Népszava, 1983. április (111. évfolyam, 77–101. sz.)

1983-04-10 / 84. szám

NÉPSZAVA 1983. ÁPRILIS 10., VASÁRNAP Sport Labdarúgó NB I, 22. forduló A Ferencváros a Rába nyomában Nincs új a nap alatt... Fut­ballban sem: akárcsak ta­valy ilyenkor, most is Rá­ba-Ferencváros versenyfu­tás kialakulásával biztat a labdarúgó NB I hajrája. A két zöld-fehér együttes fog­lalja el pillanatnyilag a baj­noki táblázat első és máso­dik helyét. Nagy jelentőségű lesz a ma délelőtti Rába­­vendégjáték Csepelen, mert amennyiben a győriek nyer­nek, megugranak, nagy lé­pést tesznek bajnoki címük megvédése felé, hazai siker esetén heves Rába—Ferenc­város—Csepel rivalizálás szí­nezhetné a futballtavaszt. A tegnapi mérkőzésekre — el­tekintve némileg az FTC— Honvéd rangadótól — sajnos a nagyon mérsékelt színvo­nal volt a jellemző, a tudósí­tások szerint még a győzte­sek sem játszottak jól. A ki­esőjelöltek közül a nyertes házigazdák (ZTE, Haladás, DVTK) helyzete javult, a vesztes vendégeké (Pécs, Bé­késcsaba, Nyíregyháza) vi­szont veszélyesebbé vált Ki figyel már a labdára?... Bár alacsony volt a színvonal az Ú. Dózsa-Vasas mérkőzésen kemény párharcokban így sem volt hiány­a. Balogh László felvétele Csalódás V. Dózsa—Vasas 2—1 (2—1) Népstadion, 25 ezer néző, v.: Pa­lotai. Gólok: Kisznyér (11-esből), Kiss L., illetve Váradi. C. Dózsa: Szendrei — Szű­cs, Kardos, Sarlós, Tóth J. — Sze­­begyinszky, Kisznyér, Steidl — Kiss, Törőcsik, Umor. Vasas: Kakas — Farkas, Hires, Rácz, Lukács — Birinyi, Birkás, Komjáti — Izsó, Kiss L., Váradi. Cserék: Umoh helyett Horváth, K., 53. p., Kiss L. helyett Heré­­di, 70. p., Birkás helyett Seres, 48. p., Komjáti helyett Segesvári, 77. p. Az Újpest lépett fel tá­madólag a mérkőzés elején, de az első veszélyes akció­ból a Vasas szerzett gólt a 8. percben. Kiss beadását Váradi a bal alsó sarokba fejelte (0—1). A 12. perc­ben Palotai egy ártatlan ösz­­szecsapást tévesen ítélt meg és indokolatlanul 11-es ítélt. Kisznyér a büntetőt bizto­san értékesítette (1—1). A 24. percben Törőcsik nagy szóló után alig lőtt a kapu fölé. A 28. percben Váradi hagyott ki nagy lehetőséget. A 39. percben megszerez­te a vezetést az Újpest: Kiss két csellel három védőt csa­pott be és 13 méterről lapo­san a hosszú sarokba lőtt (2—1). Fordulás után, az 50. perc­ben Kiss nagy helyzetből fölé bombázott. Az 55. perc­ben egyenlített a játékvezető. Horváth Károlyt felvágták az 5-ösön, a bírói síp azon­ban néma maradt. Hosszú ideig semmi említésre méltó esemény nem történt a pá­lyán, míg a 89. percben a ki­ugró Törőcsik óriási hely­zetből Kakasba vágta a lab­dát. Nagyon gyenge, alacsony színvonalú mérkőzést vívott a két csapat, a valamivel tervszerűbben játszó Újpest megérdemelten nyerte meg a rangadót. Jók: Szű­cs, Sarlós, Szebe­­gyinszky, Kardos, Kiss, il­letve Farkas, Rácz, Váradi. Rendkívül alacsony színvonal ZTE—­Nyíregyháza 2—1 (1—0) Zalaegerszeg, 4000 néző, v.: Sza­bó B. Gólok: Simon, Török, illetve Kiss M. ZTE: Balázs — Péter, Kereki, Major — Sipos, Soós, Konrád, Török — Simon, Takács, Csep­­regi. Nyíregyháza: Varga A. — Pó­lyák, Szűcs, Szikszai, Varga J. — Bezzegh Kiss M., Halász, Czeczeli. — Barta, Fecsku. Cserék: Simon helyett Házi, 62. p. Bezzegh helyett Klénin­­ger, 75. p., Csepregi helyett Mi­­halecz, 76. p., Czeczeli helyett Szécsi, 78. p. Kitűnő időben, jó talajú pályán lagymatag iramban, rengeteg átadási hibával kezdtek a csapatok. Negyed­­óráig még a kapuk közelébe sem kerültek a támadók. Az első valamire való egerszegi akció gólt hozott: a 29. perc­ben Csepregi jó csellel csap­ta be Polyákot, beadását előbb Takács, majd Szűcs is elvétette, így a labda a sza­badon maradt Simon elé ke­rült, aki két lépésről a háló­ba helyezte (1—0). A vendé­gek csupán négy veszélyte­len szöglettel válaszoltak. Fordulás után is folytató­dott a gyenge játék. A 63. percben egyenlítettek a sza­bolcsiak: Barta balról adott be, Major „lyukat” rúgott, s így Kiss M. 4 m-ről köny­­nyen lőhetett a hálóba (1—1). A 65. percben szabadrúgást követően Török 22 m-es bombáját hárította szépen Varga A. Három perc múlva viszont elveszítette a párvia­dalt a nyírségi kapus, mert Török 25 m-es lövése a ka­pujának jobb oldalába vágó­dott (2—1). Csapkodó játék folyt a hajrában, enyhe nyír­egyházi fölénnyel. Rendkívül alacsony szín­vonalú mérkőzést láthatott a közönség. Különösen az első félidő első felében volt kri­tikán aluli a játék. Jók: Péter, Török, illetve Pólyák, Szikszai. Gólok az elején és a végén DVTK-Pécsi MSC 3-0 (1-0) Diósgyőr, 5000 néző, v.: Győri. Gólok: Kerekes, Tatár, Oláh (11-esből). DVTK: Veréb — Szlovák, Sa­lamon, Csorba, Görgei — Oláh, Tatár, Kerekes, Feledi — Bo­rostyán, Fekete. PMSC: Katzirz — Brezniczky, Róth, Kónya, Kincses — Lutz, Dárdai, Gallai, Mészáros — Nagy, Réfi. Cserék: Réfi helyett Papp, 46. p., Dárdai helyett Vígh, 63. p., Fekete helyett Teodoru II., 72. p. A 8. percben, bal oldali szabadrúgást követően, Ke­rekes fordulásból, 7 m-ről a kapu jobb oldalába lőtt (1—0). Ezután mezőnyjáték­kal teltek a percek, a kapuk nem nagyon kerültek ve­szélybe. A szünet után egyre na­gyobb fölénybe került a ha­zai együttes. Tatár elől Kat­zirz lábbal mentett, majd Oláh perdített 6 m-ről kapu fölé. A 83. percben Tatár hagyta faképnél a pécsi vé­dőket, de a kifutó Katzirz mellett sem talált be az üres kapuba. Egy perc múlva ja­vított a középpályás, ezúttal a jobbösszekötő helyén ug­rott ki, és 10 m-ről nagy erő­vel lőtt a kapu bal oldalá­ba (2—0). A 89. percben Teo­dora II. ügyes cselekkel ve­­rekedte be magát a 16-oson belülre, lőni készült, amikor Róth felvágta. A megítélt 11-est Oláh a jobb sarokba vágta (3—0). Ezen a találkozón jószeré­vel egyetlen pillanatig sem volt kétséges a hazaiak győ­zelme. A vasgyári gárda nagy lelkesedéssel vetette magát a küzdelembe, de játéka ko­rántsem volt zökkenőmentes. A sok hiba és pontatlanság nem tett jót a színvonalnak, az iráni is csak a közepest érte el. Jók: Csorba, Görgei, Oláh, Feledi, Kerekes, illetve