Nemzeti Sport, 2009. október (107. évfolyam, 268-297. szám)

2009-10-10 / 277. szám

JEGYZET . ■ Hiába nagy a hajlam korunkban arra, hogy a pszi­chológusok végezzék el helyettünk a lélekerősítést, abban nem változott a világ, hogy nincs megnyug­tatóbb egy váratlan kedvező fordulatnál. Futballban ilyen eset, amikor a játékvezető nem szívbajos, értve rajta, hogy fittyet hány térre és időre, csak a szabályok érdeklik. Oscar Ruiz ilyen bíró, a kezdés után szinte azonnal befújt tizenegyessel megspórolta a magyar játékosok­nak azt, hogy szépen, lassan, a játék ritmusát felvéve nyugodjanak meg. Németh Krisztián mozdulata cso­dás volt, a szabálytalanság egyértelmű, Ruiz sporttárs következetes, Komán Vladimir hajszálpontos, s máris a nyugalom lett az úr a magyar csapat háza táján. Ez így természetes - mondhatja bárki, aki csak ritkán lát magyar sportolót éles helyzetben, nagy tétért küz­deni. És mondhatja akkor is, ha látta tegnap a magyar ifjakat az olaszok elleni világbajnoki negyeddöntőben - hatvan percen át. Ebben az egy órában az volt a kü­lönleges, hogy miközben az esély és a siker közeledett egymáshoz, nem a félsz, az óvatosság uralta a mozdu­latokat, hanem a felszabadultság és az ambíció. Hogy mitől fordult át kapkodásba a jogos önbizalom, arra már tényleg csak végzett pszichológus adhatja meg a választ. Ruiz sporttárs mindenesetre igyekezett segíteni, ám még a dupla emberelőny sem állította helyre az eredeti állapotot - a tanmeséből valódi drá­ma lett. Olyan feszült történet, amilyennel gyakran szolgál a sport, a futball különösen. Beleveszett a szuezi éjsza­kába a magyar futballisták lélektani fölénye, fáradó, egyre fáradtabb fiatalemberek igyekeztek egyről a kettőre jutni, hol volt már az első percek felszabadult­­sága (az egyik oldalon) és letargiája (a másikon). Tud­ni lehetett, hogy egy-egy apróság dönt(het) sikerről, kudarcról, azt viszont képtelenség volt megjósolni, hogy ki nyer, s ki veszít. Mi nyertünk, s ettől lett igazi értéke az első hatvan percnek, általa derült ki, hogy a sikernél nincs jobb pszichológus. Ugye, fiúk? • FOTÓ: SZABÓ MIKLÓS Jeggyel jár MEGMONDOM­­.A A MAGAMÉT Mit tehet egy versenyrendező, ha a legnagyobb sztárok mondják le részvételüket az utolsó pilla­natban? Gondolunk itt előbb Boris Becker, aztán Mats Wilander esetére a szombaton kezdődő máso­dik budapesti Tennis Classics viadalon. Előbbi hat, utóbbi hétszeres Grand Slam-győztes egyéniben, és már megannyi plakátot, hirdetést kinyomtak a nevükkel, hogy aztán mind a kettőjüknél közbeszól­jon egy kellemetlen sérülés. Taróczy Balázst, az esemény rendezőjét a nehézségekről kérdeztük. Wilander visszalépését pénteken, az első versenyna­pot megelőző legutolsó nap estéjén megtartott sajtótá­jékoztatón jelentettük be, és mindenki jól fogadta, senki sem fanyalgott... El kellett fogadni, hogy most nem tud játszani. A helyére lépő Pat Cash is Grand Slam-győztes, s ilyen szempontból hasonló kaliber, mint ahogy a Boris Beckert helyettesítő Stefan Edbergre is igaz ez a megál­lapítás. Ilyenkor abban a pillanatban cselekedni kell, és ki kell találni, hogy mi a legkevésbé fájdalmas megoldás, illetve elő kell vennie az embernek a kapcsolatait, mert­­ semmi mást nem tud tenni, mint hogy igyekszik pótolni­­ a kiesőket. Biztosan van, aki fájlalja, hogy nem láthatja Wilandert játszani, de azt hiszem, a lehető legjobb meg­­­­oldás született. Nem is volt más lehetőség. s£K­" . EGÉSZEN ELKÉPESZTŐ MECCSEN GYŐZÖTT A VÁLOGATOTT: NÉMETH KRISZTIÁN Világklasszis Gulácsi 7 Szekeres A. 6-2,4, Debreceni 6, Szabó J. 7, Zámbó 6 Komán 9, Korcsmár 6, Kiss M. 6, Gosztonyi 7 Simon A. 6, Németh K. 10 MAGYARORSZÁGOLASZORSZÁG­I CSERE: Simon A. helyett Dudás Á. (6) az 59.,­­ Korcsmár helyett Takács P. (6) a 79., Kiss M. helyett I Futács(6) a 87. percben3 5 Ft HOSSZABBÍTÁS UTÁN Borsoz­­i 6—2=4, Genti 5-2=3, Albertazzi 5-2=3, Mazzotta 7 Raggi Garibaldi 5, Gabieroni 6 Delia Penna 5, MazzarM 7, iustacchio 7 __ __ MBsuracaÁ CSERE: Misuraca helyett Eusepi (6) a szünetben, Della Penna helyett Bonaventura (7), az 58., Baggio Garibaldi helyett Ramizi (0) a 65. percben Szuez, 31 000 néző. Gólszerző: Koman(fl­eska,1-0)a 2.,Mazzotta(1-0 a 82., Németh K.