Népszava, 1983. szeptember (111. évfolyam, 206–231. sz.)

1983-09-11 / 215. szám

NÉPSZAVA 1983. SZEPTEMBER 11., VASÁRNAP Sport Vasas-győzelem a Népstadionban A kettős rangadóra 35 ezren látogattak el a Népstadionba, s az egyik mérkőzés után fü­tyültek, a másikat követően pe­dig tapsoltak. Az Ú. Dózsa-Bp. Honvéd találkozó bizonyult ér­dektelennek, míg a Vasas-Fe­­rencváros összecsapás hozta a jó játékot és a gólokat A ta­bella élén álló együttesek tehát csalódást okoztak. Folytatja a jó szereplést a Tatabánya és a Haladás. Érdekesség, hogy a találkozókon 8-9 ezer néző foglalt helyet a lelátókon, a Czabán Samu téren viszont mindössze ezren szurkoltak. Az NB I állása vezettek, amelynek végén Szabó Nagy elé pörgette a labdát, a kiugró játékost azonban Oláh a 16-os előtt kezénél fogva lerántotta. A szabadrúgást Dohány hajtot­ta végre, de lövése a sor­falról levágódott. Két perc­cel később Damján a jobb szélen viharzott el, beadását Fitos 6 méterről fejelte a jobb kapufa mellé. Továbbra is a hazai együttes birto­kolta a labdát, de igazi gól­helyzetet nem tudott terem­teni Gulyás kapuja előtt. A 16. percben azonban nagy helyzetet hagytak kihaszná­latlanul, Dohány beívelését Vörös lefejelte Fitos elé, aki ollózva kapura emelte, de a jó ütemben mozduló Gu­lyásnak sikerült a léc alól szögletre ütni. A 20. perc elteltével ellaposodott a já­ték. Mind a két oldalon na­gyon sok volt a pontatlan át­adás, így nem alakulhatott ki folyamatos játék. Szünet után ismét nagy akarással kezdett a Haladás és az 55. percben sikerült megszerezni a gólt, amely eldöntötte a mérkőzés sor­sát. Bal oldali támadás vé­gén Fitos középre emelte a labdát és a jó ütemben ér­kező Szabó 8 méterről a ki­mozduló kapus mellett a há­lóba továbbította (1—0). A gól után a vendégcsapat vet­te át a játék irányítását, de csatárai rendszerint lesen maradtak, így nem tudtak gólhelyzetet teremteni a Ha­ladás kapuja előtt. A Haladás együttese tar­tott ettől a találkozótól, s ez a mérkőzés folyamán be is igazolódott, mert a ven­dégegyüttes végig igen fe­gyelmezetten és sportszerűen játszott. Az egygólos Hala­dás-győzelem, amely nagyon nehezen született meg, meg­érdemeltnek mondható, mert ennyivel több gólhelyzetet tudott kidolgozni a hazai csa­pat. Jók: Vörös, Fitos, Szabó, illetve Gulyás, Szlovák. 1.0. Dózsa 5 3 1114-10 7 2. Vasas 53 1 1 9-57 3.­4. Rába ETO 5 2 3 1­10-77 Tatabánya 53 1 110-77 5. Bp. Honvéd5 2 2 1 9-66 6. Haladás 53—2 6-56 7. Csepel 42 1 19-75 8. Volán 52 1 2 8-125 9. Videoton 42—27-34 10. MTK-VM4 2—2 6-74 11. Pécs5 1 13 7-93 12. Diósgyőr4 1 1 2 3-63 13. Szeged5 1 1 3 9-13 3 14. Zalaszersz.4 1 12 2-63 15. Ferencváros4 1—37-10 2 16. Nyíregyh. 