Nemzeti Sport, 1994. március (5. évfolyam, 60-87. szám)

1994-03-20 / 76. szám

8 NEMZETI SPORT Férfi kézilabda EB-sorsolás Fortuna, köszönjük! A nőknél március 15-én, Berlinben, majkik a férfiaknál szombaton, Lisszabonban sorsolták két csoportba az első alka­lommal kiírt Európa-bajnokság 12-12 válogatottját. A férficsapatok június 3. és 12. között Portugáliában találkoz­nak. A magyaroknak kedvezett a VUrOpOOn szerencse, mert a gyengébbnek tűnő UnnHKall ágra kerültek. Káló Sándor szövetségi nanODON­ kapitány szerint: Magyarország a Champiomtop nyolc, jó esetben a hat között vb-Portuool 1994 lezhet. A legutóbbi VB-n a 11. helyen awfuymTff végzett magyarok csoportellenfelei közül a svédek a harmadik, a spanyolok az ötödik, a dánok a kilencedik helyen végeztek Stockholmban. A portugálok és a szlovének nem vettek részt a tavaly márciusban megrendezett svédországi világbajnokságon. A szombaton elkészített EB- sorsoláson két hatos csoportba kerültek a földrész legjobb férfi kézilabda-válogatottai. A-csoport: Oroszország, Franciaország, Németország, Románia, Fehéroroszország, F­orvátország. B-csoport: Spanyolország, Svédország, Dánia, Magyaror­szág, Portugália, Szlovénia. Az A-csoport mérkőzéseit a Lisszabonhoz közeli Alma­déban, a B-csoport találkozóit pedig Portóban bonyolítják le. A csoportban a magyarok ellenfelei sorrendben: Spanyol­­ország, Svédország, Portugália, Szlovénia és Dánia. A férfi EB műsora Június 3. A-csoport (Al­­mada): Oroszország-Románia, Franciaország-Horvátország, Németország-Fehéroroszor­­szág. B-csoport (Porto): Spa­­nyolország-Magyarország, Svédország-Szlovénia, Dánia-Portugália. Június 4. A-csoport (Alma­­da): Románia-Franciaország, Fehéroroszország-Oroszor­­szág, Horvátország- Német­ország. B-csoport (Porto): Magyarország-Svédország, Portugál­ia-Spanyolország, Szlovénia- Dánia. Június 5. A-csoport (Arma­­da): Oroszország-Horvát­ország, Franciaország-Né­­metország, Románia-Fehér­­oroszország. B-csoport (Porto): Spanyolország-Szlovénia, Svédország-Dánia, Magyar­­ország-Portugália. Június 7. A-csoport (Arma­­da): Franciaország-Fehér­oroszország, Németország- Oroszország, Horvátország— Románia. B-csoport (Porto): Svédország-Portugália, Dánia-Spanyolország, Szlovénia-Magyarország. Június 8. A-csoport (Ar­­mada): Fehéroroszország- Horvátország, Németország- Románia, Oroszország-Fran­­ciaország. B-csoport (Porto): Portugália-Szlovénia, Dánia- Magyarország, Spanyolország- Svédország. A csoportküzdelmek után az azonos helyen végzett csapatok vívják a helyosztókat az 5., a 7., a 9. és a 11. helyért. Az elődöntőben: A1-B2 és B1-A2. A fináléban az elődöntő győztesei találkoznak, a vesz­tesek a bronzéremért mér­kőznek. NBI Férfiak Tungsram-Nagykanizsa-Debreceni Dózsa 27-23 (10-5) Nagykanizsa, 300 néző. V: Andorka, Schóber. Tungsram- Nagykanizsa: KÁLÓCZY - Ra­­dovics 1, Kuzmicsov 6, Kri­­­ chenbaum 4 (1), Rodek 2, Brenner 1, BJELOV 5. Cs: Mé­száros (kapus), Becskei 1, Hun­­gler, KURULTA 4, Székelyhídi 3. Edző: Nyikolaj Kavesnyikov. D. Dózsa: Cziráki - KEREKES 5, Kiss 1, Habuczki 1, Vlidegh 1 (1), DAYKA 9 (6), Zelenov 1. Cs: Áment 