Népszabadság, 1962. november (20. évfolyam, 256-280. szám)

1962-11-29 / 279. szám

DÖNTETLEN A NÉPSTADIONBAN ÉS NÁPOLYBAN Harmadik mérkőzést vív a továbbjutásért az EK-ban a Vasas, a KK-ban az I. Dózsa Vasas—Ferjenpoat 2:2 (1:1) A rotterdami 1:1 ellenére sem volt elbizakodottság a Vasas lab­darúgói körében, amikor a Nép­stadion öltözőjében az utolsó tak­tika, tanácsok hangzottak el. Sőt, Illovszky edző külön is felhívta a figyelmet: „Győzni csak teljes erőbedobással lehetséges." A Feijenoordnál sokkal kedé­ly­esebb hangulat fogadta a belé­pőt. Vidám beszélgetés közepette készült a holland együttes. Vagy ez talán az idegesség levezetésére szolgált? A feleletre egyelőre vár­ni kellett... f­­él hatkor a Népstadion reflek­torfényében állt fel a két bajnok­­i. ..ott, hogy megküzdjön az Euró­pa Kupa legjobb nyolc közé jutá­sáért. A mérkőzés megkezdése előtt a közönség és a r­észvevők egyper­ces tiszteletadással adóztak az el­hunyt volt holland királynő em­­l­einek, s aztán Campanati olasz játékvezető feldobással hozta já­tékba­­a labdát. Felrúgott a „Haj­ni, Vasas!", de egyelőre a hollan­dok jeleskedtek: gyors és pontos átadásokkal közelítettek a Vasas kapuja felé, és egy ízben Kordijk fejese veszélyesen szállt kapura, szerencsére Szentmihályi a he­lyen volt. Az első 20 perc a Feijer­oord v­ezőnyfölényében zajlott le, a Vasas, legalábbis egyelőre, véde­kezésre kényszerült. Mégis, a 24. percben Bundzsák váratlan előd­adásával Pál I. kitört, s már a tizenhatoson belül járt, amikor Kraay elgáncsolta. Vitathatatlan tizenegyes , Campanati sípja azonban néma maradt. Ez felpaprikázta a Vasast, s most már egyre inkább belelendültek a magyar labdarúgók. Farkas be­adása suhant el a kapu előtt, majd Sas lövése szállt mellé. Érett a Vasas-gól. A hollandok négyszer is csak szöglet árán tud­tak menteni, a 35. percben azon­ban a kitörő Pál I-et már csak gánccsal tudták elválasztani a labdától, s most már a játék­vezető is tizenegyest ítélt. A bün­tetőt Mach­os a bal sarokba lőtte (1:0). A gól után is Vasas-roha­mok következtek, és már úgy lát­szott, hogy a Vasas előnnyel vo­nul az öltözőbe, amikor a 43. percben a balszélső Moulini kö­zépre ívelt, s a szemfüles Kluiver kiegyenlített (1:1). Szünet után mindkét csapatban egy-egy sérülttel — Kregenraat, illetve Pál I. — folytatódott a küzdelem. A Vasas nagy elszánt­sággal harcolt, Farkas, majd Pál II. előtt nyílott jó alkalom, de a góllövés nem sikerült. A holland kapus, Graafland ugyancsak mun­kában volt: Machos lövését, majd Mészöly fejesét kellett szögletre hárítania. A 10 ezer főnyi néző­sereg az izgalmas rohamok köze­pette tűzbe jött, s ekkor hideg zuhanyként hatott­­ a hollandok gólja. Az 59. percben, egy előre­vágott labdával Kluvier kitört. Bakos szabálytalanul akadályoz­ta a tizenhatodon belül a közép­csatárt, és a játékvezető tizen­egyest ítélt. A büntetőből Ker­­kum a jobb sarokba lőtte a labdát (1:2). Az előny nagy önbizalmat adott a Fel­­enoord-játékosoknak, akik újabb rohamokat vezettek, és Szentmihályinak gyakran bravúr­ra volt szüksége, hogy megmentse kapuját az újabb góltól. A Vasas azonban nem adta meg magát, s az utolsó 20 perc rendkívül izgal­mak közepette zajlott le. Bán-­­­dzsák helyett Mészöly lett a kö- s­zépcsatár, s ha sok rossz előd­adás csúszott is a játékba, a­ ma­gyar csapat egyre inkább fölény-­s­be került. A holland „retesz” állta a sarat, s már csak három perc volt hátra a mérkőzésből, amikor a Vasas sorozatos táma­dásai eredménnyel jártak. Pál II. beadását ugyanis Krany csak kézzel tudta elütni Machos elöl, s ezért tizenegyes