Népszava, 1974. május (102. évfolyam, 100–125. sz.)

1974-05-16 / 112. szám

1974. május 16. Tudósítónk tel­efonj­elentése Drezdából: NDK—Magyarország 13-válogatott (1:2) A nagy érdeklődéssel várt mérkőzésre, a két or­szág U-válogatottjainak találkozójára kitűnő lab­darúgóidőben, mintegy 20 ezer néző előtt került sor a drezdai Rudolf Harbig stadionban. Európa két legtehetségesebb utánpót­lás-válogatottja állt szem­ben egymással, s így jogo­san várhatott a közönség színvonalas, jó játékot. Nos, ami a színvonalat illeti, különösebb panasz nem érheti egyik csapatot sem, ami pedig a küzdeni tudásra vall, az sem hiányzott ezen a mérkőzé­sen, amelyet a francia Ki­­tabdijan vezetett. NDK U-vál.: Boden — Dörner — Kisch — Helm, Kekora — Hafner, Ter­­­etzki, Riedel — Moldt, Richter, Heidler. Magyar U-vál.: Mészáros — Török, Harsányi, Hor­váth, Kántor — Dunai 111— Tóth A., Nagy L. — Feke­te, Kiss, Becsei. A hazai csapat nagy lendülettel kezdett és már a 2. percben veszélybe hozta hálónkat, védel­münknek azonban sike­rült hárítania. A magyar csapat első gólveszélyes akciója a 12. percben fu­tott­ a pályán, de Tóth jó átadását Becsei 6 méter­ről kapu mellé lőtte. A kezdeti óvatosság las­san felengedett, s a ma­gyar csapat egyre veszé­lyesebb támadásokat ve­zetett. A 16. percben Du­nai HL 20 m-es bombáját sokkora a gólvonalon kéz­zel állította meg, de a ■francia játékvezető sípja néma maradt. Nem sokkal utána Kántor bombázott a kapusba. A magyar gól a levegőben lógott... A 28. percben derült égről villámcsapásként, hajtott, hogy a hazai csa­pat a roppant veszélyes *rem­etzki váratlan, távoli lövésével megszerezte a vezetést (1:0). Az NDK csapata azonban nem so­ká­ig élvezhette előnyét, mert 1 perc múlva Tóth jól ívelt szögletét Kiss Bo­den hálójába fejelte (1:1). A gyors egyenlítés újra szárnyakat adott együtte­sünknek, s a 43. percben Horváth megmutatta, hogy ő is képes 25 m-ről elta­lálni a hálót. Távoli bom­bája az NDK kapujában kötött ki. A magyar U-vá­logatott 2:1 arányú veze­téssel tért pihenőre. Szünet után, amint az várható volt, a hazai csa­pat nagy akarással és len­dülettel támadott. A ma­gyar védelem egy pilla­natra beszorult, s Horváth csak szabálytalanul tu­dott menteni Heidler elől. A megítélt büntetőt Ter­­letzki értékesítette (2:2). Ezzel fordulóponthoz ju­tott a mérkőzés. A magyar csapat kissé visszahúzó­dott, már nem kockázta­tott annyit, mint eddig, s ezzel lendületbe jött a né­met együttes. A játék keményen folyt tovább, és mindkét csapat élt a csere lehetőségével: Tóth helyére Kunszt jött be, Moldtot pedig Decker váltotta fel. Az NDK já­téka egyre változatosabb, erőteljesebb lett, de sok­­mozgásos taktikájuk nem törte meg a mieinket, akik kitűnően állták az iramot. Az azonban veszélyt jel­zett, hogy a korábbi tá­madó szellemét ekkor már feladta csapatunk, s a ha­zai együttes fokozatosan fölénybe került. Az NDK kapitánya is­mét cserélt, és megint egy drezdai játékost, Kollét hozta be Richter helyére, hogy ezáltal egységeseb­bé tegye csapatát a