Népszava, 2002. június (130. évfolyam, 126–150. sz.)

2002-06-06 / 130. szám

R­t E CSOPORT Németország-Írország 1-1 [1-0]__ __ Ibaraki, 42 ezer néző, jv.: Nielsen (dán) Gólszerzők: Klose (19.), illetve Rob, Keane (93.) Németország: Kahn - Linke, Ramelow, Metzelder - Frings, Schneider (Jeremies 90.), Hamann, Ballack, Ziege - Jancker (Bierhoff 75.), Klose (Bode 85.) Írország: Given - Kelly (Quinn 74.), Staunton (Cun­ningham 87.), Breen, Harte (Reid 74.) - Finnan, Hol­land, Kinsella, Kilbane - Keane, Duff A 2. csoportforduló nyitányát az írek kezdték kicsit élénkebben Duff lendületes elfutásai révén, de a néme­tek veszélyeztettek először: Frings jobb oldali beadását Jancker Given kapus kezébe bólintotta. A 19. percben más, hatékonyabb koreográfia zajlott, Ballack balról ívelt be, Klose pedig Harte elől-mellől a kapu jobb ol­dalába fejelt (1-0). Válaszképpen a 25. percben Holland kis híján lemásolta Kamerun elleni gólját, de ezúttal nem akadt meg lapos lövése a jobb sarokban. A 40. percben Hamann löketét védte Given, a másik oldalon Robbie Keane nagy helyzetben ollózni akart, de nem ta­lálta el a labdát. A 2. félidő elején egy lefejelt labdára Duff rajtolt rá, majd lőtt, de Kahn bravúrral hárított. Két német lehető­ség következett: az 59. percben Ballack fejese kerülte el a hálót, a 68.-ban pedig a nagy helyzetben kiugró Jancker emelt el Given és a kapu mellett egyaránt. Rö­vid időn belül Keane szabadrúgása, majd Klose fejese jelezte a játék kiegyenlített jellegét, bár az írek többet birtokolták a labdát. A 87. percben a csereként beállt ve­terán csatár, Quinn emelte át Kahnt és a kaput, majd a hosszabbításban megszületett az egyenlítés, ami miatt nem jutott tovább elsőként Németország a csoportküz­delmekből. Quinn csúsztatása után Keane úgy bombá­zott a hálóba, hogy a labda érintette Kahnt és a kapufát is (93. perc, 1-1). Ezzel Írország minden valószínűség szerint továbbjut, ha legyőzi Szaúd-Arábiát. 14 2002. JÚNIUS 6., CSÜTÖRTÖK SPORT 17. LABDARÚGÓ-VILÁGBAJNOKSÁG JAPÁN, KOREAI KÖZTÁRSASÁG A zsákmány elejtette a vadászt Az Egyesült Államok-Portugália mérkőzéssel tegnap lezárult a csoportmeccsek első köre, minden csapat túljutott a bemutatko­záson, a 64 vb-összecsapás egynegyede, 16 már lepergett. Az el­ső szakasz jellemzője a gólbőség, Észak- és Közép-Amerika re­meklése, valamint két kapitális meglepetés. A nyitó összecsapás után épp a 16. találkozó hozta a másikat, hiszen az Egyesült Ál­lamok úgy verte 3-2-re Portugáliát, hogy már 3-0-ra is vezetett. * NÉPSZAVA-összeállítás A támadó futball jeleként érté­kelhetjük, hogy az első körben egyetlen 0-0-s döntetlen sem született. 46 gól viszont igen, ami 9-cel több a négy évvel ez­előtti, franciaországi vb hasonló szakaszában „termelt” 37-nél, és 2,875-ös gólátlagot jelent. Ehhez Németország Szaúd-Ará­bia ellen nyolcat tett hozzá, 8 együttes, a mezőny egynegye­de viszont egyet sem. Olyan játékosok is akadtak, akik első fellépésükön nem érték be egy góllal: az olasz Vie­ri és a dán Tomas­son duplázott, a né­met Klose triplá­­zott, sőt tegnap, már a második for­dulóban, az írek el­len, megint beta­lált. Négy olyan labdarúgót is talá­lunk a 17. vb-n, aki négy éve is, most is eredményes volt az első körben, ők a követ­kezők: az olasz Vieri, a spanyol Raul és Hierro, valamint az ar­gentin Batistuta. A belga Wil­mots is lőtt gólt (nem is akármi­lyet, a kapunak háttal állva olló­zott), ő azonban most főleg arról nevezetes, hogy negyedik vb­­jén is pályára lépett. Ha négy év múlva is üdvözölhetnénk, csat­lakozna a két öt vb-s csúcs­tartóhoz, a