Népszabadság, 1993. április (51. évfolyam, 76-100. szám)

1993-04-22 / 93. szám

16 Plókai: tizenegy méter, micsoda messzeség! Labdarúgás Plókai Attila, a Kispest védője az első helyre „lőhette” volna csapatát, de a Vác elleni találko­zón, 1-1-nél azt bizonyította: számára a tizenegyespont is messze van a kaputól... A kiha­gyott büntetővel egyszerre két csapatot ajándékozott meg a hátvéd, részint a Vácot, részint a Ferencvárost, amely talán a legjobban járt a kispesti döntet­lennel. Az FTC különben lesgya­nús góllal győzött a Veszprém ellen, s meg kell még említeni a Vasas rendkívüli sorozatát: nyolc tavaszi mérkőzés győze­lem nélkül, mindössze két pont­tal... KISPEST-VÁC 1-1 (0-0) Kispest: Tarlósi - Plókai, Csábi,­­Kovács - Pisont, Illés, Halmai, Duró - Vincze (Fischer, 62. p.), Orosz (Negrau, 77. p.), Hamar. Vác: Koszta - Puglits, Nagy, Hahn, Szalai - Sallai (Nyilas, 70.p.), Simon, Aranyos, Horváth -­Bredla­­csek (Bereczki, 78. p.), Romanek. Bozsik stadion, 3000 néző. Jv.: Hartmann. Aligha van labdarúgóbajnok­ság Európában, amelynek első számú mérkőzésén, a listavezető és a második helyezett találko­zóján háromezer néző lézeng a lelátókon. Mármint a magyar kivételével... A közönség mellett öt állandó váci játékos is hiányzott a Bo­zsik stadionból (Répási, Füle, Kriska és Zombori sérülés, Bán­­fi pedig sárga lapjai miatt), s az első félidő ennek megfelelően alakult: a kispestiek támadtak, a vendégek pánikhangulatban védekeztek. A 11. percben pél­dául Hahn került bajba, s egyet­len megoldásként fölvágta a ka­pu felé dicséretes tempóban igyekvő Oroszt. Hartmann, a vendégszurkolók megkönnyeb­bülésére, csak a sárga színű kártyát húzta elő a zsebéből. Percre Éppen fél órája játszottak a f#.’ csapatok, amikor Kovács Ervin ■**' 18 méterről, jobb külsővel, bi­valyerővel célozta meg a kaput, s nem az ezúttal a szokottnál is bizonytalanabb Kosztán múlt, hogy a Honvéd nem jutott veze­téshez: a labda centikkel szállt el a „vinkli” mellett. Öt perccel később Vincze hagyott ki ki­hagyhatatlan helyzetet öt méte­res „távolságból”, így aztán a hazaiak a szünetben az amúgy ritkán mogorva Kuusela mester szemrehányó szavait voltak kénytelenek végighallgatni. A finn edző négy perccel a második játékrész megkezdése után még ennél is dühösebb le­hetett, hiszen a Vác váratlanul gólt szer­zett: Szedlacsek esté­ben, kissiívben lőtt a hálóba (0-1). A hátrány tudatában megemberelték magukat a Hon­véd futballistái, a ziccerhelyzet­be került Orosz az 54. percben élt a kínálkozó lehetőséggel, s elegánsan gurította a hálóba a tizenegyespont magasságából a labdát. Nem sikerült viszont ugyanez negyedóra múltán Pló­­kainak. Miután Sallai a bünte­tőterületen belül elkaszálta Ha­mart, a 11-es értékesítésére vál­lalkozó kispesti hátvéd kis híján kárt tett az eredményjelző táb­lában. A hálóban nem... Gól: Szedlacsek (49. p.), Orosz (54. p.) Bruckner Gábor FTC-VESZPRÉM 1-0 (0-0) Ferencváros: Balogh T. - Szűcs, Telek, Kuznyecov Páling, Vani­­csek, Lipcsei, Szekeres (Deszatnik, 46. p.), Fodor - Balogh G. (Nagy, 69. p.), Wukovics. Veszprém: