Nemzeti Sport, 1995. szeptember (6. évfolyam, 238-267. szám)

1995-09-24 / 261. szám

VI. 261. • 1995. szeptember 24.­ ­­­ Keserű szájízzel... Tenisz Davis-kupa, a Világcsoportba jutásért A csoda 82 percig tartott A szombati páros találkozóra még a legvérme­­sebb szurkolók is bekalkulálták a Markovits, Kö­ves duó vereségét, mert a háló túloldalán a világ legjobb kettőse, Woodforde és Woodbridge állt. Már annak is örültünk volna, ha egyetlen szettre futja Kövesék erejéből. Hatalmas meglepetésre nem is egy, hanem mindjárt két játszmát raboltak az ellenféltől - mivel ez az első kettő volt, 2:0-ás vezetésre tettek szert. Innen azonban mintha „elvágták” volna. A vendégek ettől kezdve azt csináltak a pá­lyán, amit akartak, s így az ausztrál csapat két nap után 2-1 -es vezetésre tett szert. a® Tarpay László, Válfi Tamás Magyarország-Ausztrália 1-2 Markovits, Köves-Woodforde, Woodbridge 2:3 (6:1,7:6,0:6,3:6,2:6) MINDENKI belátta, hogy a legnehezebb dolga a Markovits, Köves párosnak lesz, mivel el­lenfelük a csapatként és az egyé­nenként jegyzett páros világ­­ranglistán is élen áll. Woodforde pályafutása során harmincöt, Woodbridge pedig harminc­négy tornagyőzelmet aratott, ebből huszonhatszor egymás ol­dalán győztek. Az utóbbi három wimbledoni bajnokságot meg­nyerték, sőt, az idei US Openen sem találtak legyőzőre. Ezzel szemben Markovitsék a következőt tudták felvonultatni: legnagyobb sikerük, hogy nyer­tek már hetvenötezer dollár összdíjazású tornát, s életük leg­jobb ranglistahelyezésével büsz­kélkednek. A DAVIS-KUPÁBAN ponto­san az a legszebb, hogy felbo­rulhat a papírforma. A magyar duó az első játszmában szár­nyalt, hibátlanul teniszeztek, le­radírozták a pályáról a földgo­lyó legjobb kettősét. Úgy játsza­doztak az ausztrál párossal, mintha egy hazai első osztályú verseny második fordulójában ütögetnének. A 6:1-es ered­mény kialakulásához Kövesék­nek mindössze huszonegy percre volt szükségük. A folytatásban kiegyenlítő­dött a hatalmas különbség, mindenki hozta a szerváját (Kö­ves 5:4-nél szettlabdát rontott), így rövidítésre került sor. A magyar duó két játszmalabdát is hárított, majd 6:7-nél jött a harmadik. Ekkor Woodbridge röptéből hátbalőtte partnerét, majd kettős hibát vétett, így Markovitsék jutottak játszma­labdához, amit ki is használtak. A HARMADIK szett ugya­núgy alakult, mint az első, de éppen fordított előjellel: csak az ausztrálok voltak a pályán, s 6:0-al szépítettek. Sőt, a negye­dikben 4:1-es vezetéshez jutot­tak. Mindenki várta azt a pilla­natot, amikor a hazai kedven­cek feltámadnak. Meg is tették, mert egy adogatáselnyeréssel feljöttek 4:3-ra, sőt, három gém­labdájuk is volt. Ha ezt értéke­sítik, akkor talán másképp ala­kulhatott volna az eredmény, így viszont kikaptak. A MÉRKŐZÉS után minden­ A HEINEKEN A DAVIS-KUPA HIVATALOS TÁMOGATÓJA is nagyon „jókedvű" volt: a magyarok azért, mert csak ki­csikartak két szettet a világelső