Népszabadság, 1977. szeptember (35. évfolyam, 205-230. szám)

1977-09-08 / 211. szám

g­il BKiDl Ilgil Itailbolgiiillipai•Kijött a lépés a Vasasnak Harminckét gól a második fordulóban — Újabb pontot szerzett a Székesfehérvári MÁV — Élen a Tatabánya Továbbra is pompás, nyárias időben játszhattak a csapatok a bajnokság második fordulójában. A szurkolók örömére (csaknem 80 ezren voltak a lelátókon) a gólszegény nyitány után most 32 alka­lommal került hálóba a labda, ez bizony három­ és fél gólt jelent mérkőzésenként. Persze a mutatós statisztikai adat arról nem árul­kodik, hogy a csatár­játék javult-e, vagy csupán a védelmek bizony­talankodtak. Két csapat öt gólt szerzett (a jobb napjaira emlékez­tető Videoton és a vidék legjobbja, a Haladás), míg a rangadók négy csapata közül a Vasas érdemel dicséretet a második félidőben muta­tott remek akcióiért és ügyes egyéni teljesítményeiért, az FTC nem használta ki lehetőségeit. Az V. Dózsában Nagy egyetlen gólja (épp­úgy, mint a premieren) két pontot jelentett, a Honvéd második egy­­gólos vereségét szenvedte el, a Ferencváros nem tudta megközelíteni szombati játékát. Ú. Dózsa—Bp. Honvéd 1:0 (1:0) (Tudósítónktól.) Egyetlen dologgal elégedettek voltak a szurkolók: nagyszerű idő — előbb napsütés, majd villany­fény a kényelmes Népstadionban — még kirándulásnak is beillett. Ám a közönség az időtöltéshez jó játékot is szeretett volna látni a két csapattól, ehelyett azonban, különösen az első háromnegyed órában csupán csapkodás, elkép­zelés nélküli lagymatag akciók voltak. Egy kézen meg lehetett volna számolni, hányszor kerültek veszélybe­ a kapuk. A krónika rövid: a tizedik percben Lukács óriási erejű lövése a kapufát ta­lálta telibe, öt perccel később Tö­rőcsik addig-addig mesterkedett, amíg szabaddá vált előtte az­­út, a balszélről beívelt és Nagy a há­lóba fejelte a labdát. (1:0). Szünet után úgy látszott, a Hon­véd magához tért, mind többet tanyázott az újpestiek térfelén, négy gólhelyzete is volt, de akkor kiderült, hogy Tóth szerencsés és­­ügyeskezű kapus, a kispesti­ csa­tárok pedig balszerencsések és gyámoltalanok. A mérkőzés legszebb jelenete az volt, hogy­ Póczij, amikor észre­vette, hogy ellenfele, Kolár televe maradt egy összecsapásnál, a part­­vonalon túlra rúgta a labdát! A bedobásból viszont Tóth A. nem élt az ilyesfajta előnnyel és Hon­véd játékoshoz passzolt. A játék nem érte el az átlagos színvona­lat sem, az I.. Dózsa Törőcsik helyzetfelismerésének, Nagy jó he­lyezkedésének köszönheti a két pontot. Dr. Dózsa: Tóth Z. — Viczkó, Du­nai, Schumann, Tóth .Z. — Kolár, Sarlós, Tóth A. — Fazekas (Zámbó, 64. p.), Törőcsik, Nagy (Fekete, 64.