Nemzeti Sport, 1999. szeptember (10. évfolyam, 238-267. szám)

1999-09-19 / 256. szám

X. 256. • 1999. szeptember 19. LABDARÚGÁS Anglia Fél év után először kapott ki a Chelsea Lassan elfogy a Man- 9' j^^^lcicester­ United. Sir Alex jJsWpaT/ Ferguson gárdájának már eddig is tekintélyes sé­rültlistája tovább bővült, miután Ryan Giggs lába meghúzódott az első félidőben. A norvég Egil Olsen által dirigált Wimbledon legénysége mint­ha megérezte volna, hogy kútban van a bajnok, az Old Traffordon szokatlan bátor támadójátékkal kezdte a mér­kőzést. A 16. percben a vezetést is megszerezte: az izraeli válogatott Wa­­lid Badir Cári Cort labdájából első „wimbledoni” gólját érte el. A Man. United tavaly december 19. óta tartó bajnoki veretlensége nagy veszélybe került, ám a Paul Scholesszal kény­szerítőző Jordi Cruyff legalább ki­egyenlített. Mindazonáltal Alex Fer­guson nem volt igazán boldog a talál­kozó után, bár azt mondta, értékeli játékosai akarását, a példátlan sérü­léshullám, s az erőltetett menetelés óriási terhet rak mindannyiukra. A menedzser Jordi Cruyffot jelölte csa­pata legjobbjának, s azon aggódott, hogy miután David Beckham is sé­rült, óriási veszteség lehet Giggs ki­dőlése. A védők már lassan elfogynak, a középpályások közé Dwight Yorke­­ot kellett hátravezényelni - nem kön­nyű a címvédő élete. Egil Olsen együttese - legalábbis a norvég edző szerint - győzelmi esélyt szalasztott el. A Drillónak, Trükkös­nek becézett edző felettébb elégedett volt a Hapoel Petah Tikvából a nyá­ron szerződtetett arab nemzetiségű Badir teljesítményével, s legalább ilyen magasra értékelte skót váloga­tott kapusa, Neil Sullivan produkció­ját. Jól jött volna a győzelem a Wimb­ledonnak, mert a kék-sárgák leg­utóbb a nyitófordulóban, a Watford ellen győztek. A Liverpool megint nem játszott rosszul, s megint nem tudott nyerni. A „vörösök” a múlt szombati, Man­chester United elleni vereség után Leicesterben a veterán Tony Cottee gólja miatt már a 2. percben bukásra álltak. Dominic Matteo - Stig-Inge Bjornebye sérülése miatt mostanában ő a balhátvéd - eladta a labdát, s az egykori válogatott csatár kihasználta a hibát. A Liverpool ezután fölénybe került, s a mostani szezonban először a kezdőcsapatban szereplő Michael Owen két góljával fordított. A hosszú sérülése után újra teljesen egészséges csatár előbb gólra váltotta a megítélt tizenegyest (Gerry Taggart szabály­talankodott Patrik Bergerrel szem­ben), majd akciógólt is szerzett. En­nek ellenére sem tudott nyerni a Beatles-város csapata, pedig az 51. perctől Frank Sinclair kiállítása mi­att emberelőnyben is játszott. A haj­rá azonban a házigazdáké volt, Muzzy Izmet negyedik­­ szezonbeli bajnoki góljával kiegyenlített. A 90. percben a Liverpool is elveszítette egy emberét, David Thompson piros lapot kapott. Az Arsenal délre­­kirándult, Sout­­hamptonba. Az „ágyúsok” mintha fegyverszünetet kötöttek volna, úgy támadtak... Illetve: nem támadtak... Mégis nyertek, mert a 78. percben a csereként beállt francia világbajnok, Thierry Henry megszerezte első ang­liai gólját. Tizennyolc méterről vágta a labdát a kapuba. (Az Arsenalhoz kapcsolódó hír, hogy a klub kölcsö­nadta a német Bundesliga I-ben sze­replő Unterhachingnak a spanyol ál­lampolgárságú, de Németországban született, 24 éves Alberto Mendezt.) A Chelsea még veretlen volt az őszi szezonban. De csak szombatig, mi­után a kékek elbuktak Watfordban. Gianluca Vialli hat helyen is megvál­toztatta a Milán ellen szereplő kezdő­csapatát, de ezzel sem tudta elérni, hogy legényei frissen futballozzanak. Az újonc Allan Smartnak az 57. perc­ben elért góljával nyert, s a