Népszava, 1982. március (110. évfolyam, 51–76. sz.)

1982-03-21 / 68. szám

NÉPSZAVA 1982. MÁRCIUS 21., VASÁRNAP Sport Meglepetésmentes forduló, 32 góllal Az FTC nyerte a legtöbbet Nem született meglepetés a labdarúgó NB I „jubileu­mi", 25. fordulójában. Hacsak azt nem számítjuk vá­ratlannak, hogy a Ferencváros, folytatva remek szériá­ját, a saját szurkolóit is nyilván meglepte fölényes, mondhatni imponáló tatabányai sikerével. Egyébként a két éremre pályázó vidéki , a Videoton és a Rába - egymás elleni döntetlenje a két fővárosi rivális, de el­sősorban a nagyon „mélyről" felkapaszkodó zöld­fehérek malmára hajtja a vizet. Persze az Ú. Dózsa sem panaszkodhat... Mindenesetre annyi változás történt az élmezőnyben, hogy négyre szűkült a poten­ciális bajnokjelöltek száma ... Ez a kvartett az elkö­vetkező hetekben, várhatóan, óriási versenyfutást foly­tat majd az elsőségért. De előbb, szerdán, következik a — magyar—osztrák ... A bajnokság állása percben Kozma elé perdült a labda, a középpályás 14 m­­ről leadott lövésébe a kifutó Szűcs csak beleütött, a labda a hálóba vánszorgott (2—2). Szünet után a hazaiak gyors támadásai rendre veszélyt jelentettek a debre­ceni kapura. A 69. percben Kozma jól eltalált lövése a bal alsó sarokban kötött ki (3—2). A hátralevő időben a vendégek szorongattak — eredménytelenül.­­ A sáros, mély talajú, tó-Csákkal borított pályán első­sorban a labdarúgás küzdő jellege domborodott ki. A gyorsan megszerzett kétgólos vezetés túlzottan magabiz­tossá tette a Debrecent és ez megbosszulta magát. pu közepébe (1—0). A gyor­san bekapott gól láthatóan idegessé tette az ózdi játéko­sokat, nagyon sok pontatlan­ságot követtek el. Közepes iram jellemezte a találkozót, de a sok hiba erősen leron­totta a színvonalat. Az első félidő hajrájában az ózdiak kezdeményeztek többet, de támadójátékuk meddőnek bi­zonyult. A szünet után továbbra is lendületesen rohamozott a Kohász, élesebb lett a küz­delem. A­ 65. percben eldőlt a találkozó sorsa. Az ózdi vé­delem tagjai egymásra vár­tak a közbeavatkozással, Dárdai kényelmesen lefejel­hette a labdát Lutz elé, aki azt a 16-os vonalán lekezel­te, majd ívelt lövést küldött a jobb felső sarokba (2—0). Nem tudta megragadni az utolsó szalmaszálat a kiesés rémétől egyre jobban fenye­getett ózdi együttes. A gyor­san bekapott gól erősen visz­­szavetette az együttest, en­nek ellenére mégis érthetet­len az az enervált, széteső, ötletet és elképzelést nélkü­löző játék, amit a 90 perc alatt bemutattak a hazaiak. 1. Videoton 25155 539-2835 2. O. Dózsa 25138 444-2334 3. Rába 251­5 670-3733 4. FTC 25161 857-3433 5. Tatabánya 251010 543-3730 6. Vasas 24107 744-3427 7. Honvéd 25107840-3027 8. Csepel 25 711 727-0725 9. ZTE 258 9825-3625 10. Pécs 2511 31137-5325 11. Haladás 2588 932-3324 12. Békéscsaba 25 710830-3524 13. DVTK 25781038-4422 14. Debrecen 258 61134-4222 15. Nyíregyha 25681125-4020 16. Volán 243 91228-4115 17. Ózd 255 51532-5415 18. SZEOL 255 21822-5912 Szabad az út a nyíregyházi védők között - mintha ezt mutatná Kuti játékvezető Törőcsiknek T. Balogh László felvitele A vártnál biztosabban FTC—Tatabánya 4—1 (1—0) Tatabánya, 6 ezer néző, v.: Palotai. Góllövők: Szántó, Nyilasi, Pölöskei, Mörtel, ill. Weim­­per. Az előző napi esőzéstől eléggé mély talajon igazán jó játék nem alakulhatott ki, de a közönség legalább any­­nyi kárpótlást kapott, hogy öt gólt láthatott. A vendégek az első perctől kezdve tá­madólag léptek fel és nem engedték a hazaiakat kibon­takozni. Változatos küzde­lem,­ néhány szép megoldás után a 8. percben megzörrent a háló: Ebedli röviden legu­rított szabadrúgásából Szán­tó talált be Kiss hálójába. S ezzel megadta az „alap­hangot”. A Fradi egyre többet tá­madott, de előbb Pölöskei, majd Szokolai hibázott ordí­tó gólhelyzetben, s még to­vábbi jó helyzetek marad­tak kihasználatlanul. Szünet után a bányász­csapat támadóbb játékba kezdett, s ez lett végül is a veszte. A zöld-fehérek ellen­­támadásai — Nyilasi, Pölös­kei, Mörtel jóvoltából — gól­lal végződtek. A tatabá­nyaiak szépítő gólja (3—1), csak vigasztalást jelentett, fordulatot nem eredménye­zett. Három vendégbüntető és 2—0 után Videoton—Rába ETO 2—2 (2—1) Székesfehérvár, 15 ezer néző, v.: Mohácsi. Góllövők: Csongrádi (2), il­letve Hannich, Mile (mind­kettő 11-esből). Mintegy 3000 győri szur­koló kísérte el csapatát az éllovas Videoton otthonába, ahol mindkét együttes nagy elszántsággal készült a rang­adóra. A nyitány a hazai csa­patnak sikerült, hiszen már a 9. percben 2-0-ra veze­tett a Videoton. A 2. percben Tieber bal oldali precíz beadása után Csongrádinak nem okozott gondot 2 méterről a győri hálóba lőni a labdát. Hét perc múlva Moljer a szöglet­­zászló közeléből középre csa­varta a labdát, amely Csong­rádit érintve perdült a meg­lepett Kovács L. kapujába (2—0). Nagy volt a küzde­lem, felváltva kerültek gól­veszélybe a kapuk. A közön­ség élvezte a gyors, élvezetes játékot. A 31. percben Han­nich 11-esből szépített (2—1). A gól után a Rába vette át az irányítást, hevesen roha­mozott és a 41. percben is­mét 11-eshez jutott. Ezúttal Hannich büntetőjét Disztl P. remek vetődéssel kiütötte. Szünet után sem csökkent a csapatok lendülete. A ven­dégek jelentős erőfeszítése­ket tettek az egyenlítés ér­dekében, de a Videoton vé­delme hosszú ideig jól állt a lábán és Disztl P. kapus is több alkalommal bravúrosan mentette meg csapatát a gól­tól. A 73. percben azonban már ő sem tudott segíteni, mert Mile 11-ese védhetetle­­nül vágódott a székesfehér­váriak hálójába (2—2). A mindvégig kitűnő szín­vonalú mérkőzés hajrájában már nem változott az ered­mény, mely a játék képe alapján igazságosnak mond­ható. „Családi körben” Bp. Honvéd—Volán 6—1 (1—1) Czabán Samu tér, 1000 néző, v.: Szávó. Góllövők: Bodonyi (2), Kuti, Dajka, Paróczai, Pál, ill., Magos. Vendégtámadások vezették be a találkozót és a 6. perc­ben meg is szerezték a ve­zetést. Bodonyi—Pál—Bodo­nyi összjáték után a piros­fehérek jobbszélsője 18 m-ről a későn vetődő Varga mel­lett a kapu jobb alsó sarkába lőtt (1—0). A gól után sem csökkent a piros-fehérek tá­madókedve és határozott me­zőnyfölényben játszottak, amikor váratlanul kiegyenlí­tett a Volán. A 21. percben Magos 10 m-ről a tehetetlen Gujdár mellett a hálóba fe­jelt (1—1). A szünet után két piros­­fehér helyzet maradt kihasz­nálatlanul, de az 50. perc­ben Kuti az ötös sarkáról ki­induló Varga fölött a kapuba kanalazta a labdát (2—1). A 60. percben megszerezte har­madik gólját a Bp. Honvéd: Dajka 16 méterről lőtt a bal alsó sarokba (3—1). A 69. percben Paróczai a jobbösz­­szekötő helyéről, mintegy 20 méterről lövésre szánta el magát, és a labda a Volán kapusának kezét érintve a hálóba vágódott (4—1). A 79. percben Pál tört ki az álló védők mögül és 14 méterről biztosan helyezett a jobb sa­rokba (5—1). Négy perc sem telt el és Bodonyi 12 méter­ről, ritkán látható hatalmas lövéssel állította be a vég­eredményt (6—1). Egy szárnyaszegett és tel­jesen alárendelt szerepet ját­szó, kiesőjelölt próbálta fel­venni a küzdelmet az erőtől duzzadó vendégekkel szem­ben. Időnként edzőmérkő­zés jellegű volt a találko­zó... 0—2-ről fordítottak a hazaiak SZEOL—De­brecen 3—2 (2—2) Szeged, 800 néző, v.: Tátrai. Góllövők: Kozma (2), Ko­vács­, ill. Feledi, Jankovics. A 2. percben Nagy N­. lö­vése a felső lécről a gólvo­nal elé, onnan a mezőnybe pattant, az érkező Feledi 8 m-ről a kapu közepébe to­vábbított (0—1). A 15. percben Tímár jobb oldali beadását Jankovics a szegedi ötösön levette, majd mintegy hat méterről esté­ben a jobb kapufa mellett a hálóba lőtt (0—2). Ese­ménytelen mezőnyjáték után a félidő hajrájára erősített a SZEOL, s a 38. percben szé­pített. Kozma pontos átadás­sal szöktette Kovácsot, aki két védő közül kilépve, a ki­futó Szűcs mellett mintegy 35 m-ről lőtt a debreceni kapu közepébe (1—2). A 45. Küzdelmes mérkőzés Vasas—Diósgyőr 2—1 (1—1) Fáy utca, 3000 néző, v.: Né­meth. Góllövők: Zombori, Vára­­di, illetve Tatár (11-esből). Az első 10 perc már két gólt eredményezett: előbb Zombori szerzett vezetést csapatának ritkán látható nagy bombagóllal, majd Ta­tár 11-esből egyenlített, mi­után Csepecz vert helyzet­ben elhúzta Borostyán lábát. Ezzel mintha a két csapat el is lőtte volna minden pus­kaporát. A mezőnyben folyt a játék, kiegyensúlyozott küzdelem alakult ki. Szünet után a Vasas tem­pót váltott és ettől kezdve szinte egy kapura játszott. A 48. percben aztán újra meg­­rezdült a háló: Váradi várat­lanul kapura lőtt és ezúttal eltalálta a célpontot, még Veréb kezét is bevitte a labda a hálóba. Ezzel a gól­lal — három kihagyott nagy helyzet után­ — végül is 2—1 arányban megérdemelten győzött a Vasas. Az utolsó negyedóra döntött A II. Dózsa—Nyíregyháza 3—1 (0—0) Megyeri út, 3000 néző, v.: Kuti. Góllövők: Kardos (11-es­ből), Kiss L., Jurácsik, illet­ve Kiss M. Az I. Dózsa és a gyenge tavaszi szereplése miatt az osztályozó felé haladó Nyír­egyháza összecsapásának el­ső félideje nagyon kevés örömet okozott a gyér szá­mú közönségnek. A hazai csapat ugyan mezőnyfölény­ben játszott, de csatárai