hajrá­ra. S ez a húzás be is vált! A német U-válogatott nyomása a 41. percben megtörte a védelembe szorult magyar csapatot, és Helm átadásából Heid­ler, mintegy 15 méterről, megszerezte a hazaiak ve­zetését, mint pár perccel később kiderült, győzel­met jelentő gólját. Az NDK 3:2 arányban nyert az EB-döntő első mérkő­zésén. A két csapat találkozó­ja élvezetes, jó iramú küz­delmet hozott, s a magyar csapat végig egyenrangú ellenfél volt. Azt azonban nem lehetett „kivédeni”, hogy a gólhelyzeteit nem használta ki az I. félidő­ben, amikor még az NDK csapata eléggé bátortalan és pontatlan volt. Az egy­­gólos hátrány azonban nem behozhatatlan, s ha a magyar játékosok a má­jus 28-i visszavágón job­­ban használják ki lehető­ségeiket, akkor még túl is szárnyalhatják ellenfelük előnyét. Egyénileg Boden, Kisch, Hafner és Terletzki, illet­ve Mészáros, Horváth, Du­nai III. és első félidőbeli játékáért Becsei érdemel dicséretet. A játékvezető határozottan, vezette a mérkőzést. A mérkőzés végén Sá­rosi László, a magyar csa­pat kapitánya így nyilat­kozott: — Rendkívül bosszantó, hogy egy olyan mérkőzés után, amelyet gólokkal megnyerhettünk volna már az 1. félidőben, végül is vesztesen hagytuk el a pályát. A magyar csapat játéka ettől függetlenül kielégített, de a visszavá­gón nem hagyhatunk ki ennyi gólhelyzetet. Szerin­tem Sekora 11-est vétett, Horváth viszont nem! Bí­zom a sikeres folytatás­ban! H. T. Európa Kupa-győztesek ju­ta­lmazása A magyar vívók tavaszi versenyeinek egyik leg­ára­marosabb eredményét a BVSC párbajtőr együt­tese érte el, amely Hei- Jor­heimben megnyerte a bajnokok Európa Kupa tornáját. A nagyszerű tel­jesítmény, a szép győző­­elismeréseként a vasutasok szakszervezeté­nek és a BVSC-nek a vezetősége fogadást tar­tott a versenyzők tisztele­tére, és Szabó Antal, a szakszervezet főtitkára jutalmakat adott dr. Fenyvesi Csabának és társainak. irány: Rotterdam és London Elutazott Rotterdamba a magyar vízilabda-válo­ fiftatott, amely péntektől Finlandia, Románia, az NSZK és Görögország csa­­p­atával háromnapos túr­án vesz részt. Az esé­lyekről Gyarmati Dezső szövetségi kapitány a kö­vetkezőket mondta: — Európa-bajnoki fel- k­észülésünkben jelentős ez a torna, mert minde­nekelőtt a kitűnő román és az otthonában rendkí­vül veszélyes holland vá­logatott ellen kemény mérkőzésekre van kilá­tás. Játékosaink a leg­utóbbi bajnoki fordulóban kielégítő formát mutat­tak, számítunk az első helyre. Egy nappal később, csü­törtökön, Londonba repül a Statisztika női asztali­­tenisz csapata, amely pén­teken este az angol Gains­­ford ellen vívja, az Európa Kupa döntőjének első mérkőzését. NÉPSZAVA sz­ip­­­oi b­e ír ismét miénk a közép-európai Kupa Tatabányai ZVL Zilina 2:0 A magyar, labdarúgó­­csapatok utolsó tétje volt az idei nemzetközi kupa­­találkozók sorában a ta­tabányaiak EK-szereplé­­se. Ez az esély végre be­jött! A Tatabányai Bá­nyász csapata ezúttal fél­gőzzel is elnyerte az ér­tékes trófeát. A mérkőzés érdekessége volt, hogy ez alkalommal került sor Göröcs