Népszava, 1982. szeptember (110. évfolyam, 204–229. sz.)

1982-09-26 / 226. szám

NÉPSZAVA VASÁRNAP, 1982. SZEPTEMBER 26. Sport Kiküldött munkatársunk telefonj­elentése Ljubljanából Szombatra is világcsúcs Van, akinek szerencsét hoz a 13-as szám, van, akinek nem... Tegnap délután ugyanis a ljubljanai Tivoli csarnokiban a súlyemelő VB­­EB utolsó előtti napjának délutánján, amikor a 100 kg-osokat szólították dobogó­ra, 13 versenyző vonult fel az A csoportbeliek bemutatásá­nál. Köztük Hlavati And­rás .. Akinek ez a viadal nem hozott, szerencsét: 175 kg-on kezdte szakítását a fo­gásnem tavalyi ifjúsági vi­lágbajnoka, a Bp. Honvéd 21 éves sportolója, de sem első­re, sem másodikra nem tu­dott mit kezdeni ezzel a súly­­lyal. Harmadikra 177,5-en kí­sérletezett — sikertelenül. Hlavati nagy tehetség, tavaly a lille-i felnőtt VB-n egyet­len érmesünk volt, s most is — nem is titkoltan — ha­sonló produkciót vártak tőle a szakemberek. Kiesése fájó fiaskó. Ráadásul a lökésben is csak egy érvényes kísérle­te volt, a 205-ön. Ezzel 7. lett. Miközben mi bizony nem győztünk bosszankodni az el­szalasztott lehetőségeken (Hlavati ha csak megismétli eddigi legjobbjait, s nem ja­vít egyéni csúcsot, akkor is két értékes 4. és egy 5. he­lyet szerezhetett volna az erős mezőnyben), addig az örök rivális bolgárok távol­létében a két szovjet extra­­klasszis különversenyt vívott. Szakításban a 19 (!) éves Za­­harevics „leiskolázta” fél év­tizeddel idősebb honfitársát, a világbajnoki címet védő Szocot. Harmadik kísérletére élete 13. világcsúcsát állította fel. Párviadaluk a lökésben is folytatódott, s miközben mindketten hiábavaló kísér­letet tettek ebben a fogás­­­nemiben és az összetettben a világcsúcsjavításra, Szoc egy­értelműen fölénybe került. Meglehetősen zavaró huzavo­nák, rendezői tévedések, rek­lamálások (mindez nyilván gátolta a küzdő feleket a vi­lágbajnokság 13. világcsúcsá­nak megjavításában) köze­pette megvédte Lille-ben ki­harcolt elsőségét. Szakításban: 1. Zaharevics 195,5, világcsúcs, 2. Szoc 190, 3. Matykiewicz (csehszlovák) 180. Lökésben: 1. Szoc 232,5, 2. Zaharevics 225, 3. Matykie­wicz 217,5. összetettben: 1. Szoc 422,5 2. Zaharevics 420, 3. Matykiewicz 397,5. Este, az éjszakába nyúlóan, lapzárta után zajlott a 110 kg-osok csatája, magyar ver­senyző nélkül. Ma véget ér a ljubljanai randevú, sajátos módon pontosan ebédidőiben rendezik az ólomsúlyúak via­dalát. A világ­­legerősebb em­bereinek küzdelmében Réti István révén leszünk érdekel­tek. Serényi Péter Moszkvában Beljavszkij a második továbbjutó Moszkvában befejeződött a sakkvilágbajnoki zónaközi döntő, szombaton még két függőjátszmát zártak. A szovjet Beljavszkij sötéttel megnyerte a román Gheor­­ghiu elleni függőjátszmáját, s ez annyit jelentett, hogy honfitársa, Kaszparov mellett ebből a csoportból ő a máso­dik továbbjutó, tehát a világ­bajnok-jelöltek mezőnyének tagja. A zónaközi döntő végered­ménye: 1. Kaszparov (szov­jet) 10, 2. Beljavszkij (szov­jet) 8,5, 3—4. Andersson (svéd) és Tál (szovjet) 8—8, 5—6. Garcia (kubai) és Gel­ler (szovjet) 7,5—7,5, 7. Mu­rey (izraeli) 6,5, 8—9. Chris­tiansen (amerikai) és Sax Gyula 