Nemzeti Sport, 1994. január (5. évfolyam, 1-29. szám)

1994-01-29 / 27. szám

V. 27. • 1994. január 29. NEMZETI SPORT 9 Asztalitenisz Voslauer Szuper Liga Ahogy megszoktuk: csak győzelem, csak győzelem... Amíg férfi klubcsapataink Ausztriában vendégeskednek, addig pénteken, a fővárosban, három helyszínen megkezdődött a női asztalitenisz-klubcsapatok Szuper Ligájának magyar-cseh fordulója. A nyitómérkőzéseken a várakozásnak megfelelően hazai győzelmek születtek, a listavezető Statisztika-Metalloglobus egyetlen mérkőzést sem engedélyezett ellenfelének, de a Postás SE és a BSE is fölényesen nyert. A forduló szombaton újabb három mérkőzéssel, s várhatóan ismét magyar győzelmekkel foly­tatódik. Statisztika-Metalloglobus- SSK Vitkovice (cseh) 7:0 Palina-Kasparková 2:0 (13, 14), Tóth-Vachovcová 2:1 (-16, 12, 9), Éllő-Pelouchová 2:1 (-13, 12, 21), Éllő, Tóth-Vachovcová, Kasparková 2:0 (12, 14), Palina-Vachovcová 2:0 (17, 16), Tóth-Pelouchová 2:0 (14, 7), Éllő-Kasparková 2:0 (12,11). Vajon melyik az igaz: a 4:3, vagy a 7:0? Ősszel a Bajnokcsapatok Európa Kupájának negyeddön­tőjében 4:3-re verte a Statisz­tika-Metalloglobus a cseh Vitkovice együttesét, majd néhány héten belül a klubcsa­patok számára kiírt Szuper Liga keretében 7:0-ra győzött a magyar bajnok. Miután ekkora formajavulás ilyen rövid idő leforgása alatt nehezen képzel­hető el, a pénteki Szuper Liga­visszavágóra maradt annak a kérdésnek az eldöntése, hogy valójában melyik eredmény is az „igazi", melyik áll közelebb a valósághoz. - Nem lesz könnyű dolgunk, hiszen játékosaim az elmúlt hetekben versenyről versenyre jártak, sokat utaztak és keve­set edzettek - mondta Fülöp István, a Statisztika-Metal­loglobus szakvezetője. Ugyan Fülöp István ekkor még nem tudta, de rövidesen kiderült. Röplabda INIO , hogy a csehek valamelyest megkönnyítették a magyarok dolgát, hiszen miután ők eleve esélytelennek érezték magukat a mérkőzésen, úgy döntöttek, hogy legjobbjukat, Marie Hrachovát pihentetik. Szükség lesz még rá szombaton és vasárnap, a Postás SE és a BSE ellen... A magyar bajnok idegen­­légiósa, az orosz Irina Palina kezdett, mégpedig Kasparková ellen. A vitkoviceiek tartalék­sorból előlépett asztali­teniszezője nem okozott sok gondot Palinának, aki védő létére olyan gyorsan „kivé­gezte" Kasparkovát, hogy ezen talán még ő maga is meg­lepődött. Nehezebben ment viszont Tóth Krisztinának, akin igencsak meglátszott az elmúlt hetek fárasztó versenysorozata: rendkívül fásultan, s a legjobb formájától messze elmaradva játszott, s vesztette el az első játszmát. Ezt kö­vetően azonban összekapta magát, s ettől a pillanattól kezdve nem már egy pillanatig sem volt esélye Va­­chovcovának. Éllő Vivien vi­szont alaposan megizzadt Pe­­louchová ellen. Bizony a Sta­tisztika-Metallo­globus szőke válo­gatottján is meg­látszott, hogy nem sokat pihenhetett az elmúlt hetek­ben, ő is nagyon rosszul kezdett, aminek köszön­hetően meglepően simán nyerte az első játszmát a cseh játékos. A folytatás sokáig fordított előjellel