János, a hatvan­kétszeres válogatott ma­gyar csatár búcsú­játéká­ra. Érthető tehát, hogy a lelátón régi játékostársai, Benéék is helyet foglal­tak. A találkozóra szinte zsúfolásig megtelt a sta­dion. Tízezer néző bizta­tása mellett, a jugoszláv Makszimovics vezetésével a következő együttesek kezdték a játékot: Tatabánya: Brünyi — Hernádi, Kovács, Néder, Horváth, Arany, Sallói, Szabó, Takács, Kőműves, Tóth. ZVL Zilina: Cepo — A. Rusnák, Sulyán, Gargu- Sák, Podolák, J. Tománek, S. Tománek, Beles, Kral, Slezák, Chobot. Fergeteges tatabányai rohamokkal kezdődött a mérkőzés. Mintha a bá­nyászok nem is egygólos előnnyel léptek volna pá­lyára, hanem ugyanennyi hátrányuk lenne. Elsősor­ban Takács veszélyezte­tett, igazán elemében volt. A 4. percben jobblábas lövését védte Cepo, a 6. percben éppenhogy a léc fölé fejelt. A 11. percben pedig Gargulák akadályozta sza­bálytalanul a 16-oson egyedül kapura törő Ta­kácsot. A bányászok szé­pen szőtték a támadáso­kat, látványos futballt ját­szottak, és ennek hama­rosan meg is lett az ered­ménye. Tóth Kálmán a bal oldalon remek cse­lekkel futott el, és 30 mé­teres ívelését az időben érkező Takács magasra felugorva fejelte a kapu bal felső sar­­cába. 1:0. A gól szinte biztossá tette már, hogy a kupa Tatabányán marad. A bá­nyászcsapat, amely eddig is jól játszott, a gól után szinte szárnyakat kapott. Takács és Kőműves egy­másután teremtették a jobbnál jobb helyzeteket a csehszlovák kapu előtt, és nyugodtan mondhat­juk: csak a szerencsével álltak hadilábon, hogy nem lett mindegyikből gól. A 19. percben azután a bányászok növelték elő­nyüket. Takács átadásából Kőműves szerzett újabb gólt: a 11-es pontról gu­rított a csehszlovákok ka­pujának bal alsó sarkába. 2:0. Ami ezután következett, arra a leginkább a tűzijá­ték jelző illik. Szinte fél­percenként adódott gól­helyzet a Zilina kapuja előtt és már-már nevetsé­ges volt, hogy a legjobb helyzetek is kimaradtak. A nagy helyzetek kiha­gyásában Takács járt az élen. Játéka azonban en­nek ellenére is élmény­számba ment, nagysze­rűen cselezett, jól hozta helyzetbe magát. A félidő befejezése után úgy tűnt, a második 45 percben gólzáporos győzelmet arathat majd a Tatabánya, meglepetésre azonban másképpen tör­tént. A zsolnaiak a má­sodik játékrészben sokkal szervezettebben játszot­tak, a tatabányaiaknak pedig, úgy tűnt, elég a kétgólos vezetés. Szép akciókban, látvá­nyos játékban azonban ezután sem volt hiány. Hogy gólok ebben a já­tékrészben nem születtek, nem annyira a csatárok terhére, mint a védők ja­vára írható. A mérkőzés befejezése előtt mintegy negyedórával cserélt a Tatabánya. Előbb Laczkó lépett pályára Arany he­lyett, majd a búcsújáté­kos, Göröcs János Takács helyett állt a csatársor tengelyébe. Ezekben a percekben már nem folyt nagy küzdelem a pályán, a zsolnaiak láthatóan be­lenyugodtak a vereségbe, a tatabányai közönség pedig ünnepelte kupa­győztes csapatát. A találkozó lefújása után a Közép-európai Kupát a Jugoszláv Lab­darúgó Szövetség elnöke, a KK-bizottság vezetője, Sztojkovics