6—6, 10. Velimirovics (jugoszláv) 5,5, 11—12. Gheorghiu (román) és Van der Wiel (holland) 5—5, 13. Rodriguez (Fülöp-szigeteki) 4,5, 14. Quinteros (argentin) 3 pont. Ezzel kialakult a világbaj­nokjelöltek nyolcas mezőnye, tagjai: Portisch Lajos és Ribli Zoltán, továbbá a szov­jet Szmiszlov, Kaszparov és Beljavszkij, a nyugatnémet Hübner, a Fülöp-szigeteki Torre és Korcsnoj. A győztes találkozik majd 1984-ben a világbajnoki cí­met védő szovjet Karpovval. A röplabda VB-n Peru-Kína döntő Magyarország a 9. helyért játszik Limában lejátszották az elő­döntő mérkőzéseket a női röplabda-világbajnokságon, s a hazaiak óriási örömére Peru válogatottja 3—0 (12, 12, 10) arányú, imponáló győ­zelmet aratott az Egyesült Államok ellen, és ezzel be­jutott a döntőbe. Peru ellen­fele Kína lesz, amely Japán ellen nyert ugyancsak 3—0 (8, 7, 6) arányban. A további helyosztók során Kuba 3—2 (6, —10, 6, —12, 10) arányban legyőzte Bra­zíliát, míg a Szovjetunió meg­lepő könnyen, 3—0 (13, 9, 10) arányban nyert Dél-Ko­rea ellen. Az eredmények alapján a 3. helyért Egyesült Államok —Japán, az 5. helyért Kuba —Szovjetunió és a 7. helyért Brazília—Dél-Korea mérkő­zés lesz. Peruban a hajrához érke­zett a női röplabda-világbaj­nokság. A magyar válogatott Arequipában a helyosztók során 3—0 (11, 10, 8) arány­ban győzött Kanada ellen. A magyarok ezzel a 9. helyért játszhatnak Bulgáriával, amely ugyancsak 3:0 (5, 4, 3) arányban nyert Kanada ellen. Rövid hírek : A Somogy Megyei Test­­nevelési és Sporthivatal, va­lamint a Szakszervezetek Megyei Tanácsa szombaton munkahelyi olimpiai napot rendezett Kaposvár Arany utcai sporttelepén. Ezen részt vettek a városi tömegsport­rendezvények, a szakszerve­zeti szakmai, ágazati megyei sportnapok, a MÉSZÖV, a TESZÖV és a KISZÖV me­gyei sportnapjának első he­lyezettjei, illetve válogatott­jai. A Futófesztivál kezdődött szombaton Velencén, az ifjú­sági üdülőközpontban. A ren­dezvényt a KISZ Központi Bizottsága, az Expressz Ifjú­sági és Diák Utazási Iroda, valamint a Futapest Klub szervezte a futómozgalom to­­vábbbi népszerűsítésének ér­dekében. A kétnapos rendez­vény minden korosztálynak gazdag programot kínál. # OB I-es vízilabda­eredmények : Bp. Honvéd— Szolnoki VSE 11—10, Medi­cor OSC—FTC 10—9, Eger SE—Szentesi Vízmű 13—8, Volán SC—Bp. Spartacus 8—7, BVSC—Ú. Dózsa 9—8. A tabellán 1. Csepel, 2. Rába ETO, 3. FTC Kettős rangadó — ezer izgalommal A labdarúgó NB I hatodik fordulójában a népstadion­beli kettős rangadó bizonyult a legérdekesebbnek. El­sősorban a sok gól miatt. A tabellán a Honvéd, vere­sége miatt leszorult a dobogóról, helyet cserélt a Ferencvárossal. A Csepel továbbra is őrzi vezető pozí­cióját a Rába ETO előtt. A forduló egyébként nézők­ben/ izgalmakban, gólokban egyaránt bővelkedett. Rangadóhoz méltó küzdelem Ferencváros— Vasas 5—3 ( 3—0) Népstadion, 35 000 néző, V.: Kuti. Gólövők: Pogány (3. egyet 11­esből), Murai, Szabadi, illet­ve Birinyi (2), Kiss. Ferencváros: Kakas — Jancsi­ka, Dózsa, Rab — Judik, Nyi­lasi, Ebedli, Szokolai — Murai, Szabadi, Pogány. Vasas: Hajdú — Farkas, He­gedűs, Komjáti, Csima — Biri­nyi, Balogh, Váradi, Rixer — Kiss, Izsó. A