Nemzeti Sport, 1996. szeptember (7. évfolyam, 238-267. szám)

1996-09-08 / 245. szám

6 NEMZETI SPORT Siófok, 2500 néző. Vezette: Lettrich (8) (Bede, Márton). SIÓFOK: Mitring 6 - Kriston 6, Bimbó 6, Perger 5 - Soós 5, Gersics 5, Bulatovics 6, Kolovics 6, Koltai 5 - Földes 6, Szabó Z. 7. Edző: Keszei Fe­renc. GYŐR: Balogh 6 - Lakos 5, Puglits 7, Radics 4 - Mracskó 5, Csató S. 6, Csató J. 5, Cseke 5, Salagean 4 - Fodor 5, Szarvas 5. Edző: Haász Sándor. CSERE: Salagean helyett Korsós (5) a 31., Radics helyett Fehér (4) az 53., Bulatovics helyett Csák (-) a 62., Koltai helyett Tóth (-) a 76., Soós helyett Szabadi (-) a 85. percben. GÓLSZERZŐ: Szabó Z. a 47. percben. SÁRGA LAP: Perger (Fodor lerántásáért) a 25., Kriston (Szarvas felvá­gásáért) a 87. percben. SZÖGLETARANY: 5:1 (4:1). Fónai Imre, Zombori András­­ 13. perc: A siófoki Szabó egy villámgyors hazai akció befejezéseképpen előbb megkerülte a nehézkesnek tűnő Mracskót, majd estében mintegy 17 méterről lőtt, Balogh kapus azonban mellre fogta a labdát. 21. perc: Hatvan másodpercen belül két nagy siófoki helyzet is kimaradt. Előbb Kriston lépett ki ügyesen a jobbösszekötő helyén a lesre játszó vendégvé­dők közül, Balogh kirohant a kapujából, a siófoki védő azonban ahelyett, hogy ívelt volna, nem túl erősen lőtt­­ Balogh kezébe... Néhány másodperc múlva Gersics lépett ki ugyanott, ahol az előbb Kriston, 13 méterről szánta el lövésre magát, a győri kapus azonban nagy bravúrral szögletre spárgázta a pettyest. 37. perc: Koltai jó beadását követően Földes a kaputól 13 méterre felhőfejessel próbálkozott . A mozdulat mutatós volt, ám a labdát Balogh, mint az előző helyzeteknél, most is biztosan megfogta. 47. perc: A szurkolók még sűrű sorokban jöttek vissza a melegedőből, amikor megszerezte a vezetést a Siófok: Soós robogott el a jobb oldalon, lapos beadását Földes ügyesen átlépte, így lett jó a labda az érkező Szabónak, aki futtából, tíz méterről, félmagasan a kapu bal oldalába lőtt. 1-0 52. perc: Bulatovics remekül indította a középen kilépő Szabót, aki észrevet­te, hogy Balogh kimozdult kapujából, megpróbálta átemelni fölötte a labdát, ám mintegy két arasznyit tévedett, a labda ennyivel kerülte el a lécet. 59. perc: Korsós lövésszerű beadásába egy siófoki védő beletette a lábát, s az ettől lett kapura is veszélyes. Mitring azonban résen volt, és vetődve kiöklözte a hirtelen felgyorsult labdát. 73. perc: Mitring kirúgását az erős szél „visszanyomta", Szarvas csapott le rá, aztán 17 méterről minden teketória nélkül rászúrta, a labda alig kerülte el a bal alsó sarkot. 80. perc: A két győri cserejátékos játszott össze: Korsós a bal oldalról Fehér fe­jére ívelte a labdát, a csatár csak néhány centivel fejelt a felső léc fölé. 90. perc: Kolovics a balösszekötő helyén lépett ki a győri védők közül, s ami­kor már csak Balogh kapussal állt szemben, mintegy 12 méterről ballal a bal al­só sarok mellé durrantott. Óriási lehetőség volt! Vác, 1000 néző. Vezette: Szálló Zs. (8) (Kiss B., Hidasi). VÁC FC-SAMSUNG: Hámori 0 - Nagy T. 6 - Lajkovics 5, Vámosi 