Nemzeti Sport, 1994. május (5. évfolyam, 117-146. szám)

1994-05-15 / 131. szám

V. 131. • 1994. május 15. Férfi NB I, playoff a 5. helyért Szolnoki Olajbányász- Albacomp 73-67 (33-40) Szolnok, 1000 néző. V: dr. Valovics, Kóthay. Szolnok: Knézy (10/6), ALEXE (15/3), Góbi (8), IVKOVICS (27), Mérész (2). Cs: Tóth A. (5/3), Varga G. (1), TAKÁCS (5/3), Bódi (-). Edző: Rezák László, Tóth Zoltán. Albacomp: Sam­i (4), SZIZOV (17/6), TRUSIN (26), Matus (-), Pisch (2). Cs: Miklóssy (-), Hegedűs (7), Varga J. (3), Ranonjics (8). Edző: Vetési Imre. Az eredmény alakulása: 4. p.: 9-4, 8. p.: 13-16,13. p.: 23-20,17. p.: 31-33, 25. p.: 46-42, 29. p.: 55-45,33. p.: 62-50,37. p.: 67-62. Kipontozódott: Takács (37. p.), Ivkovics (40. p.). A Szolnoki Vásár miatt szokat­lan környezetben - az Olaj­bányász munkacsarnokában - ám a szokott módon Ivkovics kosarával indult a találkozó. Sajni egyenlített ezután, de Alexe és Góbi találataival 6-2-re válto­zott az eredmény. Knézy triplája meghozta a szurkolók hangját, ám a vendégek csökkentették hátrányukat, sőt Radonjics kosarai már Albacomp vezetést jelentettek. Ivkovics cipelte hátán csapatát, ám a piros-feketék egyre nehezebben tudták tartani az Albacomp két vendégjá­tékosát, így a vendégek vonul­hattak előnnyel pihenni. Szünet után Alexe és Góbi pontjaival, egyenlítettek a hazaiak, majd átvették a vezetést, és biztosan nyerték a találkozót. A Szolnok 1-0-ra vezet. Rezák László: - A kupára készülünk, ezért látszik a fáradt­ság csapatomon. Vetési Imre:­­ Második félideji dobóteljesítményünk kritikán aluli volt. Playoff a 7. helyért Atomerőmű SE-Falco KC 95-81 (48-32) Paks, 400 néző. V: Szabó Gy., Elmauer. Atomerőmű SE: VENCLOVAS (26/6), MOROS (13/9), Doma (4), Gergely (8/6), GULYÁS (25). Cs: Martincsek (11/9), Morgen (-), Horváth (8). Edző: Simon Károly. Falco KC: Kalamár (12/3), KÁLMÁN (31/6), MOLNÁR (18), Maár (4), Pallag (3/3). Cs: Vida (9/3), Csaplár (4). Edző: dr. Hajnal László. Az eredmény alakulása: 5. p.: 13-6, 10. p.: 21-14, 15. p.: 34-23, 27. p.: 70-43, 32. p.: 81-53, 36. p.: 85-65. Kipontozódott: Gergely (40.­­­)A hosszú bajnoki sorozat végére alaposan megfogyatko­zott mindkét csapat, mindössze nyolc-nyolc név került a jegyzőkönyvbe. A mérkőzés elején Venclovai és Gulyás révén a hazaiak vették kézbe az irányítást, Gergely pedig a lepat­tanókat gyűjtötte be. A védekezéssel kevesebbet törőd­tek a csapatok, így helyenként látványos támadásokat láthattak a nézők, főleg az ASE jóvoltából. Hét perccel a lefújás előtt már harminc pont különbség volt a csapatok között, de Mokosék ekkor már túl „lazára" vették a játékot, és a vendégek csökken­teni tudták hátrányukat. Az ASE 1-0-ra vezet. Rájátszás a 21-26. helyért Budafoki KK-Salgótarjáni KK 100-99 (42-50, 89-89) Promontor u., 300 néző. V: Forrai, Verbényi. Ld: Várszegi (29), Lugosi (20), Pólik (20), Tóth (10/6), Mészáros (10), ül. Földesi (32/9), Zsnajics (30), Skurin (17/9). Miskolci EAFC-Honvéd Bajai SE-TK 84-81 (39-48) Miskolc, Városi Sportcsarnok, 400 néző. V: Benczúr, Aranyosi. Ld: Ciocian (18), Fejes (17/6), Ádám (15/6), Kovács (14/3), Vukicsevics (8), ill. Kajtár (26/24), Halmai, Áron (13/9-13/9), Likár (9). TFSE-Battai KE 51-62 (27-28) Alkotás u., 100 néző. V: dr. Páli, Várhalmi. Ld: Bácsalmási (14), Borka (11/3) ill. Sztevanov (21), Jaramaz (14/9), Veress (10). A pont a fontos! Még fel sem dobták a labdát a férfi kosárlabda-bajnokság