Népszava, 1981. december (109. évfolyam, 281–305. sz.)

1981-12-06 / 286. szám

NÉPSZAVA 1981. DECEMBER 6. VASÁRNAP Sport Kiküldött munkatársunk telefonjelentése Negyven fokos pólóláz Barcelonában Barcelona vízilabdalázban ég... A katalán város igazán nem panaszkodhat arra, hogy híján van a nagy sport­­eseményeknek, hiszen a hét elején itt játszották az Eu­rópa—Amerika monstre te­niszverseny slágermérkőzése­it, a hét utolsó három nap­jára pedig a pólósok nagy európai kupatalálkozójának fináléja jutott. Amikor tu­dósításomat adom, szomba­ton az esti órákig, még csak két mérkőzést játszottak, a második „kanyar” két ösz­­szecsapására (Spandau—Al­­phea és Vasas—Barcelona), csak lapzártánk után került sor. És máris az egekig csap­tak a hullámok ... Ennek oka, természetesen, hogy a hazai kedvencek, Markovits Kálmán tanítvá­nyai (pontosan azokat a lát­ványos észmegoldásokat ta­nulták el leghamarabb mes­terüktől, ami Markovitsot is jellemezte játékos korá­ban) első, péntek esti mér­kőzésüket egy góllal (9—8) megnyerték a holland baji­nők, Alphen ellen. Megjött a barcelonaiak étvágya, s természetesen a folytatásban bizonyítani szeretnék, hogy nem véletlen a döntőbe ju­tásuk, amivel eleve kivív­ták az egész város rokon­­szer­vét. Bennünket ennél jóval in­kább érdekel a Vasas pro­dukciója. A piros-kékek fan­tasztikus szériát tudhatnak maguk mögött, az elmúlt hó­napokban sikert sikerre hal­moztak, a BVSC elleni, baj­noki kisiklástól, az október eleji egygólos vereségtől el­tekintve, minden alkalom­mal győztesen hagyták el a medencét. Ezt a sorozatot akarták Faragóék folytatni, Európa legújabb vízilabdás nagyhatalmát, a nyugatné­meteket reprezentáló nyu­gat-berlini Spandau 04 el­lenében is. Az eredmény: 11—11-es, döntetlen, azaz — félsiker. Vérbeli kupacsatában, sok kiállítással, kihagyott hely­zetekkel tarkított küzdelem­ben alakult ki az az ered­mény, amely végső soron a BEK két nagy favoritjának meghagyja a lehetőséget: bármelyikük elnyerheti a díszes trófeát. A Vasast kel­lemetlenül érintette, hogy az egyik kulcsjátékos, Csapó dr. már a második negyed végén kipontozódott, a töb­biek — az időnként ellenáll­hatatlanul játszó Faragó ve­zényletével — megpróbál­ták helyettesíteni a szőke centert, de nem mindig si­került. Általános a szakér­tők véleménye: ha Csapó vé­gigjátssza a mérkőzést, nyer a Vasas ... Így — persze nem függet­lenül a szombat esti ered­ményektől — abban is egy véleményen van mindenki, hogy valószínűleg a vasár­nap délelőtt sorra kerülő, utolsó forduló dönt. Ekkor előbb a Vasas játszik a hol­landokkal, azután kerül sor a zárómérkőzésre, a Span­dau és a Barcelona között. Talán mondanom sem kel­lene : a piros-kékek helyze­te emiatt nem éppen sze­rencsés, mert a nyugat-ber­liniek már úgy szállhattak vízbe, hogy tudják, milyen eredmény szükséges szá­munkra a végső sikerhez. S, természetesen, ott van még a Barcelona is, hasonló po­zícióban ... Mindez persze elméleti okoskodás, az európai első­ség sorsa a medencében dől el — reméljük, a Vasas ja­vára ... Lepies György Csapó nagy igyekezetében még a nyelvét is kidugja... Nincs könnyű helyzetben, mégis pontos az átadás ... Sakkbajnokság Holtverseny az élen Szombaton az utolsó előtti, 14. forduló függőjátszmáit fe­jezték be a női sakkbajnok­ságon. A bajnoki címre esé­lyes két versenyző közül Po­­rubszky fél pontot, Csonkics pedig teljes pontot szerzett, így az utolsó forduló előtt az élen holtverseny alakult ki. A függőnap eredményei: Csonkics—Kass 1—0, Honfi­né—Karakas 1—0, Sinka— Porubszky döntetlen, Kovács M.—Makai döntetlen, Kuru­­csai M.