Róth, Kónya. Nagy csatában FTC-Bp. Honvéd (0—0) Népstadion, 50 ezer néző, v.: Di­­vinyi. Gólok: Nyilasi, Pölöskei, illet­ve Esterházy. FTC: Zsiborás — Jancsika, Ju­­dik, Rab, Takács — Ebedli, Nyi­lasi, Pogány — Murai, Szokolai, Pölöskei. Bp. Honvéd: Andrusch — Pa­róczai, Grósz, Garaba, Varga — Gyimesi, Nagy, Détári, — Bodo­nyi, Gere, Esterházy. Cserék: Ebedli helyett Ruboldt, 55. p., Murai helyett Szabadi, 73. p., Gyimesi helyett Kozma, 73. p., Bodonyi helyett Kerepeczky, 71. p. A mérkőzést a két kapus nagyszerű bravúrjai tették emlékezetessé, nagy iram­ban, változatos küzdelemben folyt a játék. A mérkőzés el­ső helyzetét Gere hagyta ki, majd utána Szokolai hibá­zott el egy nagy lehetőséget. A 20. percben Pogányt buk­tatták a 16-oson belül, a büntető elmaradt. Nem sok­kal később Nyilasi játszotta tisztára magát, de közeli lö­vését a kapus szögletre ütötte. Fordulás után megszerezte a vezetést a Ferencváros, Pölöskei a félpályán kapott jó labdát, remekül adott be és a jól érkező Nyilasi biz­tosan lőtt a hálóba (1—0). Rögtön utána egyenlített a Honvéd: Paróczai pontosan ívelt középre, és a nagysze­rűen érkező Esterházy a léc alá fejelte a labdát (1—1). Egy percen belül Bodonyi, majd utána Kozma hibázott óriási helyzetben. Ajándék­góllal szerezte meg a veze­tést (s egyben a győzelmet) az FTC: Garaba figyelmet­lenül adott haza, Pölöskei éber volt és 10 méterről a kapuba helyezte a labdát (2—1). Az utolsó negyedórá­ban a Ferencváros még há­rom óriási helyzetet hagyott ki. A fordulatos, nagyszerű mérkőzésen a több gólhely­zetet kidolgozó FTC megér­demelten és biztosan győzött. Jók: Zsiborás, Jancsika, Takács, Pölöskei, Rubold, il­letve Andrusch, Paróczai, Détári, Esterházy. ­ Nem ment minden simán Haladás—Békéscsaba 3—0 (2—0) Szombathely, 10 ezer néző, v.: Hartmann. Gólok: Dobány (2. egyet 11­es­ből), Hauzer. Haladás: Hegedűs — Horváth, Vörös, Fitos, Preszeller — Nagy, Hegyi, Papp — Szabó, Dobány, Hauzer. Békéscsaba: Rabcsák — Ki­rályvári, Kerekes, Rácz, Fabu­­lya — Steigerwald, Kőhalmi, Zsembörgi, Sulija — Melis, Ku­­rucz. Cserek: Steigerwald helyett Pásztor, 42. p. Szabó helyett Szarka, 54. p., Kőhalmi helyett Szekeres, 72. p., Hegyi helyett Kulcsár, 77. p. Álmos játszadozással in­dult a mérkőzés. Az 5. perc­ben Horváth I. indult el a félpályától, már a 16-oson belül járt, amikor Rácz há­tulról buktatta a 11-es. Do­bány futott neki a letett lab­dának, és a balra mozduló Rabcsák mellett a kapu jobb oldalába lőtt. (1—0). Tovább­ra is a szombathelyi csapat irányította a játékot és a 32. percben növelte előnyét: Preszeller ragyogó cselekkel több védőt is becsapott, majd közvetlen az alapvonal kö­zeléből okosan visszagurított a tisztán álló Dobány elé, aki 8 m-ről a kapu közepébe ta­lált (2—0). Ezután a vendég­csapat is kísérletezett né­hány támadásvezetéssel, de csak szögleteket tudott ki­harcolni. Szünet után átvette a já­ték irányítását a békéscsabai együttes. Nagy nyomás ne­hezedett ebben az időszak­ban