7, Kasza 6 - Vojtekovszki 6, Schwarcz 6, Andrássy 6, Nyikos 8 - Horváth P. 6, Bor­gulya 5. Mb, edző: Strausz László. PÉCSI MFC: Diszti P. 4 - Szabados 4 - Dienes 4, Brindas 4 - Győri 5, Kislőrincz 3, Vig 4, Szaszovszky 5, Schneider 4 - Bujdak 3, Azoitei 3. Edző: Gélei József. CSERE: Borgulya helyett Répási (6) az 52., Vig helyett Szabó (5) az 56., Andrássy helyett Sipeki (-) a 63., Kislőrincz helyett Ulrich (-) a 65., Azoi­tei helyett Sabján (-) a 69., Horváth P. helyett Kovács (-) a 71. percben. GÓLSZERZŐ: Kasza a 12., Andrássy a 39., Horváth P. a 42., Répási az 53., Schwarcz a 70. percen. SÁRGA LAP: Andrássy (kezezésért) a 2., Schwarcz (Szaszovszky felvá­gásáért) az 55. percben. SZÖGLETARÁNY: 7:5 (2:4). Nagy János A játékvezető, a 24 éves Szabó Zsolt élete első NB I-es mérkőzését vezette Vá­cott. A befektetési tanácsadással foglalkozó bíró elmondta, hogy egészséges lámpalázzal készült a találkozóra. 12. perc: Vojtekovszki jobb oldali szöglete után Kasza ugrott a legmagasabb­ra és hat méterről közelről a léc alá fejelte a labdát. 1-0 14. perc: Andrássy harminc méterről eresztett el hatalmas jobb lábas lövést, ám a labda a bal kapufáról visszavágódott a mezőnybe. 15. perc: Vámosi lőtt bődületes erővel 22 méterről kapura, ám a jobb alsó sa­rokra tartó labdát Disztl Péter bravúrral szögletre ütötte. 26. perc: Víg futott fel a jobb szélen, majd a bal oldalon tisztán érkező Schnei­der elé ívelt, aki előtt azonban a nedves talajon megcsúszott a labda és így oda­lett a lövési lehetőség. 39. perc: Tovább növelte előnyét a Vác. Nyikos cselezgetett a bal szélen, ala­posan megforgatta Szabadost, majd ballal a kapu elé ívelt. Andrássy fejelt hat méterről a jobb alsó sarok irányába úgy, hogy a labda Disztl előtt még lepattant és megcsúszott a füvön, így a kapus már csak beljebb segíteni tudta. 2-0 42. perc: Ismét Nyikos ívelt be a bal szélről. Horváth Péter fejelt nyolc méter­ről, a labda az elvetődő Disztl Péter kezei között a bal alsó sarokba csúszott. 3-0 45. perc: Bal oldali beívelés után Vámosi fejelt öt méterről, ám a labda a jobb kapufa belső éléről középre pattant és Disztl Péter magához ölelte. 53. perc: Nyikos futott el a bal oldalon - immár sokadszor -, az alapvonalról visszafordult, majd középre gurított, ahol a frissen beállt Répási érkezett, és 17 méterről első labdaérintéséből a jobb alsó sarokba helyezett. 4-0 70. perc: Nyikos ívelt be a bal oldalról szögletet, középen Schwarcz érkezett nagy lendülettel és az elalvó védők között öt méterről a bal alsó sarokba fejelt. 5-0 84. perc: Ulrich tört előre a balösszekötő helyén, majd 16 méterről ballal lapo­san lőtt, a labda azonban elgurult a bal alsó sarok mellett. 