Népszava, 1973. április (101. évfolyam, 77–100. sz.)

1973-04-10 / 83. szám

Kiküldött munkatársunk telefonjelentése: Félidő után , új szellemben Dél-Korea a női világbajnok Félidejéhez érkezett az asztalitenisz VB. A szün­napon a résztvevők a fes­tői Mostarba kirándul­nak, hogy az elmúlt hét izgalmas, idegfeszítő csa­tái után egy napra kikap­csolódjanak. Már akiknek van ked­vük kikapcsolódni. A magyaroknak ugyan­is nincs. S ez érthető! Nem azért, mert a lá­nyok a döntőben veresé­geket szenvedtek, hiszen így is öt hellyel léptek előre Nagoya óta, és a magyar együttes volt az egyetlen európai résztve­vő a négyes döntőben. Sokkal inkább amiatt, mert a magyar férfijáté­kosok könnyelmű, fegyel­mezetlen játéka rányomta bélyegét az egész magyar tábor hangulatára. — Ha a magyarok két harmadik játékost hoztak volna, most dobogón le­hetnének — jegyezték meg a lelátón. A tréfás véleményben van igazság, hiszen Jónyer és Klampár lélektelenül játszott, míg Gergely és Börzsey szinte önmagát múlta felül. — A magyar csapat já­tékosai mindent tudnak, amit az asztaliteniszben csinálni lehet. Csak küz­deni nem — mondotta ta­lálóan Andreadis, a régi idők sokszoros csehszlo­vák világbajnoka. S neki is igaza van. Mert Jónyer, például az utolsó mérkő­zésig az egyetlen volt a világbajnokság mezőnyé­ben, aki legyőzte Bengts­­sont. A jugoszlávok ellen mégis ő „betlizett”, partit sem nyert. Klampár pe­dig vereséget szenvedett nálánál sokkal gyengébb képességű ellenfelektől... Tehát az a furcsa helyzet állott elő, hogy csapatunk harmadik emberei — Ger­gely és Börzsey — voltak azok, akik húztak, mert hajlandóak voltak küzde­ni is. Férficsapatunk­­hétfőn délután a csehszlovákok­kal mérkőzött. Ha 5:2 arányban győztek volna, az 5. helyet érhették vol­na el, így is az egyik leg­gyengébb játékkal. Saj­nos, csak 5:3 arányban nyertek a csehszlovákok ellen, s így a 7. helyen vé­geztek, Nagoyában vi­szont ötödikek voltak. A visszaesésért­ elsősorban a versenyekre fittyet hányó Klampár és Jónyer tehető felelőssé. A csehszlovákok ellen Berczik Zoltán Klampár Tibort már be sem állította a csapatba, Gergely, Börzsey és Jó­nyer játszott az utolsó mérkőzésen. Kellemesebb feladat be­számolni a lányok szara­jevói szerepléséről. Dön­tőbe jutásuk jelentős elő­relépés, mégis — a hely­színen látottak alapján — megkockáztathatjuk azt az állítást, hogy ha Ma­gos Judit, valamint a női páros csak azt játssza, amit egy évvel ezelőtt Rotterdamban az Európa­­bajnokságon, most ver­senyben lehettek volna az aranyéremért. Kisházi Beatrix ugyanis élete leg­jobb formájában játszik a V­B-n, szinte lehetetlen mérkőzéseket nyert meg, és a végén is — feltehe­tően — csak azért veszí­tett el találkozókat, mert a csapat kilátástalan hely­zetbe került. Hétfőn délután a Ma­gos, Kisházi, Molnár ösz­­szeállítású csapat a kí­naiaktól 3:0 arányú