Nemzeti Sport, 1994. november (5. évfolyam, 299-328. szám)

1994-11-03 / 301. szám

14 NEMZETI SPORT V. 301. • 1994. november 3. Kilenc-null a spanyol UEFA-kupa, 2. forduló, visszavágók­­ UEFA-kupa, 2. forduló, visszavágók Franciaország: Klausz két vállra fektette a franciákat Úgy tűnik, a franciák nem tanultak az izraeliek és a bolgárok elleni pél­dából, megint nagy mellénnyel indul­tak neki az UEFA- kupa visszavágói­nak. A keddi L’Équipe is beleesett az „előre lefutott meccs” szindrómába. A lap dicsérte a még versenyben levő négy klubot, azt írván: régen fordult elő, hogy mindegyik csapat állva ma­radjon és hozzátette, erre most min­den esély megadatott a Nantes, a Can­nes, a Bordeaux és az OM számára. Vegyük időrendben a négy mérkő­zést. Természetesen a Nantes kezdett a legkorábban, hiszen a kanárik Moszk­vába utaztak. A Békéscsabát kiverő Tyeksztyilscsik a fővárosi Dinamó sta­dionjában látta vendégül a sárgákat. A bokáig érő sárban a franciák kezd­tek jobban, Karembeu már a nyolcadik percben „lefújhatta" volna a meccset. A kezdőkörben elcsent labdát végigvezet­te az orosz térfélen, ám Filimonoval szemben állva megcsúszott és bár a cse­le sikerült, annyira kisodródott, hogy már csak a beadásra mert vállalkozni. A paszból Ovédec nagy gólt akart rúgni, de hat méterről a kapu fölé bombázott. A második játékrész már jobban indult: a 47. percben Ovédec csúszkált két vé­dővel a nyakán a 16-os vonalánál, majd fordulásból lőtt. A labda felpattant az egyik védő lábán, és a meglepett Filimo­­nov felett a hálóba hullott. A második találat hasonlóan szerencsés volt: egy előreívelés „belerottyant" a sárba, a vé­dők elfutottak a labda mellett, így Ové­dec nyugodtan guríthatott a rövid sa­rokba. A hazaiak erejéből csak szépítés­re futotta: a 67. percben Novocsenko 25 méteres szabadrúgása után Marraud csak kiütni tudta a labdát, és a kipatta­nóra érkező Polsztjanov közelről a kapu közepébe lőtt. Tyeksztyilscsik-Nantes 1-2 (0-0) Moszkva, 1000 néző. Vezette: Olsen (norvég). Gólszerző: Polsztjanov 87. p., ill Ovédec 47. és 63. p. TYEKSZTYILSCSIK: Filimonov -­­ Morozov (Polsztjanov, 63. p.), Minyejev, Zsabko, Jugyin - O. Morozov, Novocsen­­ko, Rozin, Pimenov - Natalusko, Filip­­pov. NANTES: Marraud - Le Tüzet, Cap­ron, Lecroix, Jagnol - Makélélé, Karem­beu, Feni, N'Doram (Loko, 80. p.), Ped­­ros - Ouédec (Cauet, 71. p.). Továbbjutott: a Nantes, 4-1-gyel A cannes-i találkozó nem a legjobb előjelekkel kezdődött, mert a játékosok a hét elején erősen nehezményezték edzőjük, Szafet Szusics diktatórius módszereit. Amikor egy csapat nem (csak) a futballal foglalkozik, az általá­ban a pályán üt vissza, így történt ez a Cannes esetében is. Pedig a südstadti 1-1 után az Admira Wackerért nem adott volna senki egy fa­batkát sem, hiszen a csapatot az Osztrák­kupából egy két osztállyal alacsonyab­ban fuballozó együttes verte ki, ráadá­sul a bajnokságban is egyik vereség a másik után ért, a legutóbbi például­­ öt­gólos volt! Nos, az első félidő azt mutatta, hogy a labdarúgásban minden lehetséges. Az Admira Wacker egy támadásból és két szögletből három gólt ért el! A 8. perc­ben Litovcsenko kiugratta Mayrlebet, aki a kapus mellett laposan begurította a labdát a hálóba; a 17. percben Litov­csenko bal oldalról beívelt szögletére Klausz emelkedett toronymagasan a többiek fölé és fejelt védhetetlenül a léc alá, majd a 24. percben az ukrán közép­pályás jobbról ívelt be szögletet, a védők Schiener elé fejelték ki a labdát, aki 