Népszava, 1981. március (109. évfolyam, 51–76. sz.)

1981-03-15 / 63. szám

NÉPSZAVA 1981. MÁRCIUS 15., VASÁRNAP Sport Hét mérkőzésen 18 gól Váratlan eredmények — változatlan tabella A labdarúgó NB I 23. fordulója tele volt meglepetésekkel, mégsem sokat változott a tabella. Kezdődött a meglepetéssorozat azzal, hogy Csepelen 10 000 néző foglalt helyet a lelátón, ami szurkolóemlékezet óta nem fordult elő a piros-kékeknél. Az­után a csepeliek meg is hálálták a közön­ség bizalmát, mert pontot szereztek az új­pestiektől. Vagy fogalmazhatnánk úgy is, hogy az újpestiek csíptek el egy pontot Csepelen. Mint ahogy a pécsiek is elvit­tek egy pontot a Fáy utcából, és a ferenc­városiak is csak egyetlenegyet tudtak ha­zavinni Zalaegerszegről. A Videoton pe­dig mindkettőt Békéscsabán hagyta. Egyébként csak Zalaegerszegen ontották a gólokat a csatárok, 8 gól született, a többi hat mérkőzésen mindössze tízszer zördült meg a háló. A vendéglátók közül csak a kaposváriak hagyták cserben szur­kolóikat, ahol a vendégcsapat, a Rába ETO 3:0 arányban győzött a Rákóczi el­len. A tabellán továbbra is a Ferencváros vezet, a Vasas és a Honvéd előtt, és érde­kesség, hogy a meglepetések ellenére mindössze 3 helycsere történt. Jobboldali szöglet után Zom­­bori visszafejelte a labdát a kapu előterébe, és Magos 8 m-ről fejjel a kapu jobb ol­dalába továbbította (1:0). Ez­után a Diósgyőr feladta óva­tos játékát, de egyenlíteni nem tudott. Jók: Martos, Hatvanger, Kékesi, illetve Szántó. Rekordközönség Csepelen Csepel-V. Dózsa 1:1 (1:0) Csepel, 10 000 néző, v.: Kuti. Góllövők: Tóth I. (11-es­­ből), illetve Tóth A. (11-es­­ből.) Az első negyedóra a vára­kozáson felüli jó iramú játé­kot, ügyes próbálkozásokat hozott. Később inkább a kö­zéppályán csatázott a két csapat, a Csepel távolról pró­bált veszélyeztetni, míg a lila-fehérek csak az utolsó negyedórában tudtak ve­szélyt teremteni. Mégis a 41. percben Tulipán tört be a 16-oson belülre, Dunai két­ségbeesetten próbált men­teni, de a csepeli csatár lá­bát találta el. A büntetőt Tóth I. a bal sarokba vágta (1:0). Fordulás után a Csepel magabiztosan tartotta elő­nyét, kevés lehetőséghez en­gedte a meglehetősen szét­­esően játszó vendégeket. Utóbbiak ezért az 55. perc­ben cseréltek is, Sarlóst Nagy váltotta fel. Ez sem segített sokat. Három perc múlva Kardos büntetőt reklamált, ezért sárga lappal figyel­meztették. A 60. percben a Csepel is cserélt, Kökényt Dékány váltotta fel. A 65. percben Steidl ugrott ki, La­­zsányi lerántotta, és a bün­tetőt Tóth A. lőtte a kapu bal alsó sarkába (1:1). A mérkőzés befejezése előtt Kelemen tört kapura, és az újpesti kapus elrántotta a csatár lábát, s a játékvezető újabb büntetőt ítélt. Tóth I.­­nek azonban nem sikerült értékesítenie, mert Kollár védett. Jók: Godán, Gálhidi, Tóth I., illetve Tóth A., Jurácsik. Megérdemelt hazai győzelem DMVSC-Nyíregyháza 2:0 (1:0) Debrecen, 20 000 néző, vezet­te: Győri. Góllövő: Szűcs J. és Timár. Ragyogó tavaszi napsütés­ben, kitűnő pályán a Nyír­egyháza kezdte a játékot. A hazaiaknál Kerekes sérülése miatt nem játszott, s hiány­zott Garamvölgyi is. Tapoga­­tódzó adogatásokkal telt el az első negyedóra , viszonylag sok szabadrúgással. A kapu­soknak az első 20 percben alig akadt védenivalójuk. A találkozó