Népújság, 1986 (30. évfolyam, 1-51. szám)

1986-10-10 / 40. szám

1986. október 10. Köztársasági labdarúgó liga 6. forduló MURA — ŽELEZNIČAR II (0:0) Muraszombat — a városi stadionban mintegy 800 néző előtt került sor a 6. forduló­ban a helybeli Mura és a ma­ribori železničar találkozójá­ra. Az első félidőben egy át­lagos játékot láthatott a kö­zönség, a Mura együttese ez alkalommal Jančar, Škrapir és D. Jauševec nélkül játszott a železničar ellen, s ez me­gér­­­ződö­tt a mérkőzésen is. Az első félidő gólnélküli döntet­lennel ért véget, míg a II. félidőiben Idič logás vezetés­hez jutatta csapatát, de a 68. percben Heric kiegyenlített 1:1-re. A mariboriak igen harciasan rohamozták a ha­zai kaput, de kevés ered­ménnyel. Ha Kardosnak si­került volna az utolsó perc­ben gólt rúgni, akkor mind a két pont itthon maradt vol­na. A találkozót Gračner cel­­jei bíró vezette. A forduló többi eredmé­nye: Integrall/Olimpiija — Imgrad/Kladivar 5:0 (1:0), Kosper — Teol Slovan 2:1 (1:1), Rudar (TV) — Vozla 1:0 (0:0), Dom­žale — Kovinar 2:1 (1:1), Rudar (TV — Elikroj 2:1 (2:0 és Triglav — Ljub­ljana 1:0 (1:0). A táblázat elején az Integral/Olimpija és a Mura vezet 11-11 pont­tal, azt követi a Teol Slovan és a Koper 10-10 ponttal. A következő fordulóban a MURA együttese a Ljublja­na vendége lesz, amely a 12. helyet foglalja el a tábláza­ton. Körzeti köztársasági liga 5. forduló DRAVINJA — NAFTA 5:1 (1:0) Slovenske Konjice — A körzeti labdarúgó liga 5. for­dulójában a lendivai Nafta együttese Slovenske Konjicén a Dravinja vendége volt. Az őszi bajnoki fordulók során először szenvedett vereséget a lendvai együttes. Mintegy 100 néző volt kíváncsi a két csapat összecsapására, ame­lyet Kovačič l­mlbuši bíró i­­rányított. Az első félidőiben a hazaiak voltak jobbak, igen agresszívan támadták a ven­dégek kapuját. A vezetést először a ha­zaiak szerezték meg a 30. percben Vrbanič kapus hibá­jából, aki olyan sérülést szenvedett védés közben, hogy azonnal le is cserélték. Még az első félidőiben Gás­párnak és Cárnak volt 1-1 jó helyzete, de nem tudták kihasználni. A folytatásban a hazaiak tovább növelték elő­nyüket, így a II. félidőben a hazaiak még három újabb gólt adtak. A Nafta csapatá­ból egyedül Nagy volt ered­ményes a 80. percben. A Dravinja csapatából Gruden két, Mernik, Gömböc és Pe­nič 1-1 alkalommal volt e­­redményes. H. F. A forduló többi eredmé­nye: Fužkuar — Aluminij 3:3 (0:1), Ojstrica — Parti­zan (Žalec) 2:1 (0:1), Svo­boda — Proletarec 1:1 (1:0), Steklar — Partizan (SG) 2:1 (0:1), Pekre — Šmartno 2:1 (1:1). Az 5. forduló után a táb­lázaton a Pekre vezet 8 pont­tal, majd a Dravinja, Stek­lar és a Nafta 7-7 ponttal kö­veti, Ojstrica és a Šmartno 6, Partizan (SG), Partizan (Ž), Fuždmiar, Aluminij 4-4, Proletarec 2 és brežicei Svo­boda 1 ponttal. Muravidéki liga, 6. forduló DOBRONAK — ODRANCI 3:2 (0:0) Dobronak — Igen szép