dön­tőjének első mérkőzésén, amikor Simon János, a sportág élő le­g­endája már gratulált Stevan ötnak, a zalaiak edzőjének. Később ugyan elmondta, hogy még a fürstenfeldi sikerhez gra­tulált a fiatal mesternek, de a márciusi és a pénteki mérkőzés párhuzama nem csupán a nosz­talgia okán került elő. Az 1955-ös EB egyik legna­gyobb magyar sztárja még a Szuper Liga-döntője után hosszan elemezte a ZTE-Gold­­sun sikerének titkát. Ötven év tapasztalata alapján nyugodtan kimondhatta: csak az marad versenyben, aki tud újat tanulni. Amikor a Népstadion hajó­padlópályáján kontinensbajnok lett a magyar csapat, még a legkisebb érintkezés is személyi hibának számított. Ma a kemény, agresszív védekezés a játék alapja. Tavaly a Limoges úgy nyert BEK-et, hogy hatvan pontnál kevesebbet dobott. Fontos lett a pont, mert kevesebb akad belőle. A Dózsa György úton is - akárcsak a stájer kisvárosban -­ akkor húztak el behozhatatlanul a kékek, amikor zónájuk áttörhetetlennek bizo­nyult. A Tungsram-Honvéd szintén megpróbált váltani, de a távoli dobások rendre lepattan­tak a gyűrűről. Megismétlődött a Szuper Liga elődöntőjének for­gatókönyve. A zalaiak olyan előnyre tettek szert, amely még a lazítást sem zárta ki. Az egykori Európa-bajnok azonban ismeri a sorozat­mérkőzések lélektanát. Nem véletlenül találták ki a playoff­­formát éppen a minden kosárlab­da példaképéül szolgáló NBA- ban. Azóta ezer helyen igazoló­dott a tétel, hogy két csapat két héten belül lejátszott öt-hét találkozóján mindig más ered­mény születik. Ebben bízhatnak a Sólymok is. Ezért nem tekin­tette lefutottnak a párosviadal sorsát egyik edző, egyik játékos sem. Hétfőre Mészáros Lajos, a fővárosiak mestere ígért áttörhetetlen falat a palánkjuk alá. Ha hinni lehet a jóslatoknak, akkor az egerszegi csarnokban sem írnak három számjegyet egyik gárda neve után sem. Az első összecsapás tizenkét tripla kosara mintha a FIBA szabálymódosító javaslatát támasztaná alá. Könnyen lehet, hogy jövőre már csak a hét méternél messzebbről elért találatok érnek három pontot. Akkor új taktikát kell majd kitalálni. A mostani bajnoki fináléban azonban még messze nem ez a részvevők legfőbb gondja. (hegedős) Vízilabda Olympos-Délker Kupa Lépéselőnyben az FTC és a BVSC-Westel Izgalmas, fordulatos találkozókat hozott a férfi vízilabda rájátszás szombat esti első fordulója. A Népligetben és a Szőnyi úton is az elődöntőbe jutásért csaptak össze a felek. A Fradi magabiztos, látványos játékkal hozta a két győzelemig tartó ütközet első találkozóját az Elektrosoft SE Szolnok ellen. A BVSC-Westel is lépéselőnybe került a Szegedi VE-vel szemben, ám igencsak szoros mérkőzésen született meg a „telefonosok “ győzelme. A második mérkőzésekre, fordított felállásban, hétfőn este 18.15-kor kerül sor. Szegeden és Szolnokon is bőven lesz miért izgul­niuk a drukkereknek. Rájátszás, az elődöntőbe jutásért, első mérkőzések BVSC-Westel-Szegedi VE 10-9 (2-2,3-3, 3-3, 2-1) Szőnyi út, 400 néző, V: dr. Kiss, Madarassy. BVSC-Westel: Ambrus - Péter 2, Bürg 1, VARGA ZS. 2, Hesz, Lihótzky 3, NÉMETH ZS. 1, SZABÓ G., Racskó, Mártz, Tiba, Balogh 1. Edző: Gerendás György. Szegedi VE: Scsegyerkin -Csapó 1, Halász, FODOR 4, MÓD 2, Molnár P., Török T., Molnár T. 1, Megyeri 1. Edző: Pozsgai Zsolt. Gól - emberelőnyből: 7/2, ill. 13/7. Négyméteresből: 2/1, ill. 0. Az ismét a világ élvonalába törő magyar póló két kitűnő