járt. Machos futott neki a labdának, lövése a hálóba került, azonban Bakos befutott a tizenhatoson belülre, és ezért a játékvezető megismé­teltette a büntetőt. Machos most is nyugodtan állt a labdának, és lövése a bal sarokba került (2:2.) Mindkét csapat tovább rohamo­zott, de gól már nem esett. Mivel­­ a két mérkőzés nem hozott dön­­­­tést, így harmadik találkozóra­­kerül sor, december 12-én­­ Münchenben bonyolítják le. A mindvégig jó iramú találko­­­­zón a holland labdarúgók igazol­­­­ták hírnevüket, védekezésben, tá-­­­madásban egyaránt kitűntek. A­­ Vasas a nehéz bajnoki mérkőzé­sek után ezúttal adós maradt a­­ kupamérkőzéseken megszokott jó­­ játékával, de lelkesedése, küzdő­­szelleme most is töretlen volt. A harmadik mérkőzésen azonban a lelkesedésnek jobb játékkal kell párosulnia a rutinos, szívós Foi­­jenoord ellen. M­­a­puli— l­aipesi­i A. Kupagyőztesek Kupája nyol­­caddöntőjében szerda délután Nápolyban került sor a Napoli— II. Dózsa visszavágóra. A talál­kozó 1:1 arányban döntetlenül végződött. Miután az első mér­kőzés Budapesten is 1:1 volt, a két csapat harmadik találkozója dönti el a továbbjutást, mégpe­dig a megállapodás értelmében december 4-én Zürichben. Az újpestiek kezdtek jobban, s az 5. percben Göröcs lövését kel­lett az olasz kapusnak hárítania, a 11. percben pedig Kuharszló hagyott ki kecsegtető helyzetet. Nem volt nagy az iram, inkább küzdelmes volt a mérkőzés. Ké­­é­sőbb feljöttek az olaszok, a Dó­zsa-védők sokat bizonytalankod-­­­tak, s a 34. percben Tomeazzi a hálóba fejelte a labdát (1:0). Négy­­ perc múlva azonban Solymosi j­ ­ú­s*­ 1:1 (1:1) ugyancsak fejesgóllal válaszolt (1:1). A 44. percben Kuharszki kapufát lőtt. A második félidő elején az ola­szoknak több nagy helyzetük volt, de a Dózsa védelme tisztázott. A 64. percben Göröcs megsérült, öt percig a partvonal mellett ápol­ták, majd a jobbszélen statisztált.­­ Hazai támadásokkal végződött a közepes színvonalú mérkőzés. A Dózsa ma délután érkezik haza repülőgépen. Tíz non­dos francia kosárlabda-győzelem Párizsban ezer főnyi közönség nagy tapsa közben a Magyar Kosárlabda Szövetség nevében dr. Hepp Fe­renc elnök kis emléktárggyal lep­­­­te meg az 1951 óta egyaránt­­ 200 válogatott szereplést elért­­ két kiváló veteránt, Greminger Jánost és Simon Jánost. A magyar csapat Polik, Ben­­cze, Temesvári, Greminger és Liptai ötössel kezdett s annak el­lenére, hogy az első kosarat a franciák érték el, a vendéglátók hosszú ideig alárendelt szerepet játszottak. A magyar kosarasok különösen a ponterős Bencze dobásaival egy pillanat alatt ki­egyenlítettek és gyors támadások révén kilenc pont előnyt is sze­reztek (20:11). A félidő utolsó szakaszában a franciák — a ha­zai közönség nagy buzdítására — kiegyenlítettek, s azután 24:24 ál-­í­­ásnál elhúztak 34:24-re — így­­ végződött a félidő. A szünet után Greminger, Ga­­bányi, Simon, Rácz és Polik kez­­­­dett, s a lendületes,­­ izgalmas küzdelem tovább folyt. A ma­gyar csapat Gabányi „kipontozá­sa” és a közönségtől eléggé be­folyásolt svájci és holland bírók „felfogása” ellenére megpróbál­ta hátrány­át behozni: 52:51-re felzárkóztak, de azután a fran­ciák tartották 4—5 pontos előnyü­ket, s a hajrában ezt tízre fokoz­va, végül is 1 9:69 arányban nyer­tek — folytatva a belgák ellen megkezdett győzelmi sorozatukat. I., I., P­árizs, november 28. (Tudósítónk telefon jelentése.) A párizsi Coubertin-sportcsar­­nok:Od­a a himnuszok elhangzásán­­ ; a játékosok bemutatásán kívül még egy ünnepi jelenet előzte meg kedd este a Franciaország és Ma­­gyarország válogatott férfi kosár­labda-mérkőzést: a mintegy öt- Pl.S i i i 1J i, ..... ii_.,i^L...ybÚJSági játékok szerdai versenyein két újabb úszóvilágrekord született. A 15 éves angol iskolás lány,­l­inda Ludgrove a 220 yart­os hátúszásban 2:35,2 másod­percre javítota az általa tartott — de még nem hitelesíten — 2:35,6 má­sodperces világrekordot. A második vi­lágrekordot a 4x110 yardos ausztrál férfi gyorsváltó (Phelps, Rose, Doak, Dickson) érte el 3:45,1 másodperccel. A régi világrekordot is az­ ausztrál váltó tartotta az októberben Mel­­bourne-ben felállított 3:45,1 másod­perccel. A VASA­DI VÁROSOK KUPÁJ­ÁNAK 2. fordulójában Utrec­htben került sor az Utrecht—Hibernian mérkőzésre. A találkozó a vendégek 1:3 arányú győ­zelmével végződött. A visszavágó de­cember 12-én lesz Hibernianban. ELKÉSZÜLT a motorcsónak-bajnok­ság futameredményeinek összesítése. A­, egyes kategóriákban Rózsavölgyi, Kertes, Kiss I., Mogyoróssy, Lukács J­., Gulyás, Márkus, Surányi és Lu­kács L. végzett az első helyen. A­­ csúcskísérleti versenyek során a 350. kcm-es kategóriában Surányi (Bp. I MN­S) 119,2 km-es átlagsebességgel a világon a második legjobb eredményt­­ érte el. Földyné­­első lett Harawban Borosban befejeződött a skandi­náv nemzetközi asztalitenisz-baj­nokság. A döntő küzdelmekben a magyar versenyzők közül Földyné szerepelt legjobban: 3:2-re legyőz­te a nyugatnémet Simont, s ezzel első lett a női egyesben. További eredmények: Férfi egyéni: Markovics N­.— Veckó 3:1. Vegyes páros: Alser, Harst—Berczik, Földyné 3:2. Fér­fi páros: Arndt, Michalek—Veckó, Korpa 3:0. Portisch nt­urto m ntúsutlili jesisssnút Kedden folytatták a­­­ét sakk­bajnoki versenyt. A Portisch— Lengyel férfi páros mérkőzés má­sodik játszmájában Portisch jó pozíciójú játékkal a 27. lépésben kiharcolta a győzelmet. A női sakkbajnoki címért folyó verseny 3. fordulójának eredmé­nyei: Gombás—Jászai 1:0, Sillyéné —Nagyné 1:0, Lángos—Karakasné döntetlen, Honfiné—Bideskuthyné 0:1. A Boryné—Bilekné, Kmeto­­vics—Körtvélyessyné, Balláná— Finta játszmák függőben marad­tak. ­szüst Gi Gorely Vándordíj a sport ■■épszerűsítésóre Az MTST elnöksége elhatározta, hogy a fotó-, film- és könyvírók munkájának megbecsülésére örökös vándordíjat alapít. Az Ezüst Gerely Vándordíj elnyeré­sére olyan művekkel lehet részt ven­ni, amelyek az idén készültek és a sportéletről szólnak. A pályázat határ­ideje december 91. Az elbírálásra be­küldendő műveket az MTST agitációs és propagandaosztályáról igényelt ne­vezési lappal a fenti osztályhoz kell eljuttatni. (V., Frosenberg házaspár utca 1. sz.) Húszmillió kiló cukrot termelt az idén a Kaposvári Cukorgyár A Kaposvári Cukorgyárban, ahol Baranya, Tolna és Somogy me­gye cukorrépatermését dolgozzák fel, elkészült a 20 milliomodik kilogramm cukor. Ezzel a cukorgyár befejezte éves tervének mintegy felét. Képünkön: A cukorgyár raktárában. (Bajkor József felvétele — MTI Fotó.) Kibővítik a termelőszövetkezetek általános vagyonbiztosítását A termelőszövetkezetek tapasz­talatai szükségessé tették az álta­lános vagyonbiztosítás bővítését és módosítását. A változások a termelőszövetkezetek igényeinek és a gazdasági fejlődésnek meg­felelően elősegítik a termelés fo­lyamatosságát, a termelőszövetke­zetek pénzügyi gazdálkodásának megszilárdítását. A most ősszel bevezetett fagy­biztosítást az általános vagyon­biztosítás keretében kalászos nö­vényekre lehet megkötni. Több oldalról érkező kívánságnak tesz eleget az Állami Biztosító, ami­kor bevezeti a szőlőgyökereztető és oltványiskolák jégbiztosítását. Az idén januárban bevezetett baromfibiztosításnál a változás: a nagyüzemi baromfitenyésztéssel