vere­séget szenvedett, s miután a dél-koreaiaktól is ki­kaptunk 3:1-re — a 4. he­lyen végzett női együtte­sünk. Magyar részről is szü­letett tehát néhány kelle­mes, illetve kellemetlen meglepetés. A világbaj­nokság mindig „termel” ilyeneket, így jártak a ju­goszlávok is, akik döntő­be várták csapatukat, ehelyett meg kellett elé­gedniük az 5. hellyel. A szovjetek viszont legyőz­ték a svédeket és nagy­szerű mérkőzést vívtak a kínaiakkal is. Ez egyéb­ként ékes bizonysága an­nak, hogy a szovjet csa­pat budapesti ligagyőzel­me nem volt véletlen és nem a Schildkör-labdák rovására írható, mint ahogy Jónyerék mondták annak idején. A szakem­bereket legjobban mégis csak a dél-koreai nők já­téka lepte meg: korsze­rűen, eredményesen asz­taliteniszeznek, jogosan kerültek a dobogó legma­gasabb fokára. A félidő krónikájához tartozik még valami. Sza­rajevóban kiderült: a ping-pong is küzdő sport, ahol a technika, a labda­érzék mellett egyenrangú követelménnyé vált a kondíció és az idegállapot is. Sajnos, a magyar fér­fiak ez utóbbi kettőben rendre alul maradtak. Kelen Béla, a Magyar Asztalitenisz Szövetség elnöke elmondotta, hogy a magyar férficsapat játé­kosai részére vasárnap este értekezletet tartottak, amelyen közölték a ver­senyzőkkel, hogy a csapat vezetői elégedetlenek ed­digi szereplésükkel.­­ Jónyer és Klampár kitűnő képességgel ren­delkezik, viszont az aka­rati tulajdonságok hiá­nyában kiábrándítóan versenyeznek. Közöltem velük, hogy aki a címeres mezt viseli, annak más­képpen kell viselkednie, másképpen kell, hogy reprezentálja színeinket. — jelentette ki az elnök. A női csapattal kapcso­latban elmondotta: sze­replésük a várakozásnak megfelelő, s reméli, hogy az egyéni versenyekre még jobb formába len­dülnek és ott is méltó­képpen szerepelnek. Versenyzőink megígér­ték, hogy a világbajnok­ság hátralevő időszaká­ban még jobban kon­centrálnak, mint eddig, s tahái az első lépcsőfok lehetett ezen az úton, hogy a csehszlovákok el­len már úgy játszottak, ahogyan az első pillanat­ban kellett volna Szaraje­vóban. Lepies György Medveczki sikere Rigában befejeződött a nagyszabású nemzetközi férfi és női tornaverseny. A magyar versenyzők közül Medveczky és Csá­szár Mónika került a leg­jobb hat közé. Medveczky gerendán és felemás kor­láton ezüstérmet kapott, Császár pedig műszabad­gyakorlatával ötödik he­lyezést ért el. A mezőny egyik legfiatalabb ver­senyzőjének számító Med­veczky Krisztina a leg­jobb külföldi résztvevő­nek járó különdíjat nyer­te még el. Sok mindent pótoltak a döntők Vasárnap este több mint 2000 néző előtt ke­rült sor a Sportcsarnok­ban Budapest felnőtt egyéni ökölvívó-bajnok­ságának döntőjére. A büszke bajnoki címért ugyancsak meg kellett küzdeniük a versenyzők­nek, kivétel ezalól Gedó György olimpiai bajnok, aki különösebb megeről­tetés nélkül nyert. Meg­lepetés