kupacsapata mérkőzött. A LEN Kupában mindkettő csupán egy-egy góllal esett ki az olaszok ellen. Az elődöntőbe jutásért ez volt az első meccs és a vasuta­sok győzelemmel utazhatnak a szegedi visszavágóra. Péter Imre gyors gólját hosszú gól­csend követte, mindössze néhány kapufán csattanó lövés jelezte, hogy azért szeretnének gólt lőni a csapatok. Öt perc után aztán előnyből egyenlített a Szeged. Emberelőny gólok a második hét perc elején, aztán volt akciógól is, Varga a kapufától kapta a passzt. Szabó két látványos szerelése után szép megoldásokat láthattak a nézők. Varga Zsolt kapásból, Molnár Tamás ejtésből, Fodor pedig a vízen csúsztatva a labdát talált a hálóba. Aztán 7-7-nél kimaradt egy száz­­százalékos szegedi és bement egy ötven százalékos vasutas helyzet. Ambrus kiállítását sem tudták kihasználni a szegediek. Öt percen keresztül nem válto­zott az eredmény, aztán Bürg csípőből tüzelt, majd Németh Zsolt szerelt, úszott, lőtt és el is dőlt a meccs, 10-8. Alig több mint egy perc volt már csak hátra, amikor Mód szépített. (1-0 a BVSC-Westel javára). FTC-Elektrosoft SE Szolnok 12-5 (2-0, 4-0, 3-1, 3-4) Népliget, 200 néző. V: Németh, Kosztolánczy. FTC: KARDOS - Ürögi 1, Pardi, DR. LOVÁNYI 2, Regős, TÓTH L. 3, VAD 2, Czirok, BÍRÓ 3, Steinmetz, CSIZMADIA 1. Edző: Kásás Zoltán. Elektrosoft SE Szolnok: SŰRŰ-Pintér, Vargyas, LUKÁCS 1, Varga 1, Tóth Cs., Magyar, NAGY 2, Kiss, Boros 1. Edző: Wolf Péter. Gól - emberelőnyből: 7/5, ill. 8/2. Négyméteresből: 2/2, ill. 0. Szoros emberfogással, vala­mint behúzódással próbálták megtörni egymást a csapatok. A gólok sorozatát Tóth L. indí­totta el. A zöld-fehér center emberelőnyből, majd akcióból is betalált a szolnokiak kapujá­ba. A házigazdák az első negyedben több gólt nem értek el, de védelmük sikerrel sem­legesítette a veszélyesnek ígérkező szolnoki támadásokat. A második hét percben Bíró távoli találata nyomán már három gólra nőtt a Ferencváros előnye, majd Tóth L. bravúrral húzta Sűrű mellett a hálóba a Bíró átadásából érkező labdát. Ezután Bíró lőtt lefordulásgólt, majd dr. Loványi keze válant. A szolnokiak továbbra is nehézkesen dolgozták ki a gól­helyzeteiket és a végrehajtás is akadozott. A harmadik negyedben a szolnokiak Varga révén kihasználták emberelőnyüket. Ezzel megszerezték első gól­jukat a mérkőzésen. Foly­tatásként az FTC talált be emberelőnyből. Dr. Loványi, majd Vad bizonyultak lefog­­hatatlannak. Ezután Vad a vál­tozatosság kedvéért négy­­méteresből is büntetett. A vendégek lemaradása behoz­­hatatlanra nőtt. A befejező játékrészben a vendégek rendezték soraikat, Nagy és Boros góljaival szépítettek. A medencében az FTC taktikája érvényesült, az történt, amit a házigazdák akar­tak. A szolnokiak a mérkőzés végére elbátortalanodtak. Egyetlen szép góljuk Lukács nevéhez fűződik, aki remek ej­téssel lepte meg a Ferencvárosi Kardost.. De ezen az estén ez is édeskevésnek bizonyult a jól játszó Fradi ellen. (1-0 a Ferencváros javára). NEMZETI SPORT 11 Myőgyenyelős főpróba Nemzetközi női kosárlabda-mérkőzés Magyarország-Hollandia 73-66 (37-34) Körcsarnok, 100 néző. V: Harsányi, Missura. Magyarország: Balázs (12), BALOGH (18), SZTOJKOVICS (13), Horváth (4), Bakai (7). Cs: Csávás (6), Bagoly (5/3), Seres (-), Csák (-), Kalmár- Nagy (4), Körmendi (4). Szövetségi kapitány: Buttás Pál. Edző: Rátgéber László. Hollandia: Weeda (7), L. Maas (8), C. Maas (8), Visscher (3), VAN