—Genes döntetlen. Az élmezőny állása az utolsó forduló előtt: Porub­szky, Csonkics 10—10, Grosch 8,5, Kovács M. 8, Makai 8 (az utolsó fordulóban szabad), Kurucsai I. 7, Máthé 6,5 pont. Az utolsó fordulóra ma délután kerül sor, a bajnoki cím a Porubszky—Kovács M. és a Karakas—Csonkics játsz­mákban dől el. # Az Új Kína hírügynök­ség jelentése szerint Kína hivatalosan is meghívta Taj­vant az 1983-as, sorrendben ötödik nemzeti játékok ver­senysorozatra. # Nápolyban európai lab­darúgó-világbajnoki 5. selej­tező csoport, Olaszország 1—0 (1—0) arányban győzött Luxemburg ellen. A győztes gólt a 6. percben a Milán vé­dőjátékosa, Collovati szerez­te.­­ Szófiában, az Ote­­csesztven című lap nemzet­közi jégkorongtornájának második napján Magyaror­szág válogatottja 4—2 (0—1, 3—0, 1—1) arányban győ­zött Bulgária A-csapata el­len. Asztalitenisz Gergely lendületben Vaxjében, a skandináv nem­zetközi asztalitenisz-bajnok­ság férfiegyesének 2. forduló­jában Gergely Gábor ellen­fele az olasz Rosario Troilo volt, a magyar győzelem nem is volt vitás. Gergely 3—0 (21, 15, 18) arányban bizonyult jobbnak ellenfelénél, s jutott tovább. A második forduló­ban lezárult a Molnárt ki­verő angol Douglas „pálya­futása”, aki a kínai Jiang Jia-liang ellen csatázott, s négy játszmában kikapott. A francia Secretin a jugoszlá­­vok nagy reménységét, Mé­szárost búcsúztatta, a nap egyik legizgalmasabb mérkő­zésén. Nagy meglepetéssel zárult a férficsapatdöntő: a jugo­­szlávok a kitűnő Surbekkel élükön legyőzték Kínát, igaz, a távol-keletiek nem a leg­jobb összeállítású csapatuk­kal szerepeltek. Az eredmény 3—2 volt. Tavasz a télben Újpesti Dózsa—Rába ETO versenyfutás Hol jó, hol kevésbé jó talajon, s változó színvonalon folytatódott a pontvadászat a labdarúgó NB I-ben. Az „első tavaszi" forduló számos érdekességgel melengette a fagyoskodó szurkolókat, különösen a Rába ETO-, az Ú. Dózsa- és a Vasas-hívek távozhattak elégedetten a lelátókról: nemcsak nyertek kedvenceik, hanem gólzá­poros produkcióval kápráztatták el őket. Ami a bajnok­ság élcsoportját illeti: tovább tart az Ú. Dózsa verseny­­futása a vidékiekkel, a Vasas is kapaszkodik, s változást hozhat a sorrendben, az egyetlen mára maradt mérkő­zés, a Fehérvárott 11 órakor kezdődő Videoton—Tata­bánya-rangadó. 0-1 után győri henger Rába ETO—Ózd 9-2 (3-1) Győr, 5000 néző, v.: Nagy B. Góllövők: Szentes (3), Bar­csa (2), Magyar, Szabó, Haj­szán, Hannich, ill. Madarász, Dudás. A hazai fölény ellenére a 18. percben a vendégek lőt­tek gólt: Madarász talált Kovács kapujába (0—1). Egy percig tartott csak az ózdi vezetés, mert Szentes egyen­lített (1—1). Egyre jobban be­lelendültek a győriek, Burcsa belőtte első győri gólját a 34. percben, majd Hajszán át­adása után Magyar alakította ki a 37. percben a félidő ered­ményét (3—1). A második félidőre még to­vább javultak a győriek és most már egymás után po­tyogtak a gólok. Az 54. perc­ben Szentes (4—1), a 61-ben Szabó rúgott megint gólt (5—1). A Rába ETO gépezete továbbra is nagyszerűen mű­ködött: Burcsa (6—1), Haj­szán (7—1), majd Hannich góljával a 74. percben már 8—1 volt az állás. Utolsó gól­jukat a 81. percben Szentes fejelte (9—1). Az ózdiak még szépítetek a 86. percben Du­dás góljával, így 9—2-es ve­reséggel vonultak le a pályá­ról. A 90 percben nem voltak egy súlycsoportban a mérkő­ző felek. A győriek fölényes biztonsággal akkor rúgták góljaikat, amikor éppen akar­ták. Nem sokkal később, a 29. percben Váradi, majd rá 3 percre Kiss növelte a hazaiak előnyét (3—0). A félidő vége előtt, a 39. percben már a negyedik piros-kék gól zör­­gött a zalaiak hálójában, új­ra Váradi jóvoltából. Szünet után változatlan lendülettel támadott a hazai együttes, a ZTE csak a lelkes Gass