is akadt: Harmat József, Bakonyi és Rap­­csák vereséget szenvedett. A döntő küzdelmek pó­tolták az előcsatározások változatos küzdelmeit. Budapest 1973. évi baj­nokai (papírsúlytól felfe­lé) : Gedó, Orbán, Kisné­­meth, Pálfalvi, Fehér M., Kerékgyártó, Csjeff, Kari, Csizmadia, Tóth és Edöcs. ­ jégkorong­­világba­jnokságért A moszkvai jégkorong világ- és Európa-bajnok­­ságon hétfőn újabb két mérkőzést játszottak, ezek közül egyik sem volt „rangadó”. Az első talál­kozó eredménye: Svédor­szág—s­engyolország 7:0 (1:0, 2:0, 4:0). A nap második mérkő­zésén a finn válogatott nehezen, 2:1 (0:0, 0:1, 2:0) arányú győzelmet aratott az NSZK ellen. A svéd Palm nyerte Bu­dapest női tőrbajnokságát Demaille és Tordasi előtt (Rédei Ferenc felvétele) Második hely Bariban A Gaudini nemzetközi férfi tőrcsapatversenyen Franciaország szerezte meg az elsőséget 6 pont­tal. A további sorrend: 2. Magyarország 4 p., 3. Ro­mánia 2 p., 4. Olaszország 0 p. Magyar ten­iszgyőzelm­ek Nizzában A nizzai nemzetközi te­niszverseny férfi egyesé­nek döntőjében a magyar Varga 2:6, 6:1, 6:1 arány­ban győzött az olasz Mar­­zano ellen, s ezzel értékes sikert aratott. A női pá­ros döntője is magyar si­kert hozott: Borka, Szöré­nyi—Gorin, Ruzici (ro­mán) 2:6, 6:1, 7:5. RÖVID HÍREK A női kosárlabda NT3 1-ben a BSE lett a tavaszi első, mi­után a vasárnapi rangadón 73:60 (42:24) arányban legyőz­te a TFSE csapatát. Az országos cselgáncsbaj­nokság végeredménye: 63 kg: I. Tun­csik (Bp. Honvéd), 70 kg: I. Molnár (Bp. Honvéd); abszolút kategória: 1. Kiss E. (Kecskeméti Dózsa). Villányi nyerte a Csepel idény­nyitó felszabadulási ku­na öttusaversenyét. Az olim­piai bajnok Barczó negyedik­e­it. A pontversenyt a Csepel kapata nyerte a KSI és a Bp. Honvéd előtt. A góllövőlista élcsoportjá­ban nem változott a helyzet: 17 gólos: Bonc, 1­3, Kozma. 11: Fazekas, in: pusztai, Szur­­gent, Váradi. NÉPSZAVA 1 EREDMÉNYEK II. Dózsa—Vasas 1:1 A hazai csapat szeretett volna visszavágni az őszi 3:0-ért, ezért mindjárt támadólag lépett föl. A Vasas szorosan védeke­zett, ezért az első félidő­ben a lila-fehéreknek nem sikerült gólt elérniük. A második játékrészben to­vábbra is a Dózsa táma­dott többet, s Bene révén megszerezte a vezetést. A gól után a piros-kékek is vezettek néhány veszélyes támadást, és tíz perccel a befejezés előtt Vidáts ré­vén kiegyenlítettek. A szikrázó, néha túl ke­mény összecsapáson igaz­ságos eredmény született. FTC—Egyetértés 3:1 Meglepetésre az Egyet­értés szerezte meg a ve­zetést Géczi hibájából, Túrai révén. A gól után az FTC rákapcsolt és a jól játszó Branikovits há­rom góljával megfordí­tották az eredményt. A soroksári csapatnak ez­után számos helyzete akadt, de ezek közül egyi­ket sem tudták értékesí­teni. Az Egyetértés bát­rabb támadójátékkal az egyik pontot megszerez­hette volna. Komló—Videoton 1:0 Különösen a