Népszava, 1984. április (112. évfolyam, 78–101. sz.)

1984-04-08 / 83. szám

NÉPSZAVA 1984. ÁPRILIS 8., VASARNAP Sport Értékes SZEOL-győzelem a Videoton ellen A Bp. Honvéd és az Újpesti Dózsa párharca folytatódik A Bp. Honvéd és az Újpesti Dózsa párharca a bajnoki címért továbbra is 2 pontnyira egymástól folytatódik. Ahogy a lila­fehéreknek korábban sikerült elhozni a pontokat Zalaeger­szegről, úgy most az éllovas katonacsapatnak is sikerült ez a bravúrnak nevezhető eredmény, mert hiszen a „zete” odaha­za eddig nagyon veszélyes, sokáig verhetetlen volt. A Videoton és a Tatabánya veresége viszont megnyitotta a kaput a baj­nokcsapat előtt a győzelmi dobogó felé. A győri találkozó méltó volt a zöld-fehér színek immár hagyományos versen­géséhez. A forduló félig meglepetése, hogy az MTK 0-1 ál­lásról tudott fordítani és végül biztos győzelmet aratni. A kiesési rangadón a pontosztozkodás egyik félnek sem jelent előnyt a további „menekülés” szemszögéből, hadrúgásokat ívelt a kapu elé... Szünet után sem javult so­kat a színvonal, de a két csa­pat küzdelme élvezetes volt. Miután a tatabányai Schmidt ■két helyzetet kihagyott, Kiss László bravúros lövéssel megadta a kegyelemdöfést a vendégcsapatnak, s ezzel a piros-kékek értékes 2 pont­hoz jutottak — megérdemel­ten. Jók: Leboniczky, Balogh, Komjáti és Rixer, illetve Tepszics, Lakatos és Barabás. Izsó harcban a tatabányai védelemmel Kicsikart győzelem Bp. Honvéd—ZTE 3—2 (2—1) Zalaegerszeg, 6000 néző, vezette: Nagy B. Góllövők: Bodonyi (2), Es­terházy, ill. Gass, Kereki. Bp. Honvéd: Andrusch — Sal­­lai, Nagy, Garaba, Varga J. — Sikesdi, Gyimesi, Détári — Bo­donyi, Dajka (Gere, 60. p.), Es­terházy. ZTE: Balázs — Varga I., Pe­­csics, Kereki, Péter — Sipos, Soós, Czigány (Török, 69. p.), Galántai — Gass, Házi (Farkas, 56. p.). Az éllovas fővárosi csapat mindjárt támadólag lépett fel, s az első negyedórában már 2—0-ra vezetett, de ezen kívül még két gólhelyzete is volt. A hazaiak a 27. perc­ben lőttek először kapura, Péter révén, de Andrusch nagyszerűen védett. Fokoza­tosan feljött a zalai gárda és a 44. percben Gass fejesgól­jával 2—1-re szépített a fél­idő vége előtt. Szünet után, egy bravúros Andrusch-védés végén, a be­ívelt szögletet Kereki a Hon­véd kapujába fejelte (2—2). A győztes gólért változatos, nagy harc alakult ki, és 4 perccel a befejezés előtt Bo­donyi közelről megszerezte csapata győztes gólját. A Bp. Honvéd rászolgált a győze­lemre, s ezzel megőrizte 2 pont előnyét a táblázat élén. Jók: Esterházy, Bodonyi, Varga, Sallai, Nagy, Dajka, illetve Kereki, Sass, Pecsics. Gólhelyzetek sorát hagyták ki a győriek Rába ETO—FTC(2—1) Győr, 15 ezer néző, v.: Hart­mann. Góllövők: Burcsa (2), Han­nich, illetve Kerekes, Szabadi. Rába ETO: Kovács — Szepe­si (Szíjártó, 61. p.), Judik, Mi­le, Magyar — Burcsa, Hannich, Kurucz — Szabó, Szentes, Haj­szán. FTC: Zsiborás — Jancsika (Szántó, 51. p.), Haaz, Rab, Ta­kács — Ebedli, Koch (Deák, 42. p.), Rubold — Szabadi, Kere­kes, Pogány. Remek hazai akciókkal in­dult a találkozó, és a Rába szinte kapujához szögezte el­lenfelét. Ennek ellenére vá­ratlanul, a 25. percben Kere­kes az FTC-nek szerzett ve­zetést (0—1). Még ugyaneb­ben a percben Hannich egyenlített. Továbbra is a Rába uralta a mezőnyt, de