5—2 3 4-72 Jelenet a Vasas-FTC mérkőzésről: labdát Farkas (Vasas) elől Koch, az FTC csatára elfejeli a T. Balogh László felvételei „Jubileumi mérkőzés” — vereséggel Vasas—Ferencváros 4—2 (1—0) Népstadion, 35 ezer néző, vez.: Hartmann. Gólok: Komjáti, Kuti, Kiss, Birkás, illetve Koch és Pogány. Vasas: Kakas — Farkas, Híres, Komjáti, Csorba — Balogh, Bi­­rinyi, Csik — Katona (Csima, 83. p.), Kiss (Birkás, 78. p.), Kuti. Ferencváros: Zsiborás — Jan­csika, Judik, Rab, Takács — Ebedli, Rubold, Pogány — Kvaszta (Mörtel, 82. p.), Koch (Bánki, 82. p.), Murai. Az FTC ezen az estén 2000. bajnoki mérkőzését játszotta, a kezdőrúgást Toldi Géza végezte el. Végre újra igazi rangadót láthatott a közön­ség. Változatos játék, nagy iram, kiváló egyéni teljesít­mények voltak jellemzőek a mérkőzésre. Percenként ke­rültek veszélybe a kapuk, a nézők láthattak kapásgólt (Komjáti, 1—0), tanári talá­latot (Koch, 1—1), szemfüles (Kuti, 2—1), büntetőt (Po­gány, 2—2), potyagólt (Kiss, 3— 2), bombagólt (Birkás, 4— 2). Az előző mérkőzés kri­­tikátlan játéka után felüdü­lést hozott a másik rangadó, a Vasas megérdemelten nyert, mert helyzeteit job­ban használta ki. Jók: Komjáti, Katona, Ba­logh, illetve Koch, Jancsika. A Ferencváros 2000. mérkőzésén Toldi Géza indította útnak a labdát Füttykoncert a „rangadón” V. Dózsa—Bp. Honvéd 2—2 (1—2) Népstadion, 25 ezer néző, vez.: Nagy B. Gólok: Szebegyinszky, Kisz­­nyér, illetve Dajka, Gere. V. Dózsa: Szendrei — Szűcs, Kovács, Kardos, Tóth — Amb­rus, Szebegyinszky (Sarlós, 76. p.), Steidl (Herédi, 60. p.) — Kisznyér, Töröcsik, Fekete. Bp. Honvéd: Andrusch — Ke­­repeczky, Nagy, Garaba, Tóth — Sikesdi (Gyimesi, 69. p.), Sallai, Détári, Gere — Bodonyi, Dajka (Esterházy, 69. p.). Csalódást okozott a bajno­ki tabella első és második he­lyezett csapatának összecsa­pása. Nem láthattunk látvá­nyos támadásokat, szép meg­oldásokat, a játék küzdőjel­lege is csak időnként dombo­rodott ki. Szebegyinszky szerzett vezetést a Dózsának, miután a piros-fehér védők­től visszapattant hozzá a lab­da (1—0). A másik oldalon Dajka mellett elaludt a lilák védelme és a válogatott játé­kos fejesgóllal egyenlített (1—1), sőt egy kapu előtti ka­varodás után Gere már a Honvédot juttatta előnyhöz (1-2). Szünet után sem javult a színvonal, mindkét együttes sok hibával, pontatlanul fut­ballozott. A Dózsa Kisznyér szabadrúgásgóljával egyen­lített (2—2). A mérkőzés vé­gén a csapatok gyenge telje­sítménye miatt a közönség kifütyülte a játékosokat. Két pont idegenből Tatabánya—SZEOL 2—0 (2—0) Szeged, 7000 néző, vez.: Király. Góllövők: Polyvás (öngól) és Plotár. Tatabánya: Kiss — Tepszics, Lakatos, Udvardi, Mészáros, — Barabás, Emmer, Hermann, Kö­kény — Kiprich (Schmit, 70. p.), Plotár (Weimper, 82. p.). SZEOL AK: Szabó — Polyvás, Kozma, Somogyi, Kutasi — Oros­házi, Móricz (Tóth, 78. p.), Ba­logh, Gruborovics — Segesvári, Deák. Hazai támadások vezették be a találkozót, de a Tatabá­nya szerzett vezetést. A 9. percben bal oldali szögletrú­gás után Plotár emelkedett a legmagasabbra, és fejese után a kapu előtti kavaro­dásban a befutó Polyvás há­táról a hálóba pattant a lab­da (1—0). A gól még inkább felrázta a hazaiakat, nagy volt az iram, de mindkét ol­dalon rengeteg szabálytalan­ság. A 22. percben Gruboro­vics 20 méteres szabadrúgása kevéssel zúgott el a bal ka­pufa mellett. A 26. percben Balogh a 16-os előtt cselezge­tett, majd váratlan bombát eresztett meg, amelyet