Népszava, 1964. augusztus (92. évfolyam, 179–203. szám)

1964-08-27 / 200. szám

Három pontra csökkent az FTC előnye A bajnoki cím szem­pontjából sorsdöntő for­dulóra került sor szerda délután. Ekkor játszották le a Népstadionban a nagy érdeklődéssel várt FTC—Bp. Honvéd rang­adót. Az összecsapásra több mint 70 000-en vol­tak kíváncsiak. A talál­kozó nem okozott csaló­dást, bár igazán jó játék csak a második félidőben alakult ki­­ a Bp. Hon­véd jóvoltából. A piros­fehérek megérdemelt, 4:1 arányú győzelmet arattak, s így nemhogy eldőlt vol­na a bajnoki cím sorsa, de teljesen nyílt lett a küzdelem. Nem dőlt el a 3. he­lyért folyó küzdelem sem. A Tatabánya változatla­nul tartja két pont elő­nyét az ismét formába lendült Győrrel szemben. Meglepetést okozott, hogy a Vasas csak döntetlent ért el otthonában a Do­rog ellen, méghozzá úgy, hogy 0:2-ről egyenlített. A Debrecen győzel­mével utolérte a Diós­győrt, s bár a Komló ki­kapott, a két utolsó he­lyezettnek már nagyon kevés reménye van a bentmaradásra. IS­KODAK­OPEN­Y »fiva« és »Mari«-modell, 6—18-as méretig 72,-------- 195,— Ft-ig ISKOLAKOPENY »Pé­cz«-modell, «­16-os méretig 86,-------- 120,— Ft-ig ISKOLAKOPENY (rövid) »Matyi«-modell, 6—12-es méretig 86,-------- 120,— Ft-ig MELLES NADRÁG fiúknak és lányoknak, 13—18-as méretig 110,----------140,— Ft-ig e­z illik a­z iskolába 6 Bp. Honvéd—FTC 4:1 (2:0) Több mint 70 000 néző hangorkánja közepette fu­tott ki a pályára a két csapat a Népstadion rang­adóján. A jugoszláv Sko­­rics játékvezető sípjelére mindkét együttes a leg­utóbbi összeállításában kezdte a játékot. Az első percekben az FTC ragad­ta magához a kezdemé­nyezést. Tíz perc eltelte után feljött a Bp. Honvéd, s több jó támadást vezettek a piros-fehérek. Az egyi­ket például Mátrai csak kézzel tudta megakaszta­ni a 16-os előtt. Sipos szabadrúgása a sorfalról vissza­vágódott. • A 15. percben Komora kiug­rott, Mátrai hátulról fel­vágta, de a bíró szögletet ítélt Egy perccel később ve­zetést szerzett a Honvéd: Tichy jó labdával ugrat­ta ki a fiatal Tóthot, aki előbb a kifutó Géczibe lőtt, másodszor azonban már nem hibázott, a ka­pu közepébe rúgta a lab­dát. 1:0. A 33. percben egyenlít­hetett volna az FTC: Ju­hász nagyszerűen tálalt Varga elé, aki levette a labdát, majd a kifutó Takács mellett mintegy öt méterről a kapu mellé lőtt. Óriási helyzet volt! S az egyenlítés helyett három perccel később nö­velték előnyüket a piros­­fehérek. Tichynél volt a labda, mindenki azt vár­ta, hogy a lesen álló Ka­tonának adta, ő azonban saját magát szöktette, s Galambos »díszkísérete« mellett előbb a kifutó Géczibe lőtt, majd a visszapattanó labdát a ka­pu közepébe rúgta. 