Népszabadság, 1978. március (36. évfolyam, 51-76. szám)

1978-03-29 / 75. szám

Milyen lesz a hármasbefutó? Az Ú. Dózsa megelőzte, az MTK-VM megközelítette a Honvédot A márciusi nyárban először a sze­zonban lényegében érvényesült a papírforma — ez a legnagyobb meg­lepetés. A Bp. Honvéd Tatabányán nehezen szerzett góllal jutott ponthoz, a rivális Ú. Dózsa Bene bevetésével nyert a Dunaújváros ellen, s került gólkülönbséggel az élre, az MTK-VM küzdelem után győzött az ügyes Békéscsaba ellen. Az újpestiek megelőzték­, az MTK-VM pedig megközelítette a Honvédot, s jelenleg bizonytalan a hármasbefutó. A Vasas végre összeszedte magát, hazai pályán nyert, a dunántúli presztízsmér­kőzés döntetlenül végződött a Ha­ladás és a Videoton között, az FTC, akárcsak ősszel, minimá­lis különbséggel nyert a MÁV Előre ellen. A Pécs jobb volt a Diósgyőrnél, a Rába magabizto­san nyert a Csepel ellen, tovább­ra is nehéz a sorsa a kiesőjelöl­teknek. góllövőlista 20: Fazekas (Ü. Dózsa), 17: Kiss (Pécs), 16: Kozma (Bp. Honvéd), Szo­­kolai (Ferencváros), 15: Nagy L. (V. Dózsa), Váradi (Vasas), 14: Fekete (V. Dózsa), Szabó, Tieber (mindkettő Videoton). Harmincadik forduló Eredmény Gólok Nézők II. DÓZSA—DUNAÚJVÁROS 2:0 (0:0) Bene (2) 5 000 VASAS—SZF­OL 3:1 (1:1) Váradi, Gass, Zombori, Garics 3 000 ZTE—KAPOSVÁR 1:0 (0:0) Szimacsek 6 000 SZALADÁS—VIDEOTON 1:1 (1:1) Szabó, Farkas 8 000 MTK-VM—BÉKÉSCSABA 3:1 41:1? Kovács H., Takács (2), Láza 6 000 TATABÁNYA—BP. HONVÉD 1:1 (0:0) F. Nagy, Weimper 10 000 MÁV ELŐRE—FTC 0:1 (0:1) Szokolai 8 000 PÉCS—DIÓSGYŐR 2:1 (1:0) Kardos, Lutz, Oláh 6 000 RÁBA ETO—CSEPEL 2:0 (1:0) ♦ Somogyi, Hannich 4 000 a bajnokság­ Állásai 1. U. Dózsa 301612 2 83-40 44 2. Bp. Honvéd 30196 5 57-17 44 3. MTK-VM , 301610 4 49-24 42 4. Videoton­­ 30159 6 69-42 39 5. Vasas 301411 5 51-33 39 6. Diósgyőr 301013 7 40-30 33 7. Ferencváros 301110 9 50-45 32 8. Tatabánya 30101010 42-41 30 9. Dunaújváros 30 91110 40-50 29 10. Békéscsaba 3011 712 37-48 29 11. Pécs 3010 812 41-42 28 12. Csepel 309 813 41-51 26 13. Haladás 308 913 35-49 25 14. Zalaegerszeg 30 61113 31-57 23 15. Rába 30 51213 32-45 22 16. MÁV Előre 308 418 38-71 20 17. Kaposvár 306 618 29-57 18 18. SZEOL 306 519 32-64 17 BENE „FELTÁMADÁSA'' ti. Dózsa: Rothermel — Viczkó, Du­nai III., Tóth J. — Kolár, (Kellner, 83. p.), Zámbó, Tóth A. — Fazekas, Törőcsik, Fekete (Bene, 58. p.), Gyön­gyösi. — Dunaújváros: Holló — Judik — Keller, Tímár, Tóth I., Staller — Szepesi (Sajó, 80. p.), Bódi (Fajkusz, 80. p.), Sul­a — Pásztor, Bartók. Ve­zette: Rúzsa. Újpesten az esti mérkőzéseknek még mindig megvan a varázsa. Most különös csemegének számí­tott, hogy az FTC ellen győztes Dunaújváros volt a vendég. A já­ték érdekesen alakult. A Kohász védekezett, a Dózsa támadott. Fekete hatalmas kapufát lőtt a 8. percben, aztán néhány perc múl­va Szepesi öt lépésről elegánsan akarta a kapuba továbbítani Pásztor labdáját, Rothermel azonban bravúrosan, lábbal tisz­tázott. A liláknak nem ízlett a „dunaújvárosi retesz”, nem tud­ták megtalálni ellenszerét. A második félidő