párostól, az ausztrálok viszont a sírból hozták vissza a meccset. Megkérdeztük Markovitstól és Kövestől, milyen taktikát vá­lasztottak a félelmetes duó el­len. Elmondták: semmi különö­set, pontosan tudták, milyen já­tékerőt képviselnek a vendé­gek, így megpróbáltak úgy te­niszezni, ahogy szeretnek. - Külön-külön egyikre sem játszottunk- toldotta meg Mar­kovits -, hiszen ez a két sport­ember a világ első, és második számú páros játékosa. Ami a második szett végén történteket illeti:­­Markovits megindult a játékvezető irányá­ba, s közben ordított. A játékost Benyik János szövetségi kapi­tány fogta vissza - a szerk.). Markovits elmesélte, hogy Woodbridge a vesztett játszma után egy egészen csúnya szót mondott neki, amit ő pontosan értett. Nem értette viszont, mi­ért tesz ilyet a világ egyik leg­jobb teniszezője. KÖZBEN megérkeztek az ausztrálok is az interjúszobába, s a két fiú tisztázta egymás kö­zött a történteket. Woodbridge elmondta, ő csak saját magát szidalmazta, eszébe sem jutott Markovitsra „célozni". Visszatérve a mérkőzéshez, azt is megtudakoltuk Kövestől, miért esett vissza annyira a har­madik játszmában. - Mert pszichikailag és fizi­kailag is elfáradtam. Benyik János szövetségi kapi­tányt arról faggattuk, hogyan értékeli a látottakat. - Elégedett vagyok a két fiú teljesítményével - jelentette ki -, pompásan megállták a helyü­ket. A negyedik játszmában még volt esélyünk, hiszen kie­gyenlíthettünk volna. Az auszt­rálok azonban erősítettek, s ez­ Világcsoport, elődöntők Moszkva: Oroszország-Németország 1:2 Kafelnyikov, Olhovszkij-Bec­­ker, Stich 7:6,6:4,2:6,6:7,7:5. Las Vegas: Egyesült Államok-Svédország 2:0 Sampras-Enqvist 6:3, 6:4, 3:6, 6:3, Agassi-Wilander 7:6,6:2,6:2. A Világcsoportba jutásért. Hamilton: Új-Zéland-Svájc 0:3 Downs, Hunt-Hlasek, Rosset 6:7,1:6,1:6. Újdelhi: India-Horvátország 2:1 Bhupati, Paes-Hirszon, Ivani­­sevics 4:6,7:5,6:3,7:6. Prága: Csehország-Zimbabwe 2:1­yel végképp eldőlt a mérkőzés. Ami a vasárnapot illeti: haj­tunk, küzdünk és meglátjuk. - Nem kezdtünk igazán jól - mondta Woodforde -, ám ponto­san tudtuk, hogy az ötjátszmás meccseken mindig a jobbik páros győz. Az első két szettben igye­keztünk kifigyelni a gyengéiket, s úgy tűnik, sikerült megtalálni azokat. Hogy egy kicsit zavart voltam az elején? Nos, ma volt a szülinapom, s túl sok gratulációt kaptam. Szerintem is a negyedik Suk, Vácek-W. Black, B. Black 6:1,3:6,6:2,2:6,6:8. Casablanca: Marokkó-Franciaorszá­g 0:3 El Aynaoui-Boetsch 7:5, 7:5, 5:7, 4:6, 0:6; El Aynaoui, Ara­­zi-Forget, Boetsch 3:6,2:6,2:6. Oslo: Norvégia-Belgium 0:3 Pedersen, Ruud-De Wulf, Norman 6:7,1:6,4:6. Caracas: Venezuela-Dánia 1:1 Ruad-Carlssen 3:6, 6:3, 3:6, 2:6; Pereira-Fetterlein 6:2,6:2,7:6. Mexikóváros: Mexikó-Spanyolország 1:1 Herrera-Bruguera 3:6, 4:6, 6:3, 6:1, 1:6; Lavalle-Berasategui 7:6, 7:6,6:3. szett nyolcadik játéka volt a dön­tő, ha azt a magyarok nyerik, ak­kor minden megeshetett volna.