­­)­Honvéd: Gujdár — Paróczai, Ko­csis, Fejes (Varga I., 27. p.), Lukács — Pál, Pintér, Póczik — Bodonyi (Gyimesi, 27. p.), Weimper, Kozma­ is vezetést szerzett, s ezután vesz­tett. A 10. percben Karasz lőtt gólt (0:1), egy perccel később P. Nagy egyenlített (1:1). A 28. perc­ben Magyar labdáját Hangai lőtte Csepecz kapujának jobb felső sar­kába (1:2), majd a szünet előtt öt perccel Hegyi szabadrúgásából is­mét egyenlített (2:2). Szünet után állandóan tatabá­nyai kapu előtt pattogott a labda, mégis az 57. percben Szabó jóvol­tából Nagy góljával beállította a végeredményt (3:2). Tatabánya: Csepecz — Szabó, La­katos, Néder, Knapik — Halász, Csa­pó (.m­HL-­... ii. p.), Arany — Hegyi, P. Nagy, Nagy. Kaposvár: Burts — Agfalvi, Gulyás, Zentai, Duscchák — Hangár, Kanyar, Konrád — Kárász, Máté (Englóner, 52. p.), Túrái. A BAJNOKSÁG 1. Tatabánya Állása: 2 2-------4-24 2. Ú. Dózsa2 2—— 2-04 3. Haladás2 1 1— 5-13 4—5. Diósgyőr2 1 1— 2-13 Sz.-fehérv. MÁV2 1 1— 2-13 6. Videoton2 1—­1­ 4-22 7. Vasas2 1— 1 4-22 8. Csepel2 1— 1 3-22 9. Békéscsaba 2— 2— 2-22 10. Dunaújváros 2— 2— 2-22 11. MTK-VM2 1— 1 1-12 12. Ferencváros2 1— 1 3-52 13. SZEOL2 1— 1 2-52 14. Rába2— 1 1 0-11 13. Pécs 2— 1 1 2-41 16. Zalaegerszeg 2— 1 1 2-61­­ 17. Kaposvár 2—— 2 2-4— 18. Bp. Honvéd2 2 1-3 Vasas-FTC 4:1 (1:0) (Tudósítónktól) Már az első öt percben több esemény történt a pályán, mint az előmérkőzés másfél órája alatt. A Vasas nemcsak mezőnyfölényben volt, hanem szemre is tetszetőseb­ben játszott, s az első negyedórá­ban akár két gólt is szerezhetett volna. A 14. percben Gass fejese nyomán a labda már túljutott Zsi­­boráson, s Major a gólvonalról mentett. De volt dolga Mészáros­nak is, mert ahogy levegőhöz ju­tottak a ferencvárosiak — első­sorban­ Ebedli — távolról is ve­szélyesen célba vették a kaput. Negyedórás szélcsend után is­mét három Vasas-lehetőség Ko­vács-fejes, Váradi­ és Gass-lövés tévesztett célt, az ellentámadásnál pedig Szokolai ívelt a léc fölé. A 42. percben Gass javított, a szög­letrúgásból beívelt labdát szépen, fejelte a jobb sarokba (1:0). Egyenlítési, ha nem vezetési al­kalommal kezdődött a második félidő, Szokolai két gólt lőhetett volna, ha szemfülesebb. . Aztán ahogy történni szokott, az elpus­kázott lehetőség után egy hiba és 1:1 helyett 2:0 lett a Vasas ja­vára. Az 53. percben Váradi a bal­szélről beadott, Zsiborás és Gass felugrott, a labda a kapus kezén megcsúszott és Kovács közelről fejjel a hálóba továbbított. Három perccel később a másik kapunál csaknem hasonló történt: Pogány beívelt és Szokolai a hálóba fejel­te a labdát (2:1). A játék az utol­só félórában volt a legizgalma­sabb, mindkét kapunál forró pil­lanatok adódtak, amelyek lázba hozták a 30 ezres nézősereget. A 70. percben eldőlt a mérkőzés, Z­ombori szögletrúgásából ismét Gass fejelt a kapuba (3:1). Az utolsó percben pedig Izsó egyéni játékával tett pontot a küzdelem végére (4:1). A Vasas jobb csapatjátékával megérdemelten győzött, a Ferenc­város mindvégig korrekt ellenfél volt, s egy kis szerencsével több gólt is