elején a ven­dégek észrevették, hogy kereshet­nek valamit, és támadni kezdtek. Nem sokkal később Várhidi Pál merész elhatározással beküld­te a pályára Bene Ferencet. A volt sokszoros válogatott legszebb nap­jaira emlékeztetve, először Törő­csik labdáját pörgette négy lépés­ről a kapuba (1:0, 73. p.), majd Tóth A. beadásánál érkezett pon­tosan, és fejéről a hálóba vágó­dott a labda (2:0, 84. p.). „Szép volt, Feri!” — harsogott a kórus. Az újpestiek nehéz mérkőzésen megérdemelten szerezték meg a két bajnoki pontot az érett, okos játékot nyújtó Dunaújváros ellen. 52 . TIZENEGYES A 87. PERCBEN Tatabánya: Csep­er — Szabó, Laka­tos, Blatt. A napik — Halász, Csapó, Ba­rabás — Hegyi. P. Nagy, Tóth. — Hon­véd: Gujdár — Paróczai, Kocsis, Var­ga I. — Pál, Pintér, Nagy A. — Bodonyi, Weimper, Kozma, Varga II. (Gin­es, 15. p.) Vezette: Kőrös. Ideges hangulatban kezdődött Tatabányán a találkozó. Az első negyedórában gyakran kellett a játékvezetőnek sípját használnia. Ebben a játékrészben Csapó, illet­ve Weimper lövése foglalkoztatta a kapusokat. A második félidőben bátrabban játszottak a hazaiak. Az 55. percben P. Nagy ritkán látható nagy gólt lőtt Gujdár ka­pujába (1:0). A Honvéd szemmel láthatóan görcsösen játszott. A gól után izgalmassá, élvezetessé vált a játék. A 87. percben Weim­per 11-es gólja mentette meg a Honvédot a vereségtől. F. I. JÓKOR JÖTT TAKÁCS MTK-VM: P.rényi — Palicskó, Var­ga, Egervári — Kovács B. Burg — Kom­­­ár, Krómer (Aszal­i, 60. p.), Fü­­löp, Borsó, Morpos (Takács, 60. p.). — Békéscsaba: Bugyik — Alberti, Ke­rekes A., Zsömbörgi — Pásztor, Láza — Fehérvári (Királyvári, 65. p.), Kere­kes Gy. M­­ártai, Csepregi, Budavári. Vezette: Marton. A Hungária körúti pályán új jelszó született : „Nincs MTK Ta­kács nélkül!” Mindez joggal hang­zott el, a cserejátékosként szere­pelt jobbszélső döntő pillanatok­ban szerzett góljaival két ponttal kedveskedett csapatának és hálál­ta meg Mezey Györgynek, hogy hosszú sérülése után játéklehető­séget kapott. Különös mérkőzés volt, a Bé­késcsaba sokáig egyenrangú ellen­félként remekül adogatott, hig­gadtan építette akcióit és ügyesen teremtett helyzetet. Csatárain mú­lott, hogy csak egy gólra futotta erejéből, ugyanakkor védekezés­ben elemi hibákat vétett, különö­sen Alberti. Ami egyforma volt: Fülöp és Mártai a kapufát találta el gólhelyzetben. Birinyi és Bu­gyik többször is Forlutin kegyelt­je volt, s ami különbözött: az MTK-VM-nek akadt egy hidegvé­rű ítélet-végrehajtója, Takács. A 16. percben Borsó labdáját Kovács B. a békéscsabai védők „közreműködésével” juttatta a há­lóba (1:0), majd a 41. percben (Martai lövését Varga a vert Brü­­nyi mögül kikotorta) Láza húsz méterről olyan bombagólt lőtt, hogy a labda a kapuvasról félpá­­lyáig vágódott vissza (1:1). Aztán következett Mezey edző hozzáértő és szerencsés cseréje, Takács előbb Koritár csúsztatott fejesé­ből (2:1), majd 16 méterről le­adott lövésből 3:1-re alakította az eredményt. Sz. F. TIZENÖT PERC DÖNTÖTT Haladás: Hegedűs — Kovács, Hor­váth Al­bercki, Kiss — Halmosi, Tar, Kulcsár — Németh (Király, 46. p.), Farkas, Horváth Z. (Vörös, 01. p.). — Videoton: Kovács L. — Nagy III., Ko­vács .Z., Fejes, Végh — Nagy II., Bur­­csa (Bárányi, 61. p.), Csongrádi — Májer, Szabó, Szalmássy. Vezette: Tátrai. Kellemes napsütés, remek tala­jú pálya fogadta a csapatokat. Növelte az érdeklődést, hogy leg­utóbb Székesfehérváron a Video­ton 6:0-ra nyert. A Haladás ott­honában, érthetően, visszavágásra készült. Folyamatos játék az első negyedórában a szoros emberfo­gás miatt nem alakulhatott ki. A 20. percben Májer szöglete után Szalmássy nem találta el a lab­dát, Szabó viszont igen, a közép­csatár hat méterről a felső lécre lőtte a labdát, amely onnan a vo­nalon túlra pattant (0:1). A 35. percben hazai szabadrúgást köve­tően Halmosi Farkashoz, passzolt, akinek lövése Kovács L. kezéről a jobb sarokba szállt (1:1). Szünet után aktívabb lett a hazai csapat, de továbbra is a képzettebb játé­kosokból álló, s egységesebb Vi­deotonnak akadt több helyzete, de az eredmény nem változott. B. F. TÚL A HOLTPONTON Vasas: Mészáros — Török, Híres, Komjáti, Kántor — Gass, Müller, Zom­­bori — Kovács, Izsó (Orosházi, 79. p.), Váradi. — SZEOL: Nagy — Szalai, Forgács, Palotás, V. Tóth — Kozma III., Lazsányi, Zombori — Garics, Szel­­ják (Mártha, 07. p.), Jernel, (Polyvás, 25. p.). Vezette: Maczkó. Verőfényes időben a 3. percben már majdnem gólt kiáltott a cse­kély számú hazai szurkolótábor. Váradi szabadrúgását lábbal véd­te a szegediek kapusa. Nem sok­kal később — a másik oldalon — ismét szabadrúgás okozott izgal­mat, Garics lövése a felső lécről vágódott vissza. Egy harmadik szabadrúgás viszont már gólt ho­zott A 28. percben ismét Garics futott a labdának, s a nappal szemben védő Mészáros elnézte a 30 méterről küldött lövést, 1:0 a Szeged javára. Tizenegyessel egyenlített a Vasas. A 42. perc­ben, miután Gass a 16-oson belül ártalmatlan helyzetben elvesztet­te a labdát, elesett. Maczkó játék­vezető általános meglepetésre büntetőt ítélt. Ezt Váradi értéke­sítette (1:1). Kedveszegetten jött ki a máso­dik félidőben a SZEOL, s kevés gondot fordított a védekezésre, a fegyelmezett játékra. Az 58. perc­ben előbb Gass, majd a 76. perc­ben Zombori talált Nagy hálójá­ba (3:1). Így történhetett, hogy a szorosnak indult mérkőzésen a Vasas végül is biztosan szerezhet­te meg a két pontot. B. A. NEM MENT KÖNNYEN Ferencváros: Zsiborás — Martos, Giron, Rab, Csirter — Nyilasi, Ebedli, Bálint — Szokolai, Esterházy (Megye­­si, 85. p.), Magyar (Pogány, 81. p.).— MÁV Előre: Paulusz — Rábaközi, Har­tyán­, Hábersdorfer, Tóth — Reveland, Meggyes (Miskei, 68. p.), Lechner — Litvik, Havasi, Úr (Sárközi, 61. p.). — Vezette: Jaczina. Igen jó talajú pálya fogadta Fehérváron a csapatokat. Az FTC alaposan megváltozott együttessel kezdte a játékot, és mindjárt gól­lal. Az 5. percben Ebedli ívelt be jobb oldalról szögletet, és az elmélázó védők között Szokolai nyolc méterről a léc alá fejelte a labdát (0:1). A MÁV Előre ez­után próbálkozott az egyenlítés­sel, és a 27. percben Litvik valóra válthatta volna lehetőségét: sorra kicselezte