Népszabadság, 1980. április (38. évfolyam, 77-100. szám)

1980-04-20 / 92. szám

Kikapott a Videoton, pontot vesztett a Vasas Idegenben nyert a Honvéd, Tatabánya, Rába, Volán Szürke fordulónak ígérkezett a labdarúgó-bajnokság szombati, 24. játéknapja. Nagyjából ez is volt, legfeljebb az meglepetés, hogy az MTK-VM nyert a Videoton ellen, s több csapat is (Honvéd, Rába, Volán, Tatabánya) idegenből vit­te haza a két-két pontot. A baj­noki címért mindinkább csak a Honvéd és az FTC áll harcban. ESTERHÁZY SIKERE Salgótarján: Szűcs — Csáki, Kegye, Mákos, 11. Kovács — Kiss, Juhász, Földi (Valuch, 46. p.) — Bíró, Kajdi, Berindán. Bp. Honvéd: Gujdár — Paróczai, Kocsis, Garaba, Varga I. — Pál, Daj­ka, Nagy — Bodonyi (Gyimesi, 80. p.), Esterházy, Kozma. Salgótarján, ,7000 néző. Jv.: Kuti. A listavezető és a kiesőjelölt mérkőzésének első félideje heves küzdőszellemet, de alacsony szín­vonalat hozott. A Salgótarján vé­delmének egyetlen megingását jól kihasználták a piros-fehérek, míg a hazaiak tudománya elfo­gyott a 16-osnál. Szünet után mintegy 20 percen át szorongatott a Salgótarján, de Kegye durva hibáját a szemfüles (a kezdő csa­patban először szereplő) Ester­házy kihasználta és ezzel eldön­tötte a mérkőzés sorsát (2-0). Ala­csony színvonalú, jó iramú, küz­delmes mérkőzésen a Bp. Honvéd jobb helyzetkihasználásával kere­kedett az immár sorozatban har­madszor vereséget szenvedett Sal­gótarján fölé. Gól: Esterházy (21. és 69. p.), R. I. NEM MEGLEPETÉS Debrecen: Lukács — Kiss, Garam­­völgyi, Szigeti, Sallai — Menyhárt, Somogyi, Szíjgyártó — Tímár (Dukay, 57. p.), Feledi, Jankovics. Volán: Kovács L. — Martos, Hat­­vanger, Ebedli, Márkus — Seres (Kell­­ner, 79. p.), Sebők, Forintos — Ma­gos, Juhász, Németh. Debrecen, 6000 néző. Jv.: Szávó. A Volán debreceni győzelme csak azok számára lehet meglepe­tés, akik nem látták a találkozót. A védőjátékra figyelő Volán (amúgy mellékesként) gyors kont­raakcióiból két gólt ért el, míg a támadásokat inkább erőltető Deb­recen szervezetlen és gyatra ak­ciói folytán a szerencsés gól mel­lett a 90 perc alatt csupán egyet­len épkézláb helyzetet dolgozott ki. A tudatosabban küzdő, fegyel­mezettebb csapat megérdemelt 2-1-es győzelmet aratott a közepes színvonalúnak is csak jóindulat­tal nevezhető találkozón. A mér­kőzés előtt sok debreceni szur­koló fohászkodott azért, hogy vé­get érjen a tavaszi döntetlen­sorozat. Így ért véget. Gól: Juhász (19. p.), Forintos (ön­gól, 40. p.), Sebők (57. p.). A. S. ALACSONY SZÍNVONAL Békéscsaba: Győrfi — Láza, Kere­kes, Hódi, Zsíros — Pásztor, Kőhalmi, Csepregi (Vágó, 15. p., Tisza, 70. p.) — Lipták, Vágási, Budavári. Dunaújváros: Holló — Keller, Gi­ron, Tóth, Virágh — Nagy N­., Sulla, Fajkusz (Sajó, 30. p.) — Magyar, Szűcs, Kuti. Békéscsaba, 6000 néző. Jv.: Tompa. Régen távozott ilyen csalódot­tan a közönség a békéscsabai pá­lyáról. Az igen alacsony színre-24. forduló MTK-VM—VIDEOTON 2-0 (1-0) UTC—BP. HONVÉD 0-2 (0-1) PÉCS—VASAS 1-1 (0-1) DEBRECEN—VOLÁN 1-2 (1-1) BÉKÉSCSABA—DUNAÚ­JV­ÁROS 1-1 (0-0) MÁV ELŐRE—RÁBA 1-2 (1-0) DIÓSGYŐR—TATABÁNYA 1-2 (0-1) FTC—PVSK 6-1 (3-0) É. DÓZSA—ZTE 3-2 (1-2) Góllista 20: Fazekas (VI. Dózsa), 18: Pogány (FTC). 