na­gyon kevés veszélyt jelentet­tek a bizonytalan Májer ka­pujára. Törőcsik, Kiss és tár­sai tartózkodó, mérsékelt já­téka miatt a Nyíregyháza a vártnál lényegesen könnyeb­ben vészelte át gól nélkül az első 45 percet. Szünet után némileg élén­kült a játék, de az U. Dózsa továbbra is gyengélkedett, és már nem is hatott meglepe­tésként, hogy a már bátrab­ban küzdő Nyíregyháza a 67. percben megszerezte a veze­tést. Fecsku húzott el a bal­szélen és pontos középre adá­sával Kiss­­ 8 méterről lőtt a kapuba (0—1). Két perccel később egyenlített a hazai csapat: Moldván felvágta Bodnárt a büntetőterületen belül és a megítélt 11-est Kardos a kapus fölött bom­bázta a hálóba (1—1). A haj­rában az Ü. Dózsa, bár sok hibával, de nagyobb akarás­sal játszott és 13 perccel a befejezés előtt, a kiugró Kiss Sándor szerzett gólt, majd nem sokkal a lefújást meg­előzően, egyéni játék után, Jurácsik állította be a 3—1- es végeredményt. A hajrá­ban nagyon feljavult V. Dó­zsa megérdemelten győzött. Ajándék 11-essel ZTE—Békéscsaba 1—1 ( 0—0) Zalaegerszeg, 4000 néző, v.: Huták. Góllövők: Csepregi, illetve Kőhalmi (11-esből). Az első játékrészben ke­vés említésre méltó akciót látott a közönség. A hazai csapat támadott, játékosai rengeteget mozogtak, de a 16-osnál a befejezésekbe mindig hiba csúszott. A Bé­késcsaba szervezetten véde­kezett, szoros emberfogást és lestaktikát alkalmazott. Szünet után az 57. perc­ben góllá érett a ZTE me­zőnyfölénye. Gyors szabadrú­gás után a Hungária körút­ról Zalaegerszegre költözött Török elhúzott a jobb olda­lon, egyből középre ívelt és Csepregi 5 méterről fejelt, a labda Rabcsákot érintve ke­rült a hálóba (1—0). A gól után szinte egyfolytában ro­hamozott a ZTE. Soós, Kere­­ki, Török előtt nyílt gólszer­zési lehetőség, de gólt meg­lepetésre a vendégek szerez­tek. A 75. percben egy ellen­­támadás végén Tiszát a bün­tetőterületen belül szerelték, Huták játékvezető meglepe­tésre szabálytalannak minő­­­sítette az esetet és 11-est ítélt. A büntetőpontra leál­lított labdát Kőhalmi nagy erővel a jobb felső sarokba vágta (1—1). Végeredményben a ZTE közelebb állt a győzelemhez, végig mezőnyfölényben ját­szott, a Békéscsaba ajándék 11-essel jutott az egyik baj­noki ponthoz. Lutz góljai döntöttek Pécsi MSC—Ózd 2—0 (1—0) Ózd, 4000 néző, v.: Hart­mann. Góllövő: Lutz (2). Hazai akcióikkal kezdődött a mérkőzés, mégis a vendé­gek jutottak vezetéshez. Az 5. percben egy jobboldali szögletet a sorban elvétettek az ózdi védők, s a befutó Lutz 5 m-ről helyezett a ka­ Kimaradt helyzetek Haladás—Csepel 0—0 Szombathely, 5000 néző, v.: Pálvölgyi. A szerdán lejátszott Kö­zép Európai Kupa mérkőzés után a szombathelyi szurko­lók játékban nem vártak so­kat csapatuktól, de azért ab­ban reménykedtek, hogy leg­alább a győzelmet kiharcol­ják a Csepel együttesével szemben. Igaz, adódtak a Ha­ladásnak is helyzetei, még 11-est is kaptak, de ezeket nem tudták kihasználni. A látottak alapján az eredmény igazságosnak mondható. Wimbledon — Borg nélkül? A spanyolországi