Nemzeti Sport, 2019. augusztus (117. évfolyam, 207-221. szám)

2019-08-02 / 208. szám

sport 2. SELEJTEZŐKÖR VISSZAVÁGÓ Vaduzi tragédia VADUZ: 1—3—4—2—1 Büchel 8 ...Sültngör 6. Schmid 6. Goppel 6_____ Horn 6. Gajics 7. Wieser 7. Antoniazzi 6-2—4 Peek 6. Schwizer 6................ Sutter 6 Fiola A. Juhász R. 5. Elek 5. Stopira A Huszti 4. Nikolov 4. Pátkai 4 Neqo 4. Milanov 3 M. Scsepovics 3 CSERE: Fiola helyett Petrjak (3) a szünetben, Milanov helyett Kovács I. (5) a 64. M. Scsepovics helyett Futács (4) a 83., Huszti helyett A. Hodzic (-) a 103. percben Gólszerző: Gajics (11-esből, 1-0) a 61., Coulibaly (2-0) a 100. percben Sárga lap: Fiola (Schwizer fellökéséért) a 21., Nikolov (Sutter visszahúzásáért) a 28., Antoniazzi (Nego lerántásáért) a 45., Gajics (Petrjak buktatásáért) a 77., Sutter (nem engedte elvégezni a bedobást) a 92., Futács (Schmid megütéséért) a 98., Kovácsik (Antoniazzi megrúgásáért) a 101., Schwizer (Pátkai visszarántásáért) a 103., A. Hodzic (Sutter felrúgásáért) a 109. percben Kiállítva: Antoniazzi a 107. percben Játékvezető: Manfredas Lukjancukas (litván) 7­­ Több párharcot is rosszul ítélt meg, az első játékrész hajrájában sárgát kellett volna adnia Max Göppelnek Marko Scsepovics lerántásáért, a büntetőnél és a kiállításnál azonban jól döntött. Partjelzők: Aleksandr Radius, Vladimir Gerasimov - litvánok A liechtensteini túra CSÚFOS BUKÁSSAL ért véget: a helyzetek sorát elpuskázó Fehérvár kétgólos vereséget szenvedve esett ki.T­úlzás lenne azt állítani, hogy csütörtök délelőtt Vaduz az esti Európa-liga-mérkőzés lázában égett. Ha nem kerül kezünkbe a két helyi lap, és nem szembesülünk azzal, hogy a Liechtensteiner Vaterland, illet­ve a Volksblatt egyaránt jelentős terje­delmet szentel a Mór Fehérvár FC elle­ni meccsnek, még azt is gondolhattuk volna, hogy errefelé már mindenkit az augusztus 2. és 25. között rendezendő vaduzi filmfesztivál izgat. Tény, egyik molinó hirdeti a másik után, hogy a főváros immár 24. alkalommal lesz házigazdája a hercegség legnagyobb szabadtéri karneváljának, nem is cso­dálkoztunk el, amikor a főutca egyik végén a már napokkal ezelőtt felállí­tott méretes vászonba futottunk. Miután az is kiderült, hogy a képze­letbeli függöny felgördülését követően egy dél-koreai alkotást, az Élősködők című vígjáték-drámát vetítik le első­ként, felvetődött bennünk: a „nulladik” napon csak ne egy tragédia kockái peregjenek le mintegy másfél kilomé­terrel odébb, a Rheinpark Stadionban. Az FC Vaduz már így is beírta magát a magyar futballtörténelembe azzal, hogy 2006. július 13-án 4-0-ra nyert Újpesten az akkor még UEFA-kupa­­ként futó sorozat első fordulójában, és ezzel fennállása első idegenbeli sikerét aratta a nemzetközi porondon. A visszavágón ugyan 1-0-ra győztek a lilák, az még szépségtapasznak sem volt elegendő. Az akkori kudarcot a pályán volt kénytelen megélni Kovács Zoltán, aki 2019 augusztusában már a székesfe­hérvári klub sportigazgatójaként tért vissza a Rheinpark Stadionba. Noha a „korabeli” feljegyzések (lásd még: meccstudósítások) szerint a legkevés­bé rajta múlt az Újpest kiesése, amikor percekkel a kezdés előtt meghúzódott a stadion egyik szegletében, arca némi feszültségről árulkodott. No igen, ha nem is beszélt róla, a 13 évvel ezelőtti „csapás" eszébe juthatott. Gyógymódot persze tudtunk erre: a továbbjutást. A remélt sikerhez vezető útra azzal lépett Marko Nikolics, hogy az első mérkőzést a kispadon indító Pátkai Máténak a kezdő tizenegyben szava­zott bizalmat, ami azzal párosult, hogy Anel Hadzic a tartaléksorba került vissza. Más változás nem volt a fel­­csúti összecsapáshoz képest, ha csak azt nem tekintjük annak, hogy a múlt csütörtökön