14: Váradi (Vasas), Burcsa (Vi­deoton).­­ 13: Fekete (VI. Dózsa), Kiss (Vasas). nagy mérkőzésen a hazaiak közül többen kritikán aluli teljesít­ményt nyújtottak. A Kohász együttes mindent egy lapra tett fel, s a hosszabbításban egyenlí­tett (1-1). Gól: Kerekes (86. p.), Sajó (92. p., I­. Gy.­lezgetett, s nem segítette társait, így Karsai és Kovács J. igyeke­zete kevés volt, a vendégcsapat jogos vereséget szenvedett. Gól: Turner (2. p.), Borsó (11-es­­ből, 47. p.). Sz. F. HIDEG ZUHANY Tatabánya: Dombai — Szabó, Ud­varul, Emmer, Hermann — Barabás, Csapó, Tóth — P. Nagy, Kovács (Du­dás, 86. p.), Schmidt. DVTK: Veréb — Szántó, Salamon, Kutasi, Kádár — Oláh, Tatár, Kere­kes — Sz­alai (Sziríka, 46. p.),, Fükő, Borostyán. Diósgyőr, 10 083 néző. Jv.: Mohácsi. Váratlanul, szerencsésnek mond­ható lövéssel szerzett vezetést a vendég Tatabánya: Tóth jól meg­csavart, beadásszerű labdája át­szállt a vetődő Veréb feje fölött, és a kapufa belső éléről pattant a hálóba. A gól csak kis időre okozott zavart a diósgyőrieknél, akik már az első negyedóra végé­től sorra vezették támadásaikat, a kidolgozott helyzetek azonban kihasználatlanul maradtak. A má­sodik félidő elején Kerekes egyen­lített, s ez felidegesítette a ven­dégeket, következménye Udvardi sárga lapja lett, és P. Nagy kiál­lítása. A tíz emberrel játszó Ta­tabánya mégis megnyerte a két pontot Kovács góljával (1-2). Hi­deg zuhany Diósgyőrött... Gól: Tóth (3. p.), Kerekes (52. p.), Kovács (69. p.). II. K. A BAJNOKSÁG állása 1.Honvéd 24138 348-30 34 2.ETO 24127 557-37 31 3.Vas­­as 24109 552-36 29 4.I. Dózsa 24125 751-43 29 5.Videoton 24125 744-37 29 6.Tatabánya 24107 736-32 27 7.ZTE 248 9 735-32 25 8.MTK-VM 249 7 837-36 25 9.Békéscsaba 24 710 741-43 24 10.DVTK 2410 31134-30 23 11.Pécs 247 8 937-28 22 12.Debrecen 24 610 828-29 22 13.Rába 2410 21241-45 22 14.Volán 247 71029-14 21 15.Dunaújváros 24 510 934-38 20 16.FTC 245 81124-35 18 17.MÁV Előre 246 61223-44 18 18.PVSK 243 71420-52 13 NÉPSZABADSÁG Az MSZMP központi lapja Szerkeszti a szerkesztő bizottság Főszerkesztő: Várkonyi Péter Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest VIII., Blaha Lujza tér 3. Telefont 343-100. 336-130 A Népszabadság levélcíme: 1960 Budapest A Hírlapkiadó Vállalat levélcíme: 1959 Budapest Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető bármely postahivatalnál, a kézbesítőknél és a Posta Központi Hírlap Irodánál (postacím: Budapest V. József nádor tér 1., 1900) személyesen vagy postautalványon, valamint átutalással a khi 215—96162 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési díj egy hóra 30 Ft. negyedévre 90 Ft. egy évre 360 Ft SZIKRA LAPNYOMDA INDEX: 25 001 ISSN 0133—1752 • * • Következik 25. forduló (április 26): V. Dó­zsa—Békéscsaba, Bp. Honvéd— DVTK, Vasas—Tatabánya, Deb­recen—LTC, Rába—Pécs, Volán— MTK-VM, MÁV Előre—FTC, PVSK—Videoton, ZTE—Dunaúj­város. VÉGRE OTTHON IS MTK-VM: Gáspár — Kertész, Tur­­ner, Egervári — Kovács B., Varga — Morgos, Sebestyén (Kovács J., 60. p.), Fülöp, Borsó (Boda, 88. p.), Pécsi. Videoton: Kovács L. — Nagy III., Bárány­ (Vadász, 35. p.), Horváth — Kovács J., Burcsa — Májer (Nagy T., 85. p.), Csongrádi, Szabó, Karsai, Tie­­ber. Hungária­ körút, 5000 