első gólja a 37. percben született: a szögletet követő beívelésre többen ug­rottak, s a labda Szűcs J. fe­jéről a jobb felső sarokba hullt (1:0). A második félidő nagy Fe­ledi fölélövéssel kezdődött, majd nyíregyházi támadá­sok következtek, de inkább csak a mezőnyben birtokol­ták többet a labdát a vendé­gek. A hazai csapat vezetése birtokában átengedte teljesen a középpályát. A vendégek azonban a széleken igyekez­tek támadni. A 81. percben érte el a DMVSC második gólját: Szűcs J. a bal szélen elviharzott, beadását Tímár közelről a földön fekve lőtte a hálóba (2:0). Jók: Szűcs, Szigethi, Meny­hárt, Timár, illetve Szűcs, Moldván, Pólyák, Szikszai. Óvatos csapatok Rákospalotán Volán -Diósgyőr 1:0 (0:0) Czabán Samu tér, 2500 néző, vezette: Divinyi. Góllövő: Magos. A Diósgyőr 16 pontjával nagy veszélyben van, de a 3 ponttal többel rendelkező Volán sincs még páholyban. Ebből a helyzetből adódott, hogy minid a két együttes rendkívül óvatosan játszott, nem kockáztatott, így a já­ték sem volt túlságosan iz­galmas és látványos, elég ke­vés esemény történt. Egy-egy sárga lapot „ado­mányozott” a játékvezető, s ezeket a válogatottságért harcoló két jobbhátvéd kap­ta, a 37. percben Szántó, 6 perccel később pedig Martos, a Hámori, illetve a Borostyán elleni szabálytalanságért. A 48 percben született a mérkőzés egyetlen gólja. Küldöttközgyűlés az OSC-ben Szombaton délelőtt a Sem­melweis Orvostudományi Egyetem Nagyvárad téri épü­letének dísztermében tartot­ta küldöttközgyűlését az egyik legnagyobb és legered­ményesebb egyetemi sport­egyesület, az OSC. A közgyű­lés elnökségében foglalt he­lyet Küszkei Ferenc, a Buda­pesti Testnevelési Sporthiva­tal elnökhelyettese és dr. Csömör Sándor, a SOTE rektorhelyettese is. Az elnökség beszámolóját dr. Frenkl Róbert ismertet­te. Megállapította, hogy az OSC, mint a magyar sport egyik közepes nagyságú egye­sülete, sokat tett azért, hogy az egyetemi sport viszonyla­tában ma is lehessen él­sportról beszélni. Jelenleg az OSC-ben két A kategóriás szakosztály (vívás, vízilabda) van, a nemzetközi (7) és I. osztályú (38) minősítésű egyetemi sportolók egyhar­­mada az orvosegyetemieknél versenyez. Hét sportágban — vívás, vízilabda, úszás, mű­ugrás, tájékozódási futás, rit­mikus sportgimnasztika, sí — 36 OSC-sportoló tagja a különböző válogatott kere­teknek. A természetjáró, a kondicionáló és a síszakosz­tály kettős funkciót tölt be: a minőségi igények kielégíté­sével egyidejűleg mintegy 1500 sportköri tag rendszeres testedzését is biztosítja. A küldöttközgyűlés máso­dik részében megválasztot­ták az OSC új sportköri ve­zetőségét. A tanárelnök is­mét dr. Zoltán Imre, az ügy­vezető elnök pedig dr. Frenkl Róbert lett. Mélyponton a Kaposvár Rába ETO-Kaposvár 3:0 (1:0) Kaposvár, 4000 néző, vezette: Maczkó. Góllövő: Pölöskei, Szabó, Glázer. A vendégek már a 8. perc­ben megszerezték a vezetést. Szabó tálalt a felfutó Pölös­kei elé, s ő futtából 15 méter­ről a jobb sarokba lőtt (1:0). Támadott a Kaposvár, Lingl egyenlíthetett volna a 13. percben, de 6 méterről a fel­ső kapufára fejelte a labdát. Fordulás után még egyszer fellángolt a hazai csapat, Czabula 8 méterről az oldal­hálóba talált. Ezután ismét a győriek következtek, s a 64. percben Pölöskei átadásából Szabó már bebiztosította