szerezhetett volna. Vasas: Mészáros — Török, Hegedűs, Komjáti, Kántor (Földvári 80. p.) — Gass, Müller (Becsei, 83. p.), Zomboo­­ri — Kovács, Izsó, Váradi. Ferencváros: Zsiborás — Martos, Rab, Bálint, Major — Nyilasi, Ebedli, Takács — Pusztai, Szokolai, Ester­házy (Pogány 40. p.). MTK-VM-Rába 1:0 (0:0) A Hungária körúti pályán (3500 néző) érdekes csatában mindkét együttes nagy lendülettel táma­dott , de sok hibát is vétett. Vá­ratlanul a győriek játszottak szeb­ben, mutatósabban, s csupán ügyetlenkedő csatáraik miatt nem szereztek előnyt. A második játékrészben (győri rohamokat követően) az MTK-VM szerzett gólt, mint később kide­rült, akciójuk két pontot ért Az 50. percben Borsó egy beadás után kapura fejelt, a labda a gólvona­lon helyezkedő Pozsgai fejéről a felső kapufára, onnan a hálóba pattant (1:0). A gólt követően gyorsabb lett a játék, de érdemleges akciókat már egyik csapat sem vezetett, így maradt az eredmény. Az egyenlő erők küzdelmében a va­lamivel határozottabb MTK-VM szerencsés góllal győzött. MTK-VM: Gáspár — Falucskó, Var­­ga, Burg, Egervári — Kovács, Tur­­tóczky, Borsó — Takács, Fülöp (Pek­­ker, 87. p.), Morgós (Siklósi, 76. p.). Rába: Földes — Baumann, Pozsgai, Cs. Horváth (Magyar, 59. p.), Virág — Somogyi, Mile, Hannich — Szabó O., Szabó F., Pénzes. Tatabánya—Kaposvár 3:2 (2:2) A kaposvári csapat szinte biztos győzelmet engedett, ki a kezéből, többet támadott ellenfelénél, a támadások befejezésénél sorra­­rendre csődött mondtak, s így ha­zai pályán (6000 néző) is pont nél­kül maradt. A Kaposvár kétszer népszabadság Az MSZMP központi lapja Szerkeszti a szerkesztő bizottság Főszerkesztő: Nemes Dezső Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest, VIII., Blaha Lujza tér 3. Telefon: 343—100, 142—220 A Népszabadság levélcíme: 1960 Budapest A Hírlapkiadó Vállalat levélcíme: 1959 Budapest Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető minden postahivatalban és a kézbesítőknél Előfizetési díj egy hóra 20,— Ft, negyed évre 60,— Ft, egy évre 240,— Ft SZIKRA LAPNYOMDA INDEX: 25 001 ISSN: 0133—1752 c­v • Haladás-ZTE 5:1 (4:0) Mindössze 13 percre volt szük­sége a Szombathelynek ahhoz, hogy meggyőző arányú vereséget mérjem a Zalaegerszegre. A Ha­ladás már az első félidőben meg­nyerte a találkozót, a további percek formalitásnak számítottak. A gólgyártás a 24. percben kez­dődött, Hegedűs L. labdáját Kul­csár fejelte az egerszegi kapu bal sarkába (1:0). A 26. percben Far­kas, két perccel később Kovács volt eredményes (3:0), a 37. perc­ben pedig Hauzer vette be Bole­­mányi kapuját (4:0). Az 57. perc­ben Antonit durvaságért kiállí­tották, majd nem sokkal később Péter megszerezte a zalaegersze­gi csapat tiszteletgólját (4:1). A 64. percben Hegedűs L. állította be a végeredményt: Halmosi lab­dájából volt eredményes (5:1). Haladás: Szarka — Kovács, Horváth