Liverpool augusztusi legyőzése után második értékes skalpját is begyűjtötte. A Chelsea viszont elveszítette március óta tartó bajnoki veretlenségét. Az Aston Villa az előző fordulóban rosszul játszott az Arsenal ellen, s ki is kapott. Most rosszul játszott a Bradfordot fogadva, viszont nyert. Nem elhanyagolható a különbség... A birminghamiek kapura is alig lőttek a 71. percig, akkor viszont Darius Vas­­sell lövése után a labda kipattant a kapusról, s Dian Dublin a hálóba lőtt. Ez volt Dublin ötödik őszi gólja, a Villa találatainak pontosan a felét jegyzi. A nap meglepetését a Sunderland fölényes győzelme jelentette Derby­­ben. A piros-fehéreknek 1894 óta ez volt a legfölényesebb diadala a „ko­sok” otthonában. A találkozó hőse a mesterhármast elérő Kevin Phillips volt, aki átvette a vezetést a góllövő­listán is. A tavasszal - akkor még má­sodik vonalbeli játékosként - a válo­gatott keretbe is meghívott támadó már nyolc gólnál jár. 8. forduló: Aston Villa-Bradford City 1-0 (Dublin 71.), Derby County-Sunderland 0-5 (McCann 24, Phillips 42., 52., 85., Quinn 55.), Lei­­cester City-Liverpool 2-2 (Cottee 2. Izzet 86., il. Owen 23. - 11-esből, 39.), Manchester United-Wimbledon 1-1 (Cruyff 73., ill. Badir 16.), Southamp­­ton-Arsenal 0-1 (Henry 79.), Wat­­ford-Chelsea 1-0 (Smart 57.). Az Everton-West Ham United, a Leeds United-Middlesbrough, a Newcastle United-Sheffield Wednesday és a Tottenham Hotspur-Coventry City mérkőzést vasárnap rendezik. Az állás Alex Ferguson menedzser szerint az egyenlítő gól szerzője, Jordi Cruyff (képünkön) volt a Manchester legjobb­ja a „teniszezők” ellen (Fotó: Reuters) 1. Manchester United 8 6 2 *- 20-7 20 2. Arsenal 8 5 12 11-7 16 3. Aston Villa 8 5 12 10-6 16 4. Sunderland 8 4 2 2 13-8 14 5. Chelsea 6 4 11 9-3 13 6. West Ham United 5 4 1 - 9-3 13 7. Leeds United 7 4 12 12-9 13 8. Middlesbrough 7 4-3 10-10 12 9. Leicester City 8 3 2 3 11-10 11 10. Everton 7 3 13 13-9 10 11. Tottenham H. 6 3 12 10-8 10 12. Liverpool 7 3 13 10-9 10 13. Southampton 7 3-4 10-13 9 14. Watford 8 3 - 5 5-8 9 15. Derbv Countv 8 2 2 4 7-14 8 16. Wimbledon 8 14 3 12-17 7 17. Coventry Citv 7 1 2 4 8-10 5 18. Bradford City 7 1 2 4 3-9 5 19. Newcastle United 7-16 8-19 1 20. Sheff. Wednesday 7-16 3-15 1 (dénes t.) Olaszország Cagliari: lenullázva Szombaton délután a Perugia-Caglia­­ri előrehozott találkozóval megkezdő­dött az olasz első osztályú bajnokság harmadik fordulója. A két kiscsapat mérkőzésén hamar eldőlt a három pont sorsa, hiszen a hazaiak a japán Nakata Hidetosi szabadrúgásgóljával már a 15. percben vezetést sze­reztek, majd az első félidőben kialakították a 3-0-ás végeredményt is. A hátvéd Materazzi fejjel duplázta meg a piros-fehérek előnyét, végül a 38. percben Ales­­sandro Melli is betalált. A Cagliari az első félidőben nem találta meg a Pe­­rugia játékának az ellenszerét, csak a második félidő­ben jutott el néhányszor a hazai kapu elé. Az 58. perc­ben a szárdok szépíthettek volna, ám O’Neill tizen­egyesét a jó ütemben mozduló Mazzantini kapus hárí­totta. (Mint ismeretes, az uruguayi csatár ellen cser­­benhagyásos gázolás miatt rendőrségi vizsgálat fo­lyik, ám a nyomozás ideje alatt tovább játszhat a pi­ros-kék együttesben.) A Cagliari már a harmadik vereségét szenvedte el, és a Serie A egyetlen nulla pontos csapata, ami az olasz sajtó szerint könnyen azt jelentheti, hogy az uruguayi Oscar Washington Tabarez mesternek meg vannak számlálva a napjai a csapat kispadján. „Nagyon elégedett vagyok a fiúkkal, különösen Melli és a most bemutatkozó Ba játéka tetszett” - nyi­latkozta Carlotto Mazzone, a Perugia veterán edzője. A bajnoksággal