Népszava, 2010. július (137. évfolyam, 151-177. szám)

2010-07-12 / 160. szám

Spanyolország-Hollandia 1-0 (0-0,0-0) DÖNTŐ Johannesburg, Futballváros, 84 490 néző, Jv.: Howard Webb (angol) Spanyolország: Casillas - Ramos, Pique, Puyol, Capdevila - Alonso (Fabregas, 87.), Xavi, Iniesta, Busquets - Pedro (Navas, 60.), Villa (Torres, 105.) Hollandia: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst (Braafheid, 105.) - Kuyt (Elia, 71.), van Bommel, Sneijder, De Jong (Van der Vaart, 99.), Robben -Van Persie Gól: Iniesta (116.) Kiállítva: Heitinga (109.) NÉPSZAVA 2010. JÚLIUS 12., HÉTFŐ SPORT XIX. LABDARÚGÓ-VILÁGBAJNOKSÁG Spanyolország történelmi vb-aranyérme Spanyolország története során először lett világbajnok, miután a dél-afrikai torna döntőjében hosszabbítás után 1-0-ra nyert Hollandia ellen. Először fordult elő a vb-k történetében, hogy Európán kívül európai együttes bizonyult a legjobbnak. A finálé előtt a dél-afrikaiak félórás, lát­ványos show-műsorral búcsúztak minden érdeklődőtől. Szomorúan kellett megállapítani, hogy a vb meccseinek többsége nem volt olyan emlékezetes, mint a finálé előtti program. A döntőre a stadionba látogatott az ország első színes bőrű elnöke, a 91 éves Nelson Mandela is, aki felesé­gével körbeautózta a játékteret és üdvözölte a nézőket. Hollandia korábban már kétszer játszott vb-döntőt, de mindkétszer elbukott a házigazda ellen: 1974- ben az NSZK múlta felül az Oranjét 2-1-re, négy évvel később az argen­tinoktól kaptak ki hosszabbításos csatában 3-1-re. Hollandia ezenkívül egy negyedik hellyel rendelkezik, 1998-ban Horvátország ellen veszí­tett 2-1-re a bronzmérkőzésen. A spanyolok mindössze egyszer, hatvan évvel ezelőtt jutottak be a legjobb négy közé, de akkor - kör­mérkőzés után - a harmadik hely­ről döntő meccsen 3-1-re kikaptak Svédországtól. A tegnapi találkozó játékvezetője az angol Howard Webb volt, akiről felesége azt mondta, nem érti, ho­gyan bízták rá a finálét, hiszen férje otthon a három gyermeke között sem képes rendet tartani. Nem udvariaskodtak egymással a csapatok, Sergio Ramos fejesét az ötödik percben óriási bravúrral ütöt­te ki Stekelenburg. Negyedóra eltel­tével Webb kényszerből elkezdett „kártyázni”. Egy percen belül előbb Van Persie, illetve a másik oldalon Puyol kapott, mindkétszer jogosan, sárga lapot. Az első holland kapura lövési kísérletre 18 percet kellett várni, de Sneijder próbálkozása nem okozott gondot Iker Casillasnak. A második játékrész sajnos ott folytatódott, ahol az első befejező­dött: a labda helyett egymást rug­dosták a játékosok. Az idő múlásával egyre súlyosabb szabálytalanságokat követtek el a futballisták, Howard Webb játékvezető szigorú szavakkal és a sárga lapokkal próbált rendet tartani a pályán. A 62. percben kimaradt a meccs legnagyobb helyzete: Sneijder átadá­sával Robben egyedül tört kapura, de a kapujából kifutó Casillas lábáról a kapu mellé pattant a támadó közép­pályás 14 méterről leadott lövése. A 65. percben 5-3-ra vezettek a sár­ga lapok számát tekintve a spanyolok, ennyi kaput eltaláló lövés nem volt a mérkőzésen. Öt perccel később a spanyolok is kihagytak egy kihagy­­hatatlannak tűnő helyzetet. Navas keresztbe lőtt labdáját Heitinga elvé­tette, Villa 3 méterről egyből lőtt, de a földön fekvő holland védőről a kapu fölé vágódott a labda. Negyed óra volt hátra, amikor Sergio Ramos hat méterről, senkitől sem zavartatva fejelhetett kapura, de a labda a kapu fölé szállt. A 78. perc jól jellemezte az egész meccset: Van Bommel rátaposott a földön fekvő Iniestára, válaszul a spanyol felöklelte ellenfelét. Webb