. Aki vál­lalkozik erre, az szórakozva, saját magának örömet szerezve szinte észrevétlenül válik majd a lovak hűséges barátjává - mondta tájékoztatójában Illés Gábor, a Legica Kft. ügy­vezetője. Az album megszületéséhez hathatós támogatást nyújtott a Nemzeti Lóverseny Kft., a József körúti Lovas Bolt és az L. és G. Kft. Dr. Burucs Balázs, a Nemzeti Lovarda igazgatóhelyettese a tájékoztató végén kedves meghívás tomácsolására is felkérte a sajtó képviselőit. - November 14-én, vasárnap nyílt napot tartunk. Aki ekkor kilátogat a Nemzeti Lovar­dába, az ingyen veheti igénybe a szolgáltatásainkat, és élvez­heti a lovaglás örömeit. (r) IV. 295. • 1993. október 29. Jégkorong Magyar Kupa A döntőben: Ferencváros-Alba Volán Csütörtökön az elődöntőkkel folytatódott a székesfehérvári Jégcsarnokban a Magyar Kupa. A Ferencváros-Whirlpool szer­da este a Dunaferr ellen drámai körülmények között továbbju­tott együttesének az elődöntőben az UTE legyőzése már sokkal kevesebb gondot okozott, s ugyancsak könnyedén vette a csütörtöki mérkőzését a negyeddöntőkben erőnyerő Alba Volán. Szombaton délelőtt tehát a zöld-fehérek a székesfehérváriakkal csatázhatnak a Magyar Kupáért. Negyeddöntő Ferenc­város-Whirlpool- Dunaferr SE 6-6 (3-0,3-4, 0-2, büntetőkkel 9-7). Székesfehérvár, 800 néző. V: Moharos, Lugosi, André. FTC: Juhász - Fjodorov 1, Molnár D., Tyeplakov 2, Ores­­kin, Kiss T., Terjék, Bognár, Szajlai, Hudák, Orbán, Paraizs, Horváth, Pindák, Dobos 3, Miletics, Molnár J., Kalte­­necker, Sándor, Jámbor, Póznik (kapus). Edző: Farkas András. Dunaferr: Berényi - Szanyi, Szélig 1, Báli, Faragó, Ladányi, Baróti, Tőkési, Szuhelko 2, Szavcsenko 1, Balaban 1, Tokaji, Gebei, Simon, Kővágó 1, Erdősi, Horváth, Csata, Holló, Berényi, Bemei (kapus). Edző: Kereső Árpád. Kiállítások: 27. perc + végleges kiállítás (Tyeplakov, Szajlai), ill. 26 perc. • A mérkőzés első har­madában rengeteget állt a játék, mert a részvevők nem a koronggal foglalkoztak, hanem az egymással szembeni dula­kodást erőltették, így csak a 15. perctől láthattak jégkorongra emlékeztető akciókat a nézők. A második harmadot Dobos nagyszerű találata vezette be, amelyre a Duna-partiak újonc idegenlégiósa, Balaban vála­szolt. Ebben a harmadban valóban a játék volt a főszerep­lő, mindkét csapat óriási iramot diktált és árszínvonal is egyre jobb lett. Ám ebben a harmadban a ferencvárosiak hiába támadtak - kapták a gólokat. Az utolsó harmadban tovább folyt az öldöklő küzdelem, s végül a mérkőzés lefújásának utolsó másodper­ceiben a dunaújvárosi fiatalok egyenlítettek. A 6-6-os végeredmény egyik csapatnak sem jelentett tovább­jutást, ezért hosszabbításra került sor, amely még mindig nem hozott döntést. A szabá­lyoknak megfelelően büntető lövésekre került sor. A mérkő­zés krónikájához tartozik még, hogy a rossz napot kifogó, indiszponált Moharos játék­vezető rengeteg hibával vezette a Magyar Kupa ne­gyeddöntőinek legizgalmasabb találkozóját. Elődöntő Alba Volán SC-Lehel HC 5-0 (3-0, 2-0,0-0) Székesfehérvári Jégcsarnok, 200 néző. V: Oltyán, Tóth, Incze. Alba Volán SC: Fekete - Vaszjunyin, Tyimofejev 1, AMELIN 1, Lukács (1), Sofron Á., BEDŐ, HORVÁTH 1 (1), PALKOVICS 1 (1), Ocskay (1), Énekes, Balajthy, Pesti, Kóger , Rajz Á., Bartalis 1, Hegyi, Sofron A., Csibi, Endrődi, Zala­­vári. Edző: Borisz Puskarjov. Lehel