egy-egy egyéni előre­törése révén próbálkozott szépíteni az eredményen. Ez azonban nem sikerült, sőt a 75. percben Pecha újabb gól­jával beállította az 5—0-ás végeredményt. A Vasas ebben az arány­ban is megérdemelte győzel­mét, míg a ZTE nagy hibát követett el, amikor feladta a támadó játék igényét. Támad a Csepel... Lazsányi elől, a hosszú idő után ismét pá­lyára lépő Zsiborás, valamint Jancsika együttes erővel ment. Nincs gól, a tartaléklabda búsan árválkodik a kapu mögött... Danis Barna felvétele Fejesgólok parádéja V. Dózsa—SZEOL 4-0 (3-0) Megyeri út, 4000 néző, v.: Di­­vinyi. Góllövők: Kiss (2), Kardos, Sarlós. A hótól kitűnően megtisz­tított pályán, hideg, de szél­csendes időben került sor a találkozóra. A lila-fehérek mindjárt magukhoz ragadták a játék irányítását és már a 3. percben a szegediek hálójá­ban táncolt a labda. Kisznyér a bal oldalról ívelt szögletet a kapu elé, az előrehúzódott Kardos ugrott fel, és fejéről a hálóba vágódott a labda (1—0). A 27. percben Nagy László a jobb oldalról ívelt be sarokrúgást, ezúttal Sarlós emelkedett ki a védők gyűrű­jéből és fejéről a tétovázó ka­pus hálójába vágódott a lab­da (2—0). A mérkőzés változatos, él­vezetes volt, mert a szegediek nem törődtek bele az ered­ménybe. A 32. percben a har­madik szöglet utáni gólt sze­rezték a hazaiak, most Kiss szerezte a találatot (3—0). A Dózsa szünet után is iga­zolta őszi bajnoki címét, a tekintélyes előnye birtokában sem állt le. Változatos, érde­kes volt a játék, azért is, mert a SZEOL a szépítés lehető­ségét nem adta fel. Az új­pesti védelem azonban a sé­rüléséből felépült Kovács Jó­zseffel és a kitűnő formában levő Tóth Józseffel az élen, minden támadást visszavert. Szendreinek alig akadt véde­­nivalója. A 63. percben már a negyedik fejesgólnál tap­solhatott a közönség, ismét Kiss volt eredményes (4—0), s ez az eredmény már nem változott. Sárdagasztás Diósgyőr—Pécsi MSC 2—0 (1—0) Diósgyőr, 4000 néző, vezette: Maczkó. Góllövők: Oláh, Fükő. Sárdagasztás folyt a pá­lyán, rengeteget csúszkáltak a labdarúgók, folyamatos já­tékról nem lehetett beszélni. A pécsiek bátran és többet támadtak ellenfelüknél. Az iram és a színvonal a köze­peset is alig érte el. A 43. percben vezetést szereztek a hazaiak: Feketével szemben szabálytalankodtak a pécsi védők 22 méterre Katzirz ka­pujától, Oláh állt a labda, mögé és nyesett lövését kö­vetően a jobb alsó sarokba vágódott a labda (1—0). Szünet után ismét fölénybe kerültek a vendégek. A me­zőnyfölény azonban nem pá­rosult igazi helyzetek kiala­kításával. Sőt! A 75. percben eldőlt a találkozó: Borostyán középre adott, Fülő elhúzta Katzirz mellett a labdát,­ majd 4 lépésről az üres ka­puba lőtt (2—0). Judik fejesgóljával Ferencváros—Csepel 1—0 (0—0) Csepel, 10 ezer néző, vezette: Pádár. Góllövő: Judik. Küzdelmes, de események­ben rendkívül szegényes já­tékot láthatott az első félidő­ben a közönség. Szünet után némileg fel­élénkült a játék. A Csepel úgy vélte, hogy esélye van a győzelemre, ezért lendülete­sen támadott, de apró terme­tű balszélsőjének, Budavári­nak fejesét a felső keresztléc mentette. Az utolsó negyedórában az­tán az FTC némileg nagyobb sebességre kapcsolt, és 12 perccel a befejezés előtt, az ezúttal középpályán játszó Judik fejesgóljával (Kvaszta beadását továbbította a há­lóba) megszerezte a győzel­met. „ Az elég alacsony színvona­lú mérkőzésen a döntetlen jobban megfelelt volna a já­ték képének. Biztos győzelem Vasas—ZTE 5—0 (4-0) Fáy utca, 2000 néző, vezet­te: Palotai. Góllövők: Pecha (2), Vára­di (2), Kiss. Kitűnően volt előkészítve a pálya, és így kifogástalan játéktéren kerülhetett sor a találkozóra. A Vasas