a ferencvárosi védőket, de aztán nagy helyzetben mellé lőtt. _­­ A második félidőben jobbára kiegyenlített játék folyt, helyze­tek itt is, ott is akadtak. A leg­nagyobbat a 86. percben Ebedli hagyta ki, aki a kifutó kapus fe­lett a kapu fölé emelt. A nem túlságosan színvonalas mérkőzé­sen a döntetlen jobban megfelelt volna a játék képének. H. F. KÉT GÓL, ÉS MÁS SEMMI Rába: Papa — Baumann, Pozsgai, Pardavi, Magyar — Hannich, Somogyi J. (Milé, 63. p.), Cs. Horváth — Szabó O., Szabó F, Horváth L. (Pénzes, 72. p.). — Csepel: Hajdú — Godán, Kő­halmi, Mészöly (Wéber (74. p.), Ko­vács — Kiss T., Somogyi M. Bartha (Vincze, 74. p.). — Ozsváth, Branis­o­­vics, Bartos. Vezette: Kuli. Tíz hónap alatt öten-öten ma­radtak meg a tavalyi bajnokság utolsó győri mérkőzése kezdő csa­pataiból, csak akkor a Csepel állt közel a kieséshez. Most, lagyma­tag játék után a vendég Somogyi találta el a kapufát, majd rögtön utána a győri Somogyi már a há­lóba talált (1:0, 15. p.). Később mindjobban ellaposodott a mér­kőzés: csak a játékosok feltűnően hangos szóváltásai, hajmeresztő technikai hibák, gyakori szabály­talanságok „színesítették”. (Az MLSZ ellenőre, Jávor Pál jegyez­te meg a lelátón: „Rég láttam ennyi fetrengő játékost.”) A 62. percben Hannich góljával vált biztossá a harcosabb Rába győ­zelme (2:0). M. C. GÓL ÉS KIÁLLÍTÁS 7.TE: Bolemányi — Molnár, Antoni, Mihalecz, Péter — Józsi (Gáspár, 46. p.), Rácz — Szimacsek, Soós, Szentes (Tóth, 46. p.), Csepregi. — Kaposvár: Buús — Németh, Gulyás, Petrók, Csorba — Hangal, Kanyar (Zentai, 76. p ), Konrád — Máté, Kiss, Túrás (Du­­schák, 76. p.). Vezette: Nagy B. Zalaegerszegen szinte végig­ csak a kellemes tavaszias időnek örülhettek a nézők, mert a két, kiesés ellen harcoló csapat gyen­ge teljesítményt nyújtott. Szünet után rögtön vezetést szerezhetett volna a Kaposvár, de Máté hat méterről a jobb sarok mellé lőtt. Zalai fölény következett, a 68. percben egy jobb oldali szögletet követően Szimacsek fejjel közel­ről bevette Buús kapuját (1:0). A gólszerző öröme azonban nem le­hetett teljes, mert a 00. percben legyintésért kiállították. Alacsony színvonalú mérkőzésen a jobb helyzetkihasználás döntött. T. J. TÖBB HELYZET, KEVESEBB GÓL Pécs: Katzirz — Iványi, Torna, Pál, Kincses — Lutz, Dárdai, Lőrincz — Kardos, Kiss, Dohány (Havasi, 75. p.). — DVTK: Veréb — Szántó, Salamon, Váradi, Kutas­ — Oláh, Tatár, Görgei — Szalai (Fekete, 68. p.), Fükő (Ke­rekes, 73. p.), Borostyán. Vezette: Tóth L. A játék képe alapján meglepő az eredmény, mert a vendég DVTK végig többet birtokolta a labdát és helyzete is több volt, mint a Pécsnek. A PMSC viszont kevés helyzetéből , kettőt kihasz­nált. A DVTK csatárai a legjobb lehetőségeket is elhibázták. A PMSC vezető gólját Kardos lőtte a 20. percben (1:0), majd Lutz volt eredményes egy remek szóló után a 70. percben (2:0). A DVTK szé­pítő gólját Oláh szerezte a 83. perc­ben (2:1). P. L. L. Hazaérkezett a magyar sportküldöttség Szerdán hazaérkezett a magyar sportvezetők küldöttsége, amely dr. Beckl Sándor államtitkárnak, az OTSH