Népszabadság, 1988. október (46. évfolyam, 235-260. szám)

1988-10-17 / 248. szám

HOSSZABBÍTÁSOK A SPANYOLOK ELLEN És jött a „hirtelen halál” Továbbjutott az EK-ban az FTC, a KEK-ben a Bp. Spartacus Vízilabda A hét végére a póló fővárosa is lett Budapest, hiszen egy időben két kupasorozat, az EK és a KEK egy­­egy selejtező csoportja mérkőzései­nek adott otthont a Komjádi uszo­da, illetve a Kőér utcai létesítmény. Mint ismeretes, a bajnokok vetélke­désében a dr. Szívós István dirigál­ta, rendkívül népszerű FTC mutat­kozott be, míg a kupagyőztesek kö­zött a Bolvári Antal vezette Bp. Spartacus jutott bizonyítási lehető­séghez. Bármilyen furcsa, valóban a sors szeszélyének volt köszönhető, hogy mindkét magyar együttes spanyol, dán és török ellenfelet kapott az el­ső körben, az már azonban nem a véletlen számlájára írható, hogy csak az ibériaiak számíthattak igazi ellenfélnek. Kétségtelen ugyan, hogy Dániában, akárcsak Törökországban, nagy a lelkesedés a vízilabda iránt, de az sem tagadható, hogy a tudás­sal még baj van. Előre sejthető volt tehát, hogy a magyaroknak nem lesz gondjuk a továbbjutással, hiszen a kiírás szerint a négyes selejtező cso­portok első két helyezettje jut a legjobb nyolc közé. A nagyobb kér­dés inkább az volt, hogy az első vagy a második helyen sikerül-e a továbblépés, ugyanis a legjobb gár­da vélhetően gyengébb ellenfelet kap a folytatásra — egy másik cso­port második helyezettjével találko­zik —, míg a második, az előbbiek­ből következően, egy csoportgyőztest szerez meg riválisnak. (A nyolc kö­zött egyébként már páros mérkőzé­sek lesznek oda-vissza alapon.) Lássuk akkor először, mi történt a bajnokok sorozatán. Az első két napon, azaz pénteken és szombaton a Ferencváros a dán Odensével, il­letve a török Burgazadával találko­zott, s valamennyiszer meghálálta a Komjádi uszodát megtöltő lelkes kö­zönség biztatását: mindkét alkalom­mal gólzáporos győzelmet aratott szerény képességű ellenfelével szem­ben (21:6, illetve 24:4). Vasárnap délelőtt rendezték meg az „igaz,­B­EK-mérkőzést, ezt az FTC és a spa­nyol Catalunya játszotta, eldönten­dő a csoportelsőség kérdését. A Komjádi-program végére ma­radt tehát a magyar szempontból legizgalmasabb találkozó, s ez a közönség figyelmének ébren tartása céljából nem is volt rossz. Ugyanak­kor nem volt ennyire jó hatással ez a program a játékosok éberségének erősítésére. Az első negyedben ugyanis egy jóllakott, túlságosan is „laza” Fradi úszkált a medencében, alig-alig véve tudomást arról, hogy most nem dán vagy török, hanem spanyol csapattal játszik, így tör­ténhetett, hogy csak a negyedik já­tékrészben tudta megszerezni első vezetését a magyar gárda Gyöngyö­si büntetőjéből, s az is kiderült, hogy ez alkalommal csak a bravúrt bra­vúrra halmozó kapus, Ambrus di­csérhető egyértelműen. Elég baj az persze, ha a kapust — még ha meg­érdemelten is — kell dicsérni, hi­szen ez azt is jelenti, hogy túl sok dolga volt. Mi tagadás, a tehetséges Ambrus nem sokat pihenhetett. Hiá­bavaló volt viszont minden fifikája, a rendes játékidő 8:8 arányú dön­tetlennel zárult, s a kupaszabályok szerint következhetett a kétszer 3 perces hosszabbítás. Itt előbb Gyön­gyösi csuklója villant (9:8), majd kimaradt egy hazai emberelőny. A fordulás után ellenben négyméteres­hez jutottak a spanyolo­k, s ismét egál (9:9). Mi van ilyenkor? Nos, a profi jég­korongból már jól ismert „hirtelen halál”, azaz újabb három perc hosz­­szabbítás mindaddig, míg valame­lyik csapat a hálóba nem talál. En­nél nagyobb izgalom nem kellhet a szurkolónak, már ha egyáltalán