a szombathelyi kapura, de a lelkesen küzdő hazai védőknek mindig sikerült hárítani. A 89. percben a fel­lazult békéscsabai védők kö­zött sikerült beállítani a Ha­ladásnak a végeredményt: Nagy a félpályáról indult el a labdával, ügyesen elgurí­totta a rátámadó Kerekes mellett, majd a tisztán álló Hauzerhez játszott, ő 14 m­­ről nem hibázott (3—0). Nagyarányú győzelmet aratott a Haladás, de ez nem tükrözte hűen a játék képét. A mérkőzés nagy részében a békéscsabai együttes birto­kolta többet a labdát, de csa­tárai a legbiztosabb helyzet­ben sem tudtak Hegedűs ka­pujába találni. Jók: Hegedűs, Vörös, Do­bány, illetve Kerekes, Su­lija. A labdarúgó NB I állása: 1. Rába ETO 21142 553-2430 2. FTC 22133 655-3629 3. Bp. Honvéd 22125 539-25­29 4. Csepel 21108 3­36-2628 5. I. Dózsa 22106 634-27­26 6. Vasas 229 6 747-3724 7. ZTE 226 8 828-3020 8. Debrecen 216 8 725-2920 9. Diósgyőr 227 6 929-3720 10. Tatabánya 215 9 729-3119 11. Haladás 217 5 920-3019 12. Nyíregyha 225 71019-3017 13. Videoton 217 21232-3616 14. Pécs 216 41129-3716 15. MTK-VM 216 41126-4316 16. Békéscsaba 224 71130-5315 Temesvári majdnem legyőzte Navratilovát A Hilton Head Island-i nem­zetközi női teniszverseny ne­gyeddöntőinek slágermérkő­zése a Navratilova-Temes­vári összecsapás volt. Az ame­rikai világrangelső idén még nem talált legyőzőre, s mind­össze egyetlen játszmát veszí­tett legutóbbi 29 találkozója során. A 17. évében járó Te­mesvári Andrea azonban kis híján megtörte ellenfele so­rozatát, mert csak 2 óra 10 perces, háromszettes küzde­lem után maradt alul (7—6, 4—6, 6—4). A Reuter és az AP hosz­­szasan méltatják a magyar éljátékos kitűnő játékát, s úgy említik, mint a jövő le­hetséges bajnokát, a jelen egyik legtehetségesebb fia­talját. A Bp. Spartacus teni­szezője az első játszma el­vesztése után a másodikat megnyerte és a döntő szett­ben 3—4 után Navratilova adogatását nullra elnyerve egyenlített. Ezután azonban elveszítette adogatását, és bár még hárítani tudta ellenfele két mérkőzéslabdáját, a ta­valyi wimbledoni bajnoknő tenyeres röptéje pontot tett a 130 perces találkozó végé­re. K. Szabó, Jankó és Kerékjártó ismételt A Vasasé a Munka Vándordíj Atlétáknak és szurkolóknak is ideális időben rendezték meg szombaton délelőtt a dunakeszi lóversenypályán az országos mezei futóbajnok­ságot. A színvonalas és látványos bajnoki küzdelmek érdekes­ségének számított, hogy a há­rom fő számban, tehát a fér­fi „nagymezein és kismeze­­in”, valamint a nők 4 km-es erőpróbáján ugyanazok az atléták érdemelték ki az aranyérmet, mint akik 1982- ben is az élen végeztek, te­hát az újpesti Kerékjártó István, a debreceni K. Sza­bó Gábor, valamint az ajkai Jankó Ilona. A legeredmé­nyesebb csapatnak járó ku­pára, a Munka Vándordíjra az idén a Vasas neve került fel. Portisch újabb döntetlenje A Ribli—Torre sakkvilág­bajnoki páros mérkőzés dön­tetlennel végződött 3. játsz­májának lépései, az AP hír­­ügynökség közlése szerint: Torre (világos) Ribíi (sötét) 1. d4 Hf6, 2. Hf3 e6, 3. c4 c5, 4. Hc3 c5, 5. cd5 Hd5­, 6. e3 Hc6, 7. Fd3 Fe7, 8. 