hazai csa­pat számára volt fontos a mérkőzés a kiesés szem­pontjából. A döntő gólra,­ amit Bencsik kapásból szerzett, a 38. percig kel­lett várni. A második fél­időben a komlóiak igye­keztek középen tartani a labdát, s lelassítani a ven­dégek támadásait. Ez si­került, s megérdemelten szerezték meg mind a két bajnoki pontot. Salgótarján—MTK 2:0 Változatos, nagy iramú mérkőzést vívott a két azonos hadrendben felálló csapat. Az első félidőben egyik csapatnak sem si­került értékesíteni kínál­kozó helyzeteit. Fordulás után két perc alatt eldőlt a mérkőzés. A 72. perc­ben Jeck átadását érté­kesítette Kovács, majd két perc múlva ismét ő volt eredményes: Kriskó beadását vágta kapásból a jobb sarokba. A hazai együttes a második félidei korszerűbb játékával Bp. Spartac.—Szekszárd 2:2 MÁV-DAC-Miskolci VSC 3:0 Szem­. MTE—Pénzügyőr 1:0 BKV Előre—Oroszlány 1:0 Haladás—Debr. VSC 3:1 Dunaújváros—Volán SC 0:0 Eger—Ganz-MÁ­VAG 3:0 Várpalota—Dorog 1:3 Kecskemét—Békéscsaba 0:1 A labdarúgó NB I-ben immár öt csapat maradt „versenyben”: a Ferenc­város és a Vasas a máso­dik helyért, a Komló, a Pécs és a Diósgyőr a megérdemelten szerezte meg a győzelmet. Csepel—Bp. Honvéd 1:1 A hazai csapat volt a mérkőzés esélyese, mert a Honvéd több állandó já­tékosát nélkülözte. Az el­ső félidőben a hazaiak a széleken vezetett bátor támadójátékukkal lepték meg a vendégeket. Egy ilyen akció után Szurgent fejelt a hálóba. A máso­dik félidőben Kozma sé­rülése után, az átcsopor­tosított kispestiek még lelkesebben harcoltak, és Szűcs révén kiharcolták a megérdemelt döntetlent. Rába ETO—SZEOL 2:2 A Rába lépett fel táma­dólag, és Somogyi távoli lövésével vezetést szerez­tek. Nem sokáig örülhet­tek a vendégek a gólnak, mert egy perc múlva An­tal beadását Vass fejelte a hálóba. A második fél­­időben­ Vass 11-esből szer­zett vezetést a szegediek­nek, de két perc múlva Póczik egyéni akcióból kiegyenlített. A változa­tos mérkőzésért egyik csa­pat sem érdemelte meg a győzelmet. ZTE—Tatabánya 2:1 Kezdés után rögtön a hazaiak kezdeményeztek, de gólt nem sikerült elér­niük. A vendégek szórvá­nyos ellentámadásokkal kísérleteztek. Egy ilyen akció során Szimacsek lőtt a hálóba, majd nem sokkal később ismét ő volt eredményes. A má­sodik játékrészben a bá­nyászok mindent egy lap­ra tettek fel, de csak egy gólt sikerült szerezniük, Takács révén. A játék képe alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. DVTK—PMSC (H) Nagyon gyenge mérkő­zést vívott a két kieső­jelölt csapat. Szinte az egész mérkőzésen a Diós­győr támadott, mégsem sikerült gólt elérnie a csatárok gyámoltalan tá­madójátéka miatt. Az egyetlen nagy helyzet a 85. percben akadt, amikor egy jobb oldali beadást Ruttkay öt méterről fe­jelt Rapp kezébe. A két csapatnak ezzel a játék­kal igen kevés reménye van a bennmaradásra. NB II. Nyugati csoport Győri Dózsa—Pápa Pécsi VSK—KOMÉP Fűzfő—Gy. Elektromos Körmend—Táncsics SE K. Rákóczi—Sabaria Szfv. MÁV—Bakony V. Zslaeg. Dózsa—Olajb. 