német Matthäushoz és a mexikói Carbajalhoz. Nem csak a gólok, a fegyel­mezetlenségek száma is növeke­dett. Tizenegyesből kettőt lát­tunk, a piros lap éppúgy három­szor villant, mint 1998-ban, a sárga kártyák száma viszont az akkori 52-ről mostanra 58-ra növekedett. Ebben jelentős sze­repe volt a Paraguay-Dél-afri­­kai Köztársaság derbi nyolc sárgájának. Érdekes képet mutat a teljesít­mények értékelése kontinentális bontásban. Európa 15 együttese közül 5 kezdett győzelemmel, 4 döntetlennel, 6 vereséggel. Ugyancsak negatív a produkció­ja Ázsiának (1 győzelem, 1 dön­tetlen, 2 vereség) és Afrikának (1 győzelem, 2 döntetlen, 2 ve­reség), Dél-Amerika pedig öt­ven százalékos (2 győzelem, 1 döntetlen, 2 vereség). Hogy ak­kor ki billenti egyensúlyba a mérleg nyelvét? Kapaszkodja­nak meg, Észak- és Közép- Amerika. Ugyanis mindhárom csapata - Mexikó, Costa Rica, majd tegnap az Egyesült Álla­mok - nyert! A 32 gárda között ott találha­tó mind a hét korábbi világbaj­nok, ők felemásan indultak. Ar­gentína, Brazília, Németország és Olaszország győzelemmel, Anglia döntetlen­nel, Franciaország és Uruguay vere­séggel. A másik végletet a négy újonc jelenti, közü­lük Kína, Szlové­nia és Ecuador ki­kapott, Szenegál viszont nyert, még­hozzá a címvédő franciák ellen. Egy immár 72 éves hagyomány nem szakadt meg, a rendező ország váloga­tottja még soha nem kezdte ve­reséggel a vb-t, így most sem, pedig az esély ezúttal kétszeres volt erre, de a koreaiak győze­lemmel, a japánok döntetlennel rajtoltak. A vendéglátó emellett eddig mindig eljutott legalább a második fordulóba, erre most azért még - különösen Japán esetében - ne fogadjunk nagyon nagy összegben. Az összecsapások mindössze egynegyede, négy végződött döntetlenre, de ennél is örömte­libb, hogy egyik sem hozott bé­kés, unalmas pontosztozkodást. Ez persze nem csoda, amióta a győzelemért három pont jár, a továbbjutásra vágyók ritkán érik be eggyel. (E statisztikába az ötödik döntetlent, a második kör első meccsén játszott német-ír 1-1-et még nem számítottuk be.) Az előzetes esélylatolgatáso­kat összesítve csak azért nem mondhatjuk, hogy a szakma Ar­gentínát, Brazíliát, Franciaor­szágot és Olaszországot várja a legjobb négy közé, mert ha a brazilok és a franciák is csoport­elsők lennének, már a negyed­döntőben összecsapnának. Igaz, a franciák­­ a Szenegáltól el­szenvedett vereséggel - megtet­ték az első lépést e korai rande­vú elkerülésére. Kilencven perc alapján egyébként is nehéz meg­alapozott véleményt közölni, de az argentinok valóban roppant erősnek tűnnek, a brazilok egyé­ni adottságai vitathatatlanok, a spanyolok most mintha tényleg képesek lennének több évtize­des reményeik beváltására, az olaszokat ellenben nehezebb be­kalibrálni, mert első ellenfelük, Ecuador nem késztette őket fél­gőzre sem. A németeket persze Szaúd-Arábia még kevésbé, er­ről az alakulatról egyedüliként jelenthetjük ki: nem való világ­­bajnokságra. Csalódást persze mások is okoztak, például a négy éve bronzérmes horvátok, a világbajnok franciák vagy ép­pen a lengyelek. No meg az első kör utolsó összecsapásán a portugálok. Az­zal az Egyesült Államokkal ta­lálkoztak, amely legutóbbi öt vb-meccsét elveszítette, és ame­lyet Európában ritkán látunk, négyévente, a vb-n csodálko­zunk rá. Tegnap Szuvonban az­tán jogos is volt a csodálkozás, mert az „amik” bő félóra eltelté­vel 3-0-ra vezettek, és nem csak „találták” a gólokat, hanem min­den mozdulatuk azt sugallta, más kasztba tartoznak már, mint akár négy éve is. Ekkor, 0-3-nál még eszünkbe juthatott az 1966- os vb negyeddöntője, amelyet