nem adott lapot, a kispadokat a negyedik bíró próbálta megnyugtatni. A hajrában Robben lépett volna ki, de Puyol addig rángatta, míg a holland lelassult, és Casillas mentett előle. Robben „holland szokás” sze­rint rálépett a kapusra, majd sárga lapot kapott reklamálásért. A rendes játékidőben nem született döntés. A kétszer tizenöt perces ráadás első öt percében csak a hollandok térfelén zajlott a játék, Fabregas a 95. percben Iniesta átadásával lépett ki, de lapos lövését Stekelenburg védte. A másik oldalon Robben szöglete után Mathijsen fejelt a kapu fölé. A 109. percben tízen maradtak Bert van Marwijk legényei, Heitinga visszahúzta Iniestát, amiért megkap­ta második sárga lapját, és mehetett zuhanyozni. Már csak négy perc volt hátra, amikor Fabregas átadása után Iniesta 6 méterről a holland kapuba bombá­zott (1-0), megszerezve a világbajno­ki címet jelentő gólt. Spanyolország a 2008-as Európa-bajnokság után a vb-n is a legjobbnak bizonyult. A szombati bronzmeccsen Né­metország fordulatokban bővelkedő összecsapáson bizonyult jobbnak Uruguaynál. Joachim Löw együtte­se szerzett vezetést Thomas Müller révén, erre a dél-amerikaiak Cavani és Forlán találataival válaszoltak. A németek azonban nem adták fel, s Jansen révén előbb egyenlítettek, majd Khedira fejesgóljával 3-2-re győztek. Népszava-információ Az ibériai szurkolók nem hiszik el, hogy az Európa-bajnokság megnyerése után két évvel megvan az első vb-cím fotó­:mti/epa Németország-Uruguay 3-2 (1-1) 3. HELYÉRT Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay Stadion, 36 254 néző, Jv.: Benito Archundia (mexikói) Németország: Butt - Boateng, Mertesacker, Friedrich, Aogo - Khedira, Schweinsteiger - Müller, Özil (Tasci, 91.), Jansen (Kroos, 81.) - Cacau (Kiessling, 73.) Uruguay: Muslera - Fucile, Lugano, Godin, Caceres - Pereira, Perez (Gargano, 77.), Arevalo - Forlán - Cavani (Abreu, 88.), Suarez Gól: Müller (19.), Jansen (56.), Khedira (82.), illetve Cavani (28.), Forlán (51.) Méltósággal búcsúzott a „jövő csapata” Méltósággal búcsúzott a „jövő csapata" a dél-afrikai világbajnokság kisdöntőjében - írták a vasárnapi német lapok az Uruguay elleni győz­tes bronzmérkőzés után. Az újságok egyetértenek abban, hogy nagyon régen nem futballoztak ekkora tehetségek a Nationalelfben. A lapok kivétel nélkül nagy elisme­réssel méltatták a német válogatott dél-afrikai eredményét, úgy értékel­ve, hogy a 2006-os harmadik hely megismétlésével, azaz a bronzérem megszerzésével a csapat kiválóan teljesített. A legígéretesebbnek ugyanakkor a lapok azt tartják, hogy Németország - amint hangsúlyoz­ták - megtalálta a jövő csapatát. A német válogatott évtizedek óta nem rendelkezett olyan tehetségekkel, mint most - vélekedtek a szakértők, kiemelve mindenekelőtt a világbaj­nokság fiatal felfedezettjének címére esélyes, összesen 5 gólt szerzett Thomas Müllert, a középpályán ra­gyogóan irányító és a hírek szerint már a Barcelona által is megkörnyé­kezett Mesut Özilt, a sérült csapatka­pitányt, Michael Ballackot kiválóan helyettesítő Sami Khedirát, a kapus Manuel Neuert és mindenekelőtt a 26 évével hozzájuk képest már­­már középkorúnak számító Bastian Schweinsteigert, valamint az ideig­lenes kapitány Philipp Lahmot. Mindez nem utolsósorban az edző, az 50 éves Joachim Löw érdeme - hangsúlyozták a vasárnapi lapok, amelyek ismételten a szövetségi ka­pitány érdemének tudták be azt is, hogy a válogatott korábbi oszlopai, köztük elsősorban Lukas Podolski és Miroslav Klose megint rátaláltak korábbi önmagukra, sőt utóbbi a vb-k történetének góllövőlistáját vezető