EMBRICQS (22). Cs: Huitzing (-), Lutterman (2), Allers (2), Lewis (10/6), Berends (-), Van de Rooy (-), Moll (4). Szövetségi kapitány: René van de Wielen. Az eredmény alakulása: 3. p.: 2-8, 8. p.: 16-16,13. p.: 27-18,19. p.: 33-32, 29. p.: 53-42,33. p.: 65-51,37. p.: 73-57. Kipontozódott: Bakai (26. p.). Nagy iramban kezdődött az összecsapás, a hollandok ke­ménysége, agresszivitása kez­detben meglepte a mieinket. Néhány perc elteltével magára talált a válogatott és Sztojkovics eredményességének köszönhe­tően fordított. A félidő közepén néhány gyors támadással sike­rült nagyobb előnyre szert tenni. A félidő hajrája a tulipánosoké volt. Támadásban szétesett a magyar csapat, a vendégek sorra szedték a lepattanókat a magyar palánk alatt és nyílttá tették a mérkőzést. Alacsony színvonalú, mindkét fél részéről sok hibával tarkított játék jellemezte a második félidő elejét. Bár Van Embricks sem­legesítése sok gondot okozott, a határozottabbá vált védekezés­nek köszönhetően sikerült néhány labdát szerezni, de a lét­számfölényes lerohanásokat nem egyszer gyermekded módon rontották el a játékosok. Csávás beállása színt vitt a válogatott játékába, meg-megvillant Balázs és Balogh is, így 15 pont fölé nőtt a különbség. Az utolsó percek­ben a cseresornak nem sikerült pontot szereznie... A győzelem ellenére csalódást okozott a magyar válogatott. Az egyénileg nem különösebben képzett játékosokból álló, a szó szoros értelmében harcos, brusz­­tolós kosárlabdát játszó narancs mezes gárda stílusa nem ízlett a lélekben talán már Vilniusban járó válogatottnak. Az első félidőben a tűz is hiányzott a lángokból. Ez elsősorban a lepat­tanóknál látszott, melyekért a tulipánosok sokkal nagyobb elszántsággal mentek és meg is szerezték őket. A második félidőben volt egy aránylag tűrhető periódusa a csapatnak, a játékosok ekkor rendesen odafi­gyeltek a védekezésre, s többször is hibázásra tudták kényszeríteni ellenfelüket. A családias légkörű, alacsony színvonalú mérkőzés nem kíván hosszabb kommen­tárt. Buttás Pál: - Szombaton a verekedés, a birkózás dominált, remélem, vasárnap a játék fog. Az első félidőben a hollandok szereztek nyolc támadó lepat­tanót, míg nekünk csak hat védő jutott... René van de Wielen: -Mindenkinek lehetőséget akartam adni. Csapatom az előző mérkőzésekhez képest javuló formában játszott. (botár) Balogh tör kosárra a holland védők gyűrűjében (Záhonyi Iván felvétele) A Janus-arcú kapitány - Az egyik szemem sír, a másik meg nevet - újságolta Patonay Imre, a férfi kosárlabda­válogatott szövetségi kapitánya. - Eredetileg tíznapos edzőtábor­ra hívták meg a csapatot június­ban Egyiptomba. Akkor csupán egy felmérő jellegű mérkőzésről volt szó. A legújabb fax szerint nemzetközi tornát rendeznek a Nílus partján a török, az orosz, a kanadai, az egyiptomi és a magyar válogatott részvételével. Hatodikként az amerikai egyete­mi bajnokság valamelyik élcsa­pata lép pályára Kairóban. Sok fiatalt szerettem volna kipróbál­ni, a VB-re készülő ellenfelek ismeretében viszont az ütőképességre is figyelni kell. Az örömöm oka ugyanaz, ami a gondokat is jelenti. Ilyen kiváló együttesek ellen nagyon ritkán akad alkalom a megmérettetésre. Igyekszünk egyszerre helytállni, tanulni és készülni . Ugyanez lesz a célja a júliusi koreai és tajvani túrának. A magyar férfi kosárlabda­válogatott június 10-én utazik Kairóba. ­ EURÓPA KEDVENC SZEXMAGAZINJA I 1