mind­járt támadólag lépett fel, len­dületesen és gólratörően ját­szott. A vendégek hamaro­san védelembe kényszerül­tek, már előre látszott, hogy­ feladják a támadás lehető­ségét, a nyílt játékot és a „minél kevesebb gólt kapni”­­elvet követik. Ez azonban csak 20 percig sikerült, ami­kor is a fiatal Pecha megsze­rezte a Vasas első gólját. A hazaiakra nézve hízelgő... Nyíregyháza—Bp. Honvéd 1-1 (1-0) Nyíregyháza, 10 ezer néző, v.: Jaczina. Góllövők: Fecsku, ill. Nagy A. A Honvéd veszélyesebben, a hazaiak gyakrabban ve­zették akcióikat az első percekben. A 20. percben Garaba hi­bájából vezetést szerzett a Nyíregyháza: Czeczeli előre­lőtt labdájára Garaba és Fecsku rajtolt, a védő késle­kedett a közbeavatkozással, a csatár a kiinduló Gujdár mellett úgy lőtt, hogy a lab­da a bal kapufa belső éléről vágódott a hálóba (1—0). A szünet után, az 56. perc­ben egy szöglet után Nagy Antalt egy pillanatra üresen hagyták a hazai védők és a hórihorgas középpályás a há­lóba perdített (1—1). Előbb katonák kéziszer­számokkal, ezt követően pe­dig hókotrók takarították le a zöld gyepről a 12 órás hó­esés nyomait. A mély talaj­hoz képest jó iramú volt a mérkőzés, amelynek első fél órájában a hazaiak bátran kezdeményeztek. Góljuk után azonban a Honvéd ira­mot váltott és egyértelmű fö­lényre tett szert. Az ered­mény a hazaiakra nézve hí­zelgő ... Pásztor dirigálásával Békéscsaba—Debrecen 2—1 (0—1) Békéscsaba, 4000 néző, v.: Kuti. Góllövők: Kőhalmi (11-es­­ből), Melis, ill. Szűcs J. Csípős, hideg idő, mély talajú pálya fogadta a csa­patokat. Nagy lendülettel kezdett a Békéscsaba, en­nek ellenére a 15. percben egy ártatlan debreceni tá­madásnál Szűcs J. futott el a jobb szélen, majd az ol­dalvonal közeléből kapura lőtt, s a labda a rövid fel­ső sarokban kötött ki (0—1). Fordulás után újra az el­ső félidőben megszokott kép volt látható, támadott a Békéscsaba. A 49. percben a kapura törő Kuruczot Szűcs I. szabálytalanul választot­ta el a labdától, a megítélt büntetőt Kőhalmi értékesí­tette (1—1). A 72. percben megszerezte a győztes gólt is a Békéscsa­ba. Ekkor Pásztor futott el a jobb szélen, mesterien be­adott és a jó ütemben ér­kező Melis 8 méterről nem hibázott (2—1). 11-est hagytak ki a házigazdák Szombathely—Volán 1—1 (1—0) Czabán Samu tér, 800 né­ző, v.: Németh. Góllövők: Tar, ill. Magos. Mindkét együttes erősen tartalékos összeállításban kezdett. Az első negyed­órában a Volán enyhe me­zőnyfölényben játszott, még­is a 14. percben egy ellen­­támadásnál gólt ért el a vendégcsapat. Az egymásra váró Volán-védők között Szarka a 16-oson belül meg­szerezte a labdát, hátraad­ta a jókor érkező Tarnak, aki 16 méterről laposan a kapu bal alsó sarkába lőtt. (1-0). A 38. percben büntetőhöz jutott a Volán. Ebedli jobb oldali beadását Vörös a­ll­es ponton kézzel vette le. Krómer futott neki a lab­dának, a jó irányban vető­dő Hegedűs azonban remek bravúrral kiöklözte a gyenge lövést. Góllal kezdődött a máso­dik félidő. Kékesi futott el a jobb szélen, beadása át­szállt Hegedűs feje fölött, és a­ berobbanó Magos válláról a hálóba perdült a labda (1-1). A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA: 1.Dózsa 189 7 2 33-26 25 2.Rába ETO 18 1 12 5 54-33 24 3.Videoton 17 103 4 26-19 23 4.Vasas 188 6 4 36-24 22 5.Tatabánya 178 6 3 32-25 22 6.Bp. Honvéd 188 4 6 29-22 20 7.FTC 189 1 8 36-27 19 8.Haladás 186 6 6 26-25 18 9.Békéscsaba 185 8 5 24-27 18 10. Nyíregyh. 186 6 6 18-23 18 11. Csepel 185 7 6 19-20 17 12.Zalaegersz. 186 5 7 17-29 17 13.Debrecen 186 4 8 26-33 16 14. Diósgyőr 184 7 7 25-24 15 15.Pécs 186 210 25-27 14 16.Volán 183 8 7 21-25 14 17. Ózd 184 5 9 25-35 13 18.SZEOL 183 114 14-42 7 13