Nemzeti Sport, 1998. június (9. évfolyam, 149-177. szám)

1998-06-21 / 168. szám

NEMZETI SPORT__________ UEFA-Intertotó-kupa-selejtező, első mérkőzések Egérkaland után - egyenes adásban Diósgyőri FC­Sliem­a Wanderers (máltai) 2-0 (1-0) A tavaszi-őszi rendszerben zajló fehérorosz bajnok­ság jelenlegi listavezetőjének otthonában debütált a DVSC-Epona az UEFA-Intertotó-kupában. A LINAIR légitársaság JAK-gépe - különrepülővel utazott a csapat - pénteken kora délután landolt a mogiljevi repülőtéren. A vámvizsgálat kicsit elhúzó­dott, a vámosok ugyanis valamennyi táskába bele­kukkantottak. A magyar együttes Fehéroroszország harmadik legnépesebb városának „legelőkelőbb” szállodájába költözött. Persze, senki se gondoljon luxushotelre, a küldöttség egyik tagját például egy egér ijesztette meg zuhanyozás közben. Herczeg András vezetőedző amiatt szomorkodott, hogy a mérkőzés helyszínén nem tudott edzést tar­tani. A Dnyepr vezetői ugyanis - a talajt kímélendő - azt kérték a debreceniektől, hogy máshol trénin­gezzenek. Dombiék így csupán megtekintették az arénát, és sétáltak egy kicsit a gyepszőnyegen, amely kifogástalannak tűnt, holott a helyiek arra hivatkoztak: az előző két napon lezúdult eső erősen feláztatta a talajt. A bosszúság csak fokozódott, amikor a DVSC el­­buszozott a másik pályára, azon ugyanis tényleg nem lehetett érdemleges edzést tartani. Sok helyütt ki volt kopva az amúgy is gazos fű, és a játékteret víztócsák tarkították. Más lehetőség nem lévén, a pálya egyik viszonylag száraz részén tartott mintegy fél órás átmozgató edzést Herczeg András a játéko­sainak. A malőr miatt többször is elnézést kértek a vendéglátók, akik egyébként igyekeztek mindent megtenni azért, hogy jól érezzék magukat a debre­ceniek. A meccs iránt egész Fehéroroszországban óriási volt az érdeklődés, érthető tehát, hogy az állami tele­vízió egyenes adásban közvetítette az összecsapást. Diósgyőr, 6000 néző. Vezette: Kollari (Lamte, Kristo, mindhárom albán) DIÓSGYŐR FC: Nóta - Földvári, Téger, Kovács T. - Temován, Ki­ser, Buliga, Búzás - Domokos, Jakab, Kulcsár. Edző: Tornyi Barna­bás SLIEMA WANDERERS: Barry - Ciantar, Pintat, Dimech, Galea - Sant-Foumier, Zammit, Busuttil, Turner - Mallia, Mraz. Játékos­edző: Carmel Busuttil, Marc Gregory CSERE: Mallia helyett Mifsud a 24., Ternován helyett Varga S. a szünetben, Buliga helyett Volár a 64., Mraz helyett Bonnna a 76., Jakab helyett Kotula a 85. percben GÓLSZERZŐ: Domokos a 18., Kulcsár a 86. percben SÁRGA LAP: Ciantar a 37., Busuttil a 41., Kovács a 73., Sant-Fo­­urnier a 83., Földvári a 85. percben KIÁLLÍTVA: Mifsud a 80. percben 18. perc: Kulcsár középen jó­ át­­adással ugratta ki Domokost, aki lefutotta a védőket, elvitte a lab­dát Barry mellett, majd 10 méter­ről laposan a hálóba lőtt. 1-0 32. perc: A máltaiak szabadrú­gást végeztek el a balösszekötő helyéről. A beívelés után Pintat került ígéretes helyzetbe, de feje­se után a labda elkerülte a bal al­só sarkot. 44. perc: Kulcsár jobbról befelé fordult, aztán 22 méterről ballal félmagas lövést eresztett meg, Barry azonban ügyes vetődéssel szögletre tisztázott. 50. perc: Galea szlalomozott végig a bal oldalon. Beadásszerű lövésébe Nóta beleütött, és a lab­da a felső lécet érintve került a mezőnybe. 