0—0 0—0, 9. a3 cd4­, 10. ed4­ Ff6, 11. Fe4 Hce7, 12. Vd3 g6, 13. He5 b6, 14. Hg4 Fg7, 15. Fg5 f6, 16. döntetlen. Bad Kissingenben a Korcs­­noj—Portisch páros mérkőzés 7. játszmája nem tartott so­káig. Korcsnoj a 28. lépésnél döntetlent ajánlott fel és ezt a magyar nagymester elfo­gadta. Az állás: 5—2 Korcs­noj javára. Kitörő lelkesedés fogadta New Yorkban a Cosmoshoz visszatért Franz Beckenbauert. Képünkön az olasz származású gólzsák, Chi­­naglia, Rick Davis és Belé társaságában, régi trikójával a világ­sztár futballista, aki egyébként Pelével és az exkülügyminiszter Kis­­singerrel együtt úgy nyilatkozott egy konferencián, hogy az Egye­sült Államok lenne a legjobb házigazdája az 1986-os Mundialnak. TELEFOTÓ - MTI Külföldi Képszolgálat Rövid hírek 9 Heidenheimben mester­­hármast ért el a Tauber­­bischofsheim együttese, mi­után a párbajtőr BEK pénte­ki döntőjében 9—5-re legyőz­te a szovjet CSZKA együt­tesét. 9 A Bukarestben folyó Románia Kupa nemzetközi vízilabdatornán a magyar válogatott 15—13-as veresé­get szenvedett Kubától.­­ Tokióban pályafutása utolsó bemutató jellegű tor­náját játssza Björn Borg. A négy résztvevős Suntorv Ku­pa első fordulójában a 26 éves teniszező a három év­vel fiatalabb amerikai McEn­­roe-val játszott, s három játszmában (6—4, 2—6, 6—2) győzött, 12 500 néző előtt régi napjaira emlékeztető játék­kal. A döntőben Borg—Con­nors mérkőzés lesz, a győz­tes 110 ezer dollárt kap.­­ A BVSC teniszszakosz­tálya május 3-tól október 31- ig több szakaszban tanfolya­mot rendez. Az 1972—1976 között született fiúkat és lá­nyokat a jövő héttől lehet beíratni a Tatai út 3/B. szám alatti tenisztelepen. Az első beiratási nap április 15., pén­tek (15—18 óra), április 16., és 17-én, szombat—vasárnap pedig 9—12 órakor jelentkez­hetnek az érdeklődők. 11 Válogatott keretek A szombati mérkőzések után Mészöly Kálmán szövetségi ka­pitány kijelölte keretét az április 13-i, Coimbrában sorra kerülő Portugália—Magyarország válogatott találkozóra. Tizenhat játékos utazik hétfőn reggel repülőn Lisszabonba, majd innen társasgépkocsin a portugál fővárostól mintegy 200 kilométerre levő versenyszínhelyre. A kijelölt játékosok: Katzirz, Zsiborás, Garaba, Tóth, Pé­ter, Kerekes A., Varga, Hannich, Póczik, Burcsa, Nyilasi, Pö­löskei, Kiss, Törőcsik, Szentes, Hajszán. Ehhez a 16 játékoshoz Lisszabonban csatlakozik Mészáros, a Sporting Lisszabon kapusa, és Belgiumból repül el a mér­kőzésre, és csatlakozik társaihoz a két védő, Martos és Kocsis. Mezey György az olimpiai csapat szakvezetője is adott ke­retet, az ő gárdája megosztva szombat-vasárnaptól foglalja el a dunavarsányi edzőtáborban a szálláshelyet. Az április 13-i, Görögország elleni olimpiai selejtezőre készülő játéko­sok: Kovács A., Disztl P., Paróczai, Kőhalmi, Turner, Jancsika, Kardos, Gálhidi, Kelemen, Kurucz, Nagy A., Borsó, Pogány, Tulipán, Kisznyér, Szokolai, Kiss L. és Budavári.