5, Rajna, Kriz, Pereverzia. Edző: Ökrös István. Kiállítások: 6, ill. 8 perc. Hétméteresek: 2/1, ill. 11/7. A küzdelmes mérkőzésen biztos kanizsai győzelem született. A lámpagyáriak a 39. percben már 11 góllal vezettek, de a hajrában „elfelejtettek" védekezni. Ózdi KC-Dunaferr SE 24-23 (16-12) Ózd, 1200 néző. V: Brecska, Halmai. Ózdi KC: GRAND­­JEAN - Jakab 4, KEREKES 5, Hujber 2, Deák 1, KRASZNIJ 9 (1), Csörgő 3. Cs: Fuják, Vitális, Barnóczki. Edző: Závodszky István. Dunaferr SE: Dolezsár - Kelemen 1, Bors 3, Pesei 1, RUDOLF 7 (1), György 1, Szauter 4. Cs: PULAY (kapus), VOZÁR 5, Sári 1, Juhász, Imre. Kiállítások: 4, ill. 10 perc. Hétméteresek: 1/1, ill. 2/1. Az első félidőben a hazaiak magabiztosan játszottak, és a 6. perctől kezdve végig több gól­lal vezettek. A szünet után változatos, küzdelmes játék folyt. A félidő közepén kiegyenlítettek a vendégek (20-20), majd öt perccel a befejezés előtt a vezetést is megszerezték (21-22). Ekkor az idegeik fel­mondták a szolgálatot, ketten is a kiállítás sorsára jutottak. Ezt az előnyt a hazaiak nagysz­erűen kihasználták (24-22). A Dunaferr a végén már csak szépíteni tudott. Nagyszerű játékvezetés mellett, közepes színvonalú, de harcos találkozót látottak a szurkolók. A játék összképe alapján igazságos eredmény született. Hort SE-Szolnoki Olajbányász SE 30-27 (15-14) Könyves Kálmán krt., 100 néző. V: Rózsa, Szabó. Hort SE: Sárkány - Kuzma 4, Harsányi 1, ROSTA 3 (1), SZINKO 7, KÖKÉNY 9 (5), Fekete 1. Cs: Ihász (kapus), Eöri M. 3, Gróf 2. Edző: Csík János. Szolnok: Köteles - BENDÓ 10 (4), Harta, Woth 3, Kende 2, Dávid 1, Bagdi 2. Cs: Erdélyi (kapus), Szép Kis 2, MOLNÁR 7, Rigó, Makai. Edző: Nagy Károly. Kiállítások: 12, ill. 18 perc. Hétméteresek: 6/6, ill. 5/4. Két kihagyott szolnoki ziccer után Kökényék vették át a vezetést (3-1). Jól védekeztek a csapatok, így nehezen alakul­tak ki tiszta gólhelyzetek. Kende góljával egyenlítettek a vendégek (4-4), majd váltakoz­va estek a gólok. A kipattanó labdával megiramodott Bendó, és szemfüles góllal fordított (5-6). Kuzma góljaival ismét a Horz vezetett, sőt, a 20. percben már 10-7 volt az állás. Kettős emberelőnybe kerültek a haza­iak, mégis a Szolnok szerzett két gólt (13-11). A félidő hajrá­jában Molnár góljaival felzár­kóztak a vendégek. A második félidőben is vál­tozatos, izgalmas volt a játék, és Bendó vezérletével ismét fordítottak a vendégek (17-18). Váltakozva estek a gólok, és Szinko valamint Molnár káprázatos percei következtek. A mérkőzés hajrája rend­kívül idegfeszítő volt, és az izgalmakat Kökényék bírták jobban. Nők Caola SE-Békéscsabai NKC 27-18(11-7) Zalaegerszeg, 500 néző. V: Hornyák, Vaskó. Caola SE: Bödör - UTASI 5 (2), SIP­­TERNÉ 3, Breglovics, OTUS 5, Golovsko 4, Zsohár 4 (3). Cs: Sulyokné (kapus) MAJOR B. 3, Szloboda 1, Major A. 2. Edző: Katona Sándor. Békéscsabai NKC: Kovácsné - Viczián 1, Mezőségi 2, HOCHRAJTER 9 (4), Bolla 1, Bohus 3, Kovács J. 1. Cs: Hadroga (kapus), Petri 1, Rúzs-Molnár, Valyuch, Krista. Edző: Tobak Lászlóné. Kiállítások: 4, ill. 4 perc. Hétméteresek: 5/5 ill. 4/4. A Caola villámrajtot vett, tíz perc alatt 