néző. Jv.: Pa­lotai. Mindkét félidő elején gyors gól­lal szerzett vezetést, illetve növel­te előnyét az MTK-VM, előbb Turner középhátvéd a kertek alól érkezvén fejelt szemfüles gólt (1-0), majd vitatható 11-esből Borsó biztosította 2-0-lal csapata két pontját , tavasszal először otthon. A leírás szerint mindez sima MTK-VM győzelmet jelen­tett volna, ám a mérkőzés végig bizonytalanul alakult. Mindenek­előtt Gáspár kapus bravúrjairól kell megemlékezni: négyszer is elképesztő reflexszel testtel, illet­ve lábbal hárított, ezzel tette al­kalmanként magabiztossá csapa­tát, amely előnyének birtokában jobban is futballozhatott volna. Különösen Morgast illeti elma­rasztalás, többször is százszázalé­kos helyzetben hibázott. A Videoton nem emlékeztetett a tavaszi idényben mutatott leg­szebb játékára, amikor a Ferenc­várost győzte le, önző játékot produkált, Baranyi ipari gyémánt keménységű szerelései közepette megsérült, Májer valósággal rá-,­­ csavarodott a labdára, annyit cse- t NAGY FÖLÉNY Ferencváros: Zsiborás — Tepszics, Judik, Jancsika, Major — Ebenli, Nyi­lasi, Rab — Pusztai (Koch, 46. p.), Szokolai, Pogány. PVSK: Győri — Huber, Tallósi, Szőcs, Szász (Kaszás, 6­2. p.) — Kresz, Grünwald, Tóth — Baumholczer (Né­meth, 49. p.), Horváth, Bódog, Üllői út, 5000 néző. Jv.: Bártfai. Szinte az első perctől „kibérel­te” ellenfele térfelét a Ferencvá­ros, s míg Győri kapus állandó veszélyben volt, kollégájának, Zsiborásnak nem akadt védeni valója. A pécsiek védekező tak­tikájukkal csak addig voltak egyenrangúak, amíg a zöld-fehé­rek rá nem jöttek, hogy a védő­falat áttörni elsősorban a széle­ken vezetett támadásokkal lehet. Különösen Pogány járt elől jó példával, és szép akciók végén az első félidőben háromszor került a labda a PVSK kapujába. Szünet után elsősorban Nyilasi közreműködései eredményeztek újabb gólokat, ám most már Zsi­­borás sem volt nézője a mérkő­zésnek,­­ egy szabadrúgásból be is csúszott a labda a hálójába. Vé­gül is a nagy fölényben, kedvvel játszó Ferencváros a sportszerű találkozón ennyivel jobb volt. (6-1). Gól: Szokolai (23. p.), Tepszics (33. p.), Nyilasi (42. és 57. p.), Ebedli (56. és 77. p.), Horváth (81. p.). BAJBAN A MÁV Rába: Pálla — Csonka, Lipót, Par­­davi, Magyar — Onhausz, Hannich, Póczik — Szabó O., Miile (Jugovits, 85. p.), Pölöskei. MÁV Előre: Paulusz — Rábaközi, Szabó, Meggyes, Tóth — Ambrus, Litvik, Lechner — Brúder (Szőke, 63. p.), László II., Ur. Az első 20 percben egymás hi­báiból éltek a játékosok, a kapuk alig forogtak veszélyben. A 36. percben szerzett vezetést a fehér­vári csapat, amikor Brúder be- M. J. 1-2 UTÁN 3-2­ ­. Dózsa: Kollár — Kolár, Dunai, Schumann, Tóth J. — Kardos, Kiss, Tóth A. — Fazekas, Fekete, Zámbó. ZTE: Bolemányi — Fodor, Kanász, Kereki, Péter — Konrád — Fitos, Si­mon — Csepregi, Soós, Horbor. Megyeri út, 5900 néző. Jv.: Pádár. Váratlan taktikával kezdett a ZTE az V. Dózsa ellen, nem­ állt be védekezni, sőt bátran táma­dott. Így a hazai együttes nem ke­rült mezőnyfölénybe, hullámzó volt a játék. Aztán az sem volt meglepő, hogy a ZTE jutott veze­téshez (Péter), majd Fazekas 11-esből egyenlített. Ezt követően ismét a ZTE jutott vezetéshez Ke­­reki fejes góljából. A