Népszabadság, 1983. április (41. évfolyam, 77-101. szám)

1983-04-03 / 79. szám

NÉPSZABADSÁG AZ MSZMP KÖZPONTI LAPJA Szerkeszti a szerkesztő bizottság Főszerkesztő: Berecz János Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest Vill., Blaha Lujza tér 3. Telefon: 343-100, 336-130 A Népszabadság levélcíme: 1960 Budapest A Hírlapkiadó Vállalat levélcíme: 1959 Budapest Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető bármely postahivatalnál, a kézbesítőknél és a Posta Központi Hírlap Irodánál (postacím: Budapest V., József nádor tér 1., 1900) személyesen vagy postautalványon, valamint átutalással a KHI 215—96162 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési díj egy hóra 34 Ft, negyedévre 102 Ft, egy évre 400 Ft. SZIKRA LAPNYOMDA INDEX: 25 001 ISSN 0133-1752­­­2­4 8 ­SPORT Divatban a döntetlen V. Dózsa-vereség Debrecenben • Bajban a Békéscsaba Kiállítások, tizenegyesek itt is, ott is Labdarúgás Nyárias zápor söpört végig szom­­bat délután a labdarúgópályákon, viharos volt tehát az első osztályú bajnokság huszonegyedik forduló­ja. A felázott játéktereken ezúttal csak tizenkét csapat viaskodott, négy együttes ugyanis ma délelőtt ját­szik. Hosszú idő után ismét hazai környezetben, az arénahangulatú Ül­lői úton fogadja ellenfelét az FTC, a vendég az örök (?) rivális, az MTK-VM. Ugyanebben az időpont­­ban (11 óra) Csepelen is rangadó lesz: a hazai piros-kékek Angyal­föld hasonló szín-összeállítású csa­patával, a Vasassal találkoznak. Visszatérve a szombathoz: a 21-es ezúttal elsősorban a Debrecen számá­ra volt nyerő szám, miután legyőzte esélyesebb riválisát, az Újpesti Dó­zsát. Kispesten megszakadt a Hala­dás indiai sorozata, a távoli ország­ban tornát nyert együttes a második félidőben már nem tudott ellenállni a Honvéd-rohamoknak. Divatos volt a döntetlen: Nyíregyházán, Pécsett és Békéscsabán is megosztoztak a pon­tokon a vetélytársak. Az utóbbi hely­színen — úgy látszik — az edzőválto­zás sem segített, a csabai csapat helyzete a DVTK elleni mérkőzés után sem javult. NYÍREGYHÁZA—TATABÁNYA 2-2 (1-1) Nyíregyháza: Varga A. — Pólyák, Szűcs, Szikszai, Varga J. — Moldván, Kiss M., Halász — Barta, Fecsku (Imre, 79. p.), Vágó (Czeczeli, 46. p.). Tatabánya: Kiss — Tepszics, Lakatos, Horváth, Fischer — Emmer, Fükő (Ud­­vardi, 87. p.), Kökény — Kiprich (F. Nagy, 85. p.), Schmidt, Hermann. Nyíregyháza, 12 000 néző. Jv.: Pádár. Közönségcsalogató félórával indult a hazaiak jóvoltából a mérkőzés. A szorult helyzetükből egyre látványo­sabban menekülő nyíregyháziak hu­száros rohamai rendre zavart okoz­tak a bányászvédelemben, míg az el­lenfél jobbára megelégedett a játék lassításával. A télen Egerből igazolt Barta szemfüles gólja után 180 fokos fordulat következett. A „jóllakott” házigazdák, érthetetlen módon lefé­keztek, a Tatabánya ellenben na­gyobb sebességre kapcsolt, s két vé­delmi üzemzavar közepette fordított. A Bányász szemet gyönyörködtető kontratámadásai valamennyi alka­lommal pánikot keltettek a nyíregy­házi háló előterében. A küzdelmes és mozgalmas — két kiállítással is fű­szerezett — hajrában végül, ha ne­hezen, büntetőből mégis sikerült az egyenlítés a rossz napot kifogó sza­bolcsiaknak, akik a játék képe alap­ján örülhetnek a kínkeservvel kihar­colt pontnak. Gól: Barta (23. p.), Kiprich (41. p.), Schmidt (48. p.), Czeczeli (74. p., 11-es­ből). K. Z. PMSC—ZTE 1-1 (1-1) PMSC: Katzirz — Brezniczky, Róth, Kincses, Schulteisz (Lutz, 43. p.) — Dár­dai (Kónya, 61. p.), Gallai, Mészáros — Nagy, Papp, Réti. ZTE: Balázs — Major, Pecsics, Kerek­, Péter — Sípos, Török, Konrád, Fehér (Simon, 46. p.) — Takács (Varga, 83. p.), Soós. Pécs, 6000 néző. Jv.: Palotai. A kiesés rémétől fenyegetett pé­csiek nagy lendülettel kezdtek, és a találkozó első 20 percében szussza­­násnyi lehetőséget sem adtak a ven­dégeknek. Igaz, csak nyomasztó me­zőnyfölényre tellett az erejükből, mert a ZTE jól megtervezett védel­me rendre visszaverte a pécsi pró­bálkozásokat. A félidő közepétől egy­két említésre méltó ellentámadást ve­zetett az egerszegi csapat, és váratla­nul előnyt is szerzett. (Katzirz na­gyot hibázott a gólnál!) Újabb pécsi rohamok következtek, és nem sokkal a félidő vége előtt tizenegyesből si­került az egyenlítés. A második félidőre ellaposodott a mérkőzés, a ZTE csak a védekezés­re figyelt, a Pécs viszont körülmé­nyesen támadott, így a nézők számá­ra elmaradt a húsvéti ajándék. A döntetlen eredmény igazságos. Gól: Soós (31. p.), Dárdai (40. p. 11- esből). p. L. L. HONVÉD—HALADÁS 2-0 (0-0) Honvéd: Andrusoh — Paróczai, Kanász, Grósz, Tóth — Gyimesi, Nagy, Détári (Kerepeczki, 46. p.) — Bodonyi, Ester­házy, Csehi (Kozma, 46. p.). Haladás: Hegedűs — Horváth (Szarka, 72. p.), Vörös, Fitos, Preszeller — Nagy, Hegyi, Papp — Szabó (Kiss, 68. p.), Do­hány, Hauzer. Kispest, 4000 néző. Jv.: Szabó B. Ritka nehéz dolga lesz a Honvéd- és a Haladás-mosodának az elkövetke­zendő napokban, mert a két csapat szerelése a kilencven percig tartó sárdagasztás és a sokszor komikus csúszkálás nyomán átmenetileg el­vesztette jellegzetes színeit. Nemcsak a játékosoknak, a partjelzőknek is nehéz dolga volt a gyakori irányvál­toztatások közben, talán ezzel lehet magyarázni, hogy az első félidőben a szombathelyi Szabót akkor „intet­ték le”, amikor nem kellett volna, nem sokkal később pedig három Honvéd-csatárt is elengedtek, holott mindhárman a védők mögül startol­tak. Az első félidőben sokszor tréfás vetélkedőre hasonlított a játék, a labdarúgók képtelenek voltak egyen­súlyukat megőrizni, még kevésbé a lábukon a labdát. Ettől függetlenül kialakult néhány ígéretes Honvéd­helyzet, de sorra mind kimaradt. Az újrakezdés után Kozma beállá­sa új színt, a korábbinál nagyobb sebességet jelentett, s a 65. percben Esterházy tévé-kupaösszefoglalóba illő kapásgóllal szerezte meg a veze­tést. Alig egy perccel később Pre­szeller, aki a 38. percben rúgásért már sárga lapot kapott, kénytelen volt lebaktatni a pályáról, mert a pirosat is kiérdemelte egy kapust utánzó „hárításért”. Az Indiából ku­pagyőztesként hazatért Haladás — csoda, hogy 24 órával a ferihegyi földet érés után vállalta a nehéz küzdelmet — mindkét cserelehetősé­gét kihasználta, de mindhiába, mert Bodonyi 11-essel két gólra változtat­ta a piros-fehérek előnyét. Gól: Esterházy (65. p.), Bodonyi (78. p., 11-esből). Sz. P. BÉKÉSCSABA—DIÓSGYŐR 1-1 (1-1) Békéscsaba: Rabcsák­ — Királyvári, Kerekes, Rácz, Fabulya — Adorján, Kő­halmi, Sulija — Steigerwald (Szekeres, 58. p.), Kurucz, Melis. Diósgyőr: Veréb — Szlovák, Salamon, Csorba, Görgei — Kerekes, Oláh, Tatár, Feledi — Borostyán, Fekete (Teodoru II., 67. p.). Békéscsaba, 6000 néző. Jv.: Szávó. Az első negyedóra mezőnyjátékkal telt el, majd a csabaiak kerültek fö­lénybe. A 21. percben Sulija távoli lövése Salamont érintve a bal sarok­ban kötött ki (1-0). A 40. percben egyenlített a Diósgyőr. Jobb oldali szabadrúgás után Oláh beívelése a csabai Kőhalmiról a kapuba pattant. Sok hibával játszott mindkét csapat az első félidőben. Fordulás után a Békéscsaba kez­deményezett többet, de középen eről­tetett, gondolatszegény akcióik nem okoztak gondot a vendégvédelemnek. A diósgyőriek sok oldaladogatással igyekeztek megtörni a Békéscsaba lendületét — sikerrel. Gól: Sulija (21. p.), Kőhalmi (40. p., öngól), H. Gy. DEBRECEN—II. DÓZSA 2-1 (0-0) Debrecen- Szűcs — Tímár, Szigeti, Mohácsi — Sallai, Selyem (Magyar, 89. p.), Menyhárt, Tóth E., Czikora — Ke­rekes, Jankovics (Farkas, 89. p.). V. Dózsa: Kollár — Szűcs, Tóth J., Sarlós, Herédi — Szebegyinszky, Kisz­nyér, Steidl, Szabó (Umoh, 81. p.) — Kiss S. Horváth. Debrecen, 14 000 néző. Jv.: Győri. Az egyéniségeit nélkülöző Újpest és a második számú védelmi sorát szerepeltető Debrecen küzdelmes, jó iramú mérkőzést vívott egymással. Az első játékrészben még egyértel­műen a küzdelem dominált, szünet után azonban már valamit láthattak a nézők a futball szépségeiből is. Mindkét kapu többször forgott ve­szélyben, és ekkor estek a gólok: Sarlós szabadrúgásból talált Szűcs hálójába, majd a debreceni közép­hátvéd, Szigeti — akárcsak a tava­lyi Dózsa-mérkőzésen — egy felju­tás után egyenlített. A múlt évben döntetlen lett a végeredmény, most viszont a borúra (a 60. perc tájékán nagy vihar vonult végig a pályán), nemcsak az időjárást, de a debreceni nézők kedélyét illetően is derű követ­kezett: egy jobb oldali szöglet után Tóth E. fejelt a hálóba. A lila-fehé­rek mindent megpróbáltak (a vörös hajú Szabó helyett a színes bőrű Umoh-t is a pályára küldték), de nem tudták megtörni a hagyományt. Kovács Ferenc debreceni edzői pá­lyafutása alatt ugyanis még egyszer sem nyert az Újpest a DMVSC el­len. A három döntetlen mellett ez volt a harmadik debreceni győze­lem. Gól: Sarlós (49. p.), Szigeti (51. p.)­, Tóth E. (79. p.), D. A. „Vízilabdázás” Kispesten, a Honvéd—Haladás találkozón. RÁBA—VIDEOTON 5-2 (1-0) Rába: Kovács — Mile, Hlagyvik, Rezi — Hannich, Póczok, Burcsa — Szabó O., Szentes, Szepesi, Hajszán. Videoton: Disztl P. — Disztl L., Végh, Szabó J., Csuhay, Horváth G. — Palko­­vics, Csongrádi, Vadász — Nagy T. No­­váth. Győr, 16 000 néző. Jv.: Urbán. Zivatar utáni napfényes alkonyat jelentette az első derűt a győri mér­kőzésen. A második örömhír a közön­ség számára az volt, hogy őszi ked­vence, a veterán Mile, újra elfoglal­ta helyét a csapatban. Élvezetes, he­ves volt az első félidőben a küzde­lem, mindkét csapat a lestaktikát te­kintette hatékony védekezési eszköz­nek. Ebből adódóan a felezővonal és a vendégek 16-osa között jó néhány tömegjelenet alakult ki. A Videoton innen próbált gyors ellentámadáso­kat indítani, Palkovicsnak kétszer is sikerült az elfutás, de Kovács kapus győztesen került ki a párharcukból. A Rába nagyon akart, s noha jobban játszott, mint legutóbb, gólt csak 11- esből sikerült szereznie a 32. perc­ben. A második félidőben — korábban Csongrádit kiállították — a Rába fo­kozta a tempót, s magabiztosan győ­zött. Gól: Hannich (32. p., 11-esből), Szabó O. (48. és 90. p.), Horváth G. (53. p), Burcsa (63. és 81. p.), Palkovics (88. p.), M. G. Következik A 22. forduló (április 9—10.) mű­sora: Vasas—II. Dózsa, FTC—Hon­véd, Haladás—Békéscsaba, DVTK— Pécs, ZTE—Nyíregyháza, Csepel— Rába, Tatabánya—MTK-VM, Video­ton—Debrecen. T otóeredmények 1. Arsenal—Southampton 0-0X 2. Brighton—Tottenham 2-11 3. Ipswich—Aston Villa 1-22 4. Nottingham—Everton 2-01 5. West Bromwich— Manchester City 0-22 6. West Ham—Watford 2-11 _7. Bari—Arezzo 0-0X '8. Bologna—Como 0-12 9. Campobasso—Cremones© 1-1X 10. Cavese—Milán 2-2X 11. Palermo—Lazio 0-0X 12. Pistoiese—Catania 1-01 13. Varese—Léccé 0-0X Pótmérközések: 14. Monza— Reggiana 2-01 15. Perugla—Foggla 1-01 16. Sambenedettese—Atalanta 0-0X IFJÚSÁGI VILÁGBAJNOKSÁG Karddal, tőrrel, mint a nagyok Vívás Nem véletlen, hogy a gyerekek a grundokon a futball mellett általá­ban karddal viaskodnak alkalmi csa­táikban. Nemcsak idehaza, most már külföldön is egyre inkább népsze­rűbbé válik ez a fegyvernem. Bár nagy szerepe van a zsűrinek (időn­ként túlságosan is nagy), a kardcsa­ta mindig látványos, mutatós és kel­lően hangos. Azaz érdekes, szurko­lókat is vonzó. Még pénteken kezdő­dött a budapesti ifjúsági világbaj­nokságon az új nagy sportcsarnok­ban a szúró-vágó fegyvernem össze­csapás-sorozata ötven közreműkö­dővel. A három magyar sportoló kö­zül Szetey és Rusz továbbjutott, No­­szeda viszont kénytelen volt búcsút inteni. A mezőny ekkor a legjobb ti­zenhatig jutott, a további selejtezők, illetve a döntő szombatra maradtak. A finálét lapzárta után rendezték. Elkezdték halk és hangosabb siko­lyokkal kísért pengeforgatásukat a lányok is, bocsánat, a női tőrözők. Ebben ugyancsak három magyar volt érdekelt: Dóczi, Pusztai és Já­nosi. Tőrt ragadott az olasz Vacca­­roni is, aki fiatal kora ellenére (a VB korhatára 20 év), már felnőtt Európa-bajnok. A várakozásnak megfelelően az azzurri sportoló rend­kívül magabiztosan mozgott a pás­ton, és sorra-rendre verte ellenfe­leit. Jánosi és Pusztai is derekasan igyekezett, tovább is lépett, ám Dó­­czynak ez már nem sikerült. A leg­nehezebb dolga Jánosinak volt, csak találataránnyal jutott tovább, igaz, ezért is pompás jutalomebédben ré­szesült nevelőapjától a Thököly ét­teremben. Visszatérve a kardozókhoz: Sze­tey folytatta jó sorozatát, és beju­tott a nyolcas döntőbe (ugyanez Rusznak nem sikerült). A fináléban a francia Guichot és Daurelle, az olasz Marin és Virgilio, a lengyel Cle­eh, a szovjet Bogoszlovszkij, a nyugatnémet Becker és természete­sen Szetey döntötte el egymás között a helyezések sorsát. Ma 8.30 órakor 12 csoportban meg­kezdődnek a párbajtőr egyéni küz­delmek. A női tőr direkt kieséses versenyt 14 órától rendezik, a döntő kezdési időpontja 18 óra. Hétfőn zá­rul a világbajnokság, 10 órakor a párbajtőr egyenes kieséses versenyt vívják, döntő 15 órakor. Sz. F. Ezt a tanácsot érdemes megfogadni. Aki adja: Nazlimov (jobbról), a korábbi évek legendás szovjet kardozója. Kánhalmi János felvétele SZERÉNY REMÉNYEK Rajt a Savaria Kupán Röplabda Szombathelyen ma kezdődik a ha­gyományos Savaria Kupa nemzet­közi női röplabdatorna. Az öt kül­földi válogatott közül a KNDK, az Egyesült Államok, a