Kiss bravúrral tenyerelt a bal fel­ső sarok fölé. A 34. percben az egyik szórványos tatabá­nyai ellentámadás végén Kiprich elrobogott a jobb szélen, az alapvonal mellől középre adott és az érkező Plotár 3 lépésről a kapu kö­zepébe helyezte a labdát (2— 0).Szünet után előbb Oroshá­zi majd Deák hibázott ígé­retes helyzetben. Nagy aka­rással támadtak a hazaiak , beszorultak a vendégek. A 62. percben Polyvás a bal ol­dalról keresztbe ívelt, s a be­robbanó Kutasi 12 m-es feje­sét Kiss szépen védte. A kö­vetkező percben Gruborovics nagy erejű 20 m-es lapos bombáját Kiss csak másod­szorra tudta hárítani. Szinte állandóan a bányász térfelén folyt a játék, a vendégek el­vétve jutottak a felezővona­lon túlra. Jók: Kiss, Udvardi, Bara­bás, ill. Kozma. Nehezen született pontok Haladás VSE-Diósgyőr 1-0 (0-0) Szombathely, 8000 néző, vez.: Fe­kete. Góllövő: Szabó. Haladás: Hegedűs — Horváth, Király, Vörös, Preszeller — Nagy, Fitos, Papp (Hegyi, a szünet után) — Demján (Hauzer, 83. p.), Dohány, Szabó. DVTK: Gulyás — Szlovák, Oláh, Teodoru I., Görgei — Klé­­ninger, Szabó, Szemere — Fe­kete (Balogh, 75. p.), Lippai, Borostyán. Nagy lendülettel kezdett a hazai együttes. A 3. percben gyors bal oldali támadást Nehéz győzelem Rába ETO—PM­SC 3—1 (0—0) Győr, 16 ezer néző, v.: Büki. Gólok: Burcsa (2), Szepesi, il­letve Dárdai. Rába ETO: Kovács — Csonka, Hlagyvik, Mile, Magyar — Bur­csa, Szepesi, Vági — Horváth Z., Kurucz. (Szabó, 50. p.), Hajszán. PMSC: Bodnár — Kincses, To­ma, Schulteisz, Brezniczky — Lutz, Dárdai, Róth, Gallai (Ré­­fi, 63. p.), — Nagy, Mészáros. Szinte egy kapura játszott az első félidőben a szélről támogatott Rába, de a győ­riek körülményesen adogat­tak, így a sokszor 9 emberrel védekező pécsieket nem állí­tották nehéz feladat elé. Szü­net után, a 60. percben meg­tört a jég. A csereként beállt Szabó a felfutó Csonka elé gurított, a hátvéd az alapvo­nalig vezette a labdát, aztán középre adott és a jókor ér­kező Burcsa 12 méterről a hálóba lőtt (1—0). A 64. perc­ben Réfi középre adott, Sze­pesi képtelen volt lekezelni a labdát, lábáról Dárdaihoz pattant, aki három lépést tett vele, majd szép lövéssel egyenlített (1—1). Feljött a PMSC, változatosabb, érde­kesebb lett a játék. A 74. percben Hajszán bukdácsolt a 16-os vonalánál, végül Sze­pesihez gurított, aki 11 mé­terről a kapu közepébe lőtt (2—1). A 83. percben Horváth labdájával Hajszán elrobo­gott az alapvonalig, középre adott. A belőtt labdára min­denki kimozdult a rövid sa­rokra, a labda elsuhant a ka­pu előtt, Szabó okosan át­lépte és a berobbanó Burcsa 8 méterről nem hibázott (3-1). Jók: Csonka, Hlagyvik, Burcsa, illetve Lutz, Dárdai. Gyenge színvonal Volán SC—Nyíregyháza 1—1 (1—1) Czabán Samu tér, 1000 néző, v.: Lázin. Gólok: Vágó, illetve Nyúl. Volán: Kovács — Martos, He­gedűs, Forintos, Hámori — Kré­­mer, Szeibert (Balogh, 28. p.), Hatvanger (Szabó, S., 46. p.), — Kékesi, Nyúl, Vincze. NYVSSC: Rabcsák — Cséke, Szikszai, Tisza, Szécsi — Mold­ván, Kiss (Bezzegh, 46. p.), Ha­lász (Czeczeli, 70. p.), — Pólyák, Fecsku, Vági. Mindkét