20 méterről lőtt, s labdája a lábak között a hálóba surrant. Végig a hazaiak rohamoztak, ám elég­gé fejetlenül, ami a váratlanul kapott gó­lok miatt érthető is volt. Amikor röviddel a második félidő kezdete után Koziika Schiener hibájából szépített, felcsillant a hazaiak előtt a remény, hogy talán meg­fordíthatják az eredményt, ám az 56. perc­ben Klausz elfutott és pontos lövésével két vállra fektette a franciákat. A továbbiak­ban gyors kontrákból Klausznak és Mayr­­lebnek is újabb gólhelyzete akadt, lövése­ik alig kerülték el Lemasson kapuját. Didi Constantini nyilatkozata a mérkő­zés után: „A franciák nagyon lebecsültek bennünket. Mi minden helyzetet kihasz­náltunk, ők egy csomót elpuskáztak." Szafet Szusics is nyilatkozott ugyan, de eléggé morózusan tette, és a történ­tek elemzésére sem vállalkozott: „Azt hiszem,­obb lenne, ha csendben marad­nék, hiszen ilyenkor minden beszéd feles­legesnek, hiábavalónak tűnhet. Az oszt­rákoknak öt helyzetük volt, ebből né­gyet berúgtak, mi a tizenötből csak ket­tőt tudtunk értékesíteni. Amióta a fut­ball tölti be az életemet, ez volt a legna­gyobb csalódásom." AS Cannes-Admira Wacker 2-4 (0-3) Cannes, 12 000 néző. Vezette: Zen Ruffinen (svájci). Gólszerző: Koznika 49. p., Charvet 87. p., ill. Mayrleb 8. p., Klausz 17. és 56. p., Schiener 24. p. Kiál­lítva: Mayrleb 85. p. CANNES: Lemasson - Rascke, Aya­­che (Sauvaget, 48. p.), Pollet (Charvet, 29. p.), Delmotte - Durix, Vieira, Mico­­ud, Bedrossian - Kozniku, Horlaville. ADMIRA: Knaller - Gager - Zingler, Gráf - Binder (Bacher, 58. p.), Schiener, Kogler, Litovcsenko (Hacker, 83. p.), Pa­­nis - Mayrleb, Klausz. Továbbjutott: az Admira, 5-3-mal. Klausz mellett még egy magyart emle­gettek gyakran a keddi kupanapon Fran­ciaországban: Vágner László játékvezetőt. Az OM-Sion mérkőzésen - helyi megítélés szerint - nem tudta kellőkép­pen megfegyelmezni a csapatokat, még a kiosztott hat sárga lap ellenére sem. Fordított ítéleteivel, erélytelenségével gyakran borzolta mindkét csapat idege­it, többször is előfordult, hogy a franca és svájci játékosok egymásnak ugrottak, Vágner pedig tűrte mindezt. Az egyik legfájdalmasabb példa - idézi több lap: Lehmannba a Sion kapujába, Germain alattomosan belerúgott, Vágner pedig az elterülő svájcinak adott sárgát­­ szí­nészkedésért. Az OM öt perc elteltével már tudta: ezen az estén négy gólt kell szereznie, ha továbbjutással szeretné megajándé­kozni 42 ezer szurkolóját. Két, a '93-as BEK-győztes csapatból visszamaradt „hírmondó" követett el olyan hibát, amelyért egy amatőr csapatnál is hóna­pokig csak a szerelést hordhatnák társa­ik után. Egy előreívelést Casoni kísért Barthez felé, a kapus azonban sután mellényúlt a labdának, amely az érkező Kunz elé pattant, s neki nem okozott gondot az üres kapu „eltalálása". „Tizenegy szuperszonikus repülőgép lesz a pályán" - ígérte a találkozó előtt Bernard Tapie, ám az első félidőben bebi­zonyosodott: gőzmozdonyhoz sem na­gyon hasonlítható a nehézkesen mozgó OM. A szünetben valószínűleg alaposan kiosztotta játékosait Tapie, mert Casoni­­ék valóban szuperszonikus sebességre kapcsoltak. Libbra két kapáslövésével (46., 64. perc) és Ferreri lapos gurításával (72. perc) fordított a Marseille, ám az áhí­tott negyedik gólt már nem sikerült meg­szereznie a hátralévő negyedóra alatt. O. Marseille-Sion 3-1 (0-1) Marseille, 40 000 néző. Vezette: Vág­ner (magyar). Gólszerző: Libbra 46. és 54. p., Ferreri 72. p., ill Kunz 5. p. O. M.: Barthez -Jambay, Wacouboué, Casoni, Marquez ,** Révület: De Wolf, Dile - Ferreri, Cascarino, Libbra. SION: Lehmann - Oggier, Giannini, Geiger, Herr - Wicky, Bonvin, Kari, Or­­lando - Kunz, Marin. Továbbjutott a Sion, 3-3-mal, idegen­ben lőtt góllal. „Nincs pardon!"