Nemzeti Sport, 2000. május (11. évfolyam, 119-148. szám)

2000-05-11 / 128. szám

20 NEMZETI SPORT AMERIKAI SPORTOK • CSAPATSPORTOK • EGYÉNI SPORTOK 2000. május 11., csütörtök A Knicks győzelmet lopott Miamitól kosárlabda A közelmúlt egyik leg­rosszabb NBA-mérkőzéseként könyvelik el a legutóbbi játék­napon lejátszott Miami-New York derbit, azonban ez csu­pán Floridában okoz keserűsé­get. A Knicks hívei boldogok, hisz csapatuk viszonylag könnyedén győzött, és kiegyenlítette a Keleti főcsoport elődöntőjének párhar­cát. Nyugaton az Utah Jazznek nem si­került a rablás, a Portland immár két győzelemmel vezet ellene. „Erről a meccsről nem lehet túl so­kat mondani. A lényeg az, hogy eleget nyújtottunk ahhoz, hogy nyerjünk” - mondta Jeff Van Gundy, a Knicks edzője a mérkőzés után. A két csapat gyengécske dobószázaléka, a huszonöt elhibázott büntető, a hatvan szabály­talanság együttesen azt igazolja, hogy valószínűleg a párharc leggyengébb mérkőzésén vagyunk túl. Charlie Ward hét, Kurt Thomas hat pontot szerzett az első negyedben, amelyben a Knicks tízpontos előnyt is felépített. A harma­dik játékrészben már 18 volt a különb­ség, amit Pat Riley, a Heat edzője alig akart elhinni. „Szürreális mérkőzés volt, hisz védekezésben és lepattanó­zásban pontosan azt nyújtottuk, amire szükség volt. Ilyen borzalmas támadó­játékot azonban lehetetlenség ellensú­lyozni” - indokolta a Heat edzője, mi­ért nem sikerült végül megfordítani az állást. A játéknap másik vendéglátójának, a Portlandnek nem volt gondja a táma­dópalánk alatt. „Szép, pontos, szak­mailag jól kivitelezett játékot nyújtot­tunk” - értékelte Mirce Dunleavy, a Blazers edzője az első félidőbeli 63 százalékos dobóteljesítményt, a végig kitartó előnyt, az Utah három öreg harcosát, Malone-t, Hornaceket és Stocktont összesen 26 ponton tartó vé­dőmunkát. Steve Smith (19) vezette a Blazers hatfős, tíz pont feletti különít­ményét. „Olyanok, mint a cápák. Ér­zik a vérszagot, és készek arra, hogy végezzenek áldozatukkal” - jelezte Malone, hogy a Jazz a folytatástól sem vár könnyítést. (kormanik) NBA, rájátszás, 18. játéknap Keleti elődöntő, második mérkőzés Miami Heat-New York Knicks 76-82 (15-23, 19-15, 16-21, 26-23). Legjobb dobók: Mashburn 25, Mour­­ning 17, T. Hardaway 13, ill. Ewing, Ward 13-13, Houston, L. Johnson 12-12. Legtöbb lepattanó: Mourning 17, ill. Ewing, L. Johnson 8-8. Legtöbb assziszt: T. Hardaway, Mashburn, Mourning 3-3, ill. Sprewell 5. Dobó­­százalék, mezőny (büntető): 33.8 (57.6), ill. 35.3 (73.8). Az összesített állás: 1-1. Az egyik fél negyedik győ­zelméig tartó párharc következő mér­kőzését május 12-én rendezik New Yorkban. Nyugati elődöntő, második mérkőzés Portland TrailBlazers-Utah Jazz 103-85 (24-16, 32-19, 24-23, 23-27). Ld: S. Smith 19, Wells 17, R. Wallace 14, ill. Malone 15, Russell 12. Ll. B. Grant, R. Wallace 8-8, ill. Polynice 6. La: Pippen, Sabonis, Schrempf 4-4, ill. Stockton 6. Dsz: 56.3 (71.4), ill. 45.2 (76.2). Az összesített állás: 2-0. Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharc következő mérkőzését május 11-én rendezik Salt Lake Cityben. FOTÓ: REUTERS A Miami-New York meccseken mindig forró a hangulat. A fehér mezes Jamal Mashburn és a New York villámrajtjáért sokat tevő Kurt Thomas csupán a közönség soraiban fékeződött le ennél a heves csatánál Sejteni lehetett előre, nem is történt meglepetés: a liga kedden hivatalosan bejelen­tette, hogy Shaquille O’Neal, a Los Angeles Lakers cente­re kapta meg idén az NBA legértékesebb játékosának (MVP) járó Maurice Podoloff-trófeát. O’Neal a szavazás negyvenöt éves történetének legnagyobb győzelmét aratta. A voksolásban részt vevő százhuszonegy szak­író és kommentátor közül csupán egy szavazott más játékosra, így Shaq a maga 99.2 százalékos győzelmi mutatójával átadta a múlt­nak Michael Jordan 1995-96-os rekordját is (96.5 százalék). Az 1989-90-es idényben MVP-nek választott Magic Johnson óta O’Neal az első Lakers-játékos, aki megkapta a liga legfontosabb egyéni díját. „Az volt az első dolgom, hogy felhívjam a szüleimet a hírrel. Apám rögtön sírni kezdett - jelezte Shaq, hogy a választás a csa­ládban is nagy esemény volt. - Ez az első idényem, amelyet jelen­tősebb sérülés nélkül csináltam végig. Sohasem játszottam még ilyen jó csapatban, úgyhogy elérhetjük a végső célt, a bajnoki cí­met is. ” Shaq az NBA-pályafutása legjobb pontátlagával (29,7), gólkirályként fejezte be az alapszakaszt, ő volt a mezőnyből a leg­pontosabban dobó (57,4 százalék) játékos a ligában, sőt, a legha­tékonyabb csapatembernek járó, számítások alapján odaítélt IBM-díjat is ő zse­belte be. Shaq neve - egyedüli­ként a játékosok közül - ugyan minden szavazólapra felkerült, de egyvalaki, a CNN-Sports Illustrated nevében voksoló Fred Hick­­man csupán Allen Iversoné mögé helyezte. Iverson 132 ponttal a hetedik helyen végzett, míg Kari Malone, a tavalyi MVP, negye­diknek futott be. Az alapszakasz legértékesebb játékosáról (MVP) döntő sza­vazás végeredménye: 1. Shaquille O’Neal (LA Lakers) 1207 pont (120 első szavazat), 2. K. Garnett (Minnesota) 408 (0), 3. A. Mourning (Miami) 367 (0), 4. K. Malone (Utah) 312 (0), 5. T. Duncan (San Antonio) 248 (0), 6. G. Payton (Seattle) 180 (0). To­vábbi tíz játékos kapott szavazatot. (A voksolásban részt vevők öt nevet tüntethettek fel a szavazati lapjukon, méghozzá erő­sorrendben, 10, 7, 5, 3, 1 pontért.) * Hivatalosan csütörtökön jelentik be, kit illet az év legjobb újoncának járó elismerés, ám a ligához közeli források már most megerősítették, hogy Eltem Brand (Chicago) és Steve Francis (Hous­ton) megosztva kapja meg a díjat. Shaq O’Neal az MVP 64. A-csoportos világbajnokság, Szentpétervár Erősödött a kanadai csapat Jégkorong­ j m Megerősítette keretét a Svájc elleni ne­­xokkbK3­gyeddöntőre készülő kanadai válogatott. PeceHH Csatlakozott ugyanis a csapathoz Martin x10~sg­ '~3­ Lapointe, az NHL rájátszásától elbúcsúzott Detroit Red Wings támadója. A szövetség azt szeretné, ha a San Jose Sharksban szereplő Owen Nolan is hasonlóan cselekedne, vele azonban egyelőre nem sikerült megegyezni. A szlovákok számára viszont rossz hír, hogy Lubomir Seke­­ras agyrázkódás miatt a továbbiakban nem játszhat a vb-n, a hátvéd már haza is utazott. A csütörtöki program. Negyeddöntők: Egyesült Álla­­mok-Szlovákia, Finnország-Svédország, Csehország-Lettor­­szág, Svájc-Kanada. Az Eurosport 14.30-tól és 18.30-tól egy­­egy mérkőzést élőben közvetít, majd 23.05-től összefoglalót su­gároz a napi eseményekről. A világbajnokság statisztikái Mezőnyjátékosok Kanadai táblázat (gól, gólpassz): 1. Todd Bertuzzi (kana­dai) 9 pont (5, 4), 2. Trond Magnussen (norvég) 9 (3, 6), 3. Mi­­roslav Sátán (szlovák) 8 (7,1), 4. Arnaud Briand (francia) 8 (4, 4), 5. Maurice Rozenthal (francia) és Jiri Dopita (cseh) 8-8 (mind 3, 5) Azonos pontszám esetén a több lőtt gól dönt. Góllövőlista: 1. Sátán 7 gól, 2. Bertuzzi 5, 3. Briand, Laurent Meunier (francia), Per Skroder (norvég), Steve Sullivan (kana­dai), Brúno Zarrillo (olasz), Pavel Bure (orosz), Kristian Huse­­lius (svéd), Niko Kapanen (finn), Aleksandrs Blevskis (lett), Kuvabara Ryan (japán), Vitalij Litvinenko (ukrán), Christoph Brandner (osztrák) 4­ A Gólpasszok: 1. Magnussen 6 gólpassz, 2. Rozenthal, Copita, Gian-Marco Crameri (svájci), Szerhij Varlamov (ukrán), Lu­bomir Visnovsky (szlovák), Ryan Smyth (kanadai), Richard Kapus (szlovák), Kimmo Rintanen (finn), Tomi Kallio (finn), Michael Nylander (svéd) 5-5 Emberelőnyös gólok: 1. Sátán 4 gól, 2. Sullivan 3 Emberhátrányos gólok: 1. Sátán 2 gól Plusz-mínusz mutató: 1. Brendan Morrison (kanadai) +8, 2. Bertuzzi, Dopita, Kapanen, Juha Hentinen (finn), Andrej Markov (orosz) mind +7 Kiállítások: 1. Varlamov 42 perc, 2. Fudzsita Kijosi (japán) 39, 3. Boris Procenko (ukrán) 27 Kapusok Kapottgól-átlag (60 percre vetítve): 1. Jose Theodore (kana­dai) 1.2 gól/mérk. (6 kapott gól/299,32 védett perc), 2. Tommy Salo (svéd) 1.61 (8/298.40), 3. Damian Rhodes (amerikai) 2.00 (8/240), 4. Roman Cechmanek (cseh) 2.20 (11/300), 5. Reto Pa­­voni (svájci) 2.25 (9/240), 6. Arturs Irbe (lett) 2.33 (14/360) Védési hatékonyság: 1. Theodore 95.16 százalék (6 kapott gól/124 lövés), 2. Pavoni 92.86 (9/126), 3. Reinhard Divis (oszt­rák) 92.54 (15/201), 4. Salo (8/104), 5. Cechmanek 92.03 (11/138), 6. Rhodes 92.00 (6/100) Csapatok Emberelőny-kihasználás: 1. Szlovákia 26.47 (9 emberelő­nyös gól), 2. Kanada 25.00 (8), 3. Csehország 25.00 (7) Emberhátrány-kivédekezés: 1. Svédország 93.33 százalék, 2. Lettország 92.86, 3. Kanada, Egyesült Államok 90.32-90.32 Kiállítások: 1. Oroszország 9.67 perc/mérk., 2. Egyesült Ál­lamok, Lettország 10.67-10.67 *1t Negyeddöntő: 05.11. Elődöntő: Elődöntő: 05.12. 05.12. Negyeddöntő: 05.11. E1 Egy. Államok Csehország F1 F4 Szlovákia DÖNTŐ és a 3. helyért 05.14. Lettország E4 F2 Finnország Svájc E2 E3 Svédország Kanada F3 Schiller opel^ CORSA CHAMPION: MAGASABB FELSZERELTSÉG, ÁTLAG 40% MEGTAKARÍTÁSSAL. Akár kamatmentes hitelre is (THM:0°/o-tól!), tartós bérlettel. (Használt autóját beszámítjuk!) 1138 BUDAPEST, Váci út 113. Tel.: 452-1100, 452-1111 Fax: 452-1134 Már kaphatók a Kokó-jegyek Ökölvívás Elkezdték a jegyek árusítá­sát Kovács Istvánnak a Steve Robinson elleni, június 23-ai pehelysúlyú Eb-címmérkőzésé­re és az azt megelőző gálára. A következő helyeken lehet meg­váltani a belépőket a rendez­vényre. FTC-stadion (IX. ker., Üllői út 129., tel: 215-1013), Vigadó Ticket Service (V. ker., Vörös­marty tér 1., tel: 327-4322), Ticket Express (VI. ker., Jókai u. 40., tel: 353-0692), MUSIC MIX (V., Váci u. 33., tel: 317- 7736), Program Ticket House (XIII. ker. ,Hollán Ernő u. 10., tel: 340-4883), Központi Jegy­iroda Kft. (VI. ker., Andrássy út 15., tel: 267-1267), Publika Kft. (VII. ker., Károly krt. 9., tel: 322-2010), Körcsarnok jegypénztár (Dózsa György út 1., tel: 251-1222) A