viselt piros-kék szerelés helyett ezúttal tiszta fehérben lépett pályára a Fehérvár. Ahogy az várható volt, egyik csapat sem esett a másiknak, az első emlí­tésre méltó eseményt az jelentette, hogy Yannick Schmid felrúgta a labdát a nézőtér fölötti tetőre, ahonnan a par­kolóba pattant. A 13. percben kérésen múlt, hogy a Vaduz kapujában kössön ki: a fejjel veszélyeztető Juhász Roland alig tévesztett célt. Ha a mintegy száz magyar drukker nem danolászik a tribünön, csendben csordogált volna a meccs. Noha a hazaiak tisztában voltak azzal, hogy gólt kell szerezniük, nem rohantak fejjel a falnak, a fehérváriak pedig inkább a biztos védekezésre fektették a hangsúlyt, mintsem a támadásokra. Ez egyrészt azért volt sajnálatos, mert ha - Loic Nego vezérletével - mégis meglódultak, rendre zavarba hozták az ellenfél hátsó sorát, másrészt azért, mert nagyon úgy tűnt, hogy egy góllal lerendezhetnék a továbbjutást. S az a gól a félidő hosszabbításában meg is születhetett volna, de Huszti Szabolcs szabadrúgása után épphogy mellé szállt a labda. Marko Nikolics logikusnak tetsző döntést hozott, amikor a szünetben lecserélte a 21. percben sárga lap­pal figyelmeztetett, azt követően több szabálytalanságot is elkövető Fiola Attilát, akinek a helyére Loic Nego lépett vissza, míg a beállított Ivan Petrjakra az a feladat várt, hogy a bal szélen minél több veszélyt te­remtsen. Jobban is kezdték a máso­dik felvonást a fehérváriak, mégis a Vaduz szerzett gólt - jóformán a semmiből. Loic Nego tudniillik telje­sen feleslegesen szabálytalankodott a tizenhatoson belül, Milan Gajics pedig köszönte szépen, élt a várat­lan eséllyel, és vezetéshez juttatta csapatát. Az indiszponált Georgi Milanov he­lyett jött Kovács István, aki legalább némi lendületet hozott a játékba, adó­dott is egyenlítési lehetőség a magyar csapat előtt, igaz, a nyílttá váló mér­kőzésen a liechtensteiniek is növel­hették volna előnyüket. A 81. percben Marko Scsepovics tehetett volna pontot a párharc végére, ám hiába hozta magát szépen helyzetbe, telibe trafálta Benjamin Büchelt. A rendes játékidőre ezzel el is lőtte a puskapo­rát a magyar csapat - következett a hosszabbítás. Mindjárt két hatalmas Vaduz-helyzettel, szerencsére Ková­csik Ádám egyik bravúrt mutatta be a másik után, a 100. percben azonban Mohamed Coulibaly lövése ellen nem volt ellenszere. A Fehérvárnak ma­radt húsz perce arra, hogy bepréselje a továbbjutást jelentő gólt, és bár a hajrában már emberelőnyben játszva több sansza is nyílt erre, a csúfos bu­kást nem tudta elkerülni. A vaduzi tragédia bekövetkezett - kiesett a Mór Fehérvár FC. Továbbjutott: a Vaduz 2-1-es összesítéssel FC VADUZ (liechtensteini) Mil FEHÉRVÁR FC RHEINPARKSTADION VADUZ NEZO 1253 CSERE: Cicek helyett Couibaly (6) a 72., Wieser helyett Prokopics (-) a 82., Schwi­zer helyett Hofer (-) és Sutter helyett Frick (-) mindkettő a 115. percben immunBen Kovácsi­k . Blokkoltak... Bobon Nikolov (balra) és Stopira azonban nem csak a labdát fékezte le, a teljesítményük igencsak visszafogott volt Vaduzban FOTÓK: fehervarfc.hu Ez most nem Loic Nego meccse volt - a fehérvári játékos sem tudott kitűnni 4 mr: SüMtí® tAsSlife tSMtött MARKO NIKOLICS: Az álmunk vált valóra. Nagyon boldog és büszke vagyok. Csodásan kezdtünk ezt az idényt, a csapat hisz bennem, én is hiszek a csapatomban! Fan­tasztikus, hogy továbbjutottunk, alig várom, hogy a Frankfurttal találkozzunk, ez tudatos volt? Igen. Nem akartunk a vesztünkbe rohanni azzal, hogy ész nélkül támadunk. A szünetben mondtam a srácoknak, hogy megszerezhetjük a hosszabbítást érő gólt, és azt is hozzátettem, hogy a ráadás­ban megnyerhetjük a párharcot. Külön hálával tartozunk