­ címmel szedi le a ke­resztvizet a L'Equipe a Bordeaux-ról. Pe­dig minden úgy indult, mint a mesében: Festilloles már a 18. percben vezetést szer­zett a hazaiaknak. Innentől kezdve azon­ban mintha csak a hosszabbításra vártak volna a gironde-iak, egyszerűen ráültek a labdára, ők lassították a játékot. A 70 perc­ben Strojek színházba való alakítással dob­ta fel magát a 16-oson belül. McCluskey, a skót bíró pedig nagyon fogékony lehet a művészetek iránt, mert habozás nélkül büntetőt ítélt. Walczak egyenlített, s ezután már esélyese sem volt a Bordeaux-nak, sőt öt perccel a vége előtt Rucz hagyott ki or­dító helyzetet. Tóni, a franciák portugál edzője egyetlen mondatot tudott kipréselni magából a találkozó után: „Úgy látszik, játékosaim nem értenek meg engem..." G. Bordeaux-GKS Katowice 1-1 (1-0) Bordeaux, 20 000 néző. Vezette: McQuskey (skót). Gólszerző: Festilloles 18. p., ill. Walczak 70. p. (11-esből). BORDEAUX: Huard - Toyes (Fofana, 78. p.), Fischer, Sénac, Lizarazu - Dutu­­el, Fournier, Festilloles (Witschge, 59. p.), Zidane - Valdek­, Dugarry. GKS KATOWICE: Jojko - Maciejews­­ki, Swierczewski, Ledwon, Wegrzyn, Borawski (Janoszka, 67. p.) - Sermak (Walczak, 46. p.), Kucz, Strojek, Niko­­dem-Wolny. Továbbjutott: a Katowice, 2-1-gyel. Németország: Sovány volt az előny - mondta Híró A kedd német mérlege: két öt-nullás győzelem. Érdekes, hogy az eredmény nem csak nekünk kínálja a párhuzamot, hiszen a román rádió riportere például így búcsúzott tudósítá­sa után: „Nagy zakót kapott a Rapid, de hál' istennek a Kis­pest is ilyet visel..." A frankfurtiak edzője, Jupp Heynckes érthető elégedettség­gel nyilatkozott. Mondandójá­nak legérdekesebb gondolata: „Győzelmünk még fölénye­sebb lett volna, ha csapatomból nem akar mindenki gólt rúg­ni." A Rapid trénere, Viorel Hizo szerint a románok továbbjutási esélye még Bukarestben elú­szott, a 2-1 -es győzelem túl so­vány egy Bundesliga-csapat el­­len.Sajnáltam, hogy Vladoiu kihagyta a 11-est, reméltem, hogy egy góltól esetleg lendü­letbe jövünk." " Feledhető első negyedóra után a 20. percben megvillant a Kai­­serslautern. A svájci válogatott Sforza a jobbösszekötő helyéről ugratta ki Kakát, aki futtából ka­pura suhintotta a labdát, a vete­rán Lars Hogh azonban vetődve hárított. A 35 esztendős kapus egyébként hajdanán kihagyha­­tatlannak számított a dán válo­gatottból, az 1986-os mexikói vi­lágbajnokságon ő őrizte a dán nemzeti tizenegy hálóját. A 32. percben ismét Hogh bi­zonyította, hogy öregségére sem felejtett el védeni. Andy Brehme jó huszonöt méterről szúrta rá a labdát, amelyet - a jobb sarok előtt - vetődve csípett el a kapus. Szünet után előbb Thorup té­vesztett közelről, majd Pedersen bólintott Melvang beadása után centiméterekkel a jobb felső sa­rok mellé. A 64. percben a csereként be­állt Martin Wagner 26 méteres szabadrúgásból ágyúzott a bal sarokra, Hugh azonban villám­gyors vetődéssel ott termett, és kipiszkálta a labdát. Továbbjutott az Odense BK, 1-1-gyel idegenben szerzett góllal Odense BK-1. FC Kaiserslautern 0-0 Odense, 14 200 néző. Vezette: Leduc (francia). Kiállítva: Ritter (79. p.). ODENSE: Hagh - Nedergárd, M. Hemmingsen, J. Hansen, Schjoberg - C. Hemmingsen, Bisgárd (Sangüd, 67. p.), Detlilef­­sen, Pedersen (Hjorth, 75. p) - Thorup, Melvang. KAISERSLAUTERN: Reinke - Roos, Kadlec, Ritter - Lusch (Wagner, 46. p.), Hengen (Kuntz, 46. p.), Sforza, Hamann„Breh­­me - Kuka, Haber. 