ugyan, de ugyan­ilyen simának tűnt: Éllő hamar egyenlített, sőt a döntő szettben már 19:14-re elhúzott. Azonban túlságosan is gyorsan szerette volna befe­jezni a mérkőzést, ami viszont csak nem akart sikerülni. Pelouchová hat pontot szerzett „zsinórban", így mér­kőzéslabdához jutott. Erejéből azonban csak ennyire futotta, hiszen Éllő Vivien - minden rutinját összeszedve - fordítani tudott. S miután az évek során szinte „összenőtt" Éllő, Tóth páros pillanatok alatt, köny­­nyedén hozta a mérkőzését, 4:0-ra alakult az eredény, azaz a folytatástól függetlenül már nyert a Statisztika-Metallo­globus. Ezután már a vitkovi­ceiek sem strapálták tovább magukat, lélekben talán már a szombati, Postás SE elleni találkozóra készültek, így senkit sem lepett meg, hogy végül is 7:0 lett a vége. A mérkőzés előtti kérdés tehát eldőlni látszik: a BEK- negyeddöntőben „kiizzadt" 4:3-as Statisztika-Metallo­globus győzelem volt véletlen, a két csapat között ennél - mint azt a pénteki találkozó is bizonyította - jóval nagyobb a különbség. Ősszel idegenben 5:2-re nyert a Postás SE az SKST Vlasim ellen, így most, hazai környezetben is mindenképpen esélyesnek számított a zuglói gárda. Rostás Gábor vezető­edző - okulva az őszi találko­zóból - az akkor egyetlen mérkőzést sem nyert védő­játékos, dr. Zsemlye helyett Demetert küldte asztalhoz, s ez a húzás bejött: Demeter egy mérkőzést nyert, s ezzel a végén még fölényesebb Postás SE-siker született. A találkozó egyébként - bár ezt az eredmény nem tükrözi -helyenként nagy küzdelmet hozott. Sok múlott az első mérkőzésen, amikor is Gazsi csak „célfotóval", a döntő játsz­mában 22:20-ra nyert, s ezzel a Postás SE-hez került az előny. A másik döntő pillanat a páros harmadik szettjében 19:19-nél volt, amikor a hazaiaknak si­került két pontot szerezniük, amivel megnyerték a mér­kőzést, s amivel 2:2 helyett 3:1 lett a zuglóiak javára. Ezt követően viszont már csak a magyar bajnoki ezüstérmes győzelmének aránya volt kérdéses a cseh ifjúsági válogatott Mysko­­vától. Gujdár két vereségét leszá­mítva viszont végig papírfor­ma eredmények születtek­: a Szuper Liga alsóházához tar­tozó prágai együttesnek egy pillanatig sem volt esélye a Braun Éva és az orosz Okszana Kuscs vezérelte BSE ellen. Ellenük még játszmára sem nagyon futotta a cseh játékosok erejéből, így a Városmajorban a körülményekhez képest a lehető legnagyobb különb­séggel nyert a BSE. Postás SE-SKST Vlasim (cseh) 6:1 Gazsi-Sopová 2:1 (-19, 16, 20), Medvegyeva-Budasová 2:0 (9, 13), Demeter-Benesová 0:2 (-13, -19), Gazsi, Medve­­gyeva-Sopová, Benesová 2:1 (-20, 11, 19), Medvegyeva-Sopová 2:0 (5, 15), Demeter-Budaiová 2:0 (10, 18), Gazsi-Benesová 2:1 (-17,12,16), BSE-TJ Sokol Nusle Praha (cseh) 5:2 Braun-Mysková 2:0 (15, 13), Kuscs-Fialová 2:1 (14, -19, 16), Gujdár-Roubalová 0:2 (-11, -19), Braun, Kuscs-Fialová, Roubalová 2:0 (16, 25), Braun-Fialová 2:0 (9, 8), Kuscs- Roubalová 2:1 (16, -17,17), Gujdár-Mysková 1:2 (-19,19, -10). A prágaiak ellen Urbán Edit vezetőedző helyett az