nap­sütésben került sor vasárnap délután a Dobornak és az Odranci labdarúgó csapatai­nak összecsapására a 6. for­duló kereteiben. A találkozót mintegy 200 néző tekintette meg. Nyílt, goromba játék foly már az első félidőben a pályán, de a játékvezető min­dig kellő időben beavatkozott. A 0:0-ás félidő után a foly­tatásban a dobronaikiak jöt­tek előre, s egy k­i­esiből Gön­­tér berúgta a hazaiak első gólját. Sabján azt követően 2:0-ára, miig Varga 3:0-ás ve­zetéshez jutatta a hazai e­­gyüttest. Az odramciak először egy szabadrúgást értékesítettek, majd egy 11-esből 3:2-re nö­velték a gólarányt. A ven­dégcsapat mindkét gólját Tratnjek rúgta. A forduló többi eredménye: Veržej — Hotiza 2:2, Ren­­kovci — Rakičan 3:0, Bakov­ci — Tišina 1:2, Turnišče — Črensovci 3:4 és Polana — Beltinka 0:3. László János Községi liga — 9. forduló Eredmények: Bistrica — Mladost 2:3, Petesháza — Hídvég 0:2, Zvezda — Ko­bilje 0:11, Nafta — Zsiitkóc 8:1, Kapca — Nedelica 0:1, Graničar — Panonija 4:1 és Lakos — Olimpija 7:11. PETESHAZA — HIDVÉG 0:2 (0:1) A Petesháza és a Hídvég találkozót mintegy 50 néző előtt játszották le, a mérkő­zést Čergulj bíró vezette. Az első félidőben egyenrangú já­tékot láthatott a közönség. A vendégek egy kicsit töb­bet támadtak, s még az első féli­dőben Meszelics révén 1:0-ás vezetéshez jutottak. A foly­tatásban a vendégek újab­b rohamokat indítottak a ha­zaiak kapuja ellen, s Šija­nec révén 2:0-ás vezetéshez jutottak. A Petesháza együt­teséből Ribarič gólját a bíró nem ismerte el, s így a mér­kőzés végállása maradt 0:2 a hídvégiek javára. H. F. BISTRICA — MLADOST 2:3 (2:0) Bistričán került sor a hely­beli labdarúgó csapat és a csentes Mladost összecsapásá­­ra, a mérkőzést mintegy 50 néző kísérte végig. Elmond­hatjuk, hogy a vendégek e­­lég gyenge felállításban lép­tek a pályára és több jó hely­zetet kihagytak. Az első féli­dőben a hazaiak 2:0-ás veze­téshez jutottak. A 2. félidő­ben a vendégek vették át a játék irányítását, Pintarič és Horvat révén kiegyenlítettek 2:2-re, majd egy jogos­­ Les­ből 10 perccel a befejezés e­­lőtt a Mladost együttese meg­szerezte a 2:3-­as vezetést. A Bistrica góljait Marton Sán­dor és Graf, míg a Mladost győztes góljait Pintarič 2. és Horvat adta. H. F. GRANIČAR — PANONIJA 4:1 (1:0) Benicán szintén kis számú néző előtt került sor a hely­béli Graničar és a gyertyá­nosi­ Panonija összecsapására, amelyet Krpan bíró vezetett Az első félidőben a vendé­geknek igen­­sok jó helyze­tük volt, de a vezetést elő­ször a hazaiak szerezték meg egy ellentámadás során. A 2. félidőben a vendégek támadá­sai alábbhagytak és a ha­zaiak még három újabb gól­lal koronázták meg vasárna­pi győzelmüket. Míg a gyer­­tyánosiak Prendl révén 4:1- re szépítettek. A Graničar góljait Prendl 2, Drk és Hor­vat rúgta. H. F. NAFTA — ZSITKÓC 8:1 (0:0) Lendva — A Nafta öreg­fiúi a községi liga 9. forduló­jában a