Rott - Gersics, Rei­­chard, Csík - Csornai, Rugovics, Bognár, Kelemen, Perger - Gazsó (Horváth, 82. p.) Lehota (Süle, 63. P. Üllői út, 10 000 néző. Jv.: Tóth. Világszínvonalú produkcióval kezdődött a mérkőzés, Schup­­kégel Károly, a ferencvárosiak kiváló tornásza ugyanis bemu­tatta vb-bronzérmes lólengés­­gyakorlatát (majd elvégezte a kezdőrúgást). Ezután sokáig nem történt semmi, ami megme­lengette volna a zöld-fehér szí­veket, hiszen Fodorék amolyan „sétafocskázásra” invitálták a veszprémieket. A felállt vendég­védelem ellen keveset ért a ké­nyelmes tili-toli, miközben egy­két suhogósabb lövés hárításán és néhány beadás lehúzásán kí­vül nem sok dolga akadt Rott kapusnak. A szünet után az első táma­dásnál mindjárt Wukovics tört ki, de közelről Rottba rúgta a labdát. Az ellentámadásnál Gersics ugrott ki, ám az érkező Kuznyecovtól megijedve az ég­be lőtt. Aztán a zöld-fehérek fokozatosan nagyobb sebesség­re kapcsoltak. Mind többször került veszélybe a vendégek ka­puja, de vagy a hazai csatárok hibáztak döntő pillanatban, vagy Rott védett jól. Egy vitat­ható gól döntötte el a mérkőzés sorsát. Pálingot lesen engedte el az egész meccsen indiszponál­­tan lengető Bay partjelző, a ha­zaiak hetese beadott, és Wuko­vics könnyedén passzolt a háló­ba (1-0). Gól: Wukovics (69. p.). Pál Attila sonlítás valóban semmilyen ér­­­telemben nem állja meg a he­lyét. Valószínűleg érezhették ezt a nézők is, akik (kommentálva, hogy a vasutasok nagy hangon, a nézőtéri csendet megtörve, sokkal inkább egymást terelget­ték, mint a labdát): „Többet ki­abálnak, mint mi!” Különben, ha kihagyott hely­zetekre játszották volna a mér­kőzést, a Csepel hatalmas kü­lönbséggel nyert volna. Minden­fajta további kommentár nélkül álljon itt az ismételten beigazo­lódott, s már teljes mértékben közhelyszámba menő futballi­­gazság: a végén az nyert, aki egy gólt talált­­ a semmiben. Az 59. percben Stefanov egy bal oldali beadást hét méterről vágott a felső sarokba (1-0). A csepeli pályán felcsendült az örömóda, de az, ha valaminek kizárólag a két pontnak szólhatott... Gól: Stefanov (59. p.), Dési András kiscsabaiak vezették. A 78. percben Máriási és Kulcsár üt­között, a hazai csatár törlesz­tett, amiért piros lapot kapott. Forró lett a hangulat, petárdák robbantak a salakon. Végül azonban megnyugodhattak a csabai szurkolók, mert a hagyo­mányokhoz hűen zárult a mér­kőzés, tudnillik a Diósgyőr le­gutóbb 1974 őszén nyert Békés­csabán. Gól: Szilágyi (38. p.), Kulcsár (40. p.), Szarvas (43. p., 11-esből). Verasztó Lajos WALTHAM-VASAS 3-1 (0-1) Waltham: Mitring - Varga, László, Lőrincz (Pálfi, 46. p.), Salacz (Beke, 25. p.) - Czéh, Dubecz, Muzsnay, Va­dász - Takács, Horváth. Vasas: Babócsy - Nahóczky, Ju­hár, Mészöly, Pecha - Sirinbekov, Kecskés, Galaschek, Nagy (Geress, 71. p.) - Zvara (Lendvai, 66. p.) Claude. Székesfehérvár, 3000 néző. Jv.: Pillér. Bácsi Sanyi a fakóban, úgy látszik, a Vasasban sem váltja meg a világot. Pedig a Zvara, Claude csatársor sem az a ki­mondott életveszély, de ők leg­alább időnként találkoznak a