Nemzeti Sport, 1994. május (5. évfolyam, 117-146. szám)

1994-05-15 / 131. szám

V. 131. • 1994. május 15. Keddi két belőtt hetesével kezdődött a végső csata. A dán sztárgárda a megilletődöttség apró jelei nélkül kezdett, és védekezésben nem kímélte a hazaiakat. A DVSC gyorsan , ledolgozta a hátrányát, majd Tarjáni találatával már a Loki vezetett összesítésben. Ekkor - ki tudja miért? - mintha megijedtek volna Csapóék. Igaz, a szerencse is elpártol tőlük, mert a hórihor­­gas válogatott átlövő bombája mindkét kapufát megjárta, majd kifelé pattant. Astrup góljának a dán szurkolók örültek, mert négyről ismét kettőre csökkent a Viborg hátránya. Az eddig „hazai pályát" fújó bírók rendre hétméterest ítéltek a vendégeknek, de Szopóczy parádés védései kicsit megnyug­tatták Ratkóékat, akik a félidő közepén tartották négygólos­­ kupagyőzelmet jelentő előnyüket. A válogatott Kolling „duplá­zott" és újra olvadt a különbség, majd Tanderup minimálisra faragta a DVSC előnyét. Lauritsen ezúttal halványabb formában védett, mint a norvé­­giai világbajnokságon, de társai szigorú védekezéssel segítettek rajta, majd gyors ellentámadá­sokból voltak eredményesek. A félidő hajrájában a Viborg okosan, fegyelmezetten kézilab­dázott. A mieink keveset vál­lalkoztak, igaz, a vendégeken is múlott, hogy nehezen,kerültek helyzetbe. Vendéggóllal kezdődött a második játékrész, és a védekezésben is remekeltek a dánok. Az első összecsapás tapasztalatai alapján­­ a DVSC 19-10-ről feljött 21-20-ra - az volt a kérdés, melyik gárda ereje fogy el előbb. Brian Lyngholm edző nyugalomra intette játékosait, de azok emelt hangon veszekedtek egymással, miközben ismét elhú­zott a Loki. Jeddy büntetőt hibá­zott 16-13-nál, Szopóczy pontat­lanul indított, és 16-15-nél úgy tűnt, visszaesik a hazaiak lendülete, és nehéz hajrá vár a DVSC-re. A kemény, de csak helyenként sportszerűtlen összecsapás szerencsére nem durvult el, pedig a játékosok fáradtak és lankadt a figyelmük. Astrup egyenlített, és mindössze tizenöt perc volt hátra. A­ Lokibarr csak Csapó tar­totta a lelket, meg persze a lelkes B-közép, amely 18-1­9-nél nem akart hinni a szemének... Leállt a DVSC-gépezet, míg a Viborg higgadtan, okosan adogatott, ziccerig járatta a labdát (18-20), és semmi jele nem volt annak, hogy a csodásan kezdő, de elfáradó DVSC feltá­mad. Pedig ez történt. Ratkó és Tarjáni találataival egyenlített a Debrecen, majd 21-20-ra fordí­tott. De vészesen fogyott az idő. A rutinos dánoknak ekkor már semmi nem volt sürgős (22-21). Végső erőtartalékaikat ka­parták elő a mieink, és az 56. percben összesítésben újra egyenlő volt az állás (24-21). És micsoda négy perc következett­. Kapufát lőttek a dánok, aztán Jeddy is a lécet találta el. Már csak másfél perc volt hátra, és a mieink szabályta­lanságait többnyire elnéző cseh bírók passzív játékért elvették a labdát a Viborgtól. Ötven másodperccel a vége előtt a Lokinál volt a labda. A vendégek taktikai szabálytalan­ságokkal