2:0. Szünet után hatalmas iramban kezdett az FTC, s fergeteges támadásokat vezetett. A 3. percben Varga éles fejesét csak nagy bravúrral tudta szög­letre ütni Takács. Ezúttal is, akárcsak az első játékrészben, a Hon­véd »megúszta« gól nél­kül az első tíz percet, majd fölénybe került. A 10. percben Tóth egyedül kiugrott, a kifutó Géczi mellett középre adott, de Tichy elől Mátrai az utolsó pillanatban be­csúszva, szögletre szerelt. Két perccel később Ka­tona nagy lövését védte Géczi. A 13. perc újabb Honvéd-gólt hozott, ra­gyogó támadás után Ko- Az NB I. állása A góllövő­lista állása: 24 gólos­ Tichy, 19 gólos Al­bert, 17 gólos Bene, 16 gólos Csernai, 12 gólos Kuti, 10 gó­los Farkas, Menczel, Monos­tori,­­Nagy A., Szuromi, 8 gó­los Kalmár, Korsós, Puskás. mára levette Novák lá­báról a labdát, s a bal alsó sarokba »ragasztott«. 3:0. Mintha az FTC feladta volna a küzdelmet, nyo­masztó fölénybe került a Honvéd s egymás után veszélyeztettek a piros­fehér csatárok. Előbb Ko­mora mellé lőtt, majd Tichy kétszer is kapu fö­lé bombázott. A 25. perc­ben jobboldali FTC-táma­­dás végén középen dr. Fenyvesi elé került a lab­da, akinek lövése a fel­ső lécről jött vissza, s Takács nehezen tisztázott. A következő percekben is a Honvéd volt fölény­ben. A 29. percben Tóth —Tichy akció után a kö­zépcsatár lövését Géczi védte, öt perccel később ugyancsak Tichy lövését ütötte szögletre Géczi. A középre került labdát Orosz könnyelműen akar­ta hazaadni, Tóth elcsíp­te, s Géczit kicselezve lőtt az üres kapuba. 4:0. Már-már úgy látszott, hogy 4:0 marad az ered­mény, de az utolsó perc­ben Rákosi lövése a jobb alsó sarokban kötött ki, s ezzel szépített az FTC. A nagy tét az első per­cekben rányomta bélye­gét a játékra, mindkét csapat tagjai sokat ide­geskedtek. Az első Hon­véd-gól azonban meg­nyugtatta a piros-fehére­ket, egyre inkább fölény­be kerültek, s — még szélsőik foglalkoztatása nélkül is — sok veszélyes ♦támadást vezettek. Szü­net után az FTC megpró­bált egyenlíteni, de nem sikerült. J ekkor feladta a küzdelmet, s a 70 000 né­ző zömével csak tetszetős Honvéd-rohamokat látha­tott. A különösen szünet után ragyogóan játszó pi­ros-fehérek ilyen arányú győzelme is teljesen meg­érdemelt. A két csapat­ból egyénileg Takács, Si­pos, Vági, Komora, Tichy és Tóth, illetve Mátrai, Galambos és dr. Fenyvesi játéka emelkedett ki. Skorics kitűnően vezette a nehéz mérkőzést. (d) Győr - Komló 2:0 (1:0) Győrött ötezren nézték végig a mérkőzést, ame­lyen a hazai csapat ki­tűnően játszott. Korsós révén már a 8. percben megszerezte a vezetést, majd a II. félidő 7. per­cében Szaló ért el újabb gólt. Az Eb-ra készülő Győr nagyobb arányú győzelmet is arathatott volna, ezt egyedül a ki­tűnően védő komlói ka­pus, Balogh akadályozta meg. 1. FTC 2. Honvéd 3. Tatabánya 4. Győr 5. 