5-0-ra vezetett. Ekkor fokozatosan felzárkóz­tak a vendégek (7-6), de újra jött a jól védekező és néha ötletesen támadó Caola, amely a hajrában ellenállhatatlan volt. DVSC-Symphonia-BHG SE 31-17 (12-8) Debrecen, 1500 néző. V: Kékes Cs., Kékes P. DVSC­­Symphonia: SZOPÓCZY - Horváth I. 3, HORVÁTH B. 6 (1), RATKÓ 3 (2), Lajterné, CSAPÓ 6, TARJÁN 1 10 (2). Cs: Szász M. (kapus), Borók 2, Rozsos 1 (1), Takács, Halcsik. Edző: Komáromi Ákos, Köst­­ner Vilmos. BHG SE: Veréczi - Siska, Minárovicsné 4 (4), CSERNUS 4, Szabó, Gábor 3, Feketéné 1 (1). Cs: Voth (kapus), SZUNYOGH 5, Pardi, Mészáros. Edző: Adorján János. Kiállítások: 2, ill. 6 perc. Hétméteresek: 7/6, ill. 6/5. Rakétarajtot vett a Debrecen (11. perc: 7-1). (Ekkor a közönség tüntetett, mert a játékvezetők a ren­dezőkön keresztül a stúdiót arra kérték, hogy a hazai gólok után a „Go West" jól ismert dallamait mellőzzék. Aztán be­letörődtek a megváltoztathatat­­lanba, és a zene a szurkolókat tovább sarkallta a DVSC biz­tatására.) Váratlanul megtorpant a hazai együttes, amelynek próbálkozásai pontatlanok let­tek, és a BHG SE Minárovicsné vezérletével és büntetőivel, továbbá Szunyogh találataival felzárkózott (8-7).­­Az egykori csapata ellen ját­szó Szunyogh Hajnalka érdekes körülmények között szerezte meg csapata hetedik gólját. Veréczi hosszan indítot­ta a játékost, Szopóczy rosszul futott ki, és Szunyogh épphogy beleért a labdába, amely az üres kapuba csörgött.) A szünet után egyértelmű volt a bajnokesélyes hazaiak fölénye. Csapó, Tarjáni és Horváth Beáta szórták a gólokat. A hajrában az összes hazai cserejátékos bizalmat kapott, amelyet szellemes, látványos kézilabdával hálál­tak meg. Spectrum-FTC-Kisvárdai SE 36-9(20-3) Népliget, FTC-csarnok, 300 néző. V: Keszi, Lövész. Spect­­rum-FTC: FARKAS A. - Kokai­né 2, TÓTH B. 6, KÖKÉNY 5, Pádár 2, FARKAS Á. 16 (7), Fiedler E. 2. Cs: Fiedler A. (kapus), Takács 1, Szarka 1, Krammer­r, Kulcsár. Edző: Németh András. Kisvárda: Bírta - Zágonyi, Nyemanyikina 1, Hollóné, Agárdi 2, Prok 3 (3), Kovács 1. Cs: Demeter (kapus), Fodor 2, Lendvai, Ignatyenko, Szántó. Edző: Berzsenyi Mária.­­Kiállítások: 4, ill. 4 perc. Hétméteresek: 7/3, ill. 4/3. Farkas Andrea és Bírta jó vé­dései vezették be a mérkőzést. Hamar kiderült, hogy a koráb­bi fővárosi sikereiket nem tudják megismételni a vendé­gek, mert a játék lassításával saját maguknak ártottak. A jól védekező hazai gárda kihasz­nálta a lehetőségeit. Németh András mester tanítványai a pozíciós játék után ziccerekből érték el góljaikat, vagy a vendégek hibái után gyors letá­madásból szerezték talála­taikat. Ebből leginkább Farkas Ágnes és Kökény vette ki a részét. Mindketten látványos gólokat dobtak. A fordulás után a vendégek továbbra is hit nélkül, bátorta­lanul játszottak, a Fradi pedig könnyedén, tetszés szerint dobta a góljait. Ritka bravúrt hajtott végre a válogatott Far­kas Ágnes, aki 16 gólja közül kilencet lőtt akcióból.