szünet után az V. Dózsa fordított és 3-2-re győzött. Gól: Péter (29. p.), Fazekas (11-es­ből, 30. p.), Kereki (34. p.), Fitos (ön­gól, 49. p.), Kardos (78. p.). adását László II. továbbította ka­pura, a labda már gólba tartott, és Ur berobbanva térddel a ka­puba sodorta (0-1). A második félidőben a győriek gyorsan dön­tésre vitték a dolgot. A 47. perc­ben Szabó O. lövését még hárította Paulusz, de aztán Hannich 10 méterről a bal felső sarokba csa­varta a labdát (1-1). A 84. perc­ben ritkaszép góllal szerezték meg a győzelmet a vendégek. Mille beadását Szabó O. kapásból bombázta léc alá (2-1). A higgad­tabban, tervszerűbben játszó Rá­ba rászolgált a két pontra. Gól: Ur (35. p.), Hannich (47. p.), Szabó O. (84. p.). H.F. KIMARADT HELYZETEK Vasas: Mészáros — Török, Somo­gyi, Komjáti, Rácz — Hegedűs, Biri­­nyi, Müller, Zombori — Kiss, Váradi. PMSC: Katzirz — Tapasztó, Torna, P­óth, Kincses — Dobány (Vigh, 76. p.) — Schulteisz (Baumann, 46. p.), Dárdai — Kardos, Nagy, Kerekes. Pécs, 8090 néző. Jv.: Lauber. Már az első percben vezethet­tek volna a hazaiak, de Somogyi­nak sikerült a gólvonalnál men­tenie. Ezután a jól szervező Mül­­ler és Birinyi irányításával mind nagyobb fölényre tett szert a Va­sas. A 24. percben Birinyi—Tö­rök—Birinyi összjáték után a kö­zéppályás vezetést szerzett a pi­ros-kékeknek. Úgy tetszett, hogy a fővárosi csapat tovább növeli előnyét, de Müller két alkalom­mal is 100 százalékos gólhelyzet­ben hibázott. A PMSC a hajrára javult fel, és ekkor Dárdai ritkán látható 20 méteres bombagóljával egyenlített. A játék képe alapján a Vasas könnyedén megnyerhette volna a mérkőzést (1-1). Gól: Birinyi (24. p.), Dárdai (78. p.), p. L. L. Függő a nyolcadik Mexikóvárosból érkezett je­lentés szerint Portisch Lajos és Borisz Szpasszkij sakkvilágb­aj­­noki negyeddöntőjének 8. játsz­mája ötórás izgalmas csatát kö­vetően a 40. lépésnél függőben maradt. Az állás jelenleg: 4-3 Portisch javára. Portisch­ higgadt, Szpasszkij türelmetlen. ­ Papírsúlyban Gec­ó—Ramos Ma elöntek a Honvéd Kupáért A Körcsarnokban szombat es­te ismét zsúfolt nézőtér előtt ke­rült sor a Honvéd Kupa nemzet­közi ökölvívótorna küzdelmeire. A 12 súlycsoportban négy mérkő­zés elmaradt sérülések miatt, így az Európa-bajnok, lengyel Garda is erőpróba nélkül jutott a ma délelőtti fináléba. Nagyszerű ös­szecsapások zajlottak le, több olyan, amelyet igen nagy érdek­lődéssel vártak a szurkolók. Pa­pírsúlyban Gedó György olimpiai bajnok, kétszeres Európa-bajnok fölényes biztonsággal győzött a szovjet Aburahmanov ellen. A nagy csaták közül említést érde­mel könnyűsúlyban De­zam­i­ts küzdelme a kubai Herrerával, az 1976. évi olimpiai és 1973. évi vi­lágbajnokkal. Dezamits egy nagy ütésétől Herrerára egy alkalom­mal nyolcat számoltak a második menetben, de azután a magyar ökölvívót sérülés miatt leléptet­ték. # Bernard Restout, a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség alelnöke, aki a Honvéd Kupa alkalmából Buda­pesten tartózkodik, szombaton saj­tó­tájékoztatón ismertette, hogy a nemzetközi szövetség végrehajtó bizottsága legutóbbi ülésén az olimpia bojkottja ellen foglalt ál­lást, és felhívja a tagországokat: küldjék el versenyzőiket