90. perc: Jobb oldali beívelés után a kapu előterébe berobbanó Kovács P. két méterről Disztl lábát találta el. A tartalom épo Nagy volt a tétje a mérkőzésnek, persze manapság már mindegyik­nek az. Különösen a siófokiak tűn­tek a megszokottnál is idegesebb­nek, nyomasztotta őket az első négy forduló sikertelensége. Ahogy Ke­szei Ferenc, a hazaiak szakvezetője fogalmazott: most következnek azok a találkozók, amelyeken meg kell kezdeniük a felzárkózást. Haász Sándor, a győriek mestere úgy ítélte meg, csapata az eddig le­játszott mérkőzéseken az elvárások­hoz közel teljesített, nem tartotta együttesét esélytelennek Siófokon sem. Az első negyedórában többnyire a pálya középső harmadában zajlott a játék. Az erős szélben és szakadó esőben kezdődő találkozón a labda­rúgók nagy elánnal vetették magu­kat a közdelembe, de a csúszós tala­jon rendkívül sok volt a pontatlan átadás. A siófokiak játékának lényege az volt, hogy támadásban Soós a jobb oldalon előrehúzódott, így három csatárral rohamozták a vendégek kapuját. Védekezéskor az ETO bal oldali védőjét szabadon hagyták, ami jó taktikának bizonyult, ugyan­is Radics nem nagyon jeleskedett a labda megjátszásában. A Győr játé­kának hatékonyságán sokat rontott a középpályások pontatlan játéka. A siófoki csapat kapott előbb láb­ra, és a bal oldalon bizonytalanko­dó vendégvédelem mellett könnye­dén kétgólos vezetésre tehetett vol­na szert, előbb Kriston majd Gersics került ordító helyzetbe, de mind­ketten rossz megoldást válaszottak. A vonalban védekező, liberó nélkül játszó győriek mellett a hazai tám­adók gyakran futottak „lyukra", és így többször meleg helyzet adódott a vendégek kapuja előtt. A siófoki­ak mind a jobb, mind a bal oldalon gyakran kerültek a győri védelem mögé, beadásaik azonban többnyire pontatlanok voltak. Az ETO erejét a védekezés kötötte le, a hazaiak nagy mezőnyfölényben játszottak. A második félidő ott folytatódott, ahol az első abbamaradt. Már az el­ső percben meglett a folytatódó sió­foki „nyomás" eredménye. Bár úgy tűnt, elügyetlenkedik a hazaiak a lehetőséget, a győri vé­dők hibájából Szabó Zoltán mégis betalálhatott. A gól után a hazaiak nem estek abba a hibába, hogy visszaálltak védekezni, hanem foly­tatták az offenzívát. A győriek tám­adójátéka továbbra is vérszegény volt, többnyire középen erőltették akcióikat, nem használták ki a széleket. A félidő közepétől kissé magára talált a vendégegyüttes, de ez csak arra volt elég, hogy a mezőnyben ki­egyenlítettebb lett a játék. Az utolsó negyedórában jórészt a hazaiak tér-KESZEI FERENC: - Hallatlan akarással és jól is játszottunk. Gratulálok valamennyi játéko­somnak. HAÁSZ SÁNDOR:­­ Ha valakik azt gondolják, hogy idén is el­­játszhatják az „Utolsó pár előre fuss!” népi játékot, akkor téved­nek, fején folyt a játék. A Balaton-partiak talán elfáradtak a maguk által dik­tált iramtól, vagy a győriek mozgósí­tották utolsó erőtartalékaikat, de tény, a hazaiak térfelére költözött át a két csapat. Ezáltal azonban kinyílt a vendégek védelme, és ha a hazaiak egy kicsit jobban figyelnek, a hajrá­ban akár újabb három gólt is szerez­hettek volna. A mérkőzést teljesen megérdemel­ten nyerte meg a Siófok, hiszen mind játékban, mind lelkesedésben ellenfele fölé nőtt. Lettrich játékvezetőnek volt né­hány fordított ítélete, de összességé­ben jól vezette a találkozót. ___ - . . ---------------------------------------(|„­­ *=­ ■|«*!».