Ferencváros a kezdés után magához ragadta az irányí­tást, mégpedig úgy, hogy a középpályát átengedte a Va­sasnak, s a két villámgyors fiatal szélsőjével, Szabadival és Muraival vezetett rajta­ütésszerű ellentámadásokat, középen pedig hátulról jött fel Szokolai és Pogány. Az okos taktika meg is hozta a várt eredményt. Az 5. percben szép jobb oldali ak­ció végén Pogány, a 23. perc­ben a két szélső okos akció­jából Murai, majd a 25. percben újabb gyors és pon­tos összjáték végén Pogány 18 méterről talált a Vasas hálójába (3—0). A háromgó­los ferencvárosi vezetés azonban nem tükrözte a já­ték képét, mert a Vasas lé­nyegesen többet támadott, de csatársorából hiányzott az átütőerő. Szünet után megváltozott a játék képe, illetve gólve­­szélyesebb lett a Vasas já­téka. Az 56. percben ugyan Szabadi bravúros egyéni ala­kítással 4—0-ra növelte csa­­pata előnyét, de aztán a Va­sas percei következtek. A nyomasztó fölénybe került piros-kék csapat a 63. perc­ben és a 65. percben Birinyi két 20 méteres bombájával kettőre csökkentette a hát­rányát, majd­­két érvénytelen gól következett, és a 76. perc­ben Kiss révén már 4—3-ra alaku­llt az eredmény. Hallatlanul izgalmas, küz­delmes játék , alakult ki, amelyben egyik csapat sem adta fel a gólszerzés lehető­ségét, és minden erejével tá­madott. Három sárga lap is kiosztásra került: Balogh, Szokolai és Nyilasi számára. Az utolsó percekben is a Vasas támadott, de már ké­sőn hajrázott, és az egyen­lítés nem is sikerült, sőt, az utolsó percben jogos 11-es­­ből Pogány állította be az 5—3-as végeredményt. Jók: Dózsa, Pogány, Ebed­li, Szabadi, illetve dicsér­hető a Vasas minden játéko­sa a határtalan küzdeniaka­rásért,­lgás mellett (2—0). A 88. percben a félpályáról hosz­­szan szöktette Selyem Kere­kest, a középcsatár pontosan gurított a felfutó Timár elé, ő 12 méterről laposan lőtt a hálóba (3—0). Jók: Szücs, Szigethi, Tóth, Kerekes, illetve Görgei, Teo­doru II., Borostyán. Az V. Dózsa-Honvéd mérkőzés egyik jelenete T. Balogh László felvétele Alacsony színvonal V. Dózsa­—Bp. Honvéd 3—1 (1—0) Népstadion, 25 ezer néző, v.: Palotai. Góllövők: Kiss, Szabó, Törö­­csik, illetve Kozma. O. Dózsa: Szendrei — Szűcs, Kovács J., Kardos, Tóth — He­­rédi, Kisznyér, Szabó — Árky, Töröcsik, Kiss. Bp. Honvéd: Menyhárt — Pa­róczai, Kanász, Garaba, Varga — Kerepeczky, Nagy, Dajka — Gere, Gyimesi, Esterházy. Cserék: Gere h. Kozma, Ke­repeczky h. Détári, illetve Szűcs h. Polonyi, Szabó h. Szebe­­gyinszky. Változatos, kölcsönösen csap­kodó játékkal kezdődött a mérkőzés és a Honvéd az első negyedórában két gól­helyzetet is kihasználatlanul hagyott. A szabálytalansá­gokkal tarkított küzdelemben Töröcsik szándékos szabály­talanságért sárga lapot ka­pott. A Honvéd támadott töb­bet, uralta a mezőnyt, a Dózsa főleg gyors ellen­­támadásokra rendezkedett be. A 24. percben Törö­csik kitűnő labdával hozta gólhelyzetbe Kisst, aki elő­re vetőd­ve, okosan fejelt a megzavarodott védelem kö­zött a bal sarokba (1—0). Szünet után megváltozott a játék képe, bár továbbra is az átadási hibák és a sza­bálytalanságok „uralkodtak” (Varga is sárga lapot ka­pott), majd az 54. percben