influenza állította össze pénteken este a BSE női asztaliteniszcsapatá­nak együttesét. Miután Szigeti, Simo­n és Kovács is ágynak dőlt, így újoncot avatott a BSE: a 13 éves Gujdár - a név nem véletlenül ismerős, hiszen az egykori válogatott labda­rúgókapus lányáról van szó - most először szerepelhetett a felnőtt csapatban. Nem is oko­zott csalódást, hiszen bár mérkőzést nem nyert - ezt egyébként senki sem várhatta el tőle - egy játszmát elcsípett a Irina Palina, a Statisztika-Metalloglobus orosz idegenlégiósa, mint mindig, ezúttal is megbízhatóan játszott­­ és nyert. (Koppány György felvétele) ­ A BVSC nem hitt a bravúrban, nyert a Tungsram A bajnokság legnagyobb meglepetését szolgáltathatta volna az eddig gyengélkedő BVSC, ha etthon legyőzte volna a Tungsramot. A meglepetés elmaradt, mert a vasutasok maguk sem hittek a sikerben, pedig a BEK-ben vitézkedő ellenfelükre pénteken nem lehetett ráismerni. A Megyeri útiak nagy vetélytársai, az Extrádé és a Vasas könnyed játékkal szerezték meg a két bajnoki pontot. A forduló meglepetése Miskolcon született, ahol az ősszel gyengélkedő szegediek kiütötték az eddig várakozáson felülit nyújtó MVSC-t. A férfiaknál egyetlen mérk­őzést ját­szottak, s Dunaújvárosban - hatalmas meglepetésre - a sokat bukdácsoló hazaiak 3:0-ra győztek a két hete még a Tungsramot is kétvállra fektető Kazincbarcika ellen. Nők BVSC-Tungsram SC 1:3 (-8,-8,13,-10) Tatai út, 100 néző. V: Ortner, Rádi. BVSC: Lőrincz, Lengyel, Kiefer, Szijjártó, SZENDRŐI) Mátrai. Cs: Varga, Ancsin, Canada. Edző: dr. Kotsis Attiláné. Tungsram SC: Benőfi, Bóta, Borovinszkaja, Battl­ay, Kastner, Fésűs. Cs: Polgár, Messzinger. Edző: Formán József. Egy évvel ezelőtt még rang­adónak számított volna ez a mérkőzés, ám az idei évre jelentősen meggyengült BVSC nem lehet gond a BEK döntőre aspiráló Tungsram számára. Gondoltuk a mérkőzés előtt... Az első két játszma ennek megfelelően alakult, bár már ekkor sem csillogott a vendég­csapat, de a vasutasok kishi­­tűen játszottak. A harmadik szettben fordult a kocka. A támadásban elképesztő fölény­ben lévő Tungsrammal szem­ben szívósan védekezett a BVSC, és Szendrői, valamint Kiefer révén olykor a befe­jezésekre is maradt erő. Kastnerékat láthatóan zavarba hozta a lelkes ellenfél, s kap­kodni kezdtek. Ennek törvényszerű velejárója a rossz nyitás, nyitásfogadás. Az utób­bi hetekben szinte hibátlanul működő Tungsram sánc ezút­tal csak egyszer-kétszer hozta zavarba Szendrőiéket. A negyedik szettre is maradt energiájuk a hazaiaknak, s már meglepetést szimatolt az a kevés néző, aki kilátogatott a Tatai útra. A nagy fordulat azonban elmaradt, mert a kri­tikus pillanatban megremegett a vasutasok keze, s ha verej­tékezve is, de győzött a rutin. Goodmayer SC-Extrade SC 0:3 (-5,-9,-11) Kecskemét, 100 néző. V: Policsányi, Zách. Goodmayer SC: SZOLOSZ, CZÉH, Kör­mendi, SZABÓ R., Koltai, Szolovjova. Cs: Krasznai. Edző: Szappanos Tibor. Extrádé SC: SZIKORA, Vadászné, KISSNÉ, Nyári, SZÉL, Bánhidi. Cs: Korbelné, Bernáth. Edző: Déri