a győzelmet (2:0). A kaposvári védelem rövidzárlata a 89. percben megismétlődött. Pö­löskei lőtt közelről, Békés ki­ütötte a labdát, Szabó dup­lázott, a kapus ezt is kiütöt­te, végül Glázer lövésével szemben már tehetetlen volt (3:0). Jók: Magyar, Hannich, Pö­löskei, Szabó, illetve Zentai, Petrák, Kisteleki. Tavaszi gólszüret Zalaegerszeg-FTC 4:4 (2:2) Nyilasi­ Zalaegerszegen is a csapat karmesterének bizo­nyult Zalaegerszeg, 15 000 néző, ve­zette: Mohácsi. Góllövők: Nyilasi (2), mindkettőt 11-esből, Rab, Koch, illetve Gass (2), Miha­­lecz (2), mindkettőt 11-esből. Már a 3. percben megkez­dődött a gólgyártás. Rab lö­vésével vezetett a Ferencvá­ros, majd Gass góljával — ez volt­ a játékos 100. NB I-es gólja — egyenlített a Zala­egerszeg. 11-esből Mihalecz szerzett vezetést a Zalaeger­szeg számára, és Nyilasi ugyancsak 11-essel egyenlí­tett. A­­második félidőben újabb Gass-gól következett, majd Mohácsi játékvezető újabb 11-est adott a Ferenc­város javára, amelyet Nyilasi értékesített (3:3). Gass is 11-eshez jutott, ezt Mihalecz értékesítette (4:3). A befeje­zés előtt néhány perccel a csereként beállt Koch men­tette meg a budapestiek szá­mára az egy pontot szemfü­les góljával (4:4). Jók: Takács, Rab, Nyilasi, Murai, illetve Gass, Galántai, Soós. Az NB I állása 1. FTC 23138 2 52-24 34 2. Vasas 23137 3 49-24 33 3. Honvéd 23135 5 43-23 31 4. Videoton 23134 6 40-26 30 5. Békéscsaba 23116 6 32-25 28 6. Tatabánya 229 8 5 30-21 26 7. Nyíregyh. 238 9 6 19-17 25 8. PMSC 237 9 7 29-27 23 9. Debrecen 239 5 9 24-23 23 10. Dózsa 237 9 7 40-40 23 11. Volán 238 5 10 30-38 21 12. ZTE 238 411 39-44 20 13. Rába ETO 236 710 27-28 19 14. Csepel 235 9 9 25-26 19­ 15. Diósgyőr 234 811 16-31 16 16. Dunaújv. 234 712 28-55 15 17. MTK-VM 223 811 18-35 14 18. Kaposvár 234 415 22-56 12 Rövid hírek . A Spanyol Labdarúgó Szövetségtől távirat érkezett az MLSZ-be, amelyben köz­ült, hogy az április 15-i Spa­nyolország—Magyarország barátságos válogatott-mérkő­zést Valenciában rendezik meg 20.30 órai kezdettel.­­ Szombaton délután, mintegy kilencezer néző előtt került sor a pekingi jégsta­dionban a Magyarország— Dánia mérkőzésre. A talál­kozót Nakamoto (japán) ve­zette és az eredmény 2:2 (0:0, 1:1, 1:1) volt. A két magyar gólt Menyhárt, illet­ve Búzás szerezte. Kiállítás a magyaroknál 4, a dánok­nál 2 perc volt. Petrencei Boldizsár vidéki ember, így tehát nem is cso­dálható, hogy a fővárosban eltévedt, amikor a Magne­zit és Drótkefe Művek köz­ponti irodáit kereste. De amikor belépett a ha­talmas épület hűvös előcsar­nokába, ahol a portán hár­man beszélgettek s vele sen­ki sem törődött, s ahol a szemközti falon megpillan­totta a hatalmas eligazító­táblát, már érezte, hogy egy igazi, jól szervezett nagyvál­lalatnál jár. És csak erősödött a meg­győződése, amikor a táblá­ról a következőket olvasta: Elnök, elnökhelyettesek, főkönyvelő, gazdasági igaz­gató, műszaki osztály, nem­zetközi csoport, módszertani osztály, gazdasági vezető, szervezési és személyzeti Hogy milyen vállalat? iroda, útlevélcsoport, létesít­ményigazgató, gondnokság, beruházási csoport, terv- és anyaggazdálkodási osztály stb. " Szerette volna megkérdez­ni a diplomatatáskával mel­lette gondterhelten elsiető embereket, hogy jó helyen jár-e, de senki sem