72. perc: Kulcsár 17 méterről lapos lövést eresztett meg, és a labda a jobb kapufa tövén csat­tant. 80. perc: Mifsud a földre bir­­kózta Kisert, közben bántalmazta is, ezért a játékvezető a piros la­pot mutatta fel a máltai cserejáté­kosnak. 86. perc: Kotula bal oldali szögletét Kulcsár hat méterről fe­jelte a léc alá. 2-0 A diósgyőriek a bajnoki recep­tet alkalmazták, ami azt jelentet­te, hogy a hazaiak a kezdést köve­tően azonnal az ellenfelüknek es­tek. Játékukban azonban megle­hetősen sok volt a hiba, ugyanak­kor pedig a jól megszervezett és fegyelmezett máltai védelem biz­tosan rombolt. Aztán Domokos villanása vezetést eredményezett, s ez feladta a leckét a vendégek­nek. A piros-fehérek támadásai leginkább a bal oldalon alakultak „jobban”, ám az iram és a színvo­nal egyaránt sok kívánnivalót ha­gyott maga után. A máltaiak nem roppantak össze, a mezőnyben ügyesen adogattak, ám a tizenha­toshoz közeledve képtelenek vol­tak megbirkózni azzal a feladat­tal, amit az egyenlítés megszerzé­se jelentett. A második félidőt máltai táma­dások vezették be. Galea beadá­sánál a szerencse is a hazaiak mellé állt. A vendégek egyszerű eszközökkel, de hallatlan lelkese­déssel futballoztak. A játékról nem lehet túlságosan sok jót el­mondani, ugyanis rengeteg volt a hiba, és folyamatos támadásveze­tésről sem lehetett beszélni. A „legérdekesebbnek” a diós­győri drukkerek által előidézett füstfelhő bizonyult, amely bebo­rította a pályát és a játékvezető kényszerszünetet rendelt el. A hajrában a vendégek tíz játékosra fogyatkoztak, s ekkor már szinte kizárólag a védekezésre koncent­ráltak. Egy szabadrúgás után megkapták a második gólt is, amely alighanem döntő lehet a to­vábbjutás szempontjából is. Doros László Domokos: kedvező alaphang Dnyepr Mogilev (fehérorosz)­­DVSC-Epona 2-4 (1-2) Mogilev, 7000 néző. Vezette: Byrne (Long, McKean - mindhá­rom ír) DNYEPR MOGILEV: Harlan - Bob­rusevics - Szverdlov, Sunyejko, Kalacsev - Lukasov, Csumacsenko, Liktarovics, Klimovics - Lany­­ko, Ogorodnyik. Edző: Vlagyimir Brezsinszkij. DVSC-EPONA: Fekete - Stupar, Gojan, Szatmári - Sándor, Va­­dicska - Dombi, Böör, Szabó T. - Kiss, Csehi. Edző: Herczeg And­rás. CSERE: Szabó T. helyett Benczik az 50., Liktarovics helyett Ka­­pov a 62., Lanyko helyett Kozlov a 64., Ogorodnyik helyett Szolo­­duhin a 68., Kiss helyett Bodnár a 74., Csehi helyett Madar a 82. percben GÓLSZERZŐ: Kiss a 36., Ogorodnyik a 44., Csehi a 45., Csehi a 64., Csehi a 76., Kozlov a 80. percben SÁRGA LAP: Vadicska a 19., Bob­rusevics a 47., Stupar a 47., Sándor a 87. percben tizenhatos oldalvonalának köze­léből, balról a kapu közepébe emelt. 0-1 44. perc: Már az első félidő vé­gét jelző sípszóra vártak a magyar játékosok, amikor egy durva vé­delmi hibát követően Ogorodnyik csapott le a labdára, és hét méter­ről a kapu közepébe passzolt. 1-1­­.,SI 45. perc: Középkezdés után új­ból vezetéshez jutott a Loki. Kiss csúsztatta a labdát Csehi elé, aki 16 méterről kilőtte a bal alsó sar­kot. 1-2 64. perc: Csehi gondolt egyet, és jó harminc méterről lövésre szánta el magát. A labda­­lopók­36. perc: Fantasztikus góllal szerzett vezetést a Debrecen. Kiss észrevette, hogy Harlan kint áll a kapujából, és a debreceni csatár­a hálózta­ a bal felső sarkot.