adta át Szabó Györgynek, a tatabá­nyaiak csapatkapitányá­nak. A bányászcsapat já­tékosai ezután tisztelet­kört futottak a kupával a tapsoló, ünneplő stadion nézői előtt. A labdarúgó nemzetközi kupák közül tehát a ma­gyar labdarúgók a Kö­zép-európai Kupát nyer­ték el, s ha nem is a leg­rangosabb kupasorozat-­­­ban szereztük meg a tró­feát, mégis győztünk , nem szakadt meg a ha­gyomány. Leptes György Honvéd Kupa Helycsere az élen: Villányi vezet Kellemetlen, hűvös idő­ben került sor a Bp. Hon­véd nemzetközi öttusa­­versenyének úszószámára szerdán délután a Margit­szigeten. A negyedik ver­senyszám már némileg szétzilálta a mezőnyt, és így várható, hogy az ötö­dik szám, a futás csütör­tökön délelőtt már vi­szonylag kevesebb válto­zást hoz az élmezőnyben. Az úszószámban álta­lában olyanok szerepeltek legjobban — Lázár kivé­telével —, akik nemigen szólhatnak bele az össze­tett elsőségbe. Négy szám után Villányi Zsigmond került az élre, megelőzve az eddig vezető Pethőt, aki csak egy hellyel esett vissza, viszonylag gyen­gébb száma után. Csapat­ban a csepeliek sikerét jelzi az úszásban produ­kált jó teljesítmény. Úszás, egyéni: 1. Lázár (Bp. Honvéd) 3:22.7, 1252, 2. Pácell (lengyel) 3:25.9, 1223, 3. Goncsarov (szov­jet) 3:26.6, 1220. Csapat: 1. Szovjetunió II. 3540, 2. Bp. Honvéd 1. 3516, 3. Csepel 3436. összetett egyéni: 1. Villányi (Cse­pel) 4194, 2. Pethő (II. Dózsa) 4083, 3. Lázár (Bp. Honvéd) 4076. Csapat: 1. Csepel 12 162, 2. II. Dózsa 121­58, 3. Bp. Honvéd 1. 11 995. A fináléra, a terepfu­tásra csütörtökön délelőtt 11 órától kerül sor a Sza­badság-hegyen. * RÖVID­­HÍREK A kerékpáros békeverseny keddi szakasza után az ösz­­szetett versenyben Magyar­­ország feljött a XI. helyre, és Szlipcsevics, valamint Nagy is javított helyezésén. A Hajdúk csapata nyerte a jugoszláv labdarúgó-bajnok­ságot. A pp. Spartacus női röp­labdacsapata 3:0 arányban győzött a kanadai Le Palest­­re National nevű együttes el­len a dortmundi nemzetközi tornán. A 30 méteres női íjászatban a 17 éves kínai Wang Wen­­csuan új világrekordot állí­tott fel 342 körrel. A nemzetközi labdarúgó­tornára készülő 21 évesek utánpótlás-válogatottja szer­dán előkészületi mérkőzésen 3:1 arányú vereséget szenve­dett a VM Egyetértéstől. Csütörtökön utazik öt mér­kőzésből álló külföldi túrá­jára, a férfi kosárlabda-válo­gatott. Három találkozóra kerül sor Berlinben, majd kettőre Bécsben. Újra játsszák a BEK-döntőt Szerda este, 60 ezer néző előtt, a brüsszeli Heysel­­stadionban került sor a labdarúgó bajnokcsapatok Európa Kupájának döntő­jére. A két csapat, az FC Bayern München és az Atletico Madrid az első perctől kezdő hatalmas, éles küzdelmet vívott egy­mással. A kemény össze­csapások, a helyzetek nem hiányoztak, csak a gólok. A renderi játékidő 0:0-ra végződött, majd a hosz­­szabbítás utolsó tíz percé­ben előbb Luis, azután Schwarzenbeck talált az ellenfél hálójába (1:1), így a mérkőzést megismétlik. AUTÓ MOTORSPORT1 AGOSTINI két kategóriá­ban győzött a motorkerékpá­ros gyorsasági világbajnok­ság