2. Dózsa 6. Vasas 7. MTK­­ 8. Dorog 9. Csepel 10. Szeged 11. Pécs 12. Komló 13. Debrecen 14. Diósgyőr 23 18 2 3 57 23 16 3 4 55 23 12 7 4 46 23 11 7 5 35 23 12 4 7 45 23 9 7 7 33 23 10 5 8 37 23 6 8 9 28 23 8 2 13 26 23 6 6 11 26 23 4 9 10 28 23 5 6 12 15 23 4 3 16 21 23 3 5 15 12­­21 38 28 35 25 31 23 29 33 28 28 25 34 25 31 20 37 18 38 18 34 17 42 16 51 11 36 11 Debrecen-Csepel 4:0 (1:0) Szép hazai győzelem­nek tapsolt a nagyerdei stadion 7000 szurkolója. Az első negyedórában még nyílt volt a mérkő­zés, később azonban foko­zatosan fölénybe került a hazai csapat. Formás tá­madások végén Varsányi N­., Cseke, Cseke (11-es­­ből) és dr. Kéki góljával ilyen arányban is megér­demelten nyert a Debre­cen. Tatabánya—Szeged 4:2 (3:2) Tatabányán 6000 néző előtt játszották le a mér­kőzést, amely közepes színvonalú játékot hozott. A Tatabánya végig gól­­ratörőbben játszott. A 12. percben Szekeres, a 17- ben pedig Csernai lőtt gólt. A 24. percben Popov szépített, de a 30.-ban Csernai ismét növelte a hazaiak előnyét. A 37. percben Popov újra szé­pített. A II. félidőben Hetényi szabadrúgással állította be a 4:2-es vég­eredményt. Új vezetés - megváltozott szellem »■Jobb későn, mint so­ha« címmel az év első napjaiban írtunk a Vasas vízilabda-csapatának ne­héz helyzetéről. A játéko­sok közül hárman külön­böző okok miatt megvál­tak az egyesülettől, s már az a veszély fenyegette a piros-kékeket, hogy nem tudnak rajthoz állni a bajnokságban. Sőt! Szó esett arról is, hogy felosz­lik a szakosztály, s egé­szen fiatalokkal »új éle­tet« kezdenek. Az egyesület vezetősége azonban — nagyon helye­sen — úgy döntött, hogy mindenképpen szerepelni kell továbbra is a bajnok­ságban. A tapasztalt vízi­labdázók mellé fiatalok kerültek, akik számára azonban még túlságosan magas követelmény volt az OB I. A Vasas mind­össze egy pontot szerzett é­s kiesett az első osz­tályból. A szurkolók, a sportág tábora elégedetle­nül fogadta az eredményt. Igaz, a vezetőket is bánt­ja a kiesés, ennek ellené­re sokkal bizakodóbbak, mint télen voltak. Hogy miért? Íme, Ber­­zi Sándor elnök vélemé­nye: — Annak ellenére, hogy kiesett csapatunk, úgy ér­zem, nagyot léptünk elő­­re. A hibáknak eddig ugyanis két fő oka volt. S ezek közül az egyiket si­került megszüntetnünk: új vezetőség került a szakosztály élére. Tény, hogy mindeddig ez volt az egyik legna­gyobb hiba a vízilabda­szakosztályban. Vezetőség, ha volt is, sokszor csak papíron létezett, vagy pe­dig a játékosok irányítot­ták a vezetőket. — Nos, mindez most megszűnt — folytatta az egyesület elnöke. — Olyan emberek vállaltak mun­kát a szakosztályban, akiknek tekintélyük van a játékosok előtt. Már a be­mutatkozásnál kitűnt, hogy a csapat tagjai öröm­mel fogadták az új veze­tőket, akik azóta új szel­lemet igyekeznek kialakí­tani. A szakosztály vezetője, Taródi Zoltán, az úszó­szövetség elnökségi tagja, helyettese pedig Vértessy József lett. Az intézői tisztséget az egyik leglel­kesebb pártoló tag, a fia­tal Radnai Péter vállalta, a gazdasági felelősi teen­dőket pedig Rétai János látja el. Az első lépést tehát megtették a klub vezetői a felemelkedéshez vezető úton. S a folytatás? — Miután megoldódott a vezetés problémája — válaszolta Berzi Sándor —, most már minden erőnket az utánpótlás ne­velésére kell fordítani. Mert annak, hogy idáig ju­tottunk, a fiatalok elha­nyagolása volt a másik fő oka. Sajnos, ez a kér­dés még most sem oldó­dott meg, de bízunk ben­ne, hogy egy-két éven be­lül az utánpótlással sem lesz baj. Kétségtelen, hogy a klub vezetői hibát követtek el, amikor nem figyeltek fel időben a szakosztályban zajló eseményekre, s nem szüntették meg a bajok forrását. Ez év elején azonban — szinte az utol­só órában — határozott fellépéssel megakadályoz­ták a szakosztály széthul­lását. Most pedig az új vezetőség létrehozásával megteremtették a lehető­ségét annak, hogy a Va­sas csapata néhány éven belül ismét bajnokhoz és kupagyőzteshez méltóan szerepeljen a legjobbak között. (D. I.) Dorog—Vasas 2:2 (1:0) A Vasas öltözőjében a délelőtt belázasodott Zsol­dos helyett Mathesz ké­szülődött, a dorogiaknál Cseri helyett Kertes ke­rült a balszélre. Már az első tíz perc­ben nagy iram alakult ki. Monostori 25 méteres bombáját Szentmihályi szögletre tolta. A dorogi védők hibájából a 18. percben Puskás nagy hely­zetbe került, de a 6-oson ellökték. A 30. percben Kertes baloldalról rúgott szabadot és Szuromi négy lépésről a kapu balolda­lába fejelt. 1:0 a Dorog javára. A II. félidő 5. percé­ben Farkas nagy lövését Ilku bravúrosan ütötte szögletre. A Vasas többet támadott, mégis a Dorog lőtt gólt: Kertes jobbol­dali szögletrúgását Szu­romi felugorva a bal sa­rokba fejelte. 2:0 a Dorog javára. A 16. percben Pál nagyszerűen elfutott, be­adását Puskás 6 méterről kapásból behelyezte. 2:1. A 19. percben Vasas-szög­let után Mészöly fejelt a dorogi kapura, a vissza­pattant labdát Pál fejel­te rá és Mészöly továb­bította közelről a hálóba. 2:2. V. Dózsá—Diósgyőr 3:1 (2:1) A Népstadion közönsé­ge az est második mér­kőzésén már a 3. perc­ben Benét tapsolhatta, aki a védők között átkí­gyózva, alig lőtt kapu mellé. Sokat támadott a Dózsa, de egy villámgyors diósgyőri ellentámadás után Sikora a belső ka­pufát találta el. (A Dózsa­­védelem már verve volt.) A 26. percben Zámbó el­futott, Tamás rosszul jött ki kapujából és Lenkei két méterről a bal sa­rokba pofozta a labdát. 1:0. Nyolc perc múlva a kitűnően játszó Bene is­mét becsapta az egész diósgyőri védelmet és még Tamást is »elfektetve«, a bal sarokba gurított. 2:0. A vendégek nem adták fel a küzdelmet, s három perccel a befejezés előtt Sikora beadását Ráczi élesen fejelte a bal felső sarokba. 