labdával. Zvara például olyan szerencsésen, hogy már az 5. percben megszerezte a vezetést: Sirinbekov álompasszát igazán nem volt nehéz a jobb sarokba gurítania. Ennél jobb kezdést vendégcsapat aligha remélhet, támadt is nagy nyugalom a Va­sas térfelén. Nem így a második félidőben, amelynek elején a Waltham talált egy gólt. Ettől a vendégvédelmen elképesztő pá­nik lett úrrá, az addig nagysze­rűen irányító Nagy Tamás elfá­radt, a labda szinte állandóan a Vasas térfelén pattogott. Aztán a­­72. percben a napozó vendég­hátvédek csak nézték, hogy a roppant önbizalommal, de ren­geteg hibával játszó Czéh bead­jon, s Horváth a hálóba fejeljen. Bekő bólintása már csak a ke­gyelemdöfés volt, a Vasas ta­passzal még mindig csak két pontnál tart, m­íg a Waltham kupareményei tovább élnek. Gól: Zvara (5. p.)­, Pálfi (53. p.), Horváth (72. p.), Bekő (77. p.) Jakab József A mindig higgadt edző ezúttal egy lesjelzésen összeveszett a partbíróval, mentségére szolgál­jon, hogy addig már húsz nyo­masztó percet kellett átélnie a kispadon... Nála viszontagságo­sabb helyzetben talán csak a né­zők voltak, mert nem vittek ma­gukkal kártyát, sakkot vagy do­minót, hogy valamivel elűzhes­sék az első félidő reménytelen unalmát. Már-már mindenki el­szunnyadt, amikor Csertői nem tudott lekezelni egy „vakvilági” beívelést, s a labda a földről a karjára pattant. A kifogástala­nul bíráskodó Vad játékvezető 11-est ítélt, Kecskés pedig rácá­folt a korábban történtek - illet­ve, nem történtek - alapján me­galapozottnak tetsző feltevésre, hogy itt reggelig nem esik gól 0-0). Mi az, hogy nem esik?! - kér­dezhettek vissza a játékosok az 51. percben, mert ekkor (ha hit­ték a nézők, ha nem) 1-1-re ala­kult az állás. Igaz, a Rába ugya­núgy nem tehetett az egyenlí­tésről, mint az Újpest a vezető gólról, mert Miriuta lövése Szlezákon irányt változtatva jutott - Bodnár kapusnak a publikuménál is nagyobb ámu­latára - a hálóba. Utána Bérczy valószerűtlen magasságba emelte a labdát hét méterről, abszolút gólhelyzetben, így ma­radt a döntetlen - és a hajrára (Aczél kiállítása miatt) tíz játé­kosra fogyatkozott Újpest soha nem látott, rémisztő mélység­ben... Gól: Kecskés (41. p., 11-esből), Szlezák (51. p., öngól). Hegyi Iván tetlennel tovább él a nyírségi csapat reménye a bennmaradás­ra. Gól: Vancsa (15. p.), Keresztúri (65. p., 11-esből), Burchel (75. p.), Kertész (80. p.), Molnár László A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA KÖVETKEZIK A 24. forduló (május 1-2.) műsora. Szombat: BVSC-Békéscsaba (15), MTK-Csepel, Vasas-Nyíregyháza, Rába-Pécs, Veszprém-Újpest (mind 17), Siófok-Kispest (18). Vasárnap: Vác-Videoton-Waltham (11), Diós­­győr-Ferencváros (15). Csúcsforgalom Koszta kapujánál BÁNHALMI JÁNOS FELVÉTELE 1. Vác 23 1544 38-1934 2. Kispest 23 1454 36-2133 3. FTC 22 15­25 33-1732 4. Waltham 23 1337 35-2529 5. MTK 23 977 36-2725 6. Békéscs. 22 895 30-2425 7. Csepel 23 959 23-2423 8. Pécs 23 84 11 27-2920 9. Vasas 23 689 24-2720 10. Rába 23 689 25-3020 11. Diósgyőr 23 76 10 21-3020 12. Siófok 23 75 11 24-3119 13. BVSC 23 66 11 18-2618 14. Újpest 23 3 10 10 21-3116 15. Nyíregyh. 