Népszava, 1981. szeptember (109. évfolyam, 204–229. sz.)

1981-09-13 / 215. szám

NÉPSZAVA 1981. SZEPTEMBER 13., VASÁRNAP Sport •• A Honvéd nyert az Üllői úton A meglepetés­csapatok vereségei A Csepel megőrizte - legalábbis a Videoton-Ú. Dózsa vasárnapi mérkőzésének végéig - vezető helyét a tabel­lán. Már-már úgy tűnik, idén minden csapat egyszer az élre állhat. Egyébként a korábban meglepetéscsapatok­nak számító Haladás, Ózd, ezúttal vereséget szenvedett, és az Üllői úti rangadón is a kevésbé esélyes piros-fe­hérek vitték el a két pontot. Az NB I-ben most szeptem­ber 26-ig szünet következik. Vérbeli rangadón Bp. Honvéd—FTC 4—2 (1—0) Üllői út, 30 000 néző, vezette: Győri. Góllövők: Esterházy (2), Pál, Kuti, illetve Pölöskei, Nyilasi. Telt ház, nagyszerű han­gulat, ideális labdarúgóidő és játéktér fogadta a csapato­kat. Élvezetes, változatos, nagyiramú volt a játék. Fel­váltva kerültek gólveszélybe a kapuk. A 28. percben meg­szerezte a Honvéd a vezetést, körülményeskedő ferencváro­si védők kíséretében Ester­házy középen elfutott és 10 méterről a hálóba lőtt (1—0). A gól után Gujdár parádés védéseinek tusolhatott a kö­zönség. Szünet után bővelkedett eseményekben a rangadó. Az FTC elszántan támadott, és az 54. percben egyenlített: Pölöskei fejelt a hálóba (1—1). Ezt követően Ebedli — aki 400. mérkőzését játszotta — belerúgott Pintérbe, ami­ért a kiállítás­ sorsára jutott. A 63. percben Pál révén egyenlítettek a vendégek (2—2). A 71. percben Pogány 11-esből a kapufát, a másik oldalon Kuti szintén bünte­tőből viszont a hálóba talált (3—2), majd lesgyanús hely­zetben Esterházy állította be a végeredményt (4—2). A mindvégig izgalmas mérkőzésen a helyzeteit job­ban kihasználó Bp. Honvéd megérdemelte a győzelmet. Jók: Gujdár, Esterházy, Lukács, illetve Szántó, Pölös­kei, éles szögből a hálóba vágta a labdát (2—1). A hazai csapat végig tá­madta a mérkőzést, amit bi­zonyít a 14—1-es szöglet­arány. A DMVSC megérde­melten szerezte meg első győ­zelmét. Jók: Sallai, Kerekes, illetve Fekete, Bíró. A Honvéd-FTC mérkőzés egyik parázs jelenete Rédei Ferenc felvétele Dohány mesterhármasával PMSC— Volán 4-2 (1-2) Pécs, 5000 néző, vezette: Tát­rai. Góllövők: Dohány (3), Lő­­rincz, illetve Juhász és Se­bők. PMSC-támadásokkal indult a mérkőzés, mégis a vendégek szereztek vezetést. A 14. percben Kékesit 18 méteren buktatták, a szabadrúgást ő maga legurította Juhásznak, aki laposan kapura lőtt, s a labda pattogva Katzirz hasa alatt kötött ki a hálóban (0—1). Egy perc múlva Se­bők növelte a Volán előnyét (0—2). A 33. percben szép ak­cióból szépített a PMSC. To­ma ugratta ki Lőrincet, ő tíz méterről lőtt kapura, s a lab­da először a kapufára, onnan a hálóba pattant (1—2). Az 56. percben védelmi hi­bából egyenlített a PMSC. A bal oldalon teljesen fedezet­lenül hagyott Dobány jó lab­dával felfutott és tíz méter­ről nem hibázva egyenlített (2—2). Három perc