játékosai — elsősorban Hajszán —, száz­százalékos gólhelyzetek sorát hagyták ki. Burcsa a 45. perc­ben megelégelte a társak ügyetlenségét és egyéni pro­dukció után vezetést szer­zett, majd a szünet után, az 55. percben, ugyanő növelte fejesből a bajnokcsapat elő­nyét. Változatosabb lett a já­ték, a vendégek is többet tá­madtak, és a 60. percben Szabadi a késlekedő Kovács mellett állította be a 3—2-es végeredményt. Remek 90 percet láthatott a győri pálya közönsége és a tévé előtt ülők népes tábo­ra. A Rába mezőnyfölényben játszott, a helyzetek arányát tekintve győzelme nagyobb arányú is lehetett volna. Jók: Burcsa, Hannich, Sza­bó illetve Haaz, Rab. Biztos siker V. Dózsa—­Nyíregyháza 3—0 (2— 0) Megyeri út, 3000 néző, vezette: Nagy L. Góllövők: Kisznyér (2), és Fekete. V. Dózsa: Szendrei — Szíles, Sarlós, Kovács J., Herédi — Steidl, Kardos, Ambrus (Szebe­­gyinszki, 70. p.), Kisznyér — Kiss (Horváth K., 75. p.), Feke­te. Nyíregyháza: Rabcsák — Cse­­ke, Gáspár, Szikszai, Varga (Barta, 46. p.), — Simon, Mold­ván, Bücs (Szűcs, 60. p.), Kiss M. — Vágó, Csehi. Öt perc leforgása alatt, még az első negyedórában lényegében eldőlt a mérkőzés sorsa. A 12. és a 15. percben is Kisznyér talált Rabcsák hálójába, s ezt követően alig akadt gólhelyzet, bár a Dó­zsa egyfolytában rohamozott. Szünet után is folytatódott a hazai csapat fölénye, de az újpestiek mindig a kelleténél eggyel többet cseleztek, vagy lövés helyett feleslegesen passzoltak. A 75. percben Rabcsák Fekete elé öklözte a labdát, és a lila-fehér csatár biztosan helyezett a nyíregy­házi kapuba (3—0). Álmos mérkőzésen félgőzzel is biz­tosan győzött a Dózsa. Jók: Kovács J., Kardos, Ambrus, Fekete, Kisznyér, illetve Moldván. Ellentétes félidők MTK-VM-Diósgyőr 3—1 (0—1) Hungária krt., 3000 néző, v.: Kovács. Góllövők: Fodor (2), és Ba­logh, illetve Borostyán. Diósgyőr: Veréb — Szlovák, Sztahon, Görgei, Szemere — Szabó, Tőzsér, Menyhárt (Bősz, 68. p.), — Fekete (Szu­lka, 50. p.), Kiss, Borostyán. MTK-VM: Gáspár — Nagy (Balogh, 35. p.), Kürtösi, Fü­­löp, Kovács — Katzenbach, Boz­só, Tóth — Fodor, Boda, Han­del (Turtóczki, 81. p.). Lendületes játékkal kezdő­dött a mérkőzés, az 5. perc­ben a mozgékony Fodor nagy lövése a felső kapufán csat­tant. A 8. percben váratlan diósgyőri vezetés született : a hazai védők lesre játszottak, de ez nem sikerült, Boros­tyán kiugrott a bal oldalon, becsapta a kapust, és igen nehéz szögből vette be a kék­fehérek hálóját (0—1), s ez az eredmény csak szünet után változott. A második félidőben a hazai csapat óriási erőbedobással­­vetette magát a küzdelembe, és az 55. percben Fodor, majd a 60. percben ismét ő, végül a 84. percben Balogh talált a vendégek hálójába, ezzel az MTK-VM 3—1-re győzött. Jók: Kürtösi, Fodor és Borsó, illetve Veréb, Görgei és Borostyán. Megérdemelt két pont Vasas—Tatabánya 2—0 (1— 0) Fáy utca, 3000 néző, v.: Divinyi. Góllövők: Híres és Kiss L. Vasas: Leboniczky — Balogh, Híres, Komjáti, Csorba — Biri­­nyi (Csik, 71. p.), Rixer, Pe­­cha (Birkás, 85. p.), Izsó, Kiss, Ikun. _ Tatabánya: Dombai — Tep­szics, Lakatos, Udvardi, Szabó L. — Barabás, Emmer, Her­mann — P. Nagy (Kiprich, 46. p.), Plotár, Weimper (Schmidt, 46. p.). A kellemes labdarúgóidő kezdetben több örömet oko­zott a Fáy utcai