A., Kereki, Király — Halmosi, Vörös, Kulcsár — Hegedűs L., Farkas, Hau­zer. ZTE: Bolemányi — Molnár, Miha­­lecz, Pusztai (Gáspár, 46. p.), Szőke — Antoni, Soós, Józsi (Rácz, 46. p.) — Füle dr., Szentes, Péter. Diósgyőr—Békéscsaba 1:1 (1:0) Megérdemelten szerzett pontot a DVTK Békéscsabán (12 ezer néző) szervezettebben és bizton­ságosabban játszott, mint ellen­fele. A békéscsabaiak nagy lendü­lettel kezdtek, de három kiha­gyott gólhelyzet után törvénysze­rű volt, hogy a vendégcsapat nem hagyja kihasználatlanul remek lehetőségét. A 28. percben Magyar átjátszotta a békéscsabai védőket és remekül ívelt labdáját Fekete továbbította Tasnádi kapujába; (0:1). Fordulás után eredményt hoz­tak a hazai rohamok, az 50. perc­ben Ravasz labdájából Popács fe­jesgóllal egyenlített (1:1). Ké­sőbb a győzelmet is megszerezhet­te volna a Békéscsaba, de csatá­rai sokat hibáztak. DVTK: Veréb — Szamó, Salamon, Váradi (Teodoru, 69. p.), Kutasi — Oláh, Fülkö, Tomesz — Szalai (Petro­­vics, 54. p.), Magyar, Fekete. Békéscsaba: Tasnádi — Magyar, Láza, Vágási (Németh, 72. p.), Zsíros — Pásztor, Fogács, Budavári — Fe­hérvári, Tulipán, Gottdiner (Ravasz, 46. p.). Székesfehérvári MÁV— Dunaújváros 1:1 (1:1) Dunaújvárosban meglepetésre a vendégcsapat támadásait figyel­hette meg a 6000-es nézőközönség. A 13. percben Sárközi 20 méteres szabadrúgása a bal kapufáról pat­tant Sugárhoz, aki 4 méterről szer­zett vezetést az újonc együttes­nek (1:0). A 38. percben Tóth át­adásából Hámori 11 méterről a vetődő Szigethi kapus mellett egyenlített (1:1). A második fél­időben is érdekes, változatos volt a játék, a fehérváriak ügyes, lel­kes játékkal tartani tudták az eredményt, és számukra fontos pontot szereztek. Székesfehérvári MÁV: Szigethi — Eisemann, Szabó, Meggyes, Tóth — Ambrus, Hartyáni (Rábaközi, 66. p.), Lechner — Sugár, Sárközi, Ur. Dunaújváros: Németh — Keller, Ju­­dik, Tóth, Staller — Repka, Fajkusz (Mártha, 75. p.) — Engelbrecht, Há­mori, Szepesi, Szekeres (Szűcs, 64.­­). Csepel-Pécs 3:1 (1:0) (Tudósítónktól.) Csepelen 2000 néző előtt ese­ménytelen játékkal telt el az első félidő. Csupán az utolsó öt perc­ben élénkült a játék. A 42. perc­ben Branikovits 20 méterről le­adott lövése Torna lábáról pattant a pécsi kapuba. (1:0). Szünet után az 50. percben Ozsváth hat mé­terről küldött lövésével 2:0-ra ala­kult az eredmény. Tíz perccel ké­sőbb Dárdai fejes gólja még szo­rossá tette a mérkőzést (2:1), de a 75. percben Ozsváth remek akció­jával a Csepel bebiztosította győ­zelmét. (3:1). Csepel: Katona — Godán, Kőhalmi, Wéber (Bartos, 70. p.), Kovács — Kiss, Somogyi, Barta — Ozsváth, Bra­­nikovits, Vincze (Vad, 70. p.). Pécs: Katzirz — Iványi, Tom­a, Ilosz­­szú (Pál, 70. p.), Kincses — Lutz, Dárdai, Lőrinc­. — Kardos, Dohány, Jónás (Lingl, 46. p.). Videoton-SZEOL 5:1 (2:1) A székesfehérvári közönség (6000 néző) különösen a