múlva szóról szóra ismétlődött meg az előbbi jelenet, a tisztán hagyott Dobány szép labdát kapott Nagytól és hat méter­ről ismét a hálóba talált (3—2). A gól után is táma­dásban maradt a PMSC és kapkodni kezdett a vendégek védelme. Később Kardos ütközött Ebedlivel, a pécsi csatárt a mentők agyrázkódással kór­házba szállították. A 88. percben Dárdai vitte fel a labdát, Dobány elé játszott, a csatár egy csel után a 16-os vonaláról a kiinduló kapus felett a bal felső kapusarok­ba csavarta a labdát (4—2). A kezdeti vendéggólok után már-már vesztesnek lát­szott a hazai csapat, aztán váratlan fordulat következett be a Volán védőinek köny­­nyelműsködéséből és a Pécs végül Dohány mesterhárma­sával megérdemelten szerez­te meg a győzelmet és ezzel a két pontot. Jók: Róth, Morvai, Mészá­ros, illetve Hámori, Sebők, Juhász. A kupában is így legyen Tata­bánya—Békéscsa­ba 2-0 (1-0) Békéscsaba, 7000 néző, vezet­te: Büki. Góllövők: Kovács és Csapó. A 17. percben a vendégek szerezték meg a vezetést. Szabadrúgás után Emmer szöktette Kovácsot, akinek lövése a bal alsó kapufáról a hálóba pattant (1—0). Fordulás után rögtön a csa­baiak támadtak,­­mégis a bá­nyász ért el újabb gólt. A 72. percben Kovács labdáját Csapó először kapufára lőtte, amely pontosan elé pattant és másodszor nem hibázott (2—0). A gól után a labda elrúgásáért Rabcsák sárgala­pos figyelmeztetést kapott. Elkeseredetten rohamoztak a csabaiak, de csak egy újra vitatható lesgólra tellett ere­jükből. Az iramos, néha kemény találkozón az indiszponáltan működő játékvezető tévedé­seivel nagymértékben sújtot­ta a Békéscsabát. Az elvesz­tett két pont azonban a ha­zai csatársor kritikája is. Tá­madóik jobbnál jobb helyze­teket elügyetlenkedtek. Jók: Kiss, Fejes, P. Nagy, Weimper, illetve Kerekes, Steigerwald, Pásztor. Szögletarány 14—1 Debreceni MVSC—Ózdi Kohász 2-1 (0-0) Debrecen, 6000 néző, vezette: Németh. Góllövők: Kiss, Kerekes, illetve Dudás. Szemerkélő esőben kezdő­dött a mérkőzés a Nagyerdei Stadionban. Mindkét csapat játékosai sokat mozogtak, említésre méltó esemény azonban az első félidőben alig akadt. Szünet után mindkét csa­pat nagy lendülettel kezdett. Az 56. percben szöglethez ju­tott a hazai együttes: Meny­hárt a kapufára fejelt, s a kipattanó labdát 3 méterről Kiss János fejelte a hálóba (1—0). A gól után felélénkült a játék, de nem sokáig örül­hettek a hazaiak. Az 59. perc­ben Dudás kiegyenlített: a kapujából kifutó Szűcs mel­lett a debreceni kapuba gu­rította a labdát (1—1). A 88. percben nagy tömörülés tá­madt az ózdi kapu előtt, Ke­rekes kiugrott a védők közül, elhúzott a kapus mellett, és A helyzeteket ki kell használni! Zalaegerszeg—Diósgyőr 1-0 (0-0) Diósgyőr, 6000 néző, vezette: Nagy Béla. Góllövő: Gass. A zalaegerszegiek az első perctől kezdve a védekezés­re összpontosítottak. Csupán Gass tanyázott elöl. A 27. percben adódott az első gól­veszélyes helyzet a zalaeger­szegi