foglalkozó termelőszövetkezetek tetszés szerint dönthetnek arról, hogy­­ az eddiginél alacsonyabb díj ellenében — az általános va­gyonbiztosítás keretében megkö­tik-e a baromfibiztosítást vagy sem. Az önkéntes baromfibiztosí­tás kizárólag a betegség követ­keztében történő elhullásokra terjed ki. Nem jár kártérítés, ha az elhullás zootechnikai hibák miatt történt. A sertések biztosítási díját öt százalékkal leszállították. Meg­szűnt a 2—4 és a 4—6 hónapos korcsoporti beosztás, ehelyett a 2—6 hónapos korú sertésekért azonos kártérítést fizetnek. E kor­csoportba tartozó sertéseikért a kártérítés 150 forint, és ebből az összegből nem kerül levonásra az az összeg, amely kényszervágás esetén a tsz számára megtérül. A termelőszövetkezetnek érdeke te­hát, hogy a sertések az elhullás megelőzése táljából kényszervá­gásra kerüljenek. A Hathónapos­nál idősebb sertésekért ezentúl a kártérítés az élősúly alapján tör­ténik. Az elhullott sertések kilo­grammonkénti kártérítési egység­árát 14 forintról 12 forintra szál­lították le. Ha azonban a termelő­­szövetkezet kényszervágással meg­akadályozza az elhullást, a kény­szervágott állatért a 12 forinton felül még 3 forintot, tehát össze­sen 15 forint kártérítési egység­árat fizet kilogrammonként a biz­tosító. Ha a termelőszövetkezetnek ál­talános vagyonbiztosítása van, és másik termelőszövetkezettől álla­tot vásárol, ezekre a biztosítás fo­lyamatosan érvényes. Előnyös a termelőszövetkezetek számára, hogy eltörölték a felső korhatárt az állatbiztosításnál, lo­vaknál, öszvéreknél és szamarak­nál azonban továbbra is érvény­ben marad a 14 éves korhatár. A termelőszövetkezetek érdekeit veszi figyelembe az a változás, hogy a hizlalásra lekötött szarvas­­marháért kártérítést fizet az Ál­lami Biztosító abban az esetben is, ha az Állatforgalmi Vállalat az állat vételárát visszaköveteli, mert a vágóhídon derül ki, hogy az ál­lat fertőzött volt és ezért elkoboz­ták. Az általános vagyonbiztosítás alapján a jövőben külön díj fel­számítása nélkül fizetnek kártérí­tést az alagútrendszerű műanyag­fóliás blokkban keletkezett kerté­szeti viharkárokért. Ugyancsak külön díj felszámí­tása nélkül érvényes a jövőben az általános vagyonbiztosítás a kalászos növények learatott ál­lapotban bekövetkezett jégkárai esetére is, függetlenül attól, hogy az aratás gépi vagy kézi úton történt. A borsó és repce learatott állapotban bekövetke­zett jégkárai csekély pótdíj elle­nében szintén megtérülnek. Nagy beruházással korszerűsítik a békéscsabai vasútállomást A Dél-Alföld egyik legnagyobb vasúti csomópontja, a békéscsa­bai vasútállomás, az évről évre fokozódó forgalom következtében korszerűtlenné vált. Ezért az öt­éves tervben átépítik. A munkálatokat már megkezd­ték és a jövő év végéig százmillió forintos beruházással korszerűsí­tik a békéscsabai vasúti pálya­udvart. Teljesen felújítják a vá­gányhálózatot, kibetonozzák a személyvonatokat fogadó vágá­nyok közti peronokat és új elekt­rodinamikus biztosító berende­zést szerelnek fel. Ehhez már — nemrégen — felépült a jelfogó helyiség, a napokban pedig hoz­záláttak­ a kábelek lefektetéséhez. NÉPSZABADSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt központi lapja Szerkeszti a szerkesztő bizottság Főszerkesztő: Komócsin Zoltán Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Előfizetési díj egy hóta 14.— Ft Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest, VIII., Blaha Lujza tér 3. Telefon: 343—100, 142—22­1. Terjeszti a Posta Központi Hírlap Iroda, Bp., V., József nádor tér 1. Telefon: 180—850. Szikra Lapnyomda • * * * *