tud­ja, mire számíthat, hiszen úgy tűnt, sokan nincsenek tisztában ezzel a szabállyal. Így lehetett, hogy amikor — sajnos — a spanyolok értek el újabb találatot, többen nem hitték, hogy ez, mármint a 9:10 a vég­eredmény. Pedig a spanyolok győz­tek, noha a látottak alapján ez a Ca­talunya sem lehetne komoly vetély­­társa egy, a valódi képességeit nyúj­tó Ferencvárosnak. A zöld-fehérek továbbjutása azon­ban — mint már említettük — egy percig sem volt kérdéses, miként ez­zel kapcsolatban nemigen izgultak a KEK-selejtezőn a Kőér utcában, a Bp. Spartacus szűkebb pátriájá­ban. Az viszont alapos különbség­nek mondható az Eb-eseményekkel szemben, hogy Tóth Imréék már szombaton vízbe szálltak a legna­gyobb rivális, a CN Barcelona ellen, miután pénteken könnyű kétkapus edzésnek minősíthető programban meggyötörték a dán KVSK kapuját (19:4). A spanyolok itt is kemény diónak bizonyultak, hiszen hiába sikerült a házigazdáknak elhúzniuk a harma­dik negyedben, a zárórészben bein­dult a katalán daráló, s a 9:9-es dön­tetlen után ugyancsak hosszabbítás következhetett. Úgy látszott, a rö­vid szünet, edzői tanácsokkal meg­spékelve, jót tett a szövetkezetiek­nek, mert a kényszerfináléban re­mek alakítással győzték meg ellen­feleiket arról, ki a jobb, azaz le­győzték őket 12:10-re. Ezek után már formaságnak számított a vasár­nap délutáni, a török IYIK elleni találkozó, amelyet csak meg kellett nyerni ahhoz, hogy a Spari csoport­elsőként jusson a KEK-ben a nyolc közé, ez viszont már nem okozott gondot. (18:5). Mindkét magyar gárda folytatja tehát kupaszereplését, immár szű­kebb körben, s bár jó volt látni, ahogy a zöld-fehér és a piros-fehér játékosok úgy szórták a gólokat — igaz, gyengécske csapatoknak —, mint egykoron, valamiben biztosak lehetünk: a továbbiakban jobban meg kell becsülni a biztos helyzete­ket, mert alapos a gyanú, hogy a mostaninál kevesebb lesz belőlük .. Várnai Iván A kép még szombaton, az FTC—Burgazada mérkőzésen készült, amelyen a zöld-fehérek (köztük a szemben látható Varga Gusztáv) iskoláztak török ellenfelükkel szemben. Spanyol vetélytársától azonban vasárnap kikapott a Ferencváros, de továbbjutását ez a vereség sem befolyásolta. BRÜSSZEL: Hétfőn kezdődik a belga fővárosban az 1985. évi Liverpool-Juven­­tus labdarúgó Eb-döntőn történt tragé­dia vandál főszereplőinek bűnpere. Hu­szonnégy brit futballhuligán áll a bíró­ság elé. HONGKONG: A férfi tenisztorna dön­tőjében az olimpiai bajnok csehszlovák Miloslav Mecir 7:6, 6:4, 6:1 arányban győzött a svéd Stefan Edberg ellen. NEW YORK: Kettős amerikai győze­lemmel zárult a Fifth Avenue elnevezé­sű hagyományos nemzetközi egymérföl­­des utcai futóverseny. A nőknél az 1983-as vb kétszeres aranyérmese, Mary Slaney ért elsőként a célba, a férfiak­nál Steve Scott volt a leggyorsabb. Utób­bi a szép trófea mellett egy 35 ezer dol­lár értékű Mercedes gépkocsi indítókul­csát is átvehette. HATÁROK NÉLKÜL FILDERSTADT: ötödik alkalommal nyerte meg a nyugatnémet város hagyo­mányos nemzetközi női teniszviadalát az amerikai Martina Navratilova, miután a döntőben 6:2, 6:3 arányban győzött hon­fitársa, Chris Evert ellen. PÁRIZS: A francia labdarúgó-bajnok­ság 16. fordulójában gólzáporos győzel­met aratott az O. Dózsa UEFA Kupa-el­lenfele. A bordeaux-i legénység Stopyra és Ferreri 2—2, valamint Ayache góljá­val 5-0 arányban nyert a Nantes ellen. Bognár György csapata, a Toulon 2-1-es vereséget szenvedett a Strasbourgtól. BELGRÁD: Nemzetközi férfi kézi­labdatornán a Bp. Honvéd 23:19 arány­ban vereséget szenvedett a jugoszláv Crvena Zvezdától. TELAVI: Nana Joszeliani kérésére el­halasztották a grúz városban zajló női sakkvilágbajnoki döntőn a tizedik játsz­mát. Maja Csiburdanidze 5:4 arányban vezet. TOULOUSE: Nemzetközi férfi tenisz­tornán, a döntőben: Connors (amerikai) —Csesznokov (szovjet) 6:2, 6:0. DAVOS: Befejeződött a jégkorong EK- döntő négyes tornája. A győzelmet (meg­szakítás nélkül tizedszer, a kupa huszon­két éves történetében immár tizenheted­szer) a CSZKA Moszkva együttese sze­rezte meg, miután a finn Tappara ellen 8:2-re, a svéd Björklövennel szemben 6:1-re, a csehszlovák Tesla Pardubice el­len 2:1 arányban nyert. MÜNCHEN: Szabó Karolina a második helyet szerezte meg a nürburgringi pá­lyán rendezett huszonnégy kilométeres futóversenyen. A győztes a holland Car­­la Beurskens. Olimpia után olimpia: Szöulban szombaton ünnepélyes keretek között nyi­tották meg a mozgáskorlátozott és testi fogyatékos sportolók nagy találko­zóját. Már megkezdődtek a versenyek is, a 400 méteres gyorsúszásban To­­ry György ezüstérmet nyert, Becsei János az ötödik helyet szerezte meg. SPORT Sakk Portisch: újabb vereségek A Reykjavíkban zajló Világ Ku­pa-viadal 10. fordulójában mindhá­rom magyar nagymester a sötét bá­buikat vezette. Eredmények: Beljavszkij (szovjet) —Portisch 1:0, Tál (szovjet)—Pe­­tursson (izlandi) döntetlen, Kaszpa­­rov (szovjet)—Korcsnoj (svájci) 1:0, Nunn (angol )—Szokolov (szovjet) döntetlen, Hjartarson (izlandi)— Szpasszkij (francia) 1:0, Timman (holland)—Ribli döntetlen, Speelman (angol)—Sax döntetlen, Elveszt (szovjet)—Andersson (svéd) döntet­len, Nikolics (jugoszláv)—Juszupov (szovjet) 1:0. A 7. fordulóban függő­ben maradt mérkőzések eredményei: Juszupov—Timman döntetlen, Por­tisch—Korcsnoj 0:1. Az állás: Beljavszkij, Tál 6,5—6,5, Elveszt, Kaszparov, Szokolov, Tim­man 6—6, Nunn, Sax, Juszupov 5,5 —5,5, Hjartarson, Speelman 5—5, Andersson, Nikollics 4,5—4,5, Korcs­noj, Ribii 4—4, Szpasszkij 3,5, Pe­­tursson, Portisch 3—3 pont. CSAK NŐKNEK! Magyarországon először rendeztek olyan amatőr futóversenyt, amelyen csak kislányok, hölgyek, asszonyok állhattak rajthoz. Csaknem háromszáz részvevője volt szombaton a Népligetben rendezett viadal­nak, s a jelentkezők két távon (három, illetve tíz kilométeren) vetél­kedtek. Az előbbi számban Bugya Mariann, az utóbbiban Komjáthy Ágnes győzött, de hát ezen a kedves versenyen mindenki nyert. Hányás vagy? Hegedűs Andrea, a verseny erkölcsi győztese. — A célba érkezés után minden részvevő egy szál vörös szegfűt kapott. Kupaktanács a futás után. erdei Katalin képriportja CSE­PEL—PI­ÉRT KUPA Újvidékre került a serleg Röplabda A csepeli sportcsarnokban befeje­ződött a háromnapos nemzetközi fér­fi röplabdatorna, amelyet a Csepel— Piért Kupáért rendeztek meg a cse­peliek volt kitűnő röplabdajátékosa és sportvezetője, a korán elhunyt Havasi Gyula emlékére. A tornagyő­zelmet a jugoszláv bajnok Vojvodi­­na szerezte meg, miután a döntőben a 205 cm magas Petrovics és a sok­szoros jugoszláv válogatott Dabics vezérletével 58 perc alatt 3:0 (6, 6, 5) arányban nyert a házigazda Csepel együttesével szemben. A harmadik helyért az NDK bajnokságának éllo­vasa, az SC Leipzig és az NSZK-ból érkezett VBC Paderborn csapata mérkőzött meg. A 76 perces mérkő­zésen a lipcseiek 3:0 arányban bi­zonyultak jobbnak. A háromnapos viadal végeredménye: 1. Vojvodina, 2. Csepel, 3. SC Leip­zig, 4. WBC Paderborn, 5. TSC Ber­lin, 6. Magyarország ifjúsági váloga­tottja. A torna három legjobb játékosát illető díjakat a jugoszláv Zsarko Pet­rovics, az NSZK-beli Jörg Brugge és a Csepelt erősítő Andrzej Ur­­banszki vehette át.