23 3 10 10 14-2716 16. Veszprém 23 56 12 21-3816 051 Budapest, Jádor AMilOURS (Münnich F.) utca 14. ......................Telefon: 131-7167. Utazási iroda 131.7312. MAROKKÓ— CASABLANCA 8 nap EGY FILM MEGELEVENEDIK... UTAZÁS: charter repülőgéppel ELHELYEZÉS: 4 csilagos szállodákban, félpanzióval RÉSZVÉTELI DÍ­: 59 900.- Ft IDŐPONTOK: V. 26-tól minden héten szerdán CSEPEL-BVSC 1-0 (0-0) Csepel: Szieben - Tyukodi, Váczi, Ács, Mikler - Bognár Z. (Tompos, 76. p.), Somogyi, Nagy, Szabó A. - Ste­fanov, Jakab (Szabó I.., 46. p.). BVSC: Lippai - Króner (Urbányi, 46. p.), Garaba, Iscsak, Cseh - Csep­­regi, Rósa, Bognár Gy., Farkas - Borgulya (Kapatina, 61. p.), Mundi, Csepel, 1500 néző. Jv.: Hamar. Kollégám komoly arccal és intően figyelmeztetett: nehogy prekoncepcióval induljak el „szigetországba”, a Csepel -BVSC meccset ugyanis semmi­lyen szempontból nem lehet összehasonlítani a kedd este lá­tott Auxerre-Dortmund UEFA Kupa-elődöntővel. Nos, a 90 perc után bátran állíthatom, kedves kollégámnak teljes mér­tékben igaza volt, az összeha- Buda központjában - csendes környezetben - fekvő, parkolási lehetőséggel rendelkező irodaházban irodahelyi­ségek bérbe adók. Érdeklődni lehet nap­közben a 201-5855 és a 202-0770 telefonon. NÉPSZABADSÁG - SPORT 1993. április 22., csütörtök BÉKÉSCSABA-DIÓSGYŐR 2-1 (2-1) Békéscsaba: Horváth - Mracskó, Ionut, Szenti, Kasik - Árgyelán, Csa­tó, Szarvas (Dávid, 86. p.), Vancea - Fodor (Gricajuk, 73. p.), Kulcsár. Diósgyőr: Dohot - Bémi, Csizi, Dancs, Budai - Leskó, Máriási, Far­kas (Szvisztun, 46. p.), Kiser - Szilá­gyi (Adzsejev, 56. p.), Subin. Békéscsaba, 5000 néző. Jv.: Vág­­ner. Az első harminc percben a nagy meleg - fogjuk az időjárás­ra... - bágyadttá tette a játéko­sokat, akik nem mutattak sokat a labdarúgás szépségéből. Az utolsó tíz percben aztán meg­élénkült a játék. Egy kimaradt békéscsabai lehetőség után a másik oldalon Szilágyi kicselez­te Szentit, és 14 méterről a jobb sarokba lőtt. A maroknyi ven­dégszurkoló még éltette csapa­tát, amikor két perc múlva Szenti beadását Kulcsár az ötösről remek mozdulattal pör­gette a hálóba. A diósgyőriek a kapott gólon vitatkoztak, mi­közben Szilágyi a tizenhatoson belül elbuktatta Szarvast, aki a 11-esből értékesítésével vett elégtételt (2-1). A szünet után a diósgyőriek beküldték két idegenlégiós kulcsjátékosukat, Szvisztunt és Adzsojevet, de hiába próbálkoz­tak immár három csatárral, a tetszetősebb akciókat - Szarvas, Kulcsár és Vancea révén - a bé- Rövid határidőre • vállaljuk • új válaszfalak, • álmennyezetek, • illetve régi falak, • mennyezetek • hő- és • hangszigetelésének­­ elkészítését. • külföldi technológiával. Telefon: 178-3584,­­ 111-9391­5 • ________ _ PÉCS-SIÓFOK 1-2 (1-0) Pécs: Csaban - Bódog, Braun, Pa­­laczky - Ulveczki, Medgyes, Túri, Vókó (Tolocsko, 61. p.), Kocsis - Ma­gyar (Lengyel, 71. p.), Azoitei. Siófok: Bíró - Olajos, Bimbó, Bar­na - Keszeg, Jenei, Kovács I. (Kirch­­mayer, 72. p.) Meksz, Király - Ká­­mán, Kovács J. (Elekes, 69. p.) Pécs, 5000 