2:1. Szünet után káprázatos félórát láthattak a szur­kolók, és ennek az igazi labdarúgásnak elsősorban a Diósgyőr volt a kezde­ményezője. A Dózsa he­lyenként formás támadá­sokat vezetett. Egy alka­lommal, a 34. percben Zámbór Bene volt a lab­da útja, majd Göröcshöz került, aki 18 méterről óriási gólt lőtt­ a bal felső sarokba 3:1. Pécs—MTK 1:1 (1:0) Pécsett 12 000 néző előtt kezdődött el a talál­kozó. A hazaiak már a 30. percben megcsappantak, Udvarácz egy összecsapás során megsérült, s kiállt. Ennek ellenére a 41. perc­ben Dunai I. góljával a Pécs szerzett vezetést. A II. félidőben az MTK ke­veset veszélyeztetett, de a 14. percben Major lö­vésével sikerült egyenlí­tenie. A 25. percben Ha­lasit durvaságért kiállí­totta a játékvezető. Ma kezdődik a Sziklai Sándor ökölvívó emlékverseny A Tüzér utcai sport­­csarnokban ma 17 órakor kezdődik a Bp. Honvéd hagyományos Sz­ilai Sán­dor ökölvívó emlékverse­nye, amely az idén nem­zetközi lesz. A magyar él­gárdán kívül ugyanis osztrák sportolók is sze­repelnek. Mintegy száz nevezés érkezett, s leg­jobb egyesületeink mind képviseltetik magukat. A verseny pénteken folyta­tódik a Tüzér utcában. Az elődöntőkre szombat este a Sportcsarnokban kerül sor, majd ugyanitt bonyo­lítják le vasárnap délelőtt a döntőket. Az NDK-beli Gregor 59.3 mp-re javította a 100 m-es fér­fi pillangóúszás Európa re­kordját a magdeburgi verse­nyen. szombat du. fél 3 órakor BUDAPEST BÉCS KÁROSOK KÖZÖTTI ÜIGETŐVERSENY ÁRUHÁZ INGYENES FÉSÜLÉS, “ ÉS ÁRUSÍTÁS a CORVIN ÁRUHÁZ III. EMELETÉN, AUG. 28-TÓL SZERT. 20-IG, délelőtt 10—12 óra és délután 2—4 óra között LEGNAGYOBB ÁRUHÁZ LEGNAGYOBB VÁLASZTÉK­A: 1 — --------------------------------------- 11 ■ 01280881 NÉPSZAVA Tibii mint 200 nevezés a nemzetközi Wartburg-találkozóra A Magyar Autóklub és az eisenachi Wartburg-autógyár közös rendezésében szeptem­ber 12 és 16 között Siófokon kerül sor az első nemzetközi Wartburg találkozóra. A négy­napos találkozó műsorán töb­bek között ügyességi verseny, valamint autó- és hajókirán­dulás is szerepel. Nagy ér­deklődésre tarthat számot a szeptember 14-i Wartburg-kor­­zó, amelyet a Balaton déli partján, a Siófok—Fonyód — Siófok­­szakaszon rendeznek. Külföldről eddig több mint 200 nevezés érkezett az Autó­klubba, elsősorban természe­tesen a baráti országokból. A legtöbben az NDK-ból nevez­tek, de sokan jönnek Cseh­szlovákiából és Lengyelor­szágból is. Sőt, szerdán négy brüsszeli nevezés is befutott, ami azt jelenti, hogy a Wart­burg kocsik Nyugaton is nép­szerűek. — Szeretettel várjuk az első nemzetközi W­artburg-találko­­zó külföldi részvevőit — mondta Sebes László, a Ma­gyar Autóklub ügyvezető el­nöke — és biztosak vagyunk benne, hogy jól érzik majd magukat nálunk. Az idei első találkozót jövőre követi a má­sodik, sőt a Wartburg-tulaj­donosok összejövetelével egy­idejűleg már megkezdtük az első Trabant-találkozó előké­szítését is­. A részvétel a Wartburg ta­lálkozón egyébként a külföl­diek számára szabályos kis túraversenyt is jelent, hiszen sokan 6—800 kilométeres tá­volságból érkeznek Siófokra. A találkozón természetesen a hazai Wartburgotok közül is­ sokan részt vesznek. Színházak mai műsora Csütörtök, augusztus 27. Városmajori Színpad: Nem politizálunk (a Vidám Szín­pad vendége: fél 8). — Fővá­rosi Nagycirkusz: Prága—Szó­fia 3 óra. Csehszlovák—bolgár artistavetélkedő (fél 4, fél 3). A rádió és tv mai műsora KOSSUTH RADIO 4.30: H. Idöj. 4.35: 7. 