- — -----------------------------------— ........................... Mi® JU-Mji­sujjíj fcSll A tartalom ooo Az már a mérkőzés előtt nyilvánvaló volt, hogy a nedves, mély, csúszós tala­jon folyamatos játék nem alakulhat ki. Ám a hazaiak nem így gondolták. Ahogy azt az edzőjük a találkozó előtt ígérte, elszántan támadott a váci együt­tes, amivel meglepte a pécsieket. And­­rássyék sorra dolgozták ki helyzeteiket, és az első szögletből vezetést szereztek. Sőt, két perccel később a rendkívül so­kat mozgó Andrássy bődületes kapufá­jánál csak a szerencse mentette meg a vendégeket a következő találattól. Aztán negyedóra elteltével csökkent a hazaiak támadókedve, visszahúzód­tak kapujuk elé, az iram is alábbha­gyott, és a pécsiek fokozatosan me­zőnyfölénybe kerültek. Ám támadóik továbbra is keveset mozogtak, így fölé­nyük csupán szögletekben mutatkozott m­a. És ekkor jött egy ritmusváltással a „vad henger". A hazaiak ismét átvették a játék irányítását és sokmozgásos játé­kukkal növelték előnyüket. Nyikos nyerőemberré lépett elő, ellenállhatat­lanul futballozott a bal oldalon és óriási érdeme volt abban, hogy - igaz, a ven­dégvédelem és Disztl kapus asszisztá­­lása mellett - az első félidő végén per­cek alatt tetemes előnyre tett szert a ha­zai együttes. A második játékrészben a hazaiak ott folytatták, ahol az elsőben abbahagyták. A megroggyant pécsieknek Nagyék még csak esélyt sem adtak arra, hogy a szünetben kapott utasításoknak („lelki fröccsnek") köszönhetően talpra állja­nak - újabb góllal tudatosították vendé­geikkel: Vácott csak egy csapat van a pá­lyán. És még nem volt vége. Az edzők mindkét oldalon kihasználták három­három cseréjüket. Gélei József valószí­nűleg azzal a célzattal, hogy tartást ad­jon csapatának, elkerülendő a még ka­­tasztrofálisabb vereséget. Strausz László pedig minden bizonnyal azért, hogy a régóta várt siker ízét a kispadon ülő lab­darúgók is megízleljék, hiszen jól jöhet a következő mérkőzéseken az önbizalom. Mindeközben az eső elcsendesedett, és Schwarcz „kegyelemdöfése" után felhangzott a vád estében az ütemes „hajrá, Vác" biztatás. A mérkőzés hajrá­jában már kissé visszaesett az iram, ám ez érthető, hiszen a nehéz talaj sokat ki­vett a játékosokból, a Vác már nem eről­tette a támadásokat, a Pécsnek pedig nem volt ereje ahhoz, hogy akciókat ve­zessen. Mindent egybevetve az egész pályát bejátszó, fáradhatatlanul és remekül futballozó - négy gólpasszt adó - Nyi­kos vezérletével még ilyen arányban is teljesen megérdemelt győzelmet aratott a Vác. Szabó Zsolt játékvezető különösebb hiba nélkül vezette a sportszerű találko­zót. STRAUSZ LÁSZLÓ (mb. edző): - Gratulálok csapatomnak, s ezt a győzelmet közösen ajánljuk Tóth Dénesnek, akinek sok munkája fekszik ebben a sikerben. Köszö­net érte, valamint köszönet szur­kolóinknak a biztatásért. GÉLEI JÓZSEF: - Saját figyel­metlenségünknek tudhatjuk be az öt-nullás vereségünket. Gratulá­lok a Vácnak. A háttér Mitring István, a hazaiak e héten igazolt kapuvédője első hazai mérkőzé­sére készült. A hétfő óta Siófokon edző játékos bemutatkozása Debrecen­ben nem