1 4 Óriási élmény volt.• Ám Klausz Lászlót a kupaforduló magyar hősét már „otthon", Bécsben sikerült elérnünk. Érthetően bol­dogan beszélt csapata váratlan sikeréről - Bármiben lefogadom, hogy te sem számítottál továbbjutásra. - Minek tagadjam, ez valóban így van. Az elője­lek nem voltak túl biztatóak. A legutóbbi bajnoki fordulóban az Austria Wientól öt-nullra kaptunk ki. - Aztán rúgtatok egy négyest Cannes-ban... - Óriási élmény volt ez a meccs. Rögtön hozzá kell tennem, sokkal erősebben álltunk fel, mint az utóbbi hetekben. Végre beszállt Litovcsenko és Mayrleb. Velük alaposan feljavult a támadójátékunk. Persze a sikerünkhöz az is kellett, hogy a franciák sokkal, de sokkal rosszabbul játsszanak, mint az első mérkőzé­sen. Óriási csalódás volt nekem a Cannes, többet vártam tőle. De emiatt aligha kell keseregnem.­­ Két gólt szereztél. Hogyan találtál be a kapuba? - A másodikat fejjel szereztem, méghozzá szöglet után. Remekül jött középre a labda, s én nyolc méterről találtam be. Aztán a negyediket is én szereztem, egy tizenhárom méterről leadott lövésből. Ez a második találatom nagyon­ na­on kellett, hiszen akkor már három-kettőre feljöttek a franciák és a levegőben égott az egyenlítésük. Húsz perc volt hátra, s akár még ki is eshettünk volna. - Mennyiben lett más a játékod Ausztriában? - Szinte mindenben változtam. Hihetetlen, de itt mindenki lő! Otthon a jobb­nál jobb helyzeteket kerestük, Ausztriában viszont minden helyzetből tüzelnek, s ezt már én is átvettem. - Elnézve az UEFA-kupa mezőnyét, már aligha jut könnyű ellenfél az Admi­­rának. Te melyik csapatot szeretnéd? - Talán a Katowicét vagy a Nantes-ot. A Real ellen fantasztikus lenne játsza­ni, de ha lehet, akkor még ne a következő körben. S. G. gyű­lőc SZEPESI GYÖRGY-LUKÁCS LASZLO-HEGYI IVÁN Válogatott-gyűjtemény (Magyar labdarúgó-válogatott krónikája) Volt egyszer egy nagysikerű könyv: Felejthetesen kilencven percek címmel ért meg több ki­adást. A futball ’93 szerkesztősége gondolt egy merészet, s a futball évkönyv kiskönyvtára soro­zatában megjelenteti Szepesi György-Lukács László-Hegyi Iván Válogatott-gyűjtemény (korábban Magyar labdarúgó krónika ideiglenes című) háromkötetes munkáját, mely a magyar labdarúgó válogatott történetét dolgozza fel sok érdekes történettel és statisztikával. I. kötet ideiglenes címe: Bécstől-Budapestig (A kezdetek...). Feldolgozott időszak: 1902. októ­ber 12., Magyarország-Ausztria 0:5 (0:3), Bécs - 1943. november 7., Magyarország-Svédország 2:7 (2:2), Budapest. II. kötet ideiglenes címe: Budapesttől-Marseille-ig (Puskásék tündöklése - Mészölyök buká­sa). Feldolgozott időszak: 1945. augusztus 19., Magyarország-Ausztria 2:0 (2:0), Budapest - 1969. december 3., Magyarország-Csehszlovákia 1:4 (0:1), Marseille. III. kötet ideiglenes címe: Belgrádtól-Brüsszelig (A hanyatlás korszaka). Feldolgozott idő­szak: 1970. április 12., Magyarország-Jugoszlávia 2:2 (1:1), Belgrád - 1994. június 9., Magyar­­­ország-Belgium 1-3 (0-2), Brüsszel. (Ezt a kötetet szántuk a már korábban meghirdetett Marse­­ille-től Reykjavik-ig címmel!) Ára: 1496 Ft (áfával) • Megjelenik: 1994. december 10. Megrendelhető: P & L Grafika Bt., 1116 Budapest, Rátz László u. 11. Telefax: 186-2473 A kiadvány nem kerül könyvterjesztői forgalomba!