Zsitkóc csapatát lát­ták vendégül, a találkozót Sándor lendvai bíró vezette. Az első félidő gólnélküli dön­tetlennel ért véget, de a foly­tatásban egymást érték a lendvaia­k támadásai, Bánotai János 3 gólt, Vucsák egyet, míg Dominko 4-et lőtt. A zsitkódiak egyetlen gólját Horvát Ferenc adta. László J. SAKK A II. sakk liga keleti cso­portjában az elmúlt hetek­ben játszották el az első és a második fordulót. Az első fordulóiban a lendvai sakko­zók a brežicei csapatot lát­ták vendégül, míg a 2. fordu­lóban a Velenje együttese el­len 3:3 as döntetlent játszot­tak. Božič és Vidič 1-1 pon­tot gyűjtött össze, míg Žila­vec és Strbad remizett. F. Bobovec Kézilabda — férfiak ČRENŠOVCI — VELIKA NEDELJA 29:27 (16:14) Tipikus bajnoki mérkőzés­re került sor az elmúlt hé­ten Črenšovcin, a­hol a hely­béli kézilabda csapat a Ve­lika Nedelja-­ együttest látta vendégül. Kezdetben a ven­dégek vezette, majd a ha­zaiak vették át a játék irá­nyítását, s az első félidőben két gólos különbséggel ve­zettek. A 2. félidőben még kemé­nyebb játékra került sor, a találkozó legizgalmasabb ré­sze pedig az utolsó percek­ben volt 7 méteres büntetőt dobtak. A hazai kapus sze­rencsére jó védett, majd el­lentámadásból a hazaiak meg­szerezték a 2 gólos vezetést, a találkozó végeredménye így 29:27 lett. A hazai csapat gól­jait Gerič 7, Ser­ek 6, Novak 4, Horvat 4, Gjörek 2 és Žu­gelj 2 dobta. H. F. Október 11. szombat: 9.55 Ra­bszolgaszors — bra­zil tévéfiilmsorozat; 11.00 Képújság; 15.15 Cimbora — szórakoztató műsor gyerekek­nek; 15.55 Képújság; 16.00 MAFILM-mag­azin; 16.10 Be­­tűreklám; 16.15 Főzőcske- TV-fazék; 17.00 Híradó; 17.15 Élet a Földön — David At­tenborough filmje — angol filmsorozat; 19.05 Tévétorna; 19.10 Esti mese; 19.30 Híra­dó; 20.00 Vers­ mindenkinek; 22.05 Jó fiúk, rossz fiúk — amerikai film; 21.35 A hét műtárgya — Dísztáj mitoló­giai ábrázolással; 21.40 BU­DAPESTI MŰVÉSZETI HE­TEK, Katona József-Spiró György: Jeruzsálem pusztu­lása; 23.20 Híradó. Október 12. vasárnap; 8.25 Tévétorna; 8.30 Óvo­dások filmműsora; 10.00 Boo­mer, a csodakutya amerikai kisjáték­film-sorozat; 10.35 Egy másik bolygó — animá­ciós film; 10.45 Hírek; 10.50 Egy hét fordítva — csehszlo­vák film; 15.00 Képújság; 15.05 A Közönségszolgálat tá­jékoztatója; 15.15 Magyar Ökölvívó bajnokság döntői; 16.30 Nézzük együtt­ Rózsa Gyulával; 17.05 Elmebajnok­ság — Egri János műsora; 17.55 Hírek; 18.00 Delta — tudományos híradó; 18.35 Té­vétérna; 18.40 Esti mese; 19.00 A Hét; 20.05 Zenélő filmkockák — ének az eső­ben; 21.50 Budapesti Művé­szeti Hetek, Szép Szó — írá­sai tükrében Vészi Endre; 22.40 Hírek. Október 14. kedd: 10.10 Láthatatlan arcvonal — koreai film; 11.15 Vaske­reszt, vagy amit akartok; 15.150 Hírek; 16.00 Három nap tévéműsora; 16.05 A re­pülés története — francia filmsorozat; 16.50 Sorstársak — rehabilitációs magazin; 17.10 Képújság; 17.20 Dionne Warwick — amerikai zenés fi­llm; 18.30 Agrárvilág — belpolitikai műsor; 18.50 Mi­ni-Stúdió ’86; 19.05 Tévétor­na; 19.10 Esti mese; 19.30 Hí­radó; 20.05 Rabszolgasors — brazil tévéfilmsorozat; 21.15 Stúdió ’86 — a televízió kul­turális hetilapja; 22.15 Felkí­nálom — népgazdasági hasz­nosításra; 23.05 Híradó. Október 15. szerda: 16.10 Hírek; 16.15 Rövid­film­­archívum; 17.10 A »Fe­hér bot« nemzetközi napja; 17.35 A Közönségszolgálat tájékoztatója; 17.50 Magyar­­ország-Hollandia — EB selej­tező labdarúgó mérkőzés; 19.45 Tévétorna; 19.50 Esti mese; 20.00 Híradó; 20.35 Ka­kaskodó kakasfogó — fran­cia film; 21.55 Panoráma — külpolitikai magazin; 23.00 Híradó. Október 16. csütörtök: 17.10 Hírek; 17.15 A ma­ják szent folyója — lengyel dokumentumfiilm; 17.40 Tízen Túliak Társasága; 18.20 Kép­újság; 18.30 Telesport; 19.05 Tévétorna; 19.10 Esti mese; 19.30 Híradó; 20.05 A velünk élő történelem I. »Aki ma­gyar, velünk tart«; 21.10 A­­láírás: Charlotte — francia film; 22.40 Híradó. Október 17. péntek: 9.10 A kobra — India hasz­nos kígyója — kanadai rö­vidfilm; 9.35 Képzőművésze­ti technikák — plasztika és szobor; 10.00 Nyugdíjasok délelőttje; 10.30 Utazások a világ legnagyobb kisvasút­jain — angol rövidfilmsoro­zat; 11.10 Sólyom László: Fe­kete macska; 12.00 Képújság; 15.40 Farkaskoma kántorsá­­ga-állatmesék; 16.05 Táboro­zás a múzeumban-teddide­­-teddoda; 16.20 A görög mű­vészetek fénykora; 16.55 Hí­rek; 17.00 Három nap tévé­műsora; 17.05 Ripontfilm a Veterán Evezős — világbaj­nokságról; 17.25 Város a Pszjol folyó partján — szov­jet röv­idfilm; 18.00 Ablak — belpolitika; 19.05 Tévétorna; 19.10 Esti mese; 19.30 Híra­dó; 20.05 Szerelem a meg­felelő idegennel — amerikai film; 21.40 Nézze meg az em­ber; 21.55 Hatvanhat — ven­dége: Dr. Papácsi László, a Mező­gazdasági és Élelmezési Minisztérium miniszterhelyet­tese; 22.50 Híradó. 1986. október 1-től 7-ig NÉPÚJSÁG Tanácsok A burgonya nem fő szer, ha vízbe egy kanál sót te­szünk. XXX A tejsavó kitűnő növény­­tápláló szer. XXX A vöröshagymát és a fok­hagymát ki kell venni a le­vesből, ha a leves másnapra is el akarjuk tenni, mert e­­zek a fűszerek elősegítik a baktériumok kifejlődését. XXX A­mint észrevesszük, hogy kicsirázik a burgonya, távo­lítsuk el a csirát, mert csök­kenti a burgonya tápértékét. XXX A sertésszelet puhább és omlósabb lesz, ha sütés előtt egy két órára sós, nyers tej­ben ázik. XXX A petrezselymet hosszabb időn át eltarthatjuk, ha meg­mosva, megszárítva, apróra vágva sós vajjal keverjük össze, és hermetikusan lezárt üvegben tartjuk. XXX A saláták ízletesebbek lesz­nek, ha kevés, vágott zeller­­zöldjét is teszünk hozzájuk. JÓ TUDNI A hagymáról — A ssüté­skorr használt — Kézülnikről a hagymasza­got, ha héjastól főzzük benne a vöröshagymát. (Hasonlóan szépíti a színét kevés para­dicsom vagy reszelt sárgaré­pa). — Az újhagyma zöld szá­rát, a póréhagyma zöldjét, öreg hagyma