ismét megzörrent a háló. Szabó a kifutó kapus felett 25 méterről bravúros gólt szerzett (2—0). A kispestiek nem törődtek bele a vere­ségbe, egyre nagyobb lendü­lettel támadtak, átvették a játék irányítását, és a 60. percben Esterházy átadását Kozma futtában vágta kö­zelről a hálóba (2—1). Az egyenlítés a levegőben ló­gott, de ehelyett a 85. perc­ben Töröcsik a leshelyzetben álló Árkytól kapott labdával átjátszotta a védelmet, a ki­futó kapust is, és 14 méter­ről az üres kapuba vágta a labdát (3—1). Jók: Szabó A. és Kovács J. Pécsi fölény PMSC—Tatabánya 2—0 (0—0) Pécs, 6000 néző. Vezette: Győri. Góllövők: Nagy, Dobány. PMSC: Katzirz — Huber (Prez­­niczky, 40. p.), Torna, Kincses, Schulteisz — Lutz (Dárdai, 80. p.), Lőrincz, Gallai — Nagy, Mészáros, Dobány. Tatabánya: Kiss — Tepszics, Lakatos, Udvari, Fischer — P. Nagy, Fükő (Horváth, 80. p.), Hermann — Schmidt, Weimper (Emmer, 70. perc), Kökény. Változatos játék után fö­lénybe került a PMSC, de tá­madásait az utolsó pillanat­ban rendre semlegesíteni tud­ták a tatabányai védők. Szép góllal kezdte a máso­dik félidőt a PMSC. A 47. percben Nagy elé pattant a labda, aki kapásból véd hét el­len­ü­l küldte azt a jobb felső sarokba (1—0). A 61. perc­ben Lutz a bal oldalon ve­zette fel a labdát, kapu elé ívelt és Dobány öt méterről fejjel továbbította a bal sa­rokba (2—0). Jók: Katzirz, Schulteisz, Lőrincz, Nagy, illetve Laka­tos, Hermann és Kökény. Gólra tör­őbb csatár j­átékkal... DMVSC—Diósgyőr 3—0 (1—0) Debrecen, 12 000 néző. Vezette: Mohácsi. Góllövők: Tóth (2), Timár. DMVSC: Szűcs — Ludánsz­ki, Szigethi, Mohácsi, Fodor — Menyhárt, Czikora (Selyem a 74. p.-ben), Tóth — Farkas, (Ti­már a 85. p-ben), Kerekes, Jan­ko­vics. DVTK: Gulyás — Teodoru I., Oláh, Giron, Görgei — Szlovák, Teodoru II., Kerekes (Kiss, 67. p.) — Borostyán, Szlivka, Feke­te (László, 67. p.). Nagy erővel támadott a mérkőzés első részében a vendégcsapat. Nem álltak be védekezni, pontosabban ado­gattak és a mezőnyben fö­lényben is játszottak. A 32. percben gólt szerzett a DMVSC. Egy bal oldali be­adást Jankovics átlépett, Tóth kapta a labdát, s egy csel után laposan hálóba gu­rított (1—0). Az 51. percben Tóth a bal oldalon kapta a labdát, kapura húzott és a 6 méterről laposan a hosszú sa­rokba lőtt a kimozduló Gu­ 4 perc alatt 2 gól Rába ETO—Haladás 2—0 (0—0) Győr, 14 ezer néző, v.: Büki. Góllövők: Burcsa, Hajszán. Rába: Kovács — Csonka, Hlagyvik, Mile, Magyar, Han­­nich, Póczik, Burcsa, Szabó, Szentes, Hajszán. Haladás: Hegedűs — Horváth, Vörös, Király, Preszeller, Szar­ka, Tar, Fitos, Kulcsár, Garics, Görög. Cserék: Csonka h. Szepes, Hlagyvik h, Varga, Tar h, Kiss. A 3. percben Szentes 6 mé­terről, tiszta helyzetből a ka­pusba lő. A 8. percben Pó­czik mesteri labdát tálal Hajszán elé, aki az 5-ös ol­dalvonaláról mellé pörget. 