kapu előtt. Kádár szer­zett meg egy labdát mint­egy 40 méterre a zalaeger­szegi kaputól, de az eléje kétségbeesetten kifutó zala­egerszegi kapust találta el labdájával. A 40. percben Fehér 25 méterről küldött bombalövését védte Szabó, ez volt az első, igazán ve­szélyes zalaegerszegi táma­dás. Szünet után a diósgyőriek felgyorsították a játékot, szinte odaszögezték a kapu­hoz a vendégeket. Azután egy váratlan támadás befe­jezéseként a 85. percben megszületett a vendégek győzelmet jelentő gólja. Horbor vezette fel a labdát, Giron egyedül állt két za­laegerszegi támadóval szem­ben, így nem tudott közbe­avatkozni. Horbor labdá­ja akadálytalanul jutott Gass elé, ő mintegy 10 mé­terről a bal alsó sarokba lőtte a labdát (1—0). A mérkőzés eredményének kialakulásában jelentős sze­repet játszott az a körül­mény, hogy a diósgyőriek az első félidőben állandó fölényüket nem tudták gól­ra váltani. Bár a szerencsé­vel is hadilábon álltak. A A ZTE okos taktikával ját­szott. Jók: Balázs (a mezőny legjobbja), Kereki, Mihalecz és Gass, illetve Kádár, Ke­rekes, Osváth, Görgei. Magas színvonalú csata Nyíregyháza—Haladás 1—0 (0—0) Nyíregyháza, 14 000 néző, v.: Pálvölgyi. Góllövő: Babis. Hatalmas hangorkán kí­séretében nagy iramban ro­hamoztak­ a hazaiak. Ke­mény belemenésekkel, apró, szabálytalanságokkal pró­bálta megtörni a Haladás el­lenfele lendületét. Az első félidőben: siker­rel.­­Az elkeseredett nyíregy­házi rohamok a 78. perc­ben meghozták az ered­ményt.. Egy beívelésre a té­tová­zó védők között Babos jó ütemben lépett ki és hat méterről jobbal Hegedűs mellett a hálóba talált­­(1—0). Rég nem látott magas színvonalú, nagy csatában maradt a két pont Nyíregy­házán. A küzdelemben első­sorban a hazaiak jeleskedtek, akik huszáros háromnegyed órát vágtak ki. Mindkét csa­pat elszántan harcolt. Jók: az egész nyíregyházi csapat, illetve Hegedűs, Ki­rály és Garics. 1. Hat év után győzelem Rába ETO—Vasas 3-1 (0-1) Győr, 11 000 néző, v.: Kuti. Góllövők: Hajszán, Han­­nich Ill­esből­, Glázer, illetve Zombori. A vendég piros-kék együt­tes lőtte az első gólt Zom­bori révén, bár a találkozó elején már a győriek kom­bináltak jobban és veszé­lyesebben. Az első félidő­ben a Vasas-védelem még jól állt a lábán, a második 45 percben azonban a Rába csatárai már a befejezések­kel sem maradtak adósak. Hajszán révén sikerült az egyenlítés, 11-esből szerez­te meg a vezetést a Rába, majd Glázer gólja biztosítot­ta be a győzelmet. Jók: Szentes, Hajszán, Glázer, illetve Török, Zom­bori. • A grúziai Borzsomiban a Csiburdanidze,Alefe­szandrija női sakk világbaj­noki páros mérkőzés máso­dik játszmája döntetlen eredménnyel ért véget. • Az amerikai teniszbaj­nokságon Flushing Meadow­­ban a döntőbe jutásért ví­vott összecsapáson Chris Evert Lloyd vereséget szen­vedett (7—5, 4—6, 6—4) az amerikai Navratilovától. • A Kanada Kupa jég­­korongtornán Ottawában a szovjet csapat *4—1-re