kapusunknak, Benjamin Büchelnek, elképesztő teljesítményt nyújtott, bizonyította, hogy méltán viseli a csapatkapitányi karszalagot, mint a r­smfwm ! Ez számomra egyértelmű! Nem láttam még olyan „sznob” csapatot, mint a Fehérvár. Ha az edzőn nem is, a játékosokon éreztem, hogy nem tisztelnek minket eléggé, az első meccs után lekicsinylően nyi­latkoztak rólunk - ennél nagyobb motiváció nem is kellett nekünk. Mario FRICK a Vaduz vezetőedzője le­ttt Mivel magyarázható a kudarca? Amióta itt vagyok, ez volt a legrosszabb napom. Eddig szép sikereket értünk el, de ez egy nagy kudarc volt. A foci egyszerű és őszinte játék, azt kaptuk a sorstól, amit megérdemeltünk. Kihagytuk a lehetetlent is... Vállalom a felelősséget a vereségért. Kießzt á­t tutit, a szokottnál visszafog­ott­abban viselkedett a kisfiad mellett. Ez azt jelentette, hpl nem hisz a csapatában? Dehogyis! Sőt kicsit túlságosan is „megőrültem” olykor, főleg az elpuskázott ziccereinknél. Persze, hogy bíztam a játékosokban, de ez olyan meccs volt, amelyen semmi nem sikerült. Mario Frick azt nyilatkozta, a Fehérvár játéko­sai­ nem érezte a tiszteletet. Könnyű ezt mondani ilyenkor... Ha esetleg így visel­kedtek, az nem az ő hibájuk, hanem az enyém. Ez a legnehezebb vereség a karrierem során. Mit­ gondol, mit hoz a kezet elm­? Nem érzi úgy, hogy te kel ülnie a vezetőkkel, illetve, hogy jelentős változásra van szükség? Van véleményem arról, amit kérdezett, de tisztelem annyira a klubot, hogy erről ne beszéljek nyilvánosan. Az biztos, hogy valamit tennünk kell. Marko NIKOLICS a Mól Fehérvár vezetőedzője A Fehérvárból senki sem pályázott reális eséllyel arra, hogy a mezőny legjobbjának válasszuk - nem úgy, mint a Vaduzból. A liechtensteini csa­patból kiemelkedett Benjamin Büchel, a már Felcsúton is jól védő kapus mindvégig maga­biztos volt, az indításokra re­mekül jött ki, a második félidő hajrájában Marko Scsepovics, a hosszabbításban pedig Fu­tács Márkó és Armin Hodzic lövésénél mentett­­­ bravúrral. & s ■ e X ieutjantif« BÜCHEL (FC Vaduz)8 Labdarúgás - Európa-tiga­­ 3 1­­1 31. perc: Marko Scsepovics „lopta” le a labdát Gajics lábá­ról, egyedül lépett ki, Büchel azonban jó ütemben lépett ki a kapujából, és a tizenhatos vona­lánál menteni tudott. 37. perc: Schwizer adott be bal­ról, Cicek senkitől sem zavartat­va nyolc méterről a jobb sarok irányába fejelte a labdát, Juhász Roland azonban jó helyen állt, és fel tudott szabadítani. 45. perc: Az első játékrész hosszabbításában Huszti rúg­hatott szabadrúgást a jobb ol­dalról, az ötös magasságából, ballal kapura tekerte a labdát, amely kevéssel a jobb felső sarok mellett hagyta el a já­tékteret. 56. perc: Huszti jobb oldali szöglete után Juhász Roland hat méterről fejelte a labdát a jobb sarok mellé. 61. perc: Jobb oldali hazai be­adás után a tizenhatoson belül Gajicshoz került a labda, meg­tolta Nego mellett, a fehérvári játékos pedig buktatta. A já­tékvezető büntetőt ítélt, Gajics ballal laposan a kapu közepébe lőtte a labdát. Hl 81. perc: Scsepovics lépett ki erőszakosan három hazai játé­kos mellett, 13 méterről jobbal lőtt, Büchel bravúrral kiütötte a bal sarokba tartó labdát. 92. perc: Schwizer adott kö­zépre balról, Sutter tíz méterről félfordulattal lőtt, Kovácsik bra­vúrral védett. 100. perc: Coulibaly iramo­dott meg a jobb szélen, betört a büntetőterületen belülre, és 13 méterről, éles szögből, jobbal lőtt, a labda a bal alsó sarokban kötött ki. 2-0 107. perc: Antoniazzi lerántotta Futácsot, sárgát kapott, és mert volt már ilyen figyelmeztetése, kiállította a játékvezető. 113. perc: Nikolov lépett ki egyedül, nagy helyzetben tíz méterről lőtt, Büchel bravúrral szögletre mentett. EUROPA LEAGUE