szurkolók­nak, mint a játék, bár az előretörő Híres közeli fejes­góljával a Vasas hamarosan vezetést szerzett. A folyta­tás azonban elmaradt, mert, aki gólt lőhetett vagy fejel­hetett volna, az főleg szó. Segesvári góljával SZEOL AK—Videoton 1—0 (0— 0) Szeged, 8000 néző, v.: Győri. Góllövő: Segesvári. SZEOL: Szabó L. — Szabó Gy., Kozma, Kutasi, Polyvás — Oros­házi, Somogyi, Gruborovics — Deák, Kun (Kovács, G., 78. p.), Balogh (Segesvári, 50. p.). Videoton: Disztl P. — Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth G., — Palkovics, Wittmann, Va­dász — Májer, Szabó J., Nagy (Szirják, 65. p.). Már a 3. percben majdnem gólt ért el a SZEOL: Kun labdájával Deák iramodott meg a jobb oldalon, kissé ki­sodródva lőtt, de Disztl P. hárított. Ezután érdektelen, veszélytelen mezőnyjáték folyt a pályán. Az 52. perc­ben Szabó J. szabadrúgását a szegedi kapus nagyszerű ve­tődéssel hárította. Az 54. percben a hosszú ideig tartó sérüléséből nemrég felépült Segesvári eldöntötte a talál­kozó sorsát. Somogyi kapura­­lövését Disztl P. a szegedi csatár elé tenyerelte, aki kö­zelről a hálóba lőtt (1:0). A 88. percben egyenlíthetett volna a Videoton: Szabó J. 18 méteres szabadrúgása után a labda a felső lécet érintve hagyta el a játékteret... Jók: Szabó Gy., Kozma, Segesvári, illetve Csuhay, Szabó J. Erőtlen csatárjáték Haladás VSE—Csepel 0—0 Szombathely, 6000 néző, v.: Lauber. Haladás: Hegedűs — Horváth, Vörös, Papp, Preszeller — Már­ton (Schröter, 33. p.), Fitos, Nagy, Topor — Dohány, Szabó, (Görög, 65. p.). Csepel: Kovács — Kincses B., Kőhalmi, Wéber,­­ Gálhidi — Fischli (Budavári, 89. p.), Var­ga (Paksi, 74. p.), Mészöly, Kin­cses S. — Tulipán, Lazsányi. A szigorú védekező taktikát választó csepeliek szinte megszállták a 16-osuk előte­rét és így próbálták megaka­dályozni a szombathelyieket a gólszerzésben. Mint az ered­mény is bizonyítja, ez sike­rült a kitűnő és szerencsés Kovács kapus közreműködé­sével. A Haladás-csatárok lö­véseit rendszerint hárítani tudta, ha pedig nem, akkor védőtársai segítették ki. A látottak alapján az egyik pontot megérdemelten vitte el a fővárosi együttes. Jók: Vörös, Preszeller, Nagy, illetve Komcs, Kőhal­mi, Wéber. Elszalasztott lehetőség Volán—Pécs 2—2 (1— 0)­ Czabán Samu tér, 1500 néző, v.: Urbán. Góllövők: Brezniczky (öngól), Nyúl, illetve Réfi, Mészáros. Volán: Varga — Szabó S., Hatvanger, Forintos, Hámori — Kékesi, Szeibert, Seres, Zom­­bori (Szabó A., 67. p.), — Nyúl (Vincze, 63. p.), Kajdi. Pécs: Bodnár — Schulteisz, Torna, Róth, Brezniczky (Réfi, 46. p.), — Bendes (Gallai, 67. p.), Dárdai, Czérna, Lőrinc — Nagy, Mészáros. A hazai csapat igen kedve­ző győzelmi lehetőséget sza­lasztott el. A 9. percben már vezetést szerzett Breznyiczky öngóljával, de az így meg­szerzett mezőnyfölényt nem tudta további gólokra válta­ni. Szünet után már a 48. percben egyenlítettek a pé­csiek: Réfi 10 méterről vette be a rákospalotaiak kapuját (1—1). Ez felélénkítette a ha­zaiak támadókedvét, és hat perccel később Nyúl ismét vezetést szerzett. A Volán azonban elfáradt a saját ma­ga által diktált iramtól, és a hajrában a vendégek kere­kedtek felül. A 72. percben az újonc válogatott Mészáros jóvoltából kiegyenlítettek (2—2), s ez az eredmény már nem változott a hajrában. Jók: Kékesi, Forintos, Se­res, illetve Torna, Bendes, Lőrinc. Az NB I állása A góllövőlista élcsoportja: 13 gólos: Esterházy (Bp. Hon­véd). 