győ­zött Csehszlovákia ellen. Kiküldött munkatársunk telefonjelentése Splitből Wladár 200 m háton, Európa-csúccsal, aranyérmes Wladár képes-e az ismétlés­re, sikerül-e két aranyérmet szerenie Splitben, ez foglal­koztatta szombaton a ma­gyar tábort? A 200 m-es hát döntőjében Wladár 25—30 méternél átvette a vezetést, és 50-nél (28,01) már 0,49 másodperc volt az előnye Semetovval szemben. Egy hosszal, 50 méterrel ké­sőbb (58,21) még tetemesebb fölénnyel vezetett, meglepe­tésre a francia Delcourt (58,91) előtt. Később csak annyiban változott a helyzet, hogy Semetov alaposan erő­sített a második 100-on, fel­zárkózott Wladár nyomába, de utolérni­­ nem tudta. Wladár Sándor alaposan ki­­úszta magát. Európa-csúcsán majdnem egy egész másod­percet javítva nyerte máso­dik, a magyar úszósport 25. EB-aranyát. A 200 m-es férfihátúszás Európa-bajnoka Wladár Sán­dor (Magyarország, 2:00,08, E­urópa-csúcs (régi: 2:01,72, Wladár, 1980), 2. Semetov (Szovjetunió) 2:01,32, 3. Del­court (Franciaország), 2:03,35. (Verrasztó a B-dön­­tőben enerváltan verseny­zett, csak 4. lett, gyenge, 2:07,68-cal.) Wladár még az eredmény­­hirdetés előtt, amúgy csap­­zottan, vizesen és nagyon fáradtan így nyilatkozott: — Jó lenne most egyedül maradni, s jó lenne, ha nem kérdeznének tőlem sem­mit ... Nem érzem valami jól magam ... Hogy miért? Nem tudom: a boldogságtól, vagy talán a fáradtságtól... Meg akartam javítani a vi­lágcsúcsot (1:59,19, a szer­kesztő), de ez van... Túl gyorsan kezdtem és ez a vé­gén visszafelé sült el... Mit mondjunk? Annyi baj legyen! A bátyja, Wladár Zoltán 1500 m gyorson szinte az el­ső centitől az utolsóig a 8. helyen úszott, még a selej­tezőbeli önmagát sem köze­lítette meg. Az élen a sor­rend nagy taktikai harcban dőlt el, 100 m után „raké­tát gyújtott” olimpiai baj­nok, világcsúcstartó javára: 1. Szalnyikov (szovjet) 15:09,17­, 2. B. Petries (ju­goszláv) 15:17,31, 3. Escales (spanyol) 15:17,93, ... 8. Wladár Zoltán (magyar) 15:42,42. 200 m női gyors, Európa - bajnok: Carmelia Schmidt (NDK) 2:00,27 p. 2. Meineke (NDK) 2:00,57, 3. Van Ban­tum (Hollandia) 2:01,15. 1500 férfi gyors: Európá­ba­jnok: Vlagyimir Szalnyi­kov (Szovjetunió) 15:09,17 p., 2. Petries (Jugoszlávia) 15:17,31, 3. Escales (Spanyol­­ország) 15:17,93. 200 m női hát: Európá­ba­jnok: Cornelia Polit (NDK) 2:12,55 perc, 2. Rover (Hollandia) 2:15,22, 3. Gor­­csakova (Szovjetunió) 2:16,10, ... 8. Kálmán Andrea (Ma­gyarország) 2:18,63. A vízilabda-torna utolsó napjára már kevés izgalom maradt. A spanyolok meg­osztoztak a pontokon az ola­szokkal (9—9), a magyar együttes pedig parádés be­fejezéssel 7—2-re győzött Hollandia ellen, és ezzel nemcsak megerősítette bronzérmét, hanem ízelítőt is adott a korszerű vízilab­dából. Serényi Péter Az öttusa VB -n Csapatunk ezüst-, Szombathelyi bronzérmes Lengyelországban az öttusa­világbajnokságon szombaton az utolsó versenyszámra, a futásra került sor. Ezt a len­gyel Peciak nyerte (1342 pont), Burley (1300) és Szu­­ba (1273) előtt. A korábban vezető pozícióban levő olasz Masala csak a 17. lett (1165 pont), Szombathelyi csak a 32. (1132 pont), Dobi 38.