sikerült, most azonban bízik benne, hogy csapata megszerzi első győzelmét. - Nagyon hiányzik a csapatból Kirchmayer- mondta a kapuvédő -, de úgy vélem, nagyobb odafigyeléssel, odaadó játékkal megkezdhetjük a pontgyűjtést. Nem szabad leszakadnunk a mezőnytől, mert akkor rendkí­vül nehéz lesz a bentmaradás kivívnunk. " A Győr csapatában játékra jelentkezett az eddig sérüléssel bajlódó ro­mán idegenlégiós, Salagean. A labdarúgónak nincs térdszalag-szakadása, mint ahogy az újságokban megjelent. Térdszalaghúzódása rendbejött, így vállalta a játékot. Nem úgy Zahorán, akinek csonthártyagyulladás van a sarkában, valamint Ferenczi, aki a csütörtöki tartalékbajnoki mérkőzésen sérült meg. Ők csak a lelátóról nézhették csapatuk játékát. A háttér A héten (csütörtökön) történt edzőváltás után a volt váci pályaedzőnek, a jelenlegi megbízott vezetőedzőnek, Strausz Lászlónak még nem sok ideje volt arra, hogy elképzelései szerint nagyobb szerkezeti átalakításokat hajtson végre az igencsak gyengélkedő együttesben. Mint Strausz a találkozó előtt el­mondta: a játékosokkal történő „velős" beszélgetésre is várni kell a jövő hé­tig. Most ugyanis az volt a legfontosabb feladat, hogy a csapat tökéletesen fel­készüljön a Pécs elleni találkozóra. - Az már biztos - mondta a debütáló edző -, hogy mivel sok a sérült, és a csapatnak igazi irányítója nincs, lényegében három csatáros játékot kell majd játszanunk. Ebben kulcsszerepet kap Andrássy, aki hátravont csatárt játszik majd. Ebből kifolyólag pedig, hogy a középpályás­ sorban az ellenfél ne ke­rüljön emberfórba, a söprögető előtt elősöprögetővel küldöm pályára a csa­patot.★ Gélei József a vendégek vezetőedzője a mérkőzés előtt arról beszélt, hogy a rajt előtt nehezen állt össze a csapata, későn alakult ki a játékoskerete, és sze­rinte kell még egy kis idő ahhoz, hogy csapata az igazi arcát mutassa. Ráadá­sul a kiállítások (Brindas és Tököli) és a sérülések miatt az eddigi négy talál­kozón kétszer ugyanazt a csapatot még nem tudta pályára küldeni. Ettől füg­getlenül a pécsi mester bízik abban, hogy a mindkét csapat számára létfon­tosságú pontokból nekik is jut majd Vácott. ★ A héten házon belülről erősített a Vác. A klub egyéves szerződést kötött Nyikos Józseffel, aki a nyáron már félig-meddig távozott a Samsungtól. A ne­vével kapcsolatban jó néhány klubot (Csepel, Keszthely, Pécs) emlegettek, aztán Nyikos megsérült, majd a váci tartalékcsapatban edzett. Mint azt Belák Gyula , a Vác megbízott technikai igazgatója elmondta: már korábban meg­egyeztek a játékossal és pénteken a formaságok elintézése is megtörtént. " Azt hinnénk, hogy Víg Péter - aki évekig futbalozott Vácott - a klubház min­den zegzugát ismeri. Ám a vendégcsapat­ öltözőjével csak most ismerkedik. - Egy kisebb sérülés után sikerült a beilleszkedésem Pécsett, jól érzem ma­gam. Ugyanakkor mindig jólesik visszatérni Vácra. Szép emlékek fűznek ide, ám ilyen a labdarúgósors. Nosztalgiáznom most nem szabad, mindent meg­teszek a Pécs győzelméért, hiszen profi labdarúgó vagyok. VII. 245. • 1996. szeptember 8.