kapcsolatos hír, hogy Marcello Lip­­pi, az Inter mestere a Parma elleni vasárnapi bajnoki­ra nem hívta meg a keretbe sem Ronaldót, sem Rober­­to Baggiót. Az edző szerint mindkét klasszisnak még több edzésre van szüksége ahhoz, hogy utolérje a töb­bieket. (Az olasz tíz napja nem tréningezett.) Ronaldóval kapcsolatos hír, hogy az eredetileg ter­vezett időpontnál egy héttel később, szeptember 27- én látogat el a koszovói Gjakovóba, ahol az egyik he­lyi iskolának egyelőre meg nem nevezett nagyságú összeget ad át. Az időpont módosítására azért volt szükség, mert a brazil támadót csapattársai is el akar­ják kísérni Koszovóba. Ann van Bruseselen, a belga Caritas Secours In­ternational nevű szervezet szóvivője elmondta, hogy az olasz együttes vezetői megígérték, külön­­géppel repülnek Koszovóba. Mivel arról nem ren­delkezik információkkal, hogy az Internazionale labdarúgói meddig maradnak Gjakovéban, egyelőre nem tudott pontos programot összeállítani a küldöttség számára. A-liga, 3. forduló. Szombati mérkőzés: Peru­­gia-Cagliari 3-0 (Nakata 15., Materazzi 31., Melli 38.) A Bari-Milan találkozó lapzártánk után ért véget, a többi mérkőzést vasárnap játsszák. (misor) ­ Ausztria lipcsei és Korsós György megsérült F ÖFB A három napra el­­­­húzódó 12. bajnoki fi fordulót a Salz­­burg-Austria „lila rangadó” vezette be pénteken. A hazai csapat a meccs nagy részé­ben fölényben játszott, ám Sa­­bitzer Korsós Attila két remek át­adását is elpuskázta, a tavalyi gól­király Edi Glieder pedig a kiha­gyott gólhelyzetek mellett csak az­zal tűnt ki, hogy durva belemené­­sével négy hétre harcképtelenné tette a válogatott liberó Michael Streitert. A bécsi lilák sem játszot­tak finoman, aminek Lipcsei Péter lett a kárvallottja: a hazai közép­pályásnak sérülés miatt szintén el kellett hagynia a pályát. A salz­burgi védelem hibájából a 33. percben Datoru elé pattant a lab­da, és a nigériai csatár 18 méterről Sáfár Szabolcs számára védhetet­­lenül lőtt a bal felső sarokba. A szombati két mérkőzés közül kiemelkedett a forduló slágere, amelyen az éllovas FC Tirol telt ház előtt fogadta a címvédő grazi Sturmot. A bajnok számára olyan fontos volt ez a mérkőzés, hogy a klub elnöke, Hannes Kartnig két­milliós győzelmi prémiumot írt ki. Korsós Györggyel a kezdőcsapat­ban sokat ígérően kezdett a Sturm, csakhamar azonban ki­tűnt, hogy mindkét csapat túlzot­tan tart egymástól, és a következő említésre méltó eseményre csak a 34. percben került sor. Akkor a fiatal tiroli Knöck fejese után Mählich mentett a gólvonalon. A 41. percben Barisic szabadrúgás­hoz jutott 18 méterre a vendégka­putól, és nem tétlenkedett, Sidorc­­zuk hálójába csavart. A második félidőre Oszim edző hiába erősí­tette meg a Sturm támadójátékát a jugoszláv Panteliccsel, a tiroliak önfeláldozóan harcolva tartani tudták az egygólos előnyt. Korsós György a 71. percben megsérült a kezén, ezért le kellett cserélni. A másik szombati mérkőzésen a sereghajtó LASK simán győzött a Lustenau ellen, amiben közre­játszott az is, hogy a vendégek Buttes kiállítása miatt a második félidőt emberhátrányban játszot­ták végig. 