második félidőben örült csapata játéká­nak, magabiztosan, egykori szép napjaira emlékeztető módon győ­zött a Szeged ellen. A 11. percben Tieber beadását Szabó lőtte a Szeged hálójába (1:0), majd a 24. percben Tieber két ügyes csel után növelte az előnyt. (2:0). A 44. percben szépítettek a szegediek, Jernei szögletét Forgács fejelte a jobb sarokba (2:1). A második fél­időben Májer, Barcsa, majd ismét Májer talált Nagy kapus hálójába, s így alakult ki az 5:1-es végered­mény. Videoton: Kovács L. — Nagy III. (Baranyi, 46. p.), Kovács J., Fejes, Végh — Nagy II., Burcsa, Karsai — Májer, Szabó (Czeczeli, 53. p.), Tie­ber. SZEOL: Nagy — Kádár, Hojszák (Szalai, 60. p.), Forgács, V. Tóth — Kozma III., Birinyi, Zámbori — Koz­ma II., Hegedűs, Jernei. turisztika TÚRA KÉK BUSSZAL A fővárosi természetkedvelők számára a Budapesti Természet­­barát Szövetség túrát és táboro­zást szervez, ezúttal nem a „világ végére”, hanem a Moszkva térről a 22-es kék autóbusszal a Fokút­­forráshoz. (Odafelé, kis távolsági „kiegészítéssel”. Visszafelé a 22-es meghosszabbított járatait is igény­be vehetik a kétnapos program részvevői.) Régi természetbarátok és a ter­mészetet kedvelők e találkozóján bizonyosan több száz új túrázót fogadnak be a soraikba. A rende­zők az először részvevőkkel a leg­különfélébb formákban ismertetik a természetjárást, kiállítások, elő­adások, diavetítések és filmbemu­tatók szerepelnek a programban. Nem nélkülözi a szombati és a va­sárnapi műsor a tábortüzet, a kü­lönféle vetélkedőket, sportverse­nyeket, gyermekműsorokat sem.­­ Evezős kishajók, kajakok és kenuk százai lepik majd el a Dunát vasárnap. .A részvevők a Postás római-parti csónakházától indulnak, megkerülik a Szentend­rei-szigetet. A Gellé Sándor-em­léktúráról a televízió stábja felvé­telt készít, sőt a rádió is közvetí­tést ad. A rendezők helyszíni ne­vezéseket is elfogadnak. TÚR A JAVASL­ATAINK VASÁRNAPRA Találkozások: A HÉV Batthyány tár­ végállomá­sa: Csobánka — Holdvilágárok —La­­josforrás — Dobogókő. T.: 7.00 (Cse­pel SC); Kakashegy — Zsiványbarlang — Mártonrét — Két bükkfanyereg — Pilistető — Pilisszentkereszt. T.: 7.20 (KPVDSZ Vörös Meteor TE); Csikó­­váraljai turistaház — Gyopár forrás — Holdvilágárok — Csikóváraljai turista­ház. T.: 10.00 (Spartacus TE). A Nyugati pályaudvaron: Piliscsév — Klastrompuszta — Kétbükkfanye­reg. T.: 6.30 (Csepel SC); Romhány — Romhány csúcs — Felsőpetény — Ős­­agárd — Kösd. T.: 7.20, a B vágány mögötti ivókútnál. (Orvosegyetem „Gyopár”). Pilisvörösvár — Zajnáti hegyek — Iluska forrás — Piliscsaba. T.: 7.00, az esztergomi személyvonat végénél (Posta Központi Javítóüzem SC). A metró Moszkva téri megállója: Remetehegy — Kecskehát — Julianna major — Petneháztrét — Ságvári liget — Zugliget. T.: 8.00 (Óbudai Spartacus TE). A HÉV Örs vezér téri végállomása: Máriabesnyő — Babat-puszta — Mar­­gita