(2-1)a 11.,Bonaventura(2-2)a 113.,Németh K(3-2)a 117. percben. Sárga lap: Albertazzi (visszahúzta Németh Krisztiánt) a 23., Gentili (Simon Andrást buktatta) a 36., Komán (visszahúzta Baggio Garibaldit) a 49., Bini (Gosztonyit buktatta) a 81., Dudás A. (megrúgta Romizit) a 91., Szabó J. (visszahúzta Eusepit) a 101. Takács P. (buktatta Bonaventurát) a 105. percben. Kiállítva: Gentili a 71., Bini a 83, Szekeres A. a 89., Albertazzi a 115. percben, így bíráskodott: Oscar Ruiz 7 (Abraham Gonzalez, Humberto Clavio - mindhárom kolumbiai). Jól vezette a mérkőzést egészen Szekeres Adrián kiállításáig, a 89. percben ugyanis túl szigorúan ítélt, s úgy tűnt, kompenzált is. FOTÓ: REUTERS/SUHAIB SALEM I ▲ Koman Vladimir tudta, hogy barátja balra vetődik - a jobb alsóba lőtt A Oscar Ruiz játékvezető négy játékosnak is felmutatta a piros lapot SOMOGYI ZSOLT jelenti Szuezből Németh Krisztián és Ko­mán Vladimir fantasztikus mérkőzésen van túl, és a két magyar sztár vezérletével a válogatott legyőzte az ola­szokat, ezzel bejutott a világ legjobb négy csapata közé az U20-as tornán. A Vörös-tengertől néhány száz méternyire, az olajme­zők közé nemrégiben épített monumentális méretű, zöld és sárga székekkel felszerelt Mu­­barak-stadionban a váratlanul erősen kavargó észak-afrikai szélben kezdődött az U20-as vb második negyeddöntője. A lendületes olasz és a meg­szokottan mélabús, mégis gyö­nyörű Himnusz után negyven másodperc kellett Németh Krisztiánnak ahhoz, hogy be­forgassa védőjét, aki vissza­húzta: szerencsére a kolumbi­ai Oscar Ruiz habozás nélkül a büntetőpontra mutatott. Csakhogy... Még csütörtökön összefu­tott a két csapat szálláshelyén Koman Vladimir és Vincenzo Fiorillo. A Sampdoria második csapatában barátkozott össze a magyar fedezet a kapussal, aki most azt mondta neki: ba­rátom, láttam ám, hogy kettő­ből két tizenegyest a bal alsóba rúgtál, ha megint te rúgod, én odavetődök! „Most mit tegyek?”- kérdez­te Koman Vladimir, aki hoz­zátette: Vincenzo barátja van olyan vagány, hogy ha előre bemondja, oda is megy. így lett, az olaszok kapusa abba az irányba vetődött, de Koman Vladimir a legjobbkor változtatott, és a jobb sarokba lőtt: álomkezdés, alig telt el egy perc, és 1-0 ide! Noha már az első pillanat­ban látszott, hogy az olaszok a labdavesztést követően öt védővel, négy középpályással és egy szem csatárral várják a magyar rohamokat, gyorsan módosítaniuk kellett taktiká­jukon. A túlbiztosított véde­kezést a sokat ostorozott Né­meth Krisztián villámgyorsan átjátszotta, és azonnal előny­be került. Olyan cselt csinált, amelyet sokan régóta vártak tőle, és ez ezúttal gólt ért. Aztán Németh Krisztián feje­zett be higgadtan remek akci­ót, kár, hogy Humberto Clavijo második számú asszisztens lö­késnek látta az esetet. És megint az AEK magyarja: az első negyedóra végén védel­mi hiba után ballal lőtt húsz méterről, és az olasz kapus csak hatalmas bravúrral tu­dott menteni. Majd a magyar támadó újra befordult, és csak sárgát érően tudták megfogni a mezét a tizenhatos vonalán. A magyar tábor nagyon sajnálta, hogy az ígéretes szögből járó szabadrúgásból Komán Vladi­mir a kapu fölé csavart. Jól játszottunk! Németh Krisztián állandó veszélyt jelentett az olaszok kapujára, Komán Vladimir le­s föl robogott, a védelem szilár­dan állt a lábán, egy olyan kis futballnemzet, mint a magyar, a labdarúgás egyik óriása el­len... Ugyanakkor lefagytunk az ijedtségtől, amikor Debrece­ni András a saját kapuja felé csúsztatott egy előrevágott labdát, és mert Gulácsi Pétert váratlanul érte a mozdulat, szöglethez jutott az ellenfél. Ha a bekk eltalálja a bal alsót, úgy egyenlít Olaszország, hogy játékosa sincs a magyar térfé­len... A szünetben az olaszok vál­tottak, a Reggiana csatára. Egy mozgalmas este első pillanatai: Korcsmár Zsolt (balra) és Komán Vladimir gólt ünnepel Dicséret az edzőnek­ ­ A tekintélyes olasz sport­lap, a Gazzetta dello Sport bő egy oldalon vezette fel az ütközetet: a nagyválogatott írek elleni szombati meccse, amelyen egy ponttal a vb-re juthatnak a címvédők, szűk fél oldallal kapott csak nagyobb terjedelmet. Az itáliai ifjak edzője, Francesco Rocca kiemelte: olyan csapat került az útjukba, amely borzalma­san (Honduras ellen 0-3) kezdett, mégis elképesztő formajavuláson ment át, ezért a szakvezető azt nyi­latkozta a hagyományosan rózsaszínű olasz futball-lap­­nak, hogy „számomra vilá­gos, hogy Egervári Sándor személyében ragyogó edző ül a másik kispadon, és nem kétséges, ő lesz a legveszé­lyesebb ellenfelünk”.»