­­ A két Woody null-kettőnél odajött h­ozzám, és megkérdezte tőlem: „ideges vagy John bácsi?" - tréfálkozott Newcombe kapi­tány. - De még mennyire, vála­szoltam nekik. Erre ők: „akkor nyerünk!" Komolyra fordítva a szót, vasárnap még minden meg­történhet. Ez a gyönyörű ebben a játékban, és a Davis-kupában: egyszer fenn, egyszer meg lenn. FILA Heineken © DAVIS CUP A pálya minősége A Kisstadionban külön erre az alkalomra épített salakos pálya minőségét sok kifogás ér­te. A talaj minősége még a megfelelő jelzőt sem kaphatja meg, nemhogy a kiválót. Természete­sen minden mérkőzésen egyszer-kétszer elő­fordul a pályahiba, azaz a labda nem úgy pat­tan, ahogy azt a játékos várná. A válogatott találkozón még a teniszhez még nem értők is láthatták, gond van a pálya minő­ségével. Még a nyugodtságáról és csöndessé­géről közismert Krocskó is szidta a talajt pénte­ken, miután négy percen belül háromszor nem pattant fel a labda, hanem egyszerűen az első földet érés után tovagurult. A fentiek az ausztráloknak sem tetszenek, esetleg még írhatnak is a Nemzetközi Tenisz Szövetség címére, egy, a pálya minőségét bírá­ló levelet. Ebben az esetben a kérdés eldöntésé­re a találkozó döntnökét is segítségül hívhat­ják, aki minden bizonnyal szintén tapasztalta az előbbieket. Ha ezt el is mondja, akkor a ha­zai szövetségnek valószínűleg­­ súlyos­­ pénz­­büntetést kell fizetnie. Zárszóként íme Markovits véleménye, amit a csapat nevében mondott: - A szövetség soha nem kérdez meg bennün­ket, hol szeretnénk játszani. Nem tudom, mi van a háttérben, mindenesetre a dolog nagyon furcsa. A Római Teniszakadémián remek pálya van. Vagy esetleg a Kisstadionban lévő pálya felépítésére fordított pénzből fel lehetett volna újítani a margitszigeti stadiont. Gyönyörű, hogy ennyien kijöttek, de itt szinte elvesztek a betonkaréjban. A szigeten sokkal jobb lett vol­na a hangulat. Kézilabda NBI Nyíregyházi siker a rangadón Szombaton négy mérkőzést játszottak a férfi kézilabda NB I- ben, a vendégek két helyszínről is győzelemmel távozhattak. Az Elektromos gólparádét rendezett Nagykanizsán, a Dunaferr SE megszakította a Komló közel egyesztendős hazai veretlensé­gét. Szoros csatában nyert a Nyíregyháza a Debrecen ellen, míg a szolnokiak „szétlőtték” a Hort SE-t. NB I, férfiak Kárpáthús-Nyíregyházi KC­­Debreceni Dózsa-Mediflóra 20-19 (10-7) Nyíregyháza, 1500 néző. V: Ladiszlai, Tavarnay. Nyíregy­háza: Szabó G. - SZERGYUK 6, BÉCSI 5, Tóvizi 2, Uzejrovics 1, Medve, Kun 6 (4). Cs: Lencsés (kapus), Dévald, Varga, Dengi, Hellinger. Edző: Rácz Sándor. Debrecen: Zsemberi - ARATÓ 3, Sípos, Dayka, Szabó Cs. 1, HABUCZKI 5, Vágó 3. Cs: Per­­everzia (kapus), Kerekes 2, KISS 5 (4), Vass, Veres. Edző: Kedves László. Kiállítások: 12, ill. 16 perc. Hétméteresek: 6/4, ill. 4/4. Küzdelmes, kemény csatát hozott a két szomszédvár talál­kozója. A hajdúságiak léptek fel támadólag. Negyedóra eltelté­vel