zöld hajtásait apróra vágva metétéh­agyma­­ként használhatjuk, elsősor­ban saláták, mártások ízesí­tésére. h­agy­mafejbe tűzzünk két­­három szem szegfűszeget és egy babérlevelet, amelyet a kész ételből úgyis­­kidobunk. Nagyon jó íze lesz tőle a pe­csenyének. — Maradék fél hagymát csomagoljuk gondosan alu­fóliába, így eltehetjük a hű­tőszekrénybe. — Ha nehéz lehámozni a hagymát, már csuk egy pilla­natra forrásban levő vízbe. r Guineas rekordkönyvében is jegyzik a cseresznyemag­­-távköpés rekordját. A nyu­gatnémet Hessen tartomány­ban megtartott sorrendben második magtáv­köpő világ­bajnokságon csúcstarolás szü­letett. Az új világbajnok Heinz Weiffensbach a cseresz­­nyemagot 25 méter és 56 centiméter távolságra köpte. A régebbi rekord három méterrel rövidebb volt, és az első világ­versenyen állítot­ták fel, savai, helyette álljon ki az állatok védelme­zése érdeké­ben. Az ördög Traisoi sze­rint nem állat, sem állatfor­ma »lény«! A GORILLA NEM KING KONG! A gorilla nem óriásszörny, ezt a londoni Jersey állatkert gorillája igyekezett bebizonyí­tani azzal, hogy azt az ötéves gyereket, aki hat méter ma­gasról pottyant be ketrecé­be, nem bántalmazta,, csupán megpaskolta, majd »reziden­ciájába« vonult. A »mutatvány« közben, esés miatt, a gyerek kezét törte, és megsérült a feje is. Az állat azonban nem nyúlt hozzá. Nem kötelező utánacsinál­­nia! BOLONDOS VILÁGBA­JN­OKSÁG ÁLLATFORMA AZ ÖRDÖG? Az olaszországi Turulból kelt szárnyra a hír, miszerint Silvano Ttraisci, az állatvé­dők egyesület­ének elnöke szembeszállt a római pápá­val! A konfrontáció oka az volt, hogy a szentartya legu­tóbbi szentbeszédeiben az ör­dögöt kígyóval, oroszlánnal, sárkánnyal hasonlította ösz­­sze. A vérmes állatbarát fel­szólította a PONTIFEX MA­­XIMUS-t, a Vatikán fejét, hogy hagyjon fel a védtelen állatok ilynemű bántalmazá­ Olvassuk a Népújságot! 7 Ötletek - hasznos tanácsok Ötlettár — Ha falait fúrtun­k tipli számára, és nem szeretnénk túl mély lyukat­­készíteni, ra­gasszunk jelet a fúróra a kellő magasságban, így elkerülhe­tő, hogy túl mélyre szalad­jon. — Ha nagy a vendégsereg, sokszor kicsi az asztal. Nö­velni lehet a lerakóteret egy abrosszal terített vasarló­­deszkával. Ide lehet tenni az asztalon feleslegessé vált hol­mit, innen lehet elvenni a következő fogáshoz előkészí­tett tányérokat, evőeszközö­ket. Szépen rendezhetők el rajtra a hideg büfé tálai is. Az esetleges szennyeződéstől biz­tosan megvédi egy nejilonilap, amit azonban mindig a mo­sásra szánt abrosz alá terít­sünk. A Kárpitozott bútoron az ülésnyo­maikat egy kicsit csök­kenti, ha forró vízzel meg­­nedvesítjük, majd száraz ke­fével kikeféljük. Feleslegessé vált lyukakat eltüntethetünk gipsz és víz keverékével. Ezt a masszát legegyszerűbben egy olyan régi vízipisztoly segítségével juttathatjuk a lyukba, amely­nek a végét levágtuk,, hogy megfelelően szélén legyen a szája.