harmadik futamán, ame­lyet a Salzburgringen bonyo­lítottak le. Részletes ered­mény: 125 kcm: 1. Andersson (svéd) Yamaha, 145,7 km/óra, 2. Nieto (spanyol) Derbi, 3. Buschettini (olasz) Malanca. A VB állása: 1. Andersson 30 p, 2. Buscherini 20, 3. Reit­­maier (NSZK) 15 p. 350 kcm: 1. Agostini (olasz) Yamaha, 140,5 km/óra, 2. Mortimer (angol) Yamaha, 3. Braun (NSZK) Yamaha. A VB állá­sa: 1. Agostini 30 p, 2. Pons (ír) 16, 3. Kassner (NSZK) 15 p. 500 kcm: 1. Agostini (olasz) Yamaha 157,1 km/óra, 2. Bo­ners (olasz) MV Augusta, 3. Sheene (angol) Suzuki. A VB állása: 1—2. Bowers és Sheene 22—22 p, 3—5. Read, Agostini és Cziehlak 15—15 p. Oldal­­kocsis gépek: 1. Schauzu— Kalau­ek (NSZK) BMW 136,9 km/óra, 2. Schwarzel—Kleis (NSZK) BMW, 3. Luthring­­hauser—Hahn (NSZK) BMW. A VB állása: 1. Schauza— Kalaunek 40 p, 2. Schwär­­zel—Kleis 39 p. * A SZTRÁJKOLÓ gyorsasá­gi motorosok ügyét (emléke­zetes, hogy a nagymenők a nürburgringi pálya veszélyes­sége miatt nem álltak rajt­hoz a múltkori VB-futamon) május 17—18-án Imolán tár­gyalja a FIM sportbizottsága, illetve központi irodája. SOk KÜLFÖLDI versenyen állnak rajthoz ezen a héten magyar motorosok. Szomba­ton Prágában salak VB-fu­­tam lesz, ezen Berki és Mé­száros képviseli színeinket. Vasárnap az NSZK-beli Ro­­senbachban ugyancsak salak VB-futamon (középdöntőben) Csathó áll rajthoz. A hét vé­gén az olaszországi, imolai pályán sorra kerülő nemzet-­­­közi gyorsasági versenyen (egyben VB-futam) Drapál, Halmár, Repiis és Reisz vesz részt.* A MOTOCROSS országos bajnokság második forduló­ját vasárnap Székesfehérvá­rott rendezik, s a futam egy­ben nemzetközi verseny lesz. * A BELGA Geboers nyerte a belgiumi Marche-ban ren­dezett nemzetközi crossver­­senyt (250 kcm) Veithaven és De Coster előtt. FAIPARI ÜZEMEK, FIGYELEM­­BERENDEZÉSI MUNKÁK HELYSZÍNI SZERELÉSÉNEK VÉGZÉSÉRE (beépített szekrények, falburkolatok, pultok stb.) KERESÜNK vállalati vagy szövetkezeti vállalkozókat vidéki és budapesti munkahelyekre Jelentkezés: ÉPER KŐBÁNYAI GYÁRA 1105 Budapest, Ihász utca 10 Ügyintéző: Páll László Telefon: 349—216 vagy 349—307/4 mellék ÉRTESÍTÉS Értesítjük igen tisztelt ügyfeleinket, hogy az alább felsorolt osztályaink címe és távbeszélő hívószáma 1974. MÁJUS 17-ÉVEL MEGVÁLTOZIK ír­odag­éposztály:­­ Budapest VK Népköztársaság útja 2. I. emelet . •­­ Telefon: 117—090« Mechanikai műszerek osztálya: Budapest VI., Bajcsy-Zsilinszky út 37, I. emelet Telefon: 126—826, 127—399 Vevőszolgálati osztály: Budapest XIII., Országbíró utca 44—46 Telefon: 200—655, 201—130* MŰSZER- ÉS IRODAGÉPÉRTÉKESÍTŐ VÁLLALAT Budapest VI., Népköztársaság útja 2 Telefon: 117—090­ Levélcím: 1392 Budapest, Pf. 295 9 VÁLLALJUK TEHERGÉPKOCSIK, AUTÓBUSZOK és KÜLÖNLEGES GÉPJÁRMŰVEK FÉNYEZÉSÉT NEOLIXOS KIVITELBEN A fényezést modern fényezőcsarnokunkban kiváló holland berendezésekkel, beégetéses módszerrel, rövid átfutási idővel végezzük el Címünk: zár AFIT TEHERAUTÓ JAVÍTÓ VÁLLAI "" 1. SZ. ÜZEMEGYSÉG, 1553 Budapest XIII., Váci út 45 TELEFON: 409—332 ___________ 1