először vezetett a hazai együttes (5-4), majd előnyét a félidő végéig háromra növelte. Szünet után két nyíregyházi ke­rült a kispadra, a „hiányt" ha­mar kihasználta a Debrecen, s ledolgozta hátrányát. A vendé­gek erőszakos védekezésével szemben olykor tehetetlen volt a hazai csapat - a Dózsa gyors elfutásaival rendre betalált a nyíregyházi kapuba. Izgalma­san alakult a hajrá, az 56. perc­től egyszerre három debreceni töltötte piros lapos büntetését. A befejezés előtt a hazaiak két góllal vezettek, Habuczki az utolsó másodpercekben szépí­teni tudott. Feszült pillanatok közepette fejeződött be a mér­kőzés. Komlói Bányász-Metraco-Duna­­ferr SE 20-24(9-12) Komló, 800 néző. V: Balogh, Heitzer. Komló: Hoffmann - KALOCSAY 9 (1), Soós 1, BOG­NÁR 3, Schwarcz, Keszthelyi 4 (4), Szilovics. Cs: Pakos (kapus), Erdős 2 (2), Papp 1, Gúnya. Edző: Kovacsics Miklós. Duna­ferr SE: BÍRÓ - Iváncsik 2, Baru­­ta, KUZMICSOV 5 (1), Gál 1, György 1, Imre 1. Cs: Dolezsár (kapus), FENYŐ 9 (6), Kiss 2, Tolsztih 3. Edző: Kajcsa András. Kiállítások: 12, ill. 14 perc. Hétméteresek: 10/7, ill. 7/7. Jól kezdett a Komló, de a gyors kétgólos vezetés, úgy tű­nik, túlságosan megnyugtatta a hazaiakat. A Dunaferr jól véde­kezett, támadásait rendre góllal fejezte be, és amikor a hazaiak a 13. perctől negyedórás „gól­­szünetet" tartottak, nemcsak átvették a vezetést, de alaposan el is húztak Fenyő és Kuzmi­­csov góljaival. A komlóiak kép­telenek voltak rendezni sorai­kat. Ezzel a komlóiak elvesztet­ték a tavaly november óta tartó hazai veretlenségüket. MOL-Szolnok KK-Hort SE 28-19(13-6) Szolnok, 800 néző. V: Géczi, Pál. Szolnok: Perger - SZÉP KISS K. 6, BENDÓ 6 (3), Golo­vin 1, Szotyori 6, Dávid, HOR­VÁTH 5. Cs: Köteles (kapus), Áment 3, Szép Kiss R. 1, Doros. Edző: Hajdú János. Hort SE: Krizsán - Gróf, KÖKÉNY 2, Fe­kete, Kovács 2, FORGÁCS 9 (6), Makó. Cs: Sárkány (kapus), Lovrek 3, Himer 2, Szabó 1, Nagy. Edző: Horváth Tibor. Kiállítások: 10, ill. 4 perc. Hétméteresek: 3/3, ill. 6/6. A találkozóra félórás késés­sel érkezett a héten edzőt vál­tó Hort SE. A fővárosiak alta­tó taktikája az első negyedórá­ban bevált. A későbbiekben a hazai mesterlövészek, Szotyo­ri, Bendó pillanatok alatt öt­gólos előnyt szereztek a Szol­noknak. Fordulás után sem érte el az iram a közepest, a szolnokiak csupán annyit ad­tak ki magukból, amennyire a közel tízgólos győzelemhez szükségük volt. Az utolsó percekben már technikai trük­kökkel és látványos gólokkal szórakoztatták szurkolótábo­rukat. Tungsram-Nagykanizsa SE­­Elektromos 9-33 (4-13) Nagykanizsa, 200 néző. V: Horváth Á., Horváth Zs. Nagy­kanizsa: Mészáros - Székelyhí­di, Becskei 1, Kirchenbaum, Fó­nagy 3, Hungler­ 1 (1), Bjelov 3. Cs: Nagyvizesi, Vártok (kapu­sok), Rodek, Bazsó 1, Bánlaki. Edző: Katona Sándor. Elektro­mos: Cziráki - Kertész 1, NÉ­METH Z. 6, ROSTA 8, KO­VÁCS T. 4, Győrffy 3, Popovics 2 (1). Cs: Ivanov (kapus), Becs­­kereki 2, MOHÁCSI 