Costa del Sol kedvelt üdülőhelyén, a Puente Romano teniszklub­ban sajtóértekezletet tartott a svéd Björn Borg, és szen­zációs bejelentést tett: a pá­rizsi Roland­ Garros hatszo­ros és Wimbledon ötszörös bajnoka idén valószínűleg nem indul a teniszvilág e két legnagyobb eseményén. Nyilatkozatában Borg ne­vetségesnek minősítette a hivatásos teniszezők tanácsá­nak azon döntését, amely szerint selejtezőt kell játsza­nia minden olyan játékosnak, aki nem vesz részt legalább tíz Grand Prix-versenyen. „Számomra ez elvi kérdés! — hangoztatta Borg. — Nem tartom korrektnek a tanács határozatát. Mivel ebben az évben elsősorban a minősé­get részesítem előnyben és kevés tornán indulok, köny­­nyen lehet, hogy a francia és a wimbledoni bajnokság ki­marad a programomból. Er­ről a kérdésről egyébként csak április végén döntök.” A kiváló játékos öthóna­pi szünetet követően, ápri­lis 1-én a Monte Carló-i ver­senyen debütál ismét, és már ekkor­ is játszania kell a selejtezőkben ... A korábban hallgatagnak és zárkózottnak ismert svéd a sajtóértekezleten feltűnő­en jókedvű és közlékeny volt. Befejezésül arról be­szélt, hogy vissza akarja sze­rezni tavaly elveszített vi­lágelsőségét (jelen pillanat­ban csak a negyedik az AFP számítógépes ranglistáján), és fő céljaként az idei év­re a Flushing Meadow-i ame­rikai nyílt bajnokságát jelöl­te meg , ugyanis ez a tró­fea még nem szerepel gyűj­teményében ... Birkózás Rekord lé­tszám Szép rekordjavítás szemtanú­ja lehetett a Körcsarnokban megjelent nagy számú né­zősereg szombaton reggel, amikor rajtolt a 17. szabad­fogású birkózó Felszabadu­lási Emlékverseny, amely egyben Intranszmas Kupa is: 14 nemzet 194 sportolója próbál szerencsét a két nap során. Ha a mezőnyök nagysága rekordot jelent, akkor el le­het mondani a minőségről is ugyanezt, hiszen két olim­piai bajnok is Budapestre jött. A szovjet, 90 kilós Oga­­nyeszjan súlyfeleslege miatt a 100 kilósok közé lépett. A másik moszkvai ötkarikás bajnok a 48 kilós nápolyi Pollio, aki a második fordu­lóban megbotlott, hiszen a cseppet sem ismert, de ez­úttal névjegyét alaposan le­tevő bolgár Haszimovtól 7-4-es pontozásos veresé­get szenvedett. Döntők, ma délelőtt. Rövid hírek # A nemzetközi olimpiai bizottság 150. tagállamaként felvette soraiba Ománt. Az arab ország egyelőre ideig­lenes státust kap, és május­ban a római NOB-ülésen vég­legesítik tagságát. # Brantfordban, a kanadai téli úszóbajnokságon kiváló eredmények születtek a fér­fi 200 m-es hátúszásban, az olimpiai bajnok Wladár Sán­dor számában. West szerez­te meg az elsőséget 2:01,19 perces országos rekorddal, a 2:01,35-öt teljesítő Henning előtt. A Strasbourgban, a WCT nemzetközi tenisztornáján a legjobb négy közé jutásért vívott mérkőzésen az ötödik helyen kiemelt Taróczy Ba­lázs 6—3, 6—4-es játszmá­ban vereséget szenvedett a lényegesen esélytelenebb amerikai Mayotte-tól.­­ Az NB II. osztályú lab­darúgó-bajnokság Keleti cso­portjából szombaton leját­szott mérkőzésen: Honvéd Papp J. SE—Szarvas 2—2 (0-2). 11