19. perc: Póczik 4 méterről az elfekvő kapusba vágja a lab­dát, a 25. percben Póczik 6 méterről a jobb kapufát ta­lálja el. 60. perc: taktikai cse­re a Rábánál, Csonka helyett Szepesi. Beállós nélkül foly­tatta a hazai csapat, erőltet­ve a támadójátékot. Mindez a 74. percben „bejött”, a tak­tikai cserével pályára kül­dött Szepesi a kapu elé ívelt labdát lefejelte, és Burcsa 5 méterről a hálóba vágta. Négy perccel később Póczik gólpasszt adott a lesre állí­tással kísérletező védők kö­zül hátulról érkező Hajszán elé, aki a kapust elfektetve gurított az üres hálóba (2— 0). Jók: Magyar, Mile, Pó­czik, illetve Hegedűs, Ki­rály. Cserejátékos góljával Nyíregyháza—MTK- VM 0—1 ( 0—­0) Nyíregyháza, 8000 néző, v.: Né­met Lajos. Góllövők: Fülöp, 59. p. Nyíregyházi VSC: Csepecz — Cséke, Szűcs, Szikszai, Szécsi — Varga, Moldván, Halász — Pó­lyák, Kiss M. Vágó. MTK-VM: Brünyi — Szaba­dos, Varga, Turner, Kovács — Turtóczky, Szíjgyártó, Borsó, Kürtösi — Fodor, Boda. Cserék: Halász helyett Bez­zegh, Cséke helyett Pethő, 63. p., Fodor helyett Fülöp a 46. p., Szijgyártó helyett Valuch, 58. p. Heves hazai rohamokkal kezdődött az alsóházi rang­adó. A változatos első ne­gyedóra után csapnivaló já­ték következett, a csapatok egymás hibáiból éltek. A ha­zaiak a 31. percben Szűcs ré­vén még büntetőt is hibáz­tak. A szünet után folytató­dott az alacsony színvonalú küzdelem, egy ellentámadás után azonban Borsó beadá­sát Fülöp közelről a hálóba küldte (0—1). A gól után ma­gabiztossá vált az MTK-VM játéka. A hazaiak nagyobb sebességre kapcsoltak a ket­tős csere után, de legjobb helyzeteiket is kihagyták. A második félidőben terv­szerűbben játszó vendégek meglepő győzelmet arattak a gyengén játszó Nyíregyháza ellen. Jók: Brünyi, Varga L, Bor­só, Fülöp, illetve Csepecz. Békéscsa­ba—Za­laegerszeg 3—1 (1—0) Békéscsaba, 7000 néző, v.: Divi­­nyi. Gólövők: Kőhalmi (11-esből), Takács, Melis, illetve Török. Békéscsaba: Oláh — Tisza, Kerekes, Takács, Rácz — Pász­tor, Kőhalmi, Kurucz, Kanyári — Királyvári, Adorján. Zalaegerszeg: Balázs — Péter, Kereki, Mihalecz, Major — Si­mon, Soós, Török, Konrád — Varga, Takács. Cserék: Kanyári h. Steiger­wald, Adorján h. Melis, Simon h. Csepregi, Mihalecz h. Fehér. Az 1. percben a kapura tö­rő Adorjánt Major hátulról felrúgta a 16-oson belül. A megítélt büntetőt Kőhalmi értékesítette (1—0). A gól után a ZTE is vezetett né­hány támadást, de a csabai védelem jól ál­lt a lábán. A 71. percben váratlanul ki­egyenlített a Zalaegerszeg. Török vezette fel a labdát, majd 30 m-ről kapura lőtt, csavart félerős lövése Oláh hasa alatt a kapuba csúszott. Nagy kapushiba volt (1—1). A 74. percben Major sárga lapos figyelmeztetést kapott, mert elrúgta a labdát. A 76. percben megszerezte a veze­tés­t a Békéscsaba. Steiger­wald kiugratta Takácsot, aki 10 m-b­ől a jobb felső sarok­ba lőtt (2—1). A 83. percben növelte előnyét a Békéscsaba. Királyvári futott el a jobb szélen, majd Melis elé gurí­tott, aki a kapu közepébe lőtt (3-1). Jók: Kerekes, Takács, Rácz, Pásztor, illetve Balázs, Péter, Kereki, Takács. Az NB 1. Csepeli 5 állása 4 1 11-59 2. Rába ETO5 4 — 113-28 3. Ferencváros5 3 1 114-77 4. Békéscsaba5 2 2 1 9-76 5. V. Dózsa5 2 2 1 9-76 6. Bp. Honvéd5 3 — 2 8-66 7. Debrecen5 2 2 1 7-56 8. Videoton5 2— 310-84 9. Vasas5 2— 312-114 10. Tatabánya5 1 2 2 6-84 11. ZTE5 2 — 3 5-84 12. Diósgyőr5 1 2 2 5-94 13. Pécsi MSC5 1 1 3 6-93 14. Nyíregyh.5 1 1 3 2-73 15. Haladás5 1 1 3 3-113 16. MTK-VM5 1 1 3 3-13 3 15