brazil Ronaldót is beérhette volna, ha influenzás megbetegedése nem akadályozza meg abban, hogy szom­bat este Port Elizabethben Uruguay ellen pályára lépjen. A kommentárok szerint ez a csa­pat nem csupán minden idők egyik legfiatalabb és legtöbb tehetségből álló német válogatottja volt, de erényének számított a sokátadásos, olykor szemet gyönyörködtető, tak­tikus játék, a hagyományos német labdarúgás valóságos megreformá­lása, továbbá az a szellem, amelyhez hasonlóról német válogatott régóta nem tett tanúbizonyságot. Ez pedig az egymásért való játék, egymás segítése, buzdítása volt. MTI-információ 15 Piatini elhagyta a kórházat Szombat reggel kiengedték a kórházból Michel Piatinit (képünkön), az Európai Labdarúgó­szövetség (UEFA) fran­cia elnökét, akit pénteken szállítottak be az egyik johannesburgi gyógyintézménybe, miután elájult egy étteremben. „Michel Piatinit reggel 9 órakor elbocsátották a kórházból, ahová az éjjel vették fel, azt követően, hogy rosszul érez­te magát. Minden orvosi teszt azt mutatta ki, hogy rendben van” - áll a dokumentumban. Az európai szövetség első emberének tanácsadója, William Gaillard pénteken úgy nyilatkozott, hogy a hideg idő miatt Platininak napok óta „influenzaszerű” tünetei voltak, és mérsékelt lázzal küszködött, emellett, mivel nem evett, kissé alacsony volt a vércukorszintje. Egyúttal cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy az UEFA-elnököt szívroham érte. (MTI) Bochumban a legjobb észak-koreai A dél-afrikai világbajnokságon szerepelt észak-koreai válogatott legjobbja a német másodosztályban folytatja: Dzsong Te Sze a Bochumhoz írt alá pénteken. A 26 éves csatár, akit az angolok klasszis támadójáté­kosa után csak Ázsia Wayne Rooneyjaként emlegetnek, két évre szóló megállapodást kötött, amely további egy idénnyel meghos­­­szabbítható. „Teljes szívemből azt akartam, hogy Európában futballozhassak. A Bochum kezdettől intenzíven érdeklődött irántam, s ez meghatározó volt a döntésemben. Remélem, hozzá tudok tenni játékommal annak a célnak az eléréséhez, hogy a Bochum visszajusson az élvonalba” - nyilatkozta a klub honlapján a Koreai NDK együttesének a vb-n a brazilok elleni csoportmeccsen gólt szerző focistája. Az amúgy Japánban született labdarúgó 2007 óta tagja az észak-koreai válogatottnak, amelynek színeiben 27 mérkőzést játszott s 16 alkalom­mal volt eredményes. (MTI) Khedirát vinné a Real Madrid A dél-afrikai világbajnokságon feltűnt játékosok közül legújabban a bronzérmes német együttesben szereplő Sami Khedirát (képünkön) nézte ki magának a Real Madrid - adta közre értesülését internetes oldalán a királyi gárda ügyeiben amúgy rendre jól tájékozott Marca című spanyol sportnapilap. Az újság úgy tudja, hogy vele szeretné megerősíteni a legutóbbi bajnoki szezonban az FC Barcelona mögött (megint) másodikként végzett fővárosi alakulat középpályáját a portugál José Mourinho, a blancók új ve­zetőedzője. Állítólag Khedira megszerzése azonban egyelőre csak afféle B terv, merthogy a Real alapvetően az angol válogatott és a Liverpool irányító-középpályás játékmesterét, Steven Gerrardot akarja megkaparintani, s ha ez a törekvése nem vezet eredményre, akkor kerül előtérbe a német futballista. További „beszerzési” gondot jelenthet, hogy Khediráért jelenlegi klubja, a Stuttgart legalább 15 millió eurót kér, míg a Real Madrid ajánlata egyelőre „megállt” 8 milliónál. Khedira a dél-afrikai vb egyik felfedezettje, s erőteljes játékához az uruguayiak elleni, szombat esti bronzmeccsen eredményesség is társult, hiszen ő szerezte csapata győztes gólját. (MTI)