5: H. Idöj. 5.05: Falurádió. 6: H. Idöj. 7: H. Idöj. 7.10: Új könyvek. 7.30: Műsorok. 8: H. Idöj. Műsor. 8.15: Re­ggel hangv. 9: Női kórus. 9.20: Idősz. nemzetk. kérd. 9.30: Édes anyanyelvünk. 9.35: Ope­rettrészt. 10: H. Lapsz. Idöj. 10.10: Riki—Tiki—Tévi. Mese­játék. 10.50: Liszt-dalok. 11.10: Mezei csokor. 11.32: Rádió szabadegyetem. 12: H. Idöj. 12.15: Táncz, koktél. 12.57: Vi­déki színházműsor. 13: Gaz­dasági Baedecker. 13.10: Áriák. 14: H. Idöj. 10.10: Zkri muzsika. 11.43: Fúvó­sz’. 15.05: Móra Ferenc: Legendák az unokámról. Elb. 15.25: Színes népi 7. 16: H. Idej. 16.10: Do­­nászy Kálmán: Vihar a Mato Grosso felett. 16.38: Beetho­ven: VIII. szimfónia. 17.05: Karsai Elek dr. írása. 17.20: Operettekből 17.36: Műsor. 18: H. Időj. 18.10: Villanófényben az anyagmozgatás. 18.15: Cho­pin: b-moll szonáta. 18.40: If­jú Figyelő. 19: Táncz. 19.52: Mese. 20: Esti krónika. 20.24: Puccini: Tosca. Három felv. opera. Közl. 22: H. Idöj. Sport. 22.50: Vezér Erzsébet előadása: Ady nyomában Pá­rizsban. 23.13: Könnyűz. 24: H. Idöj. 0.10: Kórusok. PETŐFI RADIO 5: H. Idej. 5.05: 7. 6: H. Idej. 6.10: Torna. 7: H. Idej. 8: H. Időj. 14: Agay Karola énekel. 14.10: Idej. Vízállás. 14.25: Magyar nóták. 15: H. Időj. 15.05: Kamaraz. 15.46: Két elbeszélés. 15.37: Köny­nyűz. 17: H. Időj. 17.05: Kecs­keméti István előadása Mo­zart zongoraversenyeiről. 18.09: Francia forradalmi da­lok. 18.15: Salinger: Szegény bakácska. Elb. 18.40: Muzsi­káló képeslapok. Üdvözlet Szekszárdról. 19: Mi történt a nagyvilágban? 19.15: Orató­rium hangv. 20.25: Vadász Sándor írása. 20.42: Élőszóval­­muzsikával. Közl. 21: H. Idös. 23: H. Idös. URH 14—18: Azonos a Petőfi adó­val. 18.30: H. Időj. 18.40: Kamaraz. 19­57: Könny­űz. 20.30: Zkri muzsika. 21.12: Há­mori Ottó: Milyen egyszerű. Rádiójáték. 22: Operettrészt. 22.30: H. Idős. TELEVÍZIÓ 17.58: H. 18.05: Magyarország —Bulgária kézilabdamérk. 19.20: Esti mese. 19.30: Tv-hir­­adó. 19.45: Jövő heti műsor. 20: Párbeszéd. Magyar film. Csak 14 éven felül! 22.30: Nagygyűlés Prágában. Beszá­moló a szovjet küldötts. cseh­szlovákiai útjáról. Ny. Sz. Hruscsov beszédedéről.­ 22.45: Tv-hiradó, 2. kiadás. BRATISLAVA! TV 10: Kész!, a szlovák nemz­­fetkelésről készült filmekből. 11.20: Tv-érdekességek. 15.30: Ének a szürke galambról. Filmnovella. 16.45: Terülj, asztalkám! Magyar mesefilm. 19: Tvhíradó. 19.30: Doku­­mertumfilm. 20: Arc az ablak­ban. Szlovák film. 21-40: Be­szélgetés a torony tövében. 22: Tv-híradó. MODERN LAKÁS! KORSZERŰ VILÁGÍTÁS! Egyedi megrendelé­sek és tervek sze­rint is VÁLLALJUK a lakosság részére modern, korszerű világítási berendezések ELKÉSZÍTÉSÉT Fénycső és rejtett fénycsőlámpák, fény­cső állólámpák stb. elkészítése, felszere­lése. ELEKTROMOS KTSZ Budapest VI., Nép­­köztársaság útja 13. 1964. augusztus 27