elnökének vezetésével hivatalos látogatást tett Kanadá­ban és Kubában. Megkezdődtek a kupaelődöntők Az európai kupákban az elő­döntőkig érkeztek a csapatok. Az EK-ban, a KEK-ben és az UEFA Kupában 12 csapat kezdte meg el­ső sorozatát szerdán, hogy eldönt­se a fináléba jutást. A Kupagyőz­tesek Európa Kupájáért vívott tor­nán a Dinamo Moszkva Tbiliszi­ben fogadta az Austria Wien csa­patát, 60 ezer néző előtt. Meglepe­tésre az osztrák együttes 83 per­cen át tartotta az első­ félidőben Baumeister góljával szerzett mi­nimális előnyét. Ezután azonban a moszkvai csapat remek játék­kal, Zeretek­ és Gerskovics góljai­val 2:1 arányban a maga javára fordította a mérkőzést. Az Ander­­lecht 1:0-ra győzte le a Twentét, míg az UEFA Kupában: Grass­­hoppers—Bastia 3:2, Eindhoven— Barcelona 3:0. (A további találkozók lapzárta után értek véget.) Továbbjutott az ifjúsági válogatott Salgótarjánban szerda délután 5000 néző előtt került sor a Ma­gyarország—Csehszlovákia ifjúsá­gi válogatott labdarúgó-mérkő­zésre, amely tisztázta, hogy me­lyik csapat játszik az idei lengyel­­országi UEFA-tornán. A magyar fiatalok 1:0 (1:0) arányban győz­tek Segesvári góljával, s részt ve­hetnek a 16-os döntőben.­­ Az első selejtező csoport vég­eredménye: 1. Magyarország 4 2 116-21 2. Csehszlovákia 4 2 118-65 1 3. Svédország 4 1—5 5-11 2 AZ Ü. DÓZSA megkezdte a jegyek árusítását az Ü Dózsa—Bp. Honvéd, Ferencváros—Vasas mérkőzésekre. Elővételben megvásárolhatók a Me­gyeri úti stadion irodájában (8 órá­tól 20 óráig), a klub székházában. VI., Eötvös utca 7., a pártoló tagság helyi­ségében (Hargita Étterem IV., Paksi József utca 62.) és a Centrum áruház­ban (IV., Bajcsy-Zsilinszky út 10.). HAT 13-1­ 1 találatos szelvény volt a legutóbbi totón. A nyeremény egyen­ként 152 664 forint. A 13 találatos szel­vények 57 249, a 12 találatosak 1445, a 11 találatosak 143, a 10 találatosak 35 forintot érnek. A telitalálat: x, 1, 1, x, X, x, 2, x, 2, X, 1, x, 2 + 1. BUENOS AIRES: Krizsán József, a Magyar Labdarúgó Szövetség főtitkára Argentínába érkezett. Megtekinti a magyar válogatott VB alatti szálláshe­lyeit a fővárosban és a Mar del Plata melletti Chapadmalesban. Megnézi az Argentína,Bulgária és az Argentína— Románia mérkőzést is. NÉPSZABADSÁG Az MSZMP központi lapja Szerkeszti a szerkesztő bizottság Főszerkesztő: Nemes Dezső Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest, VIII., Blaha Lujza tér 3. Telefon: 343—100. 142—220 A Népszabadság levélcíme: 1960 Budapest A Hírlapkiadó Vállalat levélcíme: 1959 Budapest Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető minden postahivatalban és a kézbesítőknél Előfizetési díj egy hóra 20.— Ft. negyedévre 60.— Ft. egy évre 240.— Ft FOTOTIPPEK 1. Fűzfő—BVSC 1 X 2.Budafok—Eger x 2 3.BTASK—DVSC 2 4.Volán—Izzó x 2 5.Komló—Kazincbarcika x 2 6.BKV Előre—Szolnok 1 X 7.Cegléd—Perbál 1 8.Láng—Bp. Spartacus x 2 9.Pénzügyőr—Balassagyarmat2 10.Ikarus—ESMTK2 11.Juventu­s—Torino 1 x 12.Perugia—Milán X 13.Pescara—Genoa 1 x Pótmérkőzések: x, x, 2. SZIKRA LAPNYOMDA INDEX: 25 001 ISSN: 0133—1752