húzták az időt, majd egy debreceni támadó szabályta­lanság után megkapták a labdát. Vége., Összesítésben ugyan egyenlő volt az állás, de az ide­genben lőtt több góllal (egy találattal!) a Viborgé lett az EHF Kupa, amelyet az Európai Kézilabda Szövetség elnök­ségének tagja, Gintautas Stasilevicious adott át Anne Dorte Tanderupnak, a dán csapat kapitányának. (csubak­ simon) Háromból még semmi Női kézilabda EHF Kupa-döntő, visszavágó Sírni tudunk, nyerni nem Gigászi csatában nyert szombaton a DVSC-Symphonia, a női kézilabda EHF Kupa mégis Dániába került. A Viborg HK érett, okos kézilabdázói a döntő debreceni visszavágóján eggyel több gólt lőttek idegenben, mint Komáromi Ákos mester tanítványai, s ez eldöntötte a trófea sorsát. Ne­gyedszer jutott európai kupa fináléjába a Loki, s negyedszer sem sikerült diadalmaskodnia. Ettől azonban Debrecen továbbra is a sportág európai és hazai fellegvára marad. DVSC-Symphonia-Viborg HK 24-21 (14-12) Debrecen, 2500 néző, V: Bubenicek, Brabec (csehek). DVSC-Symphonia: SZOPÓCZY - Horváth I., JEDDI 7 (5), Tarjáni 2, Ratkó 4 (1), CSAPÓ 9, Lajterné 1. Cs: Zupkó 1, Horváth B. Edző: Komáromi Ákos, Köstner Vilmos. Viborg HK: Lauritsen - KOLLING 4, Klit 2, SÖRENSEN, TANDERUP 5, ASTRUP 5 (2), HOFFMANN 1. Cs: Larsen 3, S. Olsen 1 (1), Benda. Edző: Brian Lyngholm. Kiállítások: 6, ill. 10 perc. Hétméteresek: 8/7, ill. 3/3. Az eredmény alakulása: 5. p.: 2-1, 10. p.: 6-2, 18. p.: 10-6, 23. p.: 10-9, 36. p.: 16-13, 41. p.: 17-16, 44. p.: 18-18, 48. p.: 18-20, 56. p.: 24-21. Kuapgyőztes: Viborg HK (44—44, idegenben lőtt több góllal). Lajterné Nyilas Tünde (Debrecen) látványos mozdulattal lő kapura, Heidi Astrup már csak kapujában bízhat (Makó Éva felvétele) Esélylatolgató Márki László, a játékvezetői testület elnöke: - Legalább öttel nyernek a mieink, de nem lesz sima meccs. Dr. Jakabházy László, az OTSH alelnöke: - Láttam a Ferencváros és a Vasas első mérkőzését a döntőben. Mindkét együttesnek lényegesen kevesebb esélye van a végső sikerre, mint a Debrecennek. Ma a Loki-szív diadalmaskodik Szopóczy Brigitta kapus: - Több mint ötven százalék esélyünk van a kupa megszerzésére. Remélem, kihasználjuk ezt a lehetőséget. Jeddi Mária átlövő: - Teljesen mindegy, mennyivel, csak akkora különbséggel nyerjünk, hogy a kupát itthon tarthassuk. Csapó Erika átlövő: - Semmit sem kockáztathatunk. Biztosra kell mennünk. A hétközi edzéseken annyira akartunk, hogy szinte semmi sem sikerült. Laiterné Nyilas Tünde beállós: - Remélem, a közönségünknek nem kell idegeskednie, elég ha mi izgulunk. Komáromi Ákos edző: - Négy világbajnoki ezüstérmes, továbbá három válogatott szerepel a Viborgban. Emellett a kezdő játékosokkal azonos tudású csereemberek állnak kollégám ren­delkezésére. Úgy érzem, a csodás hazai közönség előtt hetvenöt százalékos esélyünk van a végső diadalra. Brian Lyngholm edző: - Nekünk is nagyszerű közönségünk van, kétszázan eljöttek Debrecenbe is, de­ az itteni publikum