Szovjetunió és Kuba már a helyszínen tartózkodik, az NSZK együttese pedig április 4-én, hétfőn érkezik, úgyhogy a nyu­gatnémetek első napi találkozóját csütörtökre, a torna zárónapjára kel­lett halasztani. A magyar válogatott az előkészü­letek utolsó napjait a mátraházi edzőtáborban töltötte. Dr. Kotsis Attiláné vezető­edző a rajt előtt a következőket mondta: — Egyrészt hasznos — a közönség és a magyar válogatott szempontjá­ból is —, hogy évről évre csaknem világbajnoki erősségű mezőny talál­kozik Szombathelyen. Másrészt azon­ban kissé kellemetlen számunkra, mert ezzel eleve lemondunk egy esetleges jó helyezésről. Bevallom, ezúttal már azzal is elégedett len­nék, ha elkerülnénk az utolsó, hato­dik helyet. Az Egyesült Államok, Kuba és a Szovjetunió feltétlenül erősebb csapatunknál, s a Koreai NDK is jobb volt nálunk a februári távol-keleti túra alkalmával. A torna nyitónapján, ma délután ez a program a szombathelyi műve­lődési és sportházban: 16 óra: ünnepélyes megnyitó; 17 óra: Magyarország—Koreai NDK; 19 óra: Szovjetunió—Egyesült Államok. Ribli ma utazik Sakk Zürichen és Barcelonán keresztül ma utazik a spanyolországi Alican­­téba Ribli Zoltán nemzetközi nagy­mester és szekundánsa, Orsó Miklós nemzetközi mester. Ribli ellenfele a világbajnok-jelölti negyeddöntőben a Fülöp-szigeteki Eugenio Torre lesz. Bad Kissingenben, női sakkvilág­bajnoki negyeddöntő páros mérkőzé­sen a szovjet Szemenova és a román Muresan a 4. játszmát váltotta. A győzelmet a 36. lépésben a szovjet sakkozónő szerez­te meg, így 3:1 arányban vezet. KÜLFÖLDRŐL JELENTIK HUNTSVILLE: Az Alabama állambeli városban a korábbi hivatásos nehézsú­lyú ökölvívó-világbajnok, Muhammad Ali egy jótékonysági estélyen vett részt. Amikor az ott tartózkodó újságírók nyi­latkozatot kértek tőle, a következőket mondta: „Abban a pillanatban, amikor befejeztem pályafutásomat, az ökölvívás meghalt.” MONTE-CARLO: Nemzetközi tenisz­versenyen a negyeddöntőben a svéd Wi­­lander 7:5, 6:0 arányban legyőzte a francia Leconte-ot, a spanyol Oranjes 2:6, 7:6, 6:3-ra nyert a francia Noah ellen. CHRISTCHURCH: A kenyai Mike Bell nyerte az új-zélandi városban rendezett egymérföldes futóversenyt, 3:56,8 mp-es idővel. A nők hasonló versenyében a kanadai McRoberts győzött, 4:35,0 mp-cel. PALMA DE MALLORCA: Nemzetközi vízilabdatornán az NSZK válogatottja előbb 8:5-re győzött Olaszország, majd 6 3-re Jugoszlávia csapata ellen, s két nap után az első helyen áll, a Szovjet­unió, Jugoszlávia és Spanyolország együt­tese előtt. BRNO: Mű- és toronyugró Európa Ku­pa-versenyen Kelemen Ildikó a negye­dik helyen áll a női toronyugrásban. HÍREK ISMÉT MEGRENDEZIK a dr. Hepp Fe­renc kosárlabda-emléktornát a Budapest Sportcsarnokban. A május 9-10-i viada­lon a magyar férfiválogatott mellett az Egyesült Államok, Jugoszlávia és Len­gyelország csapata vesz részt. A NŐKNÉL (10 km) Sátorné, a fér­fiaknál a szovjet Szolomijn (20 km), il­letve a csehszlovák Makovec (50 km) nyerte Békéscsabán a felszabadulási gya­loglóversenyt, amelyen nyolc ország sportolói vetélkedtek. HUSZONKÉT ORSZÁG sportolói áll­nak rajthoz április 29-től a háromnapos magyar nemzetközi tornászbajnokságon. A legnevesebb részvevő a japán Gushi­­ken lesz, aki a múlt évben második volt a férfiak világranglistáján.