Portugália 0-3-ról fordított 5-3- ra Észak-Korea ellen, ám a cso­da ezúttal elmaradt. Sőt, a 3-2-re kozmetikázott végeredmény is a szerencse műve volt, a portugá­lok két kapitális hibából - pél­dául egy eszelős öngólból - pro­fitáltak, szépen végigvitt akció­juk egy-két kivételtől eltekintve nem is nagyon volt. Talán Bélát vigasztalja valamicskét - de fel­tehetően nem nagyon -, hogy ő szerezte a labdarúgó-világbaj­nokságok történetének 1800. gólját. Bár talán korai még párhuza­mot vonni a horvát és a portugál válogatott között, utóbbiban is több a megfáradt sztár. Joao Pintónak gyakorlatilag nem volt jó megoldása, Jorge Costa vé­tett egy öngólt és kihagyott egy kihagyhatatlan helyzetet, Luis Figo tíz métert sem sprintert, át­­alibizte a 90 percet. Legfeljebb az válhat a becsületére, hogy a mérkőzés után nem próbálta régóta­ fájós bokájára fogni a gyengélkedését, hanem kijelen­tette, azzal semmi baja sem volt. A vereség okairól pedig így be­szélt: „El kell ismernem, olyan hibákat követtünk el, amilyene­ket normális körülmények kö­zött nem szoktunk. Emiatt ve­szítettünk, és ez megengedhetet­len egy világversenyen, ahol 3-0-s hátrányból már nagyon nehéz visszatérni. Bár a máso­dik félidőben mindent bevetet­tünk, és volt is esélyünk az egyenlítésre, el kell fogadnunk a vereség tényét és a folytatásra koncentrálni.” Az egyik lissza­boni internetes lap ezt rövideb­ben úgy foglalta össze: a zsák­mány elejtette a vadászt. A történtek után azt várnánk, hogy Antonio Oliveira szövetsé­gi kapitány majdnem sírva fa­kadt, de ő higgadtan értékelt: „Tudtuk, hogy fizikailag rendkí­vül erős együttes vár ránk. Arra viszont már senki sem számított, hogy ilyen gólveszélyesek is lesznek az amerikai játékosok. Mostantól a következő mérkő­zésre kell figyelnünk, nem ve­szíthetünk újabb pontokat. A lengyeleket, majd a dél-koreaia­kat is le kell győznünk!” Az amerikai tréner, Bruce Arena szélesebb távlatokat nyitott meg nyilatkozatában: „Papíron Por­tugália volt az esélyesebb, de a világbajnokság mérkőzéseit sze­rencsére nem papíron rendezik. Nagyon erősen kezdtünk, 30-40 percig csodálatosan játszottunk. A győzelem sokak érdeklődését felkeltheti az Egyesült Államok­ban. Ez az amerikai labdarúgás egyik legnagyobb sikere, régóta vártunk ilyen bravúrra.” Ahogy elnéztük a letisztult já­tékukat, a következőre már nem kell ilyen sokat várniuk. Az első körben egyetlen mérkőzés sem végződött 0-0-ra, viszont 16 meccsen 46 gól esett Az amerikai O’Brien szögletrúgás után a 4. percben megszerzi a vezetést a menteni igyekvő portugál védelem mellett MTI-fotó D CSOPORT Egyesült Államok-Portugália 3-2 (3-1)______ Szuvon, 35 ezer néző, jv: Moreno (ecuadori) Gólszerzők: O’Brien (4.), Jorge Costa (29., öngól), McBride (36.), illetve Beto (39.), Agoos (71., öngól) Sárga lap: Beasley (92.), illetve Beto (34.), A. Petit (52.) Egyesült Államok: Friedel - Mastroeni, Agoos, Pope (Llamosa, 80.) Hejduk - Sanneh, O’Brien, Stewart (Jones, 46.), Beasley - Donovan (Moore, 75.), McBride Portugália: Vitor Baia - Beto, Jorge Costa (Andrade, 73.), F. Couto, Rui Jorge (Bento 69.) - A. Petit, S. Con­­ceicao, Rui Costa (Nuno Gomes, 80.), Figo - Joao Pinto, Pauleta Hamar vezetést szereztek az amerikaiak: McBride szöglet utáni fejesét védte Vitor Baia, de a kipattanó lab­dát O’Brien közelről bebombázta a hálóba (4. perc, 1-0). A szuvoni fülledt melegben sem esett jól e hideg zuhany az esélyesebb portugáloknak, hát még a 29. percben történtek. Jorge Costa eladta a labdát, ami egy becsúszó védőről a leshelyzetben visszafelé sétáló Do­novan