ugyancsak káprázatos hangulatot teremt. Igyekeznünk kell megfékezni a kezdeti hazai rohamokat, és akkor összesítésben megtarthatjuk az előnyünket. Női kézilabda BEK-döntő, visszavágó Az angyalföldiek emelt fővel vesztettek Hypo Niederösterreich (osztrák)­­Vasas-Dreher 25-21 (13-9) Südstadt, 1500 néző. V: Elbrend, Lövqvist (dánok). Hypo Niederösterreich: Rácz - Morhammer 3, ZIUKIENE 4, HÖGDAHL 4 (2), SYPRUVIENE 5, Mátéi­ 1(1), Prokop. Cs: Dzsandzsgava (kapus), Wagner 1, Topea, NÉMETH 3, Strass 4. Edző: Gunnar Prokop, Arne Högdahl. Vasas-Dreher: Hang - KÁNTOR 5, Kovács, Tóth A. 1, Bajcziné, VARGA 4, ERDŐS 3. Cs: Ácsbog (kapus), RAJZ 3, Tóth E. 3, Oravecz 1, György 1(1). Edző: Zsiga Gyula. Kiállítások: 6 ill. 6 perc. Hétméteresek: 3/3 ill. 2/1. Az eredmény alakulása: 5. p.: 2-0, 10. p.: 3-4, 15. p.: 5-6, 22. p.: 10-7, 26. p.: 10-9,40. p.: 17-10,52. p.: 21-17, 55. p.: 22-19. Kupagyőztes: Hypo Niederörsterreich (45-39).­ ­ Telefonjelentésünk­­(A „nagyok" találkozója előtt - mint legutóbb Budapesten -, a két egyesület serdülő csapatai mérték össze az erejüket. A szombati meccsen a bécsi lányok visszavág­tak a Fáy utcai vereségért, s 13-11-re nyertek. A piros-kékek reménységei közül Káldi Enikő öt gólt lőtt.­ A BEK-döntő visszavágóján idén is megtelt a südstadti Bundes­­sportzentrum, ahova a helyi csendőrség ellenőrzése alatt vonul­tak be a nézők. A rend őrei főleg a kevés Vasas-szurkolóra vigyáztak, de nem volt okuk a beavatkozásra. A találkozó előtt a Hypobank edző-menedzsere, Gunnar Prokop magabiztosan üdvözölte a meg­hívottakat, s elmondta: - Biztos sikert várok csap­atomtól. A klubunktól búcsúzó vá­logatott kapus, Rácz Mariann, és a többiek is jó formában vannak. Nyolcadszor kerültünk, be a BEK- döntőbe és ötödik győzelmünk kapujában állunk. Zsiga Gyula: - A hét közben átszerveztük a csapatot, mert a válogatott Tóthné Szabó Melindát megoperálták, így nem számít­hatunk a játékára. Mindent meg­teszünk, hogy tisztességesen helytálljunk. Ideges játékkal teltek az első percek, a bírók mindkét csapattól elvették a labdát passzív játék miatt. A negyedik percben esett az első gól, Ziukiene szerezte indítás­ból. Ezután Prokop mester lánya eladta a labdát, amíg ő reklamált, Kántor ügyesen megszerezte a labdát, és szépített. Amikor kissé magához tért a magyar bajnok, a sérült Tóthnét helyettesítő Tóth Andrea 3-2-re alakította az állást. A 10. percben Zsiga Gyula edző jókor reklamált, igaz, a dán bírók akkor nem adtak helyt a felszólalásának, de 10 másodperc múlva elvették a labdát a BEK-címvédőtől. Varga Márta bombagóllal egyenlített, és a következő támadást Erdős ered­ményesen fejezte be. A Vasas megszerezte a vezetést. Ezután erősített a hazai gárda. Högdahl, aki eddig csak „totyo­gott", felgyorsította a játékot, és egyenlített. A Vasas-lányok egy­mást segítve küzdöttek, és próbál­tak lépést tartani az „Európa­­válogatottal". A 22. perctől kezdve úgy tűnt, elfogy a piros-kékek ereje. A hazaiak határozottabban védekez­tek, „lőtávon" kívülre szorították Vargát és Tóthot, míg Ziukine és Sypkuviene látványos találatokkal örvendeztették meg a publikumot (10-7). A Vasast még az ág is húzta, mert Bajcziné rosszul lépett, láb­sérülést szenvedett, és nem tudta tovább folytatni a mérkőzést. A szünet előtt összekapták magukat Oraveczék, és felzárkóztak egy gólra.