tető — Gödöllő. T.: 8.00 (Törek­vés SE). Wechmann folytatja Pancsarevóban a kajak-kenu vi­lágbajnokság egyik emlékezetes versenyét vívta a tízezer méteren győztes Wechmann Tamás. A vá­logatott kenuzó 29 éves, és eddig olimpiákon, világ- és Európa-baj­­nokságokon 19 érmet nyert, kö­zöttük nyolc aranyat. — Sokra becsülöm szófiai arany­érmemet — mondta, amikor a világbajnokság eredményeit érté­kelte. — Legutóbb 1974-ben Mexikóban szereztem győzelmet, most legjobban a szovjet Jur­­csenkótól, a román Patzaichintől, valamint a jugoszláv Ljubektől tartottam. Az utolsó ezer méter volt a legnehezebb, s azért sike­rült győznöm, mert nemcsak fizi­kailag, hanem idegileg és takti­kailag is felkészültem. Wichmann, aki az MTK-VM sportolója, tovább készül, Moszk­váig szeretne versenyezni. " Addig még van két világbaj­nokság, s mindenképpen szeretnék rajtolni negyedik olimpiámon. KÜLFÖLDRŐL JELENTIK DORTM­UND: Asztalitenisz VVK-mérkőzésen a szolnoki Honvéd Kilián csapata 5:4 arányban győzött a Bo­­russia ellen LINZ­­A LASK, az V. Dózsa UEFA Kupa-ellenfele, a helyi rangadón 3:1 arányú vereséget szenvedett a Vöest­­től. ROTTERDAM: George Best, az an­gol labdarúgás rakoncátlan játékosa Hollandiában szeretne tovább játsza­ni Elképzelhető, hogy a rotterdami Feyenoordban szerepel. CONSTANTA: Befejeződött a nem­zetközi férfi röplabdatorna, a magyar csapat az utolsó fordulóban Románia B együttesét 3:2 arányban legyőzte, és ezzel holtversenyben az NDK-val 4—5. KRILATSZKOJE: Megkezdték a Moszkva melletti településen az 1980-as olimpia egyik új létesítményének, a fedett kerékpáros pályának az építé­sét. Itt lesz az evezőspálya, és az íjászversenyek stadionja is. LONDON: Nemzetközi öttusaverse­nyen a lovaglást Kelemen a maximá­lis­ 1100 ponttal nyerte, csapatban Ma­gyarország került az első helyre 3254 ponttal. A vívást Horváth nyerte, ve­zet összetettben, akárcsak a csapat. WREXHAM: Barátságos labdarúgó­­mérkőzésem Wales 0:0 arányban mér­kőzött Kuvaittal. FOREST HI­LLS: Folytatódott az amerikai nyílt teniszbajnokság, a fér­fi egyes nyolcas döntőjében Borg mérkőzése sötétedés miatt 3:6, 6:4, 1:0-ás állásnál félbeszakadt Stockton ellen, Connors legyőzte Taraiert, Gottfried Fibakot. SPORTHÍREK FOLYTATÓDIK A HÉT VÉGÉN A VÍZILABDA-BAJNOKSÁG, szombaton négy, vasárnap öt találkozót rendez­nek, mivel a Bp. Honvéd a baráti or­szágok hadseregeinek tornáján, az V. Dózsa pedig a belügyi spartakiádon szerepel SZEPTEMBER 10-Ig lehet átvenni a Vasas—Borussia Mönchengladbach mérkőzésre igényelt jegyeket — köz­li a Vasas sportklub. ORSZÁGOS FELNŐTT NÉGYES KERÉKPÁROS CSAPATBAJNOKSÁ­GOT rendeztek a Szolnok—Kőtelek közötti országúton. Tizenhét csapat rajtolt hárompercenkénti indítással, a győzelmet a Csepel (Debreceni, Peszleg, Róth, Szabó) szerezte meg az FTC, a BKV Előre, a Ganz-Má­­vag, a MÁV DAC és a Szekszárdi előtt.