elé került. A szélső beadása megpattant a hibáját javítani akaró Jorge Costa hátán, s bár Vitor Baia bele tudott érni, a labda kezéről a kapufára, s onnan a kapu­ba jutott (2-0). A 36. percben egyre vaskosabbá kezdett válni a meglepetés, megint Donovan ívelt be jobbról, s a Fernando Coutóról leszakadó McBride előrevetődve fejelt a kapuba (3-0). Szünet előtt szépített Portugália: egy jobb oldali beadás után Beto fejesét O’Brien visszapasszolta a feladónak, aki most lábbal a léc alá to­vábbított (39. perc, 3-1). Az 55. percben Jorge Costa került hatalmas helyzet­be, de háttal a kapunak 1 méterről melléhúzta a labdát. Egy Pauleta-fejes és -lövés jelezte a luzitán fölényt, amely öngól képében nyerte el jutalmát: Pauleta bal oldali beadására Agoos érkezett, de felszabadítás he­lyett jobbal a saját kapuja jobb oldalába bombázott (3-2). A végén jól tartották a labdát és az eredményt az amerikaiak. H CSOPORT Oroszország-Tunézia 20 [0-0]_________ Kobe, 40 ezer néző, jv.: Prendergast (jamaicai) Gólszerzők: Tyitov (59.), Karpin (64., 11-esből) Sárga lap: Szemsov (28.), Alenyicsev (88.), illetve Gabszi (51.), Dzsaziri (75.) Oroszország: Nyigmatullin - Onopko - Kovtun, Nyiki­­forov, Szolomatyin - Karpin, Szemsov (Hohlov, a szü­netben), Tyitov, Izmajlov (Alenyicsev, 78.) - Pimenov, Beszcsasztnih (Szicsev, 55.) Tunézia: Bumnidzsel - Trabelszi, Dzsaidi, Mkaser, Ba­záján - Gabszi (Mhedebi, 67.), Badra (Zituni, 84.), Buazizi, Ben Asur - Szellimi (Beja, 67.) - Dzsaziri Tunézia 85 percen át egyenrangú ellenfele volt Orosz­országnak, helyzeteket alakított ki, racionális játékot mutatott be, jól védekezett, bebizonyította, hogy nem „idegen test” a világbajnokságon. Mindez azonban so­vány vigasz az afrikaiak számára, hiszen a lényeg még­iscsak az, hogy 2-0-ra kikaptak, és ezzel messze kerül­tek céljuktól, attól, hogy harmadik nekifutásra egyszer végre már túljussanak az első körön. Az oroszok sokáig nem mutattak semmi rendkívülit, az első félidőben két lehetőségüket jegyezhettük fel. Az első Karpin erős, de középre tartó szabadrúgása volt, a második pedig Rumnidzsel kapus bizonytalankodása, amikor egy kósza labda kipattant a mellkasáról, de utánavetődött. Az 59. percben viszont ennél is nagyob­bat hibázott, és ezt már nem úszta meg. Rossz kidobását követően az oroszok visszatámadtak, és Tyitov jól elta­lált lövéssel a jobb alsó sarokba vágta az oroszok veze­tő gólját. Öt perc telt csak el, amikor Karpin - jogos ti­zenegyesből - szintén a jobb alsót választotta, 2-0-ra növelte az előnyt. A tunéziaiak ezután is próbálkoztak, el is jutottak a kapuig, de tipikus afrikai bakikat követtek el: a pálya középső 10 méterén nem maradtak el az oroszok mö­gött, csak a két kapuhoz közel eső tíz méteren, és ez ter­mészetesen mindent eldöntött. NÉPSZAVA A csoport 1. Dánia 11--2-13 2. Szenegál 11--1-03 3. Uruguay 1---1-20 4. Franciaország 1--10-00 B csoport 1. Spanyolország 11 --3-13 2. Paraguay 1-1-2-21 Dél-Afrika 1-1 -2-21 4. Szlovénia 1 -11-30 C csoport 1. Costa Rica 11 --2-03 2. Brazília 11--2-13 3. Törökország 1--11-20 4. Kína 1--10-20 D csoport 1. Koreai Közt. 11--2-03 2. Egyesült Áll. 11--3-23 3. Portugália 1--12-30 4. Lengyelország 1-10-20 E csoport 1. Németország 21 1-9-14 2. Írország 2-2-2-22 3. Kamerun 1 -1 -1-11 4- Szaúd-Arábia 1--10-80 F csoport 1. Argentína 11 --1-03 2. Anglia 1-1-1-11 Svédország 1-1-1-11 4. Nigéria 1 -10-10 G csoport 1. Olaszország 11--2-03 2. Mexikó 11--1-03 3. Horvátország1--10-10 4. Ecuador 1--10-20 H csoport 1. Oroszország 11 --2-03 2.Japán 1-1-2-21 Belgium 1-1-2-21 4. Tunézia 1--10-20