­­ként végzett (1081 pont). A futás csapatversenyét is a lengyelek nyerték (3822 pont), míg Magyarország csak a 14. lett (3279 pont), így az összetettben kettős lengyel siker született, az egyéniben Peciak nyert aranyérmet (5662 pont), 2. Masala (olasz, 5694 pont), 3. Szombathelyi (5480 pont). Az olimpiai bajnok Szta­­rosztyin 9. lett (5331 pont), Dobi Lajos 15.-ként (5237 pont), Császári Attila pe­dig 16.-ként ért a célba (5236 pont). Csapatunk ugyanak­kor megszerezte a világbaj­noki ezüstérmet (Szombat­­helyi, Dobi, Császári, 15 953 pont), az első helyen Len­gyelország végzett, Peciak, Olesinski, Szuba, 16 408 pont), a 3. helyen az ola­szok, a negyedikek a szov­jetek, az 5. helyen pedig az NSZK végzett. A címvédő Egyesült Államok 8. lett. Kiküldött munkatársunk telefonjelentése Lille-ből Francia pezsgővel kezdődött A súlyemelő világ- és Euró­­pa-bajnokság első ered­ményhirdetésére nyolc órá­val az ünnepélyes megnyitó és a lepkesúlyúa­k versenyé­nek befejezése előtt került sor a Palais des Sports­ban.­­ Világbajnok Daniel Se­nat, Franciaország! A Marseillaise felcsendü­lő hangjai azonban üresen kongtak a sportcsarnok fa­lai között, mert szombat délelőtt 10 órakor még csak a három napja tartó főpró­ba záróakkordjaként mond­ták ki a rendezők titkos vá­gyukat, vagy még inkább rózsaszínűnek is alig nevez­hető reményeiket. A franciák nemcsak ezzel „előzték meg’’ a súlyeme­lők világának legjobb kép­viselőit, hanem azzal is, hogy a sportág történetében először aktív miniszterelnök adott fogadást a világ leg­erősebb emberei tiszteleté­re. Pierre Mauroy ugyanis Lille város főpolgármesteri tisztéből került a kormány­fői bársonyszékbe, de ko­rábbi rangjáról nem mon­dott le, és továbbra is ellát­ja az észak-franciaországi ipari nagyváros, Flandria fővárosának vezetését is. Sportszeretetről tanúskodó beszéde után pezsgővel koc­cintott a vendégekkel. Dél­után már rendőrök gyűrűje vette körül a Palais des Sports környékét, csak azok­nak a kocsiját engedték oda, akiknek ott ki­jelölt parkoló­helyük volt, majd délután 6 órakor megkezdődött az ün­nepélyes megnyitó. Ez a vá­rakozásnak megfelelően lát­ványos volt, és nagy sikert aratott. Ezután léptek po­rondra — a nemzeti sport­csarnokunkhoz hasonlítha­tó — nagy teremben a lep­­kesúlyúak, azaz 52 kg-os súlyemelők, közöttük két magyarral, Oláh Bélával és Pátrovics Bélával. Az elkövetkező hét majd választ ad rá, igaz lesz-e az, amit az Észak Hangja na­pilap jósolt: „A világcsúcsok temetője lesz Lille.” Vándor Kálmán 13 A Szombaton a szabadfo­gású birkózó VB-k­ Skopjé­ban mind a hat magyar bir­kózó — Szabó, Orbán, Sza­­lontai Z., Kovács I., Molnár és Balla — egyaránt győzött a délelőtti fordulóban.