10 gólos: Plotár (Tatabánya) és Szabó J. (Videoton). 9 gólos: Hannich (Rába ETO). 8 gólos: Bodonyi (Bp. Hon­véd), Borsó (MTK-VM), Do­hány (Haladás), Gass (Zala­egerszeg), Kiss L. (Vasas) és Nyúl (Volán): 1. Bp. Honvéd 21135 3 45-17 31 2. 6. Dózsa 21109 2 37-21 29 3. Rába ETO 219 7 5 46-38 25 4. Videoton 21104 7 30-20 24 5. Tatabánya 219 6 6 28-26 24 6. Vasas 219 5 7 28-21 23 7. Pécs 217 8 6 26-25 22 8. MTK-VM 218 5 8 31-35 21 9. ZTE 218 4 9 25-26 20 10. SZEOL-AK 217 6 8 25-29 20 11. Haladás 218 4 9 22-28 20 12. FTC 216 7 8 34-35 19 13. Csepel 216 7 8 25-27 19 14. Volán 214 8 9 27-38 16 15. Nyíregyha 214 413 19-42 12 16. Diósgyőr 212 712 14-34 11 Borkai Zsolt ismét remekelt A 12. magyar nemzetközi tornászbajnokság csütörtöki és pénteki eseményei, ered­­ményei alapján joggal örül­hetett a magyar szakvezetés, hiszen a férfiaknál, és a nőknél is jó felkészültségről adott tanúbizonyságot a ha­zai válogatott. Ezt a for­mát átmentették a magya­rok a szombat délelőtti sze­renként döntőkre is, mely­nek műsora a Budapest Sportcsarnokban bizony ala­posan elhúzódott. A férfiaknál folytatódott Borkai Zsolt kitűnő szerep­lése és a hat szer közül ket­tőn, lólengésben és nyújtón első lett, gyűrűn harmadik, korláton pedig negyedik he­lyezést ért el. Korláton a ku­bai R. Richard, talajon a szovjet Atamaszi, gyűrűn a koreai Kim Su Gil, lóugrás­ban pedig honfitársa, Kon­­Sin Su győzött. A nőknél a kellemes meg­lepetést a 16 éves Kolos Ág­nes, a Postás tornászlánya szerezte, aki a gerendán nyert aranyérmet, s hetedik lett felemás korláton. . A legeredményesebb magyar versenyző Köteles Krisztina volt, aki talajon második, fe­lemás korláton negyedik, ló­ugrásban pedig ötödik he­lyezést szerzett. A vendégek közül a kubai Prieto ugrás­ban, a román Rendű fele­más korláton, honfitársnője, Grigoras pedig talajon győ­zött. Az érmek szempontjából a magyar csapat szerepelt a legjobban: 4 arany-, 2­2 ezüst- és bronzérmet szer­zett, megelőzve az erős ro­mán női csapatot, amely csak az érmeik számával tudta megelőzni a vendéglá­tókat. Póriási mezőny a Törley Kupán Várható volt, hogy a Törley Kupa szombati máso­dik és harmadik fordulója már „csillaghullást” is hoz, hiszen annyi nagy tőrvívó­egyéniség indult a verse­nyen. Így is történt, s a több esetben színvonalas asszók­­ban favoritok is kénytele­nek voltak búcsúzni. A má­sodik fordulóban a szovjet Iszakov, a nyugatnémet He­in és Recher, a kubai Vilas és az olasz Montano is ki­esett. Az itáliai versenyző azon­ban nehezen tudta elviselni, hogy voltak nála jobbak, mert veresége után elkezdte lökdösni Kunfalvi Pétert, a magyar zsürielnököt, és természetesen ezért kizár­ták. Sőt, lehet, hogy még az ügynek folytatása is lesz. A harmadik forduló további kiesői: Godel (lengyel), Fo­menko (szovjet), Groc (fran­cia), Mitalesca (olasz) és a magyar válogatott Szelei. Végeredményben a leg­jobb 48 közé — tehát a va­sárnap reggeli negyedik for­dulóba — hat magyar jutott be. A további 42 helyen a külföldiek osztoznak, az alábbiak szerint: nyolc olasz, hét NDK-beli, hat lengyel, öt francia, három—három angol, nyugatnémet és