5 (1), Grudmann 1, Kuzma 1. Edző: Csík János. Kiállítások: 0, ill. 6 perc. Hétméteresek: 2/1, ill. 3/2. A jelentősen meggyengült kanizsai együttes nem volt egy súlycsoportban a válogatott já­tékosokkal teletűzdelt vendé­gekkel szemben. A könnyedén játszó Elektromos Rosta és Győrffy vezérletével ilyen kü­lönbséggel is rászolgált a kiüté­ses győzelemre. Kirchenbau­­mék végig alárendelt szerepet játszottak. Női klubcsapatok 2. Eb-döntője Az EHF hétfőn és kedden az oroszországi Vol­­gográdban második alkalommal rendezi meg a BEK-, KEK-, EHF- és City-kupa-győztes női csapa­tok versenyét. Ebben az évben a magyar női klub­csapatok nagyon kitettek magukért: a Dunaferr SE a KEK-et, a DVSC Shympnonia az EHF-kupát nyerte meg. A BEK-ben - immár hatodszor - az osztrák sztárcsapat, a Hypo Niederösterreich, a City-kupában az e tornát rendező Rotor Volgog­­rad lett az első. A sorsolás szerint hétfőn a két ma­gyar csapat találkozik először, tehát az egyik sze­münk sír, a másik nevet, mert biztosan lesz ma­gyar résztvevője a döntőnek. A második összecsa­páson a Hypo és a Volgográd méri össze erejét. Hazánkban most indult a bajnokság, de egyik résztvevő csapat sem remekelt. Az első forduló­ban a debreceneik otthonukban kaptak ki a Győrtől, ami óriási meglepetés volt. Köstner Vil­mos edző a találkozó után elkeseredve nyilat­kozta, hogy nagyon elégedetlen játékosaival, fő­leg az átlövőket és Csapó Erikát hibáztatta. A Dunaferr SE a Népligetbe látogatott az FTC-hez. A bajnokcsapat lerohanta a vendégeket, Kocsi­sék Laurencz László szaktanácsadó hatalmas csalódására képtelenek voltak felnőni a feladat­hoz, s csak asszisztáltak a találkozón. A Hypo Niederösterreich a hírek szerint két legjobbjáról már lemondott, mert svéd irányító­juk Högdal gyermeket vár, a litván származá­sú, de már osztrák állampolgár Ziukiene sérü­lés miatt nem lép pályára. Két hete az osztrákok Spanyolországban egy rangos tornán győztek. A rendező volgográdiak biztosan mindent megtesznek, hogy ők nyerjék a versenysoroza­tot, hiszen a rendezés mellett vállalták az összes csapat utazási költségét, és még pénzdíjat is ki­tűztek a dobogós helyezetteknek (1. hely: 12 ezer, 2. hely: 8 ezer, 3. hely: 4 ezer dollár). Az Európai Kézilabda Szövetséget a svéd el­­­nök, Staffan Holmqvist képviseli. A Magyar Kézilabda Szövetség Sinka László főtitkárt de­legálta. A tornán a Fegir, Stegura (ukrán) és a Vujnovics, Mladinics (horvát) bírópáros fütyül. (vilcsek) NEMZETI SPORT 11 A pályák október 15-től március 31-ig bérelhetők, naponta 6-tól 24 óráig. 24 000 watt fény hangtalan meleglevegő-befúvás, elegáns öltözők, büfé, társalgó. Oktatás egyénileg és csoportosan minden korosztálynak! A pálya helye: Budapest XII., Tóth Lőrinc u. 6. Telefon: 212-3690. Jelentkezni Falkas Katalinnál lehet a 212-3690 vagy a 06 (30) 420-191-es telefonon Luxuskivitelű fedett teniszpályán várja a jelentkezőket a MENEDZSER TENISZ KP.