1. Gy. Dó. 18 11 3 4 32 2. Olajb. 17 11 2 4 33 3. PVSK 18 10 4 4 24 NB n. Északi csoport KPCFSE—Kisterenye Nyíregyháza—Gyöngyös Nagybátony—Leninváros Esztergom—Váci Hírad. Kazincbarcika—Ózd V. Izzó—Törekvés KELTEX—I.­új­hely Rudabánya—BVSC 1. KKFSE 2. Vác 3. Kazincb. NB n. Keleti csoport DEAC—Szegedi D. 0:0 Bp. Építők—Gyula 2:1 BVTSK—HI. ker TTVE 1:1 KISTEXT—Cegléd 1:0 V. Láng—Budafok 0:5 MGM Debr.—Szállítók 0:2 Hajdúbösz.—Szegedi VSE 1:0­­ Kiskunhalas—Szom­. MÁV 1:0 1. Budafok 19 12 3 4 28:20 27 2. Szeg. De. 19 10 3 4 30:15 23 3. Szállítók 19 9 6 4 22:13 24 Totóeredmények: 1.­ x, 1. x, 1, 2. x, 1, 2. 2, 2. x, 1. x. To­tónyeremények: Ezen a hé­­­­ten 1 db 13+1 találatos szel­vény akadt, a nyeremény ösz­­szege 1 207 169 forint. Tizen­­háromtalálatos nem volt. A 12 találatosok 21 751, a 11-esek 1038, a 10-esek pedig 148 fo­rintot kapnak szelvényükre. bennmaradást jelentő 14. helyért. Ezeknek a csapa­toknak a mérkőzésein aligha lehet elképzelni, hogy bármelyikük is ne küzdene teljes erőbedo­bással, tehát a 90 percek jó futballt ígérnek. Ha persze az ellenfelek meg­maradnak a sportszerűség határain belül. Erre ügyelni már a játékveze­tők, az ellenőrök és az MLSZ dolga. Reméljük, hogy nem lesz szükség a beavatkozásukra... Az elmúlt forduló a pa­pírforma jegyében zajlott le, s nem nevezhetjük meglepetésnek a szege­diek értékes pontszerzését a Tisza partján, s a­ zala­egerszegiek győzelmét sem az erősen tartalékos Tatabánya ellen, mint­­ahogy az MTK salgótar­jáni veresége is megfelel a várakozásnak. Említés­re méltó Branikovits mes­terhármasa az Egyetértés ellen, s Kozma sajnála­tos, súlyos sérülése a Csepel elleni „házi rang­adón”. Bízunk benne, hogy a kitűnő játékost hamarosan viszontláthat­juk a pályán. N­incs sérült a válogatott keretben Öt csapat az érdeklődés középpon­tjá­ba­n 9:1 1:0 3:2­ 0:1 2:1 0:1 0:2 14 25 :13 24 11 24 az NB I. Állása 1. Dózsa 7. FTC 3. Vasas 4. Honvéd 3. R­ ETO 6. Csepel 7. Videóz. 8. ZTE 9. SBTC 10. SZEOL 11. Tatab. 12. MTK 13. Egyeté. 14. Komló 15. PMSC 16. DVTK 21 16 21 12 21 12 21­­ 21 11 21 6 21 10 21 8 21 7 21 3 21 6 21 4 21 3 21 3 21 2 21 3 3 36 4 45 4 37 5 41 8 36 4 31 9 25 9 26 7 23 5 10 18 9 8 21 7 9 19 9 9 16 9 10 14 7 11 13 13 34 :26 29 :22 29 :23 24 :27 24 :22 23 :24 23 :21 20 :31 19 :33 19 :22 17 31 17 :35 17 33 15 :33 13 13 NB I B AZ NB I b Állása 1Halad. 23128 349:2332 2.MÁV-D. 23116 626:1728 Dorog 23115 730:3227 4.SZINTE 23122 938:2426 5.Kecsk. 23106 736:2426 6.D.-újv. 23­116 626:2224 7Oroszl. 238 7 826:2623 a.P.-ügyör 238 7 824:2523 1­.B.-csaba 23­­­5 923:2623 6.Spartac. 238 B937 1222 6.DVSC 238 6 921:2722 12.G.­MÁV.236 9 831:2621 13.F.ger 236 9 824:2821 14.Várpal. 339 31121:2621 13.Szeksz. 