­ ­ Itriv European Handball ChampionsMp Portugál 1­4 V. 76. • 1994. március 20. Sípos nem akart öngyilkos lenni Közeledik a birkózó Európa-bajnokság. Szokás szerint aranyos reményekkel várjuk az április idusán Athénben kezdődő kötöttfogású kontinensviadalt. S vérmes reményeink teljesen megalapozottak is lennének, ha... Ezt a szót felesleges használni a sportban, de azért mégis más lenne, ha a görög fővárosban teljesen felkészülten lépne szőnyegre a magyar válogatott. Az év elején Sípos Árpád, a kötöttfogás szakágfelelőse keményen kimondta: nála a teljesítmény számít! Az indul kiemelt nemzetközi versenyen, EB-n, VB-n, aki kiharcolja a jogot. Aztán Szolnokon, a Hozam Kupa Grand Prix-viadalon elindultak mások is. Erről faggattuk a szakág felelősét, hogy is volt ez?... - Azzal vágtál neki az idei feladatsornak, hogy nem érde­kel ki, hol készül, csak az szá­mít, amit a szőnyegen teljesít. Mintha feledésbe merült volna ez a felfogás, hiszen többen is elindulhattak Szolnokon, akik nem harcolták ki a részvétel jogát. Mi váltotta ki az enge­dékenységet? Sípos Árpád nem jött zavarba.­­ Tavaly a nemzetközi szö­vetség kőkeményen ragaszko­dott a döntéséhez, hogy a Grand Prix-viadalokon a házi­gazdák is csak két versenyzőt indíthatnak súlycsoportonként. Erre nagyon lecsappant a GP- versenyek száma­­ és enge­dékenyebbé vált a nemzetközi vezérkar. Nem sokkal a ver­seny előtt tudtam meg, hogy több versenyzőt is indíthatunk. - Ez mind szép, de a meg­hirdetett elv csorbát szen­vedett... - Nem szenvedett csorbát semmi, akik kiharcolták az indulás jogát, azok indulhat­tak, csak öngyilkos nem akar­tam lenni, és a váratlan lehe­tőség felcsillanásakor a legjob­baknak adtam alkalmat erőfel­mérésre. - Hát, ami azt illeti az olimpiai bajnok Farkas Péter nem remekelt a 90 kilósok között. Mi lesz vele? - Amikor felhívtam, hogy megbeszéljük az indulását, örömmel vállalta a küzdelmet. Versenykedve tehát van. Az viszont a szőnyegen kiderült, hogy nincs felkészülve. Már Garamszegivel is döntetlent birkózott, de a teljesen egál meccsen őt hozták ki győztes­nek. - Aztán rászaladt Takács Feri két válldobására... - Engem ellentétes érzések kerítetttek hatalmukba ekkor. Egyrészt elkeseredtem, hogy ilyen lentről kezdi Farkas a VB- re készülést. Másrészt meg örültem Takács két remek do­básának. Aki a zseniális értékű Farkasnak pár perc alatt el tud adni két dobást, az nagyon jól felkészített versenyző. - Tudom, még nem hirdetett csapatot az EB-re, de Farkas ott lesz Athénben? - Versenyzőként nem. A 82 kilóban a szenzációs visszatérő Komáromi Tibi indul, a 90 kilósok mezőnyében meg Takács Ferenc, Farkas legyőző­je mellett még ott van Gelénesi, a tavalyi év legjobbja is. Az meg nevetséges lenne, ha 100 kilóban kísérletezne, ahhoz nem adom a nevem sem én­­, azt hiszem, az elnökség sem.­­ Az viszont izgalmas lehet, ha Farkas és Komáromi küzd a VB szereplés jogáért, mint ahogy izgalmas lesz Gelénesi és Takács Ferenc versenyfutása is. Ez távlat, az EB meg már itt a nyakunkon. Vadász Csaba még nem készült nemzetközi mezőny ellen, Sike András nem indul az idén, lyukas még az 57, a 62 és a 100-as súlycso­port is. Van gond bőven... - Mit szépítsük, akad elég gond. De biztató jelek is van­nak. Amilyen színesen küzdött Repka Attila, amilyen meg­bízható volt Komáromi