­­A szünetben mondta Vass Károly, az MKSZ alelnöke: - Eddig nem okozott csalódást a Vasas, nagyon jól küzdenek a lányok. Gödölné Nagy Mariann: -Élvezetes, jó mérkőzést látunk. Mindkét csapat megérdemelte, hogy a döntőbe jutott.­ A szünet után a jobb átlövőket felvonultató Flypobank állva hagyta a Vasas-Drehert. Högdahl ismét kitűnően mozgatta társait, Ziukiene pedig teljesítette feladatát, amiért szerződtették: számolat­lanul lőtte a gólokat. A játékvezetők - lehet, hogy a nagy melegtől - elvesztették a fonalat. Olyasmire vetemedtek, ami ebben a teremben nem gyakran történik: két hazai játékost is kiállítottak egymás után. A kettős emberelőnnyel a piros­kék csapat nem tudott élni, sőt gólt kapott. Az utolsó negyedórában a Vasas mestere kapust cserélt, majd bejött Rajz, valamint Tóth Edina is, akiknek sikerült új színt vinni a játékba (21-17). A Hypóban a magyar válogatott Németh Helgának is megjött a lövőkedve a második játékrészben. A végjáték­ban még volt esélye a Vasasnak, hogy csökkentse hátrányát, de a találkozót biztosan nyerte meg a Hypo. Ötödször került a BEK-trófea a Prokop-gárda értékes djai közé.. Vacsek György így látták Gunnar Prokop: - A döntő sosem szép. De ezúttal magas színvonalú játékot láthattak a nézők. A pályán rendszerint az történt, amit mi elképzeltünk. A szünet után megvillantottuk igazi tudásunkat. A Vasas-Dreher idén klasszissal jobb játékerőt képviselt, mint a tavalyi fináléban. Bízom benne, hogy a sikersorozatunk még sokáig tart. Zsiga Gyula: - Gratulálok csapatomnak, mert újra kitűnő mérkőzést játszott a címvédővel. A negyvenedik perctől vert helyzetből álltunk fel, s kérdésessé tettük a Hypo-győzelmet. Varga, Erdős, Kántor és Rajz csodálatos formában ját­szott. Erdős Éva: - Otthon vesztettük el a döntőt, mert ma igazán mindent megtettün­k, hogy szorossá tegyük a mérkőzést. Kántor Anikó: - Örülök, hogy segíthettem csapatomat, de nagyon fáj a derekam. Csütört­ökön dől el, hogy végigjátszom-e a bajnokságot, vagy megműtenek. Meszéna Miklós: - Ma lezárult egy fejezet. Bízom benne, hogy jövőre ismét sikerül­ jó csapa­tot összehoznunk. Ehhez új játékosok kellenek, de megfelelő támogatásunk van arra, ho­gy akár külföldről is igazoljunk nemzetközi szintű átlövőket. Rácz Mariann: - Bozsovics és Tóthné sérülése miatt mindkét csapatban taktikai változtatások történtek. A magyar átlövő hiányában felgyorsult a Vasas játéka. Magamról annyit, ma volt az utolsó, ötvenedik BEK-mérkőzésem. Lehet, hogy Ausztria csapatában az Európa-bajnokságon még szerepelni fogok. Laurencz László szövetségi kapitány: - Az elején nem