12. forduló: Salzburg-Austria 0-1 (Datoru 33.), Tirol-Sturm 1-0 (Barisic 41.), LASK-Lustenau 3-0 (Brenner 26., Udovics 65., 66.). A Bregenz-Rapid és a GAK-Ried ta­lálkozót vasárnap játsszák. Az élcsoport: 1. Tirol 33 pont (27-5), 2. Rapid 22 (17-11, 11 mérk.), 3. Sturm 19 (18-10), 4. Austria 18 (16-14) (Kozma) HORVÁTORSZÁG. A jövő szerdai, Olym­­pique Marseille elleni BL-mérkőzés miatt a Cro­­atia már pénteken lejátszotta az újonc Vukovar ’91 elleni bajnokiját. A Manchester United elle­ni idegenbeli siker (0-0) után sokan attól tartot­tak, hogy a bajnok nem tud kellően összpontosí­tani a meccsre. Nem így történt! Osvaldo Ardi­­les együttese átgázolt a vendégeken. Az argentin mester három cserejátékost (Jelicsics, Mumlek, Sokota) állított a kezdőbe, ami jó húzásnak bi­zonyult. Sokota már a 21. percben - több mint húsz méterről - bombagólt lőtt, majd Mumlek kétszer is eredményes volt. A mérkőzés hajrájá­ban a góllövőlistát immár hét találattal vezető Joszip Simics előbb büntetőből, majd fejjel ta­lált a kapuba. Robert Proszinecski - állítólag sé­rülése miatt - nem játszott a Vukovar ellen. A horvát lapok szerint a középpályás távozni ké­szül a Croatiából, mert már elege van a rengeteg bírálatból - jelentette tudósítónk, Heka László. 6. forduló, előrehozott mérkőzés: Croatia-Vu­­kovar ’91 5-0 (Sokota 21., Mumlek 46., 71., Si­mics 78., 86. - az elsőt 11-esből) Az élcsoport: 1. Croatia 14 pont, 2. Hajduk 12 (5 mérk.), 3. Osijek 10 (5) UKRAJNA. Az Ukrán Labdarúgó-szövetség mégsem fordul az UEFA-hoz, hogy a moszkvai robbantásokra való tekintettel semleges hely­színen játszhassa le az Oroszország elleni Eb­selejtezőt. Valerij Nikonenko, az ukrán szövet­ség sajtóbizottságának elnöke az Interfax-Uk­­raina hírügynökségnek Kijevben elmondta: Vja­­cseszlav Koloszkov, az Orosz Labdarúgó-szö­vetség elnöke biztosította az ukrán szövetséget, illetve az UEFA vezetőségét, hogy a játékosok­nak és a szurkolóknak nem esik bántódásuk. A vezető hozzátette, hogy az orosz belügyminisz­térium, a rendkívüli helyzetek minisztériuma és a szövetségi biztonsági szolgálat különleges in­tézkedéseket léptetett életbe a stadionokban a bajnoki mérkőzésekre és a nemzetközi találko­zókra egyaránt. VILÁGFUTBALL. Brazil lapok élesen bírál­ják Joao Havelange-ot, a Nemzetközi Labda­rúgó-szövetség (FIFA) egykori elnökét, aki szerint Brazíliának nincs esélye a 2006-os vi­lágbajnokság rendezési jogának elnyerésére. Dél-Afrikában ugyanakkor biztosak benne, hogy ők lesznek a vb házigazdái. Havelange úgy nyilatkozott, hogy a dél-amerikai ország­nak Dél-Afrikát kellene támogatnia az euró­pai országokkal, Németországgal és Angliával szemben. Havelange szerint mindenképpen meg kell akadályozni, hogy Európában legyen a vb. A dél-afrikai pályázati bizottság vezetője, Danny Jordaan a dpa értesülései szerint úgy vé­li, hogy a brazilok esetleges támogatása nem ja­vítja jelentősen Dél-Afrika esélyeit. „Nem aka­rom megbántani Havelange urat, de Brazíliát mi eddig sem tekintettük igazi vetélytársnak, a fel­ajánlását mindenesetre nagyon szépen köszö­nöm - mondta Jordaan. - Számunkra Németor­szág a legkomolyabb ellenlábas. Az angolok pá­lyázatát az UEFA nem támogatja, ezért ők is esélytelenek.” EGYESÜLT ÁLLAMOK: Lubos Kubík bün­tetőt hibázott az alapjátékidőben, ezért a Chica­go Fire, a Major League Soccer (MLS) címvédő­je csupán hétfordulós szétlövésben, Chris Armas 32 yardosával tudta legyőzni a Tampa Bayt. MLS, alapszakasz, 74. játéknap Chicago Fire-Tampa Bay Matiny 1-1 (Nowak 32., ill. Valderrama 10.) - szétlövéssel 4-3­ ­. Európai futballrajt Az Aréna 2000 Kiadó a maga nemé­ben egyedülálló kiadvánnyal jelentke­zett Stadion magazin sorozatának újabb számában. Ezúttal a nívós euró­pai bajnokságok közül legkorábban rajtoló négy pontvadászat, az osztrák, a német, a holland és a francia élvonal csapatait mutatja be. A külföldi fut­ball szerelmesei megtalálhatják a ki­adványban e négy ország valamennyi első osztályú csapatának keretét, ada­tait, színes fényképét. A magazin meg­vásárolható az újságárusoknál, meg­rendelhető a kiadónál (1115 Bp. Bárt­­fai utca 51., tel.: 2­041-031). NEMZETI SPORT 11