és ahogy jön felfelé Takács Jancsi és Kékes, az számomra meg­nyugtató. - Az lenne jó, ha az Európa­­bajnokság után is találnánk sok vigasztalót... - Sokat dolgozunk érte. (kaszás) Röplabda NB I A vendégek voltak otthon Férfiak, B csoport Nyíregyházi TE-Kecskeméti SC 0:3 (-6,-9,-1). Nyíregyháza. V: Semmler, Donkó. Jó: Györffi, ill. Tóth A., Kovács, Sándor. A vendégek a játék vala­mennyi elemében felülmúlták a kevesebb rutinnal rendlekező főiskolás csapatot. Tatabányai SC-MAFC Olivetti 2:3 (8, -16,11, -8, -16) Tatabánya, 200 néző, V: Grábner, ifj. Kiss. A 130 perces, rendkívül izgalmas mérkőzésen a hazai ászok közül Gubik és Geier kevés játéklehetőséget kapott, s ez meglátszott a csapat teljesít­ményén. A taktikailag felkészül­tebb főiskolások nagy küzdelem­ben megérdemelték a győzelmet. Jó: Vejtey, ill. Somodi, Fejes, Kása. Veszprém RC-Pomázi Komp­lex Building SE 3:1 (13, -12, 14, 13). Veszprém. V: Ortner, Szalai.. Jó: Klausz, Németh, Urbauer, ill. Apró, Herczeg. Az első vélemény sorsolásról Káló Sándor szövetségi ka­pitány meg­könnyebbülve értesült a sor­solás eredmé­nyéről: - Ebben a mezőnyben már nem be­szélhetünk nagyon könnyű és pokolian nehéz csoport­ról, de azt hiszem, nincs okunk a panaszra. Csalódott lennék, ha a por­tugálokat és a szlovéneket nem győz­nénk le. A további három csapattól legalább két pontot kellene szereznünk, mert így lenne esélyünk, hogy az ötödik helyért mérkőzzünk. A realitások talaján maradva, a legjobb nyolc közé jutás a célunk, mert a jelenlegi helyzetünkben ez elérhetőnek tűnik. A másik ágon óriási harcot fog vívni a világbajnok orosz, a vébé-ezüstérmes francia és a német együttes. „Kilóg" a csoportból Románia, amelynek túl erősek ezek a vetélytársak. Fehéroroszország csapatát még nem láttam, ezért nem tudok véleményt mondani róla. Horvátország meglepetést okozhat, ha visszahívja a külföldi klubokban szereplő sztárjait. A magyar bajnokság május negyedikén befejeződik, és a kerettagok rövid pihenőt kapnak. Az EB-felkészülést május 11-én kezdjük, majd június másodikén elutazunk Portugáliába. Több megbeszélés után eldőlt, hogy a Németországban kézilabdázó Marosi László nem állhat a csapat ren­delkezésére, mert a sérülése lassan gyó­gyul, és klubcsapata gyenge bajnoki szereplése lelkileg megviseli. A külföldön játszók közül Szathmárira és Borsosra számítok. Rupnik Károly, az MKSZ titkára, - Fortuna a kegyeibe fogadta csapa­tunkat. Szomorú lennék, ha legjobbjaink a másik csoportba kerültek volna, mert Oroszországgal, Franciaországgal és Németországgal szemben kisebb lenne az esélyük. Szlovéniát és Portugáliát meg tudja verni a Kaló-csapat, és a spanyolok valamint a dánok ellen pon­tot vagy pontokat szerezhet. Gyanítom, hogy az A-csoport győztese az Európa­­bajnoki címet is megszerzi. Katff PA IPARI KAPUGYÁRTÓ ÉS SZERELŐ KFT. 1037 Budapest, Zeyk Domonkos u. 17. Telefon/fax: 176-8102,188-7590. Közös és egyéni garázsokra, műhelyekre automatikus (gépi) mozgatású, távirányítású • redőnykapuk • biztonsági rácsok • alu panoráma kapuk • ISO STAHL-panelkapuk • SOMACO műanyag gyorskapuk gyártása, szerelése, szervizelése