ijedt meg a Vasas, úgy nézett ki, hogy sikerül meglepnie ellenfelét. Tartása volt a csa­patnak, s ez egészen más felfogású társaság, mint a tavalyi volt. Megmutatta, hogy emelt fővel is lehet veszíteni. Végszó Szopóczy Brigitta: - Egyedül rajtam múlott... Gyengén védtem, és a társaim hiába tették ki a lelküket. Dühös és szomorú vagyok egyszerre. A közönségünk ismét csodálatosan szurkolt. Csapó Erika: - Harmadszor szerepeltem európai kupadöntős csapatban, és ismét a vert sereg tagjaként hagytam el a pályát. Nem vigasztal, hogy három góllal nyertünk, hiszen összesítésben elbuktunk. Éjszakákon át nem aludtam, gondolatban százszor lejátszottam a mai meccset. Lehet, hogy nekem semmi nem sikerül? Ilyen lehetőségünk talán soha többet nem lesz. A többiek szerint nagyon jól játszottam, a kupa mégsem az enyém, illetve a mienk. Horváth Ildikó: - A védekezésünkkel nem volt baj, de a támadásainkat meghatározta, hogy Csapót végig szorosan őrizték. Ezzel együtt simán kellett volna nyernünk. Lajterné Nyílas Tünde: - Szófiában, a KEK-döntőben is így buktunk el a Radnicski Beograd ellen, mert öttel nyertünk itthon és ugyanennyivel kaptunk ki a visszavágón. Elképesztően balsz­erencsések vagyunk. Komáromi Ákos: - A jobbtól kikapni nem szégyen. Megérdemelten nyertek a dánok. A második félidő közepén lelki­leg és fizikailag összeroppant a csapatom. Több jobb egyéni képességű játékosa van a kollégámnak. Nem volt véletlen, hogy Dániában is kilenc góllal vezettek, de ott a második félidőben „elszórakozták" a meccset. Brian Lyngholm: - Egész héten bíztam a sikerben, mert a lányok is derűlátóak voltak. Nagyon büszke vagyok a csapatom teljesítményére, főleg védekezésben volt jobb, mint otthon. Medgyessy Sándorné, a csapat korábbi válogatott irányítója: - A sírból hoztuk vissza a meccset, és akkor azt gondoltam, hogy miénk lesz a kupa. Nagyon sajnálom a csapatot, de gyorsan meg kell emésztenie a kudarcot, mert az élet holnaptól még­­ tovább. Nem azt játszották a mieink, amit a viborgi második félidőben. Egy ember nem tudja megnyerni a mérkőzést. Török Tibor, a Hódos Im­e Sportcsarnok igazgatója: - Egy héttel korábban én is ott voltam Dániában, ahol a lányok küzdeni tudásból jelesre vizsgáztak. Ezzel itt sem volt baj, de­ a hihetetlen idegi terhelés miatt sokat hibáztak. Sinka László, az MKSZ főtitkára: - A káprázatos, vérbeli kupadöntőn Fortuna elpártolt a DVSC-től és a csodálatos közön­ségétől. A debreceniek mindent megtettek a sikerért. Szerintem Tanderup és Csapó volt a mérkőzés hőse. Pelles Tibor a DVSC-szurkolók klubjának vezetője. - Tudásuk alatt játszottak a mieink, és ezúttal a játékvezetőket sem okol­hatják a fiaskóért. NEMZETI SPORT 9 A hummel magyarországi képviselete értesíti kedves vásárlóit, hogy az 1994-es tavaszi-nyári kollekciója már megvásárolható MÁRKABOLTJÁBAN (1015 Bp. Donáti u. 44. Telefon/fax: 201-6777/257 m.) • szabadidőruhák joggingok • sportmezek, shortok • teniszruhák, pólók • sporttáskák