csapat számára rendkívül fontos volt a mér­kőzés, de mindez a játékon nemigen látszott meg. Mert a mérkőzés összképét tekintve kevés volt az említésre mél­tó esemény. Meddő hazai fö­lényt követően a 24. percben váratlan vezetést szerzett a Nyíregyháza. Előbb Vági egy méterről óriási helyzetben kapu fölé durrantott egy Ko­vács által kiejtett labdát, de nem sokkal ezután Pólyák leadását ugyanő már bizto­san lőtte 8 méterről a hálóba (0—1). Ezután Fecsku ha­gyott ki nagy helyzetet, majd a hazai csapat lassan rendez­te sorait, nagy hajrába kez­dett és több kihagyott lehe­tősége után a 39. percben egyenlített. Martos labdáját Nyúl 13 méterről, félfordu­lattal igen látványosan bom­bázta a kapu jobb oldalába (1-1). Szünet után csak a játék­vezető rendre fordított ítéle­tei okoztak izgalmakat. A vendégcsapat szemmel látha­tólag elégedett volt az 1 ponttal, míg a Volán hiába támadott többet, képtelen volt bevenni ellenfele kapu­ját, és így maradt a döntet­len. Jók: Martos, Krómer, Ké­kesi, illetve Szikszai, Vági. Miskolc és Zalaegerszeg Ma: kosárlabda EB-rajt Elkészülni! Vigyázz! Rajt! Vége a visszaszámlálásnak, elkövetkezett az, amit kö­rülbelül három éve tudunk: női kosárlabda Európa-baj­­nokságot rendez Magyaror­szág! Túl vagyunk az utolsó simításokon, minden rajtra kész és ennek így is kell len­ni: ma délután Miskolcon és Zalaegerszegen 3—3 mérkő­zéssel kezdődik az egyhetes sorozat. A program így ala­kul:­­ MISKOLC, 16 órától: Spa­nyolország—Lengyelország, Jugoszlávia—Hollandia, ün­nepélyes megnyitó: Magyar­­ország—Románia. ZALAEGERSZEG, 16 órá­tól : Svédország—Szovjet­unió, ünnepélyes megnyi­tó, Csehszlovákia—Bulgária. A magyar válogatott a ro­mánok után hétfőn a spa­­­­nyolokkal, kedden a hollan­dokkal, szerdán a lengyelek­kel, csütörtökön pedig a ju­­goszlávokkal találkozik, min­den mérkőzését este 8 órai órai kezdettel játssza Mis­kolcon. Mind a miskolci, mind a zalaegerszegi csoportból az 1—2. helyezettek jutnak a négyes döntőbe. Egynapi pi­henő (péntek) után Buda­pesten folytatódik a kosaras csatározás, az 1—2. helye­zettek előbb szombaton ke­resztbe játszanak (ezért len­ne jó — pontosabban: ezért is j­ó kiharcolni a magya­roknak Miskolcon az elsősé­get, mert akkor elkerülnék az elődöntőben a szinte egy­értelmű favorit szovjet gár­dát), majd ennek a két össze­csapásnak a győztese lép pá­lyára az arany- és ezüstére­mért sorra kerülő finálén, a vesztesek küzdenek a dobo­gó harmadik fokáért. A magyar válogatott az eddigi 18 EB közül 17-en ott volt, kétszer (1950, Budapest és 1956, Prága) a 2-, egyszer pedig (1952, Moszkva) a 3. helyen végzett, emellett még négyszer jutott az első hat közé. Legutóbb, 1981-ben, az olaszországi EB-n csak a 9. hely jutott Killik László együttesének. Most itt az alkalom a fé­nyes javításra... sp. Három súlyemelőcsúcs Tatabányán Tatabánya város súlyemelő­bajnokságának — amely egy­ben világbajnoki felmérő verseny is egyidejűleg — második napi, befejező küz­delmei során a helyi sport­­csarnokban újabb három országos felnőttrekord szüle­tett. A 