jegyárak (forintban) Küzdőtér 1-2. sor: 20 000; 3-5. sor: 15000; 6-10. sor: 10 000; 11-15. sor: 7500 Tribün 4-es, 5-ös, 12-es és 13-as szektor: 7500; 2-es, 3-as, 6-os, 7-es, 10-es, 11-es, 14-es és 15- ös szektor: 4500; 1-es, 8-as, 9- es, 16-os szektor, továbbá A-, B-, C-, D-, E-, F-, G-, H-, N- és O-szektor: 2000: Diákjegyek (J­­, K-, L- és M-szektor): 1000. ★ Az ausztrál Kosztya Csu a mexikói Julio César Chávez el­len védi meg legközelebb a WBC (Bokszvilágtanács) kis­­váltósúlyú világbajnoki övét. A két bokszoló július 15-én, Las Vegasban küzd meg egymással. Érdekesség, hogy a kihívó há­rom nappal a mérkőzés előtt ünnepli 38. születésnapját. 14 A liga sztárjai ott lesznek a 2002-es olimpián Főcsoportdöntőben a Philadelphia A Philadelphia hat év alatt immár harmadik alkalommal jutott be a legjobb négy közé az észak-amerikai profi jég­korongliga rájátszásában. A Flyers a legutóbbi­ játéknapon idegenben le­győzte a Pittsburghöt, ezzel 4-2-re megnyerte a párharcot. Az összesítésben 0-2-ről fordító Philly számára nem kezdődött jól a hatodik derbi, az első percben ugyan­is Keith Primeau egy kőkemény ütkö­zés után elvesztette az eszméletét, így nem tudta folytatni a játékot. A csatár a kórházba szállítást követően jelezte: jobban van.­ Az első harmad derekán Eric Des­­jardins lövését Mark Recchi gyűjtötte be, és fonákkal Ron Tugnutt mellett a hálóba továbbított. A következő já­tékrész 44. másodpercében Recchi a kapu mögé keveredett, remekül pasz­­szolt az őrizetlenül hagyott John Le­­Clairhez, aki nem hibázott. A záró harmad közepén Rene Corbet csak szépíteni tudott. „Akkor vertük az első szöget a ko­porsónkba, amikor a harmadik mérkő­zésen, otthon hosszabbítás után kikap­tunk. Szerintem a kettő nullás vezeté­sünk tudatában sokan elhitték, hogy már tovább is jutottunk” - mondta a penguinses Matthew Barnaby, aki a meccs előtt tudta meg, hogy kétezer dollárra büntették, amiért a megelőző derbin tiszteletlenül viselkedett a já­tékvezetővel, illetve mert a bemelegí­tés alatt ütővel megbökte John Van­­biesbrouckot, a Philadelphia tartalék­kapusát. Ezt súlyosbítandó, életbe lé­pett Barnabey 25 ezer dolláros felfüg­gesztett pénzbüntetése is. A Flyers a Keleti főcsoport döntőjé­ben a New Jerseyvel találkozik, az el­ső csatát magyar idő szerint vasárnap este játsszák Philadelphiában. A nyu­gati fináléban a címvédő Dallas ma­gyar idő szerint vasárnap hajnalban a Coloradóval csap össze, Dallasban. Eldőlt, hogy az NHL-játékosok részt vehetnek a 2002-es Salt Lake City-i olimpián. Az erről szóló megálla­podást a szentpétervári A-csoportos világbajnokságon írta alá a nemzet­közi szövetség, a liga és a játékos­szakszervezet. A bajnokságban az öt­karikás játékok alatt 12 napos szüne­tet tartanak. A Chicago a gyenge szereplés miatt menesztette Lomé Molleken főedzőt. Az együttes a 13 csapatos Nyugati fő­csoportban áll. helyet szerezte meg, így nem jutott be a rájátszásba. NHL, rájátszás, 2. forduló Keleti főcsoport, hatodik mérkőzés Pittsburgh Penguins-Philadelphia Flyers 1-2 (0-1, 0-1, 1-0). Gólszerző: Corbet (51.), ill. Recchi (12. - ember­előny), LeClair (21.). Kapusok: Tugnutt 23 lövés/21 védés, ül. Boucher 28/27 Továbbjutott: a Philadelphia, 4-2- es összesítéssel. A konferencia döntő­jében: Philadelphia-New Jersey.