­­Véd­­hetetlen, hatalmas gól volt. 1-3 76. perc: Egy partdobás után Csehihez került a labda, s a csatár a védők gyűrűjében, 14 méterről középmagasan a bal sarokba he­lyezett. 1- 4 80. perc: Váratlanul szépített a Mogilev. Szoloduhin húzott el a bal szélen, élesen középre lőtt, és a jól érkező Kozlov négy méterről a kapu közepébe talált. 2- 4 Az első percektől kezdve fö­lényben játszott a Debrecen, Sza­bóék remekül tartották a labdát, és látványos akciókat vezettek. Mi sem jellemzőbb a fölényükre, mint az, hogy a hazai szurkolók gyakran már akkor is felhördül­tek, amikor kedvenceikhez került a labda. A vasutasok bátor játé­kának meg is lett az eredménye, bár egy buta hiba után egyenlített a Mogilev. Szerencsére a fehéro­roszok ugyanabba a hibába estek, mint a hajdúságiak, gondolatban már az öltözőben jártak, így még a szünet előtt ismét a Loki szer­zett előnyt. A DVSC-Epona a helyzetek alapján akár nagyobb különbség­gel is nyerhetett volna, de tovább­jutása így sem forog veszélyben. Kiripolszky Tamás Mestermérleg VLAGYIMIR BREZSINSZ­­KIJ:-Csalódott vagyok... HERCZEG ANDRÁS: - Úgy érzem, sokkal jobbak voltunk ellenfelünknél, többet birto­koltuk a labdát, és gyors csatá­raink révén állandó veszélyt je­lentettünk a mogileviek kapu­jára. Örülök, hogy új szerzemé­nyünk, Csehi Zoltán mester­­hármassal debütált, de a többi­ek is átlagon felülit nyújtottak. Futballünn­ep a Hiltonban Szombaton a Hilton Szállóban ünnepelték a te­remlabdarúgás új bajnokát, az In Time Aramis SE csapatát, a jó évet zárt magyar te­remválogatottat, és természetesen szó esett a jövőről is. A főasztalnál foglalt helyet Mu­­cha József, a te­remlabdarúgó-vb­elnökségi tagja, a kispályás bizottság elnöke, dr. Izsó Ignác, az MLSZ­ alelnöke, Ritter Imre, az In Time Aramis SE elnö­ke, Kovács János, az In Time Kft. ügyvezető igazgatója, Jaros Ta­más, az Aramis Budapest SE te­niszszakosztályának elnöke és Ra­­gadics Ferenc, az Aramis Budapest SE teremlabdarúgó-szakosztályá­nak elnöke. Dajka László a bajnokság érté­kelésében kiemelte: történelmi ál­lomásához érkezett a magyar te­­remfutball és a kispályás labdarú­gás. A szót Mucha József vette át, aki a válogatott sikeres tavaszi szerepléséről beszélt.­­ A legutóbbi öt mérkőzésén ve­retlen a válogatott, és e teljesít­ményre egy sikeres Európa-bajno­­ki szerepléssel lehetne feltenni a koronát - mondta Mucha. - Ennek érdekében az ősszel Bosznia-Her­cegovina, Lettország, Szlovénia és Finnország ellen játszik barátsá­gos mérkőzést a magyar csapat. A felkészülés egyik legfontosabb ál­lomása lehet a Portugáliában ren­dezendő főiskolai világbajnokság. Tudni kell ugyanis, hogy a válo­gatott keretben szereplő játékosok többsége vagy főiskolára vagy egyetemre jár, esetleg már be is fe­jezte tanulmányait. Ezért várható­an ők képviselik majd hazánkat a Bragában rendezendő tornán. Az MLSZ alelnöke, dr. Izsó Ig­nác 1990-re emlékezett, amikor is első útján Dél-Afrikában járt a te­remválogatott. Az alelnök örömét fejezte ki, hogy a teremfutball sze­replői azóta sem adták fel a küz­delmet, és ilyen pompás összejöve­tel keretében rendezték meg az