HC: MIHONYIK - Vargyas, NAGY, Antal, Bálint, Csontos, Bató, Bálla, Sípos, Szajka, Fodor, Havrán, Lajkó Zs., Tóth, Pálla, Lajkó A. (kapus). Edző: Kereső Csaba. Kiállítások: 10, ill 17 perc. Jól kezdtek a volánosok és a harmadik percben Palkovics góljával meg is szerezték a vezetést. Ezt követően viszont emberelőnyt nem tudott kihasználni a hazaiak első sora. Fölényben játszott az Alba Volán" Bedő lövését még jól védte Mihonyik, de Palkovics átadását Horváth már véd­­hetetlenül ütötte a bal felső sarokba. A fehérváriak fölénye és gólgyártása tovább folytató­dott. A tizenkettedik percben Bartalis növelte az előnyt. A jászberényiek támadásait ebben az időszakban magabiz­tosan állították meg Bedőék, alig akadt dolga Fekete kapus­nak. Szajka pörgetett korong­jánál viszont már ő is bizo­nyíthatott. A második harmadot bátrab­ban kezdte a jászberényi csa­pat, de a huszonötödik percben negyven másodpercen belül kétszer is megrezdült a hálója. Előbb Amelin iratkozott fel a góllövők közé, majd Tyimo­fejev távoli lövése csurgott a kapuba. A másik kapunál vi­szont Antal és Nagy is ziccer­ben hibázott, igaz ebben része volt Feketének is. Nagy Zoltán sérülést okozott, ezért öt percet volt kénytelen a büntetőpadon eltölteni. Egy perc múlva társa is akadt, Antal Zsolt szemé­lyében. Közben a sérülést szenvedett Tyimofejevet kórházba kellett vinni, egy kis „stoppolásra". A kettős ember­előnyt nem tudta kihasználni az Alba Volán és ez a vendé­geket dicséri. Az utolsó har­madban kiegyenlítettebb volt a játék, Sofron Attila a 23. perc­ben egy kitűnő átadásnál meg­nézte a jobb alsó sarkot, aztán kapásból mellélőtt. Nem hozott látványos játékot a két csapat találkozója, hiszen a biztos előny bir­tokában kicsit visszafogott a tempóból a fehérvári gárda. A jászberénynek viszont ekkor sem sikerült megszereznie a szépítő gólt. A magyar hoki érdekében csak remélni lehet, hogy a bajnokságban jobb Lehel HC-t látunk majd. Ferencváros-Whirlpool-UTE 6-3 (1-1,2-1,3-1) Székesfehérvári Jégcsarnok, 500 néző. V: Árkovics, Barabás, Meretei. FTC-Whirlpool: JUHÁSZ - Fjodorov 1, Molnár D., TYEPLAKOV (2), ORE­­SKIN 2, Kiss T., Terjék, Bognár, Szajlai L., HUDÁK(1), ORBÁN 2, Paraizs, Horváth, Pindák, Dobos 1, Miletics, Kaltenecker, Molnár J., Jámbor, Sándor, Póznik (kapus). Edző: Farkas András. UTE: Géczi - Kondrát, SALAMON 1(1), Farkas, Ancsin L. (1), Hidasi, Kangyal, Tolnai, Farkas J., ANCSIN J. 2, Szilassy (1), Zimits, Svasznek, Kucsenko, Antal, Ország, Szabó (kapus). Edző: Pék Kiállítások: 10, ill. 8 perc. Továbbra is gyér érdeklődés kísérte az elődöntőt. A Fradi volt az aktívabb, a 4. percben Kiss Tibor lövését Géczi védte kitűnően, majd Dobos ziccer­ben lőtt kapu mellé. Gyors, jó volt a játék, lendületesebben küzdött a zöld-fehér együttes, amelyben a négy orosz közül ezúttal is Andrejev volt civil­ben a pálya szélén, mivel egyszerre csak három idegen­légiós szerepelhet. Egyre több munkája volt Géczinek, a 8. percben Horváth korongját csípte el a lilák kapusa, majd Orbán lövését nyomta oldalra. A második harmadot az Újpest kezdte jobban, Ancsin J. közelről célzott a jobb alsó sarokra, Juhász viszont káprázatos bravúrral védett. A 31. perctől felgyorsultak az események, Molnár Dávid szándékos kapueltolásért két­perces büntetőt kapott, igaz, megúszták a gólt. De a következő percben Ancsin J. bődületes erővel vágta a korongot a jobb felső, sarokba­ vezetett az Újpest. Úgy tűnt, újabb lila gólok születnek, de nem így történt, megrázta magát a zöld-fehér csapat, s két percen belül kétszer is betalált Géczi kapujába: előbb Oreskin, majd Orbán szerzett gólt. Utóbbiban kicsit Géczi is hibáztatható. Az utolsó harmadban is jó játékot láthattak a nézők. A Fradi játszott némi fölényben, több helyzete is volt, ezekből már a harmad elején bebiz­tosíthatta volna győzelmét. Kijött a szorításból az Újpest, és az 54. percben Salamon egyenlített. Elmaradt azonban a meglepetés, mert a hajrában kitűnőt produkált a zöld-fehér együttes, és teljesen megé­rdemelten győzött, így szom­baton Ferencváros-Alba Volán döntőre kerül sor. (székelyhídi) Női röplabda VB-selejtező, Szolnok C­sak percekig élt a remény Az első találkozón a hollan­dok a várakozásnak megfele­lően 3:0-ra nyertek a lengyelek ellen. Az olimpiai hatodik helyezett azonban megizzadt a győzelemért. Este a magyar válogatott lépett pályára az Európa-bajnok­i selejtezőkről már ismert lettekkel szemben. A mieink ugyan akartak, ám a mérkőzés kimenetelét nem tudták kétségessé tenni. Az elszántságot, amely a magyar táborban uralkodott, néhány szervával rögtön az első percben hatástalanította az ellenfél. Igazi magyar beteg­ségnek lehettünk tanúi. A nyitásfogadási hiányosságoktól megingott az együttes önbizal­ma, játékosaink egymás után nyelték le a szervákat. 5:0-ra, majd 9:1-re vezettek már a let­tek, s nem volt vitás, ezt a szettet már nem tudjuk meg­fordítani. A tizenhárom perc alatt elvesztett első játszma után Formán József alaposan felráz­ta a lányokat. Cserélt, szóhoz jutott a teljes cseresor, s lassan­­lassan magára talált a csapat. Strazdina és Ristere felugrásos nyitásai már nem okoztak akkora zavart, s bár az elején ismét ötpontos előnyre tettek szert a lettek, két jó blokkal, illetve egy húzott nyitással percek alatt zavarba hoztuk őket. Dobos beállításával a feladó posztra egy rutinoabb, s a támadás előkészítést bátran vállaló játékos vette kezébe a karmesteri pálcát. 7:7-nél már befogtuk az EB-döntős ellen­felet, s ekkor Superlak edző idegesen kapkodott az időké­rést jelző gomb után. Az időkérés a mieinket a lett edző terve szerint ki is zökkentette, s amikor visszamentek a pá­lyára, valósággal alva fogadták az ellenfél szerváit. Pillanatok alatt tetemes hátrányba kerültünk, s igazából csak a mérkőzéslabdánál ébredt fel a csapat. Ekkor viszont egészen rendkívüli teljesítményt nyúj­tottak lányaink. Kilenc játsz­malabdát hárítottak, s közben szép, lassan csökkentették a hátrányt. Már mindössze két ponttal vezettek a baltiak, amikor egy látszólag könnyű szerva landolt a magyar tér­félen, s mehettünk a háló másik oldalára. Ki tudná megmondani, miért, de ismét pillanatok alatt elhúzott a lett válogatott. Tagjai nem csináltak semmi különöset, csak szerváltak, s a mieink a rossz beidegződések szerint egymás után nyelték le a ládákat. Formán József már a második idejét is kikérte, sőt, hasztalan cserélt. Ismét csak az órára pislogva néztük, vajon hány perc kell, hogy bevé­geztessen. A magyar röplabdázónők javára legyen mondva, ők másként gondolták, hihetetlen lelkierővel talpra álltak, s ismét lendületesebb, izgalmasabb lett a játék - nem csupán szervál­tak a lettek, hanem ideges­kedtek is. A még ifjúsági korú Dambendzet Nathalia varázs­latos pontokat szerzett Dobos labdáiból. A migához tért együttes remekül sáncolt, s a meglehetősen mechanikusan, ám bombaerősen ütő lettek csak erőlködtek. Négy pontra jöttünk fel ismét, amikor, gon­dolom még említeni is fölösleges, mi történt. Természetesen ismét tragikomikus nyitásfogadás... Néhány pillanatra ugyan ismét felcsillant a remény, ám a hátrány ezúttal is túl nagynak bizonyult, s egy aprócska figyelmetlenség megpecsételte sorsunkat. Formán József: - Remélem látszott a lányokon, hogy men­nyire akarnak, megtettek min­dent, s hogy ez ma csak ennyire volt elég, azt nem tu­dom mással magyarázni, mint a hazai röplabdában meglévő általános hiányosságokkal. Kár, hogy csak tíz napig készülhetett együtt a társaság. Magyarország-Lettország 0:3 (-5,-12,-10) Szolnok, 300 néző. V: Koehorst (holland), Matusiak (lengyel). Magyarország: DAMBENDZET, Polgár, Bóta, Nyári, Rácz, Tankó. Cs: Czakó, K­OBOS, Fésűs, Nagy M, Szikora. Edző: Formán József, Janda Attila. Lettország: CAT­­LAKSA, Savicka, RISTERE, APINE, STRAZDINA, Strogo­­nova. Cs: Rosijska. Edző: Ed­vard Superlak. Az eredmény alakulása. 1. ját­szma: 0:5, 1:9, 2:14 (13 perc). 2. játszma: 0:5, 3:5, 3:7, 7:7, 8:14 (30 perc). 3. játszma: 0:10, 6:10, 6:14 (19 perc) Hollandia-Lengyelország 3:0 (15, 10, 6). V: Jankovicis (lett), Békési (magyar). Továbbra is Pazár Sándor a Bp. Spartacus elnöke Ahogy az az írásos és szó­beli beszámolóból kitűnt, s ahogy Gallov Rezső államtitkár, az OTSH elnöke elmondta: - A Budapesti Spartacus sportéletünk hű tükörképét mutatja. Érzi egyre nehezedő gazdasági körülményeink nyomasztó súlyát, régi támo­gatóinak elvesztése után mind nehezebben, de azért képes új segítőket szerezni, és ami a legcsodálatosabb, hogy az egyértelműen rosszabbodó helyzetben a nemzetközi eredményességét meg tudta tartani, ragyogó sikereket tudott felmutatni a legutóbbi olimpián is. Ahogy Pazár Sándor, a leköszönő elnök kifejtette:­­ Az OKISZ öt éve még tízmillió forint támogatást adott, ma semmit, sőt, a létesítményei használatáért is fizetnünk kell már. Különösen fájó, hogy a létesítmények fenntartására létrehozott alapítvány kuratóriumába eddig nem került be senki a sport­­egyesületünkből. Megszűnt, de talán visszaszerezhető a SZÖVOSZ, illetve a mostani ÁFEOSZ segítsége is. Próbál­koztunk vállalkozásokkal, többek között a bingóval, nem jöttek be, mint ahogy az egész magyar sport nem sok hasznot lát ebből a szerencse­­játék fajtából, amelyet meg­mentünknek kiáltottak ki, amikor ránk bízták. Mindezek ellenére azért talpon tudtunk maradni, ma is tizenkét szakosztályt működtetünk, ha közülük hármat csak éppen alapszin­ten is, de néhány verseny­zőnk, például Egerszegi Krisztina, Güttler Károly, Bódi Jenő és Tóth Imre szép sikereinek örülhettünk. Mint ahogy örülünk a Westel, a 3 K Kft., a Solid-Org Kft., a Véda és a Renault Budapest Kft. valamint több más cég érezhető segítségének is. A vezetőségválasztó köz­gyűlés elnöknek ismét Pazár Sándort választotta meg. Elnökhelyettesek: Böle Dezső, Kuller József, Sugár András, dr. Szilágyi Balázs. Elnökségi tagok: Bánhegyi Emil, Csatlós Péter, Fürst Pál, Györey István, Honti László, Horn Lajos, Jobbágy Pál, K László, Rábold Gusztáv,­­ Vadász György, Vágó Péti Várkonyi Csaba.