a játé­kokra. KÜLFÖLDRŐL JELENTIK JR LONDON: Tony Miles vette át a ve­zetést (5.5 pont) a nemzetközi sakk­verseny 8. fordulója után Korcsnoj előtt (5 pont és 1 függő). Sax Gyula tizedik 3 ponttal, 1 függő játszmával. GDANSK: Nemzetközi női kosár­­labdatornán a Szovjetunió 82-61 arány­ban győzött Csehszlovákia ellen. Olaszország—Kuba 67-59, míg a ma­gyarok szoros mérkőzésen 76-70 ará­nyú vereséget szenvedtek a lengyel válogatott csapattól. GÖTEBORG: Nemzetközi jégkorong­­tornán a Szovjetunió könnyedén győz­te le Svédországot 7-2, a finn váloga­tottat 6-3 arányban. MOSZKVA: A Moszkvai Dinamó 2-1-re győzött a Baku ellen, s ezzel a szovjet labdarúgó-bajnokság 4. fordu­lója után 7 ponttal áll az élen. Ezt a találkozót a CSZKA műanyagborítású fedett csarnokában játszották, mert a szovjet fővárosban hidegre fordult az idő, s a pályákat hó borítja. GRONINGEN: A tollaslabda Európa­­bajnokságon a női párosok első for­dulójában a magyar Varga, Vigh ket­tős 18-14, 15-12-es eredménnyel jutott tovább, a walesi Blake, Brimble ket­tőst verték meg. A női­ egyes máso­dik fordulójában Varga Éva 11-0, 11-2-es vereséget szenvedett a dán Pia Nielsentől. NOVOSZIBIRSZK: Befejezte ver­senyzői pályafutását Alekszandr Tyi­­honov, a négyszeres olimpiai bajnok biatlonista. Huszonkét éves korában kezdte el a versenyzést — most 33 éves — és ezalatt az olimpiai érme­ken kívül 12 világbajnoki érmet szer­zett, és 19-szer volt szovjet bajnok. Ed­zőként tevékenykedik tovább. LYON: Huszonhárom ország vesz részt május 1. és 4. között az ifjúsá­gi tornász Európa-bajnokságon. SAN JUAN: Germán Rieckenhoff Sampayo, Puerto Rico olimpiai bizott­ságának elnöke kijelentette, hogy or­szága 45 versenyzővel képviselteti ma­gát a moszkvai nyári olimpiai játéko­kon. Hozzátette: ,,Mi nem támogat­juk Carter elnök bojkottjavaslatát, mi ezzel nem értünk egyet.” Carlos Romero Barcelo, Puerto Rico kor­mányzója viszont azt nyilatkozta, hogy a sportolók az államtól semmiféle tá­mogatást nem kapnak olimpiai sze­replésükhöz, sőt a sportszövetségeket azzal fenyegette meg, hogy gazdasági szankciókat léptet életbe velük szem­ben. BASEL: Elhagyta Los Angelest, és hazaérkezett a híres svájci autós ver­senyző, Clay Regazzoni, aki március 20-án Forma 1-es világbajnoki futam közben fékhiba miatt karambolozott, és súlyosan megsérült. A 40 eszten­dős sportolót a továbbiakban az egyik baseli klinikán ápolják WASHINGTON? Több előkészületi mérkőzést vív az Egyesült Államok férfi kosárlabda-válogatottja. Négy­ alkalommal különféle hivatásos csa-"* * patok az ellenfelei, s közben lesz egy találkozója az 1976-ban olimpiai baj­noki címet kivívott együttessel is. A női válogatott, a moszkvai olimpiai részvételt még mindig remélő gárda a közeljövőben Franciaországban és Olaszországban folytatja előkészü­leteit a májusi olimpiai selejtező előtt, amelynek Várna a színhelye. BAKU: A 17 esztendős középisko­lás Garri Kaszparov nyerte az azer­bajdzsáni fővárosban megrendezett sakkversenyt, 11.5 ponttal, mégpedig úgy, hogy 15 mérkőzése közül egyet sem veszített el. Mindössze fél pont­tal maradt el tőle Alekszandr Bel­­javszkij. Csem István 8 pontot gyűj­tött, ezzel a 6—8. helyet szerezte meg.