MLSZ által kiírt bajnokság érem­osztóját. Ezt követően az NB I-es teremlabdarúgó-bajnokság első helyezettje, az In Time Aramis SE­, a tavalyi bajnok, idén máso­dik Budapest Foci Apenta Nestlé­ és a harmadik helyezett AC Párna együttese átvette az érmeket és a díjakat. (juhász) fogatott szövetségi Dr. Izsó Ignác (jobbról) Kiss Józsefnek, az In kapitánya, Dajka Time Aramis SE csapatkapitányának gratulál László, az MLSZ a bajnoki címhez (Szabó Miklós felvétele) Labdarúgás Baráti boríték Fehérvári „levelezés” Nem sokáig tétlenkedtek a csütörtökön megalakult Vi­deoton FCF Baráti Kör tag­jai. Előbb találkozót kértek Széles Gábortól, a Videoton Holding Rt. vezérigazgatójá­tól és dr. Nagy István polgár­­mestertől, majd nyílt levél­ben hangoztatták aggodal­mukat a klubjuk kapcsán. A levelet Székesfehérvár ön­­kormányzatához is eljuttat­ták. A levélben a baráti kör tagjai üdvözölték, hogy az összefogásnak köszönhetően a csapat talpra állt. A tagok bíznak abban, hogy noha a csapat ebben az évben való­ban nem szerepelt hírnevé­hez méltóan, az illetékesek nem kívánják egy tollvonás­sal lerombolni a klub har­minc év alatt felépített nim­buszát. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a Videoton szurkolói ellenérzéseket táplálnának a város másik csapata, a Gázszerrel szem­ben, sőt... Elismerik a Gáz­szer eredményeit, ám ők to­vábbra is a Videoton, és nem egy összevont csapat szurko­lói kívánnak maradni. Mellesleg bíznak abban, hogy a korábban elhangzot­taknak megfelelően mind az önkormányzat, mind pedig a Videoton Holding Rt. támo­gatja a csapatot. Mestermérleg TORNYI BARNABÁS: - Természetesen örülök a győzelemnek, hiszen remek ellenfelet fektettünk két vállra. Csak saját tornánk és játékunk miatt maradt el a nagyobb különbségű győzelem. MARC GREGORY: - Sajnos, nem tudtunk gólt szerezni. Néhány veszélyes akciót vezettünk, de ez kevésnek bizonyult. Gratulálok a diósgyőrieknek, akik fölénk nőttek. IX. 168. • 1998. június 21. Lurkó-kupa Jó előjel a múlt Június 21-én, vasárnap a Fe­rencváros népligeti sporttelepén negyedik alkalommal rendezik meg a Magyar Televízió által szervezett Lurkó-kupát. A négy-­­csapatos döntőben a Debreceni Olasz Focisuli együttese mellett az MTK, a nyíregyházi Kertváro­si Általános Iskola és a Büki Gó­liát FC csapata vehet részt. A Debreceni Olasz Focisuli együttese a címvédő jogán indul­hat a tornán. Ez jó ómen lehet, hi­szen Hegedűs Gábor tanítványai a tavalyi négyes döntőnek is cím­védőként vágtak neki... A Lurkó-kupa döntőjét a Ma­gyar Televízió egyes csatornája 14 óra 40 perctől élő adásban közve­títi, míg az elődöntőkről és a díj­átadásról június 22-én sugároz huszonöt perces összefoglalót. Zahora Mária szerkesztő, a so­rozat kitalálója elmondta: a tele­vízió a négy év alatt több mint hétszáz percnyi műsort sugárzott a selejtezőkről és a döntőkről. - A rendezvény legjobbjainak Petry Zsolt és Halmai Gábor vá­logatott futballisták, valamint Imrő János, a Magyar Labdarúgó­szövetség alelnöke adják át a dí­jakat - mondta Újvári Gábor, az Aloha Sport riportere, aki immár negyedik éve közvetíti az ese­ményt.