figyelt rá. — Kérem szépen, ez a Magnezit és Drótkefe Mű­vek? — ragadta meg vé­gül is az egyik jól öltözött feltehetően a helyi viszonyo­kat jól ismerő tisztviselőnek látszó fiatalembert. — Hogy mit mond bácsi­­kám? — Szeretném tudni, való­ban ez a Magnezit és Drót­kefe Művek központi irodá­ja? — Ugyan, papa! Ez egy sportegyesület. — Sportegyesület? — döb­bent meg Petrencei Boldi­zsár, ugyanis ő egészen más­képpen képzelte el a sport­egyesületeket, így aztán nem is hitte el a dolgot, hanem tovább kér­dezősködött. Hamarosan azonban rá kellett jönnie, hogy nem vezették félre. Ha pedig valaki azt hin­né, hogy a fenti történetnek a fele sem lehet igaz, ám járjon utána. Vagy legalább­is lapozza fel a telefonköny­vet. (—sgy­) Tánc a labdáért. Jelenet a Vasas-PMSC mérkőzésről Koppány György felvétele Meddő fölény Vasas-PMSC 0:0 Fáy utca, 8000 néző v.: Tát­rai. Bekövetkezett, amire szinte senki sem számított, a PMSC ponttal távozott a bajnokas­piráns­­ otthonából. Lagyma­tag első félidő után hiába támadta végig a Vasas a má­sodik játékrészt, a pécsiek nagyon okosan védekeztek, Katzirz pedig mindent vé­dett. Rajta kívül Dárdai, Torna és Lőrincz tűnt ki a PMSC-ből, míg a Vasasban Kiss, Birinyi és Rixer ját­szott jól. A harmadik vereség Békéscsaba-Videoton 2:0 (2:0) Békéscsaba, 14 000 néző, v.: Pádár. Góllövő: Kurucz (2). A Videoton birtokolta kez­detben többet a labdát, sok oldaladogatással igyekezett elaltatni a csabaiakat. A 10. percben partdobás után Ma­ján kapura lőtt, a labda ki­pattant a kapusról, a berob­banó Kurucz a kapuba talált. A játékvezető érthetetlen módon nem adta meg a gólt, szabadrúgást ítélt a vendé­gek javára. A 12. percben már a második csabai gólt semmisítette meg Pádár, ek­kor jogosan, mert Budavári leshelyzetből talált a kapuba. A két esemény felpaprikázta a nézőket. Pásztor szabadrú­gást ívelt a félpályáról a 17. percben a Videoton ka­puja elé, Disztl kiejtette a labdát, a szemfüles Kurucz nem hibázott (1:0). A 38. percben megszületett a második csabai gól. Maján kapura lőtt, a rosszul helyez­kedő fehérvári kapus csak kiütötte a labdát, amely Kurucz elé került, a csatár három méterről éles szögből a kapu közelébe lőtt (2:0). Jók: Rabcsák, Zsömbörgi, Kurucz, Pásztor, Királyvári, illetve Csongrádi, Tieber, Karsai, Baranyi. Sárga lapok, 11-esek — ezek jellemezték a szombaton lezajlott NB I-es labdarúgó­­mérkőzéseket. És a viták. Egyrészt ame­lyet a játékosok folytattak a játékveze­tőkkel, és amelyet a közönség a bírók­kal. Szóval jó néhány helyen alakult ki paprikás hangulat, pedig ezúttal az idő­járás igazán kedvező volt. Nem lehetett semmit ráfogni arra, hogy csúszós volt a pálya, mély a talaj, tehát hogy a sza­bálytalanságok valami külső okra vezet­hetők vissza. Egyszerűen ebben a fordu­lóban is az történt, hogy a védők kilá­tástalan helyzetben a legkirívóbb sza­bálytalanságokat is elkövették. Azután pedig vitatkoztak. A nézők pedig nem­csak azért bosszankodhattak, hogy egy­­egy szép akciógól helyett büntetőt kel­lett végignézniük, hanem a gólöröm he­lyett a bírói ítéletek jogossága vagy jog­talansága okozott beszédtémát a lelátó­kon. A labdarúgó NB I. 23. fordulója egyéb­ként vasárnap az MTK-VM—Tatabányai Bányász (Hungária körút, 11 óra) mér­kőzéssel fejeződik be. 1 •d­íj