82,5 kg-os súlycso­portban a diósgyőri Barsi László szakításban 165 kg-os teljesítménnyel adta át a múltnak Király 163 kg-os csúcsát. A 90 kg-osok mező­nyében az oroszlányi Balázs­­fi Zoltán 171 kg-ra javította szakításban Kalmár korábbi, 170,5 kg-os rekordját. A har­madik csúcsjavítás a 100 kg-os, szombathelyi Sándor István nevéhez fűződik, aki 213 kg-mal törölte le a csúcs­­listáról Baczakó 212,5 kg-os addigi csúcsát lökésben. Portisch és Sax. A niksicsi nemzetközi sakk­verseny 13. fordulójában az éllovas szovjet Kaszparov legyőzte a holland Timmant, a második helyen álló dán Larsen pedig döntetlent ját­szott a jugoszláv Ljuboje­­viccsel, így két fordulóval a befejezés előtt a fiatal szov­jet világklasszis már gyakor­latilag tornagyőztesnek te­kinthető, mivel egyszer még ő is és Larsen is szabadna­pos lesz. A magyar reprezentánsok egyaránt fél pontot könyvel­ döntetlen hettek el: Portisch Lajos a szovjet ex-sakkvilágbajnok Szpasszkijjal, Sax Gyula a jugoszláv Nikoliccsal remi­zett. A további eredmények: Tál—Petroszjan (mindkettő szovjet) döntetlen, Miles (an­gol)—Seirawan (amerikai) döntetlen, Grigorics (jugo­szláv)—Andersson (svéd) 1—0. A jugoszláv Ivanovics szabadnapos volt. Az állás: Kaszparov 10 p., Larsen 8 (1), Portisch 6,5 (1), ... Sax 4,5. Cram legyőzte Ovett­et Steve Cram, a britek 1500 m-es Európa- és világbajno­ka pénteken este a Crystal Palace-ban „Az év mérföl­­des versenyén” legyőzte Steve Ovettet, aki néhány napja világcsúcsot futott 1500 m-en. Cram és Ovett egymást leste, a moszkvai olimpiai bajnok egy lépéssel fiatal ellenfele sarkában futott Cram ugyanakkora előny­nyel ért a célba elsőként, mint amennyi a verseny tel­jes hosszában Ovett-től elvá­lasztotta. Ideje 3:52.6 perc volt, öt másodperccel gyen­gébb, mint a világcsúcs, de a BBC atlétikai szakértői sze­rint „ezt a versenyt aki lát­ta, nagyon-nagyon sokáig nem fogja elfelejteni”. Húszezer hamis jegy a GP-re A forma–1-es autós gyorsa­sági világbajnokság vasárna­pi, az olaszországi Monzában megrendezendő 13. GP-futa­­mát megelőzően az olasz rendőrség aratta az első, em­lítésre méltó sikert. A rend éber őrei az Interpollal együttműködve nem keve­sebb, mint 20 ezer hamis be­lépőjegyet foglaltak le egy Milánó közelében levő rej­tekhelyen; a belépők együt­tes névértéke mintegy 900 ezer nyugatnémet márka volt. Rövid hírek , OB I-es vízilabda-ered­mények: OSC—Eger 10—10, Bp. Honvéd—Tatabánya 9— 4, Vasas—Tungsram 15—10, Szeged—FTC 12—8. 0 Knittelfeldben befejeződött a nemzetközi teniszviadal, amely az osztrák körverseny utolsó állomása volt. Taró­­czy Balázs nagy sikert ara­tott, miután a döntőbe jutás­sal már biztos volt az elsősé­ge a körversenyben, az utol­só találkozón négyórás küz­delemben 6:4, 7:6, 4:6, 6:4 arányban nyert a svéd Mag­nus Tidemann ellen.­­ A totó 37. heti szelvé­nyén szereplő mérkőzések eredményei: 1. Düsseldorf— Hamburg 2, 2. Braunschweig —Bayern München 2, 3. Bie­lefeld—Kaiserslautern 1, 4. Mannheim—1 FC Köln 2, 5. Bochum—Mönchengladbach 2. A többi mérkőzést vasár­nap játsszák. 11