­­ A torna gólkirálya az eredeti tervek szerint Tiber Krisz­tiántól vehette volna át a jutal­mát, ám a Gázszer játékosa kislá­nya keresztelője miatt nem lehet majd ott az eseményen. Ott lesz viszont Várkonyi Atti­la, a Juventus Rádió műsorveze­tője, aki a sportújságírókkal és a televíziónézők szavazataival kö­zösen a torna végén megválasztja a „Lurkó-válogatottat”. A tizen­két gyermeklabdarúgóból álló csapat szeptemberben - a 2004-es labdarúgó Európa-bajnokság je­gyében - kétszer is megmérkőzik Ausztria korosztályos válogatott­jával. (n. a.) Legközelebb Pécsett a Mercurial Tour Rekordlétszám Sopronban Gyújtsd a bélyegeket! A soproniak sportszeretetéről ódákat lehetne mesélni. Elég csak a város két második vonalban sze­replő labdarúgócsapatát említeni (közülük a Ma­táv SC kevés híján a legfelsőbb osztályban folytathat­ta, hiszen a gárda egy héttel ez­előtt az osztályozón bukott el), meg persze ott van a GYSEV női kosárlabdacsapata, amely hétről hétre megtölti a sportcsarnokot, és Ronchetti-kupa aranyéremmel „szolgálta ki” a Hűség városának lelkes szurkolóit. Szóval a soproniak rajonganak a sportért, azon belül is a futbal­lért. E rövid felvezető egyben ma­gyarázata is annak, hogy a Mer­curial Tour-sorozat eddigi legna­gyobb sikerét miért éppen az or­szág északnyugati csücskében ér­te el. Minden eddiginél több néző és játékos gyűlt össze szombaton kora délután a Petőfi téren, és minden eddiginél több nyertese is volt a Nike focijátékának. Az első feladat - ahogy az eddi­gi helyszíneken is - a speciális büntetőrúgó-verseny volt, ame­lyen két alkalommal próbálkoz­hattak a tizenöt év alatti gyerekek. Ezt követően az amerikai váloga­tott (amely a világbajnokságon Nike-szerelésben szerepel) védői (természetesen műanyagból for­mázva) mellett kellett elcsavarni a labdát, először jobbról, aztán bal­ról. Végül bóják között szlalomoz­­tak a játékosok, s az „akciót” ka­pura rúgással fejezték be. A kü­lönféle játékok legjobbjai bélyege­ket kaptak, amelyeket albumba gyűjtöttek. Sopronban a tizennégy esztendős Szedenics Péter és a ti­zenegy éves Kelemen Krisztián szerepelt a legjobban, mindketten több mint huszonöt bélyeget fociz­tak össze. Itt kell megjegyezni, hogy a Mercurial Touron már több mint húszan ragasztották tele a bélyegalbumukat. Akik a fentiek alapján kedvet kaptak a Mercurial Tourhoz, je­lentkezhetnek a vetélkedésnek otthont adó városok márkaboltja­iban vagy a játék napján a hely­színen. Vagyis legközelebb a jövő hét közepén Pécsett, ahol ugyan­csak délután két órakor kezdődik a Nike játéka. A helyszínek és az időpontok. Június 24.: Pécs. Jún. 26.: Debre­cen. Jún. 27.: Székesfehérvár. Jún. 28.: Budapest. Július 3-4.: Balatonfüred. Júl. 11-12.: Buda­pest. További eredmények Baltyika Kalinyingrad (orosz)-Szpartak Várna (bol­gár) 4-0 (1-0), Stabaek IF (nor­­vég)-Vojvodina (jugoszláv) 1-2 (1-1), Leiftur IF (izlan­­di)-Vorszkla Poltava (ukrán) 1-0 (1-0), VB Vagur (Feröer­­szigeteki)-Boby Brno (cseh) 0-2 (0-1), Ebbn Vale (wale­­si)-Kongsvinger (norvég) 1-6, Austria Wien (osztrák)-Ruch Chorzów (lengyel) 0-1 (0-0), CS Hochscheid (luxembur­­gi)-Hradec Kralové (cseh) 0-0, Hrvatski dragovoljac (hor­­vát)-Lyngby FC (dán) 1-4 (1-1), FC St. Gallen (sváj­ci)-Viljandi Tulevik (észt) 3-2 (2-1), Ethnikosz Ahnasz (cip­­rusi)-Örgryte (svéd) 2-1 (1-1).