néző. Jv.: Kiss. Magabiztosan kezdett a Pécs: előbb Túri a kapufát találta el, majd Azoitei elegáns góllal ve­zetést szerzett. A hazaiak lendü­lete azonban hamar alább ha­gyott, amitől a Siófok nem lett jobb, csak a meccs lett rosszabb. A szünet után a pécsiek még in­kább visszavettek a tempóból, s bánhatták, mert a 48. percben védőik addig késlekedtek, ügyetlenkedtek, amíg Vókó már csak elkaszálni tudta a 16-oson belül kapura forduló Kovács Imrét. A tizenegyesgól után fel­jöttek a Balaton-partiak. Mint­ha minden a hazaiakat zavarta volna: az erős napfény, a meg­megélénkülő szél, a rosszul te­lelt gyeptéglák, s a nézők feltá­madó türelmetlensége. A magas beadásoknál Csaban rendre alá­futott a labdának, így aztán már nem is volt meglepő, mikor egy jobb oldali beívelés után Kámán okos gólt fejelt. A nézők közül volt, aki bundát kiáltott. Ha ez a meggyőződés nem is ragadt át a szurkolók többségére, az min­denképp érthetetlen, mitől „ül­tek le” ennyire a pécsiek. Gól: Azoitei (11. p.), Kámán (48. p., 11-esből és 64. p.) Ungár Tamás ÚJPEST-RÁBA 1-1 (1-0) Újpest: Bodnár - Molnár, Aczél, Szlezák - Tomka, Cantona, Miovecz (Szanyó, 65. p.), Bérczy, Kecskés - Lovász (Véber, 79. p.), Hetesi Rába: Végh - B. Szabó, Pintér, Vi­rág - Csikós (Radics, 74. p.), Csertői, Miriuta, Bordás (Mikóczi, 52. p.), Ivanics - Pena, Klausz. Megyeri út, 1500 néző. Jv.: Vad. Szegény Garami Józsefnek erősen kopnak az idegei, de ezen csak azok csodálkozhatnak, akik ebben a szezonban nem láttak még mérkőzést Újpesten. NYÍREGYHÁZA-MTK 2-2 (0-1) Nyíregyháza: Bíró - Cseleszki, Kertész, Drobni - Barna (Barczi, 68. p.), Molnár, Kovács, Papp, Nagy N. (Burchel, 58. p.) - Tóth, Csehi. MTK: Zsiborás - Turbék, Sztanó, Keresztúri - Talapa, Vancsa, Balog, Horváth, Zsivótzky (Cservenkai, 62. p.) - Hámori, Szabó (Nagy L., 78. p.). Nyíregyháza, 8000 néző. Jv.: Ma­rosvári. A Nyíregyháza vesszőfutása tavaly ősszel az MTK ellen (0-4) kezdődött, s a hazaiak bíztak benne, hogy ez most nem ismét­lődik meg. A mérkőzés viszont az őszihez hasonlóan indult, mert a 15. percben Vancsa, szép cselek után, okos gólt lőtt (0-1). Ezután a mérkőzés igen „ma­gas” szinten folytatódott, ami Nyíregyházán azt jelentette, hogy a labda állandóan a leve­gőben volt, és egyik csapat játé­kosai sem tudtak kétszer egy­máshoz passzolni. Aztán a 65. percben - a játékvezető szerint - Drobni lerántotta Balogot a büntetőterületen belül, s a 11- est Keresztúri értékesítette (0- 2). A hazai szurkolók ekkor már elkönyvelték a vereséget, nem így a csereként beállt Buchel, aki a 75. percben szépített (1-2). A Nyíregyháza küzdött az „éle­téért”, s a 80. percben Kertész harminc méterről óriási lövést küldött a jobb felső sarokba (2- 2). A befejezés előtt két perccel a Nyíregyháza még egy kapufát is lőtt, szabadrúgásból. A dön­ , SZÓFIA: Landeszmann Tibor (54 kg) összetettben ötödik, szakításban és lökésben hatodik helyezést ért el a súlyemelő Európa-bajnokságon. Az összetett versenyt és a lökést a bol­gár Ivan Ivanov, a szakítást a szintén bolgár Szevdalin Mincsev nyerte. DORTMUND: Hazai győzelem az A osztályú jégkorong-világbajnoksá­gon: Németország-Franciaország 5:3. NEW YORK. Eredmények az észak-amerikai profi jégkorongbaj­nokság rájátszásában a legjobb ti­zenhat között: Buffalo Sabres-Bos­­ton Bruins 4:0 (az összesítésben a Buffalo 2:0-ra vezet), Pittsburgh Penguins-New Jersey Devils 7:0 (2:0), Québec Nordiques-Montreal Canadiens 4:1 (2:0), New York Islan­­ders-Washington Capitals 5:4 (1:1). TAMPERE: Karl-Heinz Wehr, a Nemzetközi Amatőr Ökölvívó Szö­vetség főtitkára bejelentette: jugosz­láviai versenyzők is szerepelhetnek a május hetedikén kezdődő világbaj­nokságon. A kilenc bokszoló egyéni indulóként szerepelhet a vb-n. ZÜRICH: Feltett szándéka a FI­­FA-nak, hogy az 1994. évi futballvi­lágbajnokság mérkőzéseit már profi bírók vezessék. A Nemzetközi Lab­darúgó Szövetség azzal a gondolat­tal is foglalkozik, hogy a vb csoport­­mérkőzésein három pontot kapjanak a győzelemért a nyertes csapatok. | 1 f '•»? -ÍÍXíLjV' \ ' ' j JÓNA MAGDÁNAK, az 1965-ben világbajnoki címet nyert magyar női kézilabda-válogatott játékosának a temetése jövő szerdán 14 órakor lesz a Megyeri úti temetőben. ÚJRA NAPIRENDRE TŰZI a röplabdaszövetség az Eger-Tungs­­ram női bajnoki döntőn történtek ki­vizsgálását. A testület kedden pénz­­büntetéssel, illetve eltiltással sújtot­ta a Tungsram játékosait, valamint Nagy Sándor szakosztályvezetőt, de úgy tetszik, az emlékezetes levonu­lással kapcsolatos döntés még nem végleges. NÉPSZABADSÁG EÖTVÖS PÁL elnök, főszerkesztő KARCAGI LÁSZLÓ, TAMÁS ERVIN, ZALAI ISTVÁN főszerkesztő-helyettesek DANISS GYŐZŐ, FRISS RÓBERT, TRIPOLSZKY LÁSZLÓ lapszerkesztők BERKÓ PÁL , GYENES LÁSZLÓ, VERES MÁRIA segédszerkesztők Művészeti vezető: MÉSZÁROS ÁKOS ROVATVEZETŐK: gazdaság: BOSSÁNYI KATALIN, hazai tudósítások: FALUS GÁBOR, hír és információ: VAJDA PÉTER, külföld: ZALAI ISTVÁN, kultúra: VÖRÖS T. KÁROLY, olvasószolgálat: FÁBIÁN PÉTER, érvek, vélemények: MIKLÓS GÁBOR, sport: JAKAB JÓZSEF, fotó: RÉDEI FERENC. Kiadja a Népszabadság Részvénytársaság Felelős kiadó: DR. BREITNER MIKLÓS vezérigazgató­­ Ügyvezető igazgató: LENGYEL L LÁSZLÓ Lapigazgató: RÓZSA GYULA Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest III., Bécsi út 122-124. Telefon: 250-1680 Telefax: 168-9098 Hirdetési ügyekben telefax: 188-9567 A Népszabadság Rt. levélcíme: 1960 Budapest Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető bármely hírlapkézbesítő postahivatalnál, a hirlapkézbesítőknél, a posta hírlapüzleteiben és a Hírlap-előfizetési és Lapellátási Irodánál (Helir) Budapest XIII., Lehel utca 10/A 1990. közvetlenül vagy postautalványon, valamint átutalással a Helir 219-98636 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési díj egy hóra 330, negyedévre 990, félévre 1980, egy évre 3960 Ft. Szedés: Népszabadság Fényszedő Kft. Nyomás: Szikra Lapnyomda. Felelős vezető: DR. CSÖNDES ZOLTÁN vezérigazgató INDEX: 25 001 ISSN 0133-1752 BP.­­ ISSN 0237-3777 VIDÉK A mai lapszám külpolitikai szerke­sztője: FÜZES OSZKÁR, belpolitikai szerkesztője: UJ PÉTER, grafikai szerkesztője: HIRSCH LAJOS