ku­bai, két—két osztrák, ro­mán és szovjet, egy belga. Bonyolódik a szuper­bajnokság A szuperbajnokság kilence­dik fordulójában Lukács vi­lágossal döntetlent ért el Portisch ellen. A centrum­ban történt sorozatos cserék után kiegyenlített állásban egyeztek meg. Adorján fon­tos győzelmet ért el, kihasz­nálva Horváth pontatlansá­gait, veszélyes szabadgyalo­got hozott létre, majd nyert bástyavégjátékra bonyolí­tott le, és egy kis kombiná­­ció eldöntötte a játszma sor­sát. A legizgalmasabb küz­delmet Utasi és­­Szászpéter vívja. Mindketten eredetien játszottak, egyikük sem sán­colt, és a már menetrend­­szerű időzavarba került Grószpéter tisztet vesztett, Utasinak a függőállásban így nyerő esélye van, de az előny érvényesítése nem könnyű feladat... Faragó kicsit előnyösebben áll Schneider ellen a függőben, és Sax gyalogelőnnyel kez­di meg a kétórás függőzést Csér ellen. A szuperbaj­nokság élcsoportjának állá­sa: Portisch 6 (+), Grószpé­ter 5,5 (1), Adorján 4,5 (1), Pintér 4,5. A vízilabda OB I nyitánya Szombaton megkezdődött az egyfordulós vízilabda OB I. A két csoportban folyó küz­delmek szoros mérkőzéseket hoztak, kiegyenlített a me­zőny. Kiemelkedik a mérkő­zések közül a Bp. Honvéd— Szentes összecsapás, a vidéki gárda megszorongatta a ta­valyi negyedik helyezettet, kerésen múlott a pontrablás. I. csoport: Bp. Honvéd-Szentes 5—4 (1—0, 1—2, 1—2, 2— 0), Medicor OSC—Tungs­ram SC 11—9 (2—2, 1—2, 3— 3, 5—2), Bp. Spartacus— Eger SE 9—8 (0—1,­ 3—2, 1— 3, 5—2). II. csoport: Tatabánya— SZEOL AK 9—7 (2—1, 3—2, 3— 3, 1—1), Szolnoki VSE— Hódmezővásárhelyi VSE 19—9 (4—2, 3—2, 4—3, 8—2), II. Dózsa—FTC 11—7 (1—1, 4— 1, 4—1, 2—4). Rövid hírek # Totóeredmények: Bre­men—Uerdingen 1, Bayern München—VFB Stuttgart x, Mannheim—Kaiserslautern 1, Saarbrücken—Duisburg 1, Stuttgarter Kickers—Wat­tenscheid x, Offenbach—Le­verkusen 2. A többi mérkő­zést vasárnap játsszák. # A norvégiai Hamarban, a műugró Európa Kupa küz­delmei során a magyar szí­neket képviselő Kelemen Il­dikó a 6. helyen végzett.­­ Szombaton a dél-afri­kai Kyalamiban rendezték meg a Forma 1-es autós vi­lágbajnokság újabb GP-fu­­tamát, amelyet a 35 eszten­dős osztrák Niki Lauda, két­szeres világbajnok nyert meg. Ez volt Lauda husza­dik GP-győzelme.­­ Szombaton Vilniuszban a sakkvilágbajnok-jelöltek mérkőzéssorozatának 12. ta­lálkozóját a szovjet Garri Kaszparov nyerte a világos bábukat vezető honfitársa, Vaszilij Szmiszlov ellen, s ezzel 8:4-re alakult az ered­mény. Kaszparovnak már csak fél pontra van szüksé­ge ahhoz, hogy megnyerje a sorozatot, s aztán kihívhassa a címvédő Anatolij Karpo­­vot. # A világbajnok olasz labdarúgó-válogatott ismét csalódást keltett, mert Ve­ronában sem tudott nyerni Csehszlovákia ellen: 1—1. # Az osztrák bajnokság rangadóján 16 ezer néző előtt a Rapid 4—1 (1—1) arányban győzött az Aust­ria Wien ellen. Nyilasi a 3. percben még az Austriának szerezte meg a vezetést. Panenka a 38. percben 11- esből egyenlített. Fordulás után Panenka, Laiier és Kranjcar góljaival alakult ki a Rapid-győzelem.­­ A Savaria Kupában pályára lépő magyar női röplabda-válogatottnak min­denképpen feledtetnie kel­lett a pénteki, NDK­ elleni, kínos 0—3-at, s ez, ha ne­hézségek árán is, de sike­rült a Koreai NDK-val szem­ben — 3—1-re győzött. 11