23 5 10 325:3520 16.MVSC 235 9 017:3119 17Volán 237 41229:4018 1­.Előre 333 8101a:5311 19 12 1 6 31:15 25 19 9 7 3 25:16 25 19 9 5 5 37:23 23 mm Hódi előrevetődve kapura fejel, mögötte Varga és Vellai, a kapuban Hajdú. Csepel—Bp. Honvéd 1:1 (Rédei Ferenc felvétele) i­t1­z­i. április 1t. Nincs sérült a válogatott keretben Az április 29-i, Ausztria elleni világbajnoki selej­tezőre készülő magyar labdarúgó-válogatott ke­ret a héten a terveknek megfelelően folytatja fel­készülését. Illovszky Ru­dolf szövetségi kapitány elmondotta, hogy kedden 9 órakor találkozik a Népstadionban játékosai­val, majd utána edzőmér­kőzés lesz a BVSC NB li­es csapata ellen. Szerdán a klubjaikban gyakorolnak a kerettagok, csütörtökön ismét közös lesz a felkészülés. A­z el­lenfél a Vasas Izzó NB li­es együttese. A szövetségi kapitány hétfőn nem ka­pott jelentést sérülésről, így kerete változatlan. Ha mégis érkezne hozzá ké­sőbb bejelentés, az után­pótlás-válogatottból egé­szíti ki keretét. * Az ifjúsági labdarúgó­­válogatott április 14-én, Zalaegerszegen, UEFA- selejtező visszavágón ta­lálkozik a Szovjetunió csapatával a ZTE—Komló NB I-es mérkőzés előtt. Fiataljainknak még két mérkőzést kell lejátsza­niuk csoportjukban, s ha mindkét ellenfelüket két­­két góllal meg tudnák verni — a másik ellenfél Törökország —, akkor jobb gólkülönbséggel ki­harcolhatnák az olaszor­szági UEFA-torna döntő­jében való részvételt. Szombaton játszák a 22. fordulót Az április 15-i tanács­választások miatt az NB I. osztályú labdarúgó-baj­nokság soron következő, 22. fordulóját szombaton rendezik meg. Négy mér­kőzés lesz a fővárosban, a vidéki találkozók színhe­lyei : Győr, Székesfehér­vár, Zalaegerszeg és Pécs. A részletes program: Vasas—Csepel, Fáy utca, jv: Bana, Egyetértés—II. Dózsa, Soroksár, jv: Víz­­hányó, Rába ETO—Fe­rencváros, Győr, jv: Som­lai, Videoton—SZEOL, Székesfehérvár, jv: Petri, Zalaegerszegi TE—Komló, Zalaegerszeg, jv: Csem­e­­falvy, MTK—Diósgyőr, Hungária út, jv: Biróczky, Pécs—Tatabánya, Pécs, jv: Müncz, Bp. Honvéd— Salgótarján, Kispest, jv: Katona. GÓLTOTÓ -pályázat Múlt heti góltotópályázatunk helyes eredménye: Salgótarján—MTK 2:0, Komló—Videoton 1:0. Az eredményt 59 pályázónk találta el. Közülük sorsolás útján az alábbi 20 olvasónk kapott egyenként 10 totó­­szelvényt : Balázs István, Berkes László, Csillag Éva, Hrebi­­csek Etel, Kemenes András, Kiszely József, Scsenszki Mihály, Nyögéri Mária, Staller László, Tölgyesi Fe­renc, Vikman Lajosné budapestiek és Endrédi Lajos Szőny, Fazekas László Szolnok, Fenyvesi Albert Mis­kolc, Gindl Géza Nyergesújfalu, Oravecz Kálmán Arló, Schipek Tamás Cegléd, Somogyi Imre Nemes­­gulács, Somogyi Zoltán Körmend, ifj. Uhrig Ferenc Gödöllő. GÓLTOTÓ Milan—Cagliari . ........................ Pótmérkőzés: Juventus—Palermo •.................... Név Lakhely: l it e j • 0 9 i • i » » i c • • • • • •