Rezső. A listavezető eddig még veretlen fővárosiak ellen a vártnál jobb teljesítményt nyúj­tott a kecskeméti csapat. A második játszmától fokoza­tosan javult a hazaiak teljesít­ménye, sőt a harmadikban 10:7-re vezetett a Goodmayer, végén 11:11 után az erőtelje­sebben ütő és magabiztosabb Extrádé biztosan győzött. Vasas-JuttoMobili-Jász­­berényi RK 3:0 (10,6,5) Folyondár u., 100 néző. V: ifi Kiss és Szalay. Vasas: MOLNÁR, SZTANKÓ, Dam­­bendzet, DEMETER, Halász, SZALONNA. Cs: Kovács, Matykó, Gudmann, Balogh E. Edző: Sun De­li. Jászberény, AGÓCS, Hallgat, Pesti, PETLIÁK, Szórád, Tóth. Cs: Legény. Edző: Szőke Péter. Nemcsak bátran, de kife­jezetten jól kezdett a Jász­berény az első szettben. Több­ször is vezetett, de két-három­­pontos hátrány a Vasasnál nem jelenthet hátrányt. Különösen akkor, ha úgy zár a sánc, mint 6:8 után. A második játszma elején is jól tartotta magát a vendégcsapat, főleg mezőny­játékával, de nem sokáig. Sztankó és Demeter „ke­gyetlen" ütéseire már ritkán tudtak megfelelően válaszolni. A kitűnő ütőjátékos hírében álló Zaporozsec szomorúan üldögélt a kispadon, sérült kezével nem tudott részt venni a játékban. A harmadik szett­ben még rátett egy lapáttal a cserejátékosai révén a Vasas, és úgy fejezte be a mérkőzést, ahogy egy kupacsapattól elvárható. Szolnoki Vegyiművek SE-Debreceni TE DSI 1:3 (-5, -12,11,-6) Szolnok, 100 néző. V: dr. Takács, Bíró. Szolnoki VMSE: Kovácsné, ARISENA, Wolf, CSERTÁN, Gergelyfi, Pádár. Cs. Vasicsek. Edző: Vasicsek János. Debreceni TE-DSZ: Szabó, RÁCZ M., Cimpocáné, KMÉZICS, Illésné, KOLOSZO­­VA. Cs: Bosnyák. Edző: Balázs István. A nyáron két szolnokival - Kmézics és Illésné - erősített a vendégcsapat, ezért presztízs­csatára volt kilátás a Tisza­ligetben. Az első szettben két ajándékpontot is kaptak, aztán élesben folytatódott. 2:2 után azonban a két balkezes, Rácz M. és Koloszova ütései pillana­tok alatt eldöntötték a játszmát. A másodikban már partiban volt a vendéglátó szolnoki csapat, olyannyira, hogy 11:7- re vezettek. A harmincperces csatában a végére azonban el­fogyott az energia, a vendégek örülhettek. Nem úgy a foly­tatásban, amelyben ismét Arisena és Pádár csillogott, 1­:4-re elhúztak, s innen a debreceniek már nem tudtak fordítani. A befejező játékban már szétesett a hazai csapat játéka, 0:8 után még volt egy fellángolásuk, azonban a hajdúságiak ekkor már nem bíztak semmit a véletlenre. Közgazdasági Egyetem- TFSE 3:0 (9,9,5) Kinizsi u. V: Juhász, Hóbor. Közgazdasági Egyetem: KAR­SAI, Pálosné, Fehér, Szalai, GRÓF, ZELENÁK. Cs: Benus, Ocskó. Edző: Botos Ferenc. TFSE: Dunszt, Léner, Meretei, Nagy, Kállai, Marék. Cs. Papp, Fazekas, Fülöp. Edző: Farkas Mihály. A Közgazdasági Egyetem rutinos csapatának 34 perc elég volt a győzelemhez az igen gyenge napot kifogó és sok hibával játszó TFSE ellen. MVSC-Bonus ECO-Szegedi DRE 1:3 (3, -4, -14, -5) Miskolc, 200 néző. V: Szekér, Jáger. MVSC: BENKE, Kovács, Sztyepanok, Urvancova, Sike, Jánosik. Cs: Pallós. Edző: Novák Gyula. Szeged: DOBOS, Nyeszkoromnaja, Huff, SIJAN, Kancz, Balázsi. Cs: Balogh. Edző: Ducsai Géza. Rendkívül küzdelmes és látványos mérkőzést vívtak a csapatok. A hazaiak nagy­szerűen kezdtek, s pillanatok alatt szinte „szétütötték" ellen­felüket. A folytatás azonban nem sikerült, a miskolci lányok érthetetlenül megtorpantak, s az egyre inkább bemelegedő szegediek lábra kaptak. Különösen Sijan volt elemében, aki remekül nyitott, a hálónál pedig ellenállhatatlanul ütött. A hazaiak játékában egyre több lett a hiba, eladott nyitások és rossz fogadások sorát pro­dukálták. A harmadik játsz­mában dőlt el a találkozó, ezt a sírból hozta vissza a vendégc­sapat. A befejező játékrészben már csak egy csapat volt a pályán... Pulzus SC-Kaposvári TSC 0:3 (-13, -10, -7). Megyeri út, 100 néző. V: Semler, Travecz. Pulzus SC: Csiba, Gellér, Pintér, SZALAYNÉ, Zupovics, Juhász Zs. Cs: Fabók, Endrődi. Edző: Lazányi József. Kaposvári TSC: Csepregi, Herczeg, ZALAVÁRI, Tuba, Magyarné, VARGA K. Cs. Gellé, Lentai, VUKOV. Edző: Simonná Kutas Zita. A találkozó elején felváltva vezettek a csapatok. A vendég somogyiak nagyon sokat kap­kodtak, de szerencséjükre a játékot sérülten vállaló Zalavári Andreának nem remegett a keze, s az ő irányításával előnyhöz jutot­tak. A folytatásban a cseréket követően tetemes előnyre (12:5) tett szert a vendég­együttes, de ezt követően könnyelműsködni kezdtek a kaposváriak, s ezt a hazaiak szigorúan kihasználták. Igaz, ezzel csak szorosabbá tudták tenni a játszmát. A harmadik szettben az egyre jobb formát mutató Varga Katalin méltó társa lett a mindvégig kitűnően játszó Zalavárinak. Összessé­gében a kaposvári tungsramo­­sok megérdemelten vitték haza a két pontot. Férfiak A-csoport Dunaferr SE-Kazincbarcikai VSC 3:0 (12,6,8) Dunaújváros, 200 néző. V: Horváth, Ferenczy. Dunaferr: POP, GELENCSÉR, SZABÓ, Pricop, Zádor, Varga A. Cs: Gazsi, Varga B. Edző: Liszt Ferenc. Kazincbarcika: Nagy­­pál, Matvejenko, Berkes, Kiss, Bencsik, Pablotsky. Cs: Berzy. Edző: Dudás András. A hazaiak számára volt a nagyobb tét, mert csak győze­lem esetén maradt reményük, hogy megkapaszkodjanak az A-csoportban. Ennek megfe­lelően óriási lendülettel kezd­tek, szinte végig vezetve meg­győző játékkal már az első játszmában 8:1-re, majd 11:3-ra elhúztak. A második játsz­mában sem csökkent a hazaiak játékkedve, keményen ütve, remekül sáncolva rövid idő alatt nagy fölénnyel nyertek. A harmadik játszma elején 3:2-ig volt szoros az eredmény, majd a lelkesen játszó Dunaferr 9:2- re is elhúzott, majd a vendégek is belelendültek és 10:6-ra javí­tottak. A végjátékban azután ismét a keményebben ütő ha­zaiak kerültek fölénybe. A bajnokság állása 1. Vasas 141 43:7 29 2. Extráde SC 14­ 42:7 28 3. Tungsram 131 41:4 27 4. DTE-DSI 113 34:16 25 5. BSE9 4 30:13 22 6. MVSC8 6 29:22 22 7. Kaposvár7 7 27:25 21 8. Jászberény6 8 24:27 20 9. Szeged6 8 23:27 20 10. BVSC5 9 22:33 19 